Жамбыл облысы Тараз қаласының бас жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 қаңтардағы № 44 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес Жамбыл облысы Тараз қаласын кешенді дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған, Жамбыл облысы мен Тараз қаласының мәслихаттары мақұлдаған Жамбыл облысы Тараз қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. "Жамбыл облысы Тараз қаласының бас жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 22 ақпандағы № 104 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
202 жылғы 29 қаңтардағы
№ 44 қаулысымен
бекітілген
Жамбыл облысы Тараз қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда)
1-тарау. Жалпы ережелер
Жамбыл облысы Тараз қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) Жамбыл облысының аумағын ұйымдастырудың бекітілген бас схемасына және қала құрылысын дамытудың кешенді схемасына сәйкес әзірленетін негіз қалаушы қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, қала құрылысын жобалау саласына жататын Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілеріне және нормативтік құжаттарына сәйкес әзірленді.
2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспар қалалық аумақтың кешенді қала құрылысын дамыту стратегиясын, аумақты оңтайлы жоспарлау құрылымын және функционалдық аймаққа бөлу бағытын, қоршаған ортаны қорғау қағидаттарын, қоғамдық қызмет көрсету жүйесін, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды дамытуды, жобаланатын аумақтағы инвестициялық процесті ұзақ мерзімді жоспарлауды, көліктік қызмет көрсетуді ұйымдастыруды, инженерлік жабдық жүйесін дамытуды, аумақты инженерлік тұрғыдан дайындауды және абаттандыруды, қоршаған ортаны және тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғауды айқындайды.
Бас жоспарда мынадай жобалық кезең қабылданды:
бастапқы жыл – 2022 жыл;
бірінші кезек – 2029 жыл;
есепті мерзім – 2040 жыл.
Бас жоспарды "Қолдау" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі 1:10 000 масштабындағы авторлық топографиялық түсірілім негізінде әзірледі.
Бас жоспардың негізгі мақсаты – қаланы орнықты дамыту және қазіргі тұрғындар мен келешек ұрпақ үшін әлеуметтік, экономикалық, экологиялық, кеңістіктік, қала құрылысы міндеттерін кешенді шешуді және қазіргі даму үрдісінің ерекшелігін ескеріп, қазіргі заманғы қаланы дамытуға негізделген қолайлы тіршілік ортасын қалыптастыру.
Бас жоспарда шешімі табылған негізгі міндеттер:

Об утверждении Генерального плана города Тараза Жамбылской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 января 2024 года № 44.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", в целях обеспечения комплексного развития города Тараза Жамбылской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Генеральный план города Тараза Жамбылской области (включая основные положения), одобренный маслихатами Жамбылской области и города Тараза.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 22 февраля 2010 года № 104 "О генеральном плане города Тараза Жамбылской области".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 января 2024 года № 44
Генеральный план города Тараза Жамбылской области (включая основные положения)
Глава 1. Общие положения
Генеральный план города Тараза Жамбылской области (далее – Генеральный план) является основополагающим градостроительным документом, разрабатываемым в соответствии с утвержденной генеральной схемой организации территории и комплексной схемой градостроительного развития Жамбылской области.
Генеральный план разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", другими законодательными актами и нормативными документами Республики Казахстан, относящимися к сфере градостроительного проектирования.
Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план определяет стратегию комплексного градостроительного развития городской территории, направления оптимальной планировочной структуры и функционального зонирования территорий, принципов охраны окружающей среды, развития системы общественного обслуживания, транспортной и инженерной инфраструктур; долгосрочное планирование инвестиционных процессов на проектируемой территории, организации транспортного обслуживания, развития системы инженерного оборудования, инженерной подготовки и благоустройства территории, охраны окружающей среды и объектов историко-культурного наследия.
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
исходный год – 2022 год;
первая очередь – 2029 год;
расчетный срок – 2040 год.
Генеральный план разработан товариществом с ограниченной ответственностью "Қолдау" на основе авторской топографической съемки в масштабе 1:10 000.
Основные цели Генерального плана – устойчивое развитие города и формирование благоприятной среды жизнедеятельности для настоящего населения и будущих поколений, основанной на развитии современного города, с учетом комплексного решения социальных, экономических, экологических, пространственных, градостроительных задач и особенностей современных тенденций развития.
Основными задачами, нашедшими свои решения в Генеральном плане, являются:

1) алдыңғы Бас жоспар идеяларының сабақтастығын сақтау;
2) күрделі және тарихи құрылысты барынша сақтап, қаланың қазіргі сәулет-жоспарлау құрылымын жетілдіру;
3) есепті мерзімнен тыс қаланы одан әрі перспективалы дамыту үшін аумақты резервке қою;
4) қала тұрғындарының тіршілік әрекетін және қоныстану ортасын жақсарту;
5) тұрғын ортаның элементтерін бірге қалыптастырып, бос аумақта жаңа тұрғын үй құрылысын орналастыру;
6) тұрғындарға мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудің барлық түрін дамытып, қоғамдық орталықтардың қалалық жүйесін дамытуды жалғастыру;
7) көгалдандырудың бірыңғай жүйесін құру: рекреациялық аймақ, саябақтар, желекжолдар, гүлбақтар, санитариялық қорғау бағытында көгалдандыру;
8) қалалық жаңа магистраль, көпір, өтпежол салу және барлық көлік түрінің материалдық-техникалық базасын дамыту негізінде қаланың бірыңғай көлік желісін дамыту мен жетілдіру;
9) қаланың инженерлік инфрақұрылымын дамыту, жетілдіру мен жаңғырту;
10) қоршаған ортаны қорғау және сауықтыру іс-шараларын жүргізу;
11) тарих, мәдениет және сәулет ескерткіштерін қорғау;
12) табиғи ресурсты, жер қойнауын және жануарлар дүниесін ұтымды пайдалану.
3-тарау. Қала туралы мәлімет
Тараз қаласы – облыстық маңызы бар ірі қала, Жамбыл облысының әкімшілік, шаруашылық, экономикалық және мәдени орталығы, Қазақстан Республикасының аса ірі өнеркәсіп орталығының және көлік торабының бірі. Қаланың өзін де, бүкіл облысты да толыққанды дамыту үшін облыстың бай минералды-шикізат базасы, өнеркәсіптік ресурсы, рекреациялық және табиғи-климаттық әлеуеті бар.
Қала диқаншылыққа шұрайлы Талас-Аса жерінде экономикалық-географиялық қолайлы жағдайда ірі күрежолдар қиылысқан торапта орналасқан: шығыстан оңтүстік-батысқа қарай қала арқылы Алматы – Шымкент магистральдық темір жолы өтеді, ал солтүстік-батыс бағытта Қаратау қаласына қарай тармақталған Алматы – Шымкент (А-2) республикалық маңызы бар автожолы қаланы солтүстіктен айналып өтеді және оңтүстік-шығыстан Бішкек – Жамбыл сыртқы автожолы бар. Бұдан басқа, қалада республикалық, облыстық және жергілікті маңызы бар автомобиль жолдары түйіседі.
Тараз қаласының теріскейінен өтетін халықаралық автокөлік дәлізі қаланың дамуында ерекше рөл атқарады.
Ауылдық елді мекендердің тығыз желісі Тараз қаласының сыртқы торабында орналасқан және қалаға жақындаған сайын ауылдық қоныстар желісі сирей түседі.
Жобалаудың басында қала аумағының ауданы 18 787,0 га құрады, қала шекарасын кеңейту есебінен аумақтың ауданы есепті мерзімге 31693,7 га құрайды. Қала шекарасына қосылатын аумақ – 12 906,7 га. Бұл – Жамбыл облысы Байзақ және Жамбыл аудандарының жері, сондай-ақ "Новоджамбулец" және "Дорожник" саяжай-бақ алабы.

1) соблюдение преемственности идей предыдущего Генерального плана;
2) усовершенствование существующей архитектурно-планировочной структуры города с максимальным сохранением капитальной и исторической застройки;
3) резервирование территорий для дальнейшего перспективного развития города за пределами расчетного срока;
4) улучшение жизнедеятельности и среды обитания населения города;
5) размещение нового жилищного строительства на свободных территориях с одновременным формированием элементов жилой среды;
6) продолжение развития городской системы общественных центров с развитием всех видов культурно-бытового обслуживания населения;
7) создание единой системы озеленения: рекреационной зоны, парков, бульваров, скверов, санитарно-защитного озеленения;
8) развитие и совершенствование единой транспортной сети города на основе строительства новых городских магистралей, мостов, путепроводов и развития материально-технической базы всех видов транспорта;
9) развитие, совершенствование и модернизация инженерной инфраструктуры города;
10) проведение мероприятий по охране и оздоровлению окружающей среды;
11) охрана памятников истории, культуры и архитектуры;
12) рациональное использование природных ресурсов, недр и животного мира.
Глава 3. Сведения о городе
Город Тараз – крупный город областного значения, административный, хозяйственный, экономический и культурный центр Жамбылской области, один из крупнейших промышленных центров и транспортных узлов Республики Казахстан. Область обладает богатой минерально-сырьевой базой, промышленным ресурсом, рекреационным и природно-климатическим потенциалом для самодостаточного развития как самого города, так и всей области.
Город занимает удобное экономико-географическое положение в Талас-Ассинском земледельческом оазисе, находится в узле пересечения крупных транспортных артерий: с востока на юго-запад через город проходит магистральная железная дорога Алматы – Шымкент с ответвлением на город Каратау в северо-западном направлении, автодорога республиканского значения Алматы – Шымкент (А-2) огибает город с северной стороны, и с юго-востока к городу подходит внешняя автодорога Бишкек-Жамбыл. Кроме того, в городе, как в фокусе, сходятся автомобильные дороги республиканского, областного и местного значения.
Особую роль в развитии города выполняет международный автотранспортный коридор, проходящий севернее города Тараза.
Густая сеть сельских населенных пунктов лежит на внешних связях города Тараза, причем по мере приближения к городу сеть сельских поселений снижается.
На начало проектирования площадь территории города составляла – 18 787,0 га, за счет расширения границ города площадь территории к расчетному сроку составит - 31 693,7 га. Прирезаемые территории - 12 906,7 га. Это земли Байзакского и Жамбылского районов Жамбылской области, а также дачно-садовые массивы "Новоджамбулец" и "Дорожник".

2022 жылғы 1 қаңтардағы статистикалық есеп деректері бойынша Тараз қаласының тұрғындарының саны 422,8 мың адамды немесе Жамбыл облысының бүкіл тұрғындарының 36,8 %-ын құрады.
4-тарау. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық жағдай
Табиғи-климаттық жағдайы бойынша Тараз қаласы Қырғыз жотасының солтүстік-батыс беткейінде Тянь-Шань таулы облысының шегінде орналасқан, мұның өзі климаттың ерекшелігін көрсетеді. Құрылыс үшін климаттық аудандастырудың схемалық картасына сәйкес Тараз қаласы III Б климаттық шағын ауданға жатады.
Мұнда қыс әдетте жылы және қар аз түседі. Қаңтардағы орташа температура – (-) 2,30 0С, минус 100С дейін төмендейді. Қаладағы ең ыстық ай –шілде, орташа айлық температура – +250С. Қаңтар айындағы салыстырмалы орташа айлық ылғалдылық 80 %-ды құрайды, қараша мен наурыз кезеңінде түсетін жауын-шашын 170 мм-ден асады.
Қала Қырғыз жотасының батыс шетіндегі тау бөктерінде (Тянь-Шань жүйесі) Талас-Аса өзен аралығында орналасқан, мұнда тау жоталарының жалпы биіктігі 1600 метрден 800 метрге дейінгі абсолютті биіктіктегі аласа тау болып төмендейді. Тау бөктері таудың және өзеннің солтүстікке қарай еңіс ысырынды конустарының жазықтығынан тұрады. Қала аумағындағы тау беткейі жазығының абсолютті биіктігі – 662 метрден 568 метрге дейін. Жамбыл маңы тау бөктерінің ерекшелігі – жазықтар арасында Үлкен және Кіші Бұрылтау жалпы тау жүйесінен оқшауланған байырғы жыныстардан да, Қырғыз жотасының батыс шеті – Тектұрмас сілеміне жалғасып жатқан жыныстардан да қалыптасқан тілімденген төбе-тау рельефінен және ұсақ шоқылардан тұратын жекелеген арал учаскелерінің болуы.
Қала аумағының шығыс бөлігін (шамамен 4 км2) Тектұрмас қыратының батыс шеті алып жатыр. Тараз қаласы аумағының солтүстік бөлігін Аса мен Талас өзендерінің біріккен конусы алып жатыр. Жер үсті аздап тілімденген.
Қаланың орталық бөлігін ежелгі ысырынды конусының ойық жырасы алып жатыр. Оның беті тегіс, солтүстікке қарай сәл еңіс, тереңдігі 6 – 8 м "Қарасу" сияқты жыра аңғарының сирек тіліктерімен күрделене түседі.
Аумақтың шығыс жақ жартысында Тектұрмас қыраты мен ойықты жыралар арасында Талас өзенінің жайылма үсті террассасы кешені орналасқан.
Қала аумағы шегінде 6 инженерлік-геологиялық аудан белгіленген:
I – төбе-тау (Тектұрмас қыраты);
II – ежелгі тау бөктерінің ысырынды конусы (қаланың орталық бөлігі);
III – ысырынды конусының етегі (Тектұрмас қыратты алаптың солтүстік етегінде);
IV – Аса және Талас өзендерінің бірыңғай ысырынды конусы (қаланың солтүстік бөлігі);
V – Талас өзенінің 1-ші жайылма үсті террасасы;
VI – Талас өзенінің жайылмасы мен арнасы.
Тараз қаласын және Жамбыл, Байзақ аудандарының 24 елді мекенін шаруашылық-ауыз сумен және өндірістік-ауыз сумен жабдықтауды ұйымдастыру мақсатында Талас-Аса жерасты су көзіне барлау жүргізіліп, пайдаланылуда.

На 1 января 2022 года численность населения города Тараза по данным статистического учета составляла 422,8 тысяч человек или 36,8 % от всего населения Жамбылской области.
Глава 4. Природно-климатические и инженерно-геологические условия
По природно-климатическим условиям город Тараз расположен в пределах Тянь-Шанской горной области на северо-западных склонах Киргизского хребта, что и определяет особенности климата. В соответствии со схематической картой климатического районирования для строительства город Тараз относится к III Б климатическому подрайону.
Здесь наблюдается обычно теплая и малоснежная зима. Средняя температура января (-) 2,30 0С с понижением до - минус 10 0С. Самым жарким месяцем в городе является июль, среднемесячная температура составляет 25 0С. Средняя месячная относительная влажность воздуха января составляет 80 %, за период с ноября по март выпадает более 170 мм осадков.
Город расположен на междуречье Талас-Асса в предгорьях западного окончания Киргизского хребта (система Тянь-Шань), где общая высота горных цепей понижается до низкогорья с абсолютными высотами от 1600 до 800 м. Предгорья представлены наклонной к северу равниной горных и речных конусов выноса. Абсолютные высоты предгорных равнин в пределах городской территории от 662 до 568 м. Особенностью приджамбульских предгорий является присутствие среди равнин отдельных островных участков расчлененного холмогорного рельефа и мелкосопочника на коренных породах, как изолированных от общей горной системы - Улькен и Киши Бурултау, так и примыкающего к Киргизскому хребту - массив Тектурмас, западное окончание хребта. Тектурмас входит в городскую территорию.
Восточная часть территории города (около 4 км2) занята западным окончанием возвышенности Тектурмас. Северная часть территории города Тараза занята слившимися конусами рек Ассы и Таласа. Поверхность слабо расчлененная.
Центральная часть города занята эрозийным останцем древнего конуса выноса. Поверхность его ровная, со слабым уклоном на север, осложнена редкими врезами овражных долин типа "Карасу" глубиной 6-8 м.
В восточной половине территории между возвышенностью Тектурмас и эрозионным останцем находится комплекс надпойменных террас реки Талас.
В пределах территории города выделено 6 инженерно-геологических районов:
I – холмогорье (возвышенности Тектурмас);
II – древний предгорный конус выноса (центральная часть города);
III – шлейф конуса выноса (по северному подножью массива Тектурмас);
IV – единый конус выноса рек Асса и Талас (северная часть города);
V – 1-я надпойменная терраса реки Талас;
VI – пойма и русло реки Талас.
С целью организации хозяйственно-питьевого и производственно-питьевого водоснабжения города Тараза и 24 населенных пунктов Жамбылского, Байзакского районов разведано и эксплуатируется Талас-Ассинское месторождение подземных вод.

5-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының деректері бойынша Тараз қаласының халық саны 2022 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша 422,8 мың адамды құрады.
Демографиялық процесс серпінінің нақты көрсеткіштерін ретроспективалық талдау, халықтың табиғи және механикалық қозғалысын болжау негізінде, сондай-ақ Тараз қаласы әкімшілік шекарасының аумақтық өзгерістеріне байланысты жобалау кезеңдеріндегі қала халқының перспективалық саны есептелді. Бұл ретте өңір экономикасын дамытудың қалыптасқан үрдісі, ресурстық әлеуеті, Жамбыл облысының облыс орталығы ретіндегі қаланың басым функцияларын дамыту бағытында қала түзуші және қызмет көрсетуші салаларының қалыптасуы ескерілді.
2022 жылы экономикалық белсенді халық саны 197,0 мың адамды құрады. Экономикалық белсенді азаматтар санынан жұмыспен қамтылған халық саны 94,4 %-ды құрайды.
Жалпы жобалық кезеңде халықтың экономикалық қызметпен қамтылуы 1,48 есеге артып, есепті мерзімге 277,2 мың адамды құрайтын болады.
Жобада есепті мерзімге жұмыспен қамтылғандар санын бастапқы жылмен салыстырғанда 1,5 есеге арттыру ұсынылады, бұл 91,1 мың адамды құрайды.
Жұмыс күшінің деңгейі 2040 жылға қарай еңбек ресурсының жалпы санының 74,9 %-ына дейін артады, ал жұмыс күшінің құрамына кірмейтін деңгей есепті мерзімге 2022 жылғы көрсеткішке қатысты 0,8 %-ға қысқарады.
Жалпы бірінші кезекке және есепті мерзімге өнеркәсіп секторында жұмыспен қамтылғандар санының артуы өнеркәсіптік аймақты дамытумен, сондай-ақ Тараз қаласында орналастырылатын жаңа кәсіпорындарды пайдалануға берумен қамтамасыз етіледі.
2-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Қаланың жобалық шекараларын өзгерту қаланың орталық бөлігінде аз қабатты және орташа қабатты құрылыстарды орналастырып (сондай-ақ оны реконструкциялап және тығыз орналастырып) және қаланың солтүстік, солтүстік-батыс және солтүстік-шығыс бөліктерінде орташа қабатты және биік құрылыстар мен оңтүстік бөлігінде аз қабатты тұрғын үйлерді салып, тұрғындарды қоныстандырудың жаңа тұжырымдамасын қалыптастыруға ықпал етеді. Осыған байланысты осы жобамен тұрғын үй қорының құрылымын қалыптастыруға және қала аумағы бойынша бөлуге қатысты белгілі бір түзетулер енгізіледі.
Жаңа тұрғын үй құрылысы қаланың Солтүстік бөлігінде шоғырланатын болады және онда әр жоспарлау ауданында қалыптасатын халыққа қызмет көрсету орталықтары бар орташа қабатты құрылыс, биіктігі әрқилы көп қабатты тұрғын үй кешендері болады. Бұдан басқа, қала келбетінің түпнұсқасы сақталып, реконструкцияланатын жерде шағын және орташа қабатты құрылыс салынып, тарихи орталық (Орталық жоспарлау ауданы) реконструкцияланады.
Қаланың оңтүстік бөлігінде инженерлік инфрақұрылымы мен әлеуметтік қызмет көрсету жақсартылатын шағын және орташа қабатты құрылыстар басым болады.
Қалаға кіретін магистральдар мен орталық көшелерде орамдық құрылыс салу көзделуде.
Жалпы құрылыс сұлбасы климаттық, орографиялық ерекшелік, жергілікті өмір салты мен туристік тартымдылық, сондай-ақ азаматтардың жайлы қоныстану ортасы ескеріліп, елдің оңтүстік қалаларының сәулеттік даму тұжырымдамасымен ұштастырылатын болады.

Глава 5. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
Численность населения города Тараза по данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан на 1 января 2022 года составила 422,8 тысяч человек.
На основе ретроспективного анализа фактических показателей динамики демографических процессов, прогноза естественного и механического движения населения, а также в связи с территориальными изменениями административных границ города Тараза был произведен расчет перспективной численности населения города по этапам проектирования. При этом учитывались сложившиеся тенденции развития экономики региона, ресурсный потенциал, формирование градообразующих и обслуживающих отраслей, в направлении развития приоритетных функций города как областного центра Жамбылской области.
Численность экономически активного населения в 2022 году составила 197,0 тысяч человек. Занятое население составляет 94,4 % от числа экономически активных граждан.
В целом занятость населения экономической деятельностью за проектный период увеличится в 1,48 раза и достигнет к расчетному сроку 277,2 тысяч человек.
На расчетный срок проектом предлагается количество занятых увеличить в 1,5 раза по сравнению с исходным годом, что составит 91,1 тысяч человек.
Уровень рабочей силы будет увеличиваться: к 2040 году до 74,9 % от общей численности трудовых ресурсов, а уровень не входящих в состав рабочей силы сократится к расчетному сроку – на 0,8 % относительно показателей за 2022 год.
В целом рост численности занятых в промышленном секторе на первую очередь и расчетный срок будет обеспечен развитием промышленных зон, а также вводом в эксплуатацию новых предприятий, размещаемых в городе Таразе.
Параграф 2. Жилищно-гражданское строительство
Изменение проектных границ города способствует формированию новой концепции расселения населения с размещением малоэтажной и среднеэтажной застройки в центральной части города (а также ее реконструкцией и уплотнением) и строительством среднеэтажной и высотной застройки в северной, северо-западной и северо-восточной частях города, южная преимущественно малоэтажное жилье). В связи с чем данным проектом вносятся определенные коррективы относительно формирования структуры и распределения жилищного фонда по территории города.
Новая жилая застройка будет сосредоточена в Северной части города и представлена среднеэтажной застройкой, многоэтажными жилыми комплексами с плавающей высотной застройкой, формирующимися центрами обслуживания населения в каждом планировочном районе. Кроме того, будет произведена реконструкция исторического центра (Центральный планировочный район) с сохранением аутентичности облика города и строительством мало и среднеэтажной застройки в местах реконструкции.
Южная часть города будет представлена преимущественно мало- и среднеэтажной застройкой с улучшаемой инженерной инфраструктурой и социальным обслуживанием.
По въездным магистралям в город и центральным улицам предусматривается квартальная застройка.
Общий облик застройки в целом будет увязан с концепцией архитектурного развития южных городов страны и учетом климатических, орографических особенностей, местного уклада жизни и туристской привлекательности, а также комфортной среды обитания граждан.

Бірінші кезекке тұрғын үймен қамтамасыз ету бір адамға 25,0 м2 құрайды.
Есепті мерзімге тұрғын үймен қамтамасыз ету бір адамға 27,0 м2 болып қабылданды.
Есепті мерзімнің соңына қарай сүріп тасталатын жалпы құрылыс көлемі 942,9 мың м2 құрайды.
Есепті мерзімнің соңына қарай тұрғын үй қоры 15471,0 мың м2 құрайды. Жаңа тұрғын үй салу – 7722,1 мың м2.
Қаланың әлеуметтік саласын қалыптастырудың негізгі басымдығы – оны Жамбыл облысының облыс орталығы әрі өңірдің туризм, демалыс және спорттық рекреация индустриясы орталығы мәртебесіне сәйкес дамыту.
Қызмет көрсету объектілерінің толық кешені, саябақ және спорттық аймағы бар жоспарлау аудандарының қоғамдық орталықтарын дамыту, сондай-ақ қолданыстағы саябақтарды, скверлер мен сауда аймақтарын реконструкциялау және абаттандыру жоспарлануда.
3-параграф. Экономикалық қызмет
Жалпы Тараз қаласында макроэкономикалық орнықтылық қамтамасыз етілген. Ішкі және сыртқы нарықта табысты бәсекеге түсетін және өз дамуы үшін капиталды белсенді тартатын дамушы компаниялардың қуатты тобы қалыптасқан.
Қоғамдағы әлеуметтік теңгерімсіздік үрдісі белгілі бір дәрежеде еңсерілген. Азаматтық қоғам институттары дамытылуда. Кәсіпкерлік қызметті жүргізудің саяси және экономикалық тәуекелі азайған.
Ұлттық жобалар мен даму бағдарламаларының басты мақсатына негізінен қол жеткізілген: экономикалық өсу тұрақты сипатта, ауқымды құрылымдық және институционалдық өзгерістердің негізі қаланды. Тараз қаласы – өндірістік және әлеуметтік инфрақұрылымы дамыған әкімшілік, өнеркәсіп және көлік торабы, Жамбыл облысының тарихи және мәдени орталығы.
Қала әлеуметтік-мәдени қызмет көрсететін облыстық деңгейдегі орталық болып табылады, мұнда қала мен облыс тұрғындарына қызмет көрсетін әкімшілік, ғылыми, оқу, медициналық, ойын-сауық, спорттық және басқа да мезгіл-мезгіл пайдаланылатын объектілер орналасқан.
Қазіргі кезде қаланың көп салалы экономикасында мынадай базалық салалар бар: өнеркәсіп, көлік және байланыс, құрылыс, қаржы-кредит мекемелері, коммуналдық-пайдалану қызметтері, денсаулық сақтау, білім беру және мәдениет мекемелері, сауда және қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындары.
Қаланың экономикалық дамуының басты мақсаты – тұрғындардың жұмыспен қамтылумен, әл-ауқаты деңгейінің артуымен және тұрмыс жағдайының жақсаруымен айқындалатын адами әлеуетті жоғарлату.
Тараз қаласының экономикасын перспективалы дамыту индустриялық дамудың перспективалы бағытында ғылыми-техникалық, инновациялық және өндірістік әлеуетті арттыруға бағытталады, бұл келешекте бірден-бір бәсекелік артықшылық алуға ықпал етуге тиіс және перспективада қала экономикасының сервистік-технологиялық бағытын қалыптастыруға бағытталады. Өңдеу өнеркәсібі мен қызметтер көрсету саласында бәсекеге қабілетті әрі экспортқа бағдарланған тауарлар, жұмыстар мен қызметтер көрсету өндірісін жолға қоюға, жеке секторды ынталандыратын кәсіпкерлік ахуалды, қоғамдық институттардың құрылымы мен мазмұнын жасауға және бәсекелік артықшылықты жетілдіруге, барынша жоғары қосылған құнға қол жеткізіп, нақты өндірісте қосылған құн тізбегіндегі элементтерді игеруге мүмкіндік береді.
Қаланың өндірістік кәсіпорындары үш ірі өнеркәсіптік аймақ қалыптастырды. Бұдан басқа, селитебті аумақта бірқатар көлік кәсіпорыны, құрылыс ұйымы, шағын және орта бизнес нысаны бытыраңқы орналасқан. Жобада барлық өнеркәсіптік аймақты сақтап қалып, оларды реттеу және одан әрі дамыту ұсынылады.
"Қазфосфат" өнеркәсіптік аймағын дамытуда қолданыстағы өндіріс қуатын ұлғайту есебінен "Қазфосфат" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі аумағының базасында химия өнеркәсібін одан әрі дамыту, сондай-ақ саланың мынадай жаңа бағыттарын:
фосфатты тыңайтқыш өндірісі;
полиэтилентерефталатты қайта өңдеу;
мырыш оксиді мен қорғасын оксиді өндірісі;
фосфатты жуғыш заттар өндірісі;
химиялық түрлендірілген май мен тоңмай өндірісі;
косметологиялық, косметикалық жақпамай мен иісмай өндірісі;
дайын пластик қалыптардан тұрмыстық бұйым өндірісі;
дайын пластикалық қалыптардан ойын алаңы, ойын бөлмесін жабдықтауға арналған жабдық өндірісін құру көзделген.
"Тараз" индустриялық аймағы біршама дамиды. Бас жоспарда химия, машина жасау, құрылыс өнеркәсібін дамытуға бағдарланған жаңа өндірісті ұйымдастырып, өнеркәсіптік аймақты 500 га кеңейту көзделген.
Перспективада "Фабрика ПОШ-Тараз" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің өнеркәсіптік аймағы жаңғыртылатын болады. Аумағында біршама санитариялық қорғау аймағы бар бірқатар өндірістің болуына байланысты өндіріс қуатын "Тараз" индустриялық аймағының аумағына көшіру ұсынылады, бұл өз кезегінде қаланың экологиялық жағдайын тұрақтандыруға ықпал етеді.
Бұдан басқа, қала тұрғындарын ең қажетті тауарлармен қамтамасыз ету үшін қалада жеңіл, тамақ және құрылыс индустриясы өндірісін дамыту жоспарлануда, оларды орналастыру қауіптілік сыныбына және санитариялық қорғау аймағына сәйкес көзделген.
Бас жоспарда "Оңтүстік-Батыс индустриялық-өнеркәсіп аймағын" құрайтын тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарының өнеркәсіптік өндірісін орналастыру алаңы айқындалған.
Қоймаға жинау және логистика
Жобада одан әрі елдің бірыңғай логистикалық жүйесіне кіріктірілген екі көлік-логистикалық орталық салу ұсынылады.
Алматы – Тараз 1-логистикалық орталық;
Тараз – Шымкент 2-логистикалық орталық.
Қала тұрғындарын ең қажетті тауарлармен қамтамасыз ету үшін қалада жеңіл, тамақ және құрылыс индустриясы өндірісін дамыту жоспарлануда, оларды орналастыру қауіптілік сыныбына және санитариялық қорғау аймағына сәйкес көзделген.

На первую очередь обеспеченность жильем составит 25,0 м2 на человека.
На расчетный срок принята обеспеченность 27,0 м2 на человека.
Общий объем сноса к концу расчетного срока составит 942,9 тысяч м2.
Жилищный фонд к концу расчетного срока составит 1 5471,0 тысяч м2. Новое жилищное строительство – 7 722,1 тысяч м2.
Основным приоритетом формирования социальной сферы города является ее развитие, соответствующее статусу областного центра Жамбылской области и центра индустрии туризма, отдыха и спортивной рекреации региона.
Планируются развитие общественных центров планировочных районов с полным комплексом обслуживающих объектов, парковыми и спортивными зонами, а также реконструкция и благоустройство существующих парков, скверов и торговых зон.
Параграф 3. Экономическая деятельность
В целом в городе Таразе обеспечена макроэкономическая стабильность. Сформировался мощный слой развивающихся компаний, успешно конкурирующих на внутреннем и внешнем рынках и активно привлекающих капитал для своего развития.
В определенной мере преодолены тенденции социального дисбаланса в обществе. Развиваются институты гражданского общества. Снизились политические и экономические риски ведения предпринимательской деятельности.
Главные цели национальных проектов и программ развития в основном достигнуты: экономический рост приобрел устойчивый характер, заложены основы масштабных структурных и институциональных изменений. Город Тараз – административный, промышленный и транспортный узел с развитой производственной и социальной инфраструктурой, исторический и культурный центр Жамбылской области.
Город является центром областного уровня социально-культурного обслуживания, в котором размещаются административные, научные, учебные, медицинские, развлекательные, спортивные и другие объекты эпизодического пользования, обслуживающие население как самого города, так и население области.
Многоотраслевую экономику города в настоящее время представляют базовые отрасли: промышленность, транспорт и связь, строительство, финансово-кредитные учреждения, коммунально-эксплуатационные службы, учреждения здравоохранения, образования и культуры, предприятия торговли и общественного питания.
Главная цель экономического развития города состоит в повышении человеческого потенциала, определяемого подъемом уровня занятости, благосостояния и улучшения условий жизни населения.
Перспективное развитие экономики Тараза будет направлено на наращивание научно-технического, инновационного и производственного потенциала в перспективных направлениях индустриального развития, что должно способствовать получению в будущем принципиальных конкурентных преимуществ, и позволит сформировать в перспективе сервисно-технологическую направленность экономики города. Наладить производство конкурентоспособных и экспортоориентированных товаров, работ и услуг в обрабатывающей промышленности и сфере услуг, создать предпринимательский климат, структуры и содержание общественных институтов, которые будут стимулировать частный сектор, и совершенствовать конкурентное преимущество, осваивать элементы в цепочке добавленных стоимостей в конкретных производствах, добиваясь наибольшей добавленной стоимости.
Производственными предприятиями города сформированы три крупные промзоны. Кроме того, на селитебной территории дисперсно размещен ряд предприятий транспорта, строительных организаций, объектов малого и среднего бизнеса. Проектом предлагаются сохранение всех промзон, их упорядочение и дальнейшее развитие.
Развитие промзоны "Казфосфат" предусматривает дальнейшее развитие химической промышленности на базе территории товариществом с ограниченной ответственностью "Казфосфат" за счет увеличения мощностей существующих производств, а также создание новых направлений отрасли:
производство фосфатных удобрений;
переработка полиэтилентерефталата;
производство оксида цинка и оксида свинца;
производство фосфатных моющих средств;
производство химически модифицированных масел и жиров;
производство косметологических, косметических мазей и кремов;
производство бытовых изделий из готовых пластиковых форм;
производство оборудования для оснащения детских площадок игровых комнат из готовых пластиковых форм.
Значительное развитие получит Индустриальная зона "Тараз". В Генеральном плане предусмотрено расширение существующей промышленной зоны на 500 га с организацией новых производств, ориентированных на развитие химической, машиностроительной, строительной отраслей промышленности.
Промышленная зона товарищества с ограниченной ответственностью "Фабрика ПОШ-Тараз" на перспективу будет подвергнута модернизации. В связи с наличием на ее территории ряда производств со значительной санитарно-защитной зоной предлагается перенос производственных мощностей на территорию индустриальной зоны "Тараз", что в свою очередь будет способствовать стабилизации экологической ситуации города.
Кроме того, для обеспечения населения города товарами первой необходимости в городе планируется развитие производств легкой, пищевой и строительной индустрии, размещение которых предусмотрено в соответствии с классом опасности и санитарно-защитной зоной.
Генеральным планом была определена площадка для размещения промышленных производств предприятий пищевой промышленности, которые сформируют "Юго-Западную индустриально-промышленную зону".
Складирование и логистика
Проектом предлагается строительство двух транспортно-логистических центров, интегрированных в дальнейшем в единую логистическую систему страны:
Логистический центр-1 Алматы – Тараз;
Логистический центр-2 Тараз – Шымкент.
Для обеспечения населения города товарами первой необходимости в городе планируется развитие производств легкой, пищевой и строительной индустрии, размещение которых предусмотрено в соответствии с классом опасности и санитарно-защитной зоной.

6-тарау. Қала құрылысын дамыту
Жобада аумақты кеңістікте жоспарлауды ұйымдастыруды дамыту, жаңа тұрғын аудандарды, қоғамдық орталықтар мен әлеуметтік сала объектілерін орналастыру, инженерлік инфрақұрылымды жетілдіру, қоршаған ортаны сауықтыру бойынша ұсыныстар берілді, ол қалалық ортаның сапасын кешенді арттыруды қамтамасыз етеді.
Бас жоспардың жобалық шешімі, ең алдымен, бірнеше онжылдық бойы қалыптасқан қаланың жоспарлау құрылымын сақтауға және дамытуға бағытталған.
Тараз қаласының Бас жоспарының қала құрылысы шешімдері, оны жоспарлау құрылымы және функционалдық аймақтарға бөлінуі қаланың қазіргі жай-күйі, аумақтарда кешенді құрылыс салуды бағалау, қала шекаралары бойынша енгізілген өзгерістер негізінде әзірленді.
Жобада жоспарлы аудандарға бөлудің қала құрылымының негізгі бөлінісі жүйесі, функционалдық аймақтарға бөлу, көше-жол желісінің және құрылыстың тарихи қалыптасқан жүйесі ескерілетін жаңа жүйесі ұсынылады, ол 7 жоспарлау ауданынан тұрады:
1) орталық жоспарлау ауданы (1775 га);
2) солтүстік-батыс жоспарлау ауданы (2565 га);
3) солтүстік-батыс өнеркәсіптік ауданы (3040 га);
4) оңтүстік-батыс жоспарлау ауданы (8749,7 га);
5) солтүстік жоспарлау ауданы (3426,0 га);
6) шығыс жоспарлау ауданы (3798,6 га);
7) оңтүстік жоспарлау ауданы (8339,4 га).
Негізгі функционалдық аймақтарды одан әрі дамыту, жаңаларын құру және қазіргісін өзгерту дәйекті сипатта.
Қаланың қазіргі жай-күйін талдау, оның дамуын ретроспективалы талдау, қала құрылысы жүйесін дамытудың қазіргі заманғы тәжірибесі қаланың жоспарлау құрылымын одан әрі дамытудың негізгі үрдісін (міндеттерін) айқындауға мүмкіндік береді:
қаланың тарихи қалыптасқан радиалды-жартылай шеңбер құрылымын жетілдіріп, оны кейіннен селитебті жаңа аудандар қалыптастырылатын экологиялық жағынан қолайлы солтүстік-шығыс және оңтүстік-шығыс бағыттағы аумақта перспективалы Алматы және Сарыкемер қоныстану осьтерінің бойында дамыту сипатына қарай бағыттау;
көлік-ауыстырып міну тораптары негізінде қоғамдық орталықтар мен кешендер жүйесін қалыптастырып, көліктік бағдарланған даму, олардың бұрынғылары мен жаңалары арасында функционалдық-жоспарлау байланыстарды күшейту арқылы қаланың құрылымдық қаңқасының орнықты жүйесін құру;
ескі және жаңа қаладағы қалыптасқан жалпықалалық орталықтар арасындағы функционалдық-жоспарлау байланыстарын күшейту арқылы құрылымдық қаңқаны реконструкциялап, қиылысу тораптарындағы негізгі айналма магистральдар бойымен тораптық сипат алатын қоғамдық орталықтар жүйесін дамыту;
Талас өзенінің жайылма аумағы бойында жасыл белдеудің қалыптасуынан көрініс тапқан табиғи ландшафт құрылымына сәйкес келетін көгалдандырылған қоғамдық кеңістік жүйесін дамыту, өмірлік маңызды сауықтыру функциясын орындайтын қала айналасында агропарк жасыл белдеуін құру есебінен қалыптасқан өндірістік базаны бекіту, сондай-ақ көгалдандыру және рекреация жүйесі негізін құрайтын сулы-желекті хорда мен диаметр желісін құратын шағын өзен мен арнаны жоспарлау құрылымына белсенді қосу;
көліктік және инженерлік инфрақұрылымды жетілдіру.
Селитебті аумақты аумақтық дамытудың негізгі бағыттары жоспарлаудағы шектеулер жүйесі және аумақты кешенді бағалау арқылы айқындалған.
Инженерлік-геологиялық, гидрологиялық жағдайды, ауа бассейнін, топырақтың ластануын, жерүсті суын, су қорғау белдеуімен және аймағымен айқындалатын шектеуді бағалауды қоса алғанда, қоршаған ортаның жай-күйін бағалауды ескеріп, аумақты кешенді бағалау қаланың аумақтық дамуы үшін жоспарлаудағы шектеулер жүйесін айқындады.
Қаланың аумақтық дамуын айқындайтын факторлар:
жанжал ортасынан ада буферлік аймақ қалыптастыруға бағдарланған Қырғыз Республикасымен шекаралас аумақ;
әуежайдың оңтүстік-батыс жағындағы шуыл жолағы;
солтүстік-батыс өнеркәсіп аймағының өндірістік кәсіпорны келеңсіз әсерін тигізетін аймақ.
Барлық: солтүстік-шығыс, солтүстік, оңтүстік-шығыс және оңтүстік бағыттары бойынша қала шегін реттеп, қала маңындағы ауылдарды: Байзақ және Жамбыл ауданының 14 елді мекенін қосу арқылы сопақ пішінге келтіру көзделеді.

Глава 6. Градостроительное развитие
В проекте даны предложения по развитию пространственно-планировочной организации территории, размещению новых жилых районов, общественных центров и объектов социальной сферы, совершенствованию инженерной инфраструктуры, оздоровлению окружающей среды, что в комплексе обеспечивает повышение качества городской среды.
Проектные решения Генерального плана направлены, прежде всего, на сохранение и развитие сложившейся на протяжении многих десятилетий планировочной структуры города.
Градостроительные решения Генерального плана города Тараза, его планировочная структура и функциональное зонирование разработаны на основе современного состояния города, комплексной градостроительной оценки территорий, внесенных изменений по границам города
Проектом предложена новая система планировочного районирования, учитывающая систему основных разделителей структуры города, функциональное зонирование, исторически сложившуюся систему улично-дорожной сети и застройки, представленная 7 планировочными районами:
1) центральный планировочный район (1775 га);
2) северо-западный планировочный район (2565 га);
3) северо-западный промышленный район (3040 га);
4) юго-западный планировочный район (8749,7 га);
5) северный планировочный район (3426,0 га);
6) восточный планировочный район (3798,6 га);
7) южный планировочный район (8339,4 га).
Дальнейшее развитие основных функциональных зон, формирование новых и преобразование сложившихся имеют последовательный характер.
Анализ современного состояния, ретроспективный анализ развития города, современный опыт развития градостроительных систем позволяют определить основные тенденции (задачи) дальнейшего развития планировочной структуры города:
совершенствование исторически сложившейся радиально-полукольцевой структуры города с последующим направленным характером ее развития вдоль перспективных Алматинской и Сарыкемерской осей расселения на благоприятных в экологическом отношении территориях в северо-восточном направлении и юго-восточном с формированием новых селитебных районов;
транспортно-ориентированное развитие с формированием системы общественных центров и комплексов на основе транспортно-пересадочных узлов, создание устойчивой системы структурного каркаса города по пути усиления функционально-планировочных связей между сложившимися и новыми;
развитие системы общественных центров, приобретающей узловой характер, по основным кольцевым магистралям в узлах пересечения реконструкцией структурного каркаса по пути усиления функционально-планировочных связей между сложившимися общегородскими центрами в старом и новом городе;
закрепление сложившейся производственной базы за счет развития системы озелененных общественных пространств, соответствующей структуре природного ландшафта, выраженного в формировании зеленого пояса вдоль пойменных территорий реки Талас, создании агропаркового зеленого пояса вокруг города, выполняющих жизненно важные оздоровительные функции; а также активное включение в планировочную структуру малых рек и каналов, создающих сеть водно-зеленых хорд и диаметров, составляющих основу системы озеленения и рекреации;
совершенствование транспортной и инженерной инфраструктуры.
Основные направления территориального развития селитебных территорий определены системой планировочных ограничений и комплексной оценкой территории.
Комплексная оценка территории с учетом инженерно-геологических, гидрологических условий, оценки состояния окружающей среды, включая оценку воздушного бассейна, загрязнения почвы, поверхностных вод, ограничений, определяемых водоохранными полосами и зонами, определила систему планировочных ограничений для территориального развития города.
Определяющими для территориального развития города явились следующие факторы:
приграничные территории с Кыргызской Республикой, ориентированные на формирование буферной зоны без конфликтной среды;
шумовая полоса аэропорта с юго-западной стороны;
зоны негативного влияния производственных предприятий северо-западной промышленной зоны.
Урегулирование городской черты предусматривается по всем направлениям: северо-восток, север, юго-восток и юг, приводя ее к более обтекаемой форме с присоединением пригородных поселков: с 14 населенными пунктами Байзакского и Жамбылского районов.

Қаланың шығыс жағынан қала шекарасына Ақбұлым (4022 адам), Талас (4879 адам), Қызыл Жұлдыз (6342 адам); солтүстіктен Қоңыртөбе (484 адам), Шайқорық (4282 адам) және Танты (214 адам) елді мекендері кіреді. Батыс жағынан қала шекарасына Бектөбе (3292 адам) және Қызылшарық (1315 адам) ауылдары кіреді. Екі ауыл да әуежайдың шулы жолағына түседі. Оңтүстіктен шекаралас ауылдардың қосылуы конфигурациясы өте күрделі қала шегін теңестіруге деген ниеттен туындаған, оған Кемел (276 адам), Түрксіб (2974 адам), Пригородное (6293 адам), Жалпақтөбе (9836 адам) ауылдары кіреді.
Шекараның кеңеюі көп жағдайда солтүстік және оңтүстік бөліктерде осы бағыттағы тұрғын аудандарды қоршап жатқан айналма жолмен түйіседі және агропарк белдеуі жүйесін қамтиды.
Селитебті аумақты Сарыкемер және Алматы бағыттарында қалыптасқан қоныстану осі бойымен негізінен солтүстік-шығыс бағытта дамыту көзделеді.
Осылайша, қала аумағының ауданын 18 787,0 гектардан (бастапқы жылға) 573,0 мың тұрғыны бар 31 693,7 гектарға дейін ұлғайту көзделуде.
Функционалдық аймақтарға бөлу
Жобада қала аумақтарын функционалдық аймаққа бөлудің қалыптасқан жүйесі негізге алынған, ол негізгі функционалдық: селитебті, өнеркәсіптік және өнеркәсіптік-қойма, қоғамдық орталық, рекреациялық аумақтар, санитариялық қорғау, сыртқы көлік аймақтарын бөлу арқылы одан әрі дамытылады.
Бұл мәселе бойынша жобалық шешімнің негізгі бағыттары:
солтүстік-шығыс бағытта селитебті жаңа аудандарды қалыптастырып, экологиялық тұрғыдан қолайлы аумақта және оңтүстік-шығыс бағытта қала шекарасының конфигурациясын түзетіп, оған сопақ пішін беріп, селитебті аумақты серпінді аумақтық дамытуға бағытталған сипат;
орташа қабатты кешенді тұрғын үй құрылысы аймағын қалыптастырып, тарихи қалыптасқан жоспарлау құрылымына сәйкес орталық аумақ шекарасындағы Абай даңғылы мен Жамбыл даңғылының негізгі айналма магистральдарының бойынан реконструкциялау әдісімен аз қабатты меншікжайлы құрылыс салынған бұрынғы селитебті аумақтарды өрістету;
селитебті аумақты функционалдық ұйымдастыруды жетілдіру, экстенсивті салынған қазіргі меншікжайлы құрылыс аумақтарын өрістету және қазіргі талаптарға сәйкес жаңаларын салу;
қоғамдық орталықтар жүйесін дамыту (жалпы қалалық, қалалық мамандандырылған және жоспарлау, тұрғын аудан орталығы);
реконструкциялау әдісімен ортағасырлық қала құрылысы мәдениетінің орталығы ретінде қаланың тарихи-мәдени ерекшелігін барынша сақтау, бірегей тарихи кешендер: Ежелгі Тараз және Тектұрмас табиғи-ландшафтық кешені арасында жалпыға ортақ пайдаланылатын ашық көгалдандырылған аумақ жүйесін дамыту;
қалыптасқан аумақтық ресурстарды өрістету және барынша тиімдірек пайдалану, қазіргі заманғы технологияларды пайдалану есебінен өндірістік аймақтарды ішкі дамыту;
өнеркәсіптік аймақтарды тұрақтандыру, даму үшін ішкі резервтерді іздестіру, кәсіпорындар қызметінің селитебті құрылысқа зиянды әсерін күшейтуге жол бермей, экологиялық қауіпті кәсіпорындарды селитебті аумақтан басқа жаққа ауыстырып, дәстүрлі қалыптасқан бағытты дамытып, солтүстік-батыс өнеркәсіп ауданында технопарк құру;
өнеркәсіп орындары топтарының санитариялық қорғау аймағын дамыту (нақты анықтау), олардың зиянды шығарындысын азайту жөніндегі іс-шараларды ескеріп, арнайы мақсаттағы көгалдандырылған аумақ жүйесін дамыту арқылы көгалдандырылған кеңістіктің санитариялық функцияларын жетілдіру;
түрлі мақсаттағы қалалық көгалдандырылған аумақтар жүйесін өзен жайылмасының аумағымен, арнаның су қорғау аймағымен және агропарк аймағымен (қалалық және қаладан тыс) және басқаларымен үйлесімді байланыстыру.
Жобада қала құрылымын негізгі бөлу жүйесін, функционалдық аймаққа бөлуді, 7 жоспарлау ауданында ұсынылған көше-жол желісі мен құрылыстың тарихи қалыптасқан жүйесі ескерілетін жаңа жоспарлы аудандастыру жүйесі ұсынылды.
Негізгі функционалды аймақты одан әрі дамыту, жаңа функционалдық аймақты қалыптастыру және қолданыстағы функционалдық аймақты қайта өзгерту бірізді сипатта.

С восточной стороны в границы города включаются населенные пункты: Акбулым (4022 человек), Талас (4879 человек), Кызыл Жулдыз (6342 человек); с северной – Коныртобе (484 человек), Шайкорык (4282 человек) и Танты (214 человек). С западной стороны в границы города включены села Бектобе (3292 человек) и Кызылшарык (1315 человек). Оба села попадают в шумовую полосу аэропорта. С юга включение приграничных сел определяется желанием выравнивания очень сложной по конфигурации городской черты, сюда входят села: Кемел (276 человек), Турксиб (2974 человек), Пригородное (6293 человек), Жалпактобе (9836 человек).
Расширение границы во многом совпадает в северной и южной частях с обводной автодорогой, огибающей жилые районы в этом направлении, и включает систему агропаркового пояса.
Преимущественное развитие селитебных территорий предусматривается в северо-восточном направлении вдоль сложившихся осей расселения в Сарыкемерском и Алматинском направлениях.
Таким образом, предусматривается увеличение площади территории города с 18 787,0 га (на исходный год) до – 31693,7 га с населением 573,0 тысяч человек.
Функциональное зонирование
Проектом принимается за основу сложившаяся система функционального зонирования территории города, которая получает дальнейшее развитие, с выделением основных функциональных зон: селитебной, промышленной и промышленно-складской, зон общественных центров, рекреационных территорий, санитарно-защитных, внешнего транспорта.
Основные направления проектного решения в этом вопросе следующие:
направленный характер с динамическим территориальным развитием селитебных территорий на благоприятных в экологическом отношении территориях в северо-восточном направлении, формированием новых селитебных районов в юго-восточном с выправлением конфигурации городской черты с приданием ей обтекаемой формы;
интенсификация сложившихся селитебных территорий с малоэтажной усадебной застройкой методами реконструкции вдоль главных кольцевых магистралей по проспекту Абая и проспекта Жамбыла в границах центральных территорий в соответствии с исторически сложившейся планировочной структурой и формированием зон комплексной среднеэтажной жилой застройки;
совершенствование функциональной организации селитебных территорий, интенсификация сложившихся экстенсивно застроенных территорий усадебной застройки и строительство новых в соответствии с современными требованиями;
развитие системы общественных центров (общегородского, городских специализированных и центров планировочных и жилых районов);
максимальное сохранение историко-культурных особенностей города как центра средневековой градостроительной культуры методом реконструкции, развивая систему открытых озелененных территорий общего пользования между уникальными историческими комплексами: территорией исторического центра Древнего Тараза и природно-ландшафтным комплексом Тектурмас;
внутреннее развитие производственных зон за счет интенсификации и более эффективного использования сложившихся территориальных ресурсов и использования современных технологий;
стабилизация промышленных зон, поиск внутренних резервов для развития, создание технопарка в северо-западном промрайоне, развивая традиционно сложившееся направление, с переносом экологически опасных предприятий в сторону от селитебной, предотвращая усугубление вредного воздействия деятельности предприятий на селитебную застройку, развитие новой промышленной зоны в юго-западной части города;
развитие (четкое выявление) санитарно-защитных зон групп промышленных предприятий, совершенствование санирующих функций озелененных пространств развитием системы озелененных территорий специального назначения с учетом мероприятий по уменьшению их вредных выбросов;
органичная увязка системы городских озелененных территорий различного назначения с пойменными территориями, водоохранными зонами каналов и агропарковыми зонами (городскими и внегородскими) и другие.
Проектом предложена новая система планировочного районирования, учитывающая систему основных разделителей структуры города, функциональное зонирование, исторически сложившуюся систему улично-дорожной сети и застройки, представленная 7 планировочными районами.
Дальнейшее развитие основных функциональных зон, формирование новых и преобразование сложившихся имеют последовательный характер.

Бірінші кезеңде (бірінші кезек) қаланың солтүстік және шығыс бөлігінде 15 және 14 "шағын аудандар" деп аталатын көп қабатты құрылыс кешенінің құрылысы аяқталады, сондай-ақ қосылатын Қызыл Жұлдыз және Ақбұлым елді мекендері тұрғын алабының шығысы мен солтүстік-шығысында орналасқан аумақты дайындау және бос аумақта құрылыс салу басталады.
Реконструкциялау іс-шаралары жалпы қала орталығының құрылыс салынған бөлігінде, негізінен Ежелгі Тараз тарихи орталығының ауданында көзделуде.
Өнеркәсіптік аумақтарды дамытуда экстенсивті пайдаланылатын аумақтарды және жұмыс істемейтін кәсіпорындардың босаған алаңдарын өрістету есебінен ішкі даму процестері көзделуге тиіс. Бұл процестің ең алдыңғы кезеңі көлікпен қамтамасыз етілуді ескергенде өнеркәсіптік аймақтардың пайдаланылатын аумақтарын түгендеу, ішкі резервтер мен жұмыс істемейтін кәсіпорындарды қайта пайдалану мүмкіндігін анықтау жұмыс болуға тиіс.
Екінші кезеңде (есепті мерзім) және одан әрі аумақты дамыту Байзақ батыр көшесі мен Абай даңғылдарының айналма көшелері арасында, сондай-ақ Қолбасшы Қойгелді көшесі мен Жамбыл даңғылы арасында орташа қабатты кешенді тұрғын үй құрылысы салынатын меншікжайлы тұрғын үй құрылысының тарихи қалыптасқан аумағы шегінде шоғырландырылады.
Жоспарлау құрылымын дамытуда қаланың басты даңғылдары: Абай және Жамбыл даңғылдарының орта ғасырлық жүйесінің барлық әлеуетін пайдаланып, радиалды-жартылай айналмалы жүйені және Мұқаш Қойшыбеков көшесіне дейін ұзартып, одан әрі теміржолдың ар жағына солтүстік-шығысқа қарай қосылатын аумақтар арқылы шеңбер айналма автожолға дейін дамытып, Михаил Лермонтов, әл-Фараби, Жамал Аппасова көшелері бойындағы жаңа айналма жолды барынша аяқтау көзделеді.
Осыған байланысты жобада айналма, тарихи қалыптасқан магистральдарды дамыту көзделген:
Абай даңғылы бойымен шығыс және солтүстік-шығыс бағытта Тараз – Қаратау теміржолы арқылы жол өтпесі бар айналып өтетін автожолға дейін дамытып, сондай-ақ оңтүстік бағытта Алматы – Шымкент теміржол магистралі арқылы жол өтпесін салу;
Жамбыл даңғылын Байзақ батыр көшесіне дейін Әлихан Комратов көшесімен жалғау көзделеді;
қаланың оңтүстік бөлігіндегі Жібек Жолы көшесінен әл-Фараби көшесі – Жамал Аппасова көшесі – Мұқаш Қойшыбеков көшесімен қаланың солтүстік-шығыс бөлігіндегі жобаланған айналып өтетін жолға дейін үшінші айналма жол салу. Магистральды құбыржол үстіне орналасатыны ескерілмей, бей-берекет сипатта салынған өндірістік және коммуналдық объектілерді сыртқа шығарып, әл-Фараби көшесіндегі гүлзарды қалпына келтіру көзделеді. Екі жол өтпесі көзделген (оңтүстік бөлікте Алматы – Шымкент теміржол магистралі арқылы және солтүстік-шығыста Тараз – Қаратау теміржолы арқылы).
Байзақ батыр, Ғазиз Байтасов, Сейілхан Аққозиев, Қазыбек би көшелерінің шекарасындағы ежелгі Тараз аумағы аз қабатты құрылыс пен ортағасырлық қала ортасының келбетін қалпына келтіретін туристік инфрақұрылымы (керуен сарайлар, шығыс моншалары) бар "Көне Тараз" тарихи-мәдени кешенінің айналасындағы аумақтарды, жаяу жүргіншілер аллеясын жаңарту көзделетін ерекше аймақ болып белгіленген. Солтүстіктен "Шахристан" тарихи-туристік орталығына іргелес жатқан Хасан Бектұрғанов пен Александр Пушкин көшелерінің шекарасында қала дамуының Әулие-Ата кезеңіндегі қалалық құрылыс фрагментін қосу қажет.
Бұл тарихи аймақ бүкіл жүйенің өзегін құрайды, одан қаланың сыртқы шекараларына негізгі магистральдар бойымен ежелгі дәуірде қалыптасқан радиалды байланыстар таралады. Оларға: Төле би, Ыбрайым Сүлейменов, Александр Пушкин, Көшек батыр, Асанбай Асқаров, Қаныш Сәтбаев, Көшеней, Сыпатай батыр, Балуан Шолақ, Дінмұхаммед Қонаев, Ташкент, Наманган, Байзақ батыр, Жібек Жолы көшелері және Алматыға шығатын тас жол жатады. Бұл көшелер қаланың солтүстік бөлігіндегі тұрғын үй аудандары мен жоспарланатын аудандардың қоғамдық орталығы жүйесінің жобалық кіші орталығын құрайды.
Жобада ежелгі Тараздың тарихи орталығының бірегей кешені мен Тектұрмас табиғи-ландшафттық доминантының кеңістіктегі байланысын олардың ортасындағы жерлерде көгалдандырылған кеңістіктер жүйесін құру арқылы дамыту ұсынылған, бұл жерлерде қазіргі кезде меншікжайлы тұрғын үй құрылысының дәйексіз құрылымының тартымсыз, бей-берекет қалыптасқан ортасы, зағиптар қоғамының аумағы бар. Оңалту орталығы ретінде сипатталатын "Майская тоғайы" саябағын Қазыбек би көшесіне дейін кеңейту, сондай-ақ үсті жабық қысқы бақты, гүлжайды, ашық спорт алаңдарын қосу қазір тартымсыз күйдегі қалалық ортаның маңыздылығын арттырады. Ежелгі орталықты "Тектұрмас" рекреациялық аймағымен байланыстыратын аспалы жол салу тарихи өзектің функционалдық және кеңістіктегі байланысын кеңейтеді.
Қаланың суару жүйесінің негізін құрайтын арықтар көше-жол желісімен түйіспейтін өзіндік ортогоналды жүйе бойынша қаланы кесіп өтіп жатыр. Мұның өзі қаланың жоспарлау құрылымының табиғи-ландшафтық қаңқасын дамытып, құрылым түзуші магистральдар сулы-желекті кешенінің негізін құрайтын арықтармен қиылысатын жерлерде қоғамдық орталықтар мен тораптардың қалыптасуымен ұштасып, арнайы рекреациялық аймақтар жүйесін қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Басты айналма көшелер – Байзақ батыр, Абай, Жамбыл көшелері негізгі композициялық осьтер болып табылады, олардың бойында қаланың қоғамдық орталықтары, жоспарланатын және тұрғын аудандар жүйесінің қала құрылысы торабы қалыптасады.

На первом этапе (первая очередь) будет завершены строительство уже начатых комплексов многоэтажной застройки так называемых "микрорайонов" 15 и 14 в северной и восточной частях города, а также подготовка территории и начало строительства на свободных территориях, расположенных к востоку и северо-востоку от жилых массивов присоединяемых населенных пунктов Кызыл Жулдыз и Акбулым.
Реконструктивные мероприятия предусматриваются в застроенной части общегородского центра, главным образом в районе исторического центра Древнего Тараза.
В развитии промышленных территорий должны быть предусмотрены процессы внутреннего развития за счет интенсификации экстенсивно используемых территорий и освободившихся площадок неработающих предприятий. Предварительным этапом в этом процессе должна быть работа по инвентаризации используемых территорий промзон, выявлению внутренних резервов и возможностей по вторичному использованию неработающих предприятий с учетом транспортного обеспечения.
На втором этапе (расчетный срок) и далее территориальное развитие сконцентрируется в пределах исторически сложившихся территорий усадебной жилой застройки комплексной жилой застройкой средней этажности между кольцевыми улицами Байзак батыра и проспекта Абая, а также между улицей Колбасшы Койгельды и проспектом Жамбыла.
В развитии планировочной структуры предусматривается максимальное завершение радиально-полукольцевой системы с использованием всего потенциала средневековой системы главных проспектов города: Абая и Жамбыла и новой кольцевой по улицам Михаила Лермонтова, аль-Фараби, Жамал Аппасововой с пробивкой до улицы Мукаша Койшибекова, развитием далее на северо-восток за железной дорогой через присоединяемые территории до окружной кольцевой автодороги.
В связи с этим проектом предусматриваются развитие кольцевых, исторически сложившихся магистралей:
по проспекту Абая с развитием его в восточном и северо-восточном направлении до объездной автодороги с устройством путепровода через железную дорогу Тараз – Каратау, а также строительство путепровода через железнодорожную магистраль Алматы – Шымкент в южном направлении;
по проспекту Жамбыла предусматривается соединение его с улицей Алихана Комратова до улицы Байзак батыра;
создание третьего кольца по улице аль-Фараби – улицы Жамал Аппасовой – улицы Мукаша Койшибекова от улицы Жибек Жолы в южной части города до проектируемой обводной автодороги в северо-восточной части города. По улице аль-Фараби предусматривается восстановление бульвара с выносом производственных и коммунальных объектов, размещение которых имело стихийный характер, без учета размещения над магистральным трубопроводом. Предусматривается два путепровода (в южной части через железнодорожную магистраль Алматы – Шымкент и на северо-востоке через железную дорогу Тараз – Каратау).
Территория древнего Тараза, в границах улиц Байзак батыра, Газиза Байтасова, Сейлхана Аккозиева, Казыбек би, выделяемая особой зоной, предполагающей реновацию территорий вокруг историко-культурного комплекса "Көне Тараз", пешеходных аллей, с малоэтажной застройкой и объектами туристической инфраструктуры (караван-сарай, восточные бани), воссоздающими среду средневекового города. Представляется необходимым включить фрагмент городской застройки Аулие-Атинского периода развития города в границах улиц Хасана Бектурганова и Александра Пушкина, прилегающие с севера к историко-туристическому центру "Шахристан"
Эта историческая зона составляет ядро всей системы, от которого расходятся радиальные связи, сложившиеся еще в древности, по основным магистралям к внешним границам города. К ним относятся: проспект Толе би, улицы Ыбырайыма Сулейменова, Александра Пушкина, Кошек Батыра, Асанбая Аскарова, Каныша Сатбаева, Кошеней, Сыпатай Батыра, Балуан Шолака, Динмухамеда Конаева, Ташкентская, Наманганская, Байзак батыра, Жибек Жолы и трасса на город Алматы. Данные улицы формируют проектные подцентры системы общественных центров жилых и планировочных районов в северной части города.
Проектом предлагается развитие пространственных связей уникальных комплексов исторического центра древнего Тараза и природно-ландшафтной доминанты Тектурмас путем создания системы озелененных пространств в промежутке между ними, в настоящее время представляющей малопривлекательную, стихийно сложившуюся среду нерегулярной структуры усадебной жилой застройки, территории общества слепых. Расширение Майской рощи, трактуемой как реабилитационный центр до улицы Казыбек би, а также включение крытого зимнего сада, оранжереи, открытых спортплощадок повысят уровень значимости этой непривлекательной в настоящее время городской среды. Строительство канатной дороги, соединяющей древний центр с рекреационной зоной "Тектурмас", расширит функциональные и пространственные связи исторического ядра.
Каналы, составляющие основу оросительной системы города, пересекают город по самостоятельной ортогональной системе, не совпадающей с улично-дорожной сетью. Это позволяет сформировать особую системы рекреационных зон, сопровождая формирование общественных центров и узлов, в местах пересечения структурообразующих магистралей с каналами, составляющими основу для водно-зеленых комплексов, развивая природно-ландшафтный каркас планировочной структуры города.
Главные кольцевые улицы – Байзак Батыра, Абая, Жамбыла являются главными композиционными осями, вдоль которых формируются градостроительные узлы системы общественных центров города, планировочных и жилых районов.

Бас жоспарда есепті мерзімде селитебті, өндірістік және коммуналдық-қойма аумақтарын орналастыру үшін резервтік алаңдар айқындалған. Тараз қаласын дамытуға арналған резервтік аумақтар есепті мерзімде 0,98 мың га құрайды.
7-тарау. Көліктік инфрақұрылым
Қалалық көше-жол желісін және қалалық көлікті дамыту жөніндегі ұсыныстар қолданыстағы Бас жоспарда белгіленген шешімдерге және мынадай тұжырымдамалық ережелерді сақтауға негізделеді:
көлік байланысын жетілдіру және магистральдық көше-жол желісін қалыптастыру, оның ішінде қала аумағының жоспарланып отырған дамуына сәйкес көше-жол қатынасын байланыстыру үшін магистральдық көшелерді ұзартып, негізінен жаңа шағын аудандарда жол инфрақұрылымын салу;
қозғалысты ұйымдастыруды оңтайландыру және транзиттік көлікті қаланың жобалық айналмалы жолына ауыстыру есебінен көше-жол желісінің өткізу қабілетін арттыру;
негізгі магистральдық көшелер мен жолдар қиылысқан және түйіскен тұстарды, олардың өзенмен қиылыстарын көше-жол желісінің өткізу қабілетін және көлік қозғалысының жылдамдығын арттыруға, көше-жол желісінің қауіпті учаскелеріндегі кептелісті жоюға және қозғалыс қауіпсіздігін арттыруға бағытталған қажетті мөлшердегі жасанды жол құрылысжайларымен жарақаттандыру;
ортақ пайдаланылатын жолаушылар көлігін басым дамытуды ескеріп, көше-жол желісінде қозғалысты ұйымдастыруды жаңғырту;
микромобильді көліктің (веложолақ, веложол) қозғалысына арналған инфрақұрылымды дамыту;
жаяу жүргіншілердің қозғалысына қолайлы және қауіпсіз жағдай жасау (тротуармен қамтамасыз ету, жаяу жүргіншілер көшесін жайластыру, жаяу жүргіншілер өткелін негізінен бір деңгейде орнату, ыңғайлы көлік-ауыстырып міну тораптарын құру);
мүмкіндігі шектеулі азаматтардың жүріп-тұруына ыңғайлы болуы тұрғысынан (тактильді плитка, пандус, қиылыстарда дыбыспен сигнал беру) жол желісін дамыту.
Теміржол көлігі. Теміржол көлігінде жолаушылар тасымалына қызмет көрсету сапасын жақсарту үшін бастапқы жылы теміржол вокзалының ғимараты реконструкцияланды. Қалада магистральдық теміржол өтетін аумақта тек үш теміржол өтпесі бар, қалалық көше-жол желісінің байланысын және көлік пен жаяу жүргіншілер қозғалысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін бұл жеткіліксіз. Осыған байланысты есепті мерзімге қосымша 4 жол өтпесін салу көзделген.
Әуе көлігі. "Әулие-Ата" халықаралық әуежайы Еуропа, Орта Азия және Оңтүстік-Шығыс Азия елдері арасындағы перспективалы авиациялық қатынас торабы болып табылады. Әуежай мен ұшу-қону жолағы реконструкцияланды. Әуежай жолаушылар мен жүкті қабылдау және жөнелту үшін әуе кемелерінің ауқымды спектріне қызмет көрсету үшін толық жабдықталған.
Қаланы оңтүстік-батыс бағытта дамыту және қабатты тұрғын үй құрылысының әуежайға қарай жақындауы қоршаған ортаның шумен ластануын төмендету мақсатында әуежайды кейіннен (есепті мерзімде) сыртқа шығаруды талап етеді (тиісті техникалық-экономикалық негіздеме болса). Бас жоспар жобасында "Әулие-Ата халықаралық әуежайы" акционерлік қоғамының техникалық шарттарына сәйкес санитариялық қорғау аймағы (әуежайдың санитариялық қорғау аймағы) көзделген.
Көше-жол желісі. Бас жоспарда байланыстырылған көше-жол желісін жаңа аудандарға көлікпен барып-келу мүмкіндігін қамтамасыз етуді ескеріп одан әрі дамыту және Тараз қаласының айналма жолын салуды аяқтау ұсынылады.

Генеральным планом определены резервные площадки для размещения селитебных, производственных и коммунально-складских территорий за расчетным сроком. Резервные территории для развития города Тараза за расчетным сроком составят 0,98 тысячи га.
Глава 7. Транспортная инфраструктура
Предложения по развитию городской улично-дорожной сети и городского транспорта базируются на решениях, заложенных действующим Генеральным планом, и основываются на соблюдении следующих концептуальных положений:
совершенствование транспортных связей и формирование магистральной улично-дорожной сети, в том числе пробивка магистральных улиц для связанности улично-дорожного сообщения в соответствии с планируемым развитием городских территорий, приоритетным строительством дорожной инфраструктуры в новых микрорайонах;
увеличение пропускной способности улично-дорожной сети за счет оптимизации организации движения и переключения транзитного транспорта на проектное объездное кольцо города;
оснащение пересечений и примыканий основных магистральных улиц и дорог и пересечений с реками необходимым количеством искусственных дорожных сооружений, призванных увеличить пропускную способность улично-дорожной сети и скорость движения транспорта, ликвидировать заторы на конфликтных участках улично-дорожной сети и повысить безопасность движения;
модернизация организации движения на улично-дорожной сети с учетом приоритетного развития пассажирского транспорта общего пользования;
развитие инфраструктуры для движения микромобильного транспорта (велополосы, велодорожки);
создание благоприятных и безопасных условий для передвижения пешеходов (обеспечение тротуарами, устройство пешеходных улиц, преимущественное устройство пешеходных переходов в одном уровне, создание удобных транспортно-пересадочных узлов);
развитие улично-дорожной сети с учетом удобства передвижения граждан с ограниченными возможностями (тактильная плитка, пандусы, звуковая сигнализация на перекрестках).
Железнодорожный транспорт. Для улучшения качества обслуживания пассажирских перевозок на железнодорожном транспорте на исходный год произведена реконструкция здания железнодорожного вокзала. В городе, через территорию которого проходят магистральные железнодорожные пути, имеется всего три железнодорожных путепровода, что недостаточно для обеспечения связанности городской улично-дорожной сети и безопасности движения транспорта и пешеходов, в связи с чем на расчетный срок предусмотрено строительство 4-х дополнительных путепроводов.
Воздушный транспорт. Международный аэропорт "Аулие-Ата" является перспективным узловым авиационным сообщением между Европой, Средней Азией и странами Юго-Восточной Азии. Аэропорт и взлетно-посадочная полоса были реконструированы. Аэропорт полностью оборудован для обработки широкого спектра воздушных судов, приема и отправления пассажиров и грузов.
Развитие города в юго-западном направлении и продвижение этажной жилой застройки к аэропорту из соображения снижения шумового загрязнения окружающей среды требуют в дальнейшем (за расчетным сроком) выноса аэропорта (при соответствующем технико-экономическом обосновании). В проекте "Генеральный план города Тараза" предусмотрена санитарно-защитная зона аэропорта согласно техническим условиям акционерного общества "Международный аэропорт Аулие Ата".
Улично-дорожная сеть. Генеральным планом предлагаются дальнейшее развитие связанной улично-дорожной сети с учетом обеспечения транспортной доступности новых районов и завершение строительства объезда города Тараза.

Тірек көше-жол желісінің жалпы ұзындығы 1531,0 км, оның ішінде магистральдық 310,65 км құрайды.
Бас жоспардың 1-кезеңінде көше-жол желісінің жоспарланған ұзындығы 1545,98 км, оның ішінде магистральдық 325,63 км құрайды.
Есепті мерзімде көше-жол желісінің ұзындығы 1697,68 км, оның ішінде магистральдық 477,33 км құрауға тиіс.
Жолаушылар көлігі. Жолаушылар тасымалы қалалық қоғамдық көлікпен (автобус), таксимен және жеке жеңіл көлікпен жүзеге асырылады.
Тараз қаласындағы қоғамдық көлік маршруттық желісінің ұзындығы – 267,5 км немесе 1,42 км / км2. Маршруттық желі тығыздығының төмен болуы аз қабатты жеке құрылыс санының көп болуына, өнеркәсіптік өндіріс ауданының ауқымды болуына байланысты. Жылдық жолаушылар легі шамамен 30 миллион адамды құрайды. Жобалық мерзімде жолаушылар легі 94 миллион адамға дейін жетеді деп күтілуде.
Бас жоспарда қолданыстағы жылжымалы құрамды сыйымдылығы көп жаңаларына ауыстыру ұсынылады.
Жолаушыларға қолайлы болуы үшін жолаушылар легі көп көлік дәлізінің қиылыстарында көлік-ауыстырып міну тораптарын ұйымдастыру ұсынылды.
Қалада соңғы аялдамаларды автобустардың тұрағы мен жүргізушілердің демалуы үшін жайластыруда проблема бар.
Ортақ пайдаланылатын жолаушылар көлігінің аялдама пункттерін, ең болмағанда, талап етілетін ұзындықтағы мініп-түсу алаңдарымен және ілеспе жабдықпен (шатыр, орындық, павильон және басқалары) және жолаушыларға арналған ақпараттық табломен жабдықтау ұсынылады.
Жеңіл көлік. Есепті мерзімде халықтың нормативтік қамтамасыз етілуін ескеріп, қалалық автомобиль көлігі 3,1 есе өседі деген болжам бар. Қазіргі уақытта автокөлік ұдайы қойылатын жерлер: гараж-бокс, күзетілетін ақылы автотұрақ және меншікжай учаскелері.
Қалада жаңа құрылыс салғанда ашық тұрақ орындары мен жерасты паркингтерді қарастырған жөн.
Қаланың ауа бассейнінің жағдайын жақсарту үшін Бас жоспарда ұйымдар мен кәсіпорындардың бензин отыны құйылатын автокөлігінің бір бөлігін газ отынына ауыстыру туралы мәселені қарау ұсынылады.
Есепті мерзімде негізгі жоспарлау шешімдерінің іске асырылу шамасына қарай рекреациялық аймақта аспалы жол желісін салу ұсынылады.
8-тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау схемасы Жалпақтөбе ауылындағы № 1 су жинағышынан № 1 көтергіштің ІІ сорғы станциясының және 4-ші жылу электр орталығының алаңына, Құмшағал шағын ауданындағы оңтүстік-батыс № 3 су жинағышынан № 3 көтергіштің ІІ сорғы станциясының алаңына залалсыздандырылған су берудің қолданыстағы схемасы бойынша қалады. № 1 көтергіштің ІІ сорғы станциясы алаңынан су қаланың бір аймағының су құбыры желісіне және ішінара басқа аймақтың II көтергішінің резервуарымен сорғы станциясының алаңына беріледі.
Бас жоспар шеңберінде сумен жабдықтау жүйесін дамытуда мыналар көзделген:

Общая протяженность опорной улично-дорожной сети составляет 1531,0 км, в том числе магистральной – 310,65 км.
На 1-м этапе Генерального плана планируемая протяженность улично-дорожной сети составит 1545,98 км, в том числе магистральной – 325,63 км.
На расчетный срок протяженность улично-дорожной сети должна составить 1697,68 км, в том числе магистральной – 477,33 км.
Пассажирский транспорт. Пассажирские перевозки осуществляются городским общественным транспортом (автобусы), такси и индивидуальным легковым транспортом.
Протяженность маршрутной сети общественного транспорта в городе Таразе – 267,5 км, при этом плотность дорожной сети составляет 1,42 км/км2. Низкая плотность маршрутной сети обусловлена большим количеством частной малоэтажной застройки, значительными площадями промышленного производства. Годовой пассажиропоток составляет около 30 миллион человек. На проектный срок ожидается пассажиропоток до 94 миллионов человек.
Генеральным планом рекомендуются замена существующего подвижного состава на новый, большей вместимости.
Предложена организация транспортно-пересадочных узлов на пересечении транспортных коридоров с большими пассажиропотоками для удобства пассажиров.
В городе существует проблема с обустройством конечных остановочных пунктов для стоянки автобусов и отдыха водителей.
Рекомендуется обустройство остановочных пунктов пассажирского транспорта общего пользования, как минимум, посадочными площадками требуемой протяженности и сопутствующим оборудованием (навесы, скамейки, павильоны и другие) и табло с информацией для пассажиров.
Легковой транспорт. На расчетный срок прогнозируется рост городского автомобильного транспорта в 3,1 раза с учетом нормативной обеспеченности населения. В настоящее время места постоянного хранения автотранспорта это: гаражи-боксы, платные охраняемые автостоянки и приусадебные участки.
В новой застройке города рекомендуется предусматривать открытые парковочные места и подземные паркинги.
Для улучшения состояния воздушного бассейна города Генеральным планом предлагается рассмотреть вопрос о переводе части автотранспорта организаций и предприятий с заправки бензиновым топливом на газовое.
За расчетным сроком по мере реализации основных планировочных решений предложено строительство канатной линии в рекреационных зонах.
Глава 8. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
Схема хозяйственно-питьевого водоснабжения сохранена по существующей схеме с подачей обеззараженной воды от водозабора № 1 в селе Жалпактобе на площадку насосной станции II подъема № 1 и теплоэлектроцентрали -4, с подачей воды от юго-западного водозабора № 3 в микрорайоне Кумшагал на площадку насосной станции II подъема № 3. От площадки насосной станции II подъема № 1 вода подается в водопроводную сеть одной зоны города и частично на площадку резервуаров и насосной станции II подъема другой зоны.
Развитие систем водоснабжения в рамках Генерального плана предусматривает:

Құрылыстың 1-ші кезегінде (2029 жыл):
диаметрі 200 – 1000 мм, жалпы ұзындығы 41 км магистральдық су құбыры желісін салу;
сумен жабдықтаудың қолданыстағы магистральдық желісін реконструкциялау – 18,4 км;
халыққа берілетін ауыз су сапасын мониторингтеуді ұйымдастыру;
өлшеу аспаптарын, су құбыры желісіндегі бақылау аспаптарын және үйлерде суды есепке алу аспаптарын ендіру;
су құбырын салған және жөндеген кезде өрт сөндіру гидранттарын орнату.
Есепті мерзімге (2040 жыл):
диаметрі 200 – 1000 мм магистральдық су құбыры желісін салу – 94 км;
қолданыстағы магистральдық сумен жабдықтау желісін реконструкциялау – 42,9 км;
халыққа берілетін ауыз су сапасын мониторингтеуді ұйымдастыру;
өлшеу аспаптарын, су құбыры желілеріндегі бақылау аспаптарын және үйлерде суды есепке алу аспаптарын енгізу;
су құбырын салған және жөндеген кезде өрт сөндіру гидранттарын орнату.
2-параграф. Су бұру
Есепті мерзімде Тараз қаласында сарқынды суды тазарту саласындағы соңғы әзірлемелерді қолдану арқылы кәріз тазарту құрылысжайлары кешенін қамтитын орталықтандырылған су бұру жүйесімен қамтамасыз ету көзделген. Тазартылған сарқынды су жинақтағыштарға жіберіледі. Сарқынды суды тазарту сапасы суарудың шекті рұқсат етілген концентрациясына сәйкес келуге тиіс.
Құрылыстың бірінші кезегіне Тараз қаласы үшін су бұрудың жиынтық болжамды есептік көлемі (2029 жыл): тәулігіне 152,58 мың м3; жылына 55473,08 мың м3 құрайды, оның ішінде:
шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждыққа: 125,28 м3/тәул., 45509,08 мың м3/жыл;
өндірістік мұқтаждыққа: 27,3 м3/тәул., 9964 мың м3/жыл.
1 адамға шаққандағы су бұрудың жалпы орташа нормасы – 338 л/тәул.
1 адамға шаққандағы шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждыққа су бұрудың жалпы орташа нормасы – 282 л/тәул.
Тараз қаласы үшін есепті мерзімде (2040 жыл) су бұрудың жиынтық болжамды есептік көлемі: 247,54 м3/тәул.; 90350 мың м3/жыл, оның ішінде:
шаруашылық-ауыз су мұқтаждығына: 206,28 м3/тәул., 75292 мың м3/жыл;
өндірістік мұқтаждыққа: 41,26 м3/тәул., 15058 мың м3/жыл.
1 адамға шаққандағы су бұрудың жалпы орташа нормасы – 4 2 л/тәул.
1 адамға шаққандағы шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждыққа су бұрудың жалпы орташа нормасы – 360 л/тәул.
Қазақстан Республикасының 4.01-03-2011 "Су бұру. Сыртқы желілер мен құрылысжайлар" құрылыс нормасына сәйкес өнеркәсіп орындарының су бұру желілерін елді мекен желісіне қосқан кезде кәсіпорындар шегінен тыс орналастырылатын бақылау құдығы бар су төгу сырықтарын көздеген жөн. Әр кәсіпорыннан шығатын сарқынды судың шығынын бөлек-бөлек өлшейтін құрылғы көздеу керек.

На 1-ю очередь строительства (2029 год):
строительство магистральных водопроводных сетей, диаметром 200-1000 мм общей протяженностью – 41 км;
реконструкция существующих магистральных сетей водоснабжения – 18,4 км;
организация мониторинга качества питьевой воды, подаваемой населению;
внедрение измерительных приборов, приборов контроля на водопроводных сетях и приборов учета воды в домах;
устройство пожарных гидрантов при строительстве и ремонте водопроводов.
На расчетный срок (2040 год):
строительство магистральных водопроводных сетей диаметром 200-1000 мм – 94 км;
реконструкция существующих магистральных сетей водоснабжения – 42,9 км;
организация мониторинга качества питьевой воды, подаваемой населению;
внедрение измерительных приборов, приборов контроля на водопроводных сетях и приборов учета воды в домах;
устройство пожарных гидрантов при строительстве и ремонте водопроводов.
Параграф 2. Водоотведение
На расчетный срок город Тараз предусматривается обеспечить централизованной системой водоотведения, включающей комплекс канализационных очистных сооружений, с применением последних разработок в области очистки сточных вод. Очищенные сточные воды отводятся в накопители. Качество очистки сточных вод должно соответствовать предельно допустимым концентрациям орошения.
Суммарный ориентировочный расчетный объем водоотведения для города Тараза на первую очередь строительства (2029 год) составляет: 152,58 тысяч м³/сутки; 55473,08 тысяч м³/год, в том числе:
- на хозяйственно-бытовые нужды: 125,28 тысяч м³/сутки, 45509,08 тысяч м³/год;
- на производственные нужды: 27,3 тысяч м³/сутки, 9964 тысяч м³/год;
Общая средняя норма водоотведения на 1 человека составляет 338 л/сутки.
Общая средняя норма водоотведения на 1 человека на хозяйственно-бытовые нужды составляет 282 л/сутки.
Суммарный ориентировочный расчетный объем водоотведения для города Тараза на расчетный срок (2040 год) составляет: 247,54 тысяч м³/сутки; 90350 тысяч м³/год, в том числе:
- на хозяйственно-питьевые нужды: 206,28 тысяч м³/сутки, 75292 тысяч м³/год;
- на производственные нужды: 41,26 тысяч м³/сутки 15058 тысяч м³/год.
Общая средняя норма водоотведения на 1 человека составляет 432 л/сутки.
Общая средняя норма водоотведения на 1 человека на хозяйственно-бытовые нужды составляет 360 л/сутки.
В соответствии со строительными нормами Республики Казахстан 4.01-03-2011 "Водоотведение. Наружные сети и сооружения" при присоединении сетей водоотведения промышленных предприятий к сетям населенного пункта следует предусматривать выпуски с контрольными колодцами, размещаемыми за пределами предприятий. Следует предусматривать устройства для замера расхода сбрасываемых сточных вод от каждого предприятия в отдельности.

Құрылыстың бірінші кезегінде және есепті мерзімде кәріз тазарту құрылысжайларының санитариялық қорғау аймағы 500 м, сүзу алаңынан санитариялық қорғау аймағы 400 м құрайды. Жобада су бұрудың мынадай схемасын жобалау ұсынылады: сарқынды су өздігінен ағатын тегеурінді коллекторлар жүйесі арқылы басты кәріз сорғы станциясына ағызылады және одан әрі толық биологиялық тазартудан өткізетін жобаланатын кәріз тазарту құрылысжайларына жіберіледі. Тазартылған сарқынды су жинақтағышқа жіберіледі. Су бұру объектілерін, кәріз жүйелері мен тазарту құрылысжайларын салу және реконструкциялау тұрғындардың су бұру қызметімен қамтамасыз етілу деңгейін арттыруға мүмкіндік береді.
Сарқынды суды тазартудың қазіргі заманғы тиімді технологияларын енгізу Тараз қаласының экологиялық жағдайын жақсартады.
Тұрғындарды орталықтандырылған кәріз жүйесімен қамтудың төмен – 53 % екенін ескеріп, құрылыстың бірінші кезегінде төгу станцияларын орналастыру ұсынылады. Төгу станциялары Тараз қаласының кәріз жүргізілмеген аудандарынан келетін сарқынды суды қабылдауға және тиісінше өңделгеннен кейін кәріз желісіне жіберуге арналған. Сарқынды суды станцияға жеткізу вакуумдық (пневматикалық) жүктеу арқылы ассенизациялық көлікпен жүзеге асырылады.
Төгу станцияларын қаланың халық аз қоныстанған бөлігінде (солтүстік-шығыс және оңтүстік-шығыс) тұрғын үй орамдарынан кемінде 300 м қашықтықта диаметрі 400 мм кәріз коллекторының жанында орналастыру көзделуде.
Төгу станциясының аумағын қоршау, көгалдандыру және абаттандыру керек.
Жоба шеңберінде су бұру жүйесін дамытуда мыналар көзделген.
Құрылыстың 1-ші кезегінде (2029 жыл):
диаметрі 200 – 800 мм, ұзындығы 25 км (өздігінен ағатын), 1,6 км (тегеурінді) кәріз желісін салу;
кәріздік магистральдық желіні реконструкциялау – 6,6 км;
2 кәріз сорғы станциясын салу;
сарқынды суды тазартудың және тұнбаны өңдеудің қазіргі заманғы технологиясын енгізіп, кәріз тазарту құрылысын жобалау және салу;
тазартылған сарқынды су жинақтағыштарды жобалау және салу;
сарқынды судың тазартылуын мониторингтеу;
сарқынды суды тазарту процесінде түзілетін тұнбаны кәдеге жарату;
орталықтандырылған су бұруға қолжетімділікті жүзеге асыру – 100 %.
Кәріз тазарту құрылысжайларын салудың техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеген кезде кәріз тазарту құрылысжайларының өнімділігіне сәйкес негізгі кәріз сорғы станциясын ауыстыруды қарастыру қажет.
Есепті мерзімге (2040 жыл):

Санитарно-защитная зона канализационных очистных сооружений на первую очередь строительства и расчетный срок составляет 500 м, санитарно-защитная зона от полей фильтрации 400 м. Проектом предлагается запроектировать следующую схему водоотведения: сточные воды системой самотечных и напорных коллекторов отводятся на главную канализационную насосную станцию и далее перекачиваются на проектируемые канализационные очистные сооружений с полной биологической очисткой. Очищенные сточные воды отводятся в накопитель. Строительство и реконструкция объектов водоотведения, канализационных систем и очистных сооружений позволят увеличить уровень обеспеченности населения услугами водоотведения.
Внедрение современных эффективных технологий очистки сточных вод улучшит экологическую обстановку города Тараза.
Учитывая низкий процент – 53 % охвата населения централизованной системой канализации, на первую очередь строительства предлагается размещение сливных станций. Сливные станции предназначаются для приема сточных вод, доставляемых из неканализованных районов города Тараза, и спуска их после соответствующей обработки в канализационную сеть. Доставка сточных вод на станцию осуществляется ассенизационным транспортом с вакуумной (пневматической) загрузкой.
Сливные станции предполагается разместить в малонаселенной части города (Северо-восточной и Юго-восточной) на расстоянии не менее 300 м от жилых кварталов вблизи канализационного коллектора диаметром 400 мм.
Территорию сливной станции следует оградить, озеленить и благоустроить.
Развитием систем водоотведения в рамках проекта предусматривается следующее.
На 1-ю очередь строительства (2029 год):
строительство канализационных сетей, диаметром 200-800 мм, протяженностью 25 км (самотечная), 1,6 км (напорная);
реконструкция магистральных сетей канализации – 6,6 км;
строительство канализационных насосных станций – 2 штуки;
проектирование и строительство канализационных очистных сооружений, с внедрением современных технологий очистки сточных вод и обработки осадка;
проектирование и строительство накопителей очищенных сточных вод;
проведение мониторинга очистки сточных вод;
утилизация осадков, образующихся в процессе очистки сточных вод;
осуществление доступа к централизованному водоотведению – 100 %.
При разработке технико-экономического обоснования проекта на строительство канализационных очистных сооружений необходимо в проекте предусмотреть замену главной канализационной насосной станции в соответствии с производительностью канализационных очистных сооружений.
На расчетный срок (2040 год):

диаметрі 200 – 800 мм, ұзындығы 1,5 км (тегеурінді) магистральдық кәріз желілерін салу, өздігінен ағатын желі – 59,0 км;
магистральдық кәріз желісін реконструкциялау – 15,42 км;
сарқынды суларды тазартудың және тұнбаны өңдеудің қазіргі заманғы технологиясын енгізіп, кәріз тазарту құрылысжайларының өнімділігін ұлғайту;
тазартылған сарқынды су жинақтағыштарды кеңейту;
сарқынды судың тазартылуын мониторингтеу;
сарқынды суды тазарту процесінде түзілетін тұнбаны кәдеге жарату;
орталықтандырылған су бұруға қолжетімділікті жүзеге асыру – 100 %.
Тараз қаласының су бұру жүйесін дамытудың келтіріліп отырған шешімдерін жобалаудың келесі кезеңдерінде нақтылау талап етіледі.
3-параграф. Жылумен жабдықтау
Жүргізілген жылу желілері дамыған "Таразэнергоорталық" акционерлік қоғамының 4-ші жылу электр орталығы мен 4-ші аудандық қазандығынан жылу берудің қолданыстағы жүйесінің барлық буыны тиісінше дамытылатын болса, оларды өзара алмастыра отырып әрі өзара резервтей отырып, жылумен жабдықтаудың икемді жүйесін ұйымдастыруға мүмкіндік береді.
Перспективада 4-ші жылу электр орталығы мен 4-ші аудандық қазандық аймақтарының бір орталықтан жылумен жабдықтау жүйесін қазір қолданыстағы жылумен жабдықтау аймағының шекарасында дамыту көзделген. 4-ші жылу электр орталығы және 4-ші аудандық қазандық аймақтарының жылу желілеріне қолданыстағы жылу желілерінің шекарасында орналасатын объектілерді қосу ұсынылады, бұған қомақты капитал шығындары қажет емес.
Қолданыстағы бір орталықтан жылыту жүйесі жұмыс істейтін аймақта сүріп тасталатын аз қабатты ескі құрылыстың орнында орташа қабатты (4-5 қабат) тұрғын үй салу көзделген. Қаланың солтүстік, оңтүстік және шығыс бөліктерінде жылу жүктемесі анағұрлым жоғары бос аумақтарда көп қабатты жаңа құрылыс салу жоспарлануда.
Қаланың солтүстік, оңтүстік және шығыс бөліктерінде жобаланатын, жинақы орналасатын көп қабатты тұрғын үй кешендерін жылумен жабдықтау табиғи газбен жұмыс істейтін дәстүрлі топтық қазандықтарды да, геотермалдық ресурстар, гелиожүйелер және әртүрлі электрмен, жылуымен жабдықтау тәсілдері негізінде экологиялық тұрғыдан анағұрлым таза, дәстүрлі емес жылумен жабдықтау көздерін де пайдалануға бағытталуға тиіс.
Жаңа топтық қазандықтардан орталықтан жылыту аймақтары
Тараз қаласының кешенді құрылыс салынатын ірі аудандары үшін қажетті қуаты бар жабдық жиынтығымен блокты-модульді қазандықтар негізінде үйлер тобын немесе қоғамдық ғимараттар кешенін жылумен қамтамасыз етуге арналған топтық қазандықтар салу ұсынылады.
Бөлек тұрған стационарлық қазандықтардың ғимараттарын стационарлы және блокты-модульді етіп салуға болады. Бөлек тұрған қазандықтың ғимараттары мен құрылысжайларын салу нұсқалары нормаланбайды және техникалық-экономикалық есеп-қисаптармен айқындалады.
Блокты-модульді қағидат қажетті қуаты бар қазандықты, зауыттан барынша әзір күйде шығарылатын қазандықтар жиынынан және қосалқы модульдерден оңай тұрғызу мүмкіндігін қамтамасыз етеді. Қазандық қондырғысының корпусы тұтастай металдан жасалып, қымталуға және өртке қауіпсіз болуға тиіс. Жобада көп қабатты жаңа тұрғын үй кешендерін жылумен қамтамасыз ету үшін блокты-модульді қазандықтар технологиясын қолдану ұсынылады.
Топтық қазандықтан мыналарды қамтамасыз ету ұсынылады:

строительство магистральных канализационных сетей диаметром 200-800 мм, протяженностью 1,5 км (напорная), самотечная сеть – 59,0 км;
реконструкция магистральных сетей канализации – 15,42 км;
увеличение производительности канализационных очистных сооружений с внедрением современных технологий очистки сточных вод и обработки осадка;
расширение накопителей очищенных сточных вод;
строительство канализационных насосных станций – 1 штука;
проведение мониторинга очистки сточных вод;
утилизация осадков, образующихся в процессе очистки сточных вод;
осуществление доступа к централизованному водоотведению – 100 %.
Приведенные решения развития системы водоотведения города Тараза требуют уточнения на последующих этапах проектирования.
Параграф 3. Теплоснабжение
Действующая система теплофикации от тепловой электроцентрали-4 и районной котельной-4 акционерного общества "Таразэнергоцентр" с развитыми протяженными тепловыми сетями позволяет организовать гибкую систему теплоснабжения со взаимозамещением и взаиморезервированием всех звеньев системы при соответствующем их развитии.
На перспективу развитие системы центрального теплоснабжения зон тепловой электроцентрали-4 и районной котельной–4 предусматривается в границах сложившейся существующей зоны теплоснабжения. К тепловым сетям зон тепловой электроцентрали-4 и районной котельной-4 предлагается присоединять объекты, размещаемые в границах действующих тепловых сетей, что не потребует больших капитальных затрат.
Строительство жилой среднеэтажной (4-5 этажей) застройки в зоне влияния действующей системы центрального теплоснабжения предусматривается на месте сносимой ветхой малоэтажной застройки. Строительство новой многоэтажной застройки на свободных территориях со значительными тепловыми нагрузками планируется в северной, южной и восточной частях города.
Теплоснабжение проектируемых, компактно расположенных многоквартирных жилых комплексов в северной, южной и восточной частях города следует ориентировать на использование как традиционных групповых котельных на природном газе, так и экологически заведомо более чистых нетрадиционных источников теплоснабжения на базе геотермальных ресурсов, гелиосистем и различных способов электро-, теплоснабжения.
Зона централизованного теплоснабжения от новых групповых котельных
Для крупных районов комплексной застройки города Тараза рекомендуется строительство групповых котельных, предназначенных для теплоснабжения группы домов или комплекса общественных зданий на базе блочно-модульных котельных с набором оборудования необходимой мощности.
Здания отдельно стоящих стационарных котельных могут быть выполнены в стационарном и блочно-модульном исполнении. Варианты исполнения зданий и сооружений отдельно стоящей котельной не нормируются и определяются технико-экономическими расчетами.
Блочно-модульный принцип обеспечивает возможность простого построения котельной необходимой мощности набором котельных и вспомогательных модулей максимальной заводской готовности. Корпус котельной установки должен быть цельнометаллическим, утепленным и пожаробезопасным. Проектом рекомендуется для теплоснабжения новых многоквартирных жилых комплексов использование технологии блочно-модульных котельных.
От групповых котельных предлагается обеспечивать:

2029 жылға дейінгі құрылыстың бірінші кезегінде – қаланың солтүстік, шығыс және оңтүстік бөліктерінде орналасатын көп қабатты жаңа тұрғын үй құрылысы мен қоғамдық құрылыстың жылу жүктемесі. Топтық қазандықтардың жалпы жылу қуаты – 110 Гкал/сағат;
2040 жылға дейінгі есепті мерзімде – қаланың шығыс және орталық бөліктерінде орналасатын көп қабатты жаңа тұрғын үй құрылысы мен қоғамдық құрылыстың жылу жүктемесі. Топтық қазандықтардың жалпы жылу қуаты – 70 Гкал/сағат.
Орталықсыздандырылған жылумен жабдықтау аймағы
"Жамбыл-Жылу" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнының, "София" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің және "Таразтрансэнерго" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорнының автономды қазандықтарынан жылытылатын аймақтарда есепті мерзімге дейінгі кезеңде көп қабатты жаңа тұрғын үйлер мен қоғамдық ғимараттар салу жоспарланбаған.
Жылу желілерін дамыту жөніндегі ұсыныстар
Орталықтан жылытылатын аймақ.
4-ші жылу электр орталығы мен 4-ші аудандық қазандықтың жылу желілері жүйесі дамыған, жаңа құрылысты жылумен жабдықтау үшін бір уақытта диаметрі (қажет болғанда) ұлғайтылып, тозуына байланысты реконструкцияланатын қолданыстағы тарату желілері мен орамішілік желілер пайдаланылады.
2029 жылға дейінгі құрылыстың бірінші кезегінде:
4-ші жылу электр орталығынан 14-ші шағын ауданның жаңа құрылыс салынатын ауданына жылу беру үшін диаметрі 200 – 50 мм тарату желілері мен орамішілік жылу желілері салып, қолданыстағы 2ДУ500 мм жұмысы тоқтатылған жылу магистралін іске қосу қажет;
4-ші аудандық қазандықтан 15-ші шағын ауданның жаңа құрылыс салынатын ауданына жылу беру үшін шағын аудан аумағында М-10 жылу магистралінен 100-50 мм тарату желілері мен орамішілік жылу желілерін салу қажет.
2040 жылға дейін есепті мерзімде:
жылу трассасының ұзақ пайдаланылуына және пайдалану ресурсының сарқылуына байланысты М-3 жылу магистралін реконструкциялау, реконструкцияланатын учаскенің ұзындығы ~ 3 км құрайды;
4-ші аудандық қазандықтан оңтүстік-батыс ауданының реконструкцияланатын аумағындағы жаңа құрылыс салынатын ауданға жылу беру үшін диаметрі 100-50 мм, ұзындығы ~ 1,2 км тарату желісін салу қажет;
4-ші жылу электр орталығы мен 4-ші аудандық қазандықтан жылытылатын аймақта жылумен жабдықтау сенімділігін арттыру үшін (резервтеу мүмкіндігі) Александр Пушкин көшесінің бойымен М-10 және М-2 жылу магистральдарының арасында ұзындығы шамамен 2 км қосқыш құбыр салу ұсынылады.
Орталықсыздандырылған жылыту аймағы
Топтық қазандықтар аймағында қуаты 5 Гкал/с астам жаңа жылу желісін салу, тұрғын және жаңа құрылыс салынатын аудандарға жылу беру үшін қоғамдық құрылыстың жылу жүктемесін уақтылы қамтамасыз ету мақсатында жылу желісін салу талап етіледі. Топтық қазандықтарға қосылатын жылу жүктемесінің көлеміне қарай қазандықтан жылу тарату желілерінің бас учаскелерінің диаметрлері 400-100 мм дейін болады.
2029 жылға дейін құрылыстың бірінші кезегінде:

на первую очередь строительства до 2029 года – тепловые нагрузки новой многоэтажной жилой и общественной застройки, размещаемой в северной, восточной и южной частях города. Суммарная тепловая мощность групповых котельных – 110 Гкал/ч;
на расчетный срок до 2040 года – тепловые нагрузки новой многоэтажной жилой и общественной застройки, размещаемой в восточной и центральной частях города. Суммарная тепловая мощность групповых котельных – 70 Гкал/ч.
Зона децентрализованного теплоснабжения
В зонах теплоснабжения автономных котельных государственного коммунального предприятия "Жамбыл-Жылу", товарищества с ограниченной ответственностью "София" и государственного коммунального предприятия "Таразтрансэнерго" в период до расчетного срока строительство новых многоэтажных жилых и общественных зданий не планируется.
Предложения по развитию тепловых сетей
Зона централизованного теплоснабжения
Тепловая электроцентраль-4 и районная котельная-4 имеет развитую систему тепловых сетей, для теплоснабжения новой застройки используются существующие распределительные и внутриквартальные сети, реконструируемые в связи с износом, с одновременным (при необходимости) увеличением диаметра.
На первую очередь строительства до 2029 года:
для передачи тепла от тепловой электроцентрали-4 в район новой застройки 14-го микрорайона необходимо задействовать существующую законсервированную тепломагистраль 2ДУ500 мм со строительством распределительных и внутриквартальных тепловых сетей, диаметром 200-50 мм;
для передачи тепла от районной котельной-4 в район новой застройки 15-го микрорайона необходимо строительство распределительных и внутриквартальных тепловых сетей от тепломагистрали М-10 по территории микрорайона, диаметром 100-50 мм.
На расчетный срок до 2040 года:
выполнение реконструкции тепломагистрали М-3, в связи с длительной эксплуатацией теплотрассы и истечением эксплуатационного ресурса, протяженность реконструируемого участка составит ~ 3 км.
для передачи тепла от районной котельной-4 в район новой застройки на реконструируемых территориях юго-западного района необходимо строительство распределительных сетей диаметром 100-50 мм, протяженностью ~ 1,2 км;
для повышения надежности теплоснабжения (возможность резервирования) в зоне теплоснабжения тепловой электроцентрали-4 и районной котельной-4 предлагается строительство перемычки между тепломагистралями М-10 и М-2 по улице Александра Пушкина, протяженностью около 2 км.
Зона децентрализованного теплоснабжения.
Для строительства новых тепловых сетей в зонах групповых котельных мощностью более 5 Гкал/ч, для передачи тепла в районы новой застройки потребуется опережающее строительство новых тепловых сетей с целью своевременного обеспечения нагрузки отопления жилой и общественной застройки. Исходя из объема тепловых нагрузок, подключаемых к групповым котельным, диаметры головных участков распределительных тепловых сетей от котельных составят от 400 мм до 100 мм.
На первую очередь строительства до 2029 года необходимо:

топтық қазандықтардан шығыс ауданының жаңа құрылыс салынатын аудандарына дейін ұзындығы 4,5 км, диаметрі 2ДУ400-100 мм тарату жылу желісін салу;
топтық қазандықтардан солтүстік ауданының жаңа құрылыс салынатын аудандарына дейін ұзындығы 0,7 км, диаметрі 2ДУ200-100 мм тарату жылу желісін салу;
топтық қазандықтардан оңтүстік ауданының жаңа құрылыс салынатын аудандарына ұзындығы 2 км, диаметрі 2ДУ200-100 мм дейін тарату жылу желісін салу қажет.
2040 жылға дейін есепті мерзімде:
топтық қазандықтардан шығыс ауданының жаңа құрылыс салынатын аудандарына дейін ұзындығы 6 км, диаметрі 2ДУ300-100 мм тарату жылу желісін салу;
топтық қазандықтардан орталық ауданының жаңа құрылыс салынатын аудандарына ұзындығы 0,8 км, диаметрі 2ДУ200-100 мм дейін тарату жылу желісін салу қажет.
Жылумен жабдықтау схемасының сенімділігін қамтамасыз ету үшін жылытылатын көршілес аудандардың жылу желілері арасында тұйықтап-қосқыш орнату қажет.
Жылу желісі құбырындағы қысымды жоғарылату (төмендету) магистральда айдаушы сорғы станциясын орнату арқылы жүзеге асырылады. Сорғы станциясы орнатылатын жер мен оның параметрлері жобалау кезеңінде олардың гидравликалық режимі негізінде әзірленген гидравликалық есеп-қисаптар мен талдау негізінде айқындалады.
4-параграф. Электрмен жабдықтау
Даму перспективасында қалада электрмен жабдықтаудың қолданыстағы негізгі схемасы сақталады. Бірінші кезекте және есепті кезеңде қаланың перспективалы электр жүктемесін жабуды Т.И.Батуров атындағы Жамбыл ГРЭС-1 есебінен және станция қуатын 120 МВт дейін жеткізу үшін қолданыстағы 4-ші жылу электр орталығын жаңғырту есебінен қамтамасыз ету жоспарланады.
Қала тұтынушыларын электрмен жабдықтаудың сенімділігін арттыру үшін Т.И. Батуров атындағы Жамбыл ГРЭС-1, "Южная", "Астана" қосалқы станцияларын, темірбетон бұйымдары зауытының аумағындағы қосалқы станцияларды біріктіріп, қаланы айналдыра 110 кВ шеңбер салу ұсынылады.
Қосалқы электр станцияларының жалпы санынан отыз жылдан астам пайдаланылып келе жатқандарының саны 40 %-ға жуық. Қала тұтынушыларын сенімді әрі іркіліссіз электрмен жабдықтауды ұлғайту үшін 110/6 кВ қосалқы станцияны жаңғыртып, біртіндеп 10 кВ кернеуге ауыстыру және қазіргі заманғы жабдықты қолдану қажет.
Жоспарланатын жаңа шағын аудандарда және селитебті басқа да аймақтарда жабық үлгідегі қосалқы электр станцияларын салуды межелеу қажет. Жаңадан жобаланатын 10 кВ желілердің бәрін жерде, траншеялардан өткізу арқылы кабельмен жүргізу ұсынылады.
Жаңа аудандарды егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын әзірлеген кезде жүктеме шоғырланатын болса, жүктеме орталығында жаңа тарату пункттерін салу ұсынылады.

построить распределительные тепловые сети от групповых котельных до районов новой застройки Восточного района, протяженностью 4,5 км, диаметром 2ДУ400-100 мм;
построить распределительные тепловые сети от групповой котельной до районов новой застройки Северного района, протяженностью 0,7 км, диаметром 2ДУ200-100 мм;
построить распределительные тепловые сети от групповых котельных до районов новой застройки Южного района, протяженностью 2 км, диаметром 2ДУ200- 100 мм.
На расчетный срок до 2040 года необходимо:
построить распределительные тепловые сети от групповых котельных до районов новой застройки Восточного района, протяженностью 6 км, диаметром 2ДУ300-100 мм;
построить распределительные тепловые сети от групповых котельных до районов новой застройки Центрального района, протяженностью 0,8 км, диаметром 2ДУ200-100 мм.
Для обеспечения надежности схемы теплоснабжения необходимо устройство перемычек между тепловыми сетями смежных тепловых районов.
Повышение (понижение) давления в трубопроводах тепловых сетей осуществляется установкой на магистралях подкачивающих насосных станций. Места установки насосных станций и их параметры определяются на основании гидравлических расчетов и анализа, разработанных на основании их гидравлических режимов на последующих стадиях проектирования.
Параграф 4. Электроснабжение
На перспективу развития в городе сохраняется существующая принципиальная схема электроснабжения. Покрытие перспективных электрических нагрузок города на первую очередь и расчетный период планируется обеспечить за счет Жамбылской ГРЭС-1 им. Т. И. Батурова и за счет модернизации существующей тепловой электроцентрали-4 с тем, чтобы довести мощность станции до 120 МВт.
Для повышения надежности электроснабжения потребителей города рекомендуется сооружение кольца 110 кВ вокруг города, объединив Жамбылскую ГРЭС-1 им. Т. И. Батурова и подстанции "Южная", "Астана" и подстанции на территории завода железобетонных изделий.
Численность электрических подстанций, находящихся в эксплуатации более тридцати лет, составляет около 40 % от общего числа. Для повышения надежности и бесперебойного электроснабжения потребителей города необходимо произвести модернизацию подстанции 110/6 кВ с постепенным переводом на напряжение 10 кВ и применением современного оборудования.
В новых планируемых микрорайонах и других селитебных зонах необходимо предусматривать строительство электрических подстанций закрытого типа. Все вновь проектируемые сети 10 кВ предлагается выполнить в кабельном исполнении с прокладкой в земле, в траншеях.
При разработке проектов детальной планировки новых районов, наличии концентрированных нагрузок рекомендуется сооружение новых распределительных пунктов в центре нагрузок.

Тұрғын аймақ үшін қолданыстағы үлгілік жобалар бойынша екі трансформаторы бар жабық үлгідегі бөлек тұратын 10/0,4 кВ трансформаторлық қосалқы станция көзделген.
Әкімшілік және қоғамдық құрылыс үшін бөлек тұратын немесе ғимараттарға кіріктіре салынған екі трансформаторлы қосалқы станция ұсынылады. Трансформаторлы қосалқы станцияларды энергияны анағұрлым көп қажет ететін тұтынушыларға жақындата түсуді ескеріп, оларды жүктеме орталығында орналастыру көзделеді.
Межеленетін 10 кВ электр беру желілері өтетін трассалар, тарату пункттері мен қосалқы станциялардың саны мен орналасуы, сондай-ақ негізгі жабдықтың параметрлері жобалаудың келесі кезеңінде нақтылауды талап етеді.
Есепті мерзімде орташа қабатты және көп қабатты үйлері бар шағын аудандар салу жоспарланған қаланың шығыс бөлігіндегі (Шығыс жоспарлау ауданы) жаңа аудандарды электрмен жабдықтау үшін жабық үлгідегі жаңа "Шығыс" қосалқы станциясын салу ұсынылады, 110/10 кВ жабық тарату құрылғысын қолданыстағы 110 кВ желілерге кабельдік желі арқылы қосу қажет. Трансформаторлардың түрі мен қуаты егжей-тегжейлі жоспарлау жобасын әзірлеу сатысында айқындалады.
5-параграф. Газбен жабдықтау
Есепті мерзімге дейінгі кезеңде Тараз қаласының табиғи газға деген сұранысы тұтынушылардың мынадай топтары үшін бастапқы деректер негізінде айқындалды:
шаруашылық-тұрмыстық тұтыну;
коммуналдық-тұрмыстық тұтыну;
тұрғын ғимараттар мен қоғамдық ғимараттарды жылумен жабдықтау (жылыту қазандықтары);
өнеркәсіп орындары.
Құрылыстың бірінші кезегінде, сондай-ақ есепті мерзімде Тараз қаласын іркіліссіз газбен жабдықтауды қамтамасыз ету үшін қолданыстағы автоматтандырылған газ тарату станцияларын кеңейту және Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарына, Жамбыл облысын газбен жабдықтаудың өңірлік схемасына сәйкес Тараз қаласының және Жамбыл ауданы тұтынушыларының газбен жабдықтауға деген артып келе жатқан сұранысын қанағаттандыру үшін Тараз қаласының қалалық шекарасынан тыс жерде орналасуға тиіс жаңа газ тарату станцияларын салу қажет.
2029 жылға дейін құрылыстың бірінші кезегінде мыналарды орындау қажет:
Жамбыл облысы әкімдігінің бюджетінен берілетін инвестициялар есебінен "Тараз" 1-ші автоматтандырылған газ тарату станциясын және 2-ші автоматтандырылған газ тарату станциясын ұлғайып бара жатқан қала шекарасынан тыс шығару;
өнімділікті арттыру үшін "Амангелді" автоматтандырылған газ тарату станциясын реконструкциялау;
жобаланатын тұрғын үй алаптары үшін газ реттеу пункттерін орнатып, жобаланатын әр алап үшін орташа қысымды газ құбыры-бұрма тармағын салу.
Есепті мерзімде (2040 жылға дейін) мыналарды орындау қажет:
қолданыстағы автоматтандырылған газ тарату станцияларын кеңейту және Қазақстан Республикасының нормативтік құжаттарына сәйкес Тараз қаласының қалалық шекарасынан тыс орналасуға тиіс жаңа газ тарату станцияларын салу;

Для жилой зоны предусматриваются отдельно стоящие трансформаторные подстанции - 10/0,4 кВ закрытого типа с двумя трансформаторами по действующим типовым проектам.
Для административной и общественной застройки рекомендуются двухтрансформаторные подстанции, отдельно стоящие или встроенные в здания. Местоположение трансформаторных подстанций предусматривается в центре нагрузок с учетом приближения их к наиболее энергоемким потребителям.
Трассы прохождения намечаемых линий электропередачи 10 кВ, количество и расположение распределительных пунктов и подстанции, а также параметры основного оборудования требуют уточнения на последующих стадиях проектирования.
Для электроснабжения новых районов в восточной части города (Восточный планировочный район), где планируется на расчетный срок строительство микрорайонов со среднеэтажными и многоэтажными домами, рекомендуется строительство новой подстанции "Восточная" закрытого типа закрытое распределительное устройство-110/10 кВ, присоединение подстанции к существующим сетям 110 кВ необходимо выполнить кабельной линией. Тип и мощность трансформаторов определятся на стадии разработки проекта детальной планировки.
Параграф 5. Газоснабжение
Потребность в природном газе города Тараза в период до расчетного срока определена на основании исходных данных для следующих групп потребителей:
хозяйственно-бытовое потребление;
коммунально-бытовое потребление;
теплоснабжение жилых и общественных зданий (отопительные котельные);
промышленные предприятия.
Для обеспечения бесперебойного газоснабжения города Тараза на первую очередь строительства, а также на расчетный срок строительства необходимы расширение существующих автоматизированных газораспределительных станции и строительство новых газораспределительных станции, которые должны быть расположены за городской границей города Тараза в соответствии с нормативными документами Республики Казахстан, согласно региональной схеме газоснабжения Жамбылской области для удовлетворения растущих потребностей в газоснабжении потребителей города Тараза и Жамбылского района.
На первую очередь строительства до 2029 года необходимо выполнить:
вынос автоматизированной газораспределительной станции-1 и автоматизированной газораспределительной станции-2 "Тараз" за пределы разросшегося города, за счет инвестиций из бюджета акимата Жамбылской области;
реконструкцию автоматизированной газораспределительной станции "Амангельды" для увеличения производительности;
для проектируемых жилых массивов строительство газопровода-отвода среднего давления для каждого проектируемого массива с установкой газорегуляторных пунктов.
На расчетный срок (до 2040 года) необходимо выполнить:
расширение существующих автоматизированных газораспределительных станции и строительство новых, которые должны быть расположены за городской границей города Тараза, в соответствии с нормативными документами Республики Казахстан;

"Ильич" автоматтандырылған газ тарату станциясын (өзіндік мұқтаждық үшін), "Бесағаш" 4-ші автоматтандырылған газ тарату станциясын, "Амангелді 1" автоматтандырылған газ тарату станциясын реконструкциялау;
Жамбыл облысындағы ең ірі газ тұтынушы – Т.И. Батуров атындағы Жамбыл ГРЭС-1 мен іргелес жатқан аудандарды газбен жабдықтау үшін ескірген әрі 50 жылдан астам уақыт бойы жұмыс істеген станцияның орнына 3-ші автоматтандырылған газ тарату станциясын салу;
Тараз қаласының шекарасының кеңеюіне байланысты қала шегінде қалатын қолданыстағы газ тарату станцияларын Тараз қаласының тұрғын үй секторы мен коммуналдық-тұрмыстық кәсіпорындарының жобаланатын және қазіргі тұтынушыларын қамтамасыз ету үшін қысымды жоғарыдан төменге төмендету үшін блокты газ реттеу пункттері ретінде пайдалану.
6-параграф. Телекоммуникация және байланыс
Қала тұрғындарын телефон байланысымен қазіргі қамтамасыз етілуін талдау негізінде құрылыстың бірінші кезегі кезеңінде телефон тығыздығы 100 адамға шаққанда 32 телефоннан келеді деп қабылданады.
Қалалық телефон желісінің сыйымдылығын есептік шамаға дейін ұлғайту қолданыстағы автоматтандырылған телефон станциясын жаңғырту есебінен де, жаңасын салу есебінен де көзделген.
Жоба құрылыстың барлық кезеңінде желілік құрылысты реконструкциялау қажеттігі көзделген, ол:
SDH стандартының (RDN стандартының қолданыстағы тарату жүйесімен салыстырғанда әлдеқайда ауқымды ақпарат легін таратуға мүмкіндік беретін синхронды-цифрлық иерархия) жабдығын қолданып, автоматтандырылған цифрлық телефон станцияларының арасындағы станцияаралық байланысты ұйымдастыру үшін оптикалық-талшықты желі салуды;
оптикалық-талшықты кабельді қолданып, біртіндеп абоненттік желі салуды;
жаңа тұрғын үй-азаматтық құрылыс ауданы бағытында телефон кәрізін салуды;
қолданыстағы әуе байланыс желісін біртіндеп телефондық кабельді кәрізге ауыстыруды қамтиды.
Перспективада құрылыс салынатын аумақ арқылы өтетін қолданыстағы кабельді кәріздің бір бөлігі сәулет-жоспарлау себептері бойынша демонтаждалуға және жобаланатын автомобиль торабының бойымен төселуге тиіс екенін қосымша атап өткен жөн.
Тараз қаласында жаппай енгізіліп жатқан телекоммуникациялық желіні цифрландыру және оптикалық-талшықты технологияға көшу абоненттерге:
ауызша, цифрлық ақпаратты қамтитын ақпаратты шектеусіз тарату;
телефакс, телемәтін, телефония, бейнемәтін, бейнетелефонияны қамтитын телесервис қызметі;
қызмет көрсетудің сан алуан қосымша түрін алу, оның ішінде:
кіріс қоңырау адресатын өзгерту;
номерді термей қайта қоңырау шалу;
сөйлесу кезінде анықтама алу;
жаңа қоңыраудың түскені туралы хабарлама;
конференц-байланыс сияқты көрсетілетін қызметтің кең спектрін ұсынуға мүмкіндік береді.
Бұл ретте жіберілетін хабарлама жылдамдығы, сенімділігі мен сапасы соншалықты жоғары болғандықтан, ең талғампаз пайдаланушының талаптарын қанағаттандыра алады.
Жобаланатын ауданға кіретін жобаланатын әкімшілік ғимараттардың бәріне телефон жүргізу үшін жүктеме орталығында орналасқан жобаланатын мультипликаторлық абоненттік нүктелерден телекоммуникацияның сыртқы магистральдық желілерін салу көзделген.
Жобада пайдаланушылар мен корпоративтік тапсырыс берушілерге IP-телефония, IP-TV, сұраныс бойынша бейне (VoD), жоғары сапалы Интернет, бейнеконференц байланыс және тағы басқалар сияқты қазіргі заманғы байланыс қызметін ұсыну үшін жаңа желінің жылдамдық мүмкіндігін пайдалану ұсынылады. Бұл "үшеуі біреуінде" (Triple-Play) жоғары сапалы қызметті енгізуге мүмкіндік береді.
Ұялы байланыс инфрақұрылымын дамыту пайдаланушылар үшін сенімді әрі тиімді байланысты қамтамасыз етудің негізгі бағыттарының бірі болып табылады. Ұялы байланыс инфрақұрылымын дамытуда ескеру қажет негізгі аспектілер:

реконструировать автоматизированную газораспределительную станцию "Ильич" (для собственных нужд), автоматизированную газораспределительную станцию-4 "Бесагаш", автоматизированную газораспределительную станцию "Амангельды 1";
строительство автоматизированной газораспределительной станции-3, для газоснабжения самого крупного потребителя газа в Жамбылской области Жамбылской ГРЭС-1 им. Т. И. Батурова и близлежащих районов взамен устаревшей и проработавшей более 50 лет;
существующие газораспределительные станции, которые остаются в черте города, в связи с расширением границ города Тараза использовать как блочные газорегуляторные пункты для снижения давления с высокого на низкое для обеспечения проектируемых и существующих потребителей жилого сектора и коммунального-бытовых предприятий города Тараза.
Параграф 6. Телекоммуникации и связь
На основании анализа современного обеспечения телефонной связью жителей города телефонная плотность на период первой очереди строительства принимается порядка 32 телефона на 100 человек.
Увеличение емкости городской телефонной сети до расчетных величин намечается как за счет модернизации действующих автоматизированных телефонных станций, так и за счет строительства новых.
Проектом отмечается необходимость на всех стадиях строительства производить реконструкцию линейных сооружений, включающую в себя:
строительство оптоволоконной сети для организации межстанционных связей между цифровыми автоматизированных телефонных станций с применением оборудования стандарта SDH (синхронно-цифровая иерархия, позволяющая передавать гораздо большие потоки информации по сравнению с действующими системами передач);
поэтапное строительство абонентской сети с применением оптоволоконных кабелей;
строительство телефонной канализации в направлении районов нового жилищно-гражданского строительства;
поэтапную перекладку существующих воздушных линий связи в телефонную кабельную канализацию.
Дополнительно следует отметить, что часть существующей кабельной канализации, проходящей по территории перспективной застройки должна быть демонтирована по архитектурно-планировочным соображениям и проложена вдоль проектируемой сетки автомобильных дорог.
Цифровизация телекоммуникационной сети, повсеместно внедряемая в городе Таразе, и переход на оптоволоконную технологию позволяют предоставить абонентам широкий спектр услуг, таких как:
передача информации, включающую речевую, цифровую информацию без ограничений;
услуги телесервиса, включающие телефакс, телетекст, телефонию, видеотекст, видеотелефонию;
получение разнообразных дополнительных видов обслуживания, в том числе:
переадресация входящего вызова;
повторный вызов без набора номера;
наведение справки во время разговора;
уведомление о поступлении нового вызова;
конференцсвязь.
При этом скорость, надежность и качество передаваемых сообщений настолько высоки, что способны удовлетворить требования самого взыскательного пользователя.
Для телефонизации всех проектируемых административных зданий, входящих в проектируемый район, предусмотрено строительство наружных магистральных сетей телекоммуникаций от проектируемых мультипликаторных бонентских доступов, расположенных в центре нагрузки.
В проекте предлагается использование скоростных возможностей новой сети для предоставления пользователям и корпоративным заказчикам самых последних услуг связи, такие как IP-телефония, IP-TV, видео по требованию (VoD), высококачественный Internet, видеоконференцсвязь. Это позволит внедрить высококачественные услуги "три в одном" (Triple-Play).
Развитие инфраструктуры мобильной связи также является одним из ключевых направлений обеспечения надежной и эффективной связи для пользователей. Основные аспекты, которые следует учитывать при развитии инфраструктуры мобильной связи, следующие:

1) қамту кеңістігін кеңейту. Негізгі міндеттердің бірі – пайдаланушылардың әрқилы жерде, оның ішінде халық тығыз орналасқан қалалық аудандарда, қала маңында, ауылдық жерде және көлік магистралінде желіге қол жеткізуі үшін ұялы байланыс сигналы қамтитын кеңістікті қамтамасыз ету;
2) желі сыйымдылығын арттыру. Қосылатын құрылғы мен деректер легінің көбеюімен желінің сыйымдылығына қойылатын талап та өседі. Ұялы байланыс инфрақұрылымын дамытуда пайдаланушыларға таратылатын ақпараттың жеткілікті көлемін қамтамасыз ету үшін желінің өткізу қабілетін арттыру көзделуге тиіс;
3) жаңа технологияны қолдау. Инфрақұрылымды дамыту деректерді таратудың жоғары жылдамдығын, кідірістің аз болуын және құрылғылардың көп қосылуын қолдауды қамтамасыз ететін 5G сияқты жаңа байланыс технологиясын енгізуді ескеруге тиіс. Осы жаңа технологияны қолдау үшін желілік жабдықты жаңғырту және өткізу қабілетін арттыру қажет;
4) шағын ұяшықтарды өрістету. Қала мен тығыз қоныстанған ауданда шағын ұяшықтарды өрістету (мысалы, шағын базалық станция, пикоұяшық және фемтоұяшық) желінің қамтуы мен сыйымдылығын жақсарту үшін маңызды. Бұл ықшам құрылғы сауда орталығы, әуежай, тұрғын аудан сияқты пайдаланушылар тығыздығы жоғары жерде сигналды күшейтуге мүмкіндік береді;
5) қызмет көрсету сапасын жақсарту. Инфрақұрылымды дамыту пайдаланушылар үшін қызмет көрсету сапасын (QoS) арттыруға бағытталуға тиіс. Бұған сигналды жақсарту, кідірісті азайту, деректерді тұрақты таратуды қамтамасыз ету және трафиктің үлкен ауқымын іркіліссіз өңдеу кіреді;
6) спектрді басқару. Радиожиілік спектрін оңтайлы пайдалану инфрақұрылымды дамытудың маңызды аспектісі болып табылады. Спектрді басқару және операторлар арасында тарату, сондай-ақ қолжетімді жиілік ресурсын тиімді пайдалануға мүмкіндік беретін технологияны пайдалану қажет;
7) энергия тиімділігі. Ұялы байланыс инфрақұрылымын дамытуда энергия тиімділігін ескеру қажет. Энергия тұтынуды азайту, баламалы энергия көздерін пайдалану және желінің жұмысын оңтайландыру шаралары электр желісіне жүктемені айтарлықтай төмендетіп, экологиялық салдарды азайтуға мүмкіндік береді.
9-тарау. Аумақтарды инженерлік дайындау және инженерлік қорғау
Табиғи жағдайларды, қолда бар картографиялық және жоспарлы материалдарды зерделеу, аумақты қауіпті физика-геологиялық процестерден қорғау бойынша инженерлік желілер мен жүйелердің қазіргі жай-күйін талдау нәтижесінде Бас жоспар жобасында пысықталған Тараз қаласының аумағын инженерлік дайындауға мына іс-шаралар кіреді:
аумақты тігінен жоспарлау;
жерүсті ағынды ұйымдастыру;
жасыл желектерді суаруды ұйымдастыру;
Талас өзеніндегі селге қарсы іс-шараларды қамту.
Жобаның сәулеттік-жоспарлау шешіміне сәйкес қалада жаңа құрылыс жоталы-төбешікті рельефі бар ежелгі ысырынды конусының аймағында салынатын болады.
Мұнда құрылыс объектілерін орналастыру тігінен жоспарлаумен ұштасады, ол жер бедерінің өзгеруінен әрі құрылыс салу және төсеу талаптарына бейімделуінен көрінеді.
Жер беті біршама еңіс болғандықтан қазіргі физикалық-геологиялық процестер сызықты эрозиямен, жазықтың шайылуымен және жыралардың пайда болуымен сипатталады.
Жыралардың кеңеюін болғызбау үшін оның төбесін тұрақты құрылысжайлармен бекіту қажет. Жыра төбесін бекітуді мынадай екі схема бойынша жүзеге асыруға болады:
су ағынын жыра жағынан беттес құрылыстың (құбырлы сарқыраманың, науаның, жылдам ағынның) көмегімен арнайы біліктермен (бөгеттермен) кідірту;
төбеге таяу жерден су ағызу қондырғысы бар тұрақты бөгеттер салу. Құрылыс түбінде және одан әрі табанының бойында жергілікті бұта немесе тал егу қарастырылады.
Ісінетін және қорыс топырақтардан тұратын учаскелерде объектілерді жобалау мен салуды Қазақстан Республикасының құрылыс нормалары мен ережелерінің ұсынымдарын ескере отырып жүргізу қажет.
Шөгінді саздақтарда салынатын ғимараттар мен құрылыстарға су тиюі ықтимал болса, оларды жобалау, қорғау қағидаттары сақтала отырып жүзеге асырылады:
топырақты тығыздау немесе бекіту арқылы шөккіш қабаты шегінде топырақтың шөккіштік қасиетін жою;
іргедегі топырақтың шөккіштік қасиетін жартылай жоюды және шөккіштік қасиеті жойылмаған шөккіш қабатты дымқылдану мүмкіндігінен қорғауды қамтитын іс-шаралар;
топырақтың шөккіш қабатын іргетастармен тіліп өту;
Аумақты тігінен жоспарлаған кезде топырақтың құнарлы қабаты алынып, су тасқыны мен су басудан қорғалған жерлерде жиналуға тиіс, кейіннен ол аумақты абаттандыруға пайдаланылады.
Жобаланатын аумақтың биіктік шешімі негізгі магистральдар мен көшелердің осі бойынша белгілермен және еңістермен ұсынылған.
Қарастырылып отырған аумақтағы жерүсті су ағыны жаңбырдың жаууы және қардың жылдам еруі есебінен қалыптасады.

1) Расширение покрытия. Одна из основных задач – обеспечение широкого покрытия сигнала мобильной связи, чтобы пользователи имели доступ к сети в различных местах, включая густонаселенные городские районы, пригороды, сельскую местность и транспортные магистрали;
2) Увеличение емкости сети. С увеличением числа подключенных устройств и потоков данных растет и требуемая емкость сети. Развитие инфраструктуры мобильной связи должно предусматривать увеличение пропускной способности сети, чтобы обеспечить достаточный объем передаваемой информации для пользователей;
3) Поддержка новых технологий. Развитие инфраструктуры должно учитывать внедрение новых технологий связи, таких как 5G, которые обеспечивают более высокую скорость передачи данных, низкую задержку и поддержку большего количества подключенных устройств. Необходимо проводить модернизацию сетевого оборудования и увеличение пропускных способностей, чтобы поддерживать эти новые технологии;
4) Развертывание малых ячеек. В городах и плотно населенных районах развертывание малых ячеек (например, малые базовые станции, пикосоты и фемтосоты) становится все более важным для улучшения покрытия и емкости сети. Эти компактные устройства позволяют усилить сигнал в местах с высокой плотностью пользователей, таких как торговые центры, аэропорты, жилые зоны;
5) Улучшение качества обслуживания. Развитие инфраструктуры должно быть направлено на повышение качества обслуживания (QoS) для пользователей. Это включает улучшение сигнала, снижение задержки, обеспечение стабильной передачи данных и обработку большого объема трафика без сбоев;
6) Управление спектром. Оптимальное использование радиочастотного спектра является важным аспектом развития инфраструктуры. Необходимо управлять и распределять спектр между операторами, а также использовать технологии, позволяющие эффективно использовать доступные частотные ресурсы;
7) Энергоэффективность. Развитие инфраструктуры мобильной связи должно учитывать энергоэффективность. Меры по снижению энергопотребления, использованию альтернативных источников энергии и оптимизации работы сети могут существенно снизить нагрузку на энергосистему уменьшить экологический след.
Глава 9. Инженерная подготовка и инженерная защита территорий
В результате изучения природных условий, имеющихся картографических и плановых материалов, анализа современного состояния инженерных сетей и систем по защите территории от опасных физико-геологических процессов инженерная подготовка территории города Тараза, разработанная проектом Генерального плана, включает следующие мероприятия:
вертикальную планировку территории;
организацию поверхностного стока;
организацию полива зеленых насаждений;
противоселевые мероприятия на реке Талас.
Согласно архитектурно-планировочному решению проекта новая застройка города частично располагается в зоне древнего конуса выноса с грядово-увалистым рельефом.
Размещение объектов строительства здесь сопряжено с выполнением вертикальной планировки, которая выражается в преобразовании и приспособлении рельефа к требованиям застройки и прокладки дорог.
Благодаря значительным уклонам поверхности современные физико-геологические процессы выражаются в линейной эрозии, плоскостном смыве, развитии оврагообразования.
Чтобы овраги не разрастались, их вершины надо закреплять постоянными сооружениями. Закрепление вершин оврагов можно осуществить по двум схемам:
задержание потока воды специальными валами (дамбами) со стороны оврага с помощью сопрягающего сооружения (трубчатого перепада, лотка, быстротока):
строительство вблизи вершины постоянных запруд с водосбросным сооружением. У сооружения и далее по тальвегу предусмотреть посадки из местного кустарника или ивы.
Проектирование и строительство объектов на участках сложенных набухающими и плывунными грунтами необходимо вести с учетом рекомендаций строительных норм и правил Республики Казахстан.
Проектирование зданий и сооружений для строительства на просадочных суглинках при возможности их замачивания следует осуществлять с применением принципов защиты:
устранение просадочных свойств грунтов в пределах просадочной толщи путем их уплотнения или их закрепления;
комплекса мероприятий, включающих частичное устранение просадочности грунтов основания и защиту слоя просадочных грунтов с неустраненной просадочностью от возможного замачивания;
прорезка просадочной толщи грунтов фундаментами.
При проведении вертикальной планировки территории плодородный слой почвы должен сниматься и складироваться в защищенных от затопления и подтопления местах с последующим использованием его при благоустройстве территории.
Высотное решение проектируемой территории представлено отметками и уклонами по оси основных магистралей и улиц.
Поверхностный сток на рассматриваемой территории формируется за счет выпадения дождей и интенсивного таяния снега.

Жобаланатын аумақтың көп бөлігіндегі жер беті аздап еңіс (1-5 %), бұл жерүсті су ағынын одан тыс бұруды ұйымдастыруда қиындық тудырады.
Осы жобада қарастырылып отырған аумақтан су бұруды аралас тәсілмен жүзеге асыру көзделген: жерүсті – өтпе жолдардың науасы, арық, кювет арқылы, нөсер кәрізінің жабық коллекторына жіберу және нөсер мен еріген қар суын арнайы тазарту құрылыстарына ағызу.
Қаланың жасыл желегін суару магистральдық суару арнасы мен арық желісінен тұратын ашық суару жүйесінің көмегімен жүзеге асырылады.
Суармалы сумен жабдықтау көздері – Қапал және Үшбұлақ каналдары.
Бас жоспардың осы жобасында мынадай іс-шараларды орындау ұсынылады:
Талас өзені мен Қапал, Үшбұлақ каналдарын суармалы сумен жабдықтау көзі ретінде қабылдау;
каналдардағы тіреу құрылыстарды реконструкциялауды жүзеге асыру;
арналарды сүзілуге қарсы қаптағышпен қаптап, жобаланатын аумақ шегіндегі магистральдық каналдарды қоқыстан және шөгінділерден тазарту;
перспективалы құрылыс учаскелерінде тарату каналдарын салу.
Аумақты жерасты судың жайылуынан қорғау және Талас өзенін абаттандыру.
Қала аумағы көктем мезгілінде көтерілетін жерасты суының деңгейінің жоғары болуымен сипатталады.
Жобаланатын аумақтың инженерлік-геологиялық жағдайларын жақсарту мақсатында осы Бас жоспар жобасында перспективалы құрылысты жерасты судың жайылуынан инженерлік қорғау бойынша бірқатар іс-шаралар әзірленді.
Жерасты суының зиянды әсерін болғызбауды және жоюды мынадай шаралар кешенін орындау:
жобаланатын аумақта кешенді дренаж жүйесін салу;
қарастырылып отырған алаңнан жер үстіңдегі нөсер суы мен еріген суды жинау және бұру іс-шараларын орындау;
аумақты су жайылуынан қорғау бойынша алдын алу іс-шараларын әзірлеу және орындау;
суару суының сүзілуін жою мақсатында суару каналдарында сүзілуге қарсы қалқан салу арқылы қамтамасыз етуге болады.
Осы Бас жоспарда су басудың алдын алу мақсатында Талас өзенінің белгілі бір жерлерін темір-бетонмен қаптау, сондай-ақ қаланың оңтүстік-шығыс бөлігінде құм үю бөгеттері жоспарланған.
10-тарау. Қоршаған ортаға әсер етуді бағалау
Жобада шығарындылардың зиянды әсерін азайту мақсатында мынадай іс-шаралар кешені көзделген:
шекті рұқсат етілген шығарындылар жобаларында қарастырылған ластағыш заттар шығарындыларын азайту іс-шараларын кәсіпорындардың іске асыруын қатаң бақылауды қамтамасыз ету;
атмосфераның жылу көздерінен шығатын шығарындылармен ластануын азайту мақсатында аз қабатты элиталық құрылыс салынған аудандарда жылумен жабдықтау үшін энергияның дәстүрлі емес түрлерін, ең алдымен күн энергиясын пайдалануды ынталандыру;
жобада қазіргі жасыл желекті барынша сақтау, реконструкциялау, сондай-ақ ұйымдастырылуы Бас жоспардың жобалық шешімдеріне негізделген жаңа жасыл желектер егу ұсынылған;
өнеркәсіп орындары орналасқан жерлерде және жылу энергетикасы көздерінің санитариялық қорғау аймағы шекарасында өлшеу жұмыстарын жүргізу, экологиялық мониторингті ұйымдастырып, үнемі жүргізу, қоршаған орта компоненттерінің жай-күйін бақылау бекетін орнату;

Большая часть проектируемой территории характеризуется слабым уклоном поверхности (1-5 %), что создает затруднение в организации отвода поверхностного стока за ее пределы.
Данным проектом водоотведение с рассматриваемой территории намечено осуществлять смешанным способом: поверхностным – по лоткам проездов, арыкам, кюветам, с перехватом закрытыми коллекторами ливневой канализации и сбросом ливневых и талых вод на специальные очистные сооружения.
Полив зеленых насаждений города осуществляется при помощи открытой оросительной системы, состоящей из магистральных оросительных каналов и арычной сети.
Источниками поливочного водоснабжения являются каналы Капал и Ушбулак.
Настоящим проектом Генерального плана предлагается выполнение следующих мероприятий:
за источник поливочного водоснабжения принять реку Талас и каналы Капал, Ушбулак;
выполнить реконструкцию подпорных сооружений на каналах;
магистральные каналы в пределах проектируемой территории расчистить от мусора и наносов с выполнением противофильтрационной облицовки русел;
на участках перспективной застройки выполнить строительство распределительных каналов.
Защита территории от затопления грунтовыми водами и благоустройство реки Талас.
Территории города характеризуются высоким залеганием уровня грунтовых вод, который повышается в весенний период.
В целях улучшения инженерно-геологических условий проектируемой территории данным проектом Генерального плана разработан ряд мероприятий по инженерной защите перспективной застройки от подтопления грунтовыми водами.
Предотвращение и устранение вредного воздействия грунтовых вод можно обеспечить выполнением комплекса следующих мероприятий:
строительство комплексной дренажной системы на проектируемой территории;
выполнение мероприятий по сбору и отводу поверхностных ливневых и талых вод с рассматриваемой площадки;
разработка и выполнение предупредительных мероприятий по защите территории от подтопления;
выполнение противофильтрационного экрана на оросительных каналах с целью ликвидации фильтрации поливной воды.
Настоящим Генеральным планом в целях предотвращения затопления, реку Талас в определенных местах принято облицевать железобетоном, также предусмотрены дамбы обвалования в юго-восточной части города.
Глава 10. Оценка воздействия на окружающую среду
Для снижения вредного воздействия выбросов проектом предусматривается комплекс мероприятий:
обеспечить жесткий контроль за реализацией мероприятий по сокращению выбросов загрязняющих веществ, предусмотренных в проектах предельно допустимых выбросов предприятий;
в целях снижения загрязнения атмосферы выбросами от теплоисточников поощрять использование для теплоснабжения нетрадиционных видов энергии, прежде всего солнечной, в районах малоэтажной элитной застройки;
проектом предлагаются максимальное сохранение существующих зеленых насаждений, их реконструкция, а также создание новых насаждений, организация которых обусловлена проектными решениями Генерального плана;
проводить замеры в местах размещения промышленных предприятий и на границе санитарно-защитных зон источников теплоэнергетики, организация и постоянное ведение экологического мониторинга и установление поста наблюдений за состоянием компонентов окружающей среды;

Тараз қаласының орталықтан жылумен жабдықтау жүйесін 4-ші жылу электр орталығын, 4-ші аудандық қазандықты, жылу желілерін жаңғырту және реконструкциялау есебінен дамыту;
бензин сапасын жақсарту, Еуро-5 стандартына көшу;
селитебті аймақта орналасқан кәсіпорындарды өнеркәсіптік-индустриялық аймақтың аумағына шығару;
табиғи кешеннің қазіргі аумақтарын қолайсыз антропогендік әсерден қорғау, қоршаған ортаның шаруашылық қызмет нәтижесінде жоғалған қасиетін қалпына келтіру және оңалту, сондай-ақ резервтік аумақта жаңа жасыл алаптар қалыптастыру шараларын іске асыру;
тыныс-тіршілік ортасының жайлылығын арттыру, оның ішінде аумақты көгалдандыру және қаланың тұрғын және қоғамдық аймақтарындағы мезоклиматтық және микроклиматтық жағдайларды жақсарту арқылы арттыру.
Су ресурстарын қорғау және ұтымды пайдалану мақсатында мыналар көзделген:
диаметрі 200 – 1000 мм жалпы ұзындығы 41 км су құбыры желісін салу;
халыққа берілетін ауыз су сапасының мониторингін ұйымдастыру;
өлшеу аспаптарын, су құбыры желісіндегі бақылау аспаптарын және үйлерде суды есепке алу аспаптарын ендіру;
ауыл шаруашылығы дақылдарын суаруға арналған гидротехникалық құрылыстарды күрделі жөндеу;
су құбырын салған және жөндеген кезде өрт гидранттарын орнату;
қолданыстағы және жобаланатын су жинағыштар үшін санитариялық қорғау аймағы жобасын әзірлеу;
диаметрі 200-800 мм, ұзындығы 25 км (өздігінен ағатын), 1,6 км (тегеурінді) кәріз желілерін салу;
2 дана кәріз сорғы станциясын салу;
сарқынды суды тазартудың және тұнбаны өңдеудің қазіргі заманғы технологияларын қолданысқа енгізе отырып, кәріз тазарту құрылысжайларын жобалау және салу;
тазартылған сарқынды су жинақтағыштарды жобалау және салу;
сарқынды суды тазартуды мониторингтеу;
сарқынды тұнбаны кәдеге жарату;
орталықтандырылған су бұруға қолжетімділікті қамтамасыз ету;
кәріздің магистральдық желілерін реконструкциялау – 6,6 км;
диаметрі 200 – 1000 мм, ұзындығы 94 км су құбыры желісін салу;
халыққа берілетін ауыз су сапасын мониторингтеуді ұйымдастыру;
өлшеу аспаптарын, су құбыры желісіндегі бақылау аспаптарын және үйлердегі суды есепке алу аспаптарын ендіру;
су құбырын салған және жөндеген кезде өрт сөндіру гидранттарын орнату;
диаметрі 200 – 800 мм, ұзындығы 1,5 км кәріз желісін (тегеурінді) салу;
кәріздің магистральдық желісін реконструкциялау – 15,42 км;
кәріз тазарту құрылысжайларының өнімділігін арттыру, тазартылған сарқынды су жинақтағышты кеңейту;
1 дана кәріз сорғы станциясын салу;
сарқынды суды тазартуды мониторингтеу;
сарқынды суды тазарту процесінде түзілетін тұнбаны кәдеге жарату;
орталықтандырылған су бұруға қолжетімділікті жүзеге асыру – 100 %.
Топырақ қыртысына әсерді азайту үшін мыналар көзделген:
қазаншұңқыр мен траншеялар қабырғаларын бекіту;
жағалауды нығайту жұмысын жүргізу;
жасыл желек санын көбейту және сайлар мен жыраның беткейіне қорғаныш орман жолақтарын отырғызу;
жерді құрылыс учаскелеріне мейлінше аз беру;
жасыл санитариялық қорғау аймағы түрінде биогеохимиялық кедергі жасау;
бүлінген аумақты қалпына келтіру;

развитие системы центрального теплоснабжения города Тараза за счет проведения модернизации и реконструкции тепловой электроцентрали-4 и районной котельной-4 и тепловых сетей;
улучшение качества бензина, переход на стандарт Евро-5;
вынос предприятий, расположенных в селитебной зоне, на территории промышленно-индустриальных зон;
защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий, реализация мер по реабилитации и воссозданию утраченных в результате хозяйственной деятельности свойств окружающей среды, а также формированию новых зеленых массивов на резервных территориях;
повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения мезоклиматических и микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города.
В целях охраны и рационального использования водных ресурсов предусматриваются:
строительство водопроводных сетей, диаметром 200-1000 мм, общая протяженность составляет – 41 км;
организация мониторинга качества питьевой воды, подаваемой населению; внедрение измерительных приборов, приборов контроля на водопроводных сетях и приборов учета воды в домах;
капитальный ремонт гидротехнических сооружений для орошения сельскохозяйственных культур;
устройство пожарных гидрантов при строительстве и ремонте водопроводов;
разработка проектов зоны санитарной очистки для действующих и проектируемых водозаборов;
строительство канализационных сетей, диаметром 200-800 мм, протяженностью 25 км (самотечная), 1,6 км (напорная);
строительство канализационных насосных станций – 2 штуки;
проектирование и строительство канализационных очистных сооружений, с внедрением современных технологий очистки сточных вод и обработки осадка;
проектирование и строительство накопителей очищенных сточных вод;
проведение мониторинга очистки сточных вод;
утилизация осадков;
осуществление доступа к централизованному водоотведению;
реконструкция магистральных сетей канализации – 6,6 км;
строительство водопроводных сетей диаметром 200-1000 мм, протяженность составляет – 94 км;
организация мониторинга качества питьевой воды, подаваемой населению;
внедрение измерительных приборов, приборов контроля на водопроводных сетях и приборов учета воды в домах;
устройство пожарных гидрантов при строительстве и ремонте водопроводов;
строительство канализационных сетей диаметром 200-800 мм, протяженностью 1,5 км (напорная);
реконструкция магистральных сетей канализации – 15,42 км;
увеличение производительности канализационных очистных сооружений, расширение накопителей очищенных сточных вод;
строительство канализационных насосных станций – 1 штук;
проведение мониторинга очистки сточных вод;
утилизация осадков, образующихся в процессе очистки сточных вод; осуществление доступа к централизованному водоотведению – 100 %.
Для снижения воздействия на почвенный покров предусмотрены:
крепление стенок котлованов и траншей;
проведение берегоукрепительных работ;
увеличение количества зеленых насаждений и посадка защитных лесных полос на склонах балок и оврагов;
минимальное отчуждение земель под участки строительства;
создание биогеохимических барьеров в виде зеленых санитарно-защитных зон;
рекультивация нарушенных территорий;

тұрмыстық қатты қалдықты қуаты жылына 260,0 мың тоннаға дейінгі жобаланатын қоқыс сұрыптау кешеніне әкетіп, қала аумағын бірыңғай орталықтандырылған тазалауды ұйымдастыру, одан әрі сұрыпталған қалдық қайта өңдеуге жіберіледі.
Қалдықтарды қайта өңдеу мүмкін болмаған жағдайда қалдық тұрмыстық қатты қалдық полигонына көмуге жіберіледі.
Бас жоспарда қала аумағында шудың әсерін азайту үшін мыналар жоспарланған:
көше-жол желісін нақты саралау: көлік легін біркелкі бөлуге мүмкіндік беретін магистральдық көшелердің тығыздығы және көлік легінің тұрғын аудандар арқылы транзиттік жүріп өтуін болғызбайтын схема; қалаға қатысты транзиттік көлік легін өткізу үшін айналма жол жасау;
қалалық маңызы бар негізгі магистральда көлік легі қозғалысын реттейтін "Жасыл толқын" жүйесін енгізу;
көше-жол желісіндегі шуды азайту үшін магистральдық көшелерді жалпақ жапырақты ағаштармен көгалдандыру;
орталық және тұрғын аудандар шекарасынан тыс ірі автотұрақтар мен гараждар көзделген автомобиль тұрағы жүйесін құру;
негізгі құрылыс салынатын алапты көлік магистралінен алшақтату үшін магистральдар арасындағы аумақты ірілендіру мүмкіндігі;
көшелерді кеңейту, қосылатын аумақтармен көлік байланысын қамтамасыз ету;

организация единой централизованной очистки территории города с вывозом твердо-бытовых отходов на проектируемый мусоросортировочный комплекс производительностью до 260,0 тысяч тонн/год, далее отсортированные отходы направляются на вторичную переработку.
При невозможности вторичной переработки отходы поступают для захоронения на полигон твердых бытовых отходов.
Для снижения шумового воздействия на городской территории Генеральным планом планируются:
четкая дифференциация улично-дорожной сети: плотностью магистральных улиц, позволяющей равномерно распределять по ним транспортные потоки и схемой, исключающей транзитное движение транспортных потоков через жилые районы; создание обходных дорог для пропуска транзитных транспортных потоков по отношению города;
введение на главных магистралях общегородского значения регулируемого движения системы пропуска транспортных потоков по типу "Зеленая волна";
озеленение магистральных улиц из лиственных пород деревьев для снижения шума уличной дорожной сети;
создание системы парковки автомобилей, предусматривающей крупные стоянки и гаражи за границами центральных и жилых районов;
возможное укрупнение межмагистральных территорий для отдаления основных массивов застройки от транспортных магистралей;
расширение улиц, обеспечение транспортных связей с присоединяемыми территориями;

жүк терминалынан қаланың тұрғын аудандарына жүк көтергіштігі 1,5 тоннадан аспайтын автомашинамен жүк тасымалдауды ұйымдастыру;
қажет болған жағдайда тұрғындарға акустикалық тұрғыдан жайлы жағдайды және олардың артында орналасқан аумақта шуды азайтуды қамтамасыз ететін көп қабатты қалқа үйлер салу;
шу деңгейі төмен экологиялық таза көлік түрлерін қолдану;
магистральдың жүргін бөлігін тиісті сапалы деңгейде күтіп-ұстау;
қаланың көше жол желісінде жүретін жылжымалы құрамды жоғары техникалық деңгейде күтіп-ұстау;

организация грузовых перевозок от грузового терминала в жилые районы города автомашинами грузоподъемностью не более 1,5 тонны;
при необходимости строительство многоэтажных домов-экранов, обеспечивающих условия акустического комфорта жильцам и снижение шума на территориях, расположенных за ними;
применение экологически чистых видов транспорта с низким уровнем создаваемого шума;
содержание проезжей части магистралей на надлежащем качественном уровне;
содержание подвижного состава, обращающегося на уличной дорожной сети города, на высоком техническом уровне;

құрылыс салынатын желіде ені 22 – 60 метрге дейінгі қолданыстағы көшелерде орналасқан ғимараттардағы терезелерді дыбыс оқшаулау бойынша қосымша шаралар;
шуды нормативтік шамаға дейін азайту, оған негізінен ұтымды жоспарлау шешімдерін қабылдау, санитариялық қорғау аймақтарын құру, сондай-ақ дыбыс қорғайтын жасанды конструкцияларды пайдалану арқылы қол жеткізіледі.
11-тарау. Жамбыл облысы Тараз қаласы бас жоспарының (негізгі ережелерді қоса алғанда) негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері
Р/с
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Қазіргі жағдайы
Бірінші кезең
Есепті мерзім
1
Аумақ
1.1
Қала, кент және ауылдық елді мекен шегіндегі елді мекен жерінің ауданы, барлығы
мың га

дополнительные меры по звукоизоляции окон в зданиях, расположенных на существующих улицах в линиях застройки шириной от 22 до 60 м;
снижение шума до нормативных величин, которое достигается в основном принятием рациональных планировочных решений, созданием санитарно-защитных зон, а также использованием искусственных звукоограждающих конструкций.
Глава 11. Основные технико-экономические показатели проекта Генерального плана города Тараза Жамбылской области (включая основные положения)
№ п.п.
Показатели
Единица измерения
Современное состояние
Первый этап
Расчетный
срок
1
Территория
1.1
Площадь земель населенного пункта в пределах городской, поселковой черты и черты сельского населенного пункта, всего
тысяч га

9.10.3
жиып-тазалағыш машина саны
бірлік
-
310
360
* ұсынымдық сипаттағы көрсеткіштер;
ескертпелер:
1) қала, кент және ауылдық елді мекеннің бас жоспарының техникалық-экономикалық көрсеткіші мынадай кезеңдерге келтіріледі:
2022 жыл – жаңа бас жоспардың бастапқы жылы;
2029 жыл – бірінші кезең;
2040 жыл – есепті кезең;
2) коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік қажеттілікке электр энергиясына, жылу энергиясына, суға, газға қажеттілік бойынша және сарқынды суды ағызу көлемі бойынша көрсеткіш тиісті облыстық және аудандық қызметтің деректері бойынша қабылданады;

9.10.3
количество уборочных машин
единиц
-
310
360
* показатели рекомендательного характера;
примечания:
1) технико-экономические показатели генерального плана города, поселка и сельского населенного пункта приводятся на следующие этапы:
2022 год - исходный год нового генерального плана;
2029 год - первый этап;
2040 год - расчетный этап;
2) показатели по потребности в электроэнергии, тепловой энергии, воде, газе на коммунально-бытовые и производственные нужды и по объему сброса сточных вод принимаются по данным соответствующих областных и районных служб.

3) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау.

3) оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с требованиями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
________________________________________