"Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 17 қазандағы № 772 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 12 қыркүйектегі № 746 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 17 қазандағы № 772 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданылатын) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери мақсаттағы тауарларға (өнімдерге), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге баға белгілеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде әскери және қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларға (өнімдерге), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерге (бұдан әрі – қорғаныстық тапсырыс өнімі) баға белгілеу тәртібін айқындайды.";
3-тармақ:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) комиссиялық сыйақы – өткізілетін әскери мақсаттағы тауарлардың (өнімдердің), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарлардың (өнімдердің), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтердің импорты (бұдан әрі – қорғаныстық тапсырыс өнімінің импорты) бағасында монополияға қарсы орган ескеретін, шығыстарды жабу үшін уәкілетті ұйым пайыздық қатынаста бөлетін шығыстар жиынтығы;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – қорғаныс өнеркәсібі және мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2019 года № 772 "Об утверждении Правил ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2024 года № 746.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 17 октября 2019 года № 772 "Об утверждении Правил ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа" следующие изменения и дополнения:
в Правилах ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила ценообразования на товары (продукцию) военного назначения, товары (продукцию) двойного назначения (применения), работы военного назначения, услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа (далее – Правила) определяют порядок ценообразования на товары (продукцию) военного и двойного назначения (применения), работы военного назначения и услуги военного назначения в рамках государственного оборонного заказа (далее – продукция оборонного заказа).";
пункт 3:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) комиссионное вознаграждение – совокупность затрат, учитываемых антимонопольным органом в цене на реализуемый импорт товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения (далее – импорт продукции оборонного заказа), которые распределяются уполномоченной организацией в процентном отношении для покрытия расходов;";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) уполномоченный орган в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области оборонной промышленности и государственного оборонного заказа;";

мынадай мазмұндағы 20-1) тармақшамен толықтырылсын:
"20-1) уәкілетті ұйым – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын, әскери мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), қосарланған мақсаттағы (қолданыстағы) тауарларды (өнімдерді), әскери мақсаттағы жұмыстар мен әскери мақсаттағы көрсетілетін қызметтерді импорттауды, оқ-дәрілерді қоспағанда, пайдаланылмайтын мүлікті өткізуді (оның ішінде экспорттауды), құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жоюды және қайта өңдеуді, пайдаланылмайтын қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға) беру жөнінде қызметтер көрсетуді, қорғаныс өнеркәсібі саласындағы халықаралық көрмелерге қатысуды және оларды Қазақстан Республикасының аумағында ұйымдастыруды жүзеге асыратын заңды тұлға;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Орындаушы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 14 қазандағы № 759 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау қағидаларында көзделген тәртіппен осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өнім құнының жоспарлы калькуляциясына түсіндірме жазбамен қорғаныстық тапсырыс өнімі құнының жоспарлы калькуляциясын қағаз және электрондық түрде ұсынады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жоспарлы калькуляцияға мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес тікелей және жанама шығыстар толық жазылған түсіндірме жазба;
2) өндірушілерден, өнім берушілерден сатып алынатын шикізатқа, материалдарға, жиынтықтаушы бұйымдарға, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерге баға ұсыныстары және (немесе) өнім берушілермен жасалған шарттарға ерекшеліктер;
3) уәкілетті орган жіберген бекітілген тактикалық-техникалық тапсырмалардың (техникалық ерекшеліктердің, тактикалық-техникалық сипаттамалардың) (бұдан әрі – техникалық тапсырма) көшірмелері.";
11 және 12-тармақтар алып тасталсын;
14 және 15-тармақтар алып тасталсын;
34-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тараумен, 34-1, 34-2, 34-3, 34-4 және 34-5-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1-тарау. Уәкілетті ұйымның қорғаныстық тапсырыс өнімі импортының жоспарлы калькуляциясындағы шығындар құрамын айқындау тәртібі
34-1. Қорғаныстық тапсырыс өнімі импортының жоспарлы калькуляциясының құрамына:
1) қорғаныстық тапсырыс өнімі импортының сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыруға уәкілеттік берілген шетелдік өндірушілер мен арнайы ұйымдардың баға ұсыныстары негізіндегі құны;
2) кедендік төлемдер;
3) қосылған құн салығы;
4) көліктік шығыстар;
5) жүкті күзету;
6) жүкті сақтандыру;
7) кәдеге жарату алымы;
8) лицензиялық алым;
9) уақытша сақтау қоймаларының көрсететін қызметтері;

дополнить подпунктом 20-1) следующего содержания:
"20-1) уполномоченная организация – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, осуществляющее импорт товаров (продукции) военного назначения, товаров (продукции) двойного назначения (применения), работ военного назначения и услуг военного назначения, реализацию (в том числе экспорт), ликвидацию посредством уничтожения, утилизации, захоронения и переработку неиспользуемого имущества, за исключением боеприпасов, оказание услуг по предоставлению в имущественный наем (аренду) неиспользуемых оборонных объектов, участие в международных выставках в области оборонной промышленности и их организацию на территории Республики Казахстан;";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Исполнитель представляет плановую калькуляцию стоимости продукции оборонного заказа с пояснительной запиской к плановой калькуляции стоимости продукции согласно приложению 1 к настоящим Правилам в бумажном и электронном виде в порядке, предусмотренном Правилами формирования, размещения и выполнения государственного оборонного заказа, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 октября 2019 года № 759.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. К плановой калькуляции прилагаются следующие документы:
1) пояснительная записка с расшифровкой прямых и косвенных расходов согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) ценовые предложения от производителей, поставщиков на закупаемое сырье, материалы, комплектующие изделия, работы и услуги и (или) спецификации к договорам с поставщиками;
3) копии утвержденных тактико-технических заданий (технических спецификаций, тактико-технических характеристик) (далее – техническое задание), направленных уполномоченным органом.";
пункты 11 и 12 исключить;
пункты 14 и 15 исключить;
пункт 34 исключить;
дополнить главой 5-1, пунктами 34-1, 34-2, 34-3, 34-4 и 34-5 следующего содержания:
"Глава 5-1. Порядок определения состава затрат в плановой калькуляции импорта продукции оборонного заказа уполномоченной организацией
34-1. В состав плановой калькуляции импорта продукции оборонного заказа включаются:
1) стоимость импорта продукции оборонного заказа на основании ценовых предложений иностранных производителей и специальных организаций, уполномоченных на осуществление внешнеэкономической деятельности;
2) таможенные платежи;
3) налог на добавленную стоимость;
4) транспортные расходы;
5) охрана груза;
6) страхование груза;
7) утилизационный сбор;
8) лицензионный сбор;
9) услуги складов временного хранения;

10) кеден өкілдері көрсететін қызметтер;
11) техникалық құжаттаманы аудару қызметтері;
12) комиссиялық сыйақы кіреді.
Кедендік төлемдер "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес есептеледі.
Қазақстан Республикасының аумағында төленуге жататын салықтар "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес есептеледі.
34-2. Уәкілетті ұйым комиссиялық сыйақыны сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асыруға уәкілеттік берілген шетелдік өндірушілер мен арнайы ұйымдардың баға ұсыныстары негізінде қорғаныстық тапсырыс өнімі импортының құнынан монополияға қарсы орган айқындайтын тәртіппен уәкілетті орган белгілеген мөлшерде есептейді.
34-3. Комиссиялық сыйақы есебінен уәкілетті ұйымның мынадай шығыстары жабылады:
1) әкімшілік шығыстар және өткізу шығыстары;
2) комиссиялық сыйақыдан түскен қосылған құн салығы.
34-4. Әкімшілік шығыстар және өткізу шығыстары:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген, жұмыс берушінің есебінен жүзеге асырылатын әлеуметтік салықтар мен аударымдарды, міндетті сақтандыру түрлеріне арналған шығыстарды қоса алғанда, жалақы қорын;
2) банктік көрсетілетін қызметтерді, кассалық қызмет көрсетуді;
3) коммуналдық көрсетілетін қызметтерге жұмсалатын шығыстарды (түрлері бойынша толық жазылып);
4) іссапар шығыстарын;
5) негізгі құралдар мен материалдық емес активтердің амортизациясын;
6) нотариаттық көрсетілетін қызметтерді;
7) алымдарды, салықтық аударымдарды және бюджетке төленетін басқа да міндетті аударымдарды;
8) спутниктік байланысты қоспағанда, байланыс қызметтерін;
9) тауар-материалдық қорлармен, баспаханалық көрсетілетін қызметтермен, кеңсе тауарларымен қамтамасыз етуді;
10) негізгі құралдар мен материалдық емес активтерге қызмет көрсетуді;
11) көлік құралдарына техникалық қызмет көрсетуді;
12) жұмыскерлерді жазатайым оқиғалардан және көлік құралдарын міндетті сақтандыруды;
13) біліктілікті арттыруды;
14) үй-жайларды жалға алуды;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мөлшердегі өкілдік шығыстарды;
16) валюталарды айырбастау бойынша шығыстарды;
17) тиеу-түсіру жұмыстарын;
18) ғимараттарды, инженерлік желілерді, құрылыстарды, мүкәммалды ұстау мен ағымдағы жөндеуді, жабдықтарды пайдалануды, оларға сервистік қызмет көрсету мен ағымдағы жөндеуді;
19) логистикаға арналған шығыстарды;
20) объектіні күзетуді қамтиды.
34-5. Қорғаныстық тапсырыс өнімінің импортына баға ұсыныстары уәкілетті органға немесе мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс шеңберінде бюджет қаражаты алушының бюджетінде көзделген кезде алушыға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бағалардың негіздемесін ұсына отырып жіберіледі.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

10) услуги таможенных представителей;
11) услуги перевода технической документации;
12) комиссионное вознаграждение.
Таможенные платежи исчисляются в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
Налоги, подлежащие уплате на территории Республики Казахстан, исчисляются в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
34-2. Комиссионное вознаграждение уполномоченной организации исчисляется от стоимости импорта продукции оборонного заказа на основании ценовых предложений иностранных производителей и специальных организаций, уполномоченных на осуществление внешнеэкономической деятельности, в размере, установленном уполномоченным органом в порядке, определяемом антимонопольным органом.
34-3. За счет комиссионного вознаграждения покрываются следующие расходы уполномоченной организации:
1) административные расходы и расходы по реализации;
2) налог на добавленную стоимость от комиссионного вознаграждения.
34-4. Административные расходы и расходы по реализации включают в себя:
1) фонд заработной платы, включая социальные налоги и отчисления, расходы на обязательные виды страхований, осуществляемые за счет работодателя, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) банковские услуги, кассовое обслуживание;
3) расходы на коммунальные услуги (с расшифровкой по видам);
4) командировочные расходы;
5) амортизацию основных средств и нематериальных активов;
6) нотариальные услуги;
7) сборы, налоговые отчисления и другие обязательные отчисления в бюджет;
8) услуги связи, за исключением спутниковой;
9) обеспечение товарно-материальными запасами, типографическими услугами, канцелярскими товарами;
10) обслуживание основных средств и нематериальных активов;
11) техническое обслуживание транспортных средств;
12) обязательное страхование работников от несчастных случаев и транспортных средств;
13) повышение квалификации;
14) аренду помещений;
15) представительские расходы в размерах, установленных законодательством Республики Казахстан;
16) расходы по конвертации валют;
17) погрузочно-разгрузочные работы;
18) содержание и текущий ремонт зданий, инженерных сетей, сооружений, инвентаря, эксплуатацию, сервисное обслуживание и текущий ремонт оборудования;
19) расходы на логистику;
20) охрану объекта.
34-5. Ценовые предложения на импорт продукции оборонного заказа направляются уполномоченному органу или получателю, когда бюджетные средства в рамках государственного оборонного заказа предусмотрены в бюджете получателя, с предоставлением обоснования цен согласно приложению 2 к настоящим Правилам.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:

"38. Іс жүзіндегі шығыстарды тексеру нәтижелері бойынша әскери өкілдік орындаушы қорғаныстық тапсырыс өніміне іс жүзіндегі шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынғаннан кейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірмей әскери өкілдіктің мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс өніміне іс жүзіндегі шығыстар бойынша қорытындысын (бұдан әрі – қорытынды) осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша үш данада шығарады.
Бірінші данасы уәкілетті органға және (немесе) алушыға, екінші данасы орындаушыға жіберіледі, үшінші данасы әскери өкілдікте қалады.
Орындаушы осы Қағидалардың 36 және 37-тармақтарында көрсетілген мерзімде қорғаныстық тапсырыс өніміне іс жүзіндегі шығыстарды растайтын құжаттарды ұсынбаған жағдайда әскери өкілдік мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс өніміне іс жүзіндегі шығыстардың жоқ екендігі туралы қорытынды шығарады.
Қорытынды уәкілетті органға немесе алушыға, орындаушыға қорытынды шыққан күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 12 қыркүйектегі
№ 746 қаулысына
қосымша
Мемлекеттік қорғаныстық
тапсырыс шеңберінде әскери
мақсаттағы тауарларға
(өнімдерге), қосарланған
мақсаттағы (қолданыстағы)
тауарларға (өнімдерге), әскери
мақсаттағы жұмыстар мен
әскери мақсаттағы көрсетілетін
қызметтерге баға белгілеу
қағидаларына
2-қосымша
_________________________ бойынша 20___жылға арналған қорғаныстық тапсырыс өнімінің импортына жоспарлы калькуляция
Жасалған күні: 20 __ жылғы " ___" ____________
Р/с
Мүліктің атауы
Саны
Бір бірлігі үшін бағасы (импорт)
Кедендік төлемдер
валюта
*бағам
теңге
1
2
3
4
5
6
7
кестенің жалғасы
Көліктік шығыстар
Жүкті күзету
Жүкті сақтандыру
Кәдеге жарату алымы
Лицензиялық алым
Уақытша сақтау қоймалары көрсететін қызметтері
Кеден өкілдері көрсететін қызметтер
8
9
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы
Техникалық құжаттаманы аудару қызметтері
Қосымша құн салығы, теңгемен
Комиссиялық сыйақы
Бірлігі үшін бағасы комиссиялық сыйақыны ескергенде, теңгемен
Жалпы сомасы, теңгемен
%
теңге
15
16
17
18
19
20
* Мемлекеттік қорғаныстық тапсырысты (МҚТ) қалыптастырған кезде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына сәйкес инфляцияны ескере отырып, екінші деңгейдегі банктердегі валютаның болжамды курсы қолданылады.
Қосымшалар:
Өнім берушілердің/өндірушілердің баға ұсыныстары.
Бекітілген тактикалық-техникалық тапсырмалардың көшірмелері.
Бірінші басшы _______________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мөр орны (бар болса)

"38. По результатам проверки фактических расходов военное представительство не позднее 15 календарных дней после представления исполнителем документов, подтверждающих фактические расходы на продукцию оборонного заказа, выносит заключение военного представительства по фактическим расходам на продукцию государственного оборонного заказа (далее – заключение) по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам в трех экземплярах.
Первый экземпляр направляется в уполномоченный орган и (или) получателю, второй экземпляр – исполнителю, третий экземпляр остается в военном представительстве.
В случае непредставления исполнителем документов, подтверждающих фактические расходы на продукцию оборонного заказа, в сроки, указанные в пунктах 36 и 37 настоящих Правил, военное представительство выносит заключение об отсутствии фактических расходов на продукцию государственного оборонного заказа.
Заключение направляется уполномоченному органу или получателю, исполнителю не позднее одного рабочего дня, следующего за днем вынесения заключения.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 сентября 2024 года № 746
Приложение 2
к Правилам ценообразования на
товары (продукцию) военного
назначения, товары (продукцию)
двойного назначения
(применения), работы военного
назначения и услуги военного
назначения в рамках
государственного оборонного заказа
Плановая калькуляция на импорт продукции оборонного заказа
на 20___год на ____________________________
Дата составления: "___" ____________20 __ год
№ п/п
Наименование имущества
Количество
Цена за единицу (импорт)
Таможенные платежи
валюта
*курс
тенге
1
2
3
4
5
6
7
продолжение таблицы
Транспортные расходы
Охрана груза
Страхование груза
Утилизационный сбор
Лицензионный сбор
Услуги складов временного хранения
Услуги таможенных представителей
8
9
10
11
12
13
14
продолжение таблицы
Услуги перевода технической документации
Налог на добавленную стоимость, в тенге
Комиссионное вознаграждение
Цена за единицу с учетом комиссионного вознаграждения, в тенге
Общая сумма,
в тенге
%
тенге
15
16
17
18
19
20
* При формировании государственного оборонного заказа (ГОЗ) применяется прогнозируемый курс валюты в банках второго уровня с учетом инфляции согласно Прогнозу социально-экономического развития Республики Казахстан.
Приложения:
Ценовые предложения поставщиков/производителей.
Копии утвержденных тактико-технических заданий.
Первый руководитель _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати (при наличии)
____________________________