Астана агломерациясын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекiту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Астана қаласына iргелес елдi мекендердi әлеуметтiк-экономикалық дамытудың 2025 жылға дейінгі кешендi жоспарын бекiту туралы" 2021 жылғы 21 қыркүйектегі № 649 және "Нұр-Сұлтан қаласына iргелес елдi мекендердi әлеуметтiк-экономикалық дамытудың 2023 жылға дейінгі кешендi жоспарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 қыркүйектегі № 649 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 37 қаулыларының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 ақпандағы № 136 қаулысы
Астана агломерациясының әлеуметтік-экономикалық дамуын жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Астана агломерациясын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Астана қаласына iргелес елдi мекендердi әлеуметтiк-экономикалық дамытудың 2025 жылға дейінгі кешендi жоспарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 қыркүйектегі № 649 қаулысының;
2) "Нұр-Сұлтан қаласына iргелес елдi мекендердi әлеуметтiк-экономикалық дамытудың 2023 жылға дейінгі кешендi жоспарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 қыркүйектегі № 649 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 25 қаңтардағы № 37 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Орталық атқарушы органдар, Астана агломерациясының жергілікті кеңесі және мүдделі ұйымдар (келісу бойынша) Кешенді жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жыл қорытындысы бойынша, 25 қаңтардан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жыл қорытындысы бойынша, 15 ақпаннан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Үкіметіне Кешенді жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр​
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 29 ақпандағы
№ 136 қаулысымен
бекітілген
Астана агломерациясын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспары
"Агломерациялардың тізбесі мен құрамын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 19 маусымдағы № 486 қаулысына сәйкес Астана агломерациясы құрамына агломерация орталығы – Астана қаласы және Қосшы қаласының, Ақмола облысының үш ауданы: Аршалы, Целиноград және Шортанды аудандарының 46 елді мекені кіретін бірінші деңгейдегі агломерация болып табылады.
Бұл аумақтар Астана қаласынан көлікпен жетуге болатын 30 км аймаққа кіреді.

Об утверждении Комплексного плана развития Астанинской агломерации на 2024 – 2028 годы и признании утратившими силу постановлений Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2021 года № 649 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития населенных пунктов, прилегающих к городу Астане, до 2025 года" и от 25 января 2023 года № 37 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2021 года № 649 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития населенных пунктов, прилегающих к городу Нур-Султану, до 2023 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 февраля 2024 года № 136
В целях улучшения социально-экономического развития Астанинской агломерации Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план развития Астанинской агломерации на 2024 – 2028 годы (далее – Комплексный план).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2021 года № 649 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития населенных пунктов, прилегающих к городу Астане, до 2025 года";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 25 января 2023 года № 37 "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2021 года № 649 "Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития населенных пунктов, прилегающих к городу Нур-Султану, до 2023 года".
3. Центральным исполнительным органам, местному совету Астанинской агломерации и заинтересованным организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Комплексным планом, и по итогам года, не позднее 25 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
4. Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 15 февраля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Комплексного плана.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 февраля 2024 года № 136
Комплексный план развития
Астанинской агломерации на 2024 – 2028 годы
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2023 года № 486 "Об утверждении перечня и состава агломераций" Астанинская агломерация является агломерацией первого уровня, в состав которой входят центр агломерации – город Астана и 46 населенных пунктов города Косшы и трех районов Акмолинской области: Аршалынского, Целиноградского и Шортандинского районов.
Данные территории входят в 30-километровую зону транспортной доступности от города Астаны.

Агломерацияның жалпы аумағы 710 мың гектарды құрады, 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша халық саны – 1596,6 мың адам (Астана қаласының халқы – 1417,2 мың адам, агломерация құрамына кіретін Ақмола облысының халқы – 179,3 мың адам).
Агломерация экономикасы (елорданы қоспағанда) мал шаруашылығына, өсімдік шаруашылығына және өндіру өнеркәсібіне негізделеді.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің жалпы ауданы 229,3 мың га құрайды, оның 63,9 %-ы – егістік және 24,8 %-ы – жайылымдық жерлер. Мал басының саны 15 мыңнан асады, оның ішінде 35,2 %-ы – ірі қара мал, 33,8 %-ы – жылқы, 26,5 %-ы – ұсақ мал. Мал шаруашылығы өнімдерінің жалпы көлемі 179,7 мың тоннаны құрайды, оның 67,5 %-ы – ет өндірісі.
Астана агломерациясының құрамына кіретін аумақтық бірліктердің ағымдағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы.
Астана қаласы
Қала аумағы 79,7 мың гектарды құрайды және 5 ауданды қамтиды. 2023 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша Астана қаласы халқының саны 1,4 миллион адамды құрады.
Әлеуметтік статистика: жұмыссыздық деңгейі 4,4 %-ы құрады, 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша жұмыссыздар саны 30,6 мың адамды құрады. 2023 жылғы қаңтар-қыркүйек айларындағы орташа айлық жалақы 449 мың теңгені құрады.
2023 жылғы қаңтар-қазан айларындағы өнеркәсіптік өндіріс көлемі 1,7 триллион теңгені құрады (2022 жылғы қаңтар-қазан айларында – 1,6 триллион теңге).
2023 жылғы қаңтар-қазан айларында қаланың өнеркәсіптік өндірісінің құрылымы мынадай болып қалыптасты: өңдеу өнеркәсібі – 87,7 %, электр энергиясымен, газбен, бумен, ыстық сумен және кондицияланған ауамен жабдықтау – 10,8 %, қалдықтарды жинау, өңдеу және жою, ластануды жою жөніндегі қызмет – 1,5 %.
2023 жылғы қаңтар-қазан айларында негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі 1,294 триллион теңгені құрады (2022 жылғы қаңтар-қазанда айларында – 1,23 триллион теңге).
Ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 2023 жылғы қаңтар-қазан айларында 2,96 миллиард теңгені құрады, бұл 2022 жылғы қаңтар-қазан айларына қарағанда 9,4 %-ға артық.
Көлік және жолаушылар тасымалы: 2023 жылғы қаңтар-қараша айларында 371,9 миллион жолаушы, оның ішінде 5,1 миллион жолаушы теміржол көлігімен, 186,4 миллион жолаушы автомобиль және қалалық электр көлігімен тасымалданды.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2023 жылғы қаңтар-қыркүйек айларында құрылыс жұмыстарының көлемі 557,2 миллиард теңгені құрады, оның ішінде 2 934 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді.
Білім беру: 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша мектепке дейінгі 429 ұйым жұмыс істейді, 6 жасқа дейінгі балалардың 75 %-ы қамтылған, 133 орта білім беру ұйымы жұмыс істейді. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының саны 55-ті құрады, оның ішінде 26-і мемлекеттік және 29-ы жеке меншік ұйымдар.
Денсаулық сақтау: қала тұрғындарына 39 мемлекеттік медициналық мекеме медициналық көмек көрсетеді.
Қосшы қаласы

Общая территория агломерации составила 710 тысяч гектаров, численность населения на 1 января 2023 года – 1596,6 тысячи человек (население города Астаны – 1417,2 тысячи человек, население Акмолинской области, входящее в состав агломерации – 179,3 тысячи человек).
Экономика агломерации (за исключением столицы) основывается на животноводстве, растениеводстве и добывающей промышленности.
Общая площадь земель сельскохозяйственного назначения составляет 229,3 тысячи га, из них 63,9 % – пашни и 24,8 % – пастбища. Поголовье скота насчитывает более 15 тысяч голов, из них 35,2 % – крупный рогатый скот, 33,8 % – лошади, 26,5 % – малый рогатый скот. Валовой объем животноводческой продукции составляет 179,7 тысячи тонн, из них 67,5 % – производство мяса.
Текущее социально-экономическое состояние территориальных единиц, входящих в состав Астанинской агломерации.
Город Астана
Территория города составляет 79,7 тысячи гектар и включает 5 районов. Численность населения города Астаны на 1 ноября 2023 года составила 1,4 миллиона человек.
Социальная статистика: уровень безработицы составил 4,4 %, численность безработных на 1 октября 2023 года составила 30,6 тысяч человек. Среднемесячная заработная плата за январь-сентябрь 2023 года составила 449 тысяч тенге.
Объем промышленного производства за январь-октябрь 2023 года составил 1,7 триллиона тенге (январь-октябрь 2022 года – 1,6 триллиона тенге).
За период январь-октябрь 2023 года структура промышленного производства города сформировалась следующим образом: обрабатывающая промышленность – 87,7 %, снабжение электроэнергией, газом, паром, горячей водой и кондиционированным воздухом – 10,8 %, сбор, обработка и удаление отходов, деятельность по ликвидации загрязнений – 1,5 %.
За январь-октябрь 2023 года объем инвестиций в основной капитал составил 1,294 триллиона тенге (январь-октябрь 2022 года – 1,23 триллиона тенге).
Валовая продукция сельского хозяйства за январь-октябрь 2023 года составила 2,96 миллиарда тенге, что больше на 9,4 % чем в январе-октябре 2022 года.
Транспорт и пассажирские перевозки: за январь-ноябрь 2023 года перевезено 371,9 миллиона пассажиров, из них 5,1 миллиона пассажиров – железнодорожным транспортом, 186,4 миллиона пассажиров – автомобильным и городским электрическим транспортом.
Жилищно-коммунальное хозяйство: за январь-сентябрь 2023 года объем строительных работ составил 557,2 миллиарда тенге, в том числе введено в эксплуатацию 2934 тысячи квадратных метров жилья.
Образование: по состоянию на 1 октября 2023 года действует 429 дошкольных организаций, охват детей составляет 75 % детей в возрасте до 6 лет, действует 133 организации среднего образования. Количество организаций технического и профессионального образования составило 55, из них 26 государственных и 29 частных.
Здравоохранение: медицинскую помощь населению города оказывает 39 государственных медицинских учреждений.
Город Косшы

Қаланың аумағы 13,6 мың гектарды құрайды және 1 ауылды қамтиды. 2023 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша халық саны 55,3 мың адамды немесе облыс халқының 7,0 %-ын құрады (Ақмола облысы – 788,3 мың адам), 2023 жылдың басымен (51,7 мың адам) салыстырғанда 3,6 мың адамға ұлғайған.
Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жалпы жұмыссыздық деңгейі 4,2 % құрады, бұл ретте қаңтар-қараша айларында 1865 жаңа жұмыс орны құрылды, бұл 2022 жылдың тиісті кезеңіне қарағанда 2,4 есе көп. 2023 жылғы қаңтар-қыркүйек айларындағы орташа айлық жалақы 293,6 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2023 жылғы қаңтар-қазан айларындағы өнеркәсіптік өндіріс көлемі 6,5 миллиард теңгені құрады. 2022 жылдың осындай кезеңінде өнеркәсіптік өндіріс көлемі 6,2 миллиард теңгені құрады. 2023 жылы негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі қаңтар мен қазан айлары аралығында 37,5 миллиард теңгені құрады. 2022 жылдың осындай кезеңінде көрсеткіш 25,9 миллиард теңге деңгейіне жетті.
Ауыл шаруашылығы: 2023 жылғы қаңтар-қараша айларында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 584,2 миллион теңгені, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің НКИ 91,1 % құрады. 16 тонна немесе 2022 жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 219,2 % ет, 82,2 тонна (100,3%) сүт, 17 мың дана (100%) жұмыртқа өндірілді. Ірі қара мал басы 3,3 %-ға артып, 727-ні құрады, жылқы 52,7 %-ға (977 бас), құс 3,3 %-ға (760 бас), қой мен ешкі саны 3,7 %-ға (1222 бас) өсті.
Кәсіпкерлік және бизнес: 2023 жылғы қараша айының соңында жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 35,2 %-ға артып, 3025 бірлікті құрады. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызметтер көлемі 6,2 миллиард теңгені құрады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2023 жылғы қаңтар-қазан айларында құрылыс жұмыстарының көлемі 16,02 миллиард теңгені (2022 жылғы қаңтар-қазан айларында – 8,9 миллиард теңге) құрады, оның ішінде 80,1 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді (2022 жылғы қаңтар-қазан айларында – 88,8 мың шаршы метр тұрғын үй).
Білім беру: 2023 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша 3-6 жас аралығындағы 3953 баланы немесе 100 % қамтитын 34 балабақша, 10850 оқушы контингенті бар 7 мектеп жұмыс істейді.
Денсаулық сақтау: қала тұрғындарына 3 медициналық мекеме медициналық көмек көрсетеді, оның ішінде – 1 қалалық емхана, 1 жеке емхана, 1 фельдшерлік-акушерлік пункт, дәрігерлермен қамтамасыз ету 10000 тұрғынға шаққанда 14,5 адамды құрайды.
Қоғамдық қауіпсіздік: 2023 жылдың 11 айында 198 қылмыс тіркелді, өткен жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 2,1 %-ға төмендеген. Жол-көлік оқиғалар саны – 18 (2022 жылы – 18), 2 адам қаза тапты (2022 жылы – 4 адам), 23 адам жараланды (2022 жылы – 17 адам). Қылмыстарды ашу деңгейі өсіп, 69,5 %-ды құрады (2022 жылы – 61,1 %).
Аршалы ауданы

Территория города составляет 13,6 тысячи гектаров и включает в себя 1 село. Численность населения на 1 ноября 2023 года составила 55,3 тысячи человек или 7,0 % от населения области (Акмолинская область – 788,3 тысячи человек), в сравнении с началом 2023 года (51,7 тысячи человек) увеличилась на 3,6 тысячи человек.
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составил 4,2 %, при этом за период январь-ноябрь было создано 1865 новых рабочих мест, что в 2,4 раза больше аналогичного периода 2022 года. Среднемесячная заработная плата за январь-сентябрь 2023 года составила 293,6 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-октябрь 2023 года составил 6,5 миллиарда тенге. За аналогичный период 2022 года объем промышленного производства составил 6,2 миллиарда тенге. В 2023 году объемы инвестиций в основной капитал за период с января по октябрь составили 37,5 миллиардов тенге. За аналогичный период 2022 года показатель достиг уровня 25,9 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за январь-ноябрь 2023 года валовая продукция сельского хозяйства составила 584,2 миллиона тенге, ИФО валовой продукции сельского хозяйства – 91,1 %. Произведено 16 тонн мяса или 219,2 % к соответствующему периоду 2022 года, молока – 82,2 тонн (100,3 %), яиц – 17 тысяч штук (100 %). Поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 3,3 % и составило 727 голов, лошадей – на 52,7 % (977 голов), птицы – на 3,3 % (760 голов), поголовье овец и коз увеличилось на 3,7 % (1 222 головы).
Предпринимательство и бизнес: на конец ноября 2023 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 35,2 %, составив 3 025 единиц. Объем произведенной продукции и оказанных услуг составил 6,2 миллиарда тенге.
Жилищно-коммунальное хозяйство: за январь-октябрь 2023 года объем строительных работ составил 16,02 миллиарда тенге (январь-октябрь 2022 года – 8,9 миллиарда тенге), в том числе введено в эксплуатацию 80,1 тысячи квадратных метров жилья (январь-октябрь 2022 года – 88,8 тысячи квадратных метров жилья).
Образование: по состоянию на 1 декабря 2023 года действует 34 детских сада с охватом 3953 детей или 100 % в возрасте от 3 до 6 лет, 7 школ с контингентом 10850 учащихся.
Здравоохранение: медицинскую помощь населению города оказывает 3 медицинских учреждения, в том числе – 1 городская поликлиника, 1 частная поликлиника, 1 фельдшерско-акушерский пункт, обеспеченность врачами на 10000 населения составляет 14,5 человек.
Общественная безопасность: за 11 месяцев 2023 года зарегистрировано 198 преступлений, снижение на 2,1 % по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Количество дорожно-транспортных происшествий – 18 (в 2022 году – 18), в которых погибло – 2 человека (в 2022 году – 4 человека), ранено – 23 человека (в 2022 году – 17 человек). Уровень раскрываемости преступлений увеличился и составил 69,5 % (в 2022 году – 61,1 %).
Аршалынский район

Аудан аумағы 584,8 мың гектарды құрайды және оған 1 кенттік, 12 ауылдық округ, 32 елді мекен кіреді. 2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша халық саны 24,9 мың адамды немесе облыс халқының 3,2 %-ын құрады, 2023 жылдың басымен салыстырғанда 17 адамға ұлғайған. Әкімшілік орталығы – Аршалы кенті, 2023 жылдың басындағы халық саны 7490 адамды құрады.
Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жалпы жұмыссыздық деңгейі 4,9 %-ды құрады, бұл ретте қаңтар-қазан айларында 147 жаңа жұмыс орны құрылған, бұл 2022 жылғы осындай кезеңмен салыстырғанда 33,6 %-ға артық. 2023 жылғы қаңтар-қыркүйек айларындағы орташа айлық жалақы 276,5 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2023 жылғы қаңтар-қазан айларында өнеркәсіптік өндірістің көлемі 60,9 миллиард теңгені құрады. Өткен жылдың осындай кезеңінде өнеркәсіптік өндірістің көлемі 36,3 миллиард теңгені құрады. Негізгі капиталға салынған инвестициялар көлемі қаңтар-қазан айларында 125,0 миллиард теңгені құрады.
Ауыл шаруашылығы: 2023 жылғы қаңтар-қазан айларында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 32,6 миллиард теңгені құрады (НКИ – 79,3 %). Есепті кезеңде 6,7 мың тонна немесе 2022 жылдың тиісті кезеңімен салыстырғанда 115,8 % ет, 15,8 мың тонна (101,8%) сүт, 216,5 миллион дана жұмыртқа (98 %) өндірілді. Ірі қара малдың жалпы саны 1,8 %-ға немесе 284-ке артты, оның ішінде сиыр саны 6,7 %-ға немесе 500 басқа азайып, қой мен ешкі саны 15,5 %-ға немесе 3880 басқа артты, жылқы саны 18,6 %-ға немесе 1463 басқа артты, шошқа саны 0,9 %-ға немесе 37 басқа азайып, құс саны 9,1 %-ға немесе 123,9 мыңға азайған.
Кәсіпкерлік және бизнес: 2023 жылғы қазан айының соңында жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 7,9 %-ға артып, 1823 бірлікті құрады. Өндірілген өнім мен көрсетілген қызмет көлемі 2,2 есеге артып, 35,0 миллиард теңгені құрады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2023 жылдың 10 айында құрылыс жұмыстарының көлемі 44,1 миллиард теңгені құрады, оның ішінде 26,5 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді.
Білім беру: 2023 жылғы 1 желтоқсандағы жағдай бойынша 3-6 жас аралығындағы 1895 баланы немесе 100 % қамтитын 25 балабақша мен 2 шағын орталық жұмыс істейді.
Денсаулық сақтау: аудан тұрғындарына 32 медициналық мекеме, оның ішінде 1 емхана, 1 аудандық аурухана, 8 дәрігерлік амбулатория, 23 фельдшерлік-акушерлік және медициналық пункт медициналық көмек көрсетеді.
Қоғамдық қауіпсіздік: 146 қылмыс тіркелді, төмендеу – 33,6 %. Жол-көлік оқиғаларының саны – 29 (2022 жылы – 40), 13 адам қаза тапты (2022 жылы – 13 адам), 52 адам жараланды (2022 жылы – 55 адам). Қылмыстарды ашу деңгейі төмендеп, 55,0 %-ды құрады (2022 жылы – 53,0 %).
Целиноград ауданы

Территория района составляет 584,8 тысячи гектаров и включает 1 поселковый, 12 сельских округов, 32 населенных пункта. Численность населения на 1 октября 2023 года составила 24,9 тысячи человек или 3,2 % от населения области, в сравнении с началом 2023 года увеличилась на 17 человек. Административный центр – поселок Аршалы, численность населения на начало 2023 года составила 7490 человек.
Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составляет 4,9 %, при этом за период январь-октябрь было создано 147 новых рабочих мест, что на 33,6 % больше чем за аналогичный период в 2022 году. Среднемесячная заработная плата за январь-сентябрь 2023 года составила 276,5 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-октябрь 2023 года составил 60,9 миллиарда тенге. За аналогичный период прошлого года объем промышленного производства составил 36,3 миллиарда тенге. Объемы инвестиций в основной капитал за период с январь-октябрь составили 125,0 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за период январь-октябрь 2023 года валовая продукция сельского хозяйства составила 32,6 миллиарда тенге (ИФО – 79,3 %). За отчетный период произведено 6,7 тысячи тонн мяса или 115,8 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года, молока –15,8 тысячи тонн (101,8 %), яиц – 216,5 миллиона штук (98 %). Увеличилось общее поголовье КРС 1,8 % или на 284 головы, в том числе поголовье коров уменьшилось на 6,7 % или на 500 голов, увеличилось поголовье овец и коз на 15,5 % или на 3880 головы, поголовье лошадей на 18,6 % или на 1463 головы, уменьшилось поголовье свиней на 0,9 % или на 37 голов, поголовье птицы уменьшилось на 9,1 % или на 123,9 тыс. штук.
Предпринимательство и бизнес: на конец октября 2023 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 7,9 % и составило 1823 единиц. Объем произведенной продукции и оказанных услуг увеличился в 2,2 раза и составил 35,0 миллиарда тенге.
Жилищно-коммунальное хозяйство: за 10 месяцев 2023 года объем строительных работ составил 44,1 миллиарда тенге, в том числе введено в эксплуатацию 26,5 тысячи квадратных метров жилья.
Образование: по состоянию на 1 декабря 2023 года действует 25 детских садов и 2 мини-центра с охватом 1895 детей или 100 % в возрасте от 3 до 6 лет.
Здравоохранение: медицинскую помощь населению района оказывает 32 медицинских учреждения, в том числе 1 поликлиника, 1 районная больница, 8 врачебных амбулаторий, 23 фельдшерско-акушерских и медицинских пунктов.
Общественная безопасность: зарегистрировано 146 преступлений, снижение на – 33,6 %. Количество дорожно-транспортных происшествий – 29 (2022 год – 40), в которых погибло – 13 человек (2022 год – 13 человек), ранено – 52 (2022 год – 55 человек). Уровень раскрываемости преступлений снизился и составил 55,0 % (в 2022 году – 53,0 %).
Целиноградский район

Аумағы 780 мың гектарды құрайды, бұл облыс аумағының 5,3 %-ын құрайды. Әкімшілік орталығы – 1938 жылы құрылған Ақмол ауылы. Ауданда 18 әкімшілік-аумақтық құрылым бар (16 ауылдық округ және 2 ауыл).
2023 жылғы 1 қазандағы жағдай бойынша аудан халқының саны 125,5 мың адамды құрады (статистикалық деректер бойынша – 82,3 мың адам).
Әлеуметтік статистика: ресми жұмыссыздық деңгейі 2023 жылы 0,5 % құрады, бұл ретте қаңтар-қазан айларында 390 жаңа жұмыс орны құрылды. Орташа айлық жалақы 290 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2023 жылғы қаңтар-қазан айларында өнеркәсіптік өндіріс көлемі 40,8 миллиард теңгені құрады (2022 жылғы тиісті кезеңмен салыстырғанда 95,6 %). Аудан экономикасын дамытуға 49,5 миллиард теңге инвестиция салынды (2022 жылғы сәйкес кезеңмен салыстырғанда 105,7 %).
Ауыл шаруашылығы: 2023 жылғы қаңтар-қазан айларында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 47,7 миллиард теңгені құрады (НКИ – 78,9%). Есепті кезеңде 16,9 мың тонна ет (2022 жылғы тиісті кезеңмен салыстырғанда 66,8 %), 44,1 мың тонна сүт (2022 жылғы тиісті кезеңмен салыстырғанда 112,7 %), 1,1 миллион дана жұмыртқа (2022 жылғы тиісті кезеңмен салыстырғанда 105,5 %) өндірілді. Ірі қара мал басы 4,6 %-ға (35,3 мың бас), жылқы 1,8 %-ға (19,8 мың бас), құс 5,5 %-ға (1,1 миллион бас), қой 11,6 %-ға (33,3 мың бас) артты.
Кәсіпкерлік пен бизнес: 2023 жылғы қазан айының соңында жұмыс істеп тұрған ШОБ субъектілерінің саны 22,5 %-ға артып, 4392 бірлікті құрады.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық: 2023 жылдың 10 айында құрылыс жұмыстарының көлемі 36,7 миллиард теңгені құрады, оның ішінде 132,7 мың шаршы метр тұрғын үй пайдалануға берілді.
Білім беру: 2023 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша 6338 баланы немесе 3-6 жас аралығындағы балаларды 100 % қамтитын 58 балабақша мен 12 шағын орталық, 42 жалпы білім беретін мемлекеттік мектеп және 1 жекеменшік мектеп жұмыс істейді.
Денсаулық сақтау: аудан тұрғындарына 44 медициналық ұйым: 1 аудандық емхана, 1 МСАК орталығы, 9 дәрігерлік амбулатория, 8 фельдшерлік-акушерлік пункт және 25 медициналық пункт медициналық көмек көрсетеді.
Шортанды ауданы
Аудан аумағы 467,6 мың гектарды құрайды және оған 2 кент, 9 ауылдық округ, 27 елді мекен кіреді. 2023 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша халық саны 27,2 мың адамды құрады немесе облыс халқының 3,5 %-ын құрап, 2023 жылдың басымен салыстырғанда 336 адамға азайған. Әкімшілік орталығы – Шортанды кенті, 2023 жылдың басындағы жағдай бойынша халық саны 27,5 мың адамды құрады.

Территория составляет 780 тысяч гектаров или 5,3 % территории области. Административный центр – село Акмол, основанное в 1938 году. В районе 18 административно-территориальных образований (16 сельских округов и 2 села).
По состоянию на 1 октября 2023 года численность населения района составила 125,5 тысячи человек (по статистическим данным – 82,3 тысячи человек).
Социальная статистика: уровень официальной безработицы в 2023 году составил 0,5 %, при этом за период январь-октябрь было создано 390 новых рабочих мест. Среднемесячная заработная плата составила 290 тысяч тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-октябрь 2023 года составил 40,8 миллиарда тенге (95,6 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года). В развитие экономики района было инвестировано 49,5 миллиарда тенге (105,7 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года).
Сельское хозяйство: за период январь-октябрь 2023 года валовая продукция сельского хозяйства составила 47,7 миллиарда тенге (ИФО – 78,9 %). За отчетный период произведено 16,9 тысячи тонн мяса (66,8 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года), молока – 44,1 тысячи тонн (112,7 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года), яиц – 1,1 миллиона штук (105,5 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года). Поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 4,6 % (35,3 тысячи голов), лошадей – на 1,8 % (19,8 тысячи голов), птицы – на 5,5 % (1,1 миллиона голов), овец – на 11,6 % (33,3 тысячи голов).
Предпринимательство и бизнес: на конец октября 2023 года количество действующих субъектов МСБ увеличилось на 22,5 %, составив 4392 единицы.
Жилищно-коммунальное хозяйство: за 10 месяцев 2023 года объем строительных работ составил 36,7 миллиарда тенге, в том числе введено в эксплуатацию 132,7 тысячи квадратных метров жилья.
Образование: по состоянию на 1 ноября 2023 года действует 58 детских садов и 12 мини-центров с охватом 6338 детей или 100 % в возрасте от 3 до 6 лет, 42 общеобразовательные государственные школы и 1 частная.
Здравоохранение: медицинскую помощь населению района оказывает 44 медицинские организации: 1 районная поликлиника, 1 центр ПМСП, 9 врачебных амбулаторий, 8 фельдшерско-акушерских пунктов и 25 медицинских пунктов.
Шортандинский район
Территория района составляет 467,6 тысячи гектаров и включает 2 поселка, 9 сельских округов, 27 населенных пунктов. Численность населения на 1 ноября 2023 года составила 27,2 тысячи человек или 3,5 % от населения области, в сравнении с началом 2023 года уменьшилась на 336 человек. Административный центр – поселок Шортанды, численность населения по состоянию на начало 2023 года составила 27,5 тысячи человек.

Әлеуметтік статистика: 2023 жылы жалпы жұмыссыздық деңгейі 5 %-ды құрады. 2023 жылғы қазан айындағы жағдай бойынша орташа айлық жалақы 343,9 мың теңгені құрады.
Өнеркәсіп: 2023 жылғы қаңтар-қазан айларындағы өнеркәсіптік өндіріс көлемі 102,2 миллиард теңгені құрады. 2022 жылдың осындай кезеңінде өнеркәсіптік өндірістің көлемі 74,8 миллиард теңгені құрады. Негізгі капиталға салынған инвестиция көлемі 9,1 миллиард теңгені құрады.
Ауыл шаруашылығы: 2023 жылғы қаңтар-қазан айларында ауыл шаруашылығының жалпы өнімі 22,1 миллиард теңгені, ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің НКИ 61,9 % құрады. Есепті кезеңде 3,2 мың тонна немесе 2022 жылғы тиісті кезеңмен салыстырғанда 100 % ет, 13,6 мың тонна сүт (101,2 %), 2,8 мың дана жұмыртқа (100,2 %) өндірілді. Ірі қара мал басы 3,7 %-ға (17,8 мың бас), қой мен ешкі 8,5 %-ға (22,5 мың бас), жылқы 0,8 %-ға (8,4 мың бас), құс 2,6 есеге (44,7 мың бас) артты.
Білім беру: ауданда 3-6 жас аралығындағы балаларды 100 % қамтитын 10 мектепке дейінгі ұйым, 4825 оқушы контингенті бар 23 жалпы білім беретін мектеп жұмыс істейді.
Денсаулық сақтау: 8 дәрігерлік амбулатория, 4 ФАП және 15 медициналық пункт медициналық көмек көрсетеді.
Қоғамдық қауіпсіздік: 2023 жылдың 9 айында 108 қылмыстық құқық бұзушылық, оның ішінде 99 қылмыс, 7 теріс қылық тіркелді (2022 жылдың осындай кезеңінде – 116 құқық бұзушылық, 105 қылмыс, 7 теріс қылық).
Мынадай құқық бұзушылықтар бойынша: адамдар тобы жасаған қылмыс саны 11-ден 2-ге дейін 81,8 %-ға, пәтер ұрлығы бойынша қылмыс саны 55-тен 40-қа 27,3%-ға дейін азайғаны байқалады.
Агломерация құрамына кіретін елді мекендердің көпшілігі үшін:
Ақмола облысының елордаға іргелес елді мекендерінде халық санының өсуі;
агломерация орталығына қарай көші-қон процестерінің көп болуы (жұмыс іздеуде, оқуға, емделуге бару);
мәдениет және спорт объектілерінің тапшылығы;
инженерлік инфрақұрылымның, жылумен жабдықтау және сумен жабдықтау желілерінің болмауы және баяу дамуы;
елді мекендердің қанағаттанарлықсыз жағдайдағы көше-жол желісі;
ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу, құрылыс индустриясы, рекреация және т.б. бөлігінде өндірістік әлеуеттің жеткілікті дамымауы негізгі проблемалық мәселелер болып табылады.
Аталған мән-жайлардың себебінен Астана қаласына іргелес елді мекендердің инвестициялық тартымдылығы төмендеуде.
Агломерацияның кеңістіктегі дамуын талдау елордаға іргелес елді мекендерді дамытудың бірыңғай стратегиясын әзірлеу үшін агломерацияға кіретін елді мекендердің қала құрылысы жобаларын жаңарту және өзектілендіру қажет екенін көрсетті.

Социальная статистика: общий уровень безработицы в 2023 году составляет 5 %. Среднемесячная заработная плата по состоянию на октябрь 2023 года составила 343,9 тысячи тенге.
Промышленность: объем промышленного производства за январь-октябрь 2023 года составил 102,2 миллиарда тенге. За аналогичный период 2022 года объем промышленного производства составил 74,8 миллиарда тенге. Объемы инвестиций в основной капитал составили 9,1 миллиарда тенге.
Сельское хозяйство: за январь-октябрь 2023 года валовая продукция сельского хозяйства составила 22,1 миллиарда тенге, ИФО валовой продукции сельского хозяйства – 61,9 %. За отчетный период произведено 3,2 тысячи тонн мяса или 100 % по сравнению с соответствующим периодом 2022 года, молока – 13,6 тысячи тонн (101,2 %), яиц – 2,8 тысячи штук (100,2 %). Поголовье крупного рогатого скота увеличилось на 3,7 % (17,8 тысячи голов), овец и коз на 8,5 % (22,5 тысячи голов), лошадей на 0,8 % (8,4 тысячи голов), птицы – в 2,6 раза (44,7 тысячи голов).
Образование: в районе функционирует 10 дошкольных организаций с охватом 100 % детей в возрасте от 3 до 6 лет, 23 общеобразовательные школы с контингентом 4825 учащихся.
Здравоохранение: медицинскую помощь оказывает 8 врачебных амбулаторий, 4 ФАП и 15 медицинских пунктов.
Общественная безопасность: за 9 месяцев 2023 года зарегистрировано 108 уголовных правонарушения, из них – 99 преступлений, 7 проступков (за аналогичный период 2022 год – 116 правонарушений, из них – 105 преступлений, 7 проступков).
Снижение наблюдается по следующим правонарушениям: совершенные в группе лиц на 81,8 % с 11 до 2, кражи из квартир на 27,3 % с 55 до 40.
Основными проблемными вопросами для большинства населенных пунктов, входящих в состав агломерации, являются:
рост численности населения в прилегающих к столице населенных пунктах Акмолинской области;
наличие значительных миграционных процессов в направлении центра агломерации (в поисках работы, на учебу, лечение);
дефицит объектов культуры и спорта;
отсутствие и слаборазвитая инженерная инфраструктура сетей теплоснабжения и водоснабжения;
неудовлетворительное состояние улично-дорожной сети населенных пунктов;
недостаточная развитость производственного потенциала в части производства и переработки сельскохозяйственной продукции, строительной индустрии, рекреации и т.д.
Данные обстоятельства являются причиной низкой инвестиционной привлекательности населенных пунктов, прилегающих к городу Астане.
Анализ пространственного развития агломерации показал, что для разработки единой стратегии развития прилегающих к столице населенных пунктов необходимо обновить и актуализировать градостроительные проекты населенных пунктов, входящих в агломерацию.

Астана қаласын агломерацияға айналдырудың драйвері болған маңызды қыр көрсетудің бірі жоғары көші-қон болды. Өңірдегі әлеуметтік-экономикалық белсенділіктің орталығы бола отырып, Астана қаласы Ақмола облысының жақын маңдағы елді мекендерінің тұрғындары үшін тартылыс күшіне (тартылыс орталығына) айналды. Күн сайын Ақмола облысының жақын маңдағы елді мекендерінен елордаға таңертең-кешке 200 мыңнан астам адам мен 30 мыңға жуық автомобиль келіп-кетуде. Көлік инфрақұрылымына жүктеме артып, экология нашарлауда, қала маңына жүретін қосымша маршруттар қажет.
Астана агломерациясын дамытудың 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарының (бұдан әрі – Кешенді жоспар) мақсаты агломерацияның орнықты әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету болып табылады.
Кешенді жоспардың міндеттері:
елорда агломерациясының құрамына кіретін елді мекендерді аумақтық және инфрақұрылымдық дамытудың ағымдағы проблемалық мәселелерін анықтау;
мемлекеттік-жекешелік әріптестікті дамыту және агломерацияның өндіргіш күштері мен инфрақұрылымын дамытуға жеке капиталды белсенді тарту арқылы инвестициялық белсенділікті ынталандыру.
Астана агломерациясын дамытудың 2028 жылға дейінгі кешенді жоспарын іске асыру нәтижесінде:
1) халық сұранысын ескере отырып, Астана агломерациясының орнықты дамуын қамтамасыз етуге;
2) бірыңғай сервис және әлеуметтік қамсыздандыру жүйесін қалыптастыру арқылы халықтың әл-ауқатын арттыруға;
3) Астана қаласының экономикалық әлеуетін және Астана агломерациясын дамытуды жүйелеуге;
4) тартылыс орталықтарын қала маңындағы аумақтарға ауыстыру арқылы қала орталығының тығыздығын азайту мүмкіндігіне;
5) экологиялық жағдайды жақсартуға;
6) жер ресурстарын, табиғи ресурстарды тиімді пайдалануға;
7) аумақтың экономикалық даму бағыттарын белгілеу арқылы адами капиталды арттыруға қол жеткізілетін болады.
Кешенді жоспар мынадай іс-шаралар ескерілген:
1) Астана агломерациясының құрамына кіретін елді мекендердің әлеуметтік-экономикалық дамуының қазіргі жай-күйін бағалау;
2) қаланы және кеңістікті жоспарлау, Астана агломерациясының коммуналдық, көліктік және әлеуметтік инфрақұрылымын дамыту мәселелері;
3) Астана агломерациясын, оның ішінде коммуналдық, көліктік және әлеуметтік инфрақұрылымды, денсаулық сақтау жүйесін, абаттандыру, қатты қалдықтарды жинау, әкету және кәдеге жарату мәселелерін қоса алғанда, қоршаған ортаны қорғау және сақтау, білім беру, өнеркәсіп саласын дамыту, тұтыну нарығын дамыту саласындағы, сондай-ақ өзге де әлеуметтік-экономикалық дамыту салаларындағы мақсаттар мен міндеттер;

Одним из важных вызовов, ставших драйвером преобразования города Астаны в агломерацию, является высокая миграция. Являясь центром социально-экономической активности в регионе, город Астана стал магнитом (центром притяжения) для жителей близлежащих населенных пунктов Акмолинской области. Ежедневно из близлежащих населенных пунктов Акмолинской области в столицу утром заезжают и вечером выезжают более 200 тысяч человек и порядка 30 тысяч автомобилей. Увеличивается нагрузка на транспортную инфраструктуру, ухудшается экология, требуются дополнительные пригородные маршруты.
Целью Комплексного плана развития Астанинской агломерации на 2024 – 2028 годы (далее - Комплексный план) является обеспечение устойчивого социально-экономического развития агломерации.
Задачи Комплексного плана:
выявление текущих проблемных вопросов территориального и инфраструктурного развития населенных пунктов, входящих в состав столичной агломерации;
стимулирование инвестиционной активности через развитие государственно-частного партнерства и активное вовлечение частного капитала в развитие производительных сил и инфраструктуры агломерации.
В результате реализации Комплексного плана развития Астанинской агломерации до 2028 года будут достигнуты:
1) обеспечение устойчивого развития Астанинской агломерации с учетом потребностей населения;
2) повышение благосостояния населения путем формирования единой системы сервиса и социального обеспечения;
3) систематизация экономического потенциала города Астаны и развития Астанинской агломерации;
4) возможность снижения переуплотнения города-центра путем смещения центров тяготения в пригородные территории;
5) улучшение экологической ситуации;
6) эффективное использование земельных, природных ресурсов;
7) повышение человеческого капитала путем установления направлений экономического развития территории.
Комплексный план учитывает следующие мероприятия:
1) оценку текущего состояния социально-экономического развития населенных пунктов, входящих в состав Астанинской агломерации;
2) проблемы городского и пространственного планирования, развития коммунальной, транспортной и социальной инфраструктуры Астанинской агломерации;
3) цели и задачи развития Астанинской агломерации, в том числе в сфере развития коммунальной, транспортной и социальной инфраструктуры, развития системы здравоохранения, благоустройства, защиты и охраны окружающей среды, включая вопросы сбора, вывоза и утилизации твердых отходов, образования, промышленного развития, развития потребительского рынка, а также в иных сферах социально-экономического развития;

4) Астана агломерациясын дамытудың мақсаттары мен міндеттерін сипаттайтын негізгі көрсеткіштер;
5) іс-шараларды іске асыруды қаржыландырудың көздері, көлемі, мерзімдері және жауапты орындаушылары көрсетілген, агломерацияны дамыту міндеттері бойынша топтастырылған іс-шаралар кешені, оның ішінде объектілерді салу және (немесе) реконструкциялау;
6) Кешенді жоспардың әлеуметтік-экономикалық тиімділігін бағалау.
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Орындауға жауаптылар
Қаржыландыру көлемі, миллион теңге*
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:

4) основные показатели и индикаторы, характеризующие цели и задачи развития Астанинской агломерации;
5) комплекс мероприятий, в том числе строительство и (или) реконструкция объектов, сгруппированных по задачам развития агломерации, с указанием источников, объема финансирования, сроков реализации мероприятий и ответственных исполнителей;
6) оценку социально-экономической эффективности Комплексного плана развития Астанинской агломерации.
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные за исполнение
Объем финансирования, миллион тенге*
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:

1) 985,5 км жолды асфальттау, жолдардағы қауіпсіздікті жақсарту;
2) 806,4 км астам сумен жабдықтау желілерін салу және жөндеу, желілердің тозуын азайту және сумен іркіліссіз қамтамасыз ету;
3) Қосшы қаласында 350 орындық көпбейінді облыстық аурухана салу есебінен көрсетілетін медициналық қызметтерді жақсарту, МСАК орталығын салу;
4) білім беру объектілерін, 11 мәдениет және демалыс объектісін, сондай-ақ 10 спорт объектісін салу арқылы халық үшін қолайлы жағдай жасау;
5) агломерация құрамына кіретін барлық елді мекендерді электрмен жабдықтау желілерімен қамту (890 км-ден астам электрмен жабдықтау желілері);
6) халықты жылу желілерімен қамтамасыз етуді ұлғайту, екі қазандық салу, 1163 км-ден астам газбен жабдықтау желілерін салу;
Астана қаласы бойынша:
1) агломерация аумағында бірыңғай көліктік-логистикалық кешенді дамыту (логистикалық орталықтар, қойма үй-жайлары, көпфункционалды ірі қонақ үйлер және т.б.);
2) жоғары технологиялық өндірістерді дамыту (жылыжай кешені, арнайы техниканы, жүк техникасын құрастыру зауыттары, өндірістік-тамақ кешендері, асфальт-бетон зауыттары);
3) теміржол көлігі инфрақұрылымының жобалары (электровоздарға қызмет көрсету жөніндегі сервис орталығы, теміржол ауласы), автобус паркі;
4) спорт, білім беру объектілері, балаларды оңалту орталығы.
Стратегиялық 1-бағыт. Агломерацияны аумақтық дамыту
Негізгі көрсеткіштері: агломерация аумақтарының теңгерімді және өзара байланысты дамуы, агломерацияның барлық елді мекендерінің қала құрылысы құжаттамасымен қамтамасыз етілуі

1) асфальтирование 985,5 км дорог, улучшение безопасности на дорогах;
2) строительство и ремонт более 806,4 км сетей водоснабжения, снижение износа сетей и обеспечение бесперебойным водоснабжением;
3) улучшение оказываемых медицинских услуг за счҰт строительства многопрофильной областной больницы на 350 мест в городе Косшы, строительство центра ПМСП;
4) создание комфортных условий для населения путем строительства объектов образования, 11 объектов культуры и досуга, а также 10 объектов спорта;
5) охват линиями электроснабжения всех населенных пунктов, входящих в состав агломерации (более 890 км сетей электроснабжения);
6) увеличение обеспеченности населения тепловыми сетями, строительство двух котельных, строительство более 1163 км сетей газоснабжения;
по городу Астане:
1) развитие единого транспортно-логистического комплекса на территории агломерации (логистические центры, складские помещения, крупные многофункциональные гостиницы и т.д.);
2) развитие высокотехнологических производств (тепличный комплекс, сборочные заводы спецтехники, грузовой техники, производственно-пищевые, комплексы, асфальто-бетонные заводы);
3) проекты железнодорожной транспортной инфраструктуры (сервис-центр по обслуживанию электровозов, железнодорожный двор), автобусный парк;
4) объекты спорта, образования, детский реабилитационный центр.
Стратегическое направление 1. Территориальное развитие агломерации
Основные показатели: сбалансированное и взаимоувязанное развитие территорий агломерации, обеспеченность градостроительной документацией всех населенных пунктов агломерации

1.1-міндет. Бірыңғай қала құрылысы саясатын әзірлеу
1.
Агломерация халқының сұранысын айқындауды ескере отырып, Астана қаласы мен Ақмола облысының ЕТЖ әзірлеу, түзету, бекіту және даму жоспарларын үндестіру
Астана қаласы әкімдігінің қаулысы,
Қосшы қаласы әкімдігінің қаулылары,
Ақмола облысының аудандары әкімдіктерінің қаулылары
2024 – 2028 жылдардағы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
талап етілмейді
2.
Деректер базасын интеграциялау және Астана қаласының шекарасына іргелес аумақтар мен Ақмола облысының Бірыңғай геоақпараттық жүйесін құру
орындалған жұмыс актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
60
ЖБ
1.
2026 жылғы IV тоқсан
60
3.
Аршалы ауданының елді мекендерін дамыту және оларда құрылыс салу жөніндегі бас жоспарларды, схемаларды әзірлеу және/немесе түзету, сондай-ақ оларды бекіту: Ақжар ауылы, Қостомар ауылы, Арнасай ауылы, Бабатай станциясы, Қойгелді ауылы, Елтоқ ауылы, 42-разъезд станциясы
аудан мәслихатының шешімі,
аудан әкімдігінің қаулысы
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
10
ЖБ
1.
2025 жылғы IV тоқсан
12
1.
2026 жылғы IV тоқсан
17
1.
2027 жылғы IV тоқсан
7
1.
2028 жылғы IV тоқсан
18
4.
Целиноград ауданының елді мекендерін дамыту және оларда құрылыс салу жөніндегі бас жоспарларды, схемаларды әзірлеу және/немесе түзету, сондай-ақ оларды бекіту: Қызылжар ауылы, Сарыкөл ауылы, Арайлы ауылы, Қосшоқы ауылы, Төңкеріс ауылы, Жабай ауылы, Софиевка ауылы, Ақмол ауылы, Өтеміс ауылы, Ынтымақ ауылы, Қабанбай батыр ауылы, Нұра ауылы, Жаңажол ауылы, Қызылсуат ауылы, Шұбар ауылы, Преображенка ауылы,
Р. Қошқарбаев ауылы, Қажымұқан ауылы, Жаңа Жайнақ ауылы, Сарыадыр ауылы, Қараөткел ауылы, Қоянды ауылы, Нұресіл ауылы, Раздольное ауылы
аудан мәслихатының шешімі,
аудан әкімдігінің қаулысы
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
14
ЖБ
1.
2026 жылғы IV тоқсан
62
1.
2027 жылғы IV тоқсан
100
1.
2028 жылғы IV тоқсан
53
5.
Шортанды ауданы елді мекендерін дамыту және оларда құрылыс салу жөніндегі бас жоспарларды, схемаларды әзірлеу және/немесе түзету, сондай-ақ оларды бекіту: Ключи ауылы, Төңкеріс ауылы, Бозайғыр ауылы
аудан мәслихатының шешімі, аудан әкімдігінің қаулысы
2027 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
14
ЖБ
1.
2028 жылғы IV тоқсан
10
1.2-міндет. Агломерация құрамында жер қатынастарын дамыту
6.
Агломерация құрамына кіретін Ақмола облысы елді мекендерінің шекараларын белгілеу кезіндегі жұмыстарды ұйымдастыру
(жерге орналастыру жобасын әзірлеу)
ЖАО қаулысы
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
620
ЖБ
2026 жылғы IV тоқсан
500
1.3-міндет. Тұрғын үй құрылысын дамыту және қолжетімді сапалы тұрғын үймен қамтамасыз ету
7.
Қосшы қаласында экоқалашық пен индустриялық парк салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі

Задача 1.1. Разработка единой градостроительной политики
1.
Разработка, корректировка, утверждение ПДП и синхронизация планов развития города Астаны и Акмолинской области с учетом определения потребности населения агломерации
постановление акимата города Астаны, постановления акимата города Косшы, районов Акмолинской области
IV квартал 2024-2028 годы
акимат города Астаны
не требуется
2.
Интеграция баз данных и создание единой геоинформационной системы прилегающих территорий к границам города Астаны и Акмолинской области
акт выполненных работ
IV квартал 2025 год
акимат города
Астаны
60
МБ
IV квартал 2026 год
60
3.
Разработка и/или корректировка генеральных планов, схемы развития и застройки населенных пунктов Аршалынского района, а также их утверждение:
село Акжар,
село Костомар, село Арнасай,
станция Бабатай, село Койгельды, село Елтоқ, станция Разъезд 42
решение маслихата района, постановление акимата района
IV квартал 2024 год
акимат Акмолинской области
10
МБ
IV квартал
2025 год
12
IV квартал
2026 год
17
IV квартал
2027 год
7
IV квартал
2028 год
18
4.
Разработка и/или корректировка генеральных планов, схемы развития и застройки населенных пунктов Целиноградского района, а также их утверждение: село Кызылжар,
село Сарыколь, село Арайлы, село Косшокы, село Тонкерис, село Жабай, село Софиевка, село Акмол, село Отемис, село Ынтымак, село Кабанбай батыра, село Нура, село Жанажол, село Кызылсуат, село Шубар, село Преображенка,
село Р. Кошкарбаева, село Кажымукан, село Жана Жайнак, село Сарыадыр, село Караоткель, село Коянды, село Нуресиль, село Раздольное
решение маслихата района, постановление акимата района
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
14
МБ
IV квартал
2026 год
62
IV квартал
2027 год
100
IV квартал
2028 год
53
5.
Разработка и/или корректировка генеральных планов, схемы развития и застройки населенных пунктов Шортандинского района, а также их утверждение: село Ключи, село Тонкерис, село Бозайгыр
решение маслихата района, постановление акимата района
IV квартал
2027 год
акимат Акмолинской области
14
МБ
IV квартал
2028 год
10
Задача 1.2 Развитие земельных отношений в составе агломерации
6.
Организация работ (разработка землеустроительного проекта) при установлении границ населенных пунктов Акмолинской области, входящих в состав агломерации
постановление МИО
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
620
МБ
IV квартал
2026 год
500
Задача 1.3 Развитие жилищного строительства и обеспечение качественным доступным жильем
7.
Строительство экогородка и индустриального парка в городе Косшы
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области

525
БК
27.
Целиноград ауданы Талапкер ауылында мәдени ойын-сауық кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
630
БК
28.
Қосшы қаласында мәдени бос уақытты өткізу орталығын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
8000
БК
2025 жылғы I тоқсан
1000
Стратегиялық 3-бағыт. Агломерация аумағында бірыңғай көліктік-логистикалық кешенді дамыту
Негізгі көрсеткіштері: елорда шетіндегі көше-жол желісі жүктемесінің төмендеуі және Астана қаласының шеткері аумақтарын қатты жол төсемімен қамту деңгейінің 100 %-ға дейін жетуі, Қосшы қаласы мен агломерацияның ауылдық елді мекендері көшелеріндегі өткізу қабілетінің 30 %-ға ұлғаюы, реконструкциялау есебінен көпір құрылыстарының өткізу қабілетінің ұлғаюы. Агломерацияның сауда-логистикалық байланыстарының нығаюы, қойма үй-жайлары көлемінің 5 %-ға өсуі.
3.1-міндет. Көлік инфрақұрылымын дамыту
29.
Астана қаласының тұрғын алаптарында жолдар мен инженерлік желілер салу, реконструкциялау (Железнодорожный ТА)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
ҰЭМ, Астана қаласының әкімдігі

525
ДИ
27.
Строительство культурно-развлекательного комплекса в селе Талапкер Целиноградского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
630
ДИ
28.
Строительство культурно-досугового центра в городе Косшы
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
8 000
ДИ
I квартал
2025 год
1 000
Стратегическое направление 3. Развитие единого транспортно-логистического комплекса на территории агломерации
Основные показатели: снижение уровня загруженности улично-дорожной сети на окраинах столицы и доведение уровня охвата твердым дорожным покрытием окраин города Астаны до 100 %, увеличение пропускной способности на улицах города Косшы и сельских населенных пунктов агломерации на 30 %, увеличение пропускной способности мостовых сооружений за счет реконструкции. Укрепление торгово-логистических связей агломерации, рост объема складских помещений на 5%.
Задача 3.1 Развитие транспортной инфраструктуры
29.
Строительство, реконструкция дорог и инженерных сетей и дорог в жилых массивах города Астаны (ЖМ Железнодорожный)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
МНЭ, акимат города Астаны

47700
БК
99.
Астана қаласында логистикалық кешен салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
1500
БК
100.
Астана қаласында логистикалық орталық пен теміржол тұйығын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
800
БК
101.
Астана қаласында сұрыптау орталығын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі

47 700
ДИ
99.
Строительство логистического комплекса в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
1 500
ДИ
100.
Строительство логистического центра и железнодорожного тупика в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат города Астаны
800
ДИ
101.
Строительство сортировочного центра в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат города Астаны

290
БК
116.
Астана қаласында кіріктірілген тұрағы бар қонақ үй салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
1500
БК
117.
Астана қаласында қонақ үй кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
8000
БК
118.
Астана қаласында қонақ үй салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
300
БК
119.
Астана қаласында қонақ үй кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі

290
ДИ
116.
Строительство гостиницы со встроенным паркингом в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
1 500
ДИ
117.
Строительство гостиничного комплекса в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
8 000
ДИ
118.
Строительство гостиницы в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
300
ДИ
119.
Строительство гостиничного комплекса в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны

450
БК
120.
Астана қаласында қонақ үй кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
2000
БК
121.
Астана қаласында көпфункционалды қонақ үй кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
1200
БК
122.
Астана қаласында А санатындағы жол бойы сервисінің көпфункционалды кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
1200
БК

450
ДИ
120.
Строительство гостиничного комплекса в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
2 000
ДИ
121.
Строительство многофункционального гостиничного комплекса в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
1 200
ДИ
122.
Строительство многофункционального комплекса придорожного сервиса категории А в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
1 200
ДИ

123.
Астана қаласында сауда орталығын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
10000
БК
3.2-міндет. Қоғамдық көлік пен жаяу жүргіншілер қозғалысын (көліктік-ауысып отыру кешенін) дамыту
124.
Астана қаласында автобус паркін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
1700
БК
3.3-міндет. Теміржол көлігі инфрақұрылымын дамыту
125.
Астана қаласында электровоздарға қызмет көрсету сервистік орталығын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2027 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі

123.
Строительство торгового центра в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат города Астаны
10 000
ДИ
Задача 3.2 Развитие общественного транспорта и пешеходного движения (транспортно-пересадочного комплекса)
124.
Строительство автобусного парка в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
1 700
ДИ
Задача 3.3 Развитие инфраструктуры железнодорожного транспорта
125.
Строительство сервисного центра по обслуживанию электровозов в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2027 год
акимат города Астаны

14500
БК
126.
Астана қаласында теміржол-жүк ауласын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
1030
БК
Стратегиялық 4-бағыт. Өзек қаланың және агломерация аймағының инженерлік инфрақұрылымын кешенді дамыту
Негізгі көрсеткіштері: агломерация өзегі шетіндегі халықтың орталықтандырылған сумен 100 %-ға дейін жабдықталуының, 80 %-ға дейін кәрізбен қамтылуының өсуі, агломерацияға кіретін Ақмола облысының 9 елді мекенінде халықтың сумен қамтылуының артуы, Қосшы қаласы халқының магистральдық сумен қамтамасыз етілуі, кәріз-тазарту құрылыстары тозуының 10 %-ға азаюы, 3 елді мекеннің (Қосшы қ., Ақмол ауылы, Талапкер ауылы) кәріз желілерімен қамтамасыз етілуінің артуы.

14 500
ДИ
126.
Строительство железнодорожного грузового двора в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
1 030
ДИ
Стратегическое направление 4. Комплексное развитие инженерной инфраструктуры города-ядра и зоны агломерации
Основные показатели: рост охвата населения окраин ядра агломерации центральным водоснабжением до 100 %, канализацией до 60 %, рост охвата населения водоснабжением в 9 населенных пунктах Акмолинской области, входящих в агломерацию, обеспечение магистральным водоснабжением населения города Косшы, уменьшение износа канализационно-очистных сооружениий на 10%, рост обеспеченности канализационными сетями в 3-х населенных пунктах (г.Косшы, с. Акмол. с.Талапкер).

Халықтың тұрақты электрмен қамтылуының 100 %-ға дейін артуы, электрмен жабдықтау желілері тозуының 20 %-ға азаюы.
Агломерацияның ірі елді мекендерін: Қосшы қаласы мен Ақмол ауылының орталық жылумен қамтамасыз етілуінің өсуі. Агломерацияның 14 елді мекенінің газбен жабдықталуы.
4.1-міндет. Инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту
4.1.1. Сумен жабдықтау және су бұру желілерін дамыту
127.
Ильинка кентінің шығысындағы жеке тұрғын үйге инженерлік желілерін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
ҰЭМ, Астана қаласының әкімдігі

Рост охвата населения устойчивым электроснабжением до 100 %, уменьшение износа сетей электроснабжения на 20 %.
Рост обеспечения центральным теплоснабжением крупных населенных пунктов агломерации: г.Косшы и с.Акмол. обеспечение газоснабжением 14 населенных пунктов агломерации.
Задача 4.1 Развитие инженерно-коммуникационной инфраструктуры
4.1.1. Развитие сетей водоснабжения и водоотведения
127.
Строительство инженерных сетей к индивидуальному жилью восточнее поселка Ильинка
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
МНЭ, акимат города Астаны

350
БК
215.
Шортанды ауданы Бозайғыр ауылында кірпіш зауытын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы
IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
500
БК
1.
2025 жылғы
IV тоқсан
500
216.
Шортанды ауданы Бозайғыр ауылында керамикалық кірпіш өндіру зауытын дамыту және кеңейту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
1250
БК
1.
2025 жылғы IV тоқсан
1250
217.
Ақкөл ауданы Еңбек ауылында сүт-тауар фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы II тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
8500
БК
218.
Атбасар ауданы Бастау ауылында сүт-тауар фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы II тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
7597
БК
219.
Біржан сал ауданы Қоғам ауылында сүт-тауар фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
200
БК
220.
Біржан сал ауданы Андықожа батыр ауылында ет фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
120
БК
221.
Біржан сал ауданы Ақсу ауылында ет фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
330
БК
222.
Біржан сал ауданы Ұйымшыл ауылында сүт-тауар фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
160
БК
223.
Бурабай ауданы Ключевое ауылында сүт-тауар фермасының құрылысы
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
50
БК
224.
Егіндікөл ауданы Ұзынкөл ауылында ет фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
150
БК
225.
Ерейментау ауданы Бестоғай ауылында суару жүйесін салу (1-кезек)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы III тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
600
БК
226.
Ерейментау ауданы Бестоғай ауылында суару жүйесін салу (2-кезек)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
1700
БК
227.
Ерейментау қаласында өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және ет фермасын салу (1-кезек)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
35953
БК
228.
Есіл ауданы Калачи ауылында ет фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
100
БК
229.
Зеренді ауданы Ивановка ауылында құс фабрикасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
27000
БК
230.
Зеренді ауданы Приречное ауылында сүт-тауар фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы II тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі

350
ДИ
215.
Строительство кирпичного завода в селе Бозайгыр Шотандинского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
500
ДИ
IV квартал
2025 год
500
216.
Развитие и расширение завода по производству керамического кирпича в селе Бозайгыр Шортандинского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
1 250
ДИ
IV квартал
2025 год
1 250
217.
Строительство молочно-товарной фермы в селе Енбек Аккольского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
II квартал 2025 год
акимат Акмолинской области
8 500
ДИ
218.
Строительство молочно-товарной фермы в селе Бастау Атбасарского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
II квартал 2025 год
акимат Акмолинской области
7 597
ДИ
219.
Строительство молочно-товарной фермы в селе Когам района Биржан сал
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат Акмолинской области
200
ДИ
220.
Строительство мясной фермы в селе Андыкожа Батыра района Биржан сал
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
120
ДИ
221.
Строительство мясной фермы в селе Аксу района Биржан сал
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
330
ДИ
222.
Строительство молочно-товарной фермы в селе Уюмшил района Биржан сал
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
160
ДИ
223.
Строительство молочно-товарной фермы в селе Ключевое Бурабайского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
50
ДИ
224.
Строительство мясной фермы в селе Узынколь Егиндикольского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
150
ДИ
225.
Строительство оросительной системы в селе Бестогай Ерейментауского района (1-очередь)
акт приемки объекта в эксплуатацию
III квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
600
ДИ
226.
Строительство оросительной системы в селе Бестогай Ерейментауского района (2-очередь)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
1 700
ДИ
227.
Переработка растениеводческой продукции и создание мясной фермы в городе Ерейментау (1 этап)
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат Акмолинской области
35 953
ДИ
228.
Строительство мясной фермы в селе Калачи Есильского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
100
ДИ
229.
Строительство птицефабрики в селе Ивановка Зерендинского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
27 000
ДИ
230.
Строительство молочно-товарной фермы в селе Приречное Зерендинского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
II квартал
2025 год
акимат Акмолинской области

1200
БК
231.
Сандықтау ауданы Байдалы ауылында ет өнімдерін қайта өңдеу зауытын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
50
БК
232.
Сандықтау ауданы Приозерное ауылында сүт-тауар фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
150
БК
233.
Сандықтау ауданы Максимовка ауылында суару жүйесін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі

1 200
ДИ
231.
Строительство завода по переработке мясной продукции в селе Байдалы Сандыктауского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
50
ДИ
232.
Строительство молочно-товарной фермы в селе Приозерное Сандыктауского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
150
ДИ
233.
Строительство оросительной системы в селе Максимовка Сандыктауского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области

1000
БК
234.
Степногорск қаласында картоп қоймасын жаңғырту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
57
БК
235.
Степногорск қаласында картоп қоймасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
70
БК
236.
Көкшетау қаласында өсімдік шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу зауытын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі

1 000
ДИ
234.
Модернизация картофелехранилища в городе Степногорск
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
57
ДИ
235.
Строительство картофелехранилища в городе Степногорск
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат Акмолинской области
70
ДИ
236.
Строительство завода по переработке растениеводческой продукции в городе Кокшетау
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области

3800
БК
237.
Астана қаласында ет өңдеу кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
300
БК
238.
Астана қаласында асфальтбетон зауытын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
100
БК
239.
Астана қаласында ұннан жасалған кондитерлік өнімдер шығаратын зауыт салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі

3 800
ДИ
237.
Строительство мясоперерабатывающего комплекса в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат города Астаны
300
ДИ
238.
Строительство асфальтобетонного завода в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
100
ДИ
239.
Строительство завода по производству мучных кондитерских изделий в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат города Астаны

2000
БК
240.
Астана қаласында жылыжай кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
15000
БК
241.
Астана қаласында металл-пластикалық конструкциялар шығаратын зауыт салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
400
БК
242.
Астана қаласында өндірістік цех салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі

2 000
ДИ
240.
Строительство тепличного комплекса в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат города Астаны
15 000
ДИ
241.
Строительство завода по производству металлопластиковых конструкций в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
400
ДИ
242.
Строительство производственного цеха в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат города Астаны

400
БК
243.
Астана қаласында мамандандырылған техника құрастыру зауытын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
11000
БК
244.
Астана қаласында бетон зауытын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
350
БК
245.
Астана қаласында ұяшықты газ-бетон шығаратын зауыт салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі

400
ДИ
243.
Строительство сборочного завода специализированной техники в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
11 000
ДИ
244.
Строительство бетонного завода в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат города Астаны
350
ДИ
245.
Строительство завода по производству ячеистого газобетона в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны

1500
БК
246.
Астана қаласында құрылыс материалдарын шығаратын зауыт салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
500
БК
247.
Астана қаласында ТББ өндіретін зауыт салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
2300
БК
248.
Астана қаласында өндірістік-тағам кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі

1 500
ДИ
246.
Строительство завода по производству строительных материалов в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
500
ДИ
247.
Строительство завода по производству ЖБИ в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
2 300
ДИ
248.
Строительство производственно-пищевого комплекса в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат города Астаны

8800
БК
249.
Астана қаласында өндірістік база салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
3000
БК
250.
Астана қаласында ауыл шаруашылығына және коммуналдық техникаға арналған сервистік орталық салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
2000
БК
251.
Астана қаласында шанақ құрастыратын сервистік орталық салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі

8 800
ДИ
249.
Строительство производственной базы в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
3 000
ДИ
250.
Строительство сервисного центра для сельскохозяйственной и коммунальной техники в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
2 000
ДИ
251.
Строительство сервисного центра со сборкой кузовов в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны

1000
БК
252.
Астана қаласында тамақ өнімдерін шығаратын жобаларды (ұн, нан-тоқаш, ет өнімдерін, жартылай фабрикаттар өндіретін зауыт) салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
23500
БК
253.
Астана қаласында сүт өңдеу зауытын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
5800
БК
254.
Астана қаласында тамақ өнімдерін шығаратын жобаларды (ұн, нан-тоқаш, ет өнімдерін, жартылай фабрикаттарды өндіретін зауыт) салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі

1 000
ДИ
252.
Строительство проектов по производству продуктов питания (завод по производству мучных, хлебобулочных, мясных изделий, полуфабрикатов) в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат города Астаны
23 500
ДИ
253.
Строительство молокоперерабатывающего завода в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
5 800
ДИ
254.
Строительство проектов по производству продуктов питания (завод по производству мучных, хлебобулочных, мясных изделий, полуфабрикатов) в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны

1800
БК
258.
Астана қаласында қойма кешендерін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
8000
БК
259.
Астана қаласында қойма кешендерін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
22200
БК
260.
Астана қаласында қойма кешендерін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
1000
БК
261.
Астана қаласында халал стандарттары бойынша тамақ өнімдерін қайта өңдейтін және жартылай фабрикаттарды өндіретін цех салу және оны пайдалану
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі

1 800
ДИ
258.
Строительство складских комплексов в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат города Астаны
8 000
ДИ
259.
Строительство складских комплексов в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат города Астаны
22 200
ДИ
260.
Строительство складских комплексов в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат города Астаны
1 000
ДИ
261.
Строительство и эксплуатация цеха по переработке продуктов питания и производство полуфабрикатов по стандартам халяль в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат города Астаны

800
БК
262.
Абай ауданы Көксу ауылында 400 мал басына арналған сүт-тауар фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2000
БК
263.
Нұра ауданы Көбетей ауылында 1100 мал басына арналған сүт-тауар фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
4825
БК
264.
Абай ауданының Көксу ауылында 500 мал басына арналған сүт-тауар фермасын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі

800
ДИ
262.
Строительство молочно-товарной фермы на 400 голов в селе Коксун Абайского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Карагандинской области
2 000
ДИ
263.
Строительство молочно-товарной фермы на 1100 голов в селе Кобетей Нуринского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Карагандинской области
4 825
ДИ
264.
Строительство молочно-товарной фермы на 500 голов в селе Коксун Абайского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Карагандинской области

2000
БК
265.
Абай ауданы Юбилейное ауылында 150 га алаңда жаңа суармалы жерлерді пайдалануға беру
суармалы жерлердің көлемін ұлғайту
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
200
БК
266.
Абай ауданы Новодубовка ауылында элеватор мен құрама жем зауытын жаңғырту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
2000
БК
267.
Абай ауданы Құлайғыр ауылында 150 га алаңда жаңа суармалы жерлерді пайдалануға беру
суармалы жерлердің көлемін ұлғайту
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі

2 000
ДИ
265.
Ввод новых орошаемых земель на площади 150 га в селе Юбилейное Абайского района
Увеличение площади орошаемых земель
IV квартал
2024 год
акимат Карагандинской области
200
ДИ
266.
Модернизация элеватора и комбикормового завода в селе Новодубовка Абайского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Карагандинской области
2 000
ДИ
267.
Ввод новых орошаемых земель на площади 150 га в селе Кулайгыр Абайского района
Увеличение площади орошаемых земель
IV квартал
2024 год
акимат Карагандинской области

250
БК
268.
Бұхар-Жырау ауданы Доскей ауылындағы өндірістік жабдықтарды жаңғырту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1200
БК
269.
Бұхар-Жырау ауданы Ботақара ауылында ет бағытындағы құс фабрикасының өндірістік қызметін жаңғырту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
4800
БК
270.
Нұра ауданы Байтуған ауылында Алаңы 600 га суармалы жерлерді пайдалануға беру
суармалы жерлердің көлемін ұлғайту
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі

250
ДИ
268.
Модернизация производственного оборудования в селе Доскей Бухар-Жырауского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Карагандинской области
1 200
ДИ
269.
Модернизация производстенной деятельности птицефабрики мясного направления в селе Ботакара Бухар-Жырауского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Карагандинской области
4 800
ДИ
270.
Ввод орошаемых земель на площади 600 га в селе Байтуган Нуринского района
Увеличение площади орошаемых земель
IV квартал
2024 год
акимат Карагандинской области

1200
БК
271.
Нұра ауданы Тассуат ауылында алаңы 200 га суармалы жерлерді пайдалануға беру
суармалы жерлердің көлемін ұлғайту
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
210
БК
272.
Нұра ауданы Көбетей ауылында алаңы 700 га суармалы жерлерді пайдалануға беру
суармалы жерлердің көлемін ұлғайту
2024 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі
1528
БК
273.
Бұхар-Жырау ауданы Ботақара ауылында алаңы 1200 га суармалы жерлерді пайдалануға беру
суармалы жерлердің көлемін ұлғайту
2025 жылғы IV тоқсан
Қарағанды облысының әкімдігі

1 200
ДИ
271.
Ввод орошаемых земель на площади 200 га в селе Тассуат Нуринского района
Увеличение площади орошаемых земель
IV квартал
2024 год
акимат Карагандинской области
210
ДИ
272.
Ввод орошаемых земель на площади 700 га в селе Кобетей Нуринского района
Увеличение площади орошаемых земель
IV квартал
2024 год
акимат Карагандинской области
1 528
ДИ
273.
Ввод орошаемых земель на площади 1200 га в селе Ботакара Бухар-Жырауского района
Увеличение площади орошаемых земель
IV квартал
2025 год
акимат Карагандинской области

5720
БК
292.
Астана қаласында жасанды мұз айдыны спорт кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Астана қаласының әкімдігі
340
БК
5.3-міндет. Туризмді дамыту
293.
Аршалы ауданы Жібек жолы ауылында қала сыртындағы курорттық кешен салу және реконструкциялау
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
200
БК
1.
2025 жылғы IV тоқсан
200
294.
Целиноград ауданы Аққайың ауылында демалыс аймағын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі

5 720
ДИ
292.
Строительство спортивного комплекса с искусственным льдом в городе Астане
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2026 год
акимат города Астаны
340
ДИ
Задача 5.3 Развитие туризма
293.
Реконструкция и строительство загородного курортного комплекса в селе Жибек жолы Аршалынского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
200
ДИ
IV квартал
2025 год
200
294.
Строительство зоны отдыха в селе Аккайын Целиноградского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области

250
БК
295.
Целиноград ауданы Талапкер ауылында демалыс аймағын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
550
БК
296.
Шортанды ауданы Бозайғыр ауылында демалыс аймағын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
300
БК
297.
Шортанды ауданы Бозайғыр ауылында демалыс аймағын салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
100
БК
Стратегиялық 6-бағыт. Экологиялық орнықтылық және қауіпсіздікті қамтамасыз ету, төтенше жағдайлардың алдын алу
Негізгі көрсеткіштері: экологиялық тұрақтылықтың өсуі, қалдықтарды реттеу жүйесін дамыту, 5 елді мекенде жалпы қуаты 200 мың тонна ТҚҚ сұрыптау объектілерін құру, Бозайғыр ауылында орманды қалпына келтіру питомнигін салу.
6 елді мекенде ТЖ-ға ден қоюға арналған инфрақұрылым объектілерін орналастыру, агломерацияның 10 елді мекенінде өрт сөндіру депосын салу, Аршалы ауданының елді мекендерінде гидротехникалық құрылысжайлар салу және реконструкциялау, агломерацияның елді мекендерінде бейнебақылау камераларының қорын 500 млн теңгеге ұлғайту, халықтың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.

250
ДИ
295.
Строительство зоны отдыха в селе Талапкер Целиноградского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
550
ДИ
296.
Строительство зоны отдыха в селе Бозайгыр Шортандинского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
300
ДИ
297.
Строительство зоны отдыха в селе Бозайгыр Шортандинского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2024 год
акимат Акмолинской области
100
ДИ
Стратегическое направление 6. Экологическая устойчивость и обеспечение безопасности, предупреждение чрезвычайных ситуаций
Основные показатели: рост экологической устойчивости, развитие системы управления отходами, создание объектов по сортировке ТБО в 5 населенных пунктах, общей мощностью на 200 тыс. тонн, строительство питомника по лесовосстановлению в с. Бозайгыр.
Устройство объектов инфраструктуры для реагирования на ЧС в 6 населенных пунктах, строительство пожарных депо в 10 населенных пунктах агломерации, строительство и реконструкция гидротехнических сооружений в населенных пунктах Аршалинского район, увеличение фонда камер видеонаблюдения на 500 млн.тенге в населенных пунктах агломерации, обеспечение безопасности населения.

6.1-міндет. Қалдықтарды басқару жүйелерін дамыту
298.
Қосшы қаласы үшін қуаты жылына 40 мың тонна ТҚҚ сұрыптау желісін сатып алу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
366
ЖБ
299.
Аршалы ауданы Жібек жолы ауылы үшін қуаты жылына 40 мың тонна ТҚҚ сұрыптау желісін сатып алу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі
366
ЖБ
300.
Целиноград ауданы Қоянды кенті үшін қуаты жылына 40 мың тонна ТҚҚ сұрыптау желісін сатып алу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Ақмола облысының әкімдігі

Задача 6.1 Развитие систем управления отходами
298.
Приобретение линии сортировки ТБО мощностью 40 тыс.тонн в год для города Косшы
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
366
МБ
299.
Приобретение линии сортировки ТБО мощностью 40 тыс.тонн в год для села Жибек Жолы Аршалынского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области
366
МБ
300.
Приобретение линии сортировки ТБО мощностью 40 тыс.тонн в год для села Коянды Целиноградского района
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал
2025 год
акимат Акмолинской области