Орталық атқарушы органдар басшыларының халықпен кездесулерін өткізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 қаңтардағы № 12 қаулысы.
Қазақстандық қоғамды одан әрі демократияландыру, елде жүргізіліп жатқан реформалар туралы халықтың хабардар болуын арттыру, атқарушы органдардың халық алдындағы жауапкершілігі мен есептілігін күшейту, халықты мемлекеттік басқару процесіне кеңінен тарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Орталық атқарушы органдар (Қазақстан Республикасының Қорғаныс, Сыртқы істер, Төтенше жағдайлар, Ішкі істер, Әділет министрліктерін қоспағанда):
1) жергілікті атқарушы органдармен келісу бойынша бірінші басшылар үшін тоқсанына бір реттен кем болмайтын кезеңділікпен жыл бойы халықпен тұрақты кездесу өткізіп тұрсын;
2) халықпен кездесу өткізу үшін өңірді таңдаған кезде салалық проблемалар мен жергілікті жерлерде көтерілетін мәселелерді ескерсін;
3) әлеуметтік шиеленіс қаупі болжанса не туындаса, бірінші басшылардың осы өңірдің тұрғындарымен міндетті түрде графиктен тыс кездесулер өткізуін қамтамасыз етсін;
4) тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-шы күнінен кешіктірмей, ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті органға өткізілген кездесулер бойынша жалпыланған ақпарат жіберіп тұрсын.
2. Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстардың әкімдіктері кездесулер өткізуді ұйымдастыруда орталық атқарушы органдарға ұйымдастырушылық, ақпараттық және техникалық қолдау көрсетсін.
3. Ақпаратқа қол жеткізу саласындағы уәкілетті орган:
1) жарты жылда бір рет, 15 желтоқсан мен 15 маусымға дейін орталық атқарушы органдармен келісу бойынша халықпен кездесулердің алдағы жартыжылдыққа арналған графигінің жобасын бекіту үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді;
2) халықпен кездесулер өткізу тәртібін бекітуді және орталық атқарушы органдардың назарына жеткізуді;
3) жарты жылда бір рет, 15 маусым мен 15 желтоқсанға дейін орталық атқарушы органдар басшыларының кездесу өткізуінің қорытындылары туралы ақпаратты Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына енгізуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

О проведении встреч руководителей центральных исполнительных органов с населением
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 января 2024 года № 12.
В целях дальнейшей демократизации казахстанского общества, повышения информированности населения о проводимых в стране реформах, усиления ответственности и подотчетности исполнительных органов перед населением, широкого вовлечения народа в процесс государственного управления Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Центральным исполнительным органам (за исключением министерств обороны, иностранных дел, по чрезвычайным ситуациям, внутренних дел, юстиции Республики Казахстан):
1) проводить в течение года регулярные встречи с населением, с периодичностью встреч для первых руководителей не менее одного раза в квартал по согласованию с местными исполнительными органами;
2) при выборе региона для проведения встречи с населением учитывать отраслевые проблемы и вопросы, поднимаемые на местах;
3) при наличии прогнозируемых либо возникших рисков социальной напряженности обеспечить обязательное проведение встреч вне графика первыми руководителями с населением данного региона;
4) ежеквартально, не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом, направлять в уполномоченный орган в области доступа к информации обобщенную информацию по проведенным встречам.
2. Акиматам городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей оказывать организационную, информационную и техническую поддержку центральным исполнительным органам в организации проведения встреч.
3. Уполномоченному органу в области доступа к информации обеспечить:
1) внесение в Правительство Республики Казахстан раз в полугодие, до 15 декабря и 15 июня, проекта графика встреч с населением по согласованию с центральными исполнительными органами для его утверждения;
2) утверждение и доведение до сведения центральных исполнительных органов порядка проведения встреч с населением;
3) внесение в Аппарат Правительства Республики Казахстан раз в полугодие, до 15 июня и 15 декабря, информации об итогах проведения встреч руководителями центральных исполнительных органов.
4. Настоящее постановление вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов