Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 31 қаңтардағы № 52 қаулысы
"Мемлекеттік мүлік туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Академик Қ.И. Сәтбаевтың мемориалдық мұражайы" республикалық мемлекеттік мекемесіне және Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің "Мемлекет тарихы институты" республикалық мемлекеттік мекемесіне қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ету жөніндегі уәкілетті орган болып айқындалсын.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Ғылым комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын қажетті шараларды қабылдасын.
3. "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ережеде:
15-тармақ мынадай мазмұндағы 120-1) және 120-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"120-1) ғылыми тағылымдамадан өтуді ұйымдастыруға байланысты шығыстарды қаржыландыру, сондай-ақ ғылыми тағылымдамадан бас тартқан не одан айырылған, қаржылық берешегі бар тұлғалардың бюджет қаражатын қайтаруы жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;
120-2) білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп білім беру ақысын төлеу мақсатында бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан төленетін нысаналы жинақ төлемдерін пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі қарамағындағы мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбесінде:
3 және 4-тармақтар алып тасталсын;
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі Ғылым комитетінің қарамағындағы мемлекеттік заңды тұлғалардың тізбесі мынадай мазмұндағы 21 және 22-тармақтармен толықтырылсын:
"21. "Академик Қ.И. Сәтбаевтың мемориалдық мұражайы" республикалық мемлекеттік мекемесі.
22. "Мемлекет тарихы институты" республикалық мемлекеттік мекемесі.".
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов

О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 января 2024 года № 52
В соответствии с подпунктом 3) статьи 11 Закона Республики Казахстан "О государственном имуществе" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить Комитет науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканского государственного учреждения "Мемориальный музей академика К.И. Сатпаева" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан и республиканского государственного учреждения "Институт истории государства" Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
2. Комитету науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
3. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
пункт 15 дополнить подпунктами 120-1) и 120-2) следующего содержания:
"120-1) разработка и утверждение инструкции по финансированию расходов, связанных с организацией прохождения научной стажировки, а также возврату бюджетных средств лицами, отказавшимися либо лишенными научной стажировки, имеющими финансовую задолженность;
120-2) разработка и утверждение совместно с уполномоченным органом в области образования правил использования выплат целевых накоплений из единого накопительного пенсионного фонда в целях оплаты образования;";
в перечне государственных юридических лиц, находящихся в ведении Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан:
пункты 3 и 4 исключить;
перечень государственных юридических лиц, находящихся в ведении Комитета науки Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан, дополнить пунктами 21 и 22 следующего содержания:
"21. Республиканское государственное учреждение "Мемориальный музей академика К.И. Сатпаева".
22. Республиканское государственное учреждение "Институт истории государства".".
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов