"Республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 қыркүйектегі № 932 қаулысына өзгерістер енгізу және "Экологиялық, ғылыми және мәдени ерекше маңызы бар қоршаған ортаны қорғау объектілерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 маусымдағы № 521 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 22 қарашадағы № 997 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң тiзбесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 қыркүйектегі № 932 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 7-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:";
көрсетілген қаулымен бекітілген республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң тiзбесi осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Экологиялық, ғылыми және мәдени ерекше маңызы бар қоршаған ортаны қорғау объектілерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 21 маусымдағы № 521 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 22 қарашадағы
№ 997 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 932 қаулысымен
бекітілген
Республикалық маңызы бар мемлекеттiк табиғи-қорық қоры объектiлерiнiң тiзбесi
1. Мемлекеттiк орман қорының ерекше құнды екпелерi
Алматы облысы
1. Шарын шетен тоғайы
2. Шынтүрген шырша орманы
Солтүстiк Қазақстан облысы
3. "Күмiс" қарағайлы орманы
4. Қарағайлы орман
5. Көне ағашты тоған
6. Жаңажол
Шығыс Қазақстан облысы
7. Көкшiлтау самырсын тоғайы
Бiрегей табиғи су объектiлерi немесе олардың учаскелерi
Абай облысы
8. Жоғары Балықтыкөл көлi
9. Төменгi Балықтыкөл көлi
10. Үлкен көлi
11. Балықтыкөл көлi
12. Шолақтерек көлi
13. Қаракөл көлi
Ақмола облысы
14. Керей көлi
15. Қожакөл көлi
16. Алакөл көлi
17. Итемген көлi
18. Теңiз көлi
19. Есей көлi
20. Сұлтанкелдi көлi
21. Қоқай көлi
22. Асаубалық көлi
23. Сарыкөл көлi
24. Жаманкөл көлi
25. Қаракөл көлi
26. Бурабай көлi

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2006 года № 932 "Об утверждении перечня объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского значения" и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2007 года № 521 "Об утверждении перечня объектов охраны окружающей среды, имеющих особое экологическое, научное и культурное значение"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 ноября 2024 года № 997
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 сентября 2006 года № 932 "Об утверждении перечня объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского значения" следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 4) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
перечень объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского значения, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2007 года № 521 "Об утверждении перечня объектов охраны окружающей среды, имеющих особое экологическое, научное и культурное значение".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 ноября 2024 года № 997
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 сентября 2006 года № 932
Перечень объектов государственного природно-заповедного фонда республиканского значения
1. Особо ценные насаждения государственного лесного фонда
Алматинская область
1. Чарынская ясеневая лесная дача
2. Чинтургенские ельники
Северо-Казахстанская область
3. "Серебряный" бор
4. Сосновый бор
5. Реликтовый массив
6. Жанажол
Восточно-Казахстанская область
7. Синегорская пихтовая роща
2. Уникальные природные водные объекты или их участки
Область Абай
8. Озеро Верхний Балыктыколь
9. Озеро Нижний Балыктыколь
10. Озеро Большое
11. Озеро Балыктыколь
12. Озеро Шолактерек
13. Озеро Караколь
Акмолинская область
14. Озеро Керей
15. Озеро Кожаколь
16. Озеро Алаколь
17. Озеро Итемген
18. Озеро Тенгиз
19. Озеро Есей
20. Озеро Султанкельды
21. Озеро Кокай
22. Озеро Асаубалык
23. Озеро Сарыколь
24. Озеро Жаманколь
25. Озеро Караколь
26. Озеро Боровое

27. Сiлетiтеңiз көлi
28. Кiшi Қараой көлi
29. Үлкен Қараой көлi
30. Шағалалытеңiз көлi
31. Теке көлi
32. Қалибек көлi
33. Қарасор көлi
34. Қалмақкөл көлi
35. Көксеңгiрсор көлi
36. Алабота көлi
37. Шучье көлi
38. Қатаркөл көлi
39. Кiшi Шабақты көлi
40. Үлкен Шабақты көлi
41. Болпаш Сор көлi
42. Майбалық көлi
Ақтөбе облысы
43. Байпақкөл көлi
44. Байтақкөл көлi
45. Әйке көлi
46. Құрдым көлi
47. Төбiскен көлi
48. Белқопа көлi
49. Жаркөл көлi
50. Қармақкөл көлi
51. Айыркөл көлi
52. Қулыкөл көлi
53. Қызылкөл көлi
54. Малайдар көлi
Алматы облысы
55. Үлкен Алматы көлi
56. Көлсай (Төменгi, Ортаңғы, Жоғарғы) көлдерi
Атырау облысы
57. Қазақстан Республикасының аумағы шегiндегi Едiл өзені мен Жайық өзенiнiң атырауымен қоса Солтүстiк Каспий шығыс бөлiгiнiң акваториясы
58. Жалтыркөл көлi
Батыс Қазақстан облысы
59. Шалқар көлi
60. Аралсор (Өзенсор) көлi
61. Аралсор көлi
Жамбыл облысы
62. Билiкөл көлi
63. Ақкөл көлi
64. Кiшi Ақкөл көлi
65. Ащыкөл көлi
66. Ақжар көлi
67. Көккөл көлi
68. Кiшi Қамқалы көлi
69. Үлкен Қамқалы көлi
70. Қаракөл көлi
71. Қызыләуіт көлi
Жетісу облысы
72. Тентек өзенiнiң атырауы
73. Республиканың оңтүстiгiнде, оңтүстiк-шығысында және шығысында 2500-3800 метр биiктiкте орналасқан сел қаупі бар мұздақ көлдер
74. Жалаңашкөл көлi
75. Ұялы көлi
Қарағанды облысы
76. Тоқсымақ көлi
77. Қаракөл көлi
78. Ағаштыкөл көлi
79. Батпақкөл көлi
80. Саумалкөл-1 көлi
81. Қарау қамыс көлi
82. Қатынкөл көлi
83. Балықтыкөл көлi
84. Саумалкөл-2 көлi
85. Құмкөл көлi
86. Сасықкөл көлi
87. Үлкен көлi
88. Рудничное көлi
89. Шалқаркөл көлi
90. Қарақайың көлi
91. Ащыкөл көлi
92. Бүршiктiкөл көлi
Қостанай облысы
93. Құсмұрын көлi
94. Қойбағар көлi
95. Тымтәуiр көлi
96. Шошқалы көлi
97. Ақсуат көлi
98. Сарымойын көлi
99. Жарман көлi
100. Жаркөл көлi
101. Теңiз көлi
102. Сарықопа көлi
Қызылорда облысы
103. Қамыстыбас көлi
104. Арыс көлi
105. Ащыкөл көлi
106. Ақшатау көлi
107. Қаракөл көлi
108. Телікөл көлi
109. Көкшекөл көлi
Павлодар облысы
110. Қалқамантұз көлi
111. Қызыләуіт көлi
112. Жалаулы көлi
113. Шүрексор көлi
114. Үлкен Ағыболат көлi
115. Маралды көлi
116. Сабындыкөл көлi
117. Жасыбай көлi
118. Торайғыр көлi
119. Мойылды көлi
Солтүстiк Қазақстан облысы
120. Таранкөл көлi
121. Щеличино көлi
122. Питное көлi
123. Имантау көлi
Түркістан облысы
124. Қызыләуіт көлi
125. Қызылкөл көлi
Ұлытау облысы
126. Қарасор көлi
127. Қоскөл көлi
128. Барақкөл көлi
129. Қабыршақты көлi
Шығыс Қазақстан облысы
130. Марқакөл көлi

27. Озеро Селеты Тениз
28. Озеро Киши Карой
29. Озеро Улкен Карой
30. Озеро Шаглытениз
31. Озеро Теке
32. Озеро Калибек
33. Озеро Карасор
34. Озеро Калмакколь
35. Озеро Коксенгирсор
36. Озеро Алабота
37. Озеро Щучье
38. Озеро Котарколь
39. Озеро Малое Чебачье
40. Озеро Большое Чебачье
41. Озеро Болпаш Сор
42. Озеро Майбалык
Актюбинская область
43. Озеро Байпиколь
44. Озеро Байтакколь
45. Озеро Айке
46. Озеро Курдым
47. Озеро Тобускен
48. Озеро Белькопа
49. Озеро Жарколь
50. Озеро Кармаколь
51. Озеро Аирколь
52. Озеро Кулыколь
53. Озеро Кызылколь
54. Озеро Малайдар
Алматинская область
55. Озеро Большое Алматинское
56. Озера Кольсайские (Нижнее, Среднее, Верхнее)
Атырауская область
57. Акватория восточной части Северного Каспия с дельтами рек Волги в пределах территории Республики Казахстан и Урала
58. Озеро Жалтырколь
Западно-Казахстанская область
59. Озеро Шалкар
60. Озеро Аралсор (Узденсор)
61. Озеро Аралсор
Жамбылская область
62. Озеро Биликоль
63. Озеро Акколь
64. Озеро Малый Акколь
65. Озеро Ашиколь
66. Озеро Акжар
67. Озеро Кокколь
68. Озеро Малый Камкалы
69. Озеро Большой Камкалы
70. Озеро Караколь
71. Озеро Кызылаут
Область Жетісу
72. Дельта реки Тентек
73. Селеопасные моренные озера, расположенные на высотах 2500-3800 метров на юге, юго-востоке и востоке республики
74. Озеро Жаланашколь
75. Озеро Уялы
Карагандинская область
76. Озеро Токсумак
77. Озеро Караколь
78. Озеро Агаштыколь
79. Озеро Батпакколь
80. Озеро Саумалколь-1
81. Озеро Карау Камыс
82. Озеро Катынколь
83. Озеро Балыктыколь
84. Озеро Саумалколь-2
85. Озеро Кумколь
86. Озеро Сасыколь
87. Озеро Большое
88. Озеро Рудничное
89. Озеро Шалкарколь
90. Озеро Каракаин
91. Озеро Ашиколь
92. Озеро Буршиктыколь
Костанайская область
93. Озеро Кушмурун
94. Озеро Койбагар
95. Озеро Тымтауыр
96. Озеро Шошкалы
97. Озеро Аксуат
98. Озеро Сарымойын
99. Озеро Жарман
100. Озеро Жарколь
101. Озеро Тениз
102. Озеро Сарыкопа
Кызылординская область
103. Озера Камыслыбасские
104. Озеро Арыс
105. Озеро Ащиколь
106. Озеро Акшатау
107. Озеро Караколь
108. Озеро Телеколь
109. Озеро Кокшеколь
Павлодарская область
110. Озера Калкамантузские
111. Озеро Кызылкок
112. Озеро Жалаулы
113. Озеро Шурексор
114. Озеро Большой Агибулат
115. Озеро Маралды
116. Озеро Сабындыколь
117. Озеро Жасыбай
118. Озеро Турайгыр
119. Озеро Мойылды
Северо-Казахстанская область
120. Озеро Таранколь
121. Озеро Щеличино
122. Озеро Питное
123. Озеро Имантау
Туркестанская область
124. Озеро Кызылаут
125. Озеро Кызылколь
Область Ұлытау
126. Озеро Карасор
127. Озеро Косколь
128. Озеро Баракколь
129. Озеро Кабыршакты
Восточно-Казахстанская область
130. Озеро Маркаколь

131. Айыр көлi
132. Рахман көлi
133. Аблайкит көлi
134. Добоғалын көлi
135. Қалдар көлi
3. Экологиялық, ғылыми, тарихи-мәдени және рекреациялық ерекше құндылығы бар жер қойнауы учаскелерi
3.1. Геологиялық объектiлер
Ақмола облысы
136. Аютас тауы
137. Бурабай тауы
138. Жеке Батыр тауы
139. Көкшетау тауы
140. Тақыртау
141. Үлкен Бүркiттi тауы
142. Таңқурай өзенiндегi жал
143. Зерендi көлiндегi көк мүйiс
144. Жұмбақтас тас аралы
145. Зерендi көлiнiң жанындағы таңқурай мүйiсі
146. Зерендi көлiндегi алыптар жағажайы
147. Бастион жартасы
148. Оқжетпес жартасы
149. Бүркіт ұясы жартасы
150. Пахомовка жартасы
151. Yш қыз жартасы
152. Қарамай шоқысы
153. Өртбайқау шоқысы
154. Қашқын шоқысы
155. Малта тасты шоқы
Ақтөбе облысы
156. Әулие алқабы
157. Тiкбұтақ бұлағындағы палеоген және кейiнгi бор кезеңінің өсiмдiктері мен жануарларының қалдықтары мол орналасқан жерлер
158. Ақтасты өзенiндегi төменгi пермь кезеңінің цефалопод қалдықтары мол орналасқан жерлер
159. Ақтасты рифiнiң төменгi пермь кезеңінің су балдырларының жарлауытты әктастары
160. Бөртебай бұлағындағы әктасты-терриген қабаты
161. Жаманшың шатқалындағы кратер
162. Қызылтөбе жотасындағы олигоцен кезеңі өсiмдiктерінің таңбалары
163. Жалғызтау палеожанартауы
164. Көкжиде құмы
165. Оңтүстiк Ақтолағай үстiртi
166. Оңтүстiк Жамантау кен білінімі
167. Әлiмбет өзенiндегi серпентиниттi меланж (девон-карбон)
168. Домбар қырқасындағы ерте карбонды аммоноидтардың жиналуы
169. Боқтықарын тұз күмбезi. Төменгi – жоғарғы Маастрихт шекарасы
170. Шуылдақ палеожанартау ауданы
Алматы облысы
171. Озерная өзенiнiң жоғарғы жағындағы Городецкий және Моренный белсендi тас глетчерлерi
Батыс Қазақстан облысы
172. Айдарлы тауы
173. Ақтау тауы
174. Алмазтау тауы
175. Үлкен Ешкі тауы
176. Сантас тауы
177. Сасай тауы
178. Шатырлы тауы
179. Бұлдырты өзенінің жоғарғы сағасындағы Қараағаш құмы
180. Шыңғырлау, Бұлдырты және Қалдығайты өзендерінің бастауындағы борлы таулар
181. Шолақаңқаты және Есенаңқаты өзендерінің жоғарғы сағаларындағы бор қалдықтары
182. Семиглавый Мар ауылындағы борлы төбешіктер
183. Қалдығайты өзенінің жоғарғы сағасындағы Аққұм құмы
184. Шилі өзені мен Жақсыбай өзенінің аралығындағы Көкөзекқұмы және Қарағандықұмы құмдары
Жамбыл облысы
185. Байжансай девон-таскөмiр жарлауыты
186. Батырбай өзенi аңғары бойындағы кембрий мен ордовик
Қарағанды облысы
187. Ақ аю тауы
188. Бұғылы тауы
189. Жиренсақал тауы
190. Көктөбе тауы
191. Тар кезең тауы
192. Шаңкөз тауы
193. Қалмақ жалы жасанды құрылысы
194. Алтынтөбе шатқалындағы диоптаз кен орны
195. Шоқпақ шатқалындағы малахит кен орны
196. Сарықұлболды шатқалындағы хризопраз кен орны
Қостанай облысы

131. Озеро Айыр
132. Озеро Рахмановское
133. Озера Аблайкит
134. Озеро Дубыгалинское
135. Озеро Колдар
3. Участки недр, представляющие особую экологическую, научную, историко-культурную и рекреационную ценность
3.1 Геологические объекты
Акмолинская область
136. Гора Аютас
137. Гора Бурабай
138. Гора Жекебатыр
139. Гора Кокшетау
140. Гора Лысая
141. Гора Улкен Буркитты
142. Грива у реки Малиновая
143. Зеленый мыс на озере Зеренда
144. Каменный остров Жумбактас
145. Малиновый мыс у озера Зеренда
146. Пляж великанов на озере Зеренда
147. Скала Бастион
148. Скала Окжетпес
149. Скала Орлиные гнезда
150. Скала Пахомовка
151. Скала Три сестры
152. Смольная сопка
153. Сопка Пожарная
154. Сопка Стрекач
155. Галочья сопка
Актюбинская область
156. Аулиинский массив
157. Богатое местонахождение остатков растений и животных палеогенового и позднемелового возраста у ручья Тыкбутак
158. Богатое местонахождение остатков цефалопод нижнепермского возраста на реке Актасты
159. Водорослевые рифовые известняки нижнепермского возраста Актастинского рифа
160. Известняково-терригенная толща у ручья Буртебай
161. Кратер в урочище Жаманшин
162. Отпечатки растений олигоценового возраста на возвышенности Кызылтобе
163. Палеовулкан Жалгызтау
164. Пески Кокжиде
165. Плато Актолагай Южный
166. Рудопроявление Южный Жамантау
167. Серпентинитовый меланж (девон-карбон) на реке Алимбет
168. Скопление раннекарбоновых аммоноидов на Домбарских холмах
169. Соляной купол Боктыгарын. Граница нижнего – верхнего Маастрихта
170. Шуылдакский палеовулканический район
Алматинская область
171. Активные каменные глетчеры Городецкого и Моренный в верховье реки Озерная
Западно-Казахстанская область
172. Гора Айдарлы
173. Гора Актау
174. Гора Алмазтау
175. Гора Большая Ичка
176. Гора Сантас
177. Гора Сасай
178. Гора Шатырлы
179. Караагашские пески в верховье реки Булдурты
180. Меловые горы у истоков рек Утва, Булдырты и Калдыгайты
181. Меловые останцы в верховьях рек Шолаканкаты и Есананкаты
182. Меловые поднятия у села Семиглавый Map
183. Пески Ак-Кумы в верховье реки Калдыгайты
184. Пески Кугузеккумы и Карагандыкумы между рекой Шийли и рекой Жаксыбай
Жамбылская область
185. Байжансайский девонско-каменноугольный риф
186. Кембрий и ордовик по логу реки Батырбай
Карагандинская область
187. Гора Ак-аю
188. Гора Бугулы
189. Гора Жирен-Сакал
190. Гора Коктобе
191. Гора Тар-кезен
192. Гора Шанкоз
193. Искусственное сооружение Калмыцкий вал
194. Месторождение диоптаза в урочище Алтын-Тобе
195. Месторождение малахита в урочище Чокпак
196. Месторождение хризопраза в урочище Сарыкулболды
Костанайская область

197. Жаман Қайыңды шатқалындағы палеоген-неоген өсiмдiктерiнің қалдықтары орналасқан жер
198. Ұлы Жыланшық, Дулығалы, Үлкен өзендерiнiң жазығындағы (Түрме және Сазанбай қырқасы) омыртқалы жануарлардың қалдықтарына бай неоген қабаттарының стратотипикалық қималары
Қызылорда облысы
199. Қызылжар шатқалындағы жоғарғы бор өсiмдiктерiнің қалдықтары орналасқан жер
200. Алтын Шоқысу шатқалындағы палеоген-неогендi өсiмдiктердің қалдықтары орналасқан жер
201. Кұмсуат шатқалындағы жапырақтардың таңбалары мен теңiз жануарларының қалдықтары орналасқан жер
Маңғыстау облысы
202. Ақмыш тауы
203. Бекi Басқұдық тауы
204. Босаға Көкөсім тауы
205. Шығыс және Батыс Қаратау таулары
206. Жармыш Жапырақты тауы
207. Қараған Босаға тауы
208. Қарақия тауы
209. Қарамая тауы
210. Қаратаушық тауы
211. Қарашек тауы
212. Қарынжарық тауы
213. Құнанбай тауы
214. Тұщыбек тауы
215. Тынымбай тауы
216. Өзен тауы
217. Шайыр Сарыкез тауы
Павлодар облысы
218. Сырғалы шатқалындағы родипгиттер білінімдерінің тобы
219. Алпыс шатқалындағы көгiлдiр ақық кен орны
220. Қалмаққырған шатқалындағы тау хрусталi кен орны
221. Ақшиман шатқалындағы агаттар білінімі
222. Тайғын шатқалындағы көгiлдiр ақық білінімі
223. Қаз қонақ аңғары
Солтүстiк Қазақстан облысы
224. Айыртау гранит алқабы
225. Имантау гранит алқабы
226. Александров жырасындағы iрi теңiз моллюскілерінің ядролары бар балшықтар ашылымы
227. Имантау көлiндегi Казачий аралы
228. Петропавл Батыс ашылымы. Миоцен кезеңінің балықтары мен сүтқоректiлер фаунасының қалдықтары
229. Петропавл Солтүстiк ашылымы. Төменгi төрттік кезеңінің омыртқасыздар фаунасының қалдықтары
230. Көне гранит алқабы
231. Қазан жартасты шөгiндiлері
232. Қостау шоқысы
233. Шолғыншы шоқысы
234. Сүйiр шоқы
235. Расколотая шоқысы
Түркістан облысы
236. Жаңақорған өзенi бойындағы жоғарғы девон – төменгi карбон
237. Қатынқамал өзенi бойындағы жоғарғы девон
238. Түлкiбас станциясы маңындағы жарлауытты құрылыстары бар жоғарғы девон
239. Келiншектау тауы
240. Мыңжылқы тауы
241. Қаратау юра бассейнi
242. Байсай өзенi бассейнiндегi карбон
243. Жертапсай өзенi бойындағы карбон
244. Ұя өзенi бойындағы карбон
245. Арпаөзен өзенi бойындағы трилобиттер қалдықтары мол кембрий мен ордовик
246. Әулие кен орны
247. Ақсу өзенiнiң сол жағалауындағы, Жабағылы тауындағы төменгi және орта ордовик
248. Орта карбон – Қаржантау тауындағы төменгi пермь
Шығыс Қазақстан облысы
249. Таған кен орнының оңтүстiк-батыс бөлiгiндегi саз балшықты жанартаулар
250. Үлкен Тектұрмас шатқалындағы пермь құмдарының шығуы
251. Ашутас тауы
252. Мұзтау тауы (Шығыс шыңы)
253. Қиын Керiш тауы

197. Местонахождение остатков палеоген-неогеновых растений в урочище Жаман-Каинды
198. Стратотипические разрезы толщ неогена с богатыми остатками позвоночных в долине рек Улы-Жиланшик, Дулугалы, Улькен (возвышенность Турме и Сазынбай)
Кызылординская область
199. Местонахождение остатков верхнемеловых растений в урочище Кызылжар
200. Местонахождение остатков палеоген-неогеновых растений в урочище Алтын-Шокысу
201. Местонахождение отпечатков листьев и остатков морских животных в урочище Кумсуат
Мангистауская область
202. Гора Акмыш
203. Гора Беки-Баскудук
204. Гора Босага-Кокосем
205. Горы Восточный и Западный Каратау
206. Гора Жармыш-Жапыракты
207. Гора Караган-Босага
208. Гора Каракия
209. Гора Карамая
210. Гора Каратаушык
211. Гора Карашек
212. Гора Карынжарык
213. Гора Кунанбай
214. Гора Тущыбек
215. Гора Тынымбай
216. Гора Узень
217. Гора Шайыр-Сарыкез
Павлодарская область
218. Группа проявлений родипгитов в урочище Сыргалы
219. Месторождение бирюзы в урочище Алпыс
220. Месторождение горного хрусталя в урочище Калмаккырган
221. Проявление агатов в урочище Акшиман
222. Проявление бирюзы в урочище Тайгын
223. Обрыв Гусиный перелет
Северо-Казахстанская область
224. Айыртауский гранитный массив
225. Имантауский гранитный массив
226. Обнажение глин с ядрами крупных морских моллюсков в Александровском логе
227. Остров Казачий на озере Имантау
228. Петропавловское Западное обнажение. Остатки фауны рыб и млекопитающих миоценового возраста
229. Петропавловское Северное обнажение. Остатки фауны беспозвоночных нижнечетвертичного возраста
230. Реликтовый гранитный массив
231. Скальное отложение Котелок
232. Сопка Два брата
233. Сопка Обозрение
234. Сопка Острая
235. Сопка Расколотая
Туркестанская область
236. Верхний девон - нижний карбон по реке Жаныкурган
237. Верхний девон по реке Хатынкамал
238. Верхний девон с рифовыми постройками в районе станции Тюлькубас
239. Гора Келиншектау
240. Гора Мынжылкы
241. Каратауский юрский бассейн
242. Карбон в бассейне реки Байсай
243. Карбон по реке Жертапсай
244. Карбон по реке Уя
245. Кембрий и ордовик с обильными остатками трилобитов по реке Арпаозен
246. Месторождение Аулие
247. Нижний и средний ордовик в левобережье реки Аксу, в горах Жабаглы
248. Средний карбон - нижняя пермь в горах Каржантау
Восточно-Казахстанская область
249. Грязевые вулканы на юго-западной части Таганского месторождения
250. Выход пермских песчаников у горного массива Улькен-Тектурмас
251. Гора Ашутас
252. Гора Белуха (Восточная вершина)
253. Гора Киин-Кериш

254. Тәж тауы
255. Делбегетей учаскесiнiң үлкен алуан түрлi асыл және жартылай асыл тастары мол гранит алқабы
256. Ақжайлау алқабы
257. Алаулаған адырлар алқабы
258. Шекелмес алқабы
259. Сайқан жотасындағы көшкiн
260. Зайсан ойпатының кайнозой шөгiндiлерiнiң қимасы
261. Асубұлақ кентi ауданындағы пегматиттi кен орындарының сирек металды минералдары
262. Көккөл руднигi
263. Тархан геологиялық қимасы
3.2. Геоморфологиялық объектiлер
Ақтөбе облысы
264. Айдарлыаша өзенiнiң жазығы
265. Жақсы Қарғалы өзенiнiң сол жағалауындағы карст ландшафты
266. Сүтқоректiлердiң сүйек қалдықтары сақталған Шалқарнұра жартастары
Алматы облысы
267. Жарсай өзенiнiң жоғарғы сағасы
268. Түрген өзенiнiң оң сағасындағы Еркек пен әйелдің көз жасы сарқырамасы
269. Есiк жазығының жоғарғы бастауындағы алып тас глетчерi
270. Рельефi экзотикалық пішіндегі Асы өзенiнің шатқалы
271. Шарын шатқалы
272. Опырылып пайда болған Жусалыкөл көлi
273. Опырылып пайда болған Есiк көлi (Жасылкөл)
274. Түрген өзенiнiң оң жағалауындағы эрозияланып шайылған және бұзылған ғажайып пішінді әртүрлі түстегі жартастар
275. Медеу шатқалы
276. Шымбұлақ шатқалы
Батыс Қазақстан облысы
277. Қараағаш құмындағы Сарқырама өзенiндегi Сарқырама су сарқырамасы
278. Жалпы Сырт үстiртiндегi борлы қалдықтар
279. Алебастр жары
280. Ақбалшық жары
281. Жамбыл жары
282. Долинный жары
283. Қызыл мектеп жары
284. Полоусов жары
285. Сауркин жары
286. Упорный жары
Қарағанды облысы
287. Үш үңгiр кешенi
288. Үлкен палата тас үңгiрi
Қостанай облысы
289. Терсек үстiртiнiң жартасы және терсек шоғырының қималары бар Қызбелтау тауы
Маңғыстау облысы
290. Булы Ойық карст үңгiрi
291. Қараған Босаға карст үңгiрi
292. Өтебай карст үңгiрi
Павлодар облысы
293. Драверт үңгiрi
294. Құмыра үңгiрi
295. Әулие үңгiрi
296. Қоңырәулие үңгiрi
297. Айманбұлақ шатқалы
298. Тас ғажаптары шатқалы
299. Рахай шатқалы
300. Үшсала шатқалы
Солтүстiк Қазақстан облысы
301. Лобаново көлiндегi үңгiрi бар сарқырама
302. Шалқар көлiнiң жағалау жалдары мен терраса кешенi
303. Имантау көлiнiң жағалау жалдары кешенi
Түркістан облысы
304. Кiшi Қайыңды шатқалындағы сарқырама
305. Аққұз өзенiнің шатқалы
306. Ақсу өзенiнің шатқалы
307. Баялдыр өзенiнің жазығындағы Ақтас үңгiрi
308. Кеңөзен шатқалындағы Балағайын үңгiрi
309. Бестоғай үңгiрi
310. Кеңес Төбе үңгiрi
311. Қазанбұлақ бұлағы бар үңгiр
312. Шарқойлы үңгiрi
313. Ұлушор шахта-үңгiрi
314. Хантағы өзенiнiң жайылмасы
315. Дарбаза қақпасы жартасы
Шығыс Қазақстан облысы
316. Арасан өзенiндегi Арасан сарқырамасы
317. Көккөл өзенiндегi Көккөл сарқырамасы
318. Язовая өзенiндегi Язовой сарқырамасы
319. Гранит қалдықтарының Линейск ұстындары геосәулет кешенi

254. Гора Коронная
255. Гранитный массив с большим разнообразием драгоценных и полудрагоценных камней участка Дельбегетей
256. Массив Акжайляу
257. Массив Пылающие адыры
258. Массив Шекельмес
259. Оползни в Сайканском хребте
260. Разрез кайнозойских отложений Зайсанской впадины
261. Редкометальные минералы пегматитовых месторождений района поселка Асубулак
262. Рудник Кокколь
263. Тарханский геологический разрез
3.2 Геоморфологические объекты
Актюбинская область
264. Долина реки Айдарлыаша
265. Карстовый ландшафт на левобережье реки Жаксы-Каргалы
266. Чинки Шалкарнура с местонахождением костных остатков млекопитающих
Алматинская область
267. Верховье реки Жарсай
268. Водопад Мужские и Женские слезы на правом притоке реки Тургень
269. Гигантский каменный глетчер в верховье долины Иссык
270. Каньон реки Асы с экзотическими формами рельефа
271. Чарынский каньон
272. Озеро Жусалы-коль обвального происхождения
273. Озеро Иссык (Жасыл-коль) обвального происхождения
274. Скалы разнообразной окраски, причудливой формы эрозионного размыва и разрушения у правого берега реки Тургень
275. Урочище Медеу
276. Урочище Шымбулак
Западно-Казахстанская область
277. Водопад Саркырама на реке Саркырама в песках Караагаш
278. Меловые останцы на плато Общий Сырт
279. Яр Алебастровый
280. Яр Белоглинный
281. Яр Джамбул
282. Яр Долинный
283. Яр Красная школа
284. Яр Полоусов
285. Яр Сауркин
286. Яр Упорный
Карагандинская область
287. Грот Три пещеры
288. Каменный грот Большая палата
Костанайская область
289. Чинки Терсекского плато и Гора Кызбель-Тау с разрезами терсекской свиты
Мангистауская область
290. Пещера карстовая Булы-Ойык
291. Пещера карстовая Караган-Босага
292. Пещера карстовая Отебай
Павлодарская область
293. Грот Драверта
294. Грот Кувшин
295. Пещера Аулие
296. Пещера Коныраулие
297. Ущелье Айманбулак
298. Ущелье Каменных чудес
299. Ущелье Рахай
300. Ущелье Ушсала
Северо-Казахстанская область
301. Водопад с пещерой на озере Лобаново
302. Комплекс береговых валов и террас озера Шалкар
303. Комплекс береговых валов озера Имантау
Туркестанская область
304. Водопад в ущелье Кши-Каинды
305. Каньон реки Аккуз
306. Каньон реки Аксу
307. Пещера Актас в долине реки Баялдыр
308. Пещера Балагайын в ущелье Кенузен
309. Пещера Бестогай
310. Пещера Кенес-Тюбе
311. Пещера с родником Казанбулак
312. Пещера Шаркойлы
313. Пещера-шахта Улучурская
314. Пойма реки Кантаги
315. Скала Дарбазинские ворота
Восточно-Казахстанская область
316. Водопад Арасан на реке Арасан
317. Водопад Кокколь на реке Кокколь
318. Водопад Язовой на реке Язовая
319. Геоархитектурный комплекс гранитных останцев Линейские столбы

320. Қара Берел өзенiндегi сарқырамалар каскады
321. Рахман көлiндегi Рахман сарқырамасы
3.3. Гидрогеологиялық объектiлер
Ақтөбе облысы
322. Көкжиде кен орнының жерасты сулары
Алматы облысы
323. Алма-Арасан шатқалындағы тектоникалық жарықтан радон минералды суларының табиғи шығуы
324. Кiшi Алматы өзенiнiң сол жақ тармағының Күйгентас өзенi сағасындағы минералды күкiртті сутегі көзi
325. Көкжайлау шатқалындағы Терiсбұтақ бұлағының көзiн Тiкбұтақ өзенiнiң эрозиялық қосып алуы
Батыс Қазақстан облысы
326. Әлжансор көлiнiң саз балшығы
327. Қабылтөбе ауылындағы минералды су көзi
Қарағанды облысы
328. Қарасор көлдерiнiң тобы
329. Сфагнов батпағының учаскесi
Маңғыстау облысы
330. Ақмыш бұлақтар тобы
331. Кендiрлi бұлағы
332. Тамшалы бұлағы
333. Tүйеcу бұлағы
334. Өнере бұлағы
335. Сауысқан ұңғымасы
Павлодар облысы
336. Әулиебұлақ бұлағы
337. Телеубұлақ бұлағы
Түркістан облысы
338. Көксай көлдерi
Шығыс Қазақстан облысы
339. Жеменей минералды су көздерi
340. Рахман радон су көздері
341. Арасан-Талды термалды және минералды су көздерi
4. Өсiмдiктер дүниесiнiң ерекше ғылыми және (немесе) тарихи-мәдени маңызы бар бірлі-жарым бiрегей объектiлерi
Ақмола облысы
342. Жағалау шырғанағы
343. Бишi қайың тоғайы
344. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң "Ғылыми-өндiрiстiк орман шаруашылығы орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының дендрологиялық паркi
345. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң "Ғылыми өндiрiстiк орман шаруашылығы орталығы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнының дендрологиялық арборетумы
346. Ақмола облысы Білім басқармасының жанындағы "Бурабай ауданы Щучинск қаласы Жоғары орман шаруашылығы, экология және туризм колледжi" мемлекеттік коммуналдық қазыналық кәсіпорнының дендрологиялық паркi
Алматы қаласы
347. Баум тоғайы

320. Каскад водопадов на реке Черная Берель
321. Рахмановский водопад на озере Рахмановское
3.3 Гидрогеологические объекты
Актюбинская область
322. Подземные воды месторождения Кокжиде
Алматинская область
323. Естественный выход радоновых минеральных вод по тектоническому разлому в ущелье Алма-Арасан
324. Минеральный сероводородный источник в устье реки Куйгентас левого притока реки Малая Алматинка
325. Эрозионный перехват истока ручья Терисбутака рекой Тикбутак в урочище Кокжайлау
Западно-Казахстанская область
326. Грязи озера Альжансор
327. Минеральный источник у села Кабылтобе
Карагандинская область
328. Группа Карасорских озер
329. Участок Сфагновое болото
Мангистауская область
330. Группа родников Акмыш
331. Родник Кендирли
332. Родник Тамшалы
333. Родник Туесу
334. Родник Унере
335. Скважина Сауыскан
Павлодарская область
336. Родник Аулиебулак
337. Родник Телеубулак
Туркестанская область
338. Коксайские озера
Восточно-Казахстанская область
339. Минеральные источники Джеменей
340. Рахмановские радоновые источники
341. Термальные и минеральные источники Арасан-Талды
4. Уникальные единичные объекты pacтительного мира, имеющие особое научное и (или) историко-культурное значение
Акмолинская область
342. Береговая облепиха
343. Танцующая березовая роща
344. Дендрологический парк республиканского государственного предприятия "Научно-производственный центр лесного хозяйства" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
345. Дендрологический арборетум республиканского государственного предприятия "Научно-производственный центр лесного хозяйства" Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
346. Дендрологический парк государственного коммунального казенного предприятия "Высший колледж лесного хозяйства, экологии и туризма, город Щучинск, Бурабайский район" при Управлении образования Акмолинской области
Город Алматы
347. Роща Баума
___________________________