"Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 810 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 866 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ережеде (бұдан әрі – Ереже):
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мәдениет, тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану, кинематография, мемлекеттік рәміздер, архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету, электрондық құжат айналымы және электрондық архивтер, ономастика, креативті индустриялар және шығармашылық қызмет нәтижелерін коммерцияландыру, ақпарат, масс-медиа, мемлекет пен азаматтық қоғамның өзара іс-қимылы, діни қызмет, мемлекеттік жастар және отбасы саясаты, қоғамдық сананы жаңғырту, қайырымдылық, волонтерлік қызмет, медиация, ішкі саяси тұрақтылықты қамтамасыз ету, конфессияаралық және этносаралық келісім, ақпаратқа қол жеткізу, онлайн-платформалар және онлайн-жарнама салаларындағы басшылықты, сондай-ақ заңнамада көзделген шектерде салааралық үйлестіруді және мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.";
13-тармақта:
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) масс-медиа;";
13) тармақша алып тасталсын;
15-тармақта:
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөнінде республикалық комиссия құру;";
14), 15) және 16) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"14) журналистерді аккредиттеудің үлгілік қағидаларын әзірлеу және бекіту;
15) телерадио хабарларын тарату қызметтерін көрсету қағидаларын әзірлеу және бекіту;
16) міндетті мемлекеттік емес теле-, радиоарналардың тізбесін қалыптастыру бойынша конкурс өткізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөніндегі комиссияның ұсынымы бойынша міндетті мемлекеттік теле-, радиоарналардың тізбесін конкурс өткізбестен қалыптастыру және бекіту;";
27) тармақша алып тасталсын;
28) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"28) республикалық деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөнінде мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 810
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866 "О некоторых вопросах Министерства культуры и информации Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением (далее – Положение):
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Министерство культуры и информации Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах культуры, охраны и использования объектов историко-культурного наследия, кинематографии, государственных символов, архивного дела и документационного обеспечения управления, электронного документооборота и электронных архивов, в области ономастики, креативных индустрий и коммерциализации результатов творческой деятельности, информации, масс-медиа, взаимодействия государства и гражданского общества, религиозной деятельности, государственной молодежной и семейной политики, модернизации общественного сознания, благотворительности, волонтерской деятельности, медиации, обеспечения внутриполитической стабильности, межконфессионального и межэтнического согласия, доступа к информации, онлайн-платформ и онлайн-рекламы, а также в пределах, предусмотренных законодательством, межотраслевую координацию и государственное регулирование.";
в пункте 13:
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) масс-медиа;";
подпункт 13) исключить;
в пункте 15:
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) создание Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики;";
подпункты 14), 15) и 16) изложить в следующей редакции:
"14) разработка и утверждение типовых правил аккредитации журналистов;
15) разработка и утверждение правил оказания услуг телерадиовещания;
16) разработка и утверждение правил проведения конкурса по формированию перечня обязательных негосударственных теле-, радиоканалов;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) формирование и утверждение без проведения конкурса перечня обязательных государственных теле-, радиоканалов по рекомендации комиссии по вопросам развития телерадиовещания;";
подпункт 27) исключить;
подпункт 28) изложить в следующей редакции:
"28) разработка и утверждение правил размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском уровне;";

мынадай мазмұндағы 28-1) тармақшамен толықтырылсын:
"28-1) өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөнінде мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөнінде мемлекеттік тапсырысты жүзеге асыру үшін сатып алынатын қызметтердің құнын айқындаудың үлгілік әдістемесін әзірлеу және бекіту;";
31) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"31) бұқаралық ақпарат құралдарымен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі уәкілетті тұлғаның (бөлімшенің) масс-медиа саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
33) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"33) цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу мерзімдерін белгілеу;";
мынадай мазмұндағы 33-1) және 33-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"33-1) цифрлық эфирлік телерадио хабарларын таратуға көшу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
33-2) цифрлық эфирлік телехабар таратумен қамтылмайтын әкімшілік-аумақтық бірліктердің тізбесін айқындау;";
37) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"37) масс-медиа мониторингін жүргізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
137) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"137) Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылаудың тиімділігіне мониторинг жүргізу;";
142) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"142) масс-медиа саласындағы халықаралық ынтымақтастықты дамытуды қамтамасыз ету;";
144) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"144) теле-, радиоарналарды тарату жөніндегі қызметті лицензиялауды жүзеге асыру жөніндегі лицензиарды және масс-медиа саласындағы бірінші санаттағы рұқсаттарды беруге уәкілетті органды айқындайтын нормативтік құқықтық актіні әзірлеу;";
147) және 148) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"147) Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
148) бұқаралық ақпарат құралдарын есепке қоюды, қайта есепке қоюды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 148-1) тармақшамен толықтырылсын:
"148-1) мерзімді баспасөз басылымын, интернет-басылымды және теле-, радиоарнаны есепке қою немесе қайта есепке қою қағидаларын әзірлеу және бекіту;";
152) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"152) орталық және жергілікті атқарушы органдардың масс-медиа мәселелері жөніндегі қызметін үйлестіру;";
155) және 156) тармақшалар алып тасталсын;
160) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"160) Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасы талаптарының бұзылуы анықталған кезде нұсқама беру;";

дополнить подпунктом 28-1) следующего содержания:
"28-1) разработка и утверждение правил размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне;";
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) разработка и утверждение типовой методики определения стоимости услуг, закупаемых для осуществления государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне;";
подпункт 31) изложить в следующей редакции:
"31) разработка и утверждение правил взаимодействия уполномоченного лица (подразделения) по взаимодействию со средствами массовой информации с уполномоченным органом в области масс-медиа;";
подпункт 33) изложить в следующей редакции:
"33) установление сроков перехода на цифровое эфирное телерадиовещание;";
дополнить подпунктами 33-1) и 33-2) следующего содержания:
"33-1) разработка и утверждение правил перехода на цифровое эфирное телерадиовещание;
33-2) определение перечня административно-территориальных единиц, которые не охватываются цифровым эфирным телевещанием;";
подпункт 37) изложить в следующей редакции:
"37) разработка и утверждение правил проведения мониторинга масс-медиа;";
подпункт 137) изложить в следующей редакции:
"137) проведение мониторинга эффективности государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о масс-медиа;";
подпункт 142) изложить в следующей редакции:
"142) обеспечение развития международного сотрудничества в области масс-медиа;";
подпункт 144) изложить в следующей редакции:
"144) разработка нормативного правового акта, определяющего лицензиара по осуществлению лицензирования деятельности по распространению теле-, радиоканалов и органа, уполномоченного на выдачу разрешений первой категории в области масс-медиа;";
подпункты 147) и 148) изложить в следующей редакции:
"147) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о масс-медиа;
148) осуществление постановки на учет, переучет средств массовой информации;";
дополнить подпунктом 148-1) следующего содержания:
"148-1) разработка и утверждение правил постановки на учет или переучет периодического печатного издания, интернет-издания и теле-, радиоканала;";
подпункт 152) изложить в следующей редакции:
"152) координация деятельности центральных и местных исполнительных органов по вопросам масс-медиа;";
подпункты 155) и 156) исключить;
подпункт 160) изложить в следующей редакции:
"160) выдача предписания при выявлении нарушения требований законодательства Республики Казахстан о масс-медиа;";

170 және 171) тармақшалар алып тасталсын;
175), 176) және 177) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"175) шетелдік теле-, радиоарналарды есепке қою немесе қайта есепке қою қағидаларын әзірлеу және бекіту;
176) "Балаларды денсаулығы мен дамуына зиян келтіретін ақпараттан қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңы талаптарының сақталуы тұрғысынан масс-медиа мониторингін жүзеге асыру;
177) Қазақстан Республикасының балаларды денсаулығы мен дамуына зиян келтіретін ақпараттан қорғау туралы заңнамасының масс-медиада сақталуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
179) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"179) "Масс-медиа туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 56-бабында көзделген талаптарды сақтау бөлігінде Қазақстан Республикасының масс-медиа туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;";
198) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"198) кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңеспен және кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша архив ісі және басқаруды құжаттамалық қамтамасыз ету, діни қызмет, ақпарат, мәдениет, мемлекеттік жастар және отбасы саясаты салаларындағы кәсіптік стандарттарды әзірлеу және бекіту;";
мынадай мазмұндағы 198-1) тармақшамен толықтырылсын:
"198-1) салалық біліктілік шеңберлерін әзірлеу және (немесе) жаңарту;";
218) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"218) Қазақстан Республикасындағы қоғамдық кеңестердің қызметі туралы ұлттық баяндаманы үш жылда кемiнде бiр рет дайындауды және кейіннен Қазақстан Республикасының Президентіне ұсыну үшін ағымдағы жылғы 25 желтоқсаннан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне енгізуді жүзеге асыру;";
315) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"315) мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісу бойынша ведомстволық статистикалық байқаулар жүргізуге арналған нысандарды және оларды толтыру жөніндегі нұсқаулықты әзірлеу және бекіту;";
482) тармақша алып тасталсын;
484) және 485) тармақшалар алып тасталсын;
487), 488), 489), 490) және 491) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 496-10), 496-11), 496-12), 496-13), 496-14), 496-15), 496-16), 496-17), 496-18), 496-19), 496-20), 496-21), 496-22), 496-23), 496-24), 496-25), 496-26), 496-27), 496-28), 496-29) және 496-30) тармақшалармен толықтырылсын:
"496-10) жеке тұлғалардың петицияларын Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінде белгіленген тәртіппен және мерзімдерде қабылдау және қарау;
496-11) мемлекеттік емес бұқаралық ақпарат құралдарына Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен гранттар беру;

подпункты 170) и 171) исключить;
подпункты 175), 176) и 177) изложить в следующей редакции:
"175) разработка и утверждение правил постановки на учет или переучет иностранных теле-, радиоканалов;
176) осуществление мониторинга масс-медиа на предмет соблюдения требований Закона Республики Казахстан "О защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию";
177) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите детей от информации, причиняющей вред их здоровью и развитию, в масс-медиа;";
подпункт 179) изложить в следующей редакции:
"179) осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о масс-медиа в части соблюдения требований, предусмотренных статьей 56 Закона Республики Казахстан "О масс-медиа";";
подпункт 198) изложить в следующей редакции:
"198) разработка и утверждение профессиональных стандартов в сферах архивного дела и документационного обеспечения управления, религиозной деятельности, информации, культуры, государственной молодежной и семейной политики по согласованию с отраслевым советом по профессиональным квалификациям и уполномоченным органом в области признания профессиональных квалификаций;";
дополнить подпунктом 198-1) следующего содержания:
"198-1) разработка и (или) актуализация отраслевых рамок квалификаций;";
подпункт 218) изложить в следующей редакции:
"218) осуществление подготовки и внесения Национального доклада о деятельности общественных советов в Республике Казахстан не менее одного раза в три года в Правительство Республики Казахстан для последующего представления Президенту Республики Казахстан не позднее 25 декабря текущего года;";
подпункт 315) изложить в следующей редакции:
"315) разработка и утверждение форм для проведения ведомственных статистических наблюдений и инструкции по их заполнению по согласованию с уполномоченным органом в области государственной статистики;";
подпункт 482) исключить;
подпункты 484) и 485) исключить;
подпункты 487), 488), 489), 490) и 491) исключить;
дополнить подпунктами 496-10), 496-11), 496-12), 496-13), 496-14), 496-15), 496-16), 496-17), 496-18), 496-19), 496-20), 496-21), 496-22), 496-23), 496-24), 496-25), 496-26), 496-27), 496-28), 496-29) и 496-30) следующего содержания:
"496-10) принятие и рассмотрение петиций физических лиц в порядке и сроки, установленные Административным процедурно-процессуальным кодексом Республики Казахстан;
496-11) предоставление грантов для негосударственных средств массовой информации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

496-12) ұлттық телерадио хабарларын тарату операторын қоспағанда, спутниктік телерадио хабарларын тарату операторларының спутниктік қабылдау құрылғыларын өткізуге жұмсалатын шығындарының бір бөлігін субсидиялау;
496-13) аккредиттеу картасын беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
496-14) бұқаралық ақпарат құралдарына гранттар беру және олардың іске асырылуын мониторингтеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
496-15) мемлекеттік емес бұқаралық ақпарат құралдары үшін гранттардың құнын айқындау әдістемесін әзірлеу және бекіту;
496-16) тәуелсіз сараптама комиссиясының құрамы мен ережесін әзірлеу және бекіту;
496-17) мемлекеттік емес бұқаралық ақпарат құралдары үшін гранттар бөлу жөніндегі комиссия құру;
496-18) бұқаралық ақпарат құралдарының қызметін өзін-өзі реттеу мәселелері жөніндегі қоғамдық-кәсіптік кеңестің үлгілік ережесін әзірлеу және бекіту;
496-19) спутниктік телерадио хабарларын тарату операторлары шығындарының бір бөлігін субсидиялауды ұсыну, бақылау, мониторингтеу және тиімділігін бағалау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
496-20) шығындарды субсидиялау не одан бас тарту туралы шешім қабылдау үшін өтінімдерді қарау жөнінде тұрақты жұмыс істейтін комиссия құру;
496-21) телерадио хабарларын таратуды дамыту мәселелері жөнінде комиссия құру;
496-22) өңірлік нышан жобасын әзірлеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
496-23) Қазақстан Республикасы Даңқ Кітабының жүргізілуі мен сақталуын бақылау;
496-24) адам саудасының алдын алу жөнінде шаралар қабылдау;
496-25) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен адам саудасына қарсы іс-қимыл саласындағы қауіп-қатерлерді бағалауға және оларды барынша азайту бойынша ұсыныстар енгізуге қатысу;
496-26) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен адам саудасы құрбандарына көмек көрсету және арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін оларды қайта бағыттауға қатысу;
496-27) ішкі істер органдарын өздеріне белгілі болған дайындалып жатқан не жасалған адам саудасымен байланысты қылмыс фактілері туралы хабардар ету;
496-28) жұртшылықты адам саудасына қарсы іс-қимыл саласындағы қызмет нәтижелері туралы хабардар ету;
496-29) масс-медиада адам саудасына қарсы іс-қимыл саласындағы құқықтық насихатты қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
496-30) адам саудасына қарсы іс-қимыл субъектілерінің қызметін масс-медиада жариялауға ықпал ету;".
2. Осы қаулы Ереженің 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 15-тармағының 496-14), 496-16) және 496-17) тармақшаларын қоспағанда, қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

496-12) субсидирование части затрат операторов спутникового телерадиовещания, за исключением национального оператора телерадиовещания, на реализацию спутниковых приемных устройств;
496-13) разработка и утверждение правил выдачи аккредитационной карты;
496-14) разработка и утверждение правил предоставления и мониторинга реализации грантов для средств массовой информации;
496-15) разработка и утверждение методики определения стоимости грантов для негосударственных средств массовой информации;
496-16) разработка и утверждение состава и положения независимой экспертной комиссии;
496-17) создание комиссии по выделению грантов для негосударственных средств массовой информации;
496-18) разработка и утверждение типового положения деятельности общественно-профессионального совета по вопросам саморегулирования деятельности средств массовой информации;
496-19) разработка и утверждение правил предоставления, контроля, мониторинга и оценки эффективности субсидирования части затрат спутниковых операторов телерадиовещания;
496-20) создание постоянно действующей комиссии по рассмотрению заявок для принятия решения о субсидировании затрат либо об отказе;
496-21) создание комиссии по вопросам развития телерадиовещания;
496-22) разработка и утверждение правил разработки проекта региональной символики;
496-23) контроль за ведением и хранением Книги Славы Республики Казахстан;
496-24) принятие мер по предупреждению торговли людьми;
496-25) участие в оценке рисков в сфере противодействия торговле людьми и внесении предложений по их минимизации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
496-26) участие в перенаправлении жертв торговли людьми для оказания помощи и предоставления специальных социальных услуг в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
496-27) информирование органов внутренних дел о ставших известными фактах готовящихся либо совершенных преступлений, связанных с торговлей людьми;
496-28) информирование общественности о результатах деятельности в сфере противодействия торговле людьми;
496-29) содействие обеспечению правовой пропаганды в сфере противодействия торговле людьми в масс-медиа;
496-30) способствование освещению в масс-медиа деятельности субъектов противодействия торговле людьми;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением подпунктов 496-14), 496-16) и 496-17) пункта 15 Положения, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов