Балықтар мен басқа да су жануарларының сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін ғылыми зерттеулер үшін алып қою туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2024 жылғы 18 маусымдағы № 478 қаулысы.
"Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналарды:
1) 2024 жылғы 15 наурыз – 1 маусым аралығындағы және 2024 жылғы 15 қыркүйек – 1 желтоқсан аралығындағы кезеңде Маңғыстау және Атырау облыстарының Дурнев, Түлен және Ремонтные шалыги (Ақтоты) аралдарында ғылыми-зерттеу мақсаттарында ен салып, кейін табиғи мекендеу ортасына жіберу үшін каспий итбалығының 156 дарағын;
2) 2024 жылғы 1 сәуір – 31 қазан аралығындағы кезеңде Алматы облысының шегінде Іле, Қаратал өзендерінен, Балқаш көлінен және Қапшағай су қоймасынан ғылыми мақсаттарда арнайы жасалған жағдайларда өсіріп, кейін табиғи мекендеу ортасына жіберу үшін 500 килограмм көлемінде арал пілмайын;
3) 2024 жылғы 1 наурыз – 31 қазан аралығындағы кезеңде Қызылорда облысының шегінде Сырдария өзенінен ғылыми мақсаттарда арнайы жасалған жағдайларда өсіріп, кейін табиғи мекендеу ортасына жіберу үшін 300 килограмм мөлшерінде арал қаязын;
4) 2024 жылғы 1 наурыз – 30 қазан аралығындағы кезеңде Шығыс Қазақстан және Абай облыстарының шегінде Ертіс өзенінен және оның салаларынан (Бұқтырма, Күршім, Қалжыр, Үлбі өзендері) ғылыми мақсаттарда арнайы жасалған жағдайларда өсіріп, кейін табиғи мекендеу ортасына жіберу үшін 600 килограмм мөлшерінде күмжіні;
5) 2024 жылғы 1 наурыз – 30 қазан аралығындағы кезеңде Павлодар облысының шегінде Ертіс өзенінен ғылыми мақсаттарда арнайы жасалған жағдайларда өсіріп, кейін табиғи мекендеу ортасына жіберу үшін 400 килограмм көлемінде сыланды алып қоюға рұқсат етілсін.
2. Арал пілмайының бір килограмын алып қоюға төлем мөлшерлемелері 0,064 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, арал қаязының бір килограмына 0,013 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде және сылан мен күмжінің бір килограмына 0,017 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленсін.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Балық шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілері ретінде аккредиттелген заңды тұлғаларға ғылыми зерттеулер үшін каспий итбалықтарының дарақтарын, арал пілмайының, арал қаязының, сылан мен күмжінің көрсетілген көлемдерін алып қоюға рұқсат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

Об изъятии редких и находящихся под угрозой исчезновения видов рыб и других водных животных для научных исследований
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2024 года № 478
В соответствии со статьей 15 Закона Республики Казахстан "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Разрешить изъятие:
1) 156 особей каспийских тюленей для научных исследований в целях мечения с последующим выпуском в природную среду обитания в период с 15 марта по 1 июня 2024 года и с 15 сентября по 1 декабря 2024 года на островах Дурнева, Тюленьи и Ремонтные шалыги (Актоты) Мангистауской и Атырауской областей;
2) аральского шипа для разведения в специально созданных условиях в научных целях c последующим выпуском в среду обитания в период с 1 апреля по 31 октября 2024 года в объеме 500 килограмм из рек Или, Каратал, озера Балхаш и Капшагайского водохранилища в пределах Алматинской области;
3) аральского усача для разведения в специально созданных условиях в научных целях c последующим выпуском в среду обитания в период с 1 марта по 31 октября 2024 года в объеме 300 килограмм из реки Сырдарьи в пределах Кызылординской области;
4) тайменя для разведения в специально созданных условиях в научных целях c последующим выпуском в среду обитания в период с 1 марта по 30 октября 2024 года в объеме 600 килограмм из реки Ертис и ее притоков (реки Буктырма, Курчум, Калжыр, Ульба) в пределах Восточно-Казахстанской области и области Абай;
5) нельмы для разведения в специально созданных условиях в научных целях c последующим выпуском в среду обитания в период с 1 марта по 30 октября 2024 года в объеме 400 килограмм из реки Ертис в пределах Павлодарской области.
2. Ставки платы за изъятие одного килограмма аральского шипа установить в размере 0,064 месячного расчетного показателя, одного килограмма аральского усача в размере 0,013 месячного расчетного показателя и одного килограмма нельмы и тайменя в размере 0,017 месячного расчетного показателя.
3. Комитету рыбного хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке выдать разрешение на указанные объемы изъятия особей каспийских тюленей, аральского шипа, аральского усача, нельмы и тайменя для научных исследований юридическим лицам, аккредитованным как субъекты научной и (или) научно-технической деятельности.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов