Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2024 – 2030 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 29 қарашадағы № 1019 қаулысы
"Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2013 жылғы 30 мамырдағы № 577 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2024 – 2030 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) бекітілсін.
2. Іс-шаралар жоспарының орындалуына жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Іс-шаралар жоспарын іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) жылдың қорытындысы бойынша 1 сәуірден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігіне Іс-шаралар жоспарының іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі жылдың қорытындысы бойынша 1 мамырдан кешіктірмей мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға Іс-шаралар жоспарының іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын және өзінің интернет-ресурсында орналастырып тұрсын.
4. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2021 – 2030 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 29 шілдедегі № 479 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдеріне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 236 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 24-тармағы.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 29 қарашадағы
№ 1019 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының "жасыл экономикаға" көшуі жөніндегі тұжырымдаманы іске асыру жөніндегі 2024 – 2030 жылдарға арналған іс-шаралар жоспары
Р/с
Реформалардың / негізгі іс-шаралардың атауы
Аяқтау нысаны
Аяқталу мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5

Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2024 – 2030 годы и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2024 года № 1019
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 30 мая 2013 года № 577 "О Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2024 – 2030 годы (далее – План мероприятий).
2. Центральным и местным исполнительным органам, а также заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана мероприятий:
1) принять меры по реализации Плана мероприятий;
2) по итогам года, не позднее 1 апреля, представлять информацию о ходе реализации Плана мероприятий в Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
3. Министерству экологии и природных ресурсов Республики Казахстан по итогам года, не позднее 1 мая, представлять в уполномоченный орган по государственному планированию и размещать на своем интернет-ресурсе сводную информацию о ходе реализации Плана мероприятий.
4. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июля 2020 года № 479 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2021 – 2030 годы";
2) пункт 24 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 236 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан".
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Аппарат Правительства Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2024 года № 1019
План мероприятий по реализации Концепции по переходу Республики Казахстан к "зеленой экономике" на 2024 – 2030 годы
№п/п
Наименование реформ/ основных мероприятий
Форма завершения
Срок завершения
Ответственные исполнители
1
2
3
4
5

1. Су ресурстары
Нысаналы 1-индикатор. Жер үсті суларының сапасы жақсы су айдындарының үлесі: 2021 ж. – 30 %, 2030 ж. – 35 %.
Нысаналы 2-индикатор. Су үнемдеу технологиялары енгізілетін суармалы жерлердің ауданы 2022 ж. – 279 мың га, 2030 ж. – 1040 мың га.
Нысаналы 3-индикатор. Антропогендік сарқынды суларды тазарту: 2018 ж. – 28,55 %, 2030 ж. – 45 %
1.
Қазақстан Республикасының Ресей Федерациясымен, Қытай Халық Республикасымен, Қырғыз Республикасымен, Өзбекстан Республикасымен су сапасын қорғау, сондай-ақ трансшекаралық су объектілерін бірлесіп пайдалану және қорғау туралы келісімдерді іске асыру
ЭТРМ интернет-ресурсындағы есептік ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, СРИМ, СІМ
2.
Қазақстан Республикасының су объектілеріндегі су сапасының мемлекеттік мониторингі
Қазақстан Республикасының қоршаған ортасының жай-күйі туралы ақпараттық бюллетень
жыл сайын
ЭТРМ, СРИМ, ДСМ, "Қазгидромет" РМК (келісу бойынша)
3.
Каспий теңізінің теңіз суына мемлекеттік экологиялық мониторинг (pН) жүргізу
Қазақстан Республикасының қоршаған ортасының жай-күйі туралы ақпараттық бюллетень
жыл сайын
ЭТРМ, СРИМ, "Қазгидромет" РМК (келісу бойынша)
4.
Су ресурстарын үнемдеу үшін су үнемдейтін суару технологияларын ендіру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
СРИМ, АШМ, облыстардың әкімдіктері
5.
Түрлі қаржыландыру механизмдері есебінен елді мекендерде кәріз-тазарту құрылысжайларын салу және реконструкциялау жобалары
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ӨҚМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
6.
Кәсіпорындардың I санаты үшін сарқынды суларды автоматтандырылған мониторингтеу жүйесін орнату
өнеркәсіптік пайдалануға беру
жыл сайын
ЭТРМ, I санатты кәсіпорындар (келісу бойынша)
7.
Сумен жабдықтау желілерінің деңгейіне дейін су бұру желілерін дамыту жөніндегі ұсыныс
Үкіметке ақпарат
2027 жыл
ӨҚМ, СРИМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
8.
Ірі қалаларда нөсер кәрізі желілерін дамыту
Үкіметке ақпарат
2025 жыл
ӨҚМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
9.
Сарқынды сулардың тұнба шөгінділерін 75%-ға дейін кәдеге жарату және/немесе қайта өңдеу
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ӨҚМ, СРИМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
10.
Тұрғын үйлер мен коммуналдық желілердегі жасырын ысырапты жою, сондай-ақ тарату желілеріндегі су қысымын бақылау және реттеу арқылы коммуналдық шаруашылықта су пайдалануды оңтайландыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
11.
"Су шаруашылығы" секторы бойынша бейімдеу шараларын әзірлеу және қабылдау
бейімдеу шаралары
2025-2027 жылдар
СРИМ, ЭТРМ
12.
"Азаматтық қорғау" (дүлей апат қаупін азайту) бағыты бойынша бейімдеу жөніндегі шараларды әзірлеу
ЭТРМ-ге ақпарат
2025-2027 жылдар
ТЖМ, ЭТРМ, СРИМ, ӨҚМ, АШМ, ДСМ, ІІМ, КМ, ЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
13.
Су ресурстарын (бассейнаралық) қайта бөлудің перспективалық нұсқаларын зерттеу және әзірлеу
ЭТРМ-ге ақпарат
2029 жыл
СРИМ, ЭТРМ, АШМ, ҒЖБМ
14.
Айналымды және қайталама сумен жабдықталмаған ұйымдардың аталған жүйелерге көшу жоспарларын әзірлеу және қабылдау
ЭТРМ-ге ақпарат
2027 жыл
СРИМ, ЭМ, ӨҚМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
15.
Су тасқыны кезінде су ағынын тежеу және жыл бойы өзгергіштігінің орнын толтыру үшін су қоймалары мен резервуарлар салу және реконструкциялау
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
СРИМ, ЭМ, ӨҚМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері

1. Водные ресурсы
Целевой индикатор 1. Доля водоемов с хорошим качеством поверхностных вод: 2021 г. – 30 %,
2030 г. – 35%.
Целевой индикатор 2. Площадь орошаемых земель, на которых внедряются водосберегающие технологии: 2022 г. – 279 тыс. га, 2030 г. – 1040 тыс. га.
Целевой индикатор 3. Очистка антропогенных сточных вод: 2018 г. – 28,55 %, 2030 г. – 45 %
1.
Реализация соглашений по охране качества воды, а также о совместном использовании и охране трансграничных водных объектов Республики Казахстан с Российской Федерацией, Китайской Народной Республикой, Кыргызской Республикой, Республикой Узбекистан
отчетная информация на интернет-ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР, МВРИ, МИД
2.
Государственный мониторинг качества воды водных объектов Республики Казахстан
информационный бюллетень о состоянии окружающей среды Республики Казахстан
ежегодно
МЭПР, МВРИ, МЗ, РГП "Казгидромет" (по согласованию)
3.
Проведение государственного экологического мониторинга (pH) морской воды Каспийского моря
информационный бюллетень о состоянии окружающей среды Республики Казахстан
ежегодно
МЭПР, МВРИ, РГП "Казгидромет" (по согласованию)
4.
Внедрение водосберегающих технологий орошения для экономии водных ресурсов
информация в МЭПР
ежегодно
МВРИ, МСХ, акиматы областей
5.
Проекты по строительству и реконструкции канализационно-очистных сооружений в населенных пунктах за счет различных механизмов финансирования
информация в МЭПР
ежегодно
МПС, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
6.
Установка автоматизированной системы мониторинга сточных вод предприятиями I категории
ввод в промышленную эксплуатацию
ежегодно
МЭПР, предприятия
I категории (по согласованию)
7.
Предложение по развитию сетей водоотведения до уровня сетей водоснабжения
информация в Правительство Республики Казахстан
2027 год
МПС, МВРИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
8.
Развитие сетей ливневой канализации в крупных городах
информация в Правительство Республики Казахстан
2025 год
МПС, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
9.
Утилизация и/(или) переработка иловых осадков сточных вод до 75 %
информация в МЭПР
ежегодно
МПС, МВРИ акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
10.
Оптимизация водопользования в коммунальном хозяйстве путем устранения утечек в жилых домах и коммунальных сетях, а также контроль и регулирование давления воды в распределительных сетях
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
11.
Разработка и принятие мер по адаптации по сектору "водное хозяйство"
адаптационные меры
2025 – 2027 годы
МВРИ, МЭПР
12.
Разработка мер по адаптации по направлению "гражданская защита" (снижение риска стихийных бедствий)
информация в МЭПР
2025 – 2027 годы
МЧС, МЭПР, МВРИ, МПС, МСХ, МЗ, МВД, МТ, МЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
13.
Проведение исследований и разработка перспективных вариантов территориального (межбассейнового) перераспределения водных ресурсов
информация в МЭПР
2029 год
МВРИ, МЭПР, МСХ, МНВО
14.
Разработка и принятие организациями, не имеющими оборотного и повторного водоснабжения, планов перехода к указанным системам
информация в МЭПР
2027 год
МВРИ, МЭ, МПС, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
15.
Строительство и реконструкция водохранилищ и резервуаров для сдерживания стоков воды при паводках и компенсации вариативности в течение года
информация в МЭПР
ежегодно
МВРИ, МЭ, МПС, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента

2. Ауыл шаруашылығы
Нысаналы 4-индикатор. Бидайдың шығымдылығы: 2022 ж. – 12,8 ц/га, 2030 ж. – 20 ц/га.
Нысаналы 5-индикатор. Ауыл шаруашылығындағы еңбек өнімділігін арттыру: 2022 жылда – 4 608,2 мың теңге/адамға, 2030 жыл – 2022 жылмен салыстырғанда 3 есе.
Нысаналы 6-индикатор. Органикалық өнім өндіруге сертификатталған ауыл шаруашылығы жерінің ауданы: 2022 ж. – 114 мың га, 2030 ж. – 150 мың га
16.
Бидай мен суды көп қажет ететін (күріш, мақта) монодақылды жоғары рентабельді дақылдардың (майлы дақылдар, жемшөп, көкөніс және т.б.) пайдасына қысқарту жолымен егіс алқаптарын әртараптандыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
АШМ, облыстардың әкімдіктері
17.
Жоғары сапалы тұқымдарды, оның ішінде елімізде шығарылған тұқымды пайдалануды ұлғайту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
АШМ, облыстардың әкімдіктері, "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ (келісу бойынша)
18.
Климаттық өзгерістерге бейімделген сорттар мен дақылдарға көшу
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
АШМ, облыстардың әкімдіктері, "Ұлттық аграрлық ғылыми-білім беру орталығы" КеАҚ (келісу бойынша)
19.
Агроөнеркәсіптік кешенде "жасыл технологияларды" ендіруді ынталандыру бөлігінде субсидиялау жүйесін жетілдіру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
АШМ, ҰЭМ, Қаржымині, облыстардың әкімдіктері
20.
Органикалық өнім өндірушілердің тізілімін ашық қолжетімділікте енгізу
тізілім
жыл сайын
АШМ
21.
Жайылымдардың тозуына және шөлейттенуіне қарсы күрес бойынша іс-шаралар жүргізу:
1) өсіру, түбегейлі жақсарту, топырақ дайындау, біржылдық және көпжылдық шөптерді егу, органикалық тыңайтқыштар енгізу;
2) жайылымдарды суландыру арқылы шалғайдағы мал шаруашылығын дамыту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
АШМ, облыстардың әкімдіктері
22.
Жер ресурстарын басқару комитетінің аумақтық органдары, жергілікті атқарушы органдар мен топырақ, агрохимиялық, мелиорациялық, геоботаникалық ізденістерді жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы өзара іс-қимыл алгоритмін әзірлеу
өзара іс-қимыл алгоритмі
2025-2026 жылдар
АШМ, облыстардың әкімдіктері
23.
Халықаралық ұйымдармен әріптестікте жер ресурстарын тұрақты басқару бөлігінде жобаларды іске асыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
АШМ
24.
Топырақтың агрохимиялық қасиеттерін бағалауды жүргізу
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
АШМ
25.
"Ауыл шаруашылығы" секторын бейімдеу жөніндегі шараларды әзірлеу
бейімделу шаралары
2025-2027 жылдар
АШМ,
ЭТРМ
3. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру
Нысаналы 7-индикатор. ЖІӨ-нің энергияны қажетсінуін 2021 жылғы деңгейден төмендету: 2030 жылға қарай 15 %-ға
26.
Жылына 50 мың және одан да көп тонна шартты отынға баламалы көлемде энергетикалық ресурс тұтынатын мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерінің энергия тұтыну мониторингін қамтамасыз ету
энергия тұтынушылар тізілімі
жыл сайын
ӨҚМ
27.
Жылына 50 мың және одан да көп тонна шартты отынға баламалы көлемде энергетикалық ресурс тұтынатын мемлекеттік энергетикалық тізілім субъектілерін жыл сайын тыңдауды қамтамасыз ету
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ӨҚМ
28.
Өнеркәсіп орындарын энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шараларын іске асыруы
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ӨҚМ
29.
Көшелерді энергия үнемдеуші технологияларды пайдалана отырып жарықтандыру инфрақұрылымын жаңғырту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
30.
Көліктің баламалы түрлерін және электромобильдер үшін тиісті инфрақұрылымды дамыту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
КМ, ӨҚМ, ЭМ, ТЖМ, Қаржымині, ІІМ, облыстардың және Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
31.
Энергия тиімділігін арттырудың инновациялық технологияларын ғылым мен өндірістің өзара әрекеттесуі арқылы ілгерілету және ынталандыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЦДИАӨМ, ҒЖБМ
32.
Қоғамдық көлікті газ және электрге ауыстыру есебінен оның энергия тиімділігін арттыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
33.

2. Сельское хозяйство
Целевой индикатор 4. Урожайность пшеницы: 2022 г. – 12,8 ц/га, 2030 г. – 20 ц/га.
Целевой индикатор 5. Повышение производительности труда в сельском хозяйстве: 2022 г. – 4 608,2 тыс. тенге/на чел., 2030 г. – в 3 раза по сравнению с 2022 г.
Целевой индикатор 6. Площадь сельскохозяйственных земель, сертифицированных для производства органической продукции: 2022 г. – 114 тыс. га, 2030 г. – 150 тыс. га
16.
Диверсификация посевных площадей путем сокращения монокультуры пшеницы и водоемких культур (рис, хлопок) в пользу высокорентабельных культур (масличные, кормовые, овощные и др.)
информация в МЭПР
ежегодно
МСХ, акиматы областей
17.
Увеличение использования высококачественных семян, в том числе отечественного производства
информация в МЭПР
ежегодно
МСХ, акиматы областей, НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" (по согласованию)
18.
Переход к сортам и культурам, адаптированным к климатическим изменениям
информация в МЭПР
ежегодно
МСХ, акиматы областей, НАО "Национальный аграрный научно-образовательный центр" (по согласованию)
19.
Совершенствование системы субсидирования в части стимулирования внедрения "зеленых технологий" в агропромышленном комплексе
информация в МЭПР
ежегодно
МСХ, МНЭ, МФ, акиматы областей
20.
Введение реестра производителей органической продукции в открытом доступе
реестр
ежегодно
МСХ
21.
Проведение мероприятий по борьбе c деградацией и опустыниванием пастбищ:
1) окультуривание, коренное улучшение, подготовка почвы, подсев однолетних и многолетних трав, внесение органических удобрений;
2) развитие отгонного животноводства путем обводнения пастбищ
информация в МЭПР
ежегодно
МСХ, акиматы областей
22.
Разработка алгоритма взаимодействия между территориальными органами Комитета по управлению земельными ресурсами, местными исполнительными органами и организациями, осуществляющими почвенные, агрохимические, мелиоративные, геоботанические изыскания
алгоритм взаимодействия
2025 – 2026 годы
МСХ, акиматы областей
23.
Реализация проектов в части устойчивого управления земельными ресурсами в партнерстве с международными организациями
информация в МЭПР
ежегодно
МСХ
24.
Проведение оценки агрохимических свойств почв
информация в МЭПР
ежегодно
МСХ
25.
Разработка мер по адаптации сектора "сельское хозяйство"
адаптационные меры
2025 – 2027 годы
МСХ,
МЭПР
3. Энергосбережение и повышение энергоэффективности
Целевой индикатор 7. Снижение энергоемкости ВВП от уровня 2021 года: на 15 % к 2030 году
26.
Обеспечение мониторинга энергопотребления субъектов государственного энергетического реестра, потребляющих энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном 50 тысячам и более тонн условного топлива в год
реестр энергопотребителей
ежегодно
МПС
27.
Обеспечение ежегодного заслушивания субъектов государственного энергетического реестра, потребляющих энергетические ресурсы в объеме, эквивалентном 50 тысячам и более тонн условного топлива в год
информация в МЭПР
ежегодно
МПС
28.
Реализация мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности промышленными предприятиями
информация в МЭПР
ежегодно
МПС
29.
Модернизация инфраструктуры уличного освещения с использованием энергосберегающих технологий
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
30.
Развитие альтернативных видов транспорта и соответствующей инфраструктуры для электромобилей
информация в МЭПР
ежегодно
МТ, МПС, МЭ, МЧС, МФ, МВД, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
31.
Продвижение и стимулирование инновационных технологий по повышению энергоэффективности путем взаимодействия науки и производства
информация в МЭПР
ежегодно
МЦРИАП, МНВО
32.
Повышение энергоэффективности общественного транспорта за счет перевода его на газ и электричество
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
33.

Энергия тиімділігі жоғары санаттағы жаңа ғимараттар мен құрылыстар салу (2030 жылға қарай салынған ғимараттардың жалпы санының кемінде 50%-ы)
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ӨҚМ, облыстардың және Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
34.
Тұрғындар мен ұйымдар үшін, оның ішінде Ұлттық энергия үнемдеуді дамыту және энергия тиімділігін арттыру институтының интернет-ресурсында ақпараттық науқандар жүргізу арқылы энергия үнемдеу мәселелері туралы жұртшылықтың хабардар болуын арттыру жөніндегі іс-шараларды іске асыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ӨҚМ, МАМ, облыстардың, Астана Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты (Қазақэнергиясараптама)" АҚ (келісу бойынша)
4. Электр энергетикасы
Нысаналы 8-индикатор. Электр энергиясын өндірудегі жаңартылатын және баламалы энергия көздерінің үлесі: 2022 ж. – 4,53 %, 2030 ж. – 15 %.
Нысаналы 9-индикатор. Көмірді жағу негізінде электр генерациясынан бас тарту немесе оны көміртекті алу және сақтау технологияларымен міндетті түрде сүйемелдеу: 2030 ж. – 0 %
35.
Жел, күн электр станцияларын, гидроэлектростанцияларды және биомассаны пайдаланатын электр станцияларын салу арқылы ЖЭК дамыту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЭМ
36.
Баламалы энергия көздерін дамыту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЭМ
37.
Генерациялаушы активтердің қалған қызмет мерзімін ескере отырып, техникалық жай-күй аудиті және энергия аудиті негізінде барлық қолданыстағы электр станцияларын жаңғырту кестесін бекіту.
Қажетіне қарай пайдалану мерзімі 30 жылдан асатын көмір, электр және жылу қуаттарын пайдаланудан шығару жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу
электр станцияларын жаңғырту кестесі,
көмір электр және жылу қуаттарын пайдаланудан шығару жөніндегі іс-шаралар жоспары
2029 жыл
ЭМ
38.
Газ және сутегі инфрақұрылымын құруға инвестиция тарту
(2030 жылға қарай энергия теңгерімі құрылымындағы 30% үлеске газ қуатымен қол жеткізу)
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЭМ
39.
ЖЭК (Total, Masdar, Acwa Power, China Power және т.б.) ірі жобаларын салу жөніндегі үкіметаралық келісімдер шеңберінде Қазақстанда тауарлар өндірісін оқшаулау, "жасыл" технологиялар, стартаптар мен инновациялар саласындағы қазақстандық зерттеулер мен әзірлемелерді қолдауды қамтамасыз ету, сондай-ақ экологиялық таза технологияларды әзірлеу мен ендіруде шағын және орта бизнеске жәрдемдесу мәселелерін қарастыру
ЭТРМ-ге ақпарат
2025 жыл
ЭМ
40.
Отынды пайдалану тиімділігі мен экологиялық параметрлер бойынша үздік әлемдік технологияларға сәйкес жаңа жылу станцияларын салу
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЭМ
41.
Көлемі мен бағасы бойынша қолжетімді болған жағдайда қолданыстағы ескі көмір қуатын ЖЭК немесе газға біртіндеп ауыстыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЭМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері

Строительство новых зданий и сооружений с высоким классом энергоэффективности (не менее 50 % от общего количества построенных зданий к 2030 году)
информация в МЭПР
ежегодно
МПС, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
34.
Реализация мероприятий по повышению осведомленности общественности о вопросах энергосбережения путем проведения информационных кампаний для населения и организаций, в том числе на интернет-ресурсе национального института развития энергосбережения и повышения энергоэффективности
информация в МЭПР
ежегодно
МПС, МКИ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, АО "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения (Казахэнергоэкспертиза)" (по согласованию)
4. Электроэнергетика
Целевой индикатор 8. Доля возобновляемых и альтернативных источников в выработке электроэнергии: 2022 г. – 4,53 %, 2030 г. – 15 %.
Целевой индикатор 9. Отказ от электрогенерации на основе сжигания угля или обязательное сопровождение таковой технологиями улавливания и хранения углерода: 2030 г. – 0 %.
35.
Развитие ВИЭ через строительство ветряных, солнечных электростанций, гидроэлектростанций и электростанций, использующих биомассу
информация в МЭПР
ежегодно
МЭ
36.
Развитие альтернативных источников энергии
информация в МЭПР
ежегодно
МЭ
37.
Утверждение графика модернизации всех существующих электростанций на основании аудита технического состояния и энергоаудита с учетом оставшегося срока службы генерирующих активов. При необходимости разработка плана мероприятий вывода из эксплуатации угольных электрических и тепловых мощностей со сроком эксплуатации более 30 лет
график модернизации электростанций,
план мероприятий по выводу из эксплуатации угольных электрических и тепловых мощностей
2029 год
МЭ
38.
Привлечение инвестиций в создание газовой и водородной инфраструктуры (достижение газовыми мощностями 30 % доли в структуре энергобаланса к 2030 году)
информация в МЭПР
ежегодно
МЭ
39.
Рассмотрение вопросов локализации производства товаров в Казахстане в рамках межправительственных соглашений по строительству крупных проектов ВИЭ (Total, Masdar, Acwa Power, China Power и др), обеспечения поддержки казахстанских исследований и разработок в области "зеленых" технологий, стартапов и инноваций, а также содействия малому и среднему бизнесу в разработке и внедрении экологически чистых технологий
информация в МЭПР
2025 год
МЭ
40.
Сооружение новых тепловых станций в соответствии с лучшими мировыми технологиями по эффективности использования топлива и экологическим параметрам
информация в МЭПР
ежегодно
МЭ
41.
Постепенная замена существующих старых угольных мощностей на ВИЭ или газ в случае его доступности по объемам и цене
информация в МЭПР
ежегодно
МЭ, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента

5. Ауаның ластануын азайту
Нысаналы 10-индикатор. Байқаулар жүргізілетін елді мекендердегі атмосфералық ауада диаметрі 2,5 микроннан кем өлшенген бөлшектердің (РМ 2,5) орташа жылдық шоғырлануы: 2021 ж. – 0,04 мг/м3, 2030 ж. – 0,0251 мг/м.3
Нысаналы 11-индикатор. Атмосфералық ауаның ластану деңгейі "жоғары" елді мекендер санының азаюы: 2022 ж. – 22, 2030 ж. – 10.
Нысаналы 12-индикатор. "ТОП-50" ірі кәсіпорындарының стационарлық көздерінен атмосфералық ауаға шығатын қатты ластаушы заттар шығарындыларының нормативтік көлемдерін қысқарту 2022 жылғы деңгейден: 2030 ж. – 10 %
42.
Елді мекендердегі атмосфералық ауаның жай-күйінің экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық мониторингі
Қазақстан Республикасының қоршаған ортасының жай-күйі туралы ақпараттық бюллетень, санитариялық-эпидемиологиялық мониторинг туралы ақпарат
жыл сайын
"Қазгидромет" РМК (келісу бойынша), ДСМ
43.
Қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін бекіту
мәслихат шешімі
2025 жыл
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
44.
Жұмыс істеп тұрған, көмір жағатын ЖЭО-ды бірінші кезекте ірі қалаларда (Алматы, Астана, Қарағанды) газға ауыстыру, сондай-ақ осы қалалардағы экологиялық жағдайды жақсарту үшін 2030 жылға дейін газбен істейтін жаңа станциялар салу
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЭМ, Алматы, Астана қаласының, Қарағанды облысының әкімдіктері
45.
ЖЭК-ке, орталықтандырылған жылумен жабдықтауға, газдандыруға көшу жолымен тұрғын үй секторында көмірді тікелей пайдаланудан біртіндеп бас тарту (Астана қ., Ақмола, Қарағанды облыстары, Қазақстанның солтүстік және шығыс өңірлері)
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ЭМ, Ақмола, Қарағанды, Шығыс Қазақстан, Солтүстік Қазақстан облыстарының және Астана қаласының әкімдіктері
46.
Монреаль хаттамасының хатшылығына ақпарат беру бойынша Қазақстанның міндеттемелерін орындау (ОДМ 12.4.1-ге сәйкес)
хаттама хатшылығына есеп
жыл сайын
ЭТРМ
47.
10 өнеркәсіп орны бойынша ірі қалалардағы стационарлық көздерден шығатын атмосфераға ластағыш заттардың шығарындыларын азайту, оның ішінде: "Qarmet" АҚ, Болат департаменті 2021 ж. – 285 мың тонна, 2027 ж. – 149 мың тонна; "Астана энергия" АҚ 2021 ж. – 70,7 мың тонна, 2025 ж. – 56,616 мың тонна; "АЛЭС" АҚ 2021 ж. – 47,6 мың тонна, 2025 ж. – 7,8 мың тонна; "ПҚОП" ЖШС 2021 ж. – 22,987 мың тонна, 2025 ж. – 18,38 мың тонна; "АМӨЗ" АҚ 2021 ж. – 19,566 мың тонна, 2025 ж. – 15,652 мың тонна; "Қазмырыш" ӨМК ЖШС 2021 ж. – 26,299 мың тонна, 2025 ж. – 22,5 мың тонна; "Қарағанды Энергия орталығы" ЖШС 2021 ж. – 39,162 мың тонна, 2025 ж. – 35,25 мың тонна; ЖМЗ "Kazakhmys Smelting" ЖШС 2021 ж. – 63,2 мың тонна, 2025 ж. – 31,06 мың тонна; "Kazakhmys Smelting" ЖШС БМЗ 2021 ж. – 75,2 мың тонна, 2025 ж. – 31,1 мың тонна; "ПМХЗ" ЖШС 2021 ж. – 21,8 мың тонна, 2025 ж. – 20 мың тонна
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
"Qarmet" АҚ, Болат департаменті (келісу бойынша); "Астана энергия" АҚ (келісу бойынша); "АЛЭС" АҚ (келісу бойынша); "ПҚОП" ЖШС (келісу бойынша); "АМӨЗ" АҚ (келісу бойынша); "Қазмырыш" ӨМК ЖШС (келісу бойынша); "Қарағанды Энергия орталығы" ЖШС (келісу бойынша);
ЖМБЗ "Kazakhmys Smelting" ЖШС (келісу бойынша); БМБЗ "Kazakhmys Smelting" ЖШС (келісу бойынша); "ПМХЗ" ЖШС (келісу бойынша)
48.
"Қазақстан Республикасының қоршаған орта мен табиғи ресурстардың жай-күйі туралы ұлттық деректер банкі" ақпараттық жүйесін құру және ендіру
өнеркәсіптік пайдалануға беру
2025 жыл
ЭТРМ, БҚДА, Қаржымині, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша)
49.
Велосипед және қоғамдық көлік инфрақұрылымын, жаяу жүргіншілер тротуарлары мен жаяу жүргіншілер (жүгіру жолдарын) дистанцияларын жақсарту және кеңейту, сондай-ақ жеке көліктен қоғамдық көлікке, велосипедке немесе жаяу серуендеуге көшуді ынталандыру үшін осы көлік түрлері мен жаяу жүргіншілер қозғалысын жерді пайдалануды және басқа жол көлігін жоспарлауға интеграциялау; велосипед көлігі мен жаяу жүргіншілер инфрақұрылымының жайлылығын, үздіксіздігін және қауіпсіздігін қамтамасыз ету, жол кептелістері мен аварияларды азайту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, КМ, ІІМ
50.
I санаттағы кәсіпорындар үшін кешенді экологиялық рұқсаттар ала отырып, ең үздік қолжетімді техникаларды пайдалануға кезең-кезеңімен көшу
ЭТРМ интернет-ресурсындағы есептік ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ
51.
I санаттағы кәсіпорындарда атмосфералық ауаға шығарындыларды мониторингтеудің автоматтандырылған жүйелерін орнату
пайдалануға беру
жыл сайын
ЭТРМ, I санатты кәсіпорындар (келісу бойынша)
52.
"Қазгидромет" РМК-ның елді мекендердегі атмосфералық ауаны мониторингтеудің экологиялық станцияларын ұлғайту жөніндегі мәселені пысықтау
ЭТРМ интернет-ресурсындағы есептік ақпарат
2027 жыл
ЭТРМ, Қаржымині, "Қазгидромет" РМК (келісу бойынша)

5. Снижение загрязнения воздуха
Целевой индикатор 10. Среднегодовая концентрация взвешенных частиц диаметром менее 2,5 микрон (PM2,5) в атмосферном воздухе в населенных пунктах, где ведутся наблюдения: 2021 г. – 0,04 мг/м3, 2030 г. – 0,0251 мг/м.3
Целевой индикатор 11. Снижение количества населенных пунктов с "высоким" уровнем загрязнения атмосферного воздуха: 2022 г. – 22, 2030 г. – 10.
Целевой индикатор 12. Сокращение нормативных объемов выбросов твердых загрязняющих веществ в атмосферный воздух, отходящих от стационарных источников крупных предприятий "ТОП - 50" от уровня 2022 г.: 2030 г. – 10 %
42.
Экологический и санитарно-эпидемиологический мониторинг состояния атмосферного воздуха в населенных пунктах
информационный бюллетень о состоянии окружающей среды Республики Казахстан,
информация о санитарно-эпидемиологическом мониторинге
ежегодно
РГП "Казгидромет" (по согласованию), МЗ
43.
Утверждение целевых показателей качества окружающей среды
решение маслихата
2025 год
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
44.
Перевод существующих угольных ТЭЦ на газ в первую очередь в крупных городах (Алматы, Астана, Караганда), а также строительство новых станций на газе до 2030 года для улучшения экологической обстановки в данных городах
информация в МЭПР
ежегодно
МЭ, акиматы городов Алматы, Астаны, Карагандинской области
45.
Постепенный отказ от прямого использования угля в жилищном секторе путем перехода на ВИЭ, централизованное теплоснабжение, газификации (г. Астана, Акмолинская, Карагандинская области, северные и восточные регионы Казахстана)
информация в МЭПР
ежегодно
МЭ, акиматы Акмолинской, Карагандинской, Восточно-Казахстанской, Северо-Казахстанской областей и города Астаны
46.
Выполнение обязательств Казахстана по передаче информации в секретариат Монреальского протокола (в соответствии с ЦУР 12.4.1)
отчет в секретариат протокола
ежегодно
МЭПР
47.
Снижение выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, отходящих от стационарных источников в крупных городах по 10 промышленным предприятиям, в том числе: АО "Qarmet", Стальной департамент 2021 г. – 285 тыс. тонн, 2027 г. – 149 тыс. тонн; АО "Астана Энергия" 2021 г. – 70,7 тыс. тонн, 2025 г. – 56,616 тыс. тонн; АО "АЛЭС" 2021 г. – 47,6 тыс. тонн, 2025 г. – 39 тыс. тонн; ТОО "ПКОП" 2021 г. – 22,987 тыс. тонн., 2025 г. – 18,38 тыс. тонн.; ТОО "АНПЗ" 2021 г. – 19,566 тыс. тонн, 2025 г. – 15,652 тыс. тонн; УКМК ТОО "Казцинк" 2021 г. – 26,299 тыс. тонн, 2025 г. – 22,5 тыс. тонн; ТОО "Караганда Энергоцентр" 2021 г. – 39,162 тыс. тонн, 2025 г. – 35,25 тыс. тонн; ЖМЗ ТОО "Kazakhmys Smelting" 2021 г. – 63,2 тыс. тонн, 2025 г. – 31,06 тыс. тонн; БМЗ ТОО "Kazakhmys Smelting" 2021 г. – 75,2 тыс. тонн, 2025 г. – 31,1 тыс. тонн; ТОО "ПНХЗ" 2021 г. – 21,8 тыс. тонн, 2025 г. – 20 тыс. тонн
информация в МЭПР
ежегодно
АО "Qarmet", Стальной департамент (по согласованию),
АО "Астана Энергия" (по согласованию),
АО "АЛЭС" (по согласованию),
ТОО "ПКОП" (по согласованию),
АО "АНПЗ" (по согласованию),
УКМК ТОО "Казцинк" (по согласованию),
ТОО "Караганда Энергоцентр" (по согласованию),
ЖМЗ ТОО "Kazakhmys Smelting" (по согласованию),
БМЗ ТОО "Kazakhmys Smelting" (по согласованию),
ТОО "ПНХЗ" (по согласованию)
48.
Создание и внедрение информационной системы "Национальный банк данных о состоянии окружающей среды и природных ресурсов Республики Казахстан"
ввод в промышленную эксплуатацию
2025 год
МЭПР, АЗРК (по согласованию), МФ, АО "НИТ" (по согласованию)
49.
Улучшение и расширение инфраструктуры велосипедного и общественного транспорта, пешеходных тротуаров и пеших дистанций (беговых дорожек), а также интеграция данных видов транспорта и пешеходного передвижения в планирование землепользования и другого дорожного транспорта для того, чтобы стимулировать переход с частного автотранспорта на общественный, велосипедный или на пешеходные прогулки; обеспечить комфорт, непрерывность и безопасность велосипедного транспорта и пешеходной инфраструктуры, сократить дорожные заторы и аварии
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МТ, МВД
50.
Поэтапный переход на использование наилучших доступных техник с получением комплексных экологических разрешений для предприятий I категории
отчетная информация на интернет-ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР
51.
Установка автоматизированных систем мониторинга выбросов в атмосферный воздух предприятиями I категории
ввод в эксплуатацию
ежегодно
МЭПР, предприятия
I категории (по согласованию)
52.
Проработка вопроса по увеличению экологических станций мониторинга РГП "Казгидромет" за атмосферным воздухом в населенных пунктах
отчетная информация на интернет-ресурсе МЭПР
2027 год
МЭПР, МФ, РГП "Казгидромет" (по согласованию)

6. Қалдықтарды басқару
Нысаналы 13-индикатор. Халықты коммуналдық қалдықтарды жинау және шығару бойынша көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз ету (%): 2022 ж. – 82 %, 2030 ж. – 90 %.
Нысаналы 14-индикатор. Қалдықтардың түзілген жалпы мөлшерінен коммуналдық қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі: 2022 ж. – 25,4 %, 2030 ж. – 40 %.
Нысаналы 15-индикатор. Қалдықтардың түзілген жалпы мөлшерінен өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі: * 2022 ж. – 40 %, 2030 ж. – 50 %.
* 2021 жылғы 1 қаңтар күні қоршаған ортаға ластаушы заттардың жиынтық шығарындылары бойынша неғұрлым ірі I санаттағы елу объектіге қатысты.
Нысаналы 16-индикатор. Экологиялық талаптар мен санитариялық нормаларға сәйкес келетін ТҚҚ полигондарының үлесі, %: 2022 ж. – 21 %, 2030 ж. – 50 %
53.
Экологиялық және экономикалық орындылығын ескере отырып, елді мекендерде коммуналдық қалдықтарды жинау және әкету жөніндегі қызметтермен халықты қамту үлесін ұлғайту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
54.
Ауылдық елді мекендерде коммуналдық алдықтарды фракциялар бойынша бөлек жинауды және тұрақты шығаруды ұйымдастыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
55.
Коммуналдық, құрылыс, ірі габаритті қалдықтарды және коммуналдық қалдықтардың қауіпті құрамдас бөліктерін сұрыптау, қайта өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі инфрақұрылымды дамыту, оның ішіңде:
1) қалдықтарды қайта өңдеу және кәдеге жарату бойынша жаңа қуаттарды құру немесе жұмыс істеп тұрғандарын жаңғырту;
2) бөлек жинауға арналған контейнерлер (оның ішінде қауіпті коммуналдық қалдықтар), қайталама шикізатты қабылдау пункттері, ірі габаритті және құрылыс қалдықтарын жинау орындарының санын ұлғайту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
56.
Биогазды компосттау жолымен алу арқылы органикалық, оның ішінде тамақ қалдықтарын қайта өңдеуді дамыту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
57.
Әр бес жыл сайын коммуналдық алдықтарды басқару бағдарламаларын әзірлеу және іске асыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
аудандардың, аудандық және облыстық маңызы бар қалалардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
58.
Сот шешімдерімен республикалық меншікке берілген иесіз қауіпті қалдықтарды басқару және оларды жою
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
"Жасыл Даму" АҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
59.
Базель, Стокгольм және Роттердам конвенцияларының хатшылығына ақпарат беру жөніндегі Қазақстан міндеттемелерін орындау (ОДМ 12.4.1-ге сәйкес)
конвенциялардың хатшылықтарына есеп
жыл сайын
ЭТРМ
60.
I санаттағы кәсіпорындардың өнеркәсіптік қалдықтарды қайта өңдеу, қайта пайдалану, оның ішінде олардан өнім немесе қайталама ресурс (материалдық немесе энергетикалық) алу жөніндегі жоспарларды іске асыруы
ЭТРМ интернет-ресурсындағы есептік ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, I санатты кәсіпорындар (келісу бойынша)
61.
"Қалдықтар кадастры" ақпараттық жүйесін олардың меншік иелерінде жинақталған және түзілетін барлық қалдықтарды есепке алу үшін енгізу, қалдықтармен жұмыс істеу саласындағы нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу мониторингі үшін статистикалық ақпаратты жинауды, өңдеуді және беруді жетілдіру
ақпараттық жүйені өнеркәсіптік пайдалануға беру
2025 жыл
ЭТРМ
62.
Жұмыс істеп тұрған полигондар мен ТҚҚ полигондарын экологиялық және санитариялық нормаларға сәйкес келтіру немесе жұмыс істеп тұрған полигондарды жабу және ТҚҚ полигондарын рекультивациялау
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ДСМ
63.
Заңнаманың талаптары мен нормаларына сәйкес келетін тұрмыстық қатты қалдықтардың жаңа полигондарын салу
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
64.
Қалдықтарды кейіннен сұрыптау, қайта өңдеу пункттеріне әкете отырып, заңсыз қоқыс үйінділерін жою
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
65.
Жаңа стихиялық үйінділерді барынша азайту бойынша шаралар қабылдау
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ІІМ, "Қазақстан Ғарыш Сапары" ҰК"АҚ (келісу бойынша)

6. Управление отходами
Целевой индикатор 13. Обеспечение населения услугами по сбору и вывозу коммунальных отходов:
2022 г. – 82 %, 2030 г. – 90 %.
Целевой индикатор 14. Доля переработки и утилизации коммунальных отходов от общего количества образованных: 2022 г. – 25,4 %, 2030 г. – 40 %.
Целевой индикатор 15. Доля переработки и утилизации промышленных отходов от общего количества образованных:* 2022 г. – 40 %, 2030 г. – 50 %.
*В отношении пятидесяти объектов I категории, наиболее крупных по суммарным выбросам загрязняющих веществ в окружающую среду на 1 января 2021 года.
Целевой индикатор 16. Доля полигонов ТБО, соответствующих экологическим требованиям и санитарным нормам: 2022 г. – 21 %, 2030 г. – 50 %
53.
Увеличение доли охвата населения услугами по сбору и вывозу коммунальных отходов в населенных пунктах с учетом экологической и экономической целесообразности
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
54.
Организация раздельного сбора по фракциям и регулярного вывоза коммунальных отходов в сельских населенных пунктах
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
55.
Развитие инфраструктуры по сортировке, переработке и утилизации коммунальных, строительных, крупногабаритных отходов и опасных составляющих коммунальных отходов, в том числе путем:
1) создания новых или модернизации действующих мощностей по переработке и утилизации отходов;
2) увеличения количества контейнеров для раздельного сбора (в том числе опасных коммунальных отходов), пунктов приема вторичного сырья, мест сбора для крупногабаритных и строительных отходов
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
56.
Развитие переработки органических, в том числе пищевых отходов, с получением биогаза, путем компостирования и прочее
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
57.
Разработка и реализация программ по управлению коммунальными отходами каждые пять лет
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы районов, городов районного и областного значения, городов Астаны, Алматы и Шымкента
58.
Управление бесхозяйными опасными отходами, переданными решениями суда в республиканскую собственность, и их ликвидация
информация в МЭПР
ежегодно
АО "Жасыл Даму" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
59.
Выполнение обязательств Казахстана по передаче информации в секретариаты Базельской, Стокгольмской и Роттердамской конвенций (в соответствии с ЦУР 12.4.1)
отчеты в секретариат конвенций
ежегодно
МЭПР
60.
Реализация предприятиями I категории планов по переработке, повторному использованию промышленных отходов, в том числе с получением из них продукции или вторичного ресурса (материального или энергетического)
отчетная информация на интернет-ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР, предприятия
I категории (по согласованию)
61.
Внедрение информационной системы "Кадастр отходов" для учета всех накопленных и образующихся отходов у их собственников, совершенствование сбора, обработки и предоставления статистической информации для мониторинга достижения целевых показателей в сфере обращения с отходами
ввод в промышленную эксплуатацию информационной системы
2025 год
МЭПР
62.
Приведение действующих свалок и полигонов ТБО в соответствие с экологическими и санитарными нормами или закрытие действующих свалок и рекультивация полигонов ТБО
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента,
МЗ
63.
Строительство новых полигонов твердых бытовых отходов, соответствующих требованиям и нормам законодательства
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
64.
Ликвидация незаконных свалок с последующим вывозом отходов на сортировочные, перерабатывающие пункты
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
65.
Принятие мер по минимизации образования новых стихийных свалок
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МВД, АО "НК "Казахстан Ғарыш Сапары" (по согласованию)

7. Экожүйелерді сақтау және тиімді басқару
Нысаналы 17-индикатор. Қорғалатын табиғи учаскелердің биоәртүрлілік үшін маңызды үлесі, Қазақстан аумағының ауданынан %: 2022 ж. – 10,77 %, 2030 ж. – 11,5 %
66.
"Мерке" мемлекеттік өңірлік табиғи паркін құру
Жамбыл облысы әкімінің шешімі
2026 жыл
Жамбыл облысының әкімдігі (жинақтау), ЭТРМ
67.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру және кеңейту мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына ұсыныс
2026 – 2030 жылдар
ЭТРМ
68.
Үстірт мемлекеттік табиғи қаумалын кеңейту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2028 жыл
ЭТРМ
69.
"Жайық өзенінің жайылмасы" мемлекеттік табиғи резерватын құру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2029 жыл
ЭТРМ
70.
"Арал" мемлекеттік орман табиғи резерватын құру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2030 жыл
ЭТРМ
71.
"Ертіс жайылмасы" мемлекеттік табиғи резерватын құру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2030 жыл
ЭТРМ
72.
Ең көрнекті орындарды танымал ету және туризм объектілері бойынша 3D-турларды кезең-кезеңімен әзірлеу, ұлттық парктер желісінің экотуристік брендингін құру мүмкіндігін қарастыру, келушілерге қызмет көрсету және оларға білім беру үшін ЕҚТА кадрларын даярлау мен біліктілігін арттыруды (гидтер мен экскурсия жүргізушілерді оқыту) ұдайы жүргізу
жарияланымдар, БАҚ-та сөз сөйлеу, семинарлар, тренингтер, 3D-турлар
жыл сайын
ЭТРМ
кестенің жалғасы
73.
Облыс орталықтары мен республикалық маңызы бар қалалардың айналасында жасыл аймақтар құру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
74.
2 млрд ағаш отырғызу бағдарламасын іске асыру мақсатында елдің орманды жерлерін ұлғайту бойынша іс-шаралар өткізу
ЭТРМ интернет-ресурсындағы есептік ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
75.
"Орман шаруашылығы" секторын бейімдеу жөніндегі шараларды әзірлеу және іске асыру
бейімдеу шаралары
ЭТРМ интернет-ресурсындағы есептік ақпарат
2025 жыл
жыл сайын
ЭТРМ
76.
Арал теңізінің құрғап қалған түбіне шөл өсімдіктері мен жартылай шөл өсімдіктерін отырғызу
ЭТРМ интернет-ресурсындағы есептік ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ
77.
Жануарлар дүниесі объектілерін алып қою лимиттерін белгілеу үшін зерттеулер жүргізу
биологиялық негіздеме, жануарлардың аңшылық түрлерін алып қою лимиттері бойынша бұйрық
жыл сайын
ЭТРМ
78.
Тұяқты жануарлардың сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген түрлерін есепке алу (құлан, қарақұйрық, арқар, асыл бұғы)
ҰСБ интернет-ресурсындағы сандарының есебі бойынша деректер
жыл сайын
ЭТРМ, ҰСБ (келісу бойынша)
79.
Ақбөкендердің оңтайлы мекендеу ортасын қалпына келтіру бойынша кешенді шаралар әзірлеу және іске асыру (көші-қон жолдары мен жем-шөп базасын сақтау, эпизоотиялардың алдын алу, табиғи және жасанды су айдындарын іздеу және қалпына келтіру)
кешенді шаралар ЭТРМ интернет-ресурсындағы есептік ақпарат
2025 жыл
жыл сайын
ЭТРМ, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
80.
Мүмкіндігі шектеулі, зейнеткерлік жастағы адамдардың, жаңа туған және үлкен балалары бар ата-аналардың қажеттіліктерін ескере отырып, туристік маршруттар мен соқпақтар жасау
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
81.
Туризм объектілеріне инженерлік инфрақұрылым жүргізу, ТҚҚ жинауды ұйымдастыру, биодәретханалар орнату
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
82.
Экотуризмнің әрқилы түрлерін дамыту – "жайлау-туризм", "бердвотчинг", "экологиялық квест", велосипед және су бағыттары, атпен жүру, табиғат музейі, балара шаруашылығы музейі, визит-орталықтарға бару
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ТСМ
83.
Табиғи өнімдермен қамтамасыз етілген, табиғи материалдардан тұрғызылған, сарқынды суларды тазарту технологиясын қолданатын және суару мен аумақтарды күтіп ұстау үшін суды қайта пайдаланатын эко-қонақүйлерді құру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері, ТСМ
84.
Анағұрлым перспективалы туристік кластерлерді дамыту
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ТСМ, Алматы және Маңғыстау облыстарының, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
85.
Қазақстанда жануарлар және өсімдіктер дүниесін түрлік деңгейде сақтау, оның ішінде жыртқыш құстарды қалпына келтіру және пайдалану жөніндегі шаралар кешенін әзірлеу және іске асыру
шаралар кешені ЭТРМ интернет-ресурсындағы есептік ақпарат
2025 жыл
жыл сайын
ЭТРМ
86.
Оңтайлы рұқсат етілген балық аулауды айқындау үшін ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу және аулау лимиттерін бекіту
ғылыми зерттеу
жыл сайын
АШМ
87.
Балық ресурстарын, оның ішінде сирек кездесетін және жойылып кету қаупі төнген ресурстарды қорғауды және өсімін молайтуды қамтамасыз ету, сондай-ақ бекітілген балық шаруашылығы су айдындары мен учаскелерінде балықтың жаппай қырылуына қарсы іс-шараларды ұйымдастыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
АШМ

7. Сохранение и эффективное управление экосистемами
Целевой индикатор 17. Доля важных для биоразнообразия охраняемых природных участков, % от площади территории Казахстана: 2022 г. – 10,77 %, 2030 г. – 11,5 %
66.
Создание государственного регионального природного парка "Мерке"
решение акима Жамбылской области
2026 год
акимат Жамбылской области (свод), МЭПР
67.
Рассмотрение возможности создания и расширения особо охраняемых природных территорий
предложение в Аппарат Правительства Республики Казахстан
2026 – 2030 годы
МЭПР
68.
Расширение Устюртского государственного природного заказника
постановление Правительства Республики Казахстан
2028 год
МЭПР
69.
Создание государственного природного резервата "Пойма реки Жайык"
постановление Правительства Республики Казахстан
2029 год
МЭПР
70.
Создание государственного лесного природного резервата "Аральский"
постановление Правительства Республики Казахстан
2030 год
МЭПР
71.
Создание государственного природного резервата "Ертис жайылмасы"
постановление Правительства Республики Казахстан
2030 год
МЭПР
72.
Популяризация наиболее примечательных мест и поэтапная разработка 3D-туров по объектам туризма, рассмотрение возможности создания экотуристского брендинга сети национальных парков, постоянное проведение подготовки и повышения квалификации кадров ООПТ (обучение гидов и экскурсоводов) для обслуживания и просвещения посетителей
публикации, выступления в СМИ, семинары, тренинги, 3D-туры
ежегодно
МЭПР
73.
Создание зеленых зон вокруг областных центров и городов республиканского значения
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
74.
Проведение мероприятий по увеличению лесистости страны в целях реализации программы посадки 2 млрд деревьев
отчетная информация на интернет-ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
75.
Разработка и реализация мер по адаптации сектора "лесное хозяйство"
адаптационные меры
отчетная информация на интернет-ресурсе МЭПР
2025 год
ежегодно
МЭПР
76.
Посадка растений пустынь и полупустынь на осушенном дне Аральского моря
отчетная информация на интернет-ресурсе МЭПР
ежегодно
МЭПР
77.
Проведение исследований для установления лимитов изъятия объектов животного мира
биологическое обоснование,
приказ по лимитам изъятия охотничьи видов животных
ежегодно
МЭПР
78.
Учет редких и исчезающих видов копытных животных (кулан, джейран, архар, благородный олень)
данные по учету численности на интернет-ресурсе БНС
ежегодно
МЭПР, БНС (по согласованию)
79.
Разработка и реализация комплексных мер по восстановлению оптимальной среды обитания сайги (сохранение миграционных путей и кормовой базы, профилактика эпизоотий, изыскание и восстановление естественных и искусственных водоемов)
комплексные меры
отчетная информация на интернет-ресурсе МЭПР
2025 год
ежегодно
МЭПР, акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
80.
Создание туристских маршрутов и троп с учетом потребностей людей с ограниченными возможностями, людей пенсионного возраста, родителей с новорожденными и детьми старшего возраста
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
81.
Проведение инженерной инфраструктуры к объектам туризма, организация сбора ТБО, установка биотуалетов
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
82.
Развитие различных видов экотуризма – "жайлау-туризм", "бердвотчинг", "экологический квест", велосипедные и водные маршруты, верховая езда, музей природы, музей пчеловодства, посещение визит-центров
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МТС
83.
Создание экоотелей, построенных из натуральных материалов, обеспеченных натуральными продуктами, использующих технологии очистки стоков и повторное использование воды для полива и ухода за территориями, а также альтернативные источники энергии
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, МТС
84.
Развитие наиболее перспективных туристских кластеров
информация в МЭПР
ежегодно
МТС, акиматы Алматинской и Мангистауской областей, городов Астаны и Алматы
85.
Разработка и реализация комплекса мер по сохранению животного и растительного мира на видовом уровне, в том числе восстановлению и использованию хищных птиц в Казахстане
комплекс мер
отчетная информация на интернет-ресурсе МЭПР
2025 год
ежегодно
МЭПР
86.
Проведение научно-исследовательских работ для определения оптимально-допустимых уловов рыбы и утверждение лимитов вылова
научные исследования
ежегодно
МСХ
87.
Обеспечение охраны и воспроизводства рыбных ресурсов, в том числе редких и находящихся под угрозой исчезновения, а также организация противозаморных мероприятий на закрепленных рыбохозяйственных водоемах и участках
информация в МЭПР
ежегодно
МСХ

8. Халықтың және бизнестің экологиялық мәдениетін қалыптастыру
Нысаналы 18-индикатор. Ресурстарды ұтымды пайдалану туралы есептерді (ESG) жариялайтын "ТОП-50" компаниялардың үлесі: 2022 ж. – 2 %, 2030 ж. – 20 %.
Нысаналы 19-индикатор. Су ресурстарын басқару жөніндегі бассейндік кеңестер құрамындағы жұртшылық өкілдерінің үлесі: 2022 ж. – 2 %, 2030 ж. – 5 %
88.
Ресурстарды ұтымды пайдалану туралы есептерді жариялау мониторингісі (ESG)
"ТОП-50" компанияларының ESG есептерін жариялауы туралы ақпарат
жыл сайын
ЭТРМ, I санатты кәсіпорындар (келісу бойынша)
89.
Жарияланымдар арқылы "жасыл" саясатты іске асыру және ілгерілету, ережелер мен қағидаттарды түсіндіре отырып, реттеуші мен компаниялар арасындағы тікелей байланыстар, қоршаған ортаны қорғау саласындағы жетістіктері үшін салалық наградаларды тапсыру
БАҚ-та жарияланымдар
жыл сайын
ЭТРМ, МАМ, "ХЖТИЖО" КеАҚ (келісу бойынша), облыстардың, Астана Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
90.
"Astana Finance Days" конференциясында жасыл/тұрақты өсу трегін өткізу
баспасөз релиздері
жыл сайын
ЭТРМ, АХҚО (келісу бойынша)
91.
Бассейндік кеңестер қызметі шеңберінде шешімдер қабылдауға жұртшылықтың қатысуына мониторинг жүргізу
бассейндік кеңестер отырыстарының хаттамалары
жыл сайын
СРИМ
92.
Қоршаған ортаның жай-күйі және Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарын пайдалану туралы ұлттық баяндама дайындау
баяндама
жыл сайын
ЭТРМ
93.
ЭЫДҰ-мен ынтымақтастық шеңберінде "жасыл" экономиканың ұлттық көрсеткіштерін қалыптастыру
ҰСБ интернет порталында "жасыл" экономика көрсеткіштерін жариялау
жыл сайын
ЭТРМ, СРИМ, ЭМ, АШМ, ДСМ, ҒЖБМ, ТЖМ, Қаржымині, ӨҚМ, ҰСБ (келісу бойынша), облыстардың, Астана Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
94.
БҰҰ ЕЭК-пен ынтымақтастық шеңберінде қоршаған ортаны мониторингтеу және бағалау үшін статистикалық деректерді өзектілендіру
ҰСБ интернет порталында қоршаған ортаны мониторингтеу және бағалау индикаторларын жариялау
жыл сайын
ЭТРМ, СРИМ, АШМ, ДСМ, ӨҚМ, ҰСБ (келісу бойынша), облыстардың, Астана Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері
95.
ЕҚТ қағидаттарын, жасыл технологияларды және "жасыл" экономиканың басқа да мәселелерін ілгерілету бойынша хабардар ету
БАҚ-та жарияланымдар, баяндамалар
жыл сайын
ЭТРМ, МАМ, "ХЖТИЖО" КеАҚ (келісу бойынша)
96.
Қоршаған ортаны қорғау және ресурстардың өнімділігі мәселелері бойынша инженерлерді, экологиялық және орнықты даму мамандықтары бойынша мамандарды даярлау
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ҒЖБМ, СРИМ, ӨҚМ, АШМ
97.
Тарифтерді белгілеу немесе түзету кезінде осал үй шаруашылықтары үшін энергетикалық кедейлікті болғызбау мақсатында ағымдағы әлеуметтік төлемдер саясатына өзгерістер енгізу
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
облыстардың, Астана Алматы және Шымкент қалаларының әкімдіктері

8. Формирование экологической культуры населения и бизнеса
Целевой индикатор 18. Доля компаний "ТОП-50", публикующих отчеты о рациональном использовании ресурсов (ESG): 2022 г. – 2 %, 2030 г. – 20 %.
Целевой индикатор 19. Доля представителей общественности в составе бассейновых советов по управлению водными ресурсами: 2022 г. – 2 %, 2030 г. – 5 %
88.
Мониторинг публикации отчетов о рациональном использовании ресурсов (ESG)
информация о публикации отчетов ESG компаниями "ТОП-50"
ежегодно
МЭПР,
предприятия I категории (по согласованию)
89.
Реализация и продвижение "зеленой" политики через публикации, прямые контакты между регулятором и компаниями с разъяснениями правил и принципов, вручение отраслевых наград за достижения в области охраны окружающей среды
публикация в СМИ
ежегодно
МЭПР, МКИ, НАО "МЦЗТИП" (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
90.
Проведение трека зеленого/устойчивого роста на конференции "Astana Finance Days"
пресс-релизы
ежегодно
МЭПР, МФЦА (по согласованию)
91.
Мониторинг участия общественности в принятии решений в рамках деятельности бассейновых советов
протоколы заседаний бассейновых советов
ежегодно
МВРИ
92.
Подготовка национального доклада о состоянии окружающей среды и использовании природных ресурсов Республики Казахстан
доклад
ежегодно
МЭПР
93.
Формирование национальных показателей "зеленой" экономики в рамках сотрудничества с ОЭСР
публикация показателей "зеленой" экономики на интернет-портале БНС
ежегодно
МЭПР, МВРИ, МЭ, МСХ, МЗ, МНВО, МЧС, МФ, МПС, БНС (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
94.
Актуализация статистических данных для мониторинга и оценки окружающей среды в рамках сотрудничества с ЕЭК ООН
публикация индикаторов мониторинга и оценки окружающей среды на интернет-портале БНС
ежегодно
МЭПР, МВРИ, МСХ, МЗ, МПС, БНС (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента
95.
Информирование по продвижению принципов НДТ, "зеленых" технологий и других вопросов "зеленой" экономики
публикации, выступления в СМИ
ежегодно
МЭПР, МКИ, НАО "МЦЗТИП" (по согласованию)
96.
Подготовка инженеров по вопросам охраны окружающей среды и производительности ресурсов, специалистов по экологическим специальностям и устойчивому развитию
информация в МЭПР
ежегодно
МНВО МВРИ, МПС, МСХ
97.
Внесение изменений в текущую политику социальных платежей с целью избежания энергетической бедности для уязвимых домохозяйств при определении или корректировке тарифов
информация в МЭПР
ежегодно
акиматы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента

9. "Жасыл" қаржыландыру
Нысаналы 20-индикатор. Банк секторының портфеліндегі "жасыл" кредиттердің үлесі: 2023 ж. – 3,17 %, 2030 ж. – 7,5 %.
Нысаналы 21-индикатор. Қор биржасының ресми тізімінің құрылымындағы "жасыл" облигациялардың үлесі:
2023 ж. – 2,27 % 2030 ж. – 4 %
98.
Банктердің кредит портфелінің көміртегі ізін бағалау
ЭТРМ-ге ақпарат
2026 жыл
ҚНРДА (келісу бойынша)
99.
Қаржы ұйымдарының
ESG ақпаратын ашу
ЭТРМ-ге ақпарат
2026 жыл, 2029 жыл
ҚНРДА (келісу бойынша)
100.
Оқыту семинарларын, дөңгелек үстелдерді және өзара іс-қимылдың өзге де нысандарын өткізу арқылы ESG және тұрақты қаржыландыру мәселелері бойынша қаржы нарығының сараптамалық әлеуетін арттыру
ЭТРМ-ге ақпарат
жыл сайын
ҚНРДА (келісу бойынша)
101.
Қаржы нарығын реттеуге ESG қағидаттарын ендіруді қамтамасыз ету
ЭТРМ-ге ақпарат
2025 жыл
ҚНРДА (келісу бойынша)
102.
Кейіннен нарық қаражатымен араластыра отырып, бюджет қаражатын тарту есебінен жеңілдікпен қаржыландыру жолымен "жасыл жобаларды" іске асыруды ынталандыру құралын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына
ұсыныс
2026 жыл
ҚДБ (келісу бойынша)

9. "Зеленое" финансирование
Целевой индикатор 20. Доля "зеленых" кредитов в портфеле банковского сектора: 2023 г. – 3,17 %, 2030 г. – 7,5 %.
Целевой индикатор 21. Доля "зеленых" облигаций в структуре официального списка фондовой биржи: 2023 г. – 2,27 %, 2030 г. – 4 %
98.
Оценка углеродного следа кредитных портфелей банков
информация в МЭПР
2026 год
АРРФР (по согласованию)
99.
Раскрытие ESG информации финансовыми организациями
информация в МЭПР
2026 год, 2029 год
АРРФР (по согласованию)
100.
Наращивание экспертного потенциала финансового рынка по вопросам ESG и устойчивого финансирования путем проведения обучающих семинаров, круглых столов и иных форм взаимодействия
информация в МЭПР
ежегодно
АРРФР (по согласованию)
101.
Обеспечение внедрения принципов ESG в регулирование финансового рынка
информация в МЭПР
2025 год
АРРФР (по
согласованию)
102.
Разработка инструмента стимулирования реализации "зеленых проектов" путем льготного финансирования за счет привлечения бюджетных средств с последующим микшированием с рыночными средствами
предложение в Аппарат Правительства Республики Казахстан
2026 год
БРК (по согласованию)