"Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін, Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және аса ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені, Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 3 шілдедегі № 470 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 23 қаңтардағы № 22 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлар тізімін, Заңсыз айналымда жүргені анықталған есірткі, психотроптық заттарды, сол тектестер мен прекурсорларды шағын, ірі және аса ірі мөлшерге жатқызу туралы жиынтық кестені, Есірткі, психотроптық заттардың құрылымдық формулаларындағы сутегі, галогендер және (немесе) гидроксильді топтар атомдарын алмастырғыштар тізімін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 3 шілдедегі № 470 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлар және олардың заңсыз айналымы мен теріс пайдаланылуына қарсы іс-қимыл шаралары туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 5-бабының 1-1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында бақылауға жататын есірткі, психотроптық заттар мен прекурсорлардың тізімінде:
"Медициналық мақсатта пайдалануға тыйым салынған есiрткi мен психотроптық заттардың тiзiмi" деген І кестеде:
"А. Есірткі заттар" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 84, 85, 86-жолдармен толықтырылсын:
"
84.
Пара-флуорофентанил (пара-фторфентанил)
85.
Брорфин
86.
Метонитазен
";
"В. Психотроптық заттар" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 62, 63-жолдармен толықтырылсын:
"
62.
3-метоксифенциклидин
63.
Эутилон
";
"Медициналық мақсатта пайдаланылатын және бақылаудағы есiрткi және психотроптық заттардың тiзiмi" деген ІІІ кестеде:
"В. Психотроптық заттар" деген бөлім мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 68, 69,70-жолдармен толықтырылсын:
"
68.
Клоназолам
69.
Диклазепам
70.
Флубромазолам
";
"Бақылаудағы прекурсорлардың (есiрткiні және психотроптық заттарды заңсыз дайындау кезiнде жиi пайдаланылатын өсiмдiктер мен химиялық заттардың) тiзiмi" деген IV кестеде:
І тізбе мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2019 года № 470 "Об утверждении Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обнаруженных в незаконном обороте, к небольшим, крупным и особо крупным размерам, Списка заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 января 2024 года № 22.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 2019 года № 470 "Об утверждении Списка наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, Сводной таблицы об отнесении наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, обнаруженных в незаконном обороте, к небольшим, крупным и особо крупным размерам, Списка заместителей атомов водорода, галогенов и (или) гидроксильных групп в структурных формулах наркотических средств, психотропных веществ" следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 1-1 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О наркотических средствах, психотропных веществах, их аналогах и прекурсорах и мерах противодействия их незаконному обороту и злоупотреблению ими" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Списке наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, подлежащих контролю в Республике Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в таблице I "Список наркотических средств и психотропных веществ, использование которых в медицинских целях запрещено":
раздел "А. Наркотические средства" дополнить строками, порядковые номера 84, 85 и 86, следующего содержания:
"
84.
Пара-флуорофентанил (пара-фторфентанил)
85.
Брорфин
86.
Метонитазен
";
раздел "В. Психотропные вещества" дополнить строками, порядковые номера 62 и 63, следующего содержания:
"
62.
3-метоксифенциклидин
63.
Эутилон
";
в таблице III "Список наркотических средств и психотропных веществ, используемых в медицинских целях и находящихся под контролем":
раздел "В. Психотропные вещества" дополнить строками, порядковые номера 68, 69 и 70, следующего содержания:
"
68.
Клоназолам
69.
Диклазепам
70.
Флубромазолам
";
в таблице IV "Список прекурсоров (химических и растительных веществ, часто используемых при незаконном изготовлении наркотических средств и психотропных веществ), находящихся под контролем":
перечень I дополнить строкой следующего содержания:

1. Ауа-райы жағдайының ерекшелiктерiне байланысты Қазақстанның аумағында өспейтiн және Қазақстанның аумағында өсiруге тыйым салынған өсiмдiктер:
а) кокаин бұтасы
б) кат
бір өсімдік
бір өсімдік
Ескертпе: Жоғарыда көрсетiлген өсiмдiктердi өсiру заңсыз айналымда есiрткi заттары ретiнде пайдалану жағынан ғана емес, Қазақстан Республикасында кокаин бұтасы мен катты заңсыз өсiрудің жаңа, қауіпті, елге тән емес проблема тудыратын құқыққа қарсы әрекет ретiнде де қауiптi.
2. Құрамында есірткі заттары бар, Қазақстан Республикасының аумағында өсетiн, бiрақ өсiруге тыйым салынған немесе ол үшiн арнаулы рұқсат талап етілетiн өсiмдiктер:
ұйықтататын көкнәр түрiндегi өсімдік
10 өсімдіктен бастап
3. Құрамында прекурсорлар бар, Қазақстан Республикасының аумағында өсетін, бірақ өсіруге тыйым салынған немесе ол үшін арнаулы рұқсат талап етілетін өсімдіктер:
эфедра шөбі
бір өсімдік
Ерітінді, экстракт түріндегі заңсыз иеліктегі есірткі, психотроптық заттар, сол тектестер мен прекурсорлардың, сондай-ақ осы заттар сіңірілген тампондардың, дәкелердің, бинттердің, өсімдік бөлшектерінің, қағаздың және басқалардың мөлшерлерін айқындаған кезде нақты есірткінің немесе психотроптық заттың осы түрін экстракциялап, кейіннен құрғақ қалдықты Жиынтық кестеде келтірілген осы есірткінің немесе психотроптық заттың мөлшеріне сәйкестігі тұрғысынан қайта есептеу қажет.

1. Растения, не произрастающие на территории Казахстана в связи с особенностями климатических условий и запрещенные для культивации на территории Казахстана:
а) кокаиновый куст
б) кат
одно растение
одно растение
Примечание: Культивация вышеуказанных растений опасна не только с точки зрения использования как наркотического средства в незаконном обороте, но и как противоправное действие, создающее в Республике Казахстан новую, опасную, не свойственную для нее проблему незаконной культивации кокаинового куста и ката.
2. Растения, содержащие наркотические средства, произрастающие на территории Республики Казахстан, но запрещенные для культивации или требующие на то специального разрешения:
растение вида мак снотворный
от 10 растений
3. Растения, содержащие прекурсоры, произрастающие на территории Республики Казахстан, но запрещенные для культивации или требующие на то специального разрешения:
трава эфедры
одно растение
При определении размеров наркотических средств, психотропных веществ, их аналогов и прекурсоров, находящихся в незаконном владении, в виде растворов, экстрактов, а также пропитанных этими средствами тампонов, марли, бинтов, растительных частиц, бумаги и других, необходимо провести экстракцию данного вида конкретного средства или вещества с последующим пересчетом сухого остатка на соответствие размера данного вещества или средства, приведенного в Сводной таблице.
__________________________________