Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеуді дамыту жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспарды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 512 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеуді дамыту жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Кешенді жоспардың орындалуына жауапты Қазақстан Республикасының орталық және жергілікті атқарушы органдары, өзге де ұйымдары (келісу бойынша):
1) Кешенді жоспардың тиісінше және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
2) жылына бір рет, есепті жылдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне Кешенді жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанынан кешіктірмей Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына Кешенді жоспар іс-шараларының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 512 қаулысымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеуді дамыту жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған кешенді жоспар
Кіріспе
Ағымдағы жағдай туралы
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының (бұдан әрі – Статистика бюросы) деректері бойынша 2023 жылы тамақ өнімдерін өндіру көлемі ақшалай мәнде 3125,2 млрд теңгені құрады, бұл 2022 жылмен салыстырғанда 1,8 %-ға көп (2022 жылы – 3070,1 млрд теңге).
Саланың өнеркәсіптік өндіріс индексі 2023 жылы 101,5 %-ды, 2022 жылы 106,4 %-ды құрады.
Сала кәсіпорындары 2023 жылы республикалық өнеркәсіптік өндіріс көлемінің 6,7 %-ын және өңдеу өнеркәсібінің 14,4 %-ын өндірді.
Азық-түлік өнімдерін өндіру құрылымындағы негізгі үлесті сүт өңдеу саласы (18,7 %), астық өңдеу саласы (18,1 %), ет өңдеу (17 %), май (12,5 %), нан және нан-тоқаш (10,5 %), жеміс-көкөніс (3,7 %) және өзге де салалар (19,5 %) алады.
Елдің ауыл шаруашылығы шикізатын өңдеу және тамақ өнеркәсібі өнімдері бойынша сыртқы сауда тауар айналымының көлемі 2023 жылы 6323,8 млн АҚШ долларын құрады, бұл 2022 жылғы көлемнен 2,4 %-ға аз (6482,7 млн АҚШ доллары), оның ішінде ауыл шаруашылығы шикізатын өңдеу және тамақ өнеркәсібі өнімдері бойынша экспорт көлемі 2,8 %-ға азайды (2346,3-тен 2279,4 млн АҚШ долларына дейін).

Об утверждении Комплексного плана по развитию переработки сельскохозяйственной продукции на 2024 – 2028 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 512
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план по развитию переработки сельскохозяйственной продукции на 2024 – 2028 годы (далее – Комплексный план).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным организациям Республики Казахстан (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить надлежащее и своевременное исполнение Комплексного плана;
2) один раз в год, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным годом, представлять в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан информацию о ходе выполнения Комплексного плана.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан не позднее 15 февраля года, следующего за отчетным годом, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения мероприятий Комплексного плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2024 года №
Комплексный план по развитию переработки сельскохозяйственной продукции на 2024 – 2028 годы
Введение
О текущей ситуации
По данным Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (далее – Бюро статистики) в 2023 году объем производства продуктов питания в денежном выражении составил 3125,2 млрд тенге, что на 1,8 % больше по сравнению с 2022 годом (в 2022 году – 3070,1 млрд тенге).
Индекс промышленного производства отрасли в 2023 году составил 101,5 %, в 2022 году – 106,4 %.
Предприятиями отрасли в 2023 году произведено 6,7 % республиканского объема промышленного производства и 14,4 % – обрабатывающей промышленности.
Основную долю в структуре производства пищевых продуктов занимают молокоперерабатывающая отрасль (18,7 %), зерноперерабатывающая отрасль (18,1 %), мясоперерабатывающая отрасль (17 %), масложировая отрасль (12,5 %) хлеб и хлебобулочная отрасль (10,5 %), плодоовощная (3,7 %) и прочие отрасли (19,5 %).
Объем внешнеторгового товарооборота по продуктам переработки сельскохозяйственного сырья и пищевой промышленности страны в 2023 году составил 6323,8 млн долл. США, что на 2,4 % меньше объема 2022 года (6482,7 млн долл. США), в том числе объемы экспорта по продуктам переработки сельскохозяйственного сырья и пищевой промышленности уменьшились на 2,8 % (с 2346,3 до 2279,4 млн долл. США).

2023 жылы физикалық салмақта тазартылған және тазартылмаған өсімдік майларының экспорты 40,7 %-ға, ұн – 1,1 %-ға, шоколад – 3,2 %-ға, жеміс шырындары – 12,5 %-ға, ірімшік пен сүзбе – 9,8 %- ға, балмұздақ – 17,4 %-ға өсті.
2023 жылы импорт көлемі 2022 жылмен салыстырғанда 2,2 %-ға азайып, 4044,4 млн АҚШ долларын құрады.
Заттай мәнде импорттың негізгі көлемі негізінен ЕАЭО елдерінен және алыс шетелден әкелінетін жеміс-көкөніс консервілеріне, сүт өнімдеріне, құс етіне, кондитерлік өнімдерге тиесілі.
2023 жылы өндірістің жалпы көлемінде ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу үлесі ет бойынша 40,8 %-ды, сүт – 33 %-ды, дәнді дақылдар – 30 %-ды, майлы дақылдар – 45 %-ды, жемістер мен көкөністер бойынша 3 %-ды құрады.
Жергілікті атқарушы органдардың деректері бойынша 2023 жылы ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу кәсіпорындарындағы қуаттарды жүктеу: өсімдік майы бойынша 33 %-ды, сүт – 77 %-ды, ет – 54 %-ды, ұн – 36 %-ды, жарма – 22,5 %-ды, макарон өнімдері – 41,7 %-ды, жүн – 26 %-ды, тері – 6,3 %-ды құрады.
Өңдеу өнеркәсібінің дамуын тежейтін негізгі факторларға мыналар жатады:
шикізаттық базаның дамымауы;
инфрақұрылымның дамымауы;
жабдықтардың моральдық және физикалық тозуы;
шикізат сатып алуға айналым қаражатының болмауы;
импорттың жоғары үлесі;
техникалық реттеу саласындағы заңнаманың сақталуын бақылау жүйесін практикалық қолданудың болмауы.
Саланың перспективалары
Елімізде саланың табысты дамуы үшін басты факторлар бар: ішкі нарық сыйымдылығының ұлғаюы, жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың жүктелмеген қуаты, жұмыс күші.
Елдің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында тамақ өнімдерін өндіру көлемін арттыруға, импортқа тәуелділікті қысқартуға және өңделген өнімдер экспортын арттыруға бағытталған саланы дамыту бойынша кешенді тәсілдер талап етіледі.
Кешенді жоспарда:
қайта өңдеуге тапсырылған ауыл шаруашылығы өнімдерін субсидиялау, сондай-ақ шикізатты әкетуге шектеу қолдану арқылы қолжетімді шикізатпен қамтамасыз ету;
жеңілдікті кредиттер беру мен негізгі және айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау арқылы өндірістің рентабельділігін арттыру;
қорғау шараларын қолдану (дайын өнімді әкелуді шектеу) арқылы ішкі нарықта отандық қайта өңделген өнімдердің бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
жаңа нарықтарды ашу арқылы қайта өңдеу өнімдерінің экспорттық әлеуетін арттыру көзделеді.
Қайта өңдеу үлесін 70 %-ға дейін жеткізе отырып, бастапқы өндірістен неғұрлым жоғары деңгейде өңделген өнімдер шығаруға көшу міндетін шешу үшін мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы өнімдерін терең қайта өңдеуді дамытуға инвестициялар, оның ішінде трансұлттық компаниялардың инвестициялары белсенді түрде тартылатын болады.
Бұдан басқа, өңдеу кәсіпорындарын шикізатпен қамтамасыз ету үшін сүт-тауар фермаларын, қой шаруашылықтарын, сондай-ақ дайындаушы пункттер желісін құру жөніндегі жобалар іске асырылады.
Аталған жобаларды табысты іске асыру үшін АНК арқылы инвестициялық мақсаттарға жеңілдікті кредиттер беру көзделетін болады.
Бұдан басқа, өңдеу кәсіпорындарына айналым қаражатын толықтыруға жеңілдікті кредиттер бөлінетін болады (көктемгі егіс жұмыстарын қаржыландыру бағдарламасына ұқсас).
Сондай-ақ өңдеуге (тері, жүн) тапсырғанда субсидияланатын ауыл шаруашылығы өнімдерінің тізбесін кеңейту көзделеді.
Дәнді және майлы дақылдарды тереңірек өңдеуді ынталандыру үшін жоғары деңгейде өңделген өндірістер құруға арналған субсидиялар нормативі 50 %-ға дейін арттырылған инвестициялық субсидиялау паспорты әзірленді. Бұл – крахмал, инулин, декстрин, глюкоза, фруктоза, мальтоза, мальтодекстрин, қышқыл, амин қосылыстары, ферменттер, полиацеталдар, лизин, лецитин, фитостерол, глицерин, ликопен, лигнин, ксилит және т.б. сияқты технологиялық жағынан күрделілігі жоғары өнімдер.
Сондай-ақ Инвестициялық салымдар кезінде агроөнеркәсіптік кешен субъектісі шеккен шығыстардың бір бөлігін өтеу бойынша субсидиялау қағидаларына былғары шикізаты мен жүнді өңдеу жөніндегі қуаттарды салуға және жаңғыртуға арналған инвестициялық салымдардың 25 %-ын өтеуді көздейтін жаңа паспорт енгізілді.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу өнеркәсібіне отандық және шетелдік инвестиция тартуды ынталандыру үшін шығыстардың, агроөнеркәсіптік кешен субъектілерінің лизингі мен кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу бойынша инвестициялық субсидиялар, қайта өңдеу кәсіпорындарының шикізат сатып алуға жұмсалатын шығындарын субсидиялау, ауыл шаруашылығы шикізатын (сүт, майлы дақылдар, жүгері, қант қызылшасы, қарақұмық) қайта өңдеуге тапсыру кезінде фермерлер шығындарының бір бөлігін субсидиялау сияқты мемлекеттік қолдаудың барлық шаралары сақталады.
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқтау
нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
(млн теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер:

В 2023 году в физическом весе увеличились объемы экспорта растительных масел рафинированных и нерафинированных на 40,7 %, муки на 1,1 %, шоколада на 3,2 %, соков фруктовых на 12,5 %, сыра и творога на 9,8 %, мороженого на 17,4 %.
Объем импорта в 2023 году по сравнению с 2022 годом уменьшился на 2,2 % и составил 4044,4 млн долл. США.
В натуральном выражении основной объем импорта приходится на плодоовощные консервы, молочные продукты, мясо птицы, кондитерские изделия, завозимые в основном из стран ЕАЭС и дальнего зарубежья.
Доля переработки сельскохозяйственной продукции в общем объеме производства в 2023 году составила по мясу 40,8 %, молоку – 33 %, зерновым – 30 %, масличным – 45 %, плодам и овощам – 3 %.
По данным местных исполнительных органов в 2023 году загрузка мощностей на предприятиях по переработке сельхозпродукции составила: растительному маслу – 33 %, молоку – 77 %, мясу – 54 %, муке – 36 %, крупе – 22,5 %, макаронным изделиям – 41,7 %, шерсти – 26 %, шкур – 6,3 %.
К основным факторам, сдерживающим развитие перерабатывающей промышленности, относятся:
неразвитость сырьевой базы;
неразвитость инфраструктуры;
моральный и физический износ оборудования;
отсутствие оборотных средств на закуп сырья;
высокая доля импорта;
отсутствие практического применения системы контроля за соблюдением законодательства в области технического регулирования.
Перспективы отрасли
В стране имеются ключевые факторы для успешного развития отрасли: увеличение емкости внутреннего рынка, незагруженные мощности действующих предприятий, рабочая сила.
В целях обеспечения продовольственной безопасности страны требуется комплексный подход по развитию отрасли, направленный на значительное увеличение объемов производства продуктов питания, сокращение импортозависимости и повышение экспорта переработанной продукции.
Комплексным планом предусматриваются:
– обеспечение доступным сырьем путем субсидирования сданной на переработку сельхозпродукции, а также применения ограничений на вывоз сырья;
– повышение рентабельности производства путем предоставления льготных кредитов и субсидирования ставки вознаграждения по кредитам на пополнение основных и оборотных средств;
– повышение конкурентоспособности отечественной переработанной продукции на внутреннем рынке путем применения защитных мер (ограничения ввоза готовой продукции);
– повышение экспортного потенциала продукции переработки путем открытия новых рынков.
Для решения задачи по переходу от первичного производства к выпуску продукции более высоких переделов с доведением доли переработки до 70 % будут активно привлекаться инвестиции, в том числе транснациональных компаний, на развитие глубокой переработки животноводческой и растениеводческой продукции.
Кроме того, для обеспечения перерабатывающих предприятий сырьем будут реализованы проекты по созданию молочно-товарных ферм, овцеводческих хозяйств, а также сети заготовительных пунктов.
Для успешной реализации указанных проектов будет предусмотрено льготное кредитование на инвестиционные цели через АКК.
Кроме того, будут выделены льготные кредиты перерабатывающим предприятиям на пополнение оборотных средств (по аналогии с программой финансирования весенне-полевых работ).
Также предусматривается расширение перечня сельхозпродукции, которая субсидируется при сдаче на переработку (шкуры, шерсть).
Для стимулирования более глубокой переработки зерновых и масличных культур разработан паспорт инвестиционного субсидирования на создание производств высокого передела с повышенным нормативом субсидий до 50 %. Это такие продукты высокой технологической сложности как: крахмал, инулин, декстрин, глюкоза, фруктоза, мальтоза, мальтодекстрин, кислота, аминосоединения, ферменты, полиацетали, лизин, лецитин, фитостерол, глицерин, ликопин, лигнин, ксилит и т.д.
Также в Правила субсидирования по возмещению части расходов, понесенных субъектом агропромышленного комплекса, при инвестиционных вложениях введен новый паспорт, предусматривающий возмещение 25 % инвестиционных вложений на строительство и модернизацию мощностей по переработке кожсырья и шерсти.
Для стимулирования привлечения отечественных и иностранных инвестиций в отрасль переработки сельхозпродукции будут сохранены все меры государственной поддержки, такие как инвестиционные субсидии по возмещению части расходов, ставки вознаграждения по лизингу и кредитам субъектов АПК, субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сырья, субсидирование части затрат фермеров при сдаче сельхозсырья на переработку (молоко, масличные культуры, кукуруза, сахарная свекла, гречиха).
п/п
Наименование
мероприятия
Форма
завершения
Срок исполнения
Ответственные
исполнители
Объем финансирования
(млн тенге)
Источники
финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты:

