"Босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 9 наурыздағы № 183 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 31 қазандағы № 912 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 9 наурыздағы № 183 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Босқын мәртебесін беру, ұзарту, одан айыру және оны тоқтату қағидаларында:
2-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"босқын куәлігі – босқынның жеке басын куәландыратын және мәртебесін растайтын құжат;";
2-тармақтың бесінші және алтыншы абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"пана іздеген адам – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы олардың босқын мәртебесін беру туралы өтінішхаты бойынша түпкілікті шешім қабылдағанға дейін Қазақстан Республикасында пана сұрауға ниет білдірген шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
пана іздеген адамның куәлігі – босқын мәртебесін беру туралы өтінішхаттың тіркелуін растайтын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы беретін құжат;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Республикалық маңызы бар қаланың және астананың жергілікті атқарушы органы (бұдан әрі – жергілікті атқарушы орган) босқын мәртебесін беру туралы шешімді осы адамның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дактилоскопиялық тіркеуден өтуі шартымен босқын мәртебесін беру туралы өтінішхат тіркелген күннен бастап үш ай ішінде қабылдайды.
Шешім қабылдау үшін қосымша тексеру қажет болған жағдайларда түпкілікті шешім шығару бір жылдан аспайтын мерзімге кейінге қалдырылады, бұл туралы тиісті шешім қабылданған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде пана іздеп жүрген адамға хабарланады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Пана іздеп жүрген адамға Заңның 12-бабында көзделген негіздерге сәйкес босқын мәртебесін беруден бас тартылған жағдайда жергілікті атқарушы орган бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бас тарту себептерін көрсетіп және қабылданған шешімге шағымдану тәртібі туралы түсіндіріп, шешімнің көшірмесін тапсырады немесе оның болатын жеріне жібереді, сондай-ақ уәкілетті орган мен ішкі істер органдарын хабардар етеді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2010 года № 183 "Об утверждении Правил присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2024 года № 912
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2010 года № 183 "Об утверждении Правил присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца" следующие изменения:
в Правилах присвоения, продления, лишения и прекращения статуса беженца, утвержденных указанным постановлением:
абзац третий пункта 2 изложить в следующей редакции:
"удостоверение беженца – документ, удостоверяющий личность и подтверждающий статус беженца;";
абзацы пятый и шестой пункта 2 изложить в следующей редакции:
"лицо, ищущее убежище, – иностранец или лицо без гражданства, изъявившее желание обратиться за убежищем в Республике Казахстан, до принятия местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы окончательного решения по их ходатайству о присвоении статуса беженца;
свидетельство лица, ищущего убежище, – документ, выдаваемый местным исполнительным органом области, города республиканского значения и столицы, подтверждающий регистрацию ходатайства о присвоении статуса беженца;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Решение о присвоении статуса беженца принимается местным исполнительным органом областей, городов республиканского значения и столицы (далее – местный исполнительный орган) в течение трех месяцев со дня регистрации ходатайства о присвоении статуса беженца при условии прохождения данным лицом дактилоскопической регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В случаях, когда для принятия решения требуется дополнительная проверка, вынесение окончательного решения откладывается на срок не более одного года, о чем в течение двух рабочих дней со дня принятия соответствующего решения уведомляется лицо, ищущее убежище.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В случае, если лицу, ищущему убежище, отказано в присвоении статуса беженца согласно основаниям, предусмотренным в статье 12 Закона, местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения об отказе вручает или направляет данному лицу по месту его пребывания копию решения с указанием причин отказа и разъяснением порядка обжалования принятого решения, а также информирует уполномоченный орган и органы внутренних дел.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

"14. Жергілікті атқарушы орган босқын мәртебесінен айыру туралы шешім қабылданған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы адамға осы шешімнің себептері көрсетілген және қабылданған шешімге шағымдану тәртібі түсіндірілген шешімнің көшірмесін тапсырады немесе жібереді, сондай-ақ уәкілетті орган мен ішкі істер органдарын қабылданған шешім туралы хабардар етеді.";
16-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Адамның босқын мәртебесі тоқтатылған кезде жергілікті атқарушы орган босқын мәртебесінің тоқтатылу себебі мен оның басталу мерзімін көрсете отырып, босқынның жеке ісіне белгі қояды, сондай-ақ бұл туралы ішкі істер органдарын және Қазақстан Республикасының аумағында жүрген болса, мәртебесі тоқтатылған адамды хабардар етеді.".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр
О. Бектенов

"14. Местный исполнительный орган в течение пяти рабочих дней со дня принятия решения о лишении статуса беженца вручает или направляет данному лицу копию решения с указанием причин данного решения и разъяснением порядка обжалования принятого решения, а также информирует о принятом решении уполномоченный орган и органы внутренних дел.";
абзац первый пункта 16 изложить в следующей редакции:
"16. При прекращении у лица статуса беженца местный исполнительный орган ставит отметку в личном деле беженца с указанием причин прекращения статуса беженца и времени его наступления, а также уведомляет об этом органы внутренних дел и лицо, статус которого прекращен, в случае нахождения его на территории Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов