Энергия тиімділігінің және газды үнемді тұтынудың 2023 – 2025 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 19 қазандағы № 924 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Энергия тиімділігінің және газды үнемді тұтынудың 2023 – 2025 жылдарға арналған жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ Жоспардың орындалуына жауапты өзге де ұйымдар (келісу бойынша):
1) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 10-ы күніне дейін, Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігіне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі жылына екі рет, 25 шілдеге және 25 қаңтарға қарай, Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Жоспардың орындалуын бақылау және үйлестіру Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 19 қазандағы
№ 924 қаулысымен
бекітілген

Об утверждении Плана энергоэффективности и бережного потребления газа на 2023 – 2025 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 октября 2023 года № 924
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План энергоэффективности и бережного потребления газа на 2023 – 2025 годы (далее – План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также иным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Планом;
2) ежеквартально до 10 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представлять информацию о ходе исполнения Плана в Министерство энергетики Республики Казахстан.
3. Министерству энергетики Республики Казахстан представлять два раза в год, к 25 июля и 25 января, сводную информацию о ходе исполнения Плана в Аппарат Правительства Республики Казахстан.
4. Контроль и координацию за исполнением Плана возложить на Министерство энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства Республики Казахстан
от 19 октября 2023 года № 924
План

Энергия тиімділігінің және газды үнемді тұтынудың 2023 – 2025 жылдарға арналған жоспары
Р/с
Іс-шара атауы
Аяқталу нысаны
Жауапты орындаушылар
Орындалу мерзімі
1
2
3
4
5
I кезең. Энергия тиімділігі
1
Газбен жабдықтаудың технологиялық объектілерінде, газ ысырабының (ауаға ұшып кетуі) сипаттамасын және мөлшерін анықтау бойынша ревизия жүргізу, оның ішінде:
тұтыну есептері
Қор (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша), КМГ (келісу бойынша)
ИОА (келісу бойынша),
БШГҚ (келісу бойынша),
АГҚ (келісу бойынша), ҚТГА (келісу бойынша), басқа ГТҰ
жыл сайын
1.1
магистральдық газ құбырларының объектілерінде
1.2
газ тарату жүйелерінде
2
Халықаралық тәжірибені ескере отырып, газ тасымалдау және газ тарату жүйелерін цифрландыру, оның ішінде:
газ тасымалдау жүйесінің барлық тізбегінде газды бірыңғай есепке алу жүйесі
Қор (келісу бойынша)
QazaqGaz (келісу бойынша),
ИОА (келісу бойынша),
БШГҚ (келісу бойынша),
АГҚ (келісу бойынша), ҚТГА (келісу бойынша), басқа ГТҰ (келісу бойынша)
2024 жылғы
4-тоқсан
2.1
магистральдық және тарату газ құбырларының объектілерінде
2.2
өнеркәсіптік тұтынушыларды газды есепке алудың механикалық аспаптарының орнына телеметрия функциясы бар газды есепке алу аспаптарына ауыстыру
өнеркәсіптік тұтынушылардың телеметриялық функциясы бар газдың есепке алу аспаптарын кезең-кезеңімен орнату
Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстардың әкімдіктері, ӨҚМ, ЭМ, QazaqGaz (келісу бойынша),
ҚТГА (келісу бойынша)
2025 жылғы желтоқсанға дейін
2.3
талдамалық биллингтік жүйені әзірлеу
халықтың газды тұтынуын анықтау бойынша талдамалық жүйені енгізу
ҚТГА (келісу бойынша),
QazaqGaz (келісу бойынша)
1-кезең (биллингтік жүйе) – 2024 жылғы мамырға дейін
2-кезең (талдамалық жүйе) – 2025 жылғы қаңтарға дейін
3
Жылу және электр энергиясын өндіретін ірі объектілердің пайдалы әсер коэффициентін арттыру
реконструкциялау, жаңғырту, жаңаларын салу және тиімсіз объектілерді пайдаланудан шығару арқылы станциялардың ПӘК-ін көтеру жөніндегі жол карталарын бекіту
ЭМ, Қор (келісу бойынша), KEGOC (келісу бойынша),
Самұрық-Энерго (келісу бойынша)
2024 жылдың 1-жартыжылдығы
4
Тұрмыстық тұтыну (есепке алу аспаптары бар) үшін әр облысқа, республикалық маңызы бар қалаға, астанаға климаттық жағдайлар мен жылыту кезеңінің ұзақтығын ескере отырып, тауарлық газды тұтынудың нормаларын белгілеу
НҚА-ларға өзгерістер енгізу
ЭМ, ҰЭМ, ОЭК АТО (келісу бойынша), QazaqGaz (келісу бойынша), Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстардың әкімдіктері
2024 жылғы
1-жартыжылдық
5
Энергияның тиімді құрылыс материалдарын қолдану бойынша ынталандыру шараларын енгізу
НТҚ/НҚА-ларға өзгерістер енгізу жөніндегі іс-шаралар жоспары
ӨҚМ
2023 жыл
6
Энергияны үнемдеу жобаларын қолдану бойынша қатысатын компаниялар үшін салық жеңілдіктері мен мемлекеттік қолдау жөніндегі шаралар бойынша "қарсы міндеттемелер" тетігін енгізу
Өнеркәсіптік гранттар беру қағидаларына/өзге де НҚА-ларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу
ӨҚМ, ҰЭМ, ҚМ, ҚДБ (келісу бойынша)
2024 жыл
II кезең. Баға саясаты
7
Өңірлер арасындағы баға сәйкессіздігін кезең-кезеңімен жою мақсатында және одан әрі баға белгілеуді жетілдіру үшін тауарлық газ бағасына талдау жүргізу
талдау туралы есеп
ҰЭМ, ЭМ, QazaqGaz (келісу бойынша),
ҚТГА (келісу бойынша)
2024 жыл
8
Атаулы әлеуметтік көмек алушылар туралы мәртебелерді беру бойынша интеграциялық өзара іс-қимылды іске асыру
сәтті тестілеу туралы акт
QazaqGaz (келісу бойынша),
ҚТГА (келісу бойынша), Еңбекмині, ЦДИАӨМ
2023 жылғы
4-тоқсан
IІІ кезең. Ақпараттық блок
9
Халықтың хабардар болу деңгейін көтеру үшін газды ұтымды тұтыну бойынша тұтынушыларға түсіндірме жұмыстарын жүргізу
брифингтер, халықпен кездесулер, БАҚ арқылы хабарлау, әлеуметтік желілер, тақырыпты түсіндіру бойынша өңірлерге шығу
ЭМ, ҰЭМ, МАМ, Астана, Алматы, Шымкент және облыстардың әкімдіктері, QazaqGaz (келісу бойынша),
ҚТГА (келісу бойынша)
2023–2025 жылдар тоқсанына бір рет
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АГҚ – "Азиялық газ құбыры" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
БШГҚ – "Бейнеу – Шымкент" газ құбыры" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі;
ГТҰ – газ тарату ұйымы;
Еңбекмині – Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі;
ИОА – "Интергаз Орталық Азия" акционерлік қоғамы;
ҚДБ – "Қазақстанның даму банкі" акционерлік қоғамы;
ҚМ – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
ҚМГ – "ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы;
Қор – "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы;
ҚТГА – "ҚазТрансГаз Аймақ" акционерлік қоғамы;
МАМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі;
НҚА – нормативтік-құқықтық актілер;
НТҚ – нормативтік-техникалық құжат;
ОЭК АТО – Қазақстан Республикасы Отын-энергетикалық кешенінің ахуалдық талдамалық орталығы;
ӨҚМ – Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі;
Самұрық-Энерго – "Самұрық-Энерго" акционерлік қоғамы;
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі;
ҰЭМ – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі;
ЭМ – Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі;
QazaqGaz – "QazaqGaz" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы.

энергоэффективности и бережного потребления газа на 2023 – 2025 годы
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные исполнители
Сроки исполнения
1
2
3
4
5
Этап 1. Энергоэффективность
1
Ревизия по определению характера и количества потерь (утечек) газа на технологических объектах газоснабжения, в том числе:
отчеты потребления
Фонд (по согласованию),
QazaqGaz (по согласованию), КМГ (по согласованию)
ИЦА (по согласованию), ГБШ (по согласованию),
АГП (по согласованию), КТГА (по согласованию), другие ГРО (по согласованию)
ежегодно
1.1
на объектах магистральных газопроводов
1.2
на газораспределительных системах
2
Цифровизация газотранспортных и газораспределительных систем с учетом международной практики, в том числе:
единая система учета газа на всей цепочке газотранспортной системы
QazaqGaz (по согласованию),
ИЦА (по согласованию),
ГБШ (по согласованию),
АГП (по согласованию), КТГА (по согласованию), другие ГРО (по согласованию)
4-квартал 2024 года
2.1
на объектах магистральных и распределительных газопроводов
2.2
перевод промышленных потребителей газа с механических приборов учета газа на приборы учета газа с функцией телеметрии промышленных потребителей
установка приборов учета газа с функцией телеметрии промышленных потребителей
акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, МПС, МЭ,
QazaqGaz (по согласованию),
КТГА (по согласованию)
до декабря 2025 года
2.3
разработка биллинговой аналитической системы
внедрение аналитической системы по определению потребления газа населением
КТГА (по согласованию),
QazaqGaz (по согласованию)
1-этап (биллинговая система) – май 2024 года
2-этап – (аналитическая система) – до января 2025 года
3
Повышение коэффициента полезного действия крупных объектов выработки тепла и электроэнергии
утверждение дорожных карт по повышению КПД станций путем реконструкции, модернизации, строительства новых и вывода из эксплуатации неэффективных объектов
МЭ, Фонд (по согласованию), KEGOC (по согласованию),
Самрук-Энерго (по согласованию)
1 полугодие 2024 года
4
Установление норм потребления товарного газа для бытового потребителя (имеющего приборы учета) отдельно для каждой области, города республиканского значения, столицы с учетом климатических условий и продолжительности отопительного периода
внесение изменений в НПА
МЭ, МНЭ, САЦ ТЭК (по согласованию),
QazaqGaz (по согласованию), акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей
1 полугодие
2024 года
5
Внедрение стимулирующих мер по применению энергоэффективных строительных материалов
план мероприятий по внесению изменений в НТД/НПА
МПС
2023 год
6
Внедрение механизма "встречных обязательств" по мерам государственной поддержки и налоговым льготам для компаний, принимающих участие по применению энергосберегающих проектов и стратегических проектов
внесение изменений и дополнений в Правила предоставления промышленных грантов/иные НПА в области государственной поддержки
МПС, МНЭ, МФ, БРК (по согласованию)
2024 год
Этап 2. Ценовая политика
7
Проведение анализа цен на товарный газ в целях поэтапного устранения ценовой диспропорции между регионами и для дальнейшего совершенствования ценообразования
отчет об анализе
МНЭ, МЭ,
QazaqGaz (по согласованию),
КТГА (по согласованию)
2024 год
8
Реализация интеграционного взаимодействия по передаче статусов о получателях адресной социальной помощи
акт об успешном тестировании
QazaqGaz (по согласованию),
КТГА (по согласованию), МТСЗН, МЦРИАП
4-квартал 2023 года
Этап 3. Информационный блок
9
Проведение разъяснительных работ с потребителями по рациональному использованию газа для повышения уровня осведомленности населения
брифинги, встречи с населением, оповещение через СМИ, социальные сети, выезды в регионы по освещению темы
МКИ, акиматы городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей,
QazaqGaz (по согласованию),
КТГА (по согласованию)
1 (один) раз в квартал 2023 – 2025 годов
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АГП – товарищество с ограниченной ответственностью "Азиатский газопровод";
ГБШ – товарищество с ограниченной ответственностью "Газопровод "Бейнеу – Шымкент";
ГРО – газораспределительная организация;
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
ИЦА – акционерное общество "Интергаз Центральная Азия";
БРК – акционерное общество "Банк Развития Казахстана";
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан;
КМГ – акционерное общество "КазМунайГаз";
Фонд – акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына";
КТГА – акционерное общество "КазТрансГаз Аймак";
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан;
НПА – нормативный правовой акт;
НТД – нормативно-технический документ;
САЦ ТЭК – ситуационно-аналитический центр топливно-энергетического комплекса Республики Казахстан;
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан;
Самрук-Энерго – акционерное общество "Самрук-Энерго";
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан;
QazaqGaz – акционерное общество "QazaqGaz".
_________________________