1)      Агроөнеркәсіптік кешенде өңделген өнімдер (сүт, ет, майлы дақылдар, күріш, жүгері, қарақұмық) үлесін 2026 жылы 70 %-ға дейін ұлғайту;
2024 жылы – 40 %;
2025 жылы – 50 %;
2026 жылы – 70 %;
2027 жылы – 70 %;
2028 жылы – 70 %;
2)      2028 жылы тамақ өнімдерін өндіру көлемін 4500 млрд теңгеге дейін ұлғайту.
Мал шаруашылығы өнімдерін өңдеуді дамыту
Сүт өңдеу
1.
Жалпы қуаты жылына 250 мың тонна сүтті өңдеу бойынша кемінде 20 инвестициялық жобаны іске асыру (жаңғырту және салу)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
әкімдіктер, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), Kazakh Invest (келісу бойынша)
-
инвестордың меншікті және тартылған қаражаты
2.
Жұмыс істеп тұрған сүт өңдеу кәсіпорындарының жүктелуін қамтамасыз ету үшін Солтүстік Қазақстан облысының жеңілдікті кредиттер беру тәжірибесін тарату шеңберінде сүт-тауар фермаларын құру бойынша инвестициялық жобаларды іске асыру
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
әкімдіктер
-
республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде (202 "Облыстық бюджеттерге, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың бюджеттеріне агроөнеркәсіптік кешендегі инвестициялық жобаларды қаржыландыруға кредит беру" бағдарламасы)
3.
Мыналар есебінен сүт сапасын арттыру:
Кеден одағының "Сүт және сүт өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің талаптары бойынша барлық сүт өндіруші субъектілер арасында оқу өткізу;
сүт өндіретін барлық субъектілерді сүтөткізгіші бар машинамен саууға көшіру;
жеке қосалқы шаруашылықтарды сауу аппараттарын қолданатын кооперативтерге тарту;
екіжақты Қазақстан-Германия жобасын іске асыру шеңберінде "Байсерке Агро" ОҒӨО базасында сүт өндірушілердің біліктілігін арттыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, әкімдіктер, "ҰАҒБО" (келісу бойынша)
-
республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде (267 "Білімнің және ғылыми зерттеулердің қолжетімділігін арттыру" бағдарламасының 100-кіші бағдарламасы)
талап етілмейді
4.
Кеден одағының "Сүт және сүт өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес келмейтін импорттық және отандық сүт өнімдеріне қатысты бақылауды күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, ДСМ, Қаржымині, әкімдіктер
-
талап етілмейді
5.
Зертханалық базаны жаңғырту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2028 жылдар
АШМ
-
2024 жылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бөлінген қаражат шеңберінде (139 "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыру және ұлғайту" бағдарламасы), 2025 жылы республикалық бюджет шеңберінде, "жаңа" бағдарлама
Ет өңдеу
6.

1) Увеличение доли переработанной продукции в агропромышленном комплексе (молоко, мясо, семена масличных культур, рис, кукуруза, гречиха) до 70 % в 2026 году:
2024 год – 40 %;
2025 год – 50 %;
2026 год – 70 %;
2027 год – 70 %;
2028 год – 70 %.
2) Увеличение объема производства продуктов питания в 2028 году до 4 500 млрд тенге.
Развитие переработки животноводческой продукции
Переработка молока
1.
Реализация (модернизация и строительство) не менее 20 инвестиционных проектов по переработке молока общей мощностью 250 тыс. тонн в год
акт приемки объекта в эксплуатацию
ежегодно, 2024 – 2028 годы
акиматы, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), Kazakh Invest (по согласованию)
-
собственные и привлеченные средства инвестора
2.
Реализация проектов по созданию молочно-товарных ферм в рамках тиражирования опыта Северо-Казахстанской области по льготному кредитованию для обеспечения загруженности действующих молокоперерабатывающих предприятий
акт приемки объекта в эксплуатацию
ежегодно, 2024 – 2028 годы
акиматы
-
в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете (программа 202 "Кредитование областных бюджетов, бюджетов городов республиканского значения, столицы на финансирование инвестиционных проектов в агропромышленном комплексе")
3.
Повышение качества молока за счет:
проведения обучения среди всех субъектов молочного производства по требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности молока и молочной продукции";
перехода всех субъектов молочного производства на машинное доение с молокопроводом;
вовлечения личных подсобных хозяйств в кооперативы с применением доильных аппаратов;
повышения компетенции производителей молока на базе УНПЦ "Байсерке Агро" в рамках реализации двустороннего казахстанско-германского проекта
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, акиматы, НАНОЦ (по согласованию)
-
в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете (подпрограмма 100 программы 267 "Повышение доступности знаний и научных исследований")
не требуются
4.
Усиление контроля в отношении импортной и отечественной молочной продукции, не соответствующей требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности молока и молочной продукции"
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, МЗ, МФ,
акиматы
-
не требуются
5.
Модернизация лабораторной базы
информация в Правительство Республики Казахстан
2024 – 2025 годы
МСХ
-
в 2024 году в рамках средств, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан (программа 139 "Формирование и увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора"), в 2025 году в рамках республиканского бюджета, программа "новая"
Переработка мяса
6.

Мемлекет басшысының ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемін 2 есеге ұлғайту бойынша тапсырмасын орындау жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған мақұлданған жол картасына және облыстардың әкімдіктеріне арналған 2024 жылғы 5 ақпандағы № 11-03/07-1352 нысаналы индикаторларға сәйкес ұйымдасқан шаруашылықтарда қайта өңдеу кәсіпорындарын қажетті шикізат базасымен қамтамасыз ету мақсатында ірі және ұсақ мал басын ұлғайту
АШМ-ға
ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
әкімдіктер
-
жергілікті бюджетте көзделген қаражат шеңберінде (053 "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау" бағдарламасының 015-кіші бағдарламасы)
7.
Жалпы қуаты жылына 65 мың тонна ет өңдеу бойынша кемінде 20 инвестициялық жобаны іске асыру (жаңғырту және салу)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
әкімдіктер, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), Kazakh Invest (келісу бойынша)
-
инвестордың меншікті және тартылған қаражаты
8.
Қой шаруашылығы бойынша:
жыл бойы қозы етін өндіру технологиясын енгізгені үшін;
асыл тұқымды негізгі аталық қошқарлар мен сынауға алынған қошқарларды күтіп-баққаны үшін субсидиялаудың жаңа түрлерін әзірлеу және енгізу.
Қой шаруашылығындағы селекциялық-асыл тұқымдық жұмысты субсидиялаудың сараланған нормативтерін әзірлеу және енгізу
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына өзгерістер енгізу
2025 жылғы тамыз
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
9.
Кеден одағының "Ет және ет өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің талаптары бойынша ет өндіруші барлық субъектілер арасында оқу өткізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, әкімдіктер, "ҰАҒБО" (келісу бойынша)
-
республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде (267 "Білімнің және ғылыми зерттеулердің қолжетімділігін арттыру" бағдарламасының 100-кіші бағдарламасы)
10.
Кеден одағының "Ет және ет өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес келмейтін импорттық және отандық өнімдерге қатысты бақылауды күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, ДСМ, Қаржымині, әкімдіктер
-
талап етілмейді
11.
Зертханалық базаны жаңғырту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 – 2025 жылдар
АШМ
-
2024 жылы Қазақстан Республикасы Үкіметінің резервінен бөлінген қаражат шеңберінде (139 "Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің жарғылық капиталдарын қалыптастыру және ұлғайту" бағдарламасы), 2025 жылы республикалық бюджет шеңберінде, "жаңа" бағдарлама
Ауыл шаруашылығы жануарларының терісін өңдеу
12.

Увеличение поголовья крупного и мелкого рогатого скота в организованных хозяйствах с целью обеспечения необходимой сырьевой базой перерабатывающих предприятий согласно одобренной Дорожной карте по исполнению поручения Главы государства по увеличению объема валовой продукции сельского хозяйства в 2 раза на 2024-2028 годы и целевым индикаторам для акиматов областей от 5 февраля 2024 года № 11-03/07-1352
информация в МСХ
ежегодно, 2024 – 2028 годы
акиматы
-
в рамках средств, предусмотренных в местном бюджете (подпрограмма 015 программы 053 "Субсидирование развития племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства")
7.
Реализация (модернизация и строительство) не менее 20 инвестиционных проектов по переработке мяса общей мощностью 65 тыс. тонн в год
акт приемки объекта в эксплуатацию
ежегодно, 2024 – 2028 годы
акиматы, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию),
Kazakh Invest (по согласованию)
-
собственные и привлеченные средства инвестора
8.
Разработка и введение новых видов субсидирования по овцеводству:
за внедрение технологии круглогодичного производства ягнятины;
за содержание племенных основных баранов-производителей и баранов- пробников.
Разработка и введение дифференцированных нормативов субсидирования селекционно-племенной работы в овцеводстве.
внесение изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от
15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
август
2025 года
МСХ, МНЭ, МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
-
не требуются
9.
Проведение обучения среди всех субъектов мясного производства по требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности мяса и мясной продукции"
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, акиматы, НАНОЦ (по согласованию)
-
в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете (подпрограмма 100 программы 267 "Повышение доступности знаний и научных исследований")
10.
Усиление контроля в отношении импортной и отечественной продукции, не соответствующей требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности мяса и мясной продукции"
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, МЗ, МФ, акиматы
-
не требуются
11.
Модернизация лабораторной базы
информация в Правительство Республики Казахстан
2024 – 2025 годы
МСХ
-
в 2024 году в рамках средств, выделенных из резерва Правительства Республики Казахстан (программа 139 "Формирование и увеличение уставных капиталов субъектов квазигосударственного сектора"), в
2025 году в рамках республиканского бюджета, программа "новая"
Переработка шкур сельскохозяйственных животных
12.

Жалпы қуаты жылына кемінде 5 млн дана тері болатын ауыл шаруашылығы жануарларының терісін өңдеу бойынша кемінде 5 инвестициялық жобаны іске қосу
объектіні пайдалануға беру актісі
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
әкімдіктер, Kazakh Invest (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
-
инвестордың меншікті және тартылған қаражаты
13.
Осы Жоспарға қосымшаға сәйкес әрбір өңірде тері жинайтын сервистік дайындаушы орталықтар құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2026 жылдар
АШМ, әкімдіктер -
инвестордың меншікті және тартылған қаражаты
14.
Жануарларды есепке алудың жаңа цифрлық платформасын әзірлеу кезінде әкімшілендіруді және:
жануарлардың эктопаразиттері мен тері ауруларына қарсы ветеринариялық-санитариялық іс-шаралардың жүргізілуін;
өткізуге арналған жануарларды аулада союға тыйым салу туралы ветеринариялық заңнама талаптарын орындаудың қамтамасыз етілуін бақылауды күшейту тетіктерін көздеу
ауыл шаруашылығы жануарларын сәйкестендірудің жаңа цифрлық платформасын пайдалануға беру
2024 жылғы желтоқсан
АШМ
-
талап етілмейді
Ауыл шаруашылығы жануарларының жүнін өңдеу
15.
Жалпы қуаты жылына кемінде 25 мың тонна жүн өңдейтін кемінде 5 инвестициялық жобаны іске қосу
объектіні пайдалануға беру актісі
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
әкімдіктер, Kazakh Invest (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
-
инвестордың меншікті және тартылған қаражаты
16.
Осы Жоспарға қосымшаға сәйкес әрбір өңірде жүн жинайтын сервистік дайындаушы орталықтар құру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2026 жылдар
АШМ, әкімдіктер
-
инвестордың меншікті және тартылған қаражаты
17.
Биязы жүнді қой шаруашылығы субъектілері – субсидия алушылар жүргізген селекциялық-асыл тұқымдық жұмыстың сапасын бақылайтын қосымша құралдар енгізу
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына өзгерістер енгізу
2025 жылғы тамыз
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, әкімдіктер
-
талап етілмейді
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өңдеу
18.
Мынадай инвестициялық жобаларды іске асыру (жаңғырту және салу):
жалпы қуаты жылына кемінде 250 мың тонна болатын дәнді дақылдарды тереңдетіп өңдейтін кемінде 2 жоба;
жалпы қуаты жылына кемінде 150 мың тонна жемістер мен көкөністерді қайта өңдейтін кемінде 5 жоба
объектіні пайдалануға беру актісі
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, СІМ, әкімдіктер, Kazakh Invest (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
-
инвестордың меншікті және тартылған қаражаты
19.

Запуск не менее 5 инвестиционных проектов по переработке шкур сельскохозяйственных животных общей мощностью не менее 5 млн. штук шкур в год
акт приемки объекта в эксплуатацию
ежегодно, 2024 – 2028 годы
акиматы, Kazakh Invest (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
-
собственные и привлеченные средства инвестора
13.
Создание сервисно-заготовительных центров сбора шкур в каждом регионе согласно приложению к настоящему Плану
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, 2024 – 2026 годы
МСХ, акиматы
-
собственные и привлеченные средства инвестора
14.
При разработке новой цифровой платформы учета животных предусмотрение механизмов усиления администрирования и контроля за:
проведением ветеринарно-санитарных мероприятий против эктопаразитов и кожных заболеваний животных;
обеспечением выполнения требований ветеринарного законодательства о запрете подворного убоя животных, предназначенных для реализации.
ввод в эксплуатацию новой цифровой платформы идентификации сельскохозяйственных животных
декабрь 2024 года
МСХ
-
не требуются
Переработка шерсти сельскохозяйственных животных
15.
Запуск не менее 5 инвестиционных проектов по переработке шерсти общей мощностью не менее 25 тыс. тонн в год
акт приемки объекта в эксплуатацию
ежегодно, 2024 – 2028 годы
акиматы, Kazakh Invest (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
-
собственные и привлеченные средства инвестора
16.
Создание сервисно-заготовительных центров сбора шерсти в каждом регионе согласно приложению к настоящему Плану
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, 2024 – 2026 годы
МСХ, акиматы
-
собственные и привлеченные средства инвестора
17.
Внедрение дополнительных инструментов контроля за качеством проведенной селекционно-племенной работы субъектами тонкорунного овцеводства – получателями субсидий
внесение изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
август 2025 года
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы
-
не требуются
Переработка растениеводческой продукции
18.
Реализация (модернизация и строительство) инвестиционных проектов:
не менее 2 проектов по глубокой переработке зерновых культур общей мощностью не менее 250 тыс. тонн в год;
не менее 5 проектов по переработке плодов и овощей общей мощностью не менее 150 тыс. тонн в год
акт приемки объекта в эксплуатацию
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, МИД, акиматы, Kazakh Invest (по согласованию, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
-
собственные и привлеченные средства инвестора
19.

Мемлекет басшысының ауыл шаруашылығы жалпы өнімінің көлемін 2 есеге ұлғайту бойынша тапсырмасын орындау жөніндегі 2024 – 2028 жылдарға арналған мақұлданған жол картасына және облыстардың әкімдіктеріне арналған 2024 жылғы 5 ақпандағы № 11-03/07-1352 нысаналы индикаторларға сәйкес ұйымдасқан шаруашылықтарда ауыл шаруашылығы дақылдарының (қарақұмық, майлы дақылдар, қант қызылшасы, картоп) егіс алаңдарын ұлғайту
АШМ-ға
ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
әкімдіктер
-
талап етілмейді
20.
Жеміс-көкөніс дақылдарының техникалық сорттарының үлес салмағын 50 %-ға дейін арттыру
АШМ-ға
ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
әкімдіктер
-
талап етілмейді
21.
Кеден одағының "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы", "Астық қауіпсіздігі туралы", "Жемістер мен көкөністерден жасалған шырын өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенттерінің
талаптарына сәйкес келмейтін импорттық және отандық өнімдерге қатысты бақылауды күшейту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, ДСМ, Қаржымині, әкімдіктер
-
талап етілмейді
Шетелдік инвестициялар тарту
22.
Шетелдік инвесторды тартуды пысықтау мақсатында ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу саласындағы басым инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастыру
басым бағыттарды айқындау
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, СІМ, Kazakh Invest (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
23.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу саласына кемінде екі трансұлттық компанияны тарту
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, СІМ, Kazakh Invest (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу саласын ғылыми қамтамасыз ету
24.
Бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде:
қалдықсыз өндіріске есептелген ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеудің жаңа технологияларын әзірлеу бойынша;
ауыл шаруашылығы шикізатын және қайталама шикізатты терең өңдеудің жаңа технологияларын әзірлеу бойынша;
жүн бағытындағы отандық қой тұқымдарының жүн сапасын жақсарту бойынша ғылыми бағдарламаларды іске асыру
әзірленген жаңа технологиялық шешімдер
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, "ҰАҒБО" (келісу бойынша)
-
республикалық бюджетте көзделген қаражат шеңберінде (267 "Білімнің және ғылыми зерттеулердің қолжетімділігін арттыру" бағдарламасының 101-кіші бағдарламасы)
25.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу саласындағы ұлттық стандарттардың тізбесін (жаңаларын әзірлеу есебінен) кеңейту
Ұлттық стандарттау жоспарына ұсыныстар
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, СИМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
Ауыл шаруашылығы өнімдері мен шикізатын өңдеуді мемлекеттік ынталандыру және қолдау шаралары
26.
Тереңдете өңделген ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру үшін сүт өңдеу кәсіпорындарының оны сатып алуға жұмсалатын шығындарын субсидиялауды қамтамасыз ету
АШМ-ға ақпарат
жыл сайын қаңтар, шілде
әкімдіктер
-

Увеличение посевных площадей сельхозкультур (гречиха, масличные культуры, сахарная свекла, картофель) в организованных хозяйствах согласно одобренной Дорожной карте по исполнению поручения Главы государства по увеличению объема валовой продукции сельского хозяйства в 2 раза на 2024 – 2028 годы и целевым индикаторам для акиматов областей от 5 февраля 2024 года № 11-03/07-1352
информация в МСХ
ежегодно, 2024 – 2028 годы
акиматы
-
не требуются
20.
Увеличение удельного веса технических сортов плодоовощных культур до 50 %
информация в МСХ
ежегодно, 2024 – 2028 годы
акиматы
-
не требуются
21.
Усиление контроля в отношении импортной и отечественной продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции", "О безопасности зерна", "О безопасности на соковую продукцию из фруктов и овощей"
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, МЗ, МФ, акиматы
-
не требуются
Привлечение иностранных инвестиций
22.
Формирование перечня приоритетных инвестиционных проектов в сфере переработки сельскохозяйственной продукции с целью проработки привлечения иностранного инвестора
определение приоритетных направлений
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, МИД, Kazakh Invest (по согласованию)
-
не требуются
23.
Привлечение не менее двух транснациональных компаний в сферу переработки сельскохозяйственной продукции
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, МИД, Kazakh Invest (по согласованию)
-
не требуются
Научное обеспечение отрасли переработки сельскохозяйственной продукции
24.
В рамках программно-целевого финансирования реализация научных программ по:
разработке новых технологий переработки сельскохозяйственной продукции, рассчитанных на безотходное производство;
разработке новых технологий глубокой переработки сельскохозяйственного сырья и вторичного сырья;
улучшению качества шерсти отечественных пород овец шерстной направленности.
разработанные новые технологические решения
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, НАНОЦ (по согласованию)
-
в рамках средств, предусмотренных в республиканском бюджете (подпрограмма 101 программы 267 "Повышение доступности знаний и научных исследований")
25.
Расширение перечня (за счет разработки новых) национальных стандартов в сфере переработки сельскохозяйственной продукции
предложения в Национальный план стандартизации
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, МТИ,
НПП "Атамекен"
(по согласованию)
-
не требуются
Меры государственного стимулирования и поддержки переработки сельскохозяйственной продукции и сырья
26.
Обеспечение субсидирования затрат молокоперерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной
продукции для производства продуктов ее глубокой переработки
информация в МСХ
январь, июль ежегодно
акиматы
-

жергілікті бюджетте көзделген қаражат шеңберінде (057 "Мал шаруашылығы саласында оны терең өңдеу өнімдерін өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімін сатып алуға өңдеуші кәсіпорындардың шығындарын субсидиялау" бағдарламасының 015-кіші бағдарламасы)
27.
Бизнестің сұранысы негізінде:
ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу бойынша жаңа қуаттар салуды, қолданыстағыларын кеңейту мен жаңғыртуды инвестициялық субсидиялау;
өңдеу кәсіпорындарының шикізат сатып алуға жұмсалатын шығындарын субсидиялау;
өңдеуге тапсырылған шикізат құнын субсидиялау бойынша қолданыстағы мемлекеттік қолдау шараларын өзектілендіру
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрықтары
2024 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, әкімдіктер, "Атамекен" (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
28.
Қазақстан Республикасының жаңа Салық кодексін әзірлеу шеңберінде таза 5 жылдық салықтық тарихы бар компания үшін қосымша құн салығын қайтару практикасын автоматты режимде енгізуді пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
Қаржымині, ҰЭМ, АШМ, СИМ
-
талап етілмейді
29.
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндірушілерге аванс беру үшін ӘМАТ өндірумен айналысатын өңдеу кәсіпорындарын "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ-ның шикізатын (күнбағыс тұқымы, күріш, астық және қарақұмық) форвардтық сатып алуы арқылы ӘМАТ бағасын тұрақтандыру жөніндегі іс шараларға тарту
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер, қайта өңдеу кәсіпорындары, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ арасында форвардтық сатып алу бойынша жасалған 3 жақты келісімшарттары
желтоқсан, жыл сайын
АШМ, "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ (келісу бойынша)
-
005 "Агроөнеркәсіптік кешенді ынталандыру жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыру үшін "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы ҰК" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту"
30.
Жеке қосалқы шаруашылықтарды кооперацияларға біріктіру мақсатында ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қосымша мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну мәселелерін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
АШМ
-
талап етілмейді
31.
"Инвестицияларды мемлекеттік қолдауды іске асырудың кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 14 қаңтардағы № 13 қаулысымен бекітілген инвестициялық жобаларды іске асыру үшін айқындалған басым қызмет түрлерінің тізбесін өзектілендіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2025 жылғы желтоқсан
АШМ, СІМ, ҰЭМ, Қаржымині
-
талап етілмейді
32.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу жөніндегі жобаларды іске асыру үшін "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамына бюджеттік кредиттер бөлу
кредиттік шарт

в рамках средств, предусмотренных в местном бюджете (подпрограмма 015 программы 057 "Субсидирование затрат перерабатывающих предприятий на закуп сельскохозяйственной продукции для производства продуктов ее глубокой переработки в сфере животноводства")
27.
Актуализация существующих мер государственной поддержки на основе потребности бизнеса:
по инвестиционному субсидированию строительства новых, расширения и модернизации существующих мощностей по переработке сельскохозяйственной продукции;
по субсидированию затрат перерабатывающих предприятий на закуп сырья;
по субсидированию стоимости сырья, сданного на переработку.
приказы Министра сельского хозяйства Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы, НПП "Атамекен" (по согласованию)
-
не требуются
28.
В рамках разработки нового Налогового кодекса Республики Казахстан проработка вопроса введения практики возврата налога на добавленную стоимость в автоматическом режиме для компаний, имеющих чистую 5-летнюю налоговую историю
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МФ, МНЭ, МСХ, МТИ
-
не требуются
29.
Вовлечение перерабатывающих предприятий, занятых производством СЗПТ, в мероприятия по стабилизации цен на СЗПТ через форвардный закуп сырья (семена подсолнечника, рис зерно и гречиха) АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация" для авансирования сельхозтоваропроизводителей
заключенные 3-х сторонние контракты по форвардному закупу между сельхозтоваропроизводителями, перерабатывающими предприятиями, АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация"
декабрь, ежегодно
МСХ, АО "НК Продовольственная контрактная корпорация (по согласованию)
-
005 "Увеличение уставного капитала АО "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация" для реализации государственной политики по стимулированию агропромышленного комплекса"
30.
Проработка вопросов предоставления дополнительных мер государственной поддержки сельскохозяйственным кооперативам личных подсобных хозяйств в целях вовлечения личных подсобных хозяйств в кооперации
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МСХ
-
не требуются
31.
Актуализация перечня приоритетных видов деятельности, определенных для реализации инвестиционных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 января 2016 года № 13 "О некоторых вопросах реализации государственной поддержки инвестиций"
постановление Правительства Республики Казахстан
декабрь
2025 года
МСХ, МИД, МНЭ, МФ
-
не требуются
32.
Выделение бюджетных кредитов АО "Аграрная кредитная корпорация" для реализации проектов по переработке сельхозпродукции
кредитный договор

жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
371 711 739 мың теңге, оның ішінде: 2024 жылы - 27 683 325 мың теңге; 2025 жылы - 98 337 365 мың теңге; 2026 жылы - 121 323 032 мың теңге; 2027 жылы - 61 403 666 мың теңге; 2028 жылы - 62 964 351 мың теңге.
республикалық бюджет
33.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 31 тамыздағы № 322 бұйрығымен бекітілген Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жобаларға кредит беру қағидалары шеңберінде кредиттер беруге арналған жобалар тізбесіне ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу жөніндегі бағыттарды қосу
"Агроөнеркәсіптік кешен саласындағы жобаларға кредит беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2023 жылғы 31 тамыздағы № 322 бұйрығына өзгерістер енгізу
2024 жылғы тамыз
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
Өңделген ауыл шаруашылығы өнімдерін өткізу нарықтарын кеңейту жөніндегі шаралар
34.
Өнімдерді делдалсыз тікелей жеткізу арқылы өңдеу кәсіпорындарының мектептегі тамақтану бағдарламасына қатысу мәселелерін пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы тамыз
АШМ, ОМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
35.
Әлеуетті импорттаушы елдермен келіссөздер процестерін жандандыру арқылы өңделген ауыл шаруашылығы өнімдерін жеткізу үшін жаңа экспорттық нарықтарды ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
желтоқсан, жыл сайын
АШМ, СИМ, СІМ,
-
талап етілмейді
36.
Қытаймен карантиндік келісімге генетикалық түрлендірілген (ГТ) өсімдік шаруашылығы өнімдерінің импорты бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізуге бастама жасау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
желтоқсан, 2024 – 2025 жылдар
АШМ, СІМ
-
талап етілмейді
37.
Вакцинациялай отырып, елдің аусылдан таза деген мәртебесін қалпына келтіру және импорттаушылардың өңірлендіру қағидатын мойындауы есебінен мал шаруашылығы өнімдерінің экспорттық нарықтарын ашу мәселесін шешу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
желтоқсан, 2024 – 2025 жылдар
АШМ
-
талап етілмейді
38.
Бие сүтін экспорттау үшін халықаралық нарықтарды ашу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2028 жылғы қыркүйек
АШМ, СИМ, ДСМ
-
талап етілмейді
39.
Қазақстандық ұнды Ауғанстанға экспорттау үшін баламалы логистикалық маршруттар құру мәселелерін пысықтау
АШМ-ға ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
КМ, СІМ, ҚТЖ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
"QazTrade" (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
40.
Шикізатты және дайын ауыл шаруашылығы өнімдерін ел ішінде тасымалдау бойынша және шикізаттық емес тауарларды экспорттау кезіндегі ахуалды жақсарту үшін логистиканың проблемалық мәселелері бойынша (вагондардың тапшылығы, жүктерді жеткізу жылдамдығының төмен болуы, локомотивтік тартымның жетіспеушілігі, жоғары тасымалдау тарифтері, шикізаттық емес тауарларды тиеп-жөнелту бойынша басымдықтың болмауы және т.б.) жедел шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
жыл сайын, 2024 – 2028 жылдар
АШМ, КМ, ҚТЖ (келісу бойынша),
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
41.
Ішкі нарықта отандық тауарларды ілгерілетуді қолдау шараларын енгізу жөніндегі мәселені пысықтау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
АШМ, ҰЭМ, ӨҚМ, Қаржымині,
"Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
-
талап етілмейді
42.
Импорт пен өндірістің "көлеңкелі" сегменттерін анықтау және олардың жолын кесу жөнінде шаралар қабылдау (әкелінетін өнімнің қауіпсіздігін бақылау жүйелерін, өнімдерді заңсыз әкелгені үшін жазаны өзгерту бойынша сапалы бастамаларды және т.б. енгізуді қоса алғанда)
АШМ-ға ақпарат
2024 жылғы желтоқсан
Қаржымині, "Атамекен" ҰКП
(келісу бойынша)
-
талап етілмейді
Қаржыландырудың жыл сайынғы көлемі елдің экономикалық даму қарқынын, республикалық бюджеттің кіріс бөлігінің мүмкіндіктерін негізге ала отырып, тиісті қаржы жылдарына арналған республикалық бюджет жобасы нақтыланған немесе қалыптастырылған және уәкілетті орган тиісті растайтын құжаттаманы енгізген кезде қаралатын болады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
"Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ҰК" АҚ – "Азық-түлік келісімшарт корпорациясы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
АНК – "Аграрлық несие корпорациясы" акционерлік қоғамы
"Атамекен" ҰКП – "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
әкімдіктер – облыстардың, Алматы, Астана және Шымкент қалаларының әкімдіктері
ӘМАТ – әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарлары
"Байсерке Агро" ОҒӨО – "Байсерке Агро" оқу ғылыми-өндірістік орталығы
"Бәйтерек" ҰБХ" АҚ – "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамы
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
КМ – Қазақстан Республикасының Көлік министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚТЖ – "Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ОМ – Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ӨҚМ – Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
"ҰАҒБО" КеАҚ – "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Kazakh Invest – "Kazakh Invest" ұлттық компаниясы " акционерлік қоғамы
QazTrade – "QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы
Ауыл шаруашылығы өнімдерін
өңдеуді дамыту жөніндегі
2024 – 2028 жылдарға арналған
кешенді жоспарға
қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының терісін жинайтын сервистік дайындаушы орталықтарды құру, бірл.

ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, МНЭ, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
371 711 739 тыс. тенге, из них: 2024 год - 27 683 325 тыс. тенге; 2025 год - 98 337 365 тыс. тенге; 2026 год - 121 323 032 тыс. тенге; 2027 год - 61 403 666 тыс. тенге; 2028 год - 62 964 351 тыс. тенге.
республиканский бюджет
33.
Включение направлений по переработке сельскохозяйственной продукции в перечень проектов для кредитования в рамках Правил кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 августа 2023 года № 322
внесение изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 31 августа 2023 года № 322 "Об утверждении Правил кредитования проектов в сфере агропромышленного комплекса"
август
2024 года
МСХ, МФ, МНЭ,
НПП "Атамекен"
(по согласованию)
-
не требуются
Меры по расширению рынков сбыта переработанной продукции сельского хозяйства
34.
Проработка вопросов участия предприятий переработки в программе школьного питания путем прямой поставки продукции без посредников
информация в Правительство Республики Казахстан
август
2024 года
МСХ, МП, НПП "Атамекен" (по согласованию)
-
не требуются
35.
Открытие новых экспортных рынков для поставки переработанной продукции сельского хозяйства путем активизации переговорных процессов со странами-потенциальными импортерами
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь, ежегодно
МСХ, МТИ, МИД
-
не требуются
36.
Инициирование вопроса внесения изменений и дополнений в карантинное соглашение с Китайской Народной Республикой в части импорта генно-модифицированной (ГМ) растениеводческой продукции
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2024 – 2025 годы
МСХ, МИД
-
не требуются
37.
Восстановление статуса страны, свободной от ящура, с вакцинацией, и решение вопроса открытия экспортных рынков животноводческой продукции за счет признания импортерами принципа регионализации
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь 2024 – 2025 годов
МСХ
-
не требуются
38.
Открытие международных рынков для экспорта кобыльего молока
информация в Правительство Республики Казахстан
сентябрь
2028 года
МСХ, МТИ,
МЗ
-
не требуются
39.
Проработка вопросов создания альтернативных логистических маршрутов для экспорта казахстанской муки в Афганистан
информация в МСХ
декабрь
2024 года
МТ, МИД, КТЖ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), QazTrade" (по согласованию)
-
не требуются
40.
Оперативное принятие мер по устранению проблемных вопросов логистики (дефицит вагонов, низкая скорость доставки грузов, недостаток локомотивной тяги, высокие тарифы на перевозки, отсутствие приоритета по отгрузке несырьевых товаров в экспортном направлении и др.) для улучшения ситуации по транспортировке сырья и готовой продукции сельского хозяйства внутри страны и при экспорте несырьевых товаров
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно, 2024 – 2028 годы
МСХ, МТ,
КТЖ
(по согласованию),
НПП "Атамекен"
(по согласованию)
-
не требуются
41.
Проработка вопроса по внедрению мер поддержки на продвижение отечественных товаров на внутреннем рынке
информация в Правительство Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МСХ, МНЭ, МПС, МФ, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
-
не требуются
42.
Принятие мер по выявлению и пресечению "теневых" сегментов импорта и производства (включая внедрение систем контроля безопасности ввозимой продукции, качественных инициатив по изменению наказания за нелегальный ввоз продукции и др.)
информация в МСХ
декабрь
2024 года
МФ, НПП "Атамекен"
(по согласованию)
-
не требуются
Ежегодные объемы финансирования будут рассматриваться при уточнении или формировании проекта республиканского бюджета на соответствующие финансовые годы, исходя из темпов экономического развития страны, возможностей доходной части республиканского бюджета, и внесении уполномоченным органом соответствующей подтверждающей документации.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АО "НК "Продовольственная контрактная корпорация" – акционерное общество "Национальная компания "Продовольственная контрактная корпорация";
АКК – акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация"
НПП "Атамекен" – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
акиматы – акиматы областей, городов Алматы, Астаны и Шымкента
СЗПТ – социально значимые продовольственные товары
УНПЦ "Байсерке Агро" - учебный научно-производственный центр "Байсерке Агро"
АО "НУХ "Байтерек" – акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "Байтерек"
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
Kazakh Invest – акционерное общество "Национальная компания "Kazakh Invest"
МТ – Министерство транспорта Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
КТЖ – акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
МП – Министерство просвещения Республики Казахстан
МПС – Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
НАО "НАНОЦ" – некоммерческое акционерное общество "Национальный аграрный научно-образовательный центр"
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
QazTrade – акционерное общество "Центр развития торговой политики" QazTrade"
Приложение
к Комплексному плану
по развитию переработки
сельскохозяйственной
продукции
на 2024 – 2028 годы
Создание сервисно-заготовительных центров сбора шкур сельскохозяйственных животных, ед.