Қазақстан Республикасы Үкіметінің адам саудасына байланысты қылмыстың профилактикасы, оның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 28 қарашадағы № 1048 қаулысы
Адам саудасына байланысты қылмыстың профилактикасы, оның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі жұмысты қамтамасыз ету және үйлестіру мақсатында, сондай-ақ Біріккен Ұлттар Ұйымының трансұлттық ұйымдасқан қылмысқа қарсы конвенциясын толықтыратын Адам, әсіресе, әйел мен бала саудасының алдын алу мен жолын кесу және ол үшін жазалау туралы хаттамаға сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің адам саудасына байланысты қылмыстың профилактикасы, оның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдері бір ай мерзімде Адам саудасына байланысты қылмыстың профилактикасы, оның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі 2024 – 2026 жылдарға арналған өңірлік жоспарларды әзірлесін және бекітсін.
3. Орталық атқарушы және өзге де мемлекеттік органдар, ұйымдар (келісу бойынша), оқу орындары (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері:
1) Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын қамтамасыз етсін;
2) жыл сайын, 2025 – 2026 жылдардың 20 қаңтарынан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігіне, 2027 жылғы 20 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне Жоспарда көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы ақпарат беріп тұрсын.
4. Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі 2025 – 2026 жылдары, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі 2027 жылы жыл сайын, 10 ақпаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалуы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 28 қарашадағы
№ 1048 қаулысымен
бекітілген

Об утверждении Плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2024 – 2026 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2023 года № 1048
В целях обеспечения и координации работы по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, а также в соответствии с Протоколом о предупреждении и пресечении торговли людьми, особенно женщинами и детьми, и наказании за нее, дополняющим Конвенцию Организации Объединенных Наций против транснациональной организованной преступности, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий Правительства Республики Казахстан по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2024 – 2026 годы (далее – План).
2. Акимам областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента в месячный срок разработать и утвердить региональные планы по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2024 – 2026 годы.
3. Центральным исполнительным и иным государственным органам, организациям (по согласованию), учебным заведениям (по согласованию), акиматам областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий, предусмотренных Планом;
2) ежегодно, не позднее 20 января 2025 – 2026 годов, представлять в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, не позднее 20 января 2027 года, Министерство внутренних дел Республики Казахстан информацию о выполнении мероприятий, предусмотренных Планом.
4. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в 2025 – 2026 годах, Министерству внутренних дел Республики Казахстан в 2027 году представлять в Правительство Республики Казахстан ежегодно, не позднее 10 февраля, сводную информацию о выполнении Плана.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2023 года № 1048
План мероприятий

Қазақстан Республикасы Үкіметінің адам саудасына байланысты қылмыстың профилактикасы, оның алдын алу және оған қарсы күрес жөніндегі 2024 –2026 жылдарға арналған
іс-шаралар жоспарының орындалуы туралы жыл сайынғы жиынтық ақпаратты орналастыру
Еңбекмині, ІІМ интернет-ресурсында
орналастыру
Еңбекмині
(2025 – 2026 жылдар),
ІІМ (2027 жыл)
жыл сайын,
1 наурызға дейін
талап етілмейді
3
Адам саудасына қарсы іс-қимыл субъектілерінің (полиция, мемлекеттік еңбек инспекциясы, денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру органдары, дипломатиялық өкілдіктер, шекара қызметі, туристік қызмет субъектілері, жеке жұмыспен қамту агенттіктері, көлік инфрақұрылымы объектілері) қызметкерлері үшін сәйкестендіру және оларға кешенді көмек көрсету мақсатында адам саудасының құрбандарын анықтау және қайта бағыттау бойынша, оның ішінде мобильді қосымшаны пайдаланып, стандартты операциялық рәсімді әзірлеу
іс-қимыл алгоритмі
ІІМ, Еңбекмині,
ДСМ, ОМ, СІМ,
ҰҚК ШҚ (келісу бойынша),
ТСМ, КМ,
облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері, ІІМ Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясы (келісу бойынша), Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы
(келісу бойынша), ХҚҰ (келісу бойынша), ҮЕҰ (келісу бойынша)
2024 жылғы қыркүйек
КХҰ жобаларының қаражаты есебінен
КХҰ жобаларының қаражаты
2. Ұйымдық-практикалық іс-шаралар
4
Адамды заңсыз әкетуге, әкелуге және Адам саудасына қарсы күрес мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссиясының және облыстардың, Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері жанында жұмыс істейтін Адам саудасына қарсы
іс-қимыл жөніндегі өңірлік комиссиялардың жұмысын ұйымдастыруды қамтамасыз ету, сондай-ақ олардың қызметін мониторингтеуді жүзеге асыру
комиссия отырыстарының хаттамасы
Еңбекмині
(2024 – 2025 жылдар),
ІІМ (2026 жыл),
облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын,
жарты жылда бір рет
талап етілмейді
5
Бірлескен, ведомствоаралық, профилактикалық және басқа да іс-шаралар өткізу:
ВАК-қа ақпарат
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
5.1
қылмыстық, оның ішінде адам саудасына байланысты трансұлттық әрекетке қарсы
іс-қимыл бойынша
ІІМ
5.2
заңсыз көші-қон және адам саудасы арналарын жабу бойынша, оның ішінде шекара маңы ынтымақтастығы шеңберінде
ІІМ, ҰҚК
(келісу бойынша)
5.3
құрылыс объектілерінде, шаруа қожалықтарында мәжбүрлі еңбекті, мақта алқаптарында, темекі плантацияларында және т.б. балалар еңбегін пайдалануды болдырмау бойынша, оның ішінде ҮЕҰ-ны тартып
ІІМ, Еңбекмині, ОМ, БП
(келісу бойынша), облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісу бойынша)
5.4
жезөкшелікпен және жеңгетайлықпен айналысу үшін притондар ұйымдастырудың немесе ұстаудың, жыныстық қанаудың алдын алу, оның ішінде АИТВ профилактикасы және жұқтырған адамдарды анықтау үшін денсаулық сақтау органдары мен ЖИТС-орталықтарын тартып
ІІМ, ДСМ
5.5
нәресте/жас баланың саудасымен байланысты қылмыстың алдын алу, анықтау және жолын кесу бойынша
ІІМ, БП (келісу бойынша), ДСМ
6
Адам саудасына байланысты қылмыстық істерді сотқа дейінгі тергеп-тексеруді талдау, оның ішінде жұмысты жақсарту бойынша нақты ұсынымдарды әзірлеп, адам саудасының жәбірленуші-құрбандарының көрсетпелерін сақтауды қолдану практикасы бойынша
талдамалық анықтама,
ВАК-қа ақпарат
БП (келісу бойынша)
2024 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
7
Адам саудасына байланысты қылмыстық істерді анықтау, жолын кесу, ашу және тергеу жөніндегі әрекетті жетілдіруге бағытталған қосымша ұйымдастыру шараларын қабылдау
ВАК-қа ақпарат
ІІМ
2024 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
8
Адам саудасына байланысты қылмыс және осындай қылмысқа ықпал ететін әкімшілік құқық бұзушылық бойынша сот практикасын жинақтау
талдамалық анықтама
СӘ (келісу бойынша)
2024 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
9
"Киберқадағалау" ақпараттық жүйесі арқылы немесе сот тәртібімен тексеру және кейіннен бұғаттау мақсатында БАҚ-тағы және Интернеттегі адам, нәресте, адам ағзасы саудасымен байланысты, сондай-ақ осындай көрсетілетін қызметке сұраныс туғызатын жарнамалық хабарландырулар мен ақпараттық материалдарға қатысты құзыретті органдар арасында деректер алмасу және оны мониторингтеу
сайттарды бұғаттау
ВАК-қа ақпарат
МАМ, ІІМ,
БП (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
10
Мемлекеттік және құқық қорғау органдары лауазымды адамдарының адам саудасына ықпал ететін шешім қабылдауға және қызметті жүзеге асыруға қатыстылығы фактілері бойынша ақпарат алмасу
ВАК-қа ақпарат
СҚА (келісу бойынша), ІІМ, БП (келісу бойынша),
ҚМА (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
11
Қаржы мониторингін жүзеге асыратын уәкілетті органның адам саудасына қатысты адамдардың қылмыстық жолмен алынған табысын анықтауға, қадағалауға және алуға қатысуы, сондай-ақ тиісті уәкілетті органның осы жұмыстағы құзыретті құқық қорғау органдарымен өзара
іс-қимыл жасау тиімділігін арттыру
ВАК-қа ақпарат
ҚМА (келісу бойынша), ІІМ,
БП (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 желтоқсанға дейін
талап етілмейді
12
Адам саудасының құрбандарына құқықтық кеңес және (немесе) кешенді әлеуметтік заңгерлік көмек беру түрінде мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсету мәселесін пысықтау
жұмыс кездесуінің хаттамасы
ВАК-қа ақпарат
ІІМ, Еңбекмині, Әділетмині, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2024 жылғы қыркүйек
талап етілмейді
13
Мемлекеттік еңбек инспекторларының ұйымдарда заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының сақталуы бойынша жоспардан тыс тексеру кезінде құқық қорғау органдарының және ҮЕҰ-ның өкілдерін тартуы
ВАК-қа ақпарат
Еңбекмині, ІІМ, БП (келісу бойынша), облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
14
Өңірлердің сұранысын ескеріп, арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызмет көрсететін субъектілермен 3 жылға дейінгі мерзімге адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуге ұзақ мерзімді шарт жасау үшін мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру
мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыру
облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын,
желтоқсан
талап етілмейді
15
ҮЕҰ арқылы адам саудасының құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету
ВАК-қа ақпарат
Еңбекмині, ІІМ,
облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
"Республикалық деңгейде халыққа әлеуметтік көмек көрсету және қорғау, сондай-ақ әлеуметтік қорғау жүйесін жетілдіру және инфрақұрылымды дамыту" 058 Еңбекминінің бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
16
ҮЕҰ ұсынатын адам саудасы құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызмет көрсетуді мониторингтеуді жүзеге асыру
талдамалық анықтама
Еңбекмині
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
17
Қайта виктимизация фактілерінің алдын алу мақсатында Қолданыстағы әлеуметтік қорғау туралы заңнама шеңберінде адам саудасының құрбандары болған адамдарды жұмысқа орналастыруға көмек көрсету
ВАК-қа ақпарат
Еңбекмині,
облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
18
Дипломаттар мен консулдық қызметкерлерге адам саудасына қарсы іс-қимылдың қазақстандық тәжірибесі туралы жыл сайынғы материалдарды жіберу
ақпараттық материалдар
СІМ, ІІМ, Еңбекмині
жыл сайын,
10 желтоқсанға дейін
талап етілмейді
19
Практикалық қызметте пайдалану және енгізу мақсатында ақпараттық насихаттау бойынша шет мемлекеттердің озық тәжірибесі және адам саудасына қарсы күрес бойынша қабылданатын шаралар туралы ақпарат ұсыну
ВАК-қа ақпарат
СІМ
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
20
Қазақстан Республикасы қабылдаған адам саудасына қарсы іс-қимыл саласындағы халықаралық міндеттемелердің орындалуын мониторингтеу
ВАК-қа ақпарат
Еңбекмині
(2024 – 2025 жылдар),
ІІМ (2026 жыл)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
21
Адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша "сенім телефонының", "қызу желінің" жұмысын ұйымдастыру және жетілдіру
ВАК-қа ұсыныс
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, МАМ, облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
2024 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
22

Размещение ежегодной сводной информации о выполнении плана мероприятий Правительства Республики Казахстан по профилактике, предотвращению и борьбе с преступлениями, связанными с торговлей людьми, на 2024 – 2026 годы
размещение на интернет-ресурсах
МТСЗН, МВД
МТСЗН
(2025-2026 годы),
МВД
(2027 год)
ежегодно,
до 1 марта
не требуются
3
Разработка стандартных операционных процедур по выявлению и перенаправлению жертв торговли людьми, в том числе с использованием мобильного приложения, с целью идентификации и оказания им комплексной помощи для работников субъектов противодействия торговле людьми (полиция, государственная инспекция труда, органы здравоохранения, образования, социального обеспечения, дипломатические представительства, пограничная служба, субъекты туристской деятельности, частные агентства занятости, объекты транспортной инфраструктуры)
алгоритм действий
МВД, МТСЗН, МЗ, МП, МИД,
ПС КНБ (по согласованию),
МТС, МТ,
акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента,
Карагандинская академия МВД им.Б.Бейсенова (по согласованию), Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (по согласованию),
МОМ (по согласованию), НПО (по согласованию)
сентябрь
2024 года
за счет средств проектов МОМ
средства проектов МОМ
Организационно-практические мероприятия
4
Обеспечение организации работы Межведомственной комиссии по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми и соответствующих региональных комиссий, действующих при акиматах областей, городов Астаны, Алматы, Шымкента, а также осуществление мониторинга их деятельности
протоколы заседаний комиссий
МТСЗН (2024 – 2025 год),
МВД (2026 год),
акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента
ежегодно,раз в полугодие
не требуются
5
Проведение совместных, межведомственных, профилактических и других мероприятий:
информация в МВК
МВД
ежегодно,до 20 января
не требуются
5.1
по противодействию преступной деятельности, в том числе транснациональной, связанной с торговлей людьми;
5.2
по перекрытию каналов незаконной миграции и торговли людьми, в том числе в рамках приграничного сотрудничества;
МВД, КНБ
(по согласованию)
5.3
по предотвращению принудительного труда на строительных объектах, крестьянских хозяйствах, эксплуатации детского труда на хлопковых полях, табачных плантациях, и других, в том числе с привлечением НПО
МВД, МТСЗН, МП, ГП (по согласованию), акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента,
НПО
(по согласованию)
5.4
по предотвращению сексуальной эксплуатации, организации или содержания притонов для занятия проституцией и сводничества, в том числе с привлечением органов здравоохранения и СПИД-центров для профилактики и выявления ВИЧ-инфицированных лиц;
МВД, МЗ
5.5
по предупреждению, выявлению и пресечению преступлений, связанных с торговлей новорожденными/малолетними детьми
МВД, ГП (по согласованию), МЗ
6
Проведение анализа досудебного расследования уголовных дел, связанных с торговлей людьми, в том числе по практике применения депонирования показаний потерпевших-жертв торговли людьми, с выработкой конкретных рекомендаций по улучшению работы
аналитическая справка
информация в МВК
ГП (по согласованию)
Сентябрь 2024 года
не требуются
7
Принятие дополнительных организационных мер, направленных на совершенствование деятельности по выявлению, пресечению, раскрытию и расследованию уголовных дел, связанных с торговлей людьми
информация в МВК
МВД
Декабрь 2024 год
не требуются
8
Проведение обобщения судебной практики по преступлениям, связанным с торговлей людьми, и административным правонарушениям, способствующим таким преступлениям
аналитическая справка
СА (по согласованию)
декабрь 2024 год
не требуются
9
Мониторинг и обмен данными между компетентными органами в отношении рекламных объявлений и информационных материалов в СМИ и Интернете, связанных с торговлей людьми, новорожденными детьми, органами человека, а равно порождающих спрос на такие услуги, с целью проверки и последующего блокирования через информационную систему "Кибернадзор" или в судебном порядке
блокирование сайтов
информация в МВК
МКИ, МВД,
ГП (по согласованию)
ежегодно, до 20 января
не требуются
10
Обмен информацией по фактам причастности должностных лиц государственных и правоохранительных органов к принятию решений и осуществлению деятельности, способствующей торговле людьми
информация в МВК
АПК (по согласованию),
МВД, ГП (по согласованию),
АФМ (по согласованию), КНБ (по согласованию)
ежегодно, до 20 января
не требуются
11
Участие уполномоченного органа, осуществляющего финансовый мониторинг, в выявлении, отслеживании и изъятии доходов лиц, причастных к торговле людьми, полученных преступным путем, а также повышение эффективности взаимодействия соответствующего уполномоченного органа с компетентными правоохранительными органами в данной работе
информация в МВК
АФМ (по согласованию), МВД,
ГП (по согласованию)
ежегодно,до 20 января
не требуются
12
Проработка вопроса по оказанию гарантированной государством юридической помощи в виде правового консультирования и (или) комплексной социальной юридической помощи жертвам торговли людьми
протоколы рабочих встреч
информация в МВК
МВД,
МТСЗН, МЮ,
НПО
(по согласованию)
сентябрь 2024 год
не требуются
-
13
Привлечение государственными инспекторами труда представителей правоохранительных органов и НПО при проведении внеплановых проверок в установленном законодательством порядке в организациях по соблюдению трудового законодательства Республики Казахстан
информация в МВК
МТСЗН, МВД, ГП (по согласованию), акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента,
НПО (по согласованию)
ежегодно, до 20 января
не требуются
14
С учетом потребностей регионов формирование государственного социального заказа для заключения долгосрочных договоров на оказание специальных социальных услуг жертвам торговли людьми сроком до 3 лет с субъектами, предоставляющими специальные социальные услуги
формирование государственного социального заказа
акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента
ежегодно, декабрь
не требуются
15
Оказание специальных социальных услуг жертвам торговли людьми через НПО
информация в МВК
МТСЗН, МВД,
акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента
ежегодно, до 20 января
за счет и пределах средств, предусмотренных по бюджетной программе МТСЗН 058 "Оказание социальной защиты и помощи населению на республиканском уровне, а также совершенствование системы социальной защиты и развитие инфраструктуры"
РБ
16
Осуществление мониторинга оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми, предоставляемых НПО
аналитическая справка
МТСЗН
ежегодно,
до 20 января
не требуются
17
В целях профилактики фактов повторной виктимизации оказание содействия в трудоустройстве лицам, ставшим жертвами торговли людьми, в рамках действующего законодательства о социальной защите
информация в МВК
МТСЗН,
акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента
ежегодно,
до 20 января
не требуются
18
Направление ежегодных материалов дипломатам и консульским работникам о казахстанском опыте противодействия торговле людьми
информационные материалы
МИД, МВД, МТСЗН
ежегодно, до 10 декабря
не требуются
19
Предоставление информации о передовом опыте иностранных государств по информационной пропаганде и принимаемым мерам по борьбе с торговлей людьми с целью заимствования и внедрения в практическую деятельность
информация в МВК
МИД
ежегодно,
до 20 января
не требуется
20
Мониторинг исполнения международных обязательств в сфере противодействия торговле людьми, взятых Республикой Казахстан
информация в МВК
МТСЗН
(2024-2025 год),
МВД (2026 год)
ежегодно,
до 20 января
не требуются
21
Организация и совершенствование работы "телефонов доверия", "горячих линий" по вопросам противодействия торговле людьми
предложения в МВК
МТСЗН, МЦРИАП, МКИ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента
декабрь
2024 года
не требуются
22

Осы жұмысқа жұртшылықты тартып, БАҚ-та адам саудасына қарсы күрес бойынша жұмыс істеп тұрған "116 16" сенім телефонын жария ету
БАҚ-та және әлеуметтік желіде жария ету
Еңбекмині, ЦДИАӨМ, МАМ, облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері,
Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
ұдайы
талап етілмейді
3. Басқа елдердің құзыретті органдарымен ынтымақтастық
23
Шет елдер құқық қорғау органдарының, оның ішінде шекаралас өңірлердің адам саудасына және заңсыз көші-қонға қарсы іс-қимыл саласындағы ынтымақтастық және тәжірибе алмасу мәселелері жөніндегі іс-шараларын өткізу, оған қатысу
өткізілген
іс-шаралар туралы есеп беру
ВАК-қа ақпарат
ІІМ, СІМ, БП
(келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
-
24
Адам саудасына байланысты қылмысты ашу бойынша ынтымақтастықты нығайту мақсатында Қазақстан Республикасы және Орталық Азия, ТМД елдері құқық қорғау органдарының қызметкерлерін бірлесіп оқытуды ұйымдастыру, өткізу, оған қатысу
оқыту
тренингтері
ВАК-қа ақпарат
ІІМ,
БП (келісу бойынша),
ІІМ Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясы (келісу бойынша),
Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
"ІІМ кадрларын оқытуды, біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды қамтамасыз ету" ІІМ 079 бюджеттік бағдарламасы бойынша көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
4. Ұйымдық-профилактикалық шаралар
25
Құзыретті органдармен, омбудсмендермен, академиялық қоғамдастықпен, халықаралық, үкіметтік емес және қоғамдық ұйымдармен бірлесіп, адам саудасының проблемасы туралы халықаралық және республикалық ғылыми-практикалық конференция, форум, семинар және дөңгелек үстел ұйымдастыру, өткізу, оған қатысу
конференция,
форумдар,
семинар,
дөңгелек үстел
ВАК-қа ақпарат
ІІМ, Еңбекмині,
АҚК (келісу бойынша), Қазақстан Республикасын-дағы Адам құқықтары жөніндегі уәкіл (келісу бойынша),
КХҰ (келісу бойынша),
Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
КХҰ,
Winrock International ұйымы жобаларының қаражаты есебінен
КХҰ,
Winrock International ұйымы жобаларының қара
жаты
26
Мемлекеттік және құқық қорғау органдарының адам саудасына қарсы іс-қимылмен айналысатын ҮЕҰ, халықаралық ұйымдармен және орталықтармен, олардың тиісті мамандандырылған құрылымдарымен ынтымақтастығын қолдау және дамыту
кездесу, жиналыс
ВАК-қа ақпарат
ІІМ, Еңбекмині,
МАМ, СІМ,
АҚК (келісу бойынша), АҚҰО (келісу бойынша), СӘ (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері,
КХҰ (келісу бойынша),
Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
КХҰ,
Winrock International ұйымы жобаларының қаражаты есебінен
КХҰ,
Winrock International ұйымы жобаларының қара
жаты
27
"Атамекен" ҰКП-мен және Қазақстан фермерлер қауымдастығымен бірлесіп, құрылыс объектілерінде, шаруа қожалықтарында, ауыл шаруашылығы алқаптарында, сондай-ақ өндірістік-өткізу тізбектерінде мәжбүрлі еңбектің профилактикасы мен алдын алуда ынтымақтастықты жандандыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыс кездесуін ұйымдастыру және оларға қатысу
іс-шара, жұмыс кездесуі
ВАК-қа ақпарат
ІІМ, Еңбекмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
Қазақстан фермерлер қауымдастығы, АҚК (келісу бойынша), КХҰ (келісу бойынша), Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
28
Құқық қорғау және сот органдарымен бірлесіп, адам саудасына байланысты қылмысты анықтауда, жолын кесуде, ашуда және тергеуде өзара іс-қимылды жақсарту жөніндегі іс-шаралар мен жұмыс кездесуін ұйымдастыру және оларға қатысу
семинар, жұмыс кездесуі
ВАК-қа ақпарат
ІІМ, БП (келісу бойынша),
ҚМА, СӘ (келісу бойынша), АҚК (келісу бойынша), КХҰ (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
КХҰ жобаларының қаражаты есебінен
КХҰ жобаларының қара
жаты
29
БАҚ-тың қатысуымен адам саудасының проблемасы және құзыретті органдар мен ҮЕҰ қабылдайтын шаралар туралы жұртшылықтың және тәуекел топтарының хабардар болуын арттыру бойынша мәдени-ағарту және ақпараттық-насихат
іс-шараларын ұйымдастыру
ақпараттық науқан, акция, флешмоб
ВАК-қа ақпарат
облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері,
Еңбекмині, ІІМ, ОМ, ДСМ, МАМ, ҮЕҰ (келісу бойынша),
Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
Winrock International ұйымы жобаларының қаражаты есебінен
Winrock Interna
tional ұйымы жобаларының қара
жаты
30
Телеарналар мен радиостанцияларда адам саудасына қарсы іс-қимыл туралы тақырыптық бейнероликтерді, аудиороликтерді, деректі фильмдерді, сұхбаттарды, бағдарламаларды тегін орналастыру
материалдарды БАҚ-та жария ету
МАМ, ІІМ, Еңбекмині,
Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
ұдайы
талап етілмейді
31
Адам саудасының әлеуетті құрбандарымен, атап айтқанда материалдық, психологиялық немесе өзге де тәуелділік, кәмелетке толмауы немесе егде жаста болуы, кәмелетке толмағандардың жетім немесе ата-анасының қамқорлығынсыз, панасыз, қадағалаусыз қалуы, жүктілік, мүгедектік, психикалық және өзге де аурулары, психобелсенді заттарды асыра пайдалануы, жұмыссыздық, баспанасыздық (белгілі бір тұрғылықты жері жоқ адамдар), сондай-ақ реттелмеген құқықтық мәртебесі салдарынан осал жағдайдағы адамдармен адам саудасының тәуекелі туралы профилактикалық жұмысты жүйелі негізде жүргізу
профилактикалық жұмыс
ІІМ, Еңбекмині, ОМ, ДСМ,
облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері, Winrock International ұйымы (келісім бойынша)
ұдайы
талап етілмейді
32
Мобильді топтардың өңірлерде адам саудасы профилактикасы және еңбекке пайдаланылған құрбандарды анықтау қызметін жүзеге асыруы
халықпен профилактикалық кездесу өткізу
ІІМ, БП (келісу бойынша), Еңбекмині, облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісу бойынша) КХҰ (келісу бойынша)
жыл сайын
талап етілмейді
-
33
Туристік қызмет субъектілерінің үшінші елдерге заңсыз көші-қон және транзит, азаматтарды жыныстық қатынаста, еңбекке және өзге де пайдалану мақсатында туризмді пайдалануды болғызбауға бағытталған ақпараттық шараларды жүзеге асыруы
ВАК-қа ақпарат
ІІМ, Еңбекмині, ТСМ, облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері,
ҮЕҰ (келісу бойынша)
жыл сайын,
20 қаңтарға дейін
талап етілмейді
34
"Электрондық еңбек биржасы" жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасында жұмыс берушілер мен жеке жұмыспен қамту агенттіктерін тіркеу кезінде балалар еңбегін пайдалануға, адамдарды жыныстық қатынаста және (немесе) өзге де пайдалануға тартуға жол бермеу жөніндегі ақпараттық шараларды жүзеге асыру
"Электрондық еңбек биржасы" жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасының пайдаланушы келісіміне толықтырулар енгізу
Еңбекмині
2024 жылғы шілде
талап етілмейді
35
Ведомстволық интернет-ресурста "Электрондық еңбек биржасы" жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасында тіркелген жұмыс күшін Қазақстан Республикасынан шетелге әкетумен байланысты еңбек делдалдығын көрсететін жеке жұмыспен қамту агенттіктері туралы мәліметтерді орналастыру
жеке жұмыспен қамту агенттіктерінің тізімін ЕХӘҚМ, ІІМ интернет-ресурсында, "Электрондық еңбек биржасы"
жұмыспен қамтудың бірыңғай цифрлық платформасында жария ету
Еңбекмині, ІІМ
жыл сайын,
жарты жылда бір рет
талап етілмейді
36
Адам саудасының проблемалары туралы, оның ішінде ҮЕҰ дайындаған материалдарды Қазақстан Республикасының аумағына (әуежай, вокзал, авто және таксопарк, қоғамдық тамақтану объектісі, қоғамдық дәретхана және т.б. қоса алғанда) кіру/шығу өткізу пункттерінде (сенім телефондарды, жедел желі көрсетілген тақтайшалар, брошюралар, билбордтар, әлеуметтік роликтер, карточкалар, буклеттер) тегін орналастыру
ақпараттық материалдарды орналастыру
Еңбекмині (2024 – 2025 жылдар), ІІМ (2026 жыл),
ҰҚК ШҚ (келісу бойынша), КМ, облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері, Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
ұдайы
талап етілмейді
5. Ақпараттық және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету
37
Білім беру мекемелерінде білім алушылармен және олардың ата-аналарымен адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша іс-шаралар өткізу
сынып сағаты, ата-аналар жиналысы
ОМ, облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері
үнемі
талап етілмейді
38
Көптілді оқу материалдарын қоса алғанда, жұртшылықтың хабардар болуын арттыру үшін ақпараттық бюллетеньдерді, бұқаралық ақпарат құралдарындағы бастамаларды және басқа да материалдарды дайындау
бюллетень, оқу материалдар
Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (келісу бойынша),
ҮЕҰ (келісу бойынша)
2024 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
39
Туристер, еңбек мигранттары, Қазақстан Республикасына кіретін/кететін басқа да адамдар үшін олардың адам саудасымен байланысты жағдайға түсуіне жол бермеу мақсатында ақпараттық материалдар әзірлеу
ақпараттық материал, ІІМ, Еңбекмині интернет-ресурсында орналастыру
Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы
(келісу бойынша),
ҮЕҰ (келісу бойынша)
2024 жылғы желтоқсан
талап етілмейді
40
Туристік қызмет субъектілерінің қызметін ұйымдастыру процесінде адам саудасын болғызбау және оның профилактикасы мәселелері бойынша әдістемелік көмек көрсету
әдістемелік ұсыным
ІІМ, Еңбекмині, ТСМ, ҮЕҰ (келісу бойынша)
2024 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
41
Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке жұмыспен қамту агенттіктерінің желісі бойынша шетелге жұмысқа шығу жағдайын ұйымдастыру процесінде адам саудасын болғызбау және оның профилактикасы мәселелері бойынша әдістемелік ұсыным әзірлеу
әдістемелік ұсыным
Еңбекмині, ІІМ,
ҮЕҰ (келісу бойынша)
2024 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
42
Көлік инфрақұрылымы объектілерінде (вокзалдар мен станциялар, жолаушыларға қызмет көрсету пункттері, метрополитен желілері, порттар, әуежайлар) адам саудасын болдырмау және профилактикасы мәселелері бойынша әдістемелік ұсыным әзірлеу
әдістемелік ұсыным
ІІМ, КМ, Еңбекмині,
ҮЕҰ (келісу бойынша)
2024 жылғы
4-тоқсан
талап етілмейді
43
Аумақтық полиция бөліністері үшін адам саудасына байланысты қылмыс профилактикасы, анықтау, жолын кесу және ашу, сондай-ақ адам саудасы құрбандарымен жұмыс істеу бойынша әдістемелік ұсыным әзірлеу
әдістемелік ұсыным
ІІМ, ІІМ Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясы (келісу бойынша), КХҰ (келісу бойынша)
2024 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
-
44
Ведомстволық оқу орындарын, ғылыми топтарды, тәуелсіз сарапшылар мен азаматтық қоғамды тартып, адам саудасының нысандары бойынша кешенді ғылыми зерттеу жүргізу
ұсыным әзірлене отырып ғылыми зерттеу
ІІМ Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясы (келісу бойынша),
Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (келісу бойынша)
2024 – 2026 жылдар
талап етілмейді
6. Кадр даярлау
45
ІІМ Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясының Заңсыз көші-қон және адам саудасына қарсы күрес жөніндегі мамандарды даярлау орталығында, оның ішінде "Адам саудасына байланысты қылмыс бойынша қатарлас қаржылық тергеу жүргізу" тақырыбы бойынша Қаржылық мониторинг агенттігінің және адам саудасы құрбандарының құқықтарын қамтамасыз ету және сақтау мәселесі бойынша үкіметтік емес ұйымдардың өкілдерін тартып, ішкі істер органдары қызметкерлерінің біліктілігін арттыру
оқу курсы, семинар
ІІМ, ІІМ Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясы (келісу бойынша),
ҚМА, ҮЕҰ (келісу бойынша), ХҚҰ (келісу бойынша)
жыл сайын
КХҰ жобаларының қаражаты есебінен
КХҰ жобаларының қаражаты
46
Прокуратура органдары қызметкерлерінің адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша біліктілігін арттыру
оқу курсы, семинар
Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (келісу бойынша), ХҚҰ (келісу бойынша)
жыл сайын
КХҰ жобаларының қаражаты есебінен
КХҰ жобаларының қаражаты
47
Прокуратура органдарында қолданыстағы штат саны шеңберінде адам саудасына қарсы іс-қимыл мәселелерімен тұрақты негізде айналысатын қызметкерлерді бекіту
ВАК-қа ақпарат
БП (келісу бойынша)

Освещение в СМИ функционирующего телефона доверия по борьбе с торговлей людьми "116 16" с привлечением к данной работе общественности
освещение в СМИ и социальных сетях
МТСЗН, МЦРИАП, МКИ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента,
организация Winrock International (по согласованию)
постоянно
не требуются
Сотрудничество с компетентными органами других стран
23
Проведение, участие в мероприятиях правоохранительных органов зарубежных стран, в том числе приграничных регионов, по вопросам сотрудничества и обмена опытом в сфере противодействия торговле людьми и нелегальной миграции
отчеты о проведенных мероприятиях
информация в МВК
МВД, МИД, ГП (по согласованию), КНБ (по согласованию)
ежегодно,
до 20 января
не требуются
24
Организация, проведение, участие в совместном обучении сотрудников правоохранительных органов Республики Казахстан и стран Центральной Азии, СНГ
с целью укрепления сотрудничества по раскрытию преступлений, связанных с торговлей людьми
обучающие тренинги
информация в
МВК
МВД,
ГП (по согласованию),
Карагандинская академия МВД имени
Б. Бейсенова (по согласованию),
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (по согласованию)
ежегодно,
до 20 января
за счет и в пределах средств, предусмотрен-ных по бюджетной программе МВД 079 "Обеспечение обучения повышения квалификации и переподготовки кадров МВД"
РБ
Организационно-профилактические меры
25
Организация, проведение, участие совместно с компетентными органами, омбудсменами, академическим сообществом, международными, неправительственными и общественными организациями в международных и республиканских научно-практических конференциях, форумах, семинарах и круглых столах о проблеме торговли людьми
конференции,
форумы,
семинары,
круглые столы,
информация в
МВК
МВД, МТСЗН,
КПЧ (по согласованию),
Уполномоченный по правам человека в Республике Казахстан (по согласованию),
МОМ (по согласованию),
организация Winrock International (по согласованию)
ежегодно,
до 20 января
за счет средств проектов МОМ, организации Winrock International
средства проектов МОМ,
организации Winrock International
26
Поддержка и развитие сотрудничества государственных и правоохранительных органов с НПО, международными организациями и центрами, их соответствующими специализированными структурами, занимающимися противодействием торговле людьми
встречи, совещания
информация в
МВК
МВД, МТСЗН, МКИ, МИД,
КПЧ (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию), СА (по согласованию), ГП (по согласованию), акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента, МОМ (по согласованию),
организация Winrock International (по согласованию)
ежегодно,
до 20 января
за счет средств проектов МОМ, организации Winrock International
средства проектов МОМ,
организации Winrock International
27
Организация и участие совместно с НПП "Атамекен" и ассоциацией фермеров Казахстана в мероприятиях и рабочих встречах по активизации сотрудничества в профилактике и предотвращении принудительного труда на строительных объектах, в крестьянских хозяйствах, сельскохозяйственных угодьях, а также производственно-сбытовых цепочках
мероприятия,
рабочие встречи
информация в
МВК
МВД, МТСЗН,
НПП "Атамекен" (по согласованию), ассоциация фермеров Казахстана,
КПЧ (по согласованию), МОМ (по согласованию),
организация Winrock International (по согласованию)
ежегодно,
до 20 января
не требуются
28
Организация и участие совместно с правоохранительными и судебными органами в мероприятиях, рабочих встречах по улучшению взаимодействия в выявлении, пресечении, раскрытии и расследовании преступлений, связанных с торговлей людьми
семинары,
рабочие встречи
информация в
МВК
МВД, ГП (по согласованию),
АФМ, СА (по согласованию),
КПЧ (по согласованию),
МОМ (по согласованию)
ежегодно,
до 20 января
за счет средств проектов МОМ
средства проектов МОМ
29
Организация с участием СМИ культурно-просветительских и информационно-пропагандистских мероприятий по повышению осведомленности общественности и групп риска о проблеме торговли людьми и принимаемых мерах компетентными органами и НПО
информационные кампании, акции, флешмобы
информация в
МВК
акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента,
МТСЗН, МВД, МП, МЗ, МКИ,
НПО (по согласованию),
организация Winrock International (по согласованию)
ежегодно,
до 20 января
за счет средств проектов организации Winrock International
средства проектов организации Winrock International
30
Размещение на безвозмездной основе на телеканалах и радиостанциях тематических видео, аудиороликов, документальных фильмов, интервью, программ о противодействии торговле людьми
освещение материалов в СМИ
МКИ, МВД, МТСЗН,
организация Winrock International (по согласованию)
постоянно
не требуются
31
Проведение на системной основе профилактической работы о рисках торговли людьми с потенциальными жертвами торговли людьми, в частности, с лицами, находящимися в уязвимом положении вследствие материальной, психологической или иной зависимости, несовершеннолетия или пожилого возраста, сиротства или отсутствия родительского попечения, беспризорности, безнадзорности несовершеннолетнего, беременности, инвалидности, психического и иного заболевания, злоупотребления психоактивными веществами, безработицы, бездомности (лица без определенного места жительства), а также неурегулированного правового статуса
профилактическая работа
МВД, МТСЗН, МП, МЗ,
акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента,
организация Winrock International (по согласованию)
постоянно
не требуются
32
Осуществление мобильными группами деятельности по профилактике торговли людьми и выявлению жертв трудовой эксплуатации в регионах
проведение профилактических встреч с населением
МВД, ГП
(по согласованию), МТСЗН, акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента,
НПО (по согласованию),
МОМ (по согласованию)
постоянно
не требуются
-
33
Осуществление субъектами туристской деятельности информационных мер, направленных на предотвращение использования туризма в целях незаконной миграции и транзита в третьи страны, сексуальной, трудовой и иной эксплуатации граждан
информация в МВК
МВД, МТСЗН, МТС, акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента,
НПО (по согласованию)
ежегодно,
до 20 января
не требуются
34
Осуществление информационных мер по недопущению эксплуатации детского труда, вербовки людей для сексуальной и (или) иной эксплуатации при регистрации работодателей и частных агентств занятости на единой цифровой платформе занятости "Электронная биржа труда"
внесение дополнений в пользовательское соглашение единой цифровой платформы занятости "Электронная биржа труда"
МТСЗН
июль 2024 года
не требуются
35
Размещение на ведомственных интернет-ресурсах сведений о частных агентствах занятости, оказывающих трудовое посредничество, связанное с вывозом рабочей силы из Республики Казахстан за границу, зарегистрированных на единой цифровой платформе занятости "Электронная биржа труда"
публикация списка частных агентств занятости на интернет-ресурсах МТСЗН, МВД,
единой цифровой платформе занятости "Электронная биржа труда"
МТСЗН, МВД
ежегодно, раз в полугодие
не требуются
36
Размещение на безвозмездной основе материалов (таблички, брошюры, билборды, социальные ролики, карточки, буклеты с указанием телефонов доверия, горячих линий) о проблеме торговли людьми, в том числе подготовленных НПО, на пунктах пропуска въезда/выезда (включая аэропорты, вокзалы, авто и таксопарки, объекты общественного питания, общественные туалеты и так далее) на территорию Республики Казахстан
размещение информационных материалов
МТСЗН (2024-2025 год),
МВД (2026 год),
ПС КНБ (по согласованию), МТ, акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента, организация Winrock International (по согласованию)
постоянно
не требуются
Информационное и научно-методическое обеспечение
37
Проведение мероприятий с обучающимися и их родителями в образовательных учреждениях по вопросам противодействия торговле людьми
классные часы, родительские собрания
МП, акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента
постоянно
не требуются
38
Подготовка информационных бюллетеней, инициатив в средствах массовой информации и других материалов для повышения осведомленности общественности, включая многоязычные учебные материалы
бюллетени, учебные материалы
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (по согласованию),
НПО (по согласованию)
декабрь 2024 года
не требуются
39
Разработка информационных материалов для туристов, трудовых мигрантов, других лиц, въезжающих/выезжающих в/из Республики Казахстан, в целях недопущения попадания их в ситуации, связанные с торговлей людьми
информационный материал,
размещение на интернет-ресурсах МВД, МТСЗН
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (по согласованию),
НПО (по согласованию)
декабрь 2024 года
не требуются
40
Оказание методической помощи по вопросам предотвращения и профилактики торговли людьми в процессе организации работы субъектов туристской деятельности
методические рекомендации
МВД, МТСЗН, МТС, НПО (по согласованию)
4 квартал 2024 года
не требуются
41
Разработка методических рекомендаций по вопросам предотвращения и профилактики торговли людьми в процессе организации условий выезда граждан Республики Казахстан на работу за границу по линии частных агентств занятости
методические рекомендации
МТСЗН, МВД,
НПО (по согласованию)
4 квартал 2024 года
не требуются
42
Разработка методических рекомендаций по вопросам предотвращения и профилактики торговли людьми на объектах транспортной инфраструктуры (вокзалы и станции, пункты обслуживания пассажиров, линии метрополитена, порты, аэропорты
методические рекомендации
МВД, МТ,
МТСЗН,
НПО (по согласованию)
4 квартал 2024 года
не требуются
43
Разработка методических рекомендаций по профилактике, выявлению, пресечению и раскрытию, преступлений, связанных с торговлей людьми, а также работе с жертвами торговли людьми, для территориальных подразделений полиции
методические рекомендации
МВД, Карагандинская академия МВД имени Б. Бейсенова (по согласованию),
МОМ (по согласованию)
4 квартал 2024 года
не требуются
44
Проведение комплексных научных исследований по формам торговли людьми с привлечением ведомственных учебных заведений, научных кругов, независимых экспертов и гражданского общества
научные исследования с выработкой рекомендации
Карагандинская академия МВД имени Б. Бейсенова (по согласованию),
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (по согласованию)
4 квартал 2025 года
не требуются
Подготовка кадров
45
Повышение квалификации сотрудников органов внутренних дел в центре подготовки специалистов по борьбе с нелегальной миграцией и торговлей людьми Карагандинской академии МВД имени Б. Бейсенова, в том числе с привлечением представителей Агентства по финансовому мониторингу, по теме "Проведение параллельных финансовых расследований по преступлениям, связанным с торговлей людьми" и неправительственных организаций по вопросу обеспечения и соблюдения прав жертв торговли людьми
обучающие курсы, семинары
МВД, Карагандинская академия МВД имени Б. Бейсенова (по согласованию),
АФМ, НПО (по согласованию),
МОМ (по согласованию)
ежегодно
за счет средств проектов МОМ
средства проектов МОМ
46
Повышение квалификации сотрудников органов прокуратуры по вопросам противодействия торговле людьми
обучающие курсы, семинары
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (по согласованию),
МОМ (по согласованию)
ежегодно
за счет средств проектов МОМ
средства проектов МОМ
47
Закрепление в рамках имеющейся штатной численности в органах прокуратуры сотрудников, занимающихся на постоянной основе вопросами противодействия торговле людьми
информация в МВК
ГП (по согласованию)

2024 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
48
Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі жанындағы Сот төрелігі академиясының базасында адам саудасына байланысты қылмыстық істерді қарау бойынша судьялардың біліктілігін арттыру
оқу курсы, семинар
СӘ
(келісу бойынша), Жоғары Сот Кеңесі жанындағы Сот төрелігі академиясы (келісу бойынша)
жыл сайын
"Жоғары оқу орнынан кейінгі білімді ұйымдастыру, сот кадрларын қайта даярлау және біліктілігін арттыру" СӘ 017 бюджеттік бағдарламасы бойынша
көзделген қаражат есебінен және шегінде
РБ
49
Мемлекеттік еңбек инспекторлары үшін еңбекке мәжбүрлеу профилактикасы және алдын алу мәселесі бойынша біліктілікті арттыру
оқу курсы, семинар
облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері, Еңбекмині,
АҚК (келісу бойынша), Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
жыл сайын
Winrock International ұйымы
жобаларының қаражаты есебінен
Winrock Interna
tional ұйымы жобаларының қара
жаты
50
Дипломатиялық, консулдық персоналға адам саудасына қарсы күрес бойынша онлайн тренинг өткізу
онлайн тренинг
ІІМ, СІМ, ІІМ
Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясы (келісу бойынша), ҮЕҰ (келісу бойынша) Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
жыл сайын
талап етілмейді
51
Адвокаттар үшін адам саудасы құрбандарының құқықтары мен мүддесін қорғау бойынша оқу семинарын, тренинг өткізу
семинар, тренинг
ІІМ, Еңбекмині, ІІМ
Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясы (келісу бойынша),
ҮЕҰ (келісу бойынша), Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
жыл сайын
Winrock International ұйымы жобаларының қаражаты есебінен
Winrock Interna
tional ұйымы жобаларының қара
жаты
52
БАҚ өкілдері үшін адам саудасы құрбандарының қатысуымен тақырыптық мақалаларды, теле және радиохабарларды әзірлеу және жариялау бойынша оқу семинарын, тренинг өткізу
семинар, тренинг
ІІМ Б. Бейсенов атындағы Қарағанды академиясы (келісу бойынша),
Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (келісу бойынша), ҮЕҰ (келісу бойынша), Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
жыл сайын
Winrock International ұйымы
жобаларының қаражаты есебінен
Winrock Interna
tional ұйымы
жобаларының қара
жаты
53
Ішкі істер органдары, денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру және үкіметтік емес ұйымдардың қызметкерлері үшін Адам саудасы кезінде қатыгездік танытудың бар-жоғын бағалау өлшемшартын және Адам саудасы құрбандарына арнаулы әлеуметтік қызмет көрсету стандартын зерделеу бойынша оқу семинарын, тренинг ұйымдастыру
оқу тренингі, семинар
ІІМ, Еңбекмині, ДСМ, ОМ,
облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері,
ҮЕҰ (келісу бойынша), Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
жыл сайын
Winrock International ұйымы жобаларының
қаражаты есебінен
Winrock Interna
tional ұйымы
жобаларының қара
жаты
54
Адам саудасына қарсы іс-қимыл субъектілерінің (полиция, мемлекеттік еңбек инспекциясы, денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру органдары, дипломатиялық өкілдіктер, шекара қызметі, туристік қызмет субъектілері, жеке жұмыспен қамту агенттіктері, көлік инфрақұрылымы объектілері) қызметкерлері үшін сәйкестендіру және оларға көмек көрсету мақсатында адам саудасының құрбандарын анықтау және қайта бағыттау жөніндегі стандартты операциялық рәсімді зерделеу бойынша оқу семинарын, тренинг ұйымдастыру, оның ішінде мобильді қосымшасын пайдаланып ұйымдастыру
оқыту тренингі, семинар
ІІМ, Еңбекмині, ДСМ, ОМ, СІМ,
ҰҚК ШҚ (келісу бойынша),
ТСМ, КМ,
облыстардың және Астана, Алматы, Шымкент қалаларының әкімдіктері,
Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (келісу бойынша), ҮЕҰ (келісу бойынша), КХҰ (келісу бойынша), Winrock International ұйымы (келісу бойынша)
жыл сайын
КХҰ, Winrock International ұйымы жобаларының қаражаты есебінен
КХҰ, Winrock Interna
tional ұйымы
жобаларының қара
жаты
55
Адам саудасына қарсы іс-қимыл бойынша ұлттық симуляциялық тренинг ұйымдастыру және өткізу
симуляциялық тренинг
Бас прокуратура жанындағы Құқық қорғау органдары академиясы (келісу бойынша), Еңбекмині, ІІМ, БП (келісу бойынша), ҰҚК ШҚ (келісу бойынша), ҮЕҰ (келісу бойынша)
жыл сайын,
жылына бір рет
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылып:
АҚК – Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Адам құқықтары жөніндегі комиссия
АҚҰО – Адам құқықтары жөніндегі ұлттық орталық
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БАҚ – бұқаралық ақпарат құралдары
БП – Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ВАК – Адамды заңсыз әкетуге, әкелуге және саудасына қарсы күрес мәселелері жөнінде ведомствоаралық комиссия
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖС – Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚМА – Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
КХҰ – Көші-қон жөніндегі халықаралық ұйымның, БҰҰ көші-қон агенттігінің Қазақстан Республикасындағы өкілдігі
МАМ – Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
РБ – республикалық бюджет
СӘ – Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі
СЖҚІА – Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТМД – Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
ТСМ – Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ҰҚК – Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰҚК ШҚ – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі
ҮЕҰ – Үкіметтік емес ұйымдар
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ – Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі

1 квартал 2024 года
не требуются
48
Повышение квалификации судей по рассмотрению уголовных дел, связанных с торговлей людьми, на базе Академии правосудия при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан
обучающие курсы, семинары
СА (по согласованию), Академия правосудия при Высшем Судебном Совете (по согласованию)
ежегодно
за счет и пределах средств, предусмотренных по бюджетной программе ВС 017 "Организация послевузовского образования, переподготовка и повышение квалификации судейских кадров"
РБ
49
Повышение квалификации по вопросу профилактики и предотвращения принудительного труда для государственных инспекторов труда
обучающие курсы, семинары
акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента, МТЗСН,
КПЧ (по согласованию),
организация Winrock International (по согласованию)
ежегодно
за счет средств проектов организации Winrock International
средства проектов организации Winrock International
50
Проведение онлайн тренингов по борьбе с торговлей людьми для дипломатического, консульского персонала
онлайн тренинги
МВД, МИД, Карагандинская академия МВД имени Б. Бейсенова (по согласованию), НПО (по согласованию),
организация Winrock International (по согласованию)
ежегодно
не требуются
51
Проведение обучающих семинаров, тренингов по защите прав и интересов жертв торговли людьми для адвокатов
семинары, тренинги
МВД, МТСЗН, Карагандинская академия МВД имени Б. Бейсенова (по согласованию),
НПО (по согласованию),
организация Winrock International (по согласованию)
ежегодно
за счет средств проектов организации Winrock International
средства проектов организации Winrock International
52
Проведение обучающих семинаров, тренингов по подготовке и публикации тематических статей, теле и радиопередач с участием жертв торговли людьми для представителей СМИ
семинары, тренинги
Карагандинская академия МВД имени Б. Бейсенова (по согласованию),
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (по согласованию),
НПО (по согласованию),
организация Winrock International (по согласованию)
ежегодно
за счет средств проектов организации Winrock International
средства проектов организации Winrock International
53
Организация обучающих семинаров, тренингов по изучению критериев оценки наличия жестокого обращения при торговле людьми и стандарта оказания специальных социальных услуг жертвам торговли людьми для сотрудников органов внутренних дел, здравоохранения, образования, социального обеспечения и неправительственных организаций
обучающие тренинги, семинары
МВД, МТСЗН, МЗ, МП,
акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента,
НПО (по согласованию),
организация Winrock International (по согласованию)
ежегодно
за счет средств проектов организации Winrock International
средства проектов организации Winrock International
54
Организация обучающих семинаров, тренингов по изучению стандартных операционных процедур по выявлению и перенаправлению жертв торговли людьми, в том числе с использованием мобильного приложения, с целью идентификации и оказания им помощи для работников субъектов противодействия торговле людьми (полиция, государственная инспекция труда, органы здравоохранения, образования, социального обеспечения, дипломатические представительства, пограничная служба, субъекты туристской деятельности, частные агентства занятости, объекты транспортной инфраструктуры)
обучающие тренинги, семинары
МВД, МТСЗН, МЗ, МП, МИД,
ПС КНБ (по согласованию),
МТС, МТ,
акиматы областей и городов Астаны, Алматы, Шымкента,
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (по согласованию),
НПО (по согласованию),
МОМ (по согласованию),
организация Winrock International (по согласованию)
ежегодно
за счет средств проектов МОМ,
организации Winrock International
средства проектов МОМ,
организации Winrock International
55
Организация и проведение национального симуляционного тренинга по противодействию торговле людьми
симуляционный тренинг
Академия правоохранительных органов при Генеральной прокуратуре (по согласованию),
МТСЗН, МВД, ГП (по согласованию), ПС КНБ (по согласованию),
НПО (по согласованию)
ежегодно,
раз в год
не требуются
Примечание:
расшифровка аббревиатур
КПЧ – Комиссия по правам человека при Президенте Республики Казахстан
НЦПЧ – Национальный центр по правам человека
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей "Атамекен"
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
СМИ – средства массовой информации
ГП – Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МВК – Межведомственная комиссия по вопросам борьбы с незаконным вывозом, ввозом и торговлей людьми
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ВС – Верховный Суд Республики Казахстан
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан
МОМ – представительство Международной организации по миграции, Агентство ООН по миграции в Республике Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
АФМ – Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
МКИ – Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
РБ – республиканский бюджет
СА – Судебная администрация Республики Казахстан
АПК – Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
СНГ – Содружество Независимых Государств
МТС – Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
КНБ – Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
ПС КНБ – Пограничная служба Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
НПО – неправительственные организации
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД – Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
__________________________________