Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 15 шiлдедегi № 552 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлiк меншiк құқығы комитетi" республикалық мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Мәжбүрлеп орындату комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
"Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына қатысты мемлекеттік басқарудың тиісті саласына (аясына) басшылық ететін уәкілетті орган болып айқындалсын.
3. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қарамағындағы мемлекеттік мекемелер таратылсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын шараларды қабылдасын.
5. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ережеде:
1-тарау мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Министрліктің мынадай ведомстволары бар:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлiк меншiк құқығы комитетi;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Мәжбүрлеп орындату комитеті;
3) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заңгерлік қызметтер көрсетуді ұйымдастыру комитеті.";
Министрліктің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Министрліктің және оның ведомствосының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі:
1. Министрлік:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Сот сараптамалары орталығы" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны.

О некоторых вопросах Министерства юстиции Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июля 2024 года № 552.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать:
республиканское государственное учреждение "Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан";
республиканское государственное учреждение "Комитет принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Казахстан";
республиканское государственное учреждение "Комитет регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан".
2. Определить Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан уполномоченным органом по руководству соответствующей отраслью (сферой) государственного управления в отношении республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Ликвидировать государственные учреждения, находящиеся в ведении Министерства юстиции Республики Казахстан, согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке принять необходимые меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" следующие изменения и дополнение:
в Положении о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
главу 1 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Министерство имеет следующие ведомства:
1) Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) Комитет принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Казахстан;
3) Комитет регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан.";
перечень организаций, находящихся в ведении Министерства, изложить в следующей редакции:
"Перечень организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомства:
1. Министерство:
1) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан;
2) республиканское государственное казенное предприятие "Центр судебных экспертиз" Министерства юстиции Республики Казахстан.

2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы комитеті:
1) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Зияткерлік меншік құқығы комитетінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.";
Министрліктің қарамағындағы аумақтық органдардың тізбесінде 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48,49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79-тармақтар алып тасталсын.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 15 шілдедегі
№ 552 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің қарамағындағы таратылатын мемлекеттік мекемелерінің тізбесі
1. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Абай облысының әдiлет департаментi Семей қаласының ауданаралық әділет басқармасы.
2. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Абай облысының әдiлет департаментi Үржар ауданаралық әділет басқармасы.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Ақмола облысының әдiлет департаментi Ақкөл ауданаралық әділет басқармасы.
4. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Ақмола облысының әдiлет департаментi Есіл ауданаралық әділет басқармасы.
5. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Ақмола облысының әдiлет департаментi Целиноград ауданаралық әділет басқармасы.
6. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Ақмола облысының әдiлет департаментi Бурабай ауданаралық әділет басқармасы.
7. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Алматы облысының әдiлет департаментi Еңбекшіқазақ ауданаралық әділет басқармасы.
8. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Алматы облысының әдiлет департаментi Қарасай ауданаралық әділет басқармасы.
9. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Алматы облысының әдiлет департаментi Іле ауданаралық әділет басқармасы.
10. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Ақтөбе облысының әдiлет департаментi Мұғалжар ауданаралық әділет басқармасы.
11. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Ақтөбе облысының әдiлет департаментi Ойыл ауданаралық әділет басқармасы.
12. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Ақтөбе облысының әдiлет департаментi Хромтау ауданаралық әділет басқармасы.
13. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Ақтөбе облысының әдiлет департаментi Шалқар ауданаралық әділет басқармасы.

2. Комитет по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан:
1) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный институт интеллектуальной собственности" Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан.";
в перечне территориальных органов, находящихся в ведении Министерства, пункты 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 исключить.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр Республики Казахстан О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от " " 2024 года
Перечень ликвидируемых государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства юстиции Республики Казахстан
1. Межрайонное управление юстиции города Семей Департамента юстиции области Абай Министерства юстиции Республики Казахстан.
2. Урджарское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции области Абай Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Аккольское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Акмолинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Есильское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Акмолинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
5. Целиноградское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Акмолинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
6. Бурабайское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Акмолинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
7. Енбекшиказахское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Алматинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
8. Карасайское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Алматинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
9. Илийское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Алматинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
10. Мугалжарское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Актюбинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
11. Уилское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Актюбинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
12. Хромтауское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Актюбинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
13. Шалкарское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Актюбинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.

14. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Атырау облысының әдiлет департаментi Жылыой ауданаралық әділет басқармасы.
15. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Атырау облысының әдiлет департаментi Махамбет ауданаралық әділет басқармасы.
16. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Атырау облысының әдiлет департаментi Құрманғазы ауданаралық әділет басқармасы.
17. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Батыс Қазақстан облысының әдiлет департаментi Ақжайық ауданаралық әділет басқармасы.
18. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Батыс Қазақстан облысының әдiлет департаментi Бөрлі ауданаралық әділет басқармасы.
19. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Батыс Қазақстан облысының әдiлет департаментi Бәйтерек ауданаралық әділет басқармасы.
20. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Батыс Қазақстан облысының әдiлет департаментi Казталов ауданаралық әділет басқармасы.
21. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Жамбыл облысының әдiлет департаментi Жамбыл ауданаралық әділет басқармасы.
22. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Жамбыл облысының әдiлет департаментi Т. Рысқұлов ауданаралық әділет басқармасы.
23. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Жамбыл облысының әдiлет департаментi Талас ауданаралық әділет басқармасы.
24. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Жамбыл облысының әдiлет департаментi Шу ауданаралық әділет басқармасы.
25. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Жетісу облысының әдiлет департаментi Ақсу ауданаралық әділет басқармасы.
26. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Жетісу облысының әдiлет департаментi Панфилов ауданының әділет басқармасы.
27. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Жетісу облысының әдiлет департаментi Текелі қаласының ауданаралық әділет басқармасы.
28. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қарағанды облысының әдiлет департаментi Теміртау қаласының ауданаралық әділет басқармасы.
29. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қарағанды облысының әдiлет департаментi Қарқаралы ауданының әділет басқармасы.
30. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қарағанды облысының әдiлет департаментi Балқаш қаласының ауданаралық әділет басқармасы.
31. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қостанай облысының әдiлет департаментi Әулиекөл ауданаралық әділет басқармасы.
32. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қостанай облысының әдiлет департаментi Жiтiқара ауданаралық әділет басқармасы.

14. Жылыойское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Атырауской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
15. Махамбетское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Атырауской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
16. Курмангазинское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Атырауской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
17. Акжаикское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Западно-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
18. Бурлинское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Западно-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
19. Межрайонное управление юстиции района Бәйтерек Департамента юстиции Западно-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
20. Казталовское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Западно-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
21. Жамбылское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Жамбылской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
22. Т. Рыскуловское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Жамбылской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
23. Таласское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Жамбылской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
24. Шуское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Жамбылской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
25. Аксуское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции области Жетісу Министерства юстиции Республики Казахстан.
26. Управление юстиции Панфиловского района Департамента юстиции области Жетісу Министерства юстиции Республики Казахстан.
27. Межрайонное управление юстиции города Текели Департамента юстиции области Жетісу Министерства юстиции Республики Казахстан.
28. Межрайонное управление юстиции города Темиртау Департамента юстиции Карагандинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
29. Управление юстиции Каркаралинского района Департамента юстиции Карагандинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
30. Межрайонное управление юстиции города Балхаша Департамента юстиции Карагандинской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
31. Аулиекольское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Костанайской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
32. Житикаринское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Костанайской области Министерства юстиции Республики Казахстан.

33. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қостанай облысының әдiлет департаментi Меңдiқара ауданаралық әділет басқармасы.
34. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қостанай облысының әдiлет департаментi Бейімбет Майлин ауданаралық әділет басқармасы.
35. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қостанай облысының әдiлет департаментi Арқалық қаласының ауданаралық әділет басқармасы.
36. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қызылорда облысының әдiлет департаментi Арал ауданаралық әділет басқармасы.
37. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қызылорда облысының әдiлет департаментi Қармақшы ауданаралық әділет басқармасы.
38. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Қызылорда облысының әдiлет департаментi Жаңақорған ауданаралық әділет басқармасы.
39. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Маңғыстау облысының әдiлет департаментi Жаңаөзен қаласының ауданаралық әділет басқармасы.
40. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлігі Маңғыстау облысының әдiлет департаменті Бейнеу ауданының әдiлет басқармасы.
41. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Маңғыстау облысының әдiлет департаментi Маңғыстау ауданаралық әділет басқармасы.
42. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Павлодар облысының әдiлет департаментi Ақсу қаласының ауданаралық әділет басқармасы.
43. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Павлодар облысының әдiлет департаментi Ақтоғай ауданаралық әділет басқармасы.
44. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Павлодар облысының әдiлет департаментi Тереңкөл ауданаралық әділет басқармасы.
45. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Павлодар облысының әдiлет департаментi Екібастұз қаласының ауданаралық әділет басқармасы.
46. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының әдiлет департаментi Қызылжар ауданаралық әділет басқармасы.
47. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының әдiлет департаментi Шал ақын атындағы ауданаралық әділет басқармасы.
48. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының әдiлет департаментi Тайынша ауданаралық әділет басқармасы.
49. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Солтүстік Қазақстан облысының әдiлет департаментi Ғабит Мүсірепов атындағы ауданаралық әділет басқармасы.
50. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Ұлытау облысының әдiлет департаментi Жаңаарқа ауданаралық әділет басқармасы.
51. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Ұлытау облысының әдiлет департаментi Жезқазған қаласының ауданаралық әділет басқармасы.

33. Мендыкаринское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Костанайской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
34. Межрайонное управление юстиции Беимбета Майлина Департамента юстиции Костанайской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
35. Межрайонное управление юстиции города Аркалыка Департамента юстиции Костанайской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
36. Аральское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Кызылординской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
37. Кармакшинское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Кызылординской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
38. Жанакорганское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Кызылординской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
39. Межрайонное управление юстиции города Жанаозена Департамента юстиции Мангистауской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
40. Управление юстиции Бейнеуского района Департамента юстиции Мангистауской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
41. Мангистауское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Мангистауской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
42. Межрайонное управление юстиции города Аксу Департамента юстиции Павлодарской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
43. Актогайское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Павлодарской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
44. Теренкольское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Павлодарской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
45. Межрайонное управление юстиции города Экибастуза Департамента юстиции Павлодарской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
46. Кызылжарское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Северо-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
47. Межрайонное управление юстиции имени Шал акына Департамента юстиции Северо-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
48. Тайыншинское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Северо-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
49. Межрайонное управление юстиции имени Габита Мусрепова Департамента юстиции Северо-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
50. Жанааркинское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции области Ұлытау Министерства юстиции Республики Казахстан.
51. Межрайонное управление юстиции города Жезказгана Департамента юстиции области Ұлытау Министерства юстиции Республики Казахстан.

52. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Түркістан облысының әдiлет департаментi Кентау қаласының ауданаралық әділет басқармасы.
53. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Түркістан облысының әдiлет департаментi Жетісай ауданаралық әділет басқармасы.
54. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Түркістан облысының әдiлет департаментi Ордабасы ауданаралық әділет басқармасы.
55. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Түркістан облысының әдiлет департаментi Сайрам ауданаралық әділет басқармасы.
56. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Түркістан облысының әдiлет департаментi Сарыағаш ауданаралық әділет басқармасы.
57. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Шығыс Қазақстан облысының әдiлет департаментi Алтай ауданаралық әділет басқармасы.
58. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Шығыс Қазақстан облысының әдiлет департаментi Күршім ауданаралық әділет басқармасы.
59. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Шығыс Қазақстан облысының әдiлет департаментi Риддер қаласының ауданаралық әділет басқармасы.

52. Межрайонное управление юстиции города Кентау Департамента юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
53. Жетысайское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
54. Ордабасинское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
55. Сайрамское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
56. Сарыагашское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Туркестанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
57. Алтайское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
58. Курчумское межрайонное управление юстиции Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.
59. Межрайонное управление юстиции города Риддера Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области Министерства юстиции Республики Казахстан.