Ақмола облысы Қосшы қаласының бас жоспары туралы (негізгі ережелерді қоса алғанда)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 11 ақпандағы № 60 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 5) тармақшасына сәйкес Ақмола облысы Қосшы қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған, Ақмола облыстық мәслихаты мен Қосшы қаласының мәслихаты мақұлдаған Ақмола облысы Қосшы қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 11 ақпандағы
№ 60 қаулысымен
бекітілген
Ақмола облысы Қосшы қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда)
1-тарау. Жалпы ережелер
Ақмола облысы Қосшы қаласының бас жоспары (негізгі ережелерді қоса алғанда) (бұдан әрі – Бас жоспар) аумақты ұйымдастырудың бекітілген бас схемасына сәйкес әзірленетін негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспар Қазақстан Республикасының Жер, Экология кодекстерінің, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңдарының, қала құрылысын жобалау саласына жататын Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес әзірленді.
Бас жоспар (негізгі сызба) осы Бас жоспарға қосымшаға сәйкес перспективалы аумақтық даму шекараларында орындалды.
Бас жоспарда мынадай жобалық кезеңдер қабылданды:
бастапқы жыл – 2023 жылғы 1 қаңтар;
бірінші кезек – 2030 жыл;
есепті мерзім – 2038 жыл.
2-тарау. Бас жоспардың мақсаты
Бас жоспар елді мекеннің шегін, бірінші кезектегі құрылыс объектілерін орналастыру жобаларын, тұрғын және өнеркәсіптік аудандарды жоспарлау жобаларын, құрылыс салу, инженерлік қамтамасыз ету, кешенді көлік схемасы, көгалдандыру, қоршаған ортаны қорғау схемасы, аумақты аймақтарға бөлу және жерді ұтымды пайдалану жобаларын әзірлеу үшін база болып табылады.
Бас жоспар:
1) табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанатын демографиялық және әлеуметтік-экономикалық жағдайды ескеріп, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды қоса алғанда, елді мекен аумағын дамытудың негізгі бағыттарын;

О Генеральном плане города Косшы Акмолинской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2025 года № 60
В соответствии с подпунктом 5) статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", в целях обеспечения комплексного развития города Косшы Акмолