Қазақстан Республикасында шахматты дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 шілдедегі № 576 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 17 маусымдағы № 476 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасында шахматты дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 шілдедегі № 576 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
2, 3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кешенді жоспардың орындалуына жауапты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспарды іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспар іс-шараларының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігіне жүктелсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында шахматты дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 17 маусымдағы
№ 476 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 14 шілдедегі
№ 576 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында шахматты дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
Р/с№
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
(мың теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:
1. Бастауыш сыныптардағы балаларды шахмат үйретумен 20 % үлеспен қамту (2024 ж. – 5 % – 350 мектеп; 2025 ж. – 10 % – 700 мектеп; 2026 ж. – 15 % – 1050 мектеп; 2027 ж. – 20 % – 1400 мектеп).
2. Өңірлер бөлінісінде кемінде 200 шахмат клубын ашу (2023 ж. – 0; 2024 ж. – 20; 2025 ж. – 40; 2026 ж. – 50; 2027 ж. – 90).
3. Қазақстан Республикасының шахматтан құрама командасының (шахматтан ұлттық құрама команда) рейтинг бойынша әлемнің ТОП-10 қатарына кіруі (2023 ж. – ерлер құрамасы – 43-орын, әйелдер құрамасы – 11-орын; 2024 ж. – ерлер құрамасы – ТОП-30, әйелдер құрамасы – ТОП-10; 2025 ж. – ерлер құрамасы – ТОП-20; 2026 ж. – ерлер құрамасы – ТОП-15; 2027 ж. – ерлер құрамасы – ТОП-10).

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 576 "Об утверждении Комплексного плана развития шахмат в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2024 года № 476.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 576 "Об утверждении Комплексного плана развития шахмат в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы" следующие изменения:
пункты 2, 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"2. Центральным государственным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) принять необходимые меры по реализации Комплексного плана;
2) один в раз в год, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным годом, представлять в Министерство туризма и спорта Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Комплексного плана.
3. Министерству туризма и спорта Республики Казахстан не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным годом, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения мероприятий Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство туризма и спорта Республики Казахстан.";
Комплексный план развития шахмат в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 июня 2024 года № 476
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2023 года № 576
Комплексный план
развития шахмат в Республике Казахстан на 2023 – 2027 годы
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Сроки исполнения
Ответственные исполнители
Объем финансирования (тыс. тенге)
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:
1. Охват детей начальных классов обучением шахматами с долей 20 % (2024 г. – 5 % – 350 школ; 2025 г. – 10 % – 700 школ; 2026 г. – 15 % – 1050 школ; 2027 г. – 20 % – 1400 школ).
2. Открытие не менее 200 шахматных клубов в разрезе регионов (2023 г. – 0; 2024 г. – 20; 2025 г. – 40; 2026 г. – 50; 2027 г. – 90).
3. Вхождение сборной команды Республики Казахстан по шахматам (национальной сборной команды по шахматам) в ТОП-10 мира по рейтингу (2023 г. – мужская сборная – 43 место, женская сборная – 11 место; 2024 г. – мужская сборная– ТОП-30, женская сборная – ТОП-10; 2025 г. – мужская сборная – ТОП-20; 2026 г. – мужская сборная –
ТОП -15; 2027 г. – мужская сборная – ТОП-10).

4. 20 жасқа дейінгі қазақстандық шахматшылардың "халықаралық ерлер гроссмейстері" спорттық атағын алуы (2023 ж. – 0; 2024 ж. – 1; 2025 ж. – 1; 2026 ж. – 1; 2027 ж. – 2).
5. Әлем, Азия чемпионаттарында, Шахмат олимпиадасында және Халықаралық шахмат федерациясының басқа да ресми чемпионаттарында қазақстандық шахматшылар жеңіп алған медальдар санын ұлғайту (2023 ж. – 20; 2024 ж. – 30; 2025 ж. – 40; 2026 ж. – 50; 2027 ж. – 60).
6. Шахмат бойынша кемінде 250 педагог даярлау (2023 ж. – 0; 2024 ж. – 0; 2025 ж. – 50; 2026 ж. – 100; 2027 ж. – 100).
7. 250 адамнан кем болмайтын кадрлардың біліктілігін арттыру (2023 ж. – 0; 2024 ж. – 50; 2025 ж. – 50; 2026 ж. – 50; 2027 ж. – 100).
1-бағыт. Білім беруде шахматты дамыту
1.
Оқу жоспарының вариативтік компоненті сағаттарының есебінен жалпы білім беретін мектептердің 1-4 сыныптарына шахматты енгізу
жалпы білім беретін мектептердің педагогикалық кеңесінің шешімі
2024 – 2027 жылдар
ЖАО,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
2024 жылы – 631220,6;
2025 жылы –
825761,1;
2026 жылы – 974413,3;
2027 жылы –607408,6
ЖБ
2.
Педагогтердің біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларына шахмат модулін және бастауыш сынып педагогтері үшін шахмат бойынша біліктілікті арттыру курстарын өткізу жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу және бекіту
білім беру бағдарламасы
2023 – 2025 жылдар
ОМ, "Өрлеу" БАҰО келісу бойынша),
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
3.
Жалпы білім беретін мектептерде, қосымша білім беру ұйымдарында, оның ішінде мемлекеттік тапсырысты орналастыру арқылы шахмат секцияларының желісін кеңейту
шахмат секцияларының санын ұлғайту
2023 – 2027 жылдар
ОМ, ТСМ, ЖАО
2023 жылы – 450090,1;
2024 жылы – 623136,0;
2025 жылы – 721429,8;
2026 жылы – 740657,5;
2027 жылы – 704986,2
ЖБ
4.
Оқытудың жеке траекториясы шеңберінде шахмат бойынша мұғалімдерді даярлау жөніндегі қосымша білім беру бағдарламасын әзірлеу
білім беру бағдарламасы
2023 жылғы 3-тоқсан
ҒЖБМ, ОМ,
ЖЖКБҰ (келісу бойынша),
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
5.
"Шахмат бойынша мұғалімдерді даярлау" білім беру бағдарламасын әзірлеу
білім беру бағдарламасы
2024 жылғы 1-тоқсан
ҒЖБМ, ЖЖКБҰ (келісу бойынша), "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
6.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының штатында педагогикалық бағыттар бойынша жұмыс істеп тұрған кафедралар базасында жалпы білім беретін мектептердің педагогтерін шахмат бойынша даярлау жөнінде бірлік бөлу
ТСМ-ге ақпарат
2023 жылғы 3-тоқсан
ҒЖБМ, ЖЖКБҰ (келісу бойынша), "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
7.
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында шахмат клубтарын ашу
спорт клубтары туралы ереже

4. Получение 5 казахстанскими шахматистами в возрасте до 20 лет спортивного звания "международный мужской гроссмейстер" (2023 г. – 0; 2024 г. – 1; 2025 г. – 1; 2026 г. – 1; 2027 г. – 2).
5. Увеличение количества завоеванных медалей казахстанскими шахматистами на чемпионатах мира, Азии, Шахматной олимпиаде и других официальных чемпионатах Международной шахматной федерации (2023 г. – 20; 2024 г. – 30; 2025 г. – 40; 2026 г. – 50; 2027 г. – 60).
6. Подготовка не менее 250 педагогов по шахматам (2023 г. – 0; 2024 г. – 0; 2025 г. – 50; 2026 г. – 100; 2027 г. – 100).
7. Повышение квалификации кадров не менее 250 человек (2023 г. – 0; 2024 г. – 50; 2025 г. – 50; 2026 г. – 50; 2027 г. –100).
Направление 1. Развитие шахмат в образовании
1.
Внедрение шахмат в 1-4 классы общеобразовательных школ за счет часов вариативного компонента учебного плана
решение педагогического совета общеобразова тельных школ
2024 – 2027 годы
МИО,
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
2024 год – 631220,6;
2025 год –
825761,1;
2026 год – 974413,3;
2027 год -607408,6
МБ
2.
Разработка и утверждение модуля по шахматам в образовательные программы курсов повышения квалификации педагогов и комплекса мер по проведению курсов повышения квалификации для педагогов начальных классов по шахматам
Образователь ная программа
2023 – 2025 годы
МП, НЦПК "Өрлеу" (по согласованию),
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
не требуется
3.
Расширение сети шахматных секций в общеобразовательных школах, организациях дополнительного образования, в том числе через размещение государственного заказа
увеличение количества шахматных секций
2023 – 2027 годы
МП, МТС,
МИО
2023 год – 450090,1;
2024 год – 623136,0;
2025 год – 721429,8;
2026 год – 740657,5;
2027 год – 704986,2
МБ
4.
Разработка дополнительной образовательной программы по подготовке учителей по шахматам в рамках индивидуальной траектории обучения
образовательная программа
3-квартал 2023 года
МНВО, МП,
ОВПО (по согласованию),
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
не требуется
5.
Разработка образовательной программы "Подготовка учителей по шахматам"
образовательная программа
1-квартал 2024 года
МНВО, ОВПО (по согласованию),
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
не требуется
6.
Выделение единицы в штате организаций высшего и (или) послевузовского образования по подготовке педагогов общеобразовательных школ по шахматам на базе действующих кафедр по педагогическим направлениям
информация в МТС
3-квартал 2023 года
МНВО, ОВПО (по согласованию),
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
не требуется
7.
Открытие шахматных клубов в организациях высшего и (или) послевузовского образования
Положение о спортивных клубах

2024 жылғы 3-тоқсан
ҒЖБМ, ЖЖКБҰ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
8.
Шахмат бойынша жаттықтырушылардың біліктілігін арттыру курстарын өткізу
сертификаттар
2023 – 2027 жылдар
ТСМ,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
2023 жылы – 570;
2024 жылы – 589;
2025 жылы – 604;
2026 жылы – 615;
2027 жылы – 615
РБ
2-бағыт. Ақпараттық қолдау
9.
Шахмат үйрету бойынша анимациялық сериалды бастау
республикалық телеарналарда трансляциялау
2023 жылғы 4-тоқсан
МАМ
бөлінген қаражат шеңберінде
РБ
10.
Шахматқа қатысты ақпараттық контент қалыптастыру және маңызды шахмат жарыстарын жария ету, турнирлерді республикалық БАҚ-та трансляциялау
республикалық телеарналарда жария ету
2023 – 2027 жылдар
МАМ,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бөлінген қаражат шеңберінде
РБ
3-бағыт. Шахматты танымал ету
11.
Орталық мемлекеттік органдардың жұмыскерлері арасындағы спартакиада шеңберінде шахматтан турнир өткізу
спартакиада
2024 – 2027 жылдар
ТСМ,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)
2024 жылы – 630,9;
2025 жылы – 630,9;
2026 жылы – 630,9;
2027 жылы – 630,9
РБ
12.
Жергілікті атқарушы органдардың жұмыскерлері арасындағы спартакиада шеңберінде шахматтан турнир өткізу
спартакиада
2024 – 2027 жылдар
ТСМ,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)
2024 жылы – 630,9;
2025 жылы – 630,9;
2026 жылы – 630,9;
2027 жылы – 630,9
РБ
13.
Халық арасында онлайн-турнирлер өткізу
Онлайн - турнир
2023 – 2027 жылдар
ТСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
14.
Chess Legends мобильді қосымшасында онлайн форматта шахмат оқыту
Онлайн - форматта оқыту
2024 – 2027 жылдар
ТСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
15.
Бір мезгілде өтетін ойын сеанстарын, автограф-сессияларды, жетекші шахматшылардың қатысуымен конкурстар ұйымдастыру және өткізу
бір мезгілде өтетін ойын сеанстары, автограф-сессиялар, конкурстар
2023 – 2027 жылдар
ТСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
16.
Қазақстандық компаниялар (корпорациялар) арасында классикалық шахматтан корпоративтік турнир өткізу
турнир
2023 – 2027 жылдар
ТСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
17.
Әуесқойлар арасында классикалық шахматтан, рапидтен, блицтен турнирлер өткізу
турнир
2023 – 2027 жылдар
ТСМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
18.
Мүгедектігі бар спортшылар арасында классикалық шахматтан, рапидтен, блицтен турнирлер өткізу
турнир
2023 – 2027 жылдар
ТСМ,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)

3-квартал 2024 года
МНВО, ОВПО
(по согласованию)
не требуется
8.
Проведение курсов повышения квалификации тренеров по шахматам
сертификаты
2023 – 2027 годы
МТС, РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
2023 год – 570;
2024 год – 589;
2025 год – 604;
2026 год – 615;
2027 год – 615
РБ
Направление 2. Информационная поддержка
9.
Запуск анимационного сериала по обучению шахматам
трансляция на республиканских телеканалах
4-квартал 2023 года
МКИ
в рамках выделенных средств
РБ
10.
Формирование шахматного информационного контента и освещение значимых соревнований по шахматам, трансляция турниров на республиканских СМИ
освещение
на республикан
ских телеканалах
2023 – 2027 годы
МКИ,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
в рамках выделенных средств
РБ
Направление 3. Популяризация шахмат
11.
Проведение турнира по шахматам в рамках спартакиады среди работников центральных государственных органов
спартакиада
2024 – 2027 годы
МТС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
2024 год – 630,9;
2025 год – 630,9;
2026 год – 630,9;
2027 год – 630,9
РБ
12.
Проведение турнира по шахматам в рамках спартакиады среди работников местных исполнительных органов
спартакиада
2024 – 2027 годы
МТС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
2024 год – 630,9;
2025 год – 630,9;
2026 год – 630,9;
2027 год – 630,9
РБ
13.
Проведение онлайн-турниров среди населения
онлайн-турнир
2023 – 2027 годы
МТС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
за счет внебюджетных средств
14.
Обучение шахматам в онлайн-формате в мобильном приложении Chess Legends
обучение в онлайн-формате
2024 – 2027 годы
МТС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
15.
Организация и проведение сеансов одновременной игры, автографов-сессий, конкурсов с участием ведущих шахматистов
сеансы
одновременной игры, автографы-сессии, конкурсы
2023 – 2027 годы
МТС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
16.
Проведение корпоративного турнира по классическим шахматам среди казахстанских компаний (корпорации)
турнир
2023 – 2027 годы
МТС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
17.
Проведение турниров по классическим шахматам, рапиду, блицу среди любителей
турнир
2023 – 2027 годы
МТС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
18.
Проведение турниров по классическим шахматам, рапиду, блицу среди спортсменов с инвалидностью
турнир
2023 – 2027 годы
МТС,
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)

2023 жылы – 1568;
2024 жылы – 2494;
2025 жылы – 2506;
2026 жылы – 2514;
2027 жылы – 2514
РБ
19.
Пенитенциарлық мекемелерде бас бостандығынан айыру түріндегі жазасын өтеп жатқан адамдар арасында онлайн-турнир өткізу
турнир
2023 – 2027 жылдар
ТСМ, ІІМ, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
20.
ХШФ комитетімен "Білім берудегі шахмат" ынтымақтастық және тәжірибе алмасу
ХШФ мен "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ арасындағы меморандум
2023 жылғы 4-тоқсан
ТСМ, ОМ,
ҒЖБМ, ЖЖКБҰ (келісу бойынша),
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
4-бағыт. Жоғары жетістіктер шахматы
21.
Зияткерлік спорт түрлерін, оның ішінде шахматты ескере отырып, басым спорт түрлерінің республикалық тізбесін қайта қарау
"Спорттың басым түрлерінің республикалық тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 1 қарашадағы № 293 бұйрығына өзгерістер енгізу
2023 жылғы 4-тоқсан
ТСМ
талап етілмейді
22.
Шахматтан Қазақстан Республикасының ұлттық құрама командасының спортшыларын даярлауға үздік қазақстандық және шетелдік жаттықтырушыларды тарту
оқу-жаттығу жиындары
2024 – 2027 жылдар
ТСМ,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
23.
9-дан 16 жасқа дейінгі дарынды жас шахматшыларға қолдау көрсету
дарынды шахматшыларды қолдау бағдарламасы
2024 – 2027 жылдар
ТСМ,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ
(келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
24.
Қазақстан Республикасының шахматтан құрама командасының (шахматтан ұлттық құрама командасының) құрамына кіретін үздік шахматшыларға және олардың жаттықтырушыларына ай сайынғы ақшалай қамтылымды белгілеу
әкімдіктің қаулысы
2023 – 2027 жылдар
ЖАО
2023 жылы – 68900,3;
2024 жылы – 73712,8;
2025 жылы – 75667,7;
2026 жылы – 77366,0;
2027 жылы – 80072,9
ЖБ
5-бағыт. Шахматтың даму орнықтылығы
25.
Астана, Шымкент қалаларында шахмат орталықтарын салуға жер учаскесін бөлу
әкімдіктің қаулысы
2023 – 2024 жылдар
Астана, Шымкент қалаларының әкімдіктері
бөлінген қаражат шеңберінде
ЖБ
26.
Инвесторлар тарту және Астана, Шымкент қалаларында шахмат орталықтарын салу
пайдалануға беру актісі
2024 – 2027 жылдар
Астана, Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
бюджеттен
тыс қаражат есебінен
27.
Өңірлерде шахмат үйлерін ашу
әкімдіктің қаулысы
2024 жылғы 4-тоқсан
ЖАО,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
2024 жылы –
318991,0;
2025 жылы – 312865,0;
2026 жылы – 340793,7;
2027 жылы – 229569,7
ЖБ
28.
Ауладағы шахмат клубтарын және шахмат алаңдарын ашу
ауладағы шахмат клубтарын және алаңдарын ашу

2023 год – 1568;
2024 год – 2494;
2025 год – 2506;
2026 год – 2514;
2027 год – 2514
РБ
19.
Проведение онлайн-турнира среди лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы в пенитенциарных учреждениях
турнир
2023 – 2027 годы
МТС, МВД,
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
20.
Сотрудничество и обмен опытом с Комитетом МШФ "Шахматы в образовании"
меморандум между МШФ и РОО "Казахстанская федерация шахмат"
4-квартал 2023 года
МТС, МП, МНВО, ОВПО
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
не требуется
Направление 4. Шахматы высших достижений
21.
Пересмотр республиканского перечня приоритетных видов спорта с учетом интеллектуальных видов спорта, в том числе шахмат
внесение изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 1 ноября 2019 года № 293 "Об утверждении республиканского перечня приоритетных видов спорта"
4-квартал 2023 года
МТС
не требуется
22.
Привлечение лучших казахстанских и зарубежных тренеров для подготовки спортсменов национальной сборной команды Республики Казахстан по шахматам
учебно-тренировочные сборы
2024 – 2027 годы
МТС, РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
23.
Оказание поддержки талантливым молодым шахматистам в возрасте от 9 до 16 лет
программа поддержки шахматных талантов
2024 – 2027 годы
МТС, РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
за счет внебюджетных средств
24.
Установление ежемесячного денежного содержания лучшим шахматистам, входящим в состав сборной команды Республики Казахстан по шахматам (национальная сборная команда по шахматам), и их тренерам
постановление акимата
2023 – 2027 годы
МИО
2023 год -68900,3;
2024 год – 73712,8;
2025 год – 75667,7;
2026 год – 77366,0;
2027 год – 80072,9
МБ
Направление 5. Стабильность развития шахмат
25.
Выделение земельного участка для строительства центров шахмат в городах Астане, Шымкенте
постановление акимата
2023 – 2024 годы
акиматы городов Астаны, Шымкента
в рамках выделенных средств
МБ
26.
Привлечение инвесторов и строительство центров шахмат в городах Астане, Шымкенте
акт ввода в эксплуатацию
2024 – 2027 годы
акиматы городов Астаны, Шымкента, РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
за счет внебюджетных средств
27.
Открытие в регионах домов шахмат
постановление акимата
4-квартал 2024 года
МИО,
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
2024 год –
318991,0;
2025 год – 312865,0;
2026 год – 340793,7;
2027 год – 229569,7
МБ
28.
Открытие дворовых шахматных клубов и шахматных площадок
открытие дворовых шахматных клубов и площадок

2023 – 2027 жылдар
ЖАО,
"Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
2023 жылы – 9758,0;
2024 жылы – 21494,9;
2025 жылы – 27912,0;
2026 жылы – 53912,0;
2027 жылы – 93662,0
ЖБ
29.
Өңірлерде саябақтар мен гүлзарларда шахмат экспозицияларын құру
пайдалануға беру актісі
2023 – 2027 жылдар
ЖАО
2023 жылы – 10940,0;
2024 жылы – 30370,0;
2025 жылы – 74150,0;
2026 жылы – 22500,0;
2027 жылы – 90600,0
ЖБ
30.
Өңірлік шахматты дамыту жоспарларын әзірлеу және бекіту
шахматты дамыту жоспарлары

2023 – 2027 годы
МИО,
РОО "Казахстанская федерация шахмат" (по согласованию)
2023 год – 9758,0;
2024 год – 21494,9;
2025 год – 27912,0;
2026 год – 53912,0;
2027 год – 93662,0
МБ
29.
Создание в регионах шахматных экспозиций в парках и скверах
акт ввода в эксплуатацию
2023 – 2027 годы
МИО
2023 год – 10940,0;
2024 год – 30370,0;
2025 год – 74150,0;
2026 год – 22500,0;
2027 год – 90600,0
МБ
30.
Разработка и утверждение региональных планов развития шахмат
планы развития шахмат

2023 жылғы 3 – 4- тоқсан
ЖАО, "Қазақстандық шахмат федерациясы" РҚБ (келісу бойынша)
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БАҚ
-
бұқаралық ақпарат құралдары
ҒЖБМ
-
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ЖАО
-
жергілікті атқарушы органдар
ЖЖКБҰ
-
жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары
ЖБ
-
жергілікті бюджет
МАМ
-
Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі
ОМ
-
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
"Өрлеу" БАҰО
-
"Өрлеу" біліктілікті арттыру ұлттық орталығы
РҚБ
-
республикалық қоғамдық бірлестік
РБ
-
республикалық бюджет
ТСМ
-
Қазақстан Республикасының Туризм және спорт министрлігі
ТОП-10
-
алғашқы 10 үздік нәтиже
ХШФ
-
Халықаралық шахмат федерациясы
ІІМ
-
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі

3 – 4- кварталы 2023 года
МИО,
РОО "Казахстанская федерация шахмат"
(по согласованию)
не требуется
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СМИ
средства массовой информации
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ОВПО
организации высшего и (или) послевузовского образования
МБ
местный бюджет
МКИ
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
НЦПК "Өрлеу"
национальный центр повышения квалификации "Өрлеу"
РОО
республиканское общественное объединение
МТС
Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
ТОП-10
первые 10 лучших результатов
РБ
республиканский бюджет
МШФ
Международная шахматная федерация
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
_________________________________