Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 5 қазандағы № 874 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын және көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз етсін;
2) жылына екі рет, 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне Кешенді жоспар іс-шараларының орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 ақпан мен 15 тамыздан кешіктірмей, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспардың іске асырылу барысы орындалуы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 5 қазандағы
№ 874 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспар
Кіріспе
Ағымдағы жағдайды талдау
Жыл сайын елімізде онкологиялық аурулар бойынша 37-ден астам жаңа жағдай тіркеледі, 13 мыңнан астам адам қайтыс болады. Бүгінгі күні онкопатологиясы бар 205 мыңнан астам қазақстандық есепте тұр.
Бұл ретте Қазақстанда онкологиядан болатын өлім көш бастап тұр және жалпы өлім-жітім құрылымында екінші орынды иеленуде.
Елдегі онкологиялық көмек көрсетуді жетілдіру жөніндегі шаралар Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 29 маусымдағы № 395 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2018 – 2022 жылдарға арналған Кешенді жоспардың (бұдан әрі – Кешенді жоспар) шеңберінде жүзеге асырылды, оның мақсаты қатерлі ісіктердің ауыртпалығын азайту болды.
Онкологиялық қызметтің негізгі көрсеткіштері
Кешенді жоспардың іс-шараларын іске асыру кезінде қатерлі ісіктерден болатын өлім 15 %-ға төмендеді: 2018 жылы – 100 мың тұрғынға шаққанда 78,1; 2022 жылы – 100 мың тұрғынға шаққанда – 66,8; мұны еліміздің барлық өңірлерінен байқауға болады.

Об утверждении Комплексного плана по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 октября 2023 года № 874
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, заинтересованным организациям (по согласованию):
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий и достижение показателей, предусмотренных Комплексным планом;
2) два раза в год, не позднее 15 января и 15 июля, представлять информацию о ходе исполнения мероприятий Комплексного плана в Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
3. Министерству здравоохранения Республики Казахстан два раза в год, не позднее 15 февраля и 15 августа, следующего за отчетным полугодием, представлять сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 октября 2023 года № 874
Комплексный план
по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы
Введение
Анализ текущей ситуации
Ежегодно в стране регистрируется более 37 новых случаев онкологических заболеваний, от которых умирают более 13 тысяч человек. На сегодня на учете состоят более 205 тысяч казахстанцев с онкопатологией.
При этом в Казахстане смертность от онкологии является одной из лидирующих и занимает второе место в структуре общей смертности.
Меры по совершенствованию оказания онкологической помощи в стране осуществлялись в рамках реализации задач Комплексного плана по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2018 – 2022 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2018 года № 395 (далее – Комплексный план), целью которого являлось снижение бремени злокачественных новообразований.
Основные показатели онкологической службы
За время реализации мероприятий Комплексного плана смертность от злокачественных новообразований (далее – ЗН) снизилась на 15 %: 2018 год – 78,1 на 100 тыс. населения; 2022 год – 66,8 на 100 тыс. населения, данная тенденция прослеживается во всех регионах страны.

Өңірлер бөлінісінде бұл көрсеткіш Шығыс Қазақстан облысында ең жоғары деңгейде – 100 мың тұрғынға шаққанда – 116,1; Абай облысында – 114,4; Павлодар облысында – 99,5; Солтүстік Қазақстан облысында – 92,9; Батыс Қазақстан облысында – 88,1; Ақмола облысында – 85,8; Қарағанды облысында – 82,8 және Қостанай облысында – 82,1 байқалды.
Өлім-жітім құрылымында өкпе обыры (16,3 %) орнықты бірінші орында, екінші орында – асқазан обыры (12,0 %), үшінші орында – колоректальды обыр (10,6 %) және төртінші орында – сүт безі обыры (8,1 %) .
Онкологиялық сырқаттанушылық құрылымында бірінші орында сүт безі обыры (13,2 %); екінші орында – өкпе обыры (10,0%), үшінші орында – колоректальды обыр (9,3 %), төртінші орында – асқазан обыры (7,4 %).
Науқастардың жас құрылымының 55,8 %-ын еңбекке қабілетті жастағы (18-64 жас) адамдар құрайды.
Еліміздегі сырқаттанушылық деңгейі орташа деңгейден едәуір жоғары өңірлер – Шығыс Қазақстан облысы бойынша 100 мың тұрғынға шаққанда – 306,2; Солтүстік Қазақстан облысында – 293,4; Павлодар облысында – 288,7; Қостанай облысында – 285,4; Қарағанды облысында – 270,1; Ақмола облысында – 227,7; Абай облысында – 221,8; Батыс Қазақстан облысында – 203,9.
Барлық локализация бойынша қатерлі ісікпен сырқаттанушылықтың өсуі республиканың 14 өңірінде байқалған және тек 5 өңірде ғана көрсеткіш салыстырмалы түрде төмен деңгейде болған: Ақтөбе, Атырау, Жамбыл, Қызылорда облыстарында және Шымкент қаласында.
Онкологиялық қызметтің тиімді жұмысын сипаттайтын негізгі көрсеткіштердің бірі онкопатологияны ерте анықтау болып табылады (0-I сатыда).
2021 және 2022 жылдары онкопатологияны ерте анықтау арта түскен және 2019 жылдың базалық деңгейіне қарағанда 27,1 %-дан 29,0 %-ға дейін өскен, бірақ жоспарлы 33,5 % деңгейге қол жеткізілмеген.
Қатерлі ісіктің 0-I сатысында анықталған жағдайлардың үлес салмағының өсуі 2022 жылы барлық 19 өңірде қамтамасыз етілді (2021 жылы – 17 өңірдің 15-нде). Алматы қаласында (37,6 % – үздік көрсеткіш), Астана қаласында (33,3 %), Солтүстік Қазақстан облысында көрсеткіштің орнықты жоғары деңгейі сақталуда (34,2 %).
Ерте диагностикалаудың төмен көрсеткіштері Ақтөбе облысында – 17,4 %, бұл ел бойынша ең нашар нәтиже (2021 жыл – 16,2 %), Атырау облысында – 17,5 % (14,1 %) және Түркістан облысында – 19,0 % (16,0 %), көрсетілген өңірлерде "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты" (Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2021 жылғы 12 қарашадағы № ҚР ДСМ-112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 қарашада № 25167 болып тіркелген) шеңберінде пациенттің бағдарды сақтауында проблемалар бар, жабдықпен жете жарақтандырылмауына байланысты диагностикалық зерттеп-қарау жүргізу қиындаған.

В разрезе регионов самый высокий уровень данного показателя отмечен в Восточно-Казахстанской – 116,1 на 100 тыс. населения; Абай – 114,4; Павлодарской – 99,5; Северо-Казахстанской – 92,9; Западно-Казахстанской – 88,1; Акмолинской – 85,8; Карагандинской – 82,8 и Костанайской областях – 82,1.
В структуре смертности первое место стабильно занимает рак легкого (16,3 %), второе – рак желудка (12,0 %), третье – колоректальный рак (10,6 %) и четвертое – рак молочной железы (8,1%).
В структуре онкологической заболеваемости на первом месте находится рак молочной железы (13,2%); на втором – рак легкого (10,0 %), на третьем – колоректальный рак (9,3 %), на четвертом – рак желудка (7,4 %).
В возрастной структуре заболевших 55,8 % составляют лица трудоспособного возраста (18-64 лет).
Значительно выше среднего по стране уровень заболеваемости на 100 тыс. населения в Восточно-Казахстанской – 306,2; Северо-Казахстанской – 293,4; Павлодарской – 288,7; Костанайской – 285,4; Карагандинской – 270,1; Акмолинской – 227,7; Абай – 221,8; Западно-Казахстанской областях – 203,9.
Рост заболеваемости ЗН по всем локализациям отмечен в 14 регионах и только в 5 регионах республики, с относительно низким уровнем показателя, произошло снижение: в Актюбинской, Атырауской, Жамбылской, Кызылординской областях и городе Шымкенте.
Одним из ключевых показателей, характеризующих эффективную работу онкологической службы, является ранняя выявляемость онкопатологий (на 0-I стадиях).
В 2021 и 2022 годах ранняя выявляемость возросла и к уровню базового 2019 года увеличилась с 27,1 до 29,0 %, но не достигла планового уровня – 33,5 %.
Рост удельного веса случаев, выявленных на 0-I стадиях ЗН, в 2022 году обеспечен во всех 19 регионах (2021 год – в 15 из 17). В городах Алматы (37,6 % - лучший показатель), Астане (33,3 %), Северо-Казахстанской области (34,2 %) сохраняется стабильно высокий уровень показателя.
Низкие показатели ранней диагностики в Актюбинской – 17,4 % – худший результат по стране (2021 год – 16,2 %), Атырауской – 17,5 % (14,1 %) и Туркестанской – 19,0 % (16,0 %) областях, в указанных регионах имеются проблемы соблюдения маршрута пациента в рамках "Стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 12 ноября 2021 года № ҚР ДСМ-112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2021 года № 25167), затруднено проведение диагностических обследований из-за недооснащенности оборудованием.

Көрінетін жерде орналасқан қатерлі ісіктердің асқынған және кең таралған (III-IV сатылар) түрлерінің үлесі орнықты жоғары болған, 2022 жылғы факт айтарлықтай төмендеп 12,1 % (2021 жылы – 13,6 %) болғанмен, 2022 жылғы 7,2 % индикаторлық көрсеткішке қол жеткізілмеген.
Қатерлі ісігі бар науқастардың бес жылдық өміршеңдігінің өсуі серпінді түрде жалғасуда және 2022 жылдың қорытындысы бойынша 55,3 %-ды құрады, алайда нысаналы деңгейге қол жеткізілмеген (2022 жылғы индикаторлық көрсеткіш – 60,0 %, 2021 жылы – 55,0 %).
Онкологиялық қызметтің құрылымы
I деңгейде онкологиялық көмек көрсетуді медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдары (бұдан әрі – МСАК) көрсетеді, 2022 жылы оларда 2168 қарап-тексеру кабинеті жұмыс істеді, МСАК-та 499 онкологиялық кабинет (2021 жылы – 465) жұмыс істеді, оның 31-і 2022 жылы ашылған.
II деңгейде онкологиялық көмек көрсетуді 15 онкологиялық диспансер (орталық) және облыстық көпбейінді ауруханалардың 5 онкологиялық бөлімшесі жүзеге асырады. 2022 жылдың қорытындысы бойынша онкологиялық науқастарды емдеуге арналып ашылған төсек орын саны 3960 құрады, оның ішінде тәулік бойғы стационарда – 3078 (2021 жылы – 4412), күндізгі стационарларда – 882 (2021 жылы – 1031) немесе 22,3 %-ды құрады.
III деңгейде онкологиялық көмек көрсетудің 2022 жылы Алматы, Астана, Ақтөбе, Семей, Павлодар, Ақтау, Өскемен, Шымкент қалаларындағы радиациялық онкологияның жоғары технологиялық орталықтары және "Қазақ онкология және радиология ғылыми-зерттеу институты" АҚ (бұдан әрі – ҚазОжРҒЗИ) көрсетеді.
Балаларға онкологиялық көмекті 3 республикалық ұйым – Алматы қаласындағы Педиатрия және балалар хирургиясы ғылыми орталығы (ПБХҒО), Ана мен бала ұлттық ғылыми орталығы (АБҰҒО) және Астана қаласындағы "Ұлттық ғылыми онкология орталығы" ЖШС (бұдан әрі – ҰҒОО), өңірлердегі балалар ауруханаларының мамандандырылған гематологиялық бөлімшелері көрсетті.
Онкологиялық қызметтің медицина кадрларымен жасақталуы
2022 жылы онколог дәрігерлердің саны 2,9 %-ға, 482-ден 496 адамға дейін артқан, радиологтардың саны 4,0 %-ға төмендеп, дәрігерлер саны 101-ден 97-ға азайған. Мамандардың тапшылығы жалпы барлық жерде сақталуда және 106 адамды құрайды, жұмысты қоса атқаратындарды есепке алмағанда 179 адамға дейін өседі.
Жалпы ел бойынша халықтың онколог дәрігерлермен және радиологтармен қамтамасыз етілуі мейлінше орнықты – 10 мың тұрғынға шаққанда 0,25 онколог және 0,05 радиолог (ең төменгі тиісінше норматив 0,2 және 0,05).
Онкологтармен орташа қамтамасыз етілу деңгейінен 10 мың тұрғынға шаққанда 0,1-ден 0,24-ке дейінгі қамтамасыз етілу деңгейімен 12 өңір артта қалып отыр. Жамбыл және Қызылорда облыстары радиологтармен өте аз қамтамасыз етілген – 10 мың тұрғынға шаққанда 0,02-ні құрайды. Алматы, Ұлытау және Түркістан облыстарында радиологтар жоқ.

Стабильно высоким оставалась доля запущенных и распространенных форм ЗН визуально-доступных локализаций (III-IV стадий), факт 2022 года – 12,1% (2021 год – 13,6 %) со значительным снижением, но индикаторный показатель 2022 года – 7,2 % не достигнут.
Пятилетняя выживаемость больных ЗН в динамике продолжала нарастать и по итогам 2022 года составила 55,3 %, но не достигла целевого уровня (индикаторный показатель 2022 года – 60,0 %, 2021 год – 55,0 %).
Структура онкологической службы
I уровень онкологической помощи оказывается организациями первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП), в которых в 2022 году функционировало 2168 смотровых кабинетов, в ПМСП работало 499 онкологических кабинетов (2021 год – 465), 31 из которых открыт в 2022 году.
II уровень онкологической помощи осуществляет 15 онкологических диспансеров (центров) и 5 онкологических отделений областных многопрофильных больниц. По итогам 2022 года число развернутых коек для лечения онкобольных составило 3960, в т.ч. в круглосуточном стационаре – 3078 (2021 год – 4412), дневных стационарах – 882 (2021 год – 1031) или 22,3 %.
III уровень онкологической помощи в 2022 году представлен высокотехнологическими центрами радиационной онкологии в городах Алматы, Астане, Актобе, Семей, Павлодаре, Актау, Усть-Каменогорске, Шымкенте и АО "Казахский научно-исследовательский институт онкологии и радиологии" (далее – КазНИИОиР).
Онкологическая помощь детскому населению оказывалась 3 республиканскими организациями – научным центром педиатрии и детской хирургии в городе Алматы (НЦПиДХ), Национальным научным центром материнства и детства (ННЦМиД) и ТОО "Национальный научный онкологический центр" (далее – ННОЦ) в городе Астане, специализированными гематологическими отделениями детских больниц в регионах.
Укомплектованность медицинскими кадрами онкологической службы
В 2022 году число врачей-онкологов возросло на 2,9 %, с 482 до 496 чел., число радиологов снизилось на 4,0 %, со 101 до 97 врачей. Дефицит специалистов сохраняется практически повсеместно и составляет 106 чел., без учета совместителей возрастает до 179 человек.
В целом по стране обеспеченность населения врачами-онкологами и радиологами достаточно стабильная – 0,25 онколога и 0,05 радиолога на 10 тыс. населения (при минимальном нормативе 0,2 и 0,05 соответственно).
От уровня средней обеспеченности онкологами отстают 12 регионов с обеспеченностью от 0,1 до 0,24 на 10 тыс. населения. Крайне низкая обеспеченность радиологами в Жамбылской и Кызылординской областях – 0,02 на 10 тыс. населения. Нет радиологов в Алматинской, Туркестанской областях и области Ұлытау.

Елімізде медицина физигі, дозиметрист және химик қатарындағы 25 маман бар, бұл ретте Алматы, Ұлытау, Түркістан, Атырау, Жамбыл облыстарын қоспағанда, өңірлерде 12 физик маман және 10 дозиметрист маман жұмыс істейді және Семей мен Астана қалаларында 3 химик маман бар.
Алғаш қатерлі ісік анықталған науқастарды сәулелік емдеумен қамту соңғы 5 жылда орта есеппен 28,8 %-ды құрады, 2022 жылы қамтудың ең жоғары 32,9 % көрсеткішіне қол жеткізілді, алайда бұл халықаралық ұсынымдарға сәйкес қамту көрсеткіштері үшін жеткіліксіз болуда.
Радиациялық онкология саласындағы әртүрлі беделді ұйымдардың және ең алдымен АЭХА (IAEA) ұсынымдары шеңберінде қашықтан сәулелік терапияға (ҚСТ) арналған аппараттарға қажеттілік 500 жаңа обыр жағдайына шаққанда ҚСТ үшін 1 қондырғы есебінен жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы бойынша қатерлі ісікпен орташа сырқаттануды негізге алатын болсақ, соңғы 5 жылда 33 512 науқас тіркелген және АЭХА ұсынымдарын ескерсек, республиканың онкологиялық ұйымдары үшін кем дегенде 67 радиотерапиялық аппарат қажет.
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша ҚР онкологиялық ұйымдарында ҚСТ жүргізу үшін 44 радиотерапиялық аппарат бар.
Осылайша, ел бойынша шамамен 20 желілік үдеткіш жетіспейді.
Қазақстанның онкологиялық ұйымдарында 2022 жылы 165 диагностикалық бөлімше жұмыс істеді. 2022 жылы рентген, УДЗ, эндоскопиялық кабинеттердің саны өскен. Рентгенология, флюорография, эндоскопия кабинеттері, УДЗ-кабинеттері барлық өңірлерде бар. КТ және МРТ кабинеті тек Қызылорда облыстық онкологиялық орталығында ғана құрылмаған. Цитологиялық зертханалар барлық өңірлерде құрылған, 12 цитогистологиялық зертхана өңірлердің патологиялық-анатомиялық бюроларының құрамында. Бұл ретте олардағы жабдық моральдық тұрғыдан ескірген.
Кешенді жоспарды әзірлеудің өзектілігі
Соңғы жылдардағы онкологиялық көмектегі қол жеткізілген белгілі бір жетістіктермен қатар, осы көмекті көрсетудің қолжетімділігі мен сапасын арттыру үшін мынадай негізгі проблемаларды шешу қажет.
Біріншіден, халықтың СӨС қағидаттарын ұстануы төмен, денсаулық үшін ортақ жауапкершілік төмен, халық скринингке шақырудан бас тартады, жұмыс берушілердің жұмыс орнындағы канцерогендерге жауапкершілігі жеткіліксіз, қолайсыз экологиялық жағдай (канцерогендердің қоршаған орта объектілеріне – ауа, су, топырақ, тамақ өнімдеріне әсері), зиянды әдеттермен күрестің жеткіліксіздігі, адамның папиллома вирусына (бұдан әрі – АПВ) қарсы вакциналық профилактика жүргізілмейді.
Екіншіден, онкологиялық ауруларды диагностикалау және емдеу үшін медициналық жабдықтардың болмауына немесе толығымен қолжетімді болмауына байланысты өңірлерде онкологиялық көмектің біркелкі көрсетілмеуі:

Медицинские физики, дозиметристы и химики в стране представлены 25 специалистами, при этом 12 специалистов физиков и 10 дозиметристов работают в регионах, кроме Алматинской, Туркестанской, Атырауской, Жамбылской областей и области Ұлытау, имеются 3 специалиста химика в городах Семей и Астане.
Охват лучевым лечением больных с впервые выявленным ЗН в среднем составлял 28,8 % за последние 5 лет, достигая максимального показатели 32,9 % в 2022 году, но при этом оставался недостаточным согласно международным рекомендациям.
В рамках рекомендаций различных авторитетных организаций в области радиационной онкологии, и прежде всего, МАГАТЭ (IAEA) потребность аппаратов для дистанционной лучевой терапии (далее – ДЛТ) проводится из расчета – 1 установка для ДЛТ на 500 новых случаев рака.
Исходя из средней заболеваемости злокачественными новообразованиями по Республике Казахстан за последние 5 лет – 33512 больных, и с учетом рекомендаций МАГАТЭ для онкологических организаций республики необходимо как минимум 67 радиотерапевтических аппаратов.
По состоянию на 1 января 2023 года в онкологических организациях Республики Казахстан имеется 44 радиотерапевтических аппарата для проведения ДЛТ.
Таким образом, имеется нехватка примерно 20 линейных ускорителей по стране.
В онкологических организациях Казахстана в 2022 году функционировало 165 диагностических подразделений. В 2022 году возросло число рентген- , УЗИ- , эндоскопических кабинетов. Рентгенологические, флюорографические, эндоскопические кабинеты, УЗИ-кабинеты имеются во всех регионах. КТ и МРТ-кабинет не создан только в Кызылординском областном онкологическом центре. Цитологические лаборатории созданы во всех регионах, 12 цитогистологических лабораторий находится в составе патологоанатомических бюро регионов. При этом оборудование в них морально устаревшее.
Актуальность разработки Комплексного плана
Наряду с определенными успехами, достигнутыми в онкологической помощи в последние годы, для повышения доступности и качества ее оказания необходимо решение следующих ключевых проблем.
Во-первых, низкая приверженность населения принципам ЗОЖ, низкая солидарная ответственность за здоровье, игнорирование населением приглашений на скрининги, недостаточная ответственность работодателей за канцерогены на рабочем месте, неблагоприятная экологическая ситуация (влияние канцерогенов на объекты окружающей среды – воздух, воду, почву, продукты питания), недостаточная борьба с вредными привычками, непроведение вакцинопрофилактики вируса папилломы человека (далее – ВПЧ).
Во-вторых, неравномерное оказание онкологической помощи в регионах из-за отсутствия или неполной доступности к медицинскому оборудованию для диагностики и лечения онкологических заболеваний:

онкологиялық орталықтардың 50,0 %-ы радиологиялық және операциялық-реанимациялық жабдықтарды орнату үшін заманауи талаптарға сәйкес келмейді, моральдық және техникалық тұрғыдан ескірген.
халықаралық сарапшылар мен клиникалық нұсқаулықтарда (АЭХА) 60-70 % ұсынылғанымен, сәулелік емдеумен қамту деңгейі төмен – 32,9 %, бұл елдегі заманауи сәулелік жабдықтардың жетіспеушілігі байланысты;
өңірлердің диагностикалық жабдықтармен (КТ, МРТ, маммографтар, бейнеэндоскопиялық аппараттар және т.б.) қамтамасыз етілу деңгейінің жеткіліксіздігі: Ақмола, Қостанай, Қызылорда облыстары мен Астана қаласының онкологиялық орталықтарында КТ және МРТ аппараттары жоқ. 5 және одан бұрынғы жылдары орнатылған бейнеколоноскоптардың үлесі – 68,7 %, маммографтар (8 және одан көп жыл) – 52,1 %, мамографиялық жабдықтарды цифрландыру деңгейі – 84 %. Халықаралық стандарттарға сәйкес 1,5 млн тұрғынға 1 ПЭТ/КТ аппараты қажет, бүгінде елімізде 9 аппараты бар 7 орталық жұмыс істейді. ПЭТ/КТ зерттеулерімен еліміздің батыс, ішінара оңтүстік өңірлері қамтылмаған;
зерттеудің маңызды және міндетті: морфологиялық, иммундық-гистохимиялық, молекулалық-генетикалық және басқада әдістерін жүргізуге арналған зертханалық жабдық жоқ немесе олар тозған. Бүгінде молекулалық-генетикалық зертханалар тек медициналық ЖОО бар 6 қалада ғана (Астана, Алматы, Ақтөбе, Семей, Қарағанды, Шымкент қалалары) бар. Елде референс-онкогематологиялық зертхана жоқ және диагнозды растау үшін пациенттердің талдаулары Ресейге жіберіледі;
тиісті аппаратураның болмауына және технологиялардың кең таралуына байланысты хирургиялық емдеу мүмкіндіктері шектелген (аз инвазивті, интервенциялық). Өңірлік онкологиялық орталықтардың операциялық блоктары моральдық тұрғыдан ескірген (Қостанай, Ұлытау, Ақтөбе облыстары, Шымкент қаласы және т.б.), интервенциялық және анестезиологиялық-реанимациялық жабдықтардың тапшылығы қазіргі кезеңде хирургиялық онкологиялық көмек көрсеті кезінде стандарт болып табылатын бақыланатын, ұзақ, аралас, көлемді хирургиялық араласуды жүргізу мүмкіндігін шектейді;
онкологиялық пациенттерді дәрі-дәрмекпен қамтамасыз етуде, әсіресе таргетті және иммундық онкологиялық препараттарға қол жеткізу бөлінісінде проблемалар бар. Таблетка/капсула түрінде шығарылатын (ауыз қуысы арқылы қабылданатын дәрілік зат (бұдан әрі – ДЗ) заманауи ісікке қарсы препараттардың көп бөлігі (ауруына әсер етуге бейімделген таргетті препараттар) амбулаториялық деңгейде қолданылуға тиіс және стационарлық бюджетке түскен жүктемені азайтып, амбулаториялық дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету (бұдан әрі – АДҚ) тізбесіне енгізілуі тиіс. Инфузияларды (помпалар, инфузоматтар және т.б.) ыңғайлы жүргізілуін күшейте, сондай-ақ ересектердің де, балалардың да дәрілік заттардың (орталықтандырылған цитостатиктерді араластыру кабинеттері) шығыстарын оңтайландыра отырып, ем қабылдау жағдайларын шарттарын жақсарту қажет. Астана қаласын қоспағанда, өңірлерде медицина персоналы үшін ресурс үнемдейтін және қауіпсіз болып табылатын орталықтандырылған дәрілік заттарды араластыру кабинеттері жоқ;
онкологиялық пациенттерге стационарлық деңгейде паллиативтік көмек негізінен хоспистер мен паллиативтік көмек көрсету орталықтарында не көпбейінді клиникалардың паллиативтік бөлімшелерінде көрсетіледі. Сондай-ақ 2018 жылдан бастап барлық өңірлерде онкологиялық науқастарға арналған паллиативтік көмек көрсететін мобильді бригадалар ұйымдастырылып, жұмыс істеуде, бұл басым бағыт болып табылады және оны одан әрі дамыту талап етіледі. 2022 жылы Қазақстан аумағында 221 мобильді бригада жұмыс істеді, олар үйде паллиативтік медициналық көмек көрсету үшін 99 930 рет шыққан. Алайда, өңірлердегі мобильді бригадалар МСАК-та жұмыс істейді, ондағы медицина жұмыскерлері паллиативтік онкологиялық науқастарға шыға отырып, өздерінің ағымдағы жұмысын сонымен қоса атқаратындықтан, құрылған бригадалардың санынан жүргізіліп жатқан жұмыстың сапасын көре алмаймыз. Бұл ретте толыққанды мультипәндік көмек көрсету тұрғысынан даярлықтары әлсіз, симптоматикалық емдеу және паллиативтік науқастардың сатылап ауырсынуын басу, күтім жасау және психологиялық-әлеуметтік қолдау көрсету үшін меңгерген білімдері мен дағдылары жеткіліксіз. Соның салдарынан үйдегі көмектің сапасы мен көлемі айтарлықтай жоғары емес. Халықаралық ұсынымдарға сәйкес 2024-2025 жылдары көрсеткішті 40 %-дан 70 %-ға дейін арттыруға ұмтыла отырып, пациенттерді мобильді бригадалармен қамтуды ұлғайту қажет. Онкологиялық науқастарды оңалту өте қажет. Дұрыс, жақсы ұйымдастырылған оңалту көмегі онкологиялық пациенттердің тұрмыс сапасын жақсарта отырып, өміршеңдігіне айтарлықтай әсер етеді. Қазіргі уақытта еліміздің онкологиялық орталықтарында тек 2 толыққанды оңалту бөлімшесі (Орал қаласында және Семей қаласында) мен ҚазОРҒЗИ-да психологиялық көмек көрсететін бөлім бар. Онкологиялық аурудан кейін оңалтуды жүргізу үшін көптеген дәрігерлер, психологтар, социологтар, заңгерлер, протезистер, ЕДШ нұсқаушылары, әлеуметтік қамсыздандыру органдарының жұмыскерлері және т.б. мамандық өкілдерінің көмек көрсетуі болжанады, өйткені еңбекке қабілеттілікті барынша қалпына келтіру толық физикалық, психологиялық, әлеуметтік және кәсіби бейімделуді қажет етеді.
Үшіншіден, барлық онкологиялық көмек көрсету деңгейлеріндегі кадрлар тапшылығы.
Диагностикалау мен жаңа емдеу технологияларын (аз инвазивті емдеу әдістері) енгізу мәселелері бойынша мамандарды, оның ішінде білімі медициналық емес (физиктер, дозиметристер, химиктер), сондай-ақ сабақтас мамандықтар бойынша мамандарды (цитологтар, патоморфологтар, эндоскопистер, ядролық медицина мамандары) даярлау мен оқытудың қажеттігі.
Төртіншіден, қатерлі ісіктері бар пациенттерді диагностикалау мен емдеудің заманауи технологиялары мен әдістемелік тәсілдер саласындағы өзінің ғылыми базасы мен әзірлемелерінің жеткіліксіз болуы.
Бесіншіден, ауруы анықталған кезден бастап жоғары мамандандырылған көмек көрсетілу мен оңалтуға дейін онкологиялық пациенттердің бағдарын қадағалау мүмкіндігі жоқ денсаулық сақтаудағы цифрландырудың төмен деңгейі, қашықтан консультация беруді, жасанды интеллект мүмкіндіктерін енгізу қажет. Оңтайлы цифрландыру пациенттің, "жасыл дәліз" бағдарын мониторингтеу, динамикалық байқау, пациенттерді өткен зерттеулер, жүргізілген ем және одан әрі қарайғы бақылау жөніндегі ұсынымдар туралы хабардар ету бөлінісінде қажет.
Көрсетілген проблемаларды шешу үшін қатерлі ісіктің пайда болу жиілігін төмендету, онкологиялық науқастардың өміршеңдігін күшейту үшін қажетті негізгі өзгерістерді жүргізуге мүмкіндік беретін бес жылдық стратегия ретінде Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Жоспар) әзірленді.
Жоспардың іс-шаралары Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы (бұдан әрі – ЭЫДҰ) елдері мен Қазақстан арасындағы онкологиялық науқастардың профилактикасы, диагностикалау және емдеу саласындағы медициналық көмек ретіндегі алшақтықты еңсеруге, қатерлі ісіктері бар пациенттерді қазіргі уақытта басымды болып отырған стационарлық емдеуден амбулаториялық күтімнің неғұрлым заманауи түрлеріне, сонымен бірге оларға көрсетіліп отырған мемлекеттік қолдауды жалғастыра отырып ауыстыруға мүмкіндік береді. Сондай-ақ Қазақстанда онкологиялық пациенттерге қажетті медициналық көмектің толық спектрін ұсынуды қамтамасыз ету нәтижесінде онкологиялық көмекті импортпен алмастыруға баса назар аударылатын болады.
Онкологиялық көмекті ұйымдастыруда халықаралық трендтерге сәйкес:
балалар мен жасөспірімдерге, мұғалімдер мен тәрбиешілерге білім беру арқылы негізгі қауіп факторлары туралы хабардар болуды арттыруға;
обырға қарсы профилактикалық іс-шараларға, скринингтерге халықтың ортақ жауапкершілігіне және белсенді қатысуына;
обырдың дербестендірілген диагностикасы мен емдеуді енгізуге;
көпбейінді клиникалар жағдайында және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде онкологиялық көмек көрсетудің мультипәндік тәсілін қамтамасыз етуге;
IT-технологиялар мен цифрландыруды белсенді түрде енгізуге (телемедицина, "жасанды интеллект" мүмкіндіктері және т.б.);
онкологиядағы ғылыми зерттеулерді ілгерілетуге баса назар аударатын болды.
Жоспарды іске асыру нәтижесінде Қазақстан Республикасындағы онкологиялық жағдайдың көрсеткіштері жақсарады.
"Жасыл дәлізді" іске асыру шеңберінде обырды жедел диагностикалау орталықтарын құру, диагностика мен емдеу процестерін стандарттау мен басқару, өңірлерде емдеу-диагностикалық жабдықтардың әмбебап болуы, хирургиялық араласудың тиімділігін жоспарлау және мониторингтеу, сондай-ақ паллиативтік көмекті тиімді оңалту және жетілдіру есебінен пациенттің көмек жүйесіндегі бағдарын оңтайландыруға ерекше көңіл бөлінетін болады.
Қазақстан Республикасының барлық өңірлерінде онкологиялық көмек көрсетудің бірыңғай стандарттары болады. Онкологиялық көмек көрсетудің сапасы әзірленген KPI-ге сәйкес МСАК деңгейінде де, стационарлық деңгейде де бағаланатын болады.
Жоспарды іске асыруда:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік билік органдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекеттік және жеке медициналық ұйымдардың халыққа онкологиялық көмек көрсетуді жетілдіруге бағытталған іс-қимылын үйлестіруді;
Жоспардағы міндеттерді шешу үшін үкіметтік емес ұйымдар (бұдан әрі – ҮЕҰ) мен мүдделі тұлғаларды тарту болжанған, осылардың шеңберінде "Қазақстан халқына" қоғамдық қоры өзінің ішкі регламентіне сәйкес өз қызметін жүзеге асыратын болады, атап айтқанда, заманауи сәулелік және химиялық терапия жүргізуге арналған жабдықтарды орнату жөніндегі қайырымдылық жобаларды іске асыру, онкологиялық және онкогематологиялық пациенттерді, ересек адамды да, баланы да инновациялық дәрілік препараттармен қамтамасыз ету, сондай-ақ жетекші шетел орталықтарында еліміздің онкологиялық көмек көрсететін мамандарын оқыту.
Кешенді жоспардың іс-шаралары бес бағыт бойынша іске асырылатын болады.
Тәуекел факторларының профилактикасы және оны басқару.
Тиімділігі жоғары ерте диагностикалау.
Мамандандырылған емдеуді дамыту.
Паллиативтік көмек көрсету және оңалту.
Ғылым мен кадрлық әлеуетті дамыту.
Жоғарыда аталғандар ағымдағы онкологиялық жағдайға және оның даму үрдістеріне, осы саладағы проблемалардың жай-күйіне және Мемлекет басшысы қойып отырған міндеттерді шешу мақсатында мемлекеттік органдардың мұқтаждығын жүргізілген талдауға негізделген Қазақстан Республикасында онкологиялық ауруларға қарсы күрес жөніндегі 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарды әзірлеу мен қабылдаудың қажеттігін растайды.
Р/с №
Іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі, мың теңге
Қаржыландыру көзі
2023 –2027 жылдарға барлығы
оның ішінде
2023 жылы
2024 жылы
2025 жылы
2026 жылы
2027 жылы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Күтілетін нәтижелер:

50,0 % онкологических центров не соответствует современным требованиям для установки радиологического и операционно-реанимационного оборудования, являются морально и технически устаревшими;
низкий охват лучевым лечением – 32,9 % при рекомендованных международными экспертами и клиническими руководствами (МАГАТЭ) 60-70 %, что обусловлено нехваткой современного лучевого оборудования в стране;
недостаточный уровень обеспеченности регионов диагностическим оборудованием (КТ, МРТ, маммографы, видеоэндоскопические аппараты и др.): отсутствуют аппараты КТ и МРТ в онкологических центрах Акмолинской, Костанайской, Кызылординской областей и города Астаны. Доля видеоколоноскопов, установленных 5 и более лет назад – 68,7 %, маммографов (8 и более лет) – 52,1 %, уровень цифровизации мамографического оборудования – 84 %. Согласно международным стандартам на 1,5 млн населения требуется 1 ПЭТ/КТ аппарат, на сегодня в стране функционирует 7 центров с 9-ю аппаратами. Не покрыты ПЭТ/КТ исследованиями западный, частично южный регионы страны;
отсутствует или изношено лабораторное оборудование для проведения важных и обязательных методов исследования: морфологических, иммунногистохимических, молекулярно-генетических и других. На сегодня молекулярно-генетические лаборатории имеются только в 6 городах, где есть медицинские вузы (города Астана, Алматы, Актобе, Семей, Караганда, Шымкент). В стране отсутствует референс-онкогематологическая лаборатория и анализы пациентов для подтверждения диагноза направляются в Россию;
ограничены возможности хирургического лечения (минимально инвазивного, интервенционного) из-за отсутствия соответствующей аппаратуры и широкого распространения технологий. Морально-устаревшие операционные блоки региональных онкологических центров (Костанайская, Актюбинская области, область Ұлытау, город Шымкент и др.), дефицит интервенционного и анестезиологическо-реанимационного оборудования ограничивают возможности проведения контролируемых, длительных, комбинированных, объемных оперативных вмешательств, которые являются стандартом на современном этапе хирургической онкологической помощи;
имеются проблемы в лекарственном обеспечении онкологических пациентов, особенно в разрезе доступа к таргетным и иммуноонкологическим препаратам. Большая часть современных противоопухолевых препаратов (таргетные препараты нацеленного действия), имея таблетированную/капсулированную форму выпуска (пероральные лекарственные средства (далее – ЛС), должны применяться на амбулаторном уровне и входить в перечень амбулаторного лекарственного обеспечения (далее – АЛО), не перегружая стационарный бюджет. Необходимо улучшать условия получения лечения, повышая комфорт проведения инфузий (помпы, инфузоматы и др.), а также, оптимизируя расходы лекарственных средств (кабинеты центрального разведения цитостатиков), как для взрослых, так и для детей. За исключением города Астаны повсеместно в регионах отсутствуют кабинеты централизованного разведения лекарственных средств, которые являются ресурсосберегающими и безопасными для медицинского персонала;
паллиативная помощь онкологическим пациентам на стационарном уровне в основном предоставляется в хосписах и центрах паллиативной помощи либо паллиативных отделениях многопрофильных клиник. Также с 2018 года во всех регионах организованы и работают мобильные бригады паллиативной помощи для онкологических больных, данное направление является приоритетным и требует дальнейшего развития. В 2022 году на территории Казахстана действовала 221 мобильная бригада паллиативной медицинской помощи на дому, осуществившая 99930 выездов. Однако количество созданных бригад не отражает качество проводимой работы, так как мобильные бригады в регионах функционируют в ПМСП, медработники которых совмещают свою текущую работу с выездами к паллиативным онкологическим больным. При этом, имея слабую подготовку в плане оказания полноценной мультидисциплинарной помощи, недостаточно владеют знаниями и навыками симптоматического лечения и ступенчатого обезболивания паллиативных больных, ухода и оказания психолого-социальной поддержки. Вследствие чего, качество и объемы помощи на дому остаются недостаточно высокими. Необходимо увеличить охват пациентов обслуживания мобильными бригадами, со стремлением повысить показатель с 40 % до 70 % в 2024 – 2025 годах в соответствии с международными рекомендациями. Реабилитация онкологических больных крайне необходима. Адекватная хорошо организованная реабилитационная помощь существенно влияет на выживаемость онкологических пациентов, повышая качество их жизни. В настоящее время в онкологических центрах страны имеется только 2 полноценных реабилитационных отделения (города Уральск и Семей) и отдел психологической помощи в КазНИИОиР. Проведение реабилитации после онкологического заболевания предполагается представителями многих специальностей: врачами, психологами, социологами, юристами, протезистами, инструкторами ЛФК, работниками органов социального обеспечения и др., так как максимальное восстановление трудоспособности требует полной физической, психологической, социальной и профессиональной адаптации.
В-третьих, дефицит кадров на всех уровнях оказания онкологической помощи.
Необходимость подготовки и обучения специалистов по вопросам внедрения новых технологий диагностики и лечения (малоинвазивные методы лечения), в том числе специалистов с немедицинским образованием (физики, дозиметристы, химики), а также смежным специальностям (цитологи, патоморфологи, эндоскописты, специалисты ядерной медицины).
В-четверых, недостаточность собственной научной базы и разработок в области современных технологий и методических подходов к диагностике и лечению пациентов со злокачественными новообразованиями.
В-пятых, низкий уровень цифровизации в здравоохранении, не позволяющий прослеживать движения онкологических пациентов с момента их выявления до оказания высокоспециализированной помощи и реабилитации, необходимо внедрить дистанционное консультирование, использовать возможности искусственного интеллекта. Оптимальная цифровизация необходима в разрезе мониторинга маршрута пациента, "зеленого коридора", динамического наблюдения, оповещения пациентов о прошедших исследованиях, проведенном лечении и рекомендациях по дальнейшему наблюдению.
Для решения указанных проблем разработан Комплексный план по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы (далее – План) в качестве пятилетней стратегии, способной провести ключевые изменения, необходимые для снижения частоты возникновения рака, увеличения выживаемости онкологических больных.
Мероприятия Плана позволят преодолеть разрыв в качестве медицинской помощи между странами Организации экономического сотрудничества и развития (далее – ОЭСР) и Казахстаном в области профилактики, диагностики и лечения онкологических больных, перейдя с преобладающего в настоящее время стационарного лечения пациентов с ЗН на более современные формы амбулаторного ухода, в то же время, продолжая сохранять их государственную поддержку. Также будет сделан акцент на импортозамещение онкопомощи в результате обеспечения предоставления полного спектра необходимой медицинской помощи онкопациентам в Казахстане.
Основной акцент в соответствии с международными трендами в организации онкологической помощи будет сделан на:
повышение осведомленности об основных факторах риска непосредственно через образование детей и подростков, учителей и воспитателей;
солидарную ответственность и активное участие населения в профилактических противораковых мероприятиях и скринингах;
внедрение персонализированной диагностики и лечения рака;
обеспечение мультидисциплинарного подхода оказания онкологической помощи в условиях многопрофильных клиник и системы обязательного социального медицинского страхования;
активное внедрение IT-технологий и цифровизации (возможностей телемедицины, искусственного интеллекта и т.д.);
продвижение научных исследований в онкологии.
В результате реализации Плана будут улучшены показатели онкологической ситуации в Республике Казахстан.
Особое внимание будет уделено оптимизации маршрута пациента в системе помощи за счет создания центров быстрой диагностики рака в рамках реализации "зеленого коридора", стандартизации и управлению процессами диагностики и лечения, универсализации лечебно-диагностического оборудования в регионах, планированию и мониторингу эффективности вмешательств, а также эффективной реабилитации и совершенствованию паллиативной помощи.
Оказание онкологической помощи будет иметь единые стандарты во всех регионах Республики Казахстан. Качество онкологической помощи будет оцениваться в соответствие с разработанными KPI как на уровне ПМСП, так и на стационарном уровне.
Реализация Плана предполагает:
координацию действий органов государственной власти Республики Казахстан и органов местного самоуправления, государственных и частных медицинских организаций, направленных на совершенствование оказания онкологической помощи населению;
привлечение неправительственных организации (далее – НПО) и заинтересованных лиц для решения задач Плана, в рамках которых будет осуществлять свою деятельность в соответствии со своим внутренним регламентом общественный фонд "Казақстан халқына", в частности реализацию благотворительных проектов по установке оборудования для проведения современной лучевой и химиотерапии, обеспечение инновационными лекарственными препаратами онкологических и онкогематологических пациентов, как взрослых, так и детей, а также обучение специалистов онкологической помощи страны в ведущих зарубежных центрах.
Мероприятия Плана будут реализованы по пяти направлениям.
Профилактика и управление факторами риска.
Высокоэффективная ранняя диагностика.
Развитие специализированного лечения.
Паллиативная помощь и реабилитация.
Развитие науки и кадрового потенциала.
Вышеперечисленное подтверждает необходимость разработки и принятия Комплексного плана по борьбе с онкологическими заболеваниями в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы, основанного на анализе текущей онкологической ситуации и тенденциях ее развития, состояния проблем в этой сфере и потребностей государственных органов в целях решения задач, поставленных Главой государства.
№п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования, тыс. тенге
Источники финансирования
Всего на 2023 - 2027 годы
в том числе
2023 год
2024 год
2025 год
2026 год
2027 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ожидаемые результаты:

1. Онкологиялық аурулардың ерте (0-I) сатыдағы үлесін 35 %-ға дейін ұлғайту (2023 жылы – 30,5 %, 2024 жылы – 31,4 %, 2025 жылы – 32,6 %, 2026 жылы – 33,8 %, 2027 жылы – 35 %)
2. Көрінетін жерлердегі онкологиялық аурулардың асқынған жағдайларының (III-IV сатысы) үлесін 10 %-ға дейін төмендету (2023 жылы – 11,5 %, 2024 жылы – 11,3 %, 2025 жылы – 10,8 %, 2026 жылы – 10,4%, 2027 жылы – 10,0 %)
3. Онкологиялық аурулары бар пациенттерді сәулелік емдеумен қамтуды 53 %-ға дейін арттыру (2023 жылы – 37,0 %, 2024 жылы – 40,9 %, 2025 жылы – 44,9 %, 2026 жылы – 49,0 %, 2027 жылы – 53,0 %)

1. Увеличение доли ранних (0-I) стадий онкологических заболеваний до 35 % (2023 год – 30,5 %, 2024 год – 31,4 %, 2025 год – 32,6 %, 2026 год – 33,8 %, 2027 год – 35,0 %)
2. Снижение доли запущенных случаев (III-IV стадии) онкологических заболеваний визуальной локализации до 10 % (2023 год – 11,5 %, 2024 год – 11,3 %, 2025 год – 10,8 %, 2026 год –10,4 %, 2027 год – 10,0 %)
3. Рост охвата лучевым лечением пациентов с онкологическими заболеваниями до 53 % (2023 год – 37,0 %, 2024 год – 40,9 %, 2025 год – 44,9 %, 2026 год – 49,0 %, 2027 год – 53,0 %)

4. Онкологиялық аурулардан болатын өлімді 100 мың тұрғынға шаққанда 64,5-ке дейін төмендету (2023 жылы 100 мың тұрғынға шаққанда – 66,0, 2024 жылы 100 мың тұрғынға шаққанда – 65,6, 2025 жылы 100 мың тұрғынға – 65,3, 2026 жылы 100 мың тұрғынға шаққанда – 64,9, 2027 жылы 100 мың тұрғынға шаққанда – 64,5)
5. Онкологиялық аурулары бар пациенттердің 5 жылдық өміршеңдік деңгейін 60,0 %-ға дейін ұлғаюы (2023 жылы – 56,1 %, 2024 жылы – 57,1 %, 2025 жылы – 58,0 %, 2026 жылы – 59,1 %, 2027 жылы – 60,0 %)
1-бағыт. Тәуекел факторларының профилактикасы және оны басқару
1.1 Онкологиялық аурулар профилактикасын дамыту
1.
Медицина жұмыскерлерінің халықты тұрақты негізде онкологиялық аурулардың даму тәуекелі факторлары туралы хабардар ету және дұрыс тамақтану қағидаттарын насихаттау, дене белсенділігін арттыру, артық дене салмағын азайту, темекі өнімдерін, алкоголь өнімдерін шамадан тыс тұтынудан бас тарту арқылы халықтың салауатты өмір салтын ұстануын арттыру
ДСМ-ге ақпарат
2023 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
-
-
-
-
-
-
талап етілмейді
2.
Онкологиялық аурулар профилактикасы, диагностикалау мен емдеудің заманауи әдістері бойынша халықтың хабардар болуын арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізу
ДСМ-ге ақпарат
2023 – 2027 жылдар
4- тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
196 628
30 588
38 210
42 610
42 610
42 610
ЖБ
3.
Вирусты инфекциялардан (адам папилломасы вирусы, "В" вирустық гепатиті) туындаған онкологиялық аурулардың профилактикасын жүргізу
ДСМ-ге ақпарат
2023 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
41 283 108
205 585
10 027 139
10 255 764
10 403 571
10 391 049
РБ, ЖБ
3.1
Адам папилломасы вирусына қарсы вакцинациялаудың қажеттігі және обырдың басқа да даму тәуекелі факторлары туралы ақпараттық науқан өткізу
ДСМ-ге ақпарат
2023 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
66 710
10 122
12 722
14 622
14 622
14 622
ЖБ
3.2
Нысаналы топтың кемінде 95 %-ын қамтумен 11 жастағы жасөспірім қыздарға адам папилломасы вирусына қарсы вакцинациялауды ұйымдастыру және өткізу
ДСМ-ге есеп
2023 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
40 119 679
-
9 789 103
10 015 828
10 163 635
10 151 113
РБ
3.3
Нысаналы топтың кемінде 95 %-ын қамтумен В вирустық гепатитіне қарсы вакцинациялауды жүргізу
ДСМ-ге есеп
2023 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері

4. Снижение смертности от онкологических заболеваний до 64,5 на 100 тыс. населения (2023 год – 66,0 на 100 тыс. населения, 2024 год – 65,6 на 100 тыс. населения, 2025 год – 65,3 на 100 тыс. населения, 2026 год – 64,9 на 100 тыс. населения, 2027 год – 64,5 на 100 тыс. населения)
5. Увеличение 5-летней выживаемости пациентов с онкологическими заболеваниями до 60,0 % (2023 год – 56,1 %, 2024 год – 57,1 %, 2025 год – 58,0 %, 2026 год – 59,1 %, 2027 год – 60,0 %)
Направление 1. Профилактика и управление факторами риска
1.1. Развитие профилактики онкологических заболеваний
1.
Повышение приверженности населения здоровому образу жизни путем информирования медицинскими работниками населения о факторах риска развития онкологических заболеваний и пропаганды принципов здорового питания, повышения физической активности, снижения избыточной массы тела, отказа от потребления табачных изделий, злоупотребления алкогольной продукцией на постоянной основе
информация в МЗ
4-квартал
2023 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
-
-
-
-
-
-
не требуется
2.
Проведение мероприятий по повышению информированности населения по профилактике, современным методам диагностики и лечения онкологических заболеваний
информация в МЗ
4-квартал 2023 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
196 628
30 588
38 210
42 610
42 610
42 610
МБ
3.
Проведение профилактики онкологических заболеваний, вызванных вирусными инфекциями (вируса папилломы человека, вируса гепатита "В")
информация в МЗ
4-квартал 2023 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
41 283 108
205 585
10 027 139
10 255 764
10 403 571
10 391 049
РБ, МБ
3.1
Проведение информационной кампании о необходимости вакцинации от вируса папилломы человека и других факторах риска развития рака
информация в МЗ
4- квартал 2023 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
66 710
10 122
12 722
14 622
14 622
14 622
МБ
3.2
Организация и проведение вакцинации девочек подростков в возрасте 11 лет от вируса папилломы человека с охватом не менее 95 % от целевой группы
отчет в МЗ
4-квартал
2024 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
40 119 679
-
9 789 103
10 015 828
10 163 635
10 151 113
РБ
3.3
Проведение вакцинации от вирусного гепатита "В" с охватом не менее 95 % от целевой группы
отчет в МЗ
4-квартал
2023 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы

1 096 719
195 463
225 314
225 314
225 314
225 314
ЖБ
4.
Онкологиялық аурулар профилактикасы және ерте диагностикалау жөніндегі бірлескен іс-шараларды (акциялар, дөңгелек үстелдер, конференциялар және семинарлар) өткізу
ДСМ-ге ақпарат
2023 –
2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
103 060
17 078
19 958
22 008
22 008
22 008
ЖБ
1.2. Онкологиялық скринингтік және профилактикалық қарап-тексерудің тиімділігін арттыру
5.
Заманауи диагностикалық тестілерді пайдалана отырып, онкологиялық скринингтерді (адам папилломасы вирусына тест, сандық гемокульт-тест, виртуалды колоноскопия), жасанды интеллект технологиясын қолдана отырып төменгі дозалы компьютерлік томография негізінде өкпе обыры скринингін жүргізу
ДСМ-ге есеп
2024 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
45 788 024
-
9 052 781
10 687 512
12 906 729
13 141 002
РБ, БТҚ (МӘМС)
6.
Цифрлық маммографтар паркін жаңарту, озық томосинтез функциясы бар аппараттарды және жылжымалы маммография станцияларын сатып алу
қабылдау-тапсыру актісі
2024 – 2026 жылдар
4- тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "ҚазОжРҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "БҚМУ" КеАҚ (келісу бойынша)
12 040 417
-
2 420 732
6 179 526
3 440 159
-
РБ
7.
Эндоскопиялық жабдықтар паркін жаңарту
қабылдау-тапсыру актісі
2024 – 2027 жылдар
4- тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "ҚазОжРҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "БҚМУ" КеАҚ
(келісу бойынша)
7 476 232
-
3 273 336
1 879 420
1 959 772
363 704
РБ
2-бағыт. Тиімділігі жоғары ерте диагностикалау
8.
20 онкологиялық орталық пен диспансерге диагностикалық радиологиялық жабдықтар сатып алу (компьютерлік томография (12), магниттік-резонанстық томография (12), бір фотонды эмиссиялық компьютерлік томография (1), сараптамалық сыныптағы ультрадыбыстық (43) және рентгенологиялық (15) диагностика аппараттарын, жасанды интеллект технологиясы бар ісіктерді анықтаудың автоматтандырылған жүйелері (8)
қабылдау-тапсыру актісі
2024 – 2027
жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "ҚазОжРҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "ҰҒОО" ЖШС (келісу бойынша), "БҚМУ" КеАҚ (келісу бойынша)
24 720 046
-
3 767 425
19 099 521
627 900
1 225 200
РБ
9.
Онкологиялық орталықтарды, диспансерлерді сараптамалық деңгейдегі эндоскопиялық жабдықтармен жарақтандыру (бронхоскоптары бар эндоскопияға арналған бейне-ақпараттық жүйелермен (21), гастроскоптармен (25), дуоденоскоптармен (10), автоматты репроцессорлармен (33) және эндоскопиялық хирургияға арналған керек-жарақтармен (18), бейнекольпоскоптармен (23), цистонефробейнескоптармен (21), ЛОР-комбайндармен (12)
қабылдау-тапсыру актісі

1 096 719
195 463
225 314
225 314
225 314
225 314
МБ
4.
Проведение совместных мероприятий (акций, круглых столов, конференций, семинаров) по профилактике и ранней диагностике онкологических заболеваний
информация в МЗ
4-квартал
2023 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
103 060
17 078
19 958
22 008
22 008
22 008
МБ
1.2. Повышение эффективности онкологических скрининговых и профилактических осмотров
5.
Проведение онкологических скринингов с использованием современных диагностических тестов (тест на вирус папилломы человека, количественный гемокульт-тест, виртуальная колоноскопия), скрининга рака легкого на основе низкодозной компьютерной томографии с технологией искусственного интеллекта
отчет в МЗ
4-квартал
2024 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
45 788 024
-
9 052 781
10 687 512
12 906 729
13 141 002
РБ, ВС (ОСМС)
6.
Обновление парка цифровых маммографов, приобретение аппаратов с передовой функцией томосинтеза и передвижных станций маммографии
акт приема-передачи
4-квартал
2024 – 2026 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, АО "КазНИИОиР" (по согласованию), НАО "ЗКМУ" (по согласованию)
12 040 417
-
2 420 732
6 179 526
3 440 159
-
РБ
7.
Обновление парка эндоскопического оборудования
акт приема-передачи
4-квартал
2024 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, АО "КазНИИОиР" (по согласованию), НАО "ЗКМУ" (по согласованию)
7 476 232
-
3 273 336
1 879 420
1 959 772
363 704
РБ
Направление 2. Высокоэффективная ранняя диагностика
8.
Приобретение в 20 онкологических центров и диспансеров диагностического радиологического оборудования (аппараты компьютерной томографии (12), магнитно-резонансной томографии (12), однофотонной эмиссионной компьютерной томографии (1), ультразвуковой (43) и рентгенологической (15) диагностики экспертного класса, автоматизированные системы выявления опухолей с технологией искусственного интеллекта (8)
акт приема-передачи
4-квартал
2024 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, АО "КазНИИОиР" (по согласованию), ТОО "ННОЦ" (по согласованию), НАО "ЗКМУ" (по согласованию)
24 720 046
-
3 767 425
19 099 521
627 900
1 225 200
РБ
9.
Оснащение онкологических центров, диспансеров эндоскопическим оборудованием экспертного уровня (видеоинформационные системы для эндоскопии с бронхоскопами (21), гастроскопами (25), дуоденоскопами (10), автоматическими репроцессорами (33) и принадлежностями для эндоскопической хирургии (18), видеокольпоскопами (23), цистонефровидеоскопами (21), ЛОР-комбайнами (12)
акт приема-передачи
4- квартал

2024 – 2026 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "ҚазОжРҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "БҚМУ" КеАҚ (келісу бойынша)
10 441 651
-
3 050 391
5 604 019
1 787 241
-
РБ
10.
Морфологиялық, иммундық-гистохимиялық, молекулалық-генетикалық, цитологиялық және клиникалық-диагностикалық зерттеулер жүргізу үшін зертханаларды заманауи жабдықтармен жете жарақтандыру
қабылдау-тапсыру актісі
2024 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "ҚазОжРҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "БҚМУ" КеАҚ (келісу бойынша)
7 652 018
-
1 687 565
2 837 517
2 992 936
134 000
РБ
11.
"ҰҒОО" ЖШС базасында қан мен қан өндіру ағзаларының қатерлі ісіктерін (ИФТ, ИГХ, молекулярлық-генетикалық зерттеулер) диагностикалауға арналған референс-зертханалар ашу
орындалған жұмыстар актісі
2024 – 2027 жылдар
4-тоқсан
ДСМ, "ҰҒОО" ЖШС (келісу бойынша)
4 326 273
431 838
1 110 825
1 524 048
629 781
629 781
РБ, соның ішінде: көзделген бюджет қаражаты шегінде (мың теңге) 2023 жылы – 413838, 2024 жылы – 448971, 2025 жылы - 469736, 2026 жылы – 0, 2027 жылғы – 0; қосымша қажеттілік – 2024 жылы - 661854, 2025 жылы - 1054312, 2026 жылы – 629781, 2027 жылы – 629781
12.
Жаңа медициналық технологиялар бойынша СБК-ның оң қорытындысы болған кезде халықаралық ұсынымдар мен клиникалық хаттамаларға сәйкес жекелеген оқшаулау кезіндегі ісіктерді молекулярлық-генетикалық және молекулярлық-биологиялық тестілеудің жаңа әдістерін енгізу
ДСМ-ге ақпарат
2024 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
8 275 180
-
2 068 795
2 068 795
2 068 795
2 068 795
РБ
13.
"Qazhisto.com" ұлттық портал ұйымымен телепатология жүйесі арқылы ісіктердің биоүлгілері бойынша халықаралық телеконсультациялар өткізу
ДСМ-ге ақпарат
2023 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері
1 323 981
250 082
259 777
271 374
271 374
271 374
РБ, соның ішінде көзделген бюджет қаражаты шегінде (мың теңге) 2023 жылы - 250082, 2024 жылы – 259777, 2025 жылы – 271374, 2027 жылы – 271374;
қосымша қажеттілік – 2026 жылы – 271374, 2027 жылы – 271374
14.
Қатерлі ісіктері бар балаларды диагностикалау тиімділігін арттыру және динамикалық байқау үшін өңірлердің облыстық балалар ауруханаларына компьютерлік томография аппараттар (7), магниттік-резонанстық томография аппараттар (12), магниттік-резонанстық зерттеулерге арналған наркоз-тыныс алу аппараттар (13), цифрлық рентгенография аппараттар (10), сараптамалық сыныптағы ультрадыбыстық диагностикалау аппараттар (13) сатып алу
қабылдау-тапсыру актісі

2024 – 2026 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, АО "КазНИИОиР" (по согласованию), НАО "ЗКМУ" (по согласованию)
10 441 651
-
3 050 391
5 604 019
1 787 241
-
РБ
10.
Доукомплектование лабораторий современным оборудованием для проведения морфологических, иммуногистохимических, молекулярно-генетических, цитологических и клинико-диагностических исследований
акт приема-передачи
4-квартал
2024 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, АО "КазНИИОиР" (по согласованию), НАО "ЗКМУ" (по согласованию)
7 652 018
-
1 687 565
2 837 517
2 992 936
134 000
РБ
11.
Открытие референс-лабораторий на базе ТОО "ННОЦ" для диагностики злокачественных новообразований крови и кроветворных органов (ИФТ, ИГХ, молекулярно-генетические исследования)
акт выполненных работ
4-квартал
2024 – 2027 годов
МЗ,
ТОО "ННОЦ" (по согласованию)
4 326 273
431 838
1 110 825
1 524 048
629 781
629 781
РБ, в том числе: в пределах предусмотренных бюджетных средств (тыс. тенге) : 2023 год – 413838, 2024 год – 448971, 2025 год – 469736, 2026 год – 0, 2027 год – 0; дополнительная потребность – 2024 год – 661854, 2025 год – 1054312, 2026 год – 629781, 2027 год – 629781
12.
Внедрение новых методов молекулярно-генетического и молекулярно-биологического тестирования опухолей отдельных локализаций в соответствии с международными рекомендациями и клиническими протоколами при наличии положительного заключения ОКК по новым медицинским технологиям
информация в МЗ
4- квартал
2024 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
8 275 180
-
2 068 795
2 068 795
2 068 795
2 068 795
РБ
13.
Проведение международных телеконсультаций биообразцов опухолей через систему телепатологии с организацией национального портала "Qazhisto.com"
информация в МЗ
4-квартал
2023 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы
1 323 981
250 082
259 777
271 374
271 374
271 374
РБ, в том числе: в пределах предусмотренных бюджетных средств (тыс. тенге): 2023 год – 250082, 2024 год – 259777, 2025 год – 271374; дополнительная потребность – 2026 год – 271374, 2027 год – 271374
14.
Приобретение в областные детские больницы регионов аппаратов компьютерной томографии (7), аппаратов магнитно-резонансной томографии (12), наркозно-дыхательных аппаратов для магнитно-резонансных исследований (13), аппаратов цифровой рентгенографии (10), аппаратов ультразвуковой диагностики экспертного класса (13) для повышения эффективности диагностики и динамического наблюдения детей с злокачественными новообразованиями
акт приема-передачи
4- квартал

2023 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "ҚазОжРҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "БҚМУ" КеАҚ (келісу бойынша)
8 930 090
1 992 775
1 914 456
1 601 935
1 710 462
1 710 462
РБ
31.
Мамандырылған медициналық орталықтарда
онкологиялық пациенттерге жүргізілетін радионуклидтік диагностикалау мен терапияны кеңейту
ДСМ-ге ақпарат
2023 – 2027 жылдар
4-тоқсан
Абай, Шығыс Қазақстан, Қарағанды облыстарының, Шымкент қаласының әкімдіктері, "ҚазОжРҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "ҰҒОО" ЖШС (келісу бойынша), "ПІБ МО" ММ (келісу бойынша),
"UMC" КҚ (келісу бойынша), "МедИнвестГруппКазахстан" ЖШС (келісу бойынша), "Сұңқар" RT ОО" ЖШС (келісу бойынша), "Orhun Medical" ЖШС (келісу бойынша)
59 669 156
9 802 775
11 432 859
12 811 174
12 811 174
12 811 174
РБ, соның ішінде көзделген бюджет қаражаты шегінде (мың теңге) 2023 жылы – 9533349, 2024 жылы - 9533349, 2025 жылы – 9533349; қосымша қажеттілік – 2023 жылы - 269426, 2024 жылы - 1899510, 2025 жылы - 3277825, 2026 жылы – 12811174, 2027 жылы – 12811174
32.
Онкологияда инновациялық емдеу әдістерін енгізу үшін бейнеэндоскопиялық жабдық (37) орнату
қабылдау-тапсыру актісі
2024 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "ҚазОжРҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "БҚМУ" КеАҚ (келісу бойынша)
5 159 805
-
73 000
2 630 259
2 301 308
155 238
РБ
33.
Онкологиялық және онкогематологиялық аурулары бар пациенттерді нысанды шығарылатын дозасы әртүрлі заманауи таргеттік препараттар (ісікке қарсы препараттар) спектрін және олармен қамтуды кеңейту
ДСМ-ге ақпарат
2023 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "ҚазОжРҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "ҰҒОО" ЖШС (келісу бойынша), "БҚМУ" КеАҚ (келісу бойынша)
51 973 653
16 535 702
17 248 964
18 188 987
-
-
БТҚ
("Қазақстан халқына" ҚҚ)
34.
Онкологиялық және гематологиялық аурулары бар балаларды таргеттік препараттармен, орфандық препараттармен қамтамасыз етуді кеңейту
ДСМ-ге ақпарат
2023 – 2027 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері,
ДСМ, "ПБХҒО" АҚ (келісу бойынша), "UMC" КҚ
ЖБ (келісу бойынша)
11 515 234
3 167 421
3 686 583
4 661 230
-
-
БТҚ
("Қазақстан халқына" ҚҚ)
35.
Онкологиялық орталықтарда цитостатиктерді орталықтандырылған араластыру кабинеттерін орнату (17), химиятерапия жүргізу кезіндегі жағдайды жақсарту үшін химиятерапияға арналған креслолармен (280) және инфузоматтармен (290) жарақтандыру
орындалған жұмыстар актісі
2024 – 2026 жылдар
4-тоқсан
облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың әкімдіктері, "ҚазОжРҒЗИ" АҚ (келісу бойынша), "БҚМУ" КеАҚ (келісу бойынша)

2023 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, АО "КазНИИОиР" (по согласованию), НАО "ЗКМУ" (по согласованию)
8 930 090
1 992 775
1 914 456
1 601 935
1 710 462
1 710 462
РБ
31.
Расширение проведения радионуклидной диагностики и терапии онкологическим пациентам в специализированных медицинских центрах
информация в МЗ
4-квартал
2023 – 2027 годов
акиматы области Абай, Восточно-Казахстанской, Карагандинской областей, города Шымкента,
АО "КазНИИОиР" (по согласованию), ТОО "ННОЦ" (по согласованию), ГУ "МЦ УДП" (по согласованию), КФ "UMC" (по согласованию), ТОО "МедИнвестГрупп Казахстан" (по согласованию), ТОО "ОЦ "Сункар" RT" (по согласованию), ТОО "Orhun Medical" (по согласованию)
59 669 156
9 802 775
11 432 859
12 811 174
12 811 174
12 811 174
РБ, в том числе: в пределах предусмотренных бюджетных средств (тыс. тенге): 2023 год – 9533349, 2024 год – 9533349, 2025 год – 9533349; дополнительная потребность – 2023 год – 269426, 2024 год – 1899510, 2025 год – 3277825, 2026 год – 12811174, 2027 год – 12811174
32.
Установка видеоэндоскопического оборудования (37) для внедрения инновационных методов лечения в онкологии
акт приема-передачи
4- квартал
2024 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, АО "КазНИИОиР" (по согласованию), НАО "ЗКМУ" (по согласованию)
5 159 805
-
73 000
2 630 259
2 301 308
155 238
РБ
33.
Расширение спектра и охвата пациентов с онкологическими и онкогематологическими заболеваниями современными таргетными препаратами в различных формах и дозах выпуска (противоопухолевых препаратов)
информация в МЗ
4- квартал
2023 – 2027 годы
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, АО "КазНИИОиР" (по согласованию), ТОО "ННОЦ" (по согласованию), НАО "ЗКМУ" (по согласованию)
51 973 653
16 535 702
17 248 964
18 188 987
-
-
ВС (ОФ "Қазақстан халқына")
34.
Расширение охвата детей с онкологическими и гематологическими заболеваниями препаратами таргетного действия, орфанными препаратами
информация в МЗ
4-квартал
2023 – 2027 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, АО "НЦПДХ" (по согласованию), КФ "UMC" (по согласованию)
11 515 234
3 167 421
3 686 583
4 661 230
-
-
ВС (ОФ "Қазақстан халқына")
35.
Установка в онкологических центрах кабинетов централизованного разведения цитостатиков (17), оснащение креслами для химиотерапии (280) и инфузоматами (290) для улучшения условий при проведении химиотерапии
акт выполненных работ
4- квартал
2024 – 2026 годов
акиматы областей, городов республиканского значения и столицы, АО "КазНИИОиР" (по согласованию), НАО "ЗКМУ" (по согласованию)

129 228,7
43 650,1
38 061,9
47 516,7
-
-
Жиыны
460 670,4
58 885,1
113 343,7
158 692,9
80 579,6
49 169,1
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
"ӘлМСҚ" КеАҚ
"Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
"БҚМУ" КЕАҚ
"Марат Оспанов атындағы Батыс Қазақстан медицина университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
БТҚ
бюджеттен тыс қаражат
БФЭКТ
бір фотонды эмиссиялық компьютерлік томография
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы орган
ЖБ
жергілікті бюджет
ЖСҚ
жобалау-сметалық құжаттама
ИГХ
иммундық-гистохимиялық
ИФТ
иммундық фенотиптеу
КТ
компьютерлік томография
"ҚазОжРҒЗИ" АҚ
"Қазақ онкология және радиология ғылыми-зерттеу институты" акционерлік қоғамы
МӘМС
міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру
МСАК
медициналық-санитариялық алғашқы көмек
МҰ
медициналық ұйымдары
ОМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
"ПБХҒО" АҚ
"Педиатрия және балалар хирургиясы ғылыми орталығы" акционерлік қоғамы
ПЭТ
позитрондық-эмиссиялық томография
"ПІБ МО" ММ
"Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасының Медициналық орталығы" мемлекеттік мекемесі
РБ
республикалық бюджет
"РЭДСО" ШЖҚ РМК
"Республикалық электрондық денсаулық сақтау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
СБК
сапа жөніндегі біріккен комиссия
"Сұңқар "ОО" RT" ЖШС
"Сұңқар" онкологиялық орталығы" RT" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"ҰҒДСДО" ШЖҚ РМК
"Салидат Қайырбекова атындағы ұлттық ғылыми денсаулық сақтауды дамыту орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
"ҰҒОО" ЖШС
"Ұлттық ғылыми онкология орталығы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
"ҰНО" АҚ
"Ұлттық нейрохирургия орталығы" акционерлік қоғамы
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"ЯМжОО" ШЖҚ КМК
Абай облысы Денсаулық сақтау басқармасының "Ядролық медицина және онкология орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы коммуналдық мемлекеттік кәсіпорны
"UMC" КҚ
"University Medical Center" корпоративтік қоры

129 228,7
43 650,1
38 061,9
47 516,7
-
-
Итого
460 670,4
58 885,1
113 343,7
158 692,9
80 579,6
49 169,1
Расшифровка аббревиатур:
НАО "ФСМС"
некоммерческое акционерное общество "Фонд социального медицинского страхования"
НАО "ЗКМУ"
некоммерческое акционерное общество "Западно-Казахстанский медицинский университет имени Марата Оспанова"
ВС
внебюджетные средства
ОФЭКТ
однофотонная эмиссионная компьютерная томография
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местный исполнительный орган
МБ
местный бюджет
ПСД
проектно-сметная документация
ИГХ
иммуногистохимия
ИФТ
иммунофенотипирование
КТ
компьютерная томография
АО "КазНИИОиР"
акционерное общество "Казахский научно-исследовательский институт онкологии и радиологии"
ОСМС
обязательное социальное медицинское страхование
ПМСП
первичная медико-санитарная помощь
МО
медицинские организации
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
АО "НЦПДХ"
акционерное общество "Научный центр педиатрии и детской хирургии"
ПЭТ
позитрон-эмиссионная томография
ГУ "МЦ УДП"
государственное учреждение "Медицинский центр Управления делами Президента Республики Казахстан"
РБ
республиканский бюджет
РГП на ПХВ "РЦЭЗ"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр электронного здравоохранения"
ОКК
объединенная комиссия по качеству
ТОО "ОЦ "Сункар" RT"
товарищество с ограниченной ответственностью "Онкологический центр "Сункар" RT"
РГП НА ПХВ "ННЦРЗ"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственной деятельности "Национальный научный центр развития здравоохранения имени Салидат Каирбековой"
ТОО "ННОЦ"
товарищество с ограниченной ответственностью "Национальный научный онкологический центр"
АО "НЦН"
акционерное общество "Национальный центр нейрохирургии"
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
КГП на ПХВ "ЦЯМиО"
коммунальное государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр ядерной медицины и онкологии" Управления здравоохранения области Абай
КФ "UMC"
корпоративный фонд "University Medical Center"
____________________________________________