"Жекешелендіру объектілерін сату қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 26 қазандағы № 890 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Жекешелендіру объектілерін сату қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 тамыздағы № 920 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Жекешелендіру объектілерін сату қағидасында:
2-тармақта:
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) кепілдік жарна – сауда-саттық немесе өзге де міндеттемені орындау кезінде шарт жасасу бойынша міндеттемені орындауды қамтамасыз ету үшін кепілдік жарнаны төлеуші кепілдік жарнаны алушыға беретін ақша сомасы;";
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) қатысушының ақшалай балансы (бұдан әрі – электрондық әмиян) –екінші деңгейдегі банктегі бірыңғай оператордың арнайы транзиттік шотына әлеуетті қатысушы құйған:
екі кезеңді рәсімдер арқылы өтетін конкурсты қоспағанда, аукцион, тендер және жабық тендер нысанындағы сауда-саттыққа қатысу үшін кепілдік жарналарды қабылдауға;
осы Қағиданың 23-тармағының бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайларды қоспағанда, кепілдік жарналарды қайтаруға байланысты ақша қаражатын есепке алу үшін бірыңғай оператор пайдаланатын тізілімдегі әлеуетті қатысушының жеке шоты;";
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) тізілімнің веб-порталы – www.e-qazyna.kz мекенжайы бойынша Интернет желісінде орналастырылған, мемлекеттік мүлік тізілімінің (бұдан әрі – тізілім) сату объектілері жөніндегі электрондық дерекқорға бірыңғай қол жеткізу нүктесін ұсынатын интернет-ресурс;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік мүлікті иеліктен шығару Заңда және осы Қағидада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша тиісті саланың уәкілетті органының ұсынысы бойынша жекешелендіру объектілері осы Қағиданың 5, 7 және 9-тарауларына сәйкес:
1) жабық тендер нысанындағы сауда-саттықта;
2) екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурста;
3) стратегиялық инвесторға тікелей атаулы сату жолымен иеліктен шығарылады.
Бұл ретте мемлекетке тиесілі акционерлік қоғамдардың акцияларына құқықтарды куәландыратын туынды бағалы қағаздар осы Қағиданың 8 тарауына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің (республикалық меншік бойынша) немесе тиісті жергілікті атқарушы органның (коммуналдық меншік бойынша) шешімі бойынша иеліктен шығарылады.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920 "Об утверждении Правил продажи объектов приватизации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2024 года № 890
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2011 года № 920 "Об утверждении Правил продажи объектов приватизации" следующие изменения и дополнения:
в Правилах продажи объектов приватизации, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2:
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) гарантийный взнос – денежная сумма, передаваемая плательщиком гарантийного взноса получателю гарантийного взноса в обеспечение исполнения обязательства по заключению договора при торгах или исполнении иного обязательства;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) денежный баланс участника (далее – электронный кошелек) – лицевой счет потенциального участника в реестре, используемый единым оператором для учета денежных средств, внесенных потенциальным участником на специальный транзитный счет единого оператора в банке второго уровня, связанных с:
принятием гарантийных взносов для участия в торгах в форме аукциона, тендера и закрытого тендера, за исключением конкурса путем двухэтапных процедур;
возвратом гарантийных взносов, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) части первой пункта 23 настоящих Правил;";
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) веб-портал реестра – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет по адресу: www.e-qazyna.kz, предоставляющий единую точку доступа к электронной базе данных об объектах продажи реестра государственного имущества (далее – реестр);";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Отчуждение государственного имущества осуществляется в порядке, установленном Законом и настоящими Правилами.
По решению Правительства Республики Казахстан по предложению уполномоченного органа соответствующей отрасли объекты приватизации подлежат отчуждению в соответствии с главами 5, 7 и 9 настоящих Правил путем продажи:
1) на торгах в форме закрытого тендера;
2) на конкурсе путем двухэтапных процедур;
3) путем прямой адресной продажи стратегическому инвестору.
При этом производные ценные бумаги, удостоверяющие права на акции акционерных обществ, принадлежащих государству, подлежат отчуждению по решению Правительства Республики Казахстан (по республиканской собственности) или соответствующего местного исполнительного органа (по коммунальной собственности) в соответствии с главой 8 настоящих Правил.

Мемлекеттік мүлік жөніндегі уәкілетті органның (республикалық меншік бойынша) немесе тиісті жергілікті атқарушы органның (коммуналдық меншік бойынша) шешімі бойынша комиссия шешімінің негізінде жекешелендіру объектілері осы Қағиданың 4, 5 және 6-тарауларына сәйкес:
1) аукцион немесе тендер нысанындағы сауда-саттықта сату;
2) қор биржасындағы сауда-саттық жолымен иеліктен шығарылады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Мемлекеттік заңды тұлға мемлекеттік мүлікті сатуға ұсынған кезде осы мемлекеттік заңды тұлғаны басқаратын мемлекеттік органның жазбаша келісімі қажет. Бұл ретте сатушыға жекешелендіру объектісіне құқық белгілейтін құжаттарды, сондай-ақ ауыртпалықтар жоқ екенін растайтын құжатты беру қажет.
Қажет болған жағдайда сатушы жекешелендіру объектісінің техникалық және функционалдық сипаттамаларын айқындауға мүмкіндік беретін құжаттарды сұратады.
Мемлекеттік мүліктің теңгерім ұстаушысы меншік құқықтары сатып алушыға өткенге дейін жекешелендіру объектісінің сақталуына және жекешелендіру объектісі бойынша мәліметтердің дұрыстығына жауап береді.
Хабарлама жарияланғаннан кейін теңгерім ұстаушы жекешелендіру объектісін сатып алуды қалаушылардың жекешелендіру объектісін көруге еркін қатынауын қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 9-1 тармақшамен толықтырылсын:
"9-1. Жекешелендіру объектісі акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакеті, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына мемлекеттік қатысу үлесі немесе мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорын түрінде сатылатын болса, осы жекешелендіру объектісі басқаруында болатын тиісті саланың уәкілетті органы комиссияның қарауына шығару үшін сатушыға оны сату тәсілі мен шарттары бойынша ұсыныс береді.
Қажет болған жағдайда сатушы жекешелендіру объектісінің мүлкінің құрамы және шаруашылық қызметі бойынша құжаттарды сұратады.
Акционерлік қоғамның, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің немесе мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорынның басшылығы акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакеті, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталындағы мемлекеттік қатысу үлесі немесе мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорын түрінде жекешелендіру объектісі бойынша мәліметтердің дұрыстығына меншік құқығы сатып алушыға ауысқанға дейін жауапты болады.
Хабарлама жарияланғаннан кейін тиісті саланың уәкілетті органы және акционерлік қоғамның, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің немесе мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорынның басшылығы жекешелендіру объектісін сатып алуды қалаушылардың жекешелендіру объектісін көруге еркін қатынауын қамтамасыз етеді.";

По решению уполномоченного органа по государственному имуществу (по республиканской собственности) или соответствующего местного исполнительного органа (по коммунальной собственности) на основании решения комиссии объекты приватизации подлежат отчуждению в соответствии с главами 4, 5 и 6 настоящих Правил путем:
1) продажи на торгах в форме аукциона или тендера;
2) торгов на фондовой бирже.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. При предложении государственным юридическим лицом государственного имущества на продажу необходимо письменное согласие государственного органа, в управлении которого находится данное государственное юридическое лицо. При этом необходимо представить продавцу правоустанавливающие документы, а также документ, подтверждающий отсутствие обременений на объект приватизации.
В случае необходимости продавец запрашивает документы, позволяющие определить технические и функциональные характеристики объекта приватизации.
Балансодержатель государственного имущества несет ответственность за сохранность объекта приватизации и достоверность сведений по объекту приватизации до перехода прав собственности к покупателю.
После публикации извещения балансодержатель обеспечивает свободный доступ к осмотру объекта приватизации желающим приобрести объект приватизации.";
дополнить пунктом 9-1 следующего содержания:
"9-1. При продаже объекта приватизации в виде государственного пакета акций акционерного общества, государственной доли участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью или предприятия как имущественного комплекса, уполномоченный орган соответствующей отрасли, в управлении которого находится данный объект приватизации, представляет продавцу для вынесения на рассмотрение комиссии предложение по способу и условиям его продажи.
В случае необходимости продавец запрашивает документы по составу имущества и хозяйственной деятельности объекта приватизации.
Руководство акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью или предприятия как имущественного комплекса несет ответственность за достоверность сведений по объекту приватизации в виде государственного пакета акций акционерного общества, государственной доли участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью или предприятия как имущественного комплекса до перехода прав собственности к покупателю.
После публикации извещения уполномоченный орган соответствующей отрасли и руководство акционерного общества, товарищества с ограниченной ответственностью или предприятия как имущественного комплекса обеспечивают свободный доступ к осмотру желающим приобрести объект приватизации.";

12-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жабық тендер, екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурс, туынды бағалы қағаздарды сату жағдайларын қоспағанда, комиссия шешімінің негізінде әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттық нысанын және шарттарын айқындау;";
15-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жабық тендер, екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурс, туынды бағалы қағаздарды сату жағдайларын қоспағанда, әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттық нысаны мен шарттары туралы шешім қабылдайды;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) жабық тендер және екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурс жағдайларын қоспағанда, акционерлік қоғам акцияларының мемлекеттік пакеті, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталындағы мемлекеттік қатысу үлесі немесе мүліктік кешен ретіндегі кәсіпорын түріндегі әрбір жекешелендіру объектісі бойынша сауда-саттық нысаны мен шарттары туралы тиісті саланың уәкілетті органының ұсыныстарын қарайды және шешім қабылдайды;";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Сауда-саттыққа қатысу үшін жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға енгізетін кепілдік жарна жекешелендіру объектісінің алғашқы бағасының он бес пайызын құрайды.
Аукционға, тендерге және жабық тендерге қатысуға кепілдік жарна мемлекеттік мүлікті есепке алу саласындағы бірыңғай оператордың (бұдан әрі – бірыңғай оператор) деректемелеріне хабарламада белгіленген нысанда және тәртіппен енгізіледі.
Бірыңғай оператор сауда-саттыққа қатысу үшін меншікті активтер деп танылмайтын арнайы транзиттік шотқа түсетін кепілдік жарналарды пайдаланбайды.
Екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурсқа қатысу үшін кепілдік жарна сатушының деректемелеріне хабарламада белгіленген нысанда және тәртіппен енгізіледі.
Кепілдік жарнаны қатысушы не қатысушының атынан кез келген жеке немесе мемлекеттік емес заңды тұлға енгізеді.";
22-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер кепілдік жарнаның сомасы сату бағасынан артық болса, онда айырма жеңімпаздың электрондық әмиянында тізілімнің веб-порталында сатып алушы мен сатушы сатып алу-сату шартын жасасқан күні бұғаттан алынады.";
23-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қалған барлық басқа жағдайларда кепілдік жарна сомасына енгізілген ақша қаражаты аукционға, тендерге немесе жабық тендерге қатысушының электрондық әмиянында сауда-саттық күні бұғаттан алынады, ал екі кезеңді рәсімдер жолымен конкурсқа қатысушының кепілдік жарнасын сатушы өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде қайтарады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"2) определение формы и условий торгов по каждому объекту приватизации на основании решения комиссии, за исключением случаев закрытого тендера, конкурса путем двухэтапных процедур, продажи производных ценных бумаг;";
в пункте 15:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) принимает решение о форме и условиях торгов по каждому объекту приватизации, за исключением случаев закрытого тендера, конкурса путем двухэтапных процедур, продажи производных ценных бумаг;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) рассматривает предложения уполномоченного органа соответствующей отрасли и принимает решение о форме и условиях торгов по каждому объекту приватизации в виде государственного пакета акций акционерного общества, государственной доли участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью или предприятия как имущественного комплекса, за исключением случаев закрытого тендера и конкурса путем двухэтапных процедур;";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. Гарантийный взнос, вносимый физическим или негосударственным юридическим лицом для участия в торгах, составляет пятнадцать процентов от начальной цены объекта приватизации.
Гарантийный взнос для участия в аукционе, тендере и закрытом тендере вносится на реквизиты единого оператора в сфере учета государственного имущества (далее - единый оператор) в форме и порядке, установленных в извещении.
Единый оператор не использует поступающие на специальный транзитный счет гарантийные взносы для участия в торгах, которые не признаются собственными активами.
Гарантийный взнос для участия в конкурсе путем двухэтапных процедур вносится на реквизиты продавца в форме и порядке, установленных в извещении.
Гарантийный взнос вносится участником либо от имени участника любым другим физическим или негосударственным юридическим лицом.";
часть вторую пункта 22 изложить в следующей редакции:
"В случае, если сумма гарантийного взноса превышает цену продажи, то в электронном кошельке у победителя разблокируется разница в день заключения продавцом и покупателем договора купли-продажи на веб-портале реестра.";
часть вторую пункта 23 изложить в следующей редакции:
"Во всех остальных случаях внесенные денежные средства на сумму гарантийного взноса разблокируются в электронном кошельке участника аукциона, тендера или закрытого тендера в день торгов, а гарантийный взнос участника конкурса путем двухэтапных процедур возвращается продавцом в срок не позднее трех рабочих дней со дня подачи заявления.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Сауда-саттық өткізілетіні туралы хабарламаны сатушы ол өткізілгенге дейін кемінде күнтізбелік он бес күн бұрын жариялайды.
Хабарлама қазақ және орыс тiлдерiнде тізілімнің веб-порталында жарияланады.
Тізілімнің веб-порталында сауда-саттықты өткізілетіні туралы хабарлама жарияланғаннан кейін сатушы өзінің интернет-ресурсында және (немесе) әлеуметтік желілер алаңдарында тізілімнің веб-порталында жарияланған хабарламаға сілтемені көрсетіп, сауда-саттық өткізілетіні туралы ақпараттық хабарламаны қосымша орналастырады.
Монополияға қарсы заңнаманың талаптары қолданылатын акцияларды, ұйымдардың жарғылық капиталдарындағы үлестерді, мүліктік кешендер ретінде мемлекеттік кәсіпорындарды сату туралы хабарламаны объект (сату кестесі) бойынша ақпарат тізілімге енгізілген күннен бастап күнтізбелік алпыс күн өткеннен кейін жариялауға жол беріледі.";
25-тармақтың екінші бөлігінің 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сатушының шешімі бойынша мемлекетке тиесілі бағалы қағаздарды сатуға қатысты өзге де мәліметтер.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Сауда-саттыққа қатысушыларды тіркеу хабарлама жарияланған күннен бастап жүргізіледі және аукцион, тендер, жабық тендер басталғанға дейін бес минут бұрын және екі кезеңді рәсімдер арқылы конкурс басталғанға дейін жиырма төрт сағат бұрын аяқталады, содан соң қатысушылар берген өтінімдерін кері қайтара алмайды.";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Аукционға, тендерге және жабық тендерге қатысуға өтінім тіркелгеннен кейін тізілімнің веб-порталы үш минут ішінде электрондық әмиянда өтінім берілген сату объектісі бойынша кепілдік жарна сомасына ақша қаражатының бар-жоғын автоматты түрде тексереді.
Қатысушының осы Қағиданың 28 және 29-тармақтарында көрсетілген талаптарды сақтамауы, сондай-ақ сауда-саттық басталғанға дейін бес минут бұрын электрондық әмиянда сауда-саттық өткізілетіні туралы хабарламада көрсетілген кепілдік жарна сомасына ақша қаражатының болмауы тізілім веб-порталының өтінімді қабылдамауы үшін негіз болып табылады.
Электрондық әмиянда өтінім берілген сату объектісі бойынша кепілдік жарна сомасына ақша қаражаты болған жағдайда тізілімнің веб-порталы оны сауда-саттық нәтижелері анықталғанға дейін бұғаттайды, өтінімді қабылдауды және қатысушыларды аукционға, тендерге және жабық тендерге жіберуді жүзеге асырады. Электрондық әмиянда кепілдік жарна сомасына ақша қаражаты болмаған кезде тізілімнің веб-порталы қатысушының өтінімін кері қайтарады.
Тізілімнің веб-порталы автоматты тексеру нәтижелері бойынша тізілімнің веб-порталында көрсетілген қатысушының электрондық мекенжайына өтінімді қабылдау не өтінімді қабылдаудан бас тарту себептері туралы электрондық хабарлама жібереді.

"24. Извещение о проведении торгов публикуется продавцом не менее чем за пятнадцать календарных дней до их проведения.
Извещение публикуется на казахском и русском языках на веб-портале реестра.
После публикации извещения о проведении торгов на веб-портале реестра продавец дополнительно размещает на своем интернет-ресурсе и (или) на площадках социальных сетей информационное сообщение о проведении торгов с указанием ссылки на извещение, опубликованное на веб-портале реестра.
Опубликование извещения о продаже акций, долей в уставных капиталах организаций, государственных предприятий как имущественных комплексов, подпадающих под требования антимонопольного законодательства, допускается по истечении шестидесяти календарных дней с даты включения информации по объекту (график продажи) в реестр.";
подпункт 7) части второй пункта 25 изложить в следующей редакции:
"7) иные сведения, касающиеся продажи ценных бумаг, принадлежащих государству, по решению продавца.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Регистрация участников торгов производится со дня публикации извещения и заканчивается за пять минут до начала аукциона, тендера, закрытого тендера и за двадцать четыре часа до начала конкурса путем двухэтапных процедур, по истечении которых участники не могут отозвать поданную заявку.";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. После регистрации заявки на участие в аукционе, тендере и закрытом тендере веб-порталом реестра в течение трех минут производится автоматическая проверка на наличие в электронном кошельке денежных средств на сумму гарантийного взноса по объекту продажи, на который подана заявка.
Основаниями для отказа веб-порталом реестра в принятии заявки являются несоблюдение участником требований, указанных в пунктах 28 и 29 настоящих Правил, а также отсутствие в электронном кошельке за пять минут до начала торгов денежных средств на сумму гарантийного взноса, указанного в извещении о проведении торгов.
В случае наличия в электронном кошельке денежных средств на сумму гарантийного взноса по объекту продажи, на который подана заявка, веб-портал реестра блокирует их до определения результатов торгов, осуществляет принятие заявки и допуск участников аукциона, тендера и закрытого тендера. При отсутствии в электронном кошельке денежных средств на сумму гарантийного взноса веб-портал реестра отклоняет заявку участника.
По результатам автоматической проверки веб-портал реестра направляет на электронный адрес участника, указанный на веб-портале реестра, электронное уведомление о принятии заявки либо причинах отказа в принятии заявки.

34. Тізілімнің веб-порталы аукционға, тендерге, жабық тендерге қатысу үшін электрондық өтінімін кері қайтарып алған қатысушының аукцион нөмірін сауда-саттықты өткізу басталғанға дейін кемінде бес минут бұрын жояды.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. Бірыңғай оператор тізілім веб-порталының жұмыс істеуін қамтамасыз етеді, сондай-ақ сауда-саттыққа қатысушылардың кепілдік жарналарын қабылдайды.
Бірыңғай оператор:
1) сатушы қол қойған кепілдік жарнаны аударуға өтінім негізінде сауда-саттықта жеңген қатысушының электрондық әмиянында бұғатталмаған кепілдік жарнасын тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдалана отырып бюджет сыныптамасының тиісті кодына аударады;
2) қатысушылар тізілімнің веб-порталында ЭЦҚ пайдаланып қол қойған, ақша қаражатын қайтаруға арналған өтініштер негізінде сауда-саттыққа қатысушыларға электрондық әмияннан ақша қаражатын бірыңғай операторға өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде қайтарады;
3) аукцион, тендер және жабық тендер нысанында кейінгі сауда-саттықтарға қатысуға өтінім беру үшін электрондық әмиянда қатысушылардың бұғатталмаған ақшалай қаражатын бірнеше рет пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етеді.";
57-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жабық тендерге мүдделі мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде комиссия айқындайтын қатысушылардың шектеулi тобы қатысады. Сатушы жабық тендерге қатысуға арналған шақыруды жабық тендердiң барлық шарттарымен жiбередi. Жабық тендерге қатысуға шақыру жiберiлген және қатысуға тiлек бiлдiрген тұлғаларды тiркеу жазбаша шақыру жiберiлген күннен бастап тізілімнің веб-порталында жүргiзiледi және жабық тендердiң өткiзiлуiне бес минут қалғанда аяқталады.";
86-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"86. Жекешелендіру объектісін сату кейіннен сатып алу құқығымен сенімгерлік басқаруға немесе мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру бойынша өткізілген тендер нәтижелері бойынша айқындалатын және сатып алу жағдайында индекстеу шартымен сенімгерлік басқару немесе мүліктік жалдау (жалға алу) шартында көрсетілген бағамен сатып алу-сату шартын жасау арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі негізінде сатып алу-сату шарты жасалған күнді қоса алғанда, сол күнге дейін сенімгерлік басқарудың немесе мүліктік жалдаудың (жалға алудың) бүкіл кезеңі үшін кепілдік жарнаны шегергендегі жекешелендіру объектісінің бағасы индекстеледі. Сатып алу-сату шарты бойынша есеп айырысулар осы Қағиданың 89-тармағында айқындалған тәртіппен жүзеге асырылады.";

34. Веб-портал реестра аннулирует аукционный номер участника, отозвавшего электронную заявку для участия в аукционе, тендере, закрытом тендере не менее чем за пять минут до начала проведения торгов.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Единый оператор обеспечивает функционирование веб-портала реестра, а также принимает гарантийные взносы участников торгов.
Единый оператор:
1) перечисляет разблокированный в электронном кошельке гарантийный взнос участника, победившего в торгах, на соответствующий код бюджетной классификации на основании заявления на перечисление гарантийного взноса, подписанного продавцом с использованием ЭЦП на веб-портале реестра;
2) возвращает с электронного кошелька денежные средства участникам торгов на основании заявлений на возврат денежных средств, подписанных участниками с использованием ЭЦП на веб-портале реестра, в срок не позднее трех рабочих дней со дня подачи заявления единому оператору;
3) обеспечивает возможность многократного использования разблокированных в электронном кошельке денежных средств участников для подачи ими заявки на участие в последующих торгах в форме аукциона, тендера и закрытого тендера.";
часть вторую пункта 57 изложить в следующей редакции:
"Участие на закрытом тендере принимает ограниченный круг участников, определяемый комиссией на основании предложений заинтересованных государственных органов. Приглашения на участие в закрытом тендере со всеми условиями закрытого тендера рассылает продавец. Регистрация заявок лиц, которым направлено приглашение на участие, желающих принять участие в закрытом тендере, производится на веб-портале реестра со дня рассылки письменных приглашений и заканчивается за пять минут до начала закрытого тендера.";
пункт 86 изложить в следующий редакции:
"86. Продажа объекта приватизации осуществляется посредством заключения договора купли-продажи по цене, определяемой по результатам проведенного тендера по передаче в доверительное управление или имущественный наем (аренду) с правом последующего выкупа и указанной в договоре доверительного управления или имущественного найма (аренды) с условием индексации в случае выкупа.
При этом индексации подлежит цена объекта приватизации за вычетом гарантийного взноса за весь период доверительного управления или имущественного найма (аренды) до дня заключения договора купли-продажи включительно, исходя из базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан. Расчеты по договору купли-продажи осуществляются в порядке, определенном пунктом 89 настоящих Правил.";

90 және 91-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Аванстық немесе түпкілікті төлемнiң мерзімі өткен жағдайда сатушы сатып алу-сату шартын біржақты тәртіппен бұзып, сатып алушыға кепілдік жарнамен жабылмаған бөлігінде iс жүзiндегi шығындарды өтеу туралы талаптар қояды.
Бұл жағдайда жекешелендіру объектісі күші жойылған сауда-саттық шарттарымен сауда-саттыққа қайтадан шығарылады.
91. Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнен басқа жекешелендіру объектiсiн беру осы Қағиданың 95-тармағында көрсетілген жағдайды қоспағанда, сатып алу-сату шарты бойынша сатып алушы сату бағасын толық төлеген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмей қабылдап алу-беру актiсi бойынша жүргiзiледi.
Сатып алушының қабылдап алу-беру актісіне қол қоюы туралы мәліметтерді сатушы екі күндік мерзімде тізілімнің веб-порталына енгізеді.
Сатылған жекешелендіру объектісінің меншік иесінің өзгергені туралы мемлекеттік тіркеуді жүргізуге қол қойылған қабылдап алу-беру актісі негіз болып табылады.
Мүліктік кешен ретінде мемлекеттік кәсіпорын сатылатын болса, сатып алушы "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жекешелендірілген мемлекеттік кәсіпорынның қызметі тоқтатылғанын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырып, сатушыға тіркеудің өткізілгені туралы міндетті түрде хабарлауға тиіс.
Сатып алушы қабылдап алу-беру актісіне белгіленген мерзімде қол қоймаған жағдайда сатушы сатып алу-сату шартын біржақты тәртіппен бұзып, сатып алушыға кепілдік жарнамен жабылмаған бөлігінде іс жүзіндегі шығындарды өтеу туралы талаптар қояды және тізілімнің веб-порталында қалыптастырылатын сауда-саттық нәтижелерінің күшін жою туралы актіге қол қояды.
Бұл жағдайда жекешелендіру объектісі күші жойылған сауда-саттық шарттарымен сауда-саттыққа қайтадан шығарылады.";
93-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"93. Ықтимал бөліп төлеудің шарттары сауда-саттыққа қатысушылардың назарына алдын ала жеткізілген жағдайда ғана бөліп төлеуге жол беріледі. Бұл ретте бастапқы жарнаның мөлшері сату бағасының он бес пайызынан кем болмауға, ал бөліп төлеу кезеңі үш жылдан аспауға тиіс.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

пункты 90 и 91 изложить в следующей редакции:
"90. В случае просрочки авансового или окончательного платежа договор купли-продажи продавцом расторгается в одностороннем порядке с предъявлением требований к покупателю о возмещении реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом.
В данном случае объект приватизации вновь выставляется на торги с условиями отмененных торгов.
91. Передача объекта приватизации, за исключением государственных пакетов акций, производится по акту приема-передачи не позднее тридцати календарных дней с даты полной оплаты покупателем цены продажи по договору купли-продажи, за исключением случая, указанного в пункте 95 настоящих Правил.
Сведения о подписании акта приема-передачи покупателем вносятся продавцом на веб-портал реестра в двухдневный срок.
Подписанный акт приема-передачи является основанием для проведения государственной регистрации об изменении собственника на проданный объект приватизации.
При продаже государственного предприятия как имущественного комплекса покупателем в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" должна быть осуществлена государственная регистрация прекращения деятельности приватизированного государственного предприятия с обязательным извещением продавца о проведенной регистрации.
При неподписании покупателем акта приема-передачи в установленный срок продавцом расторгается договор купли-продажи в одностороннем порядке с предъявлением требований к покупателю о возмещении реальных убытков в части, не покрытой гарантийным взносом, и подписывается акт об отмене результатов торгов, формируемый на веб-портале реестра.
В данном случае объект приватизации вновь выставляется на торги с условиями отмененных торгов.";
пункт 93 изложить в следующей редакции:
"93. Оплата в рассрочку допускается лишь в случаях, когда условия возможной рассрочки были заблаговременно доведены до сведения участников торгов. При этом размер первоначального взноса не может быть меньше пятнадцати процентов от цены продажи, а период рассрочки составляет не более трех лет.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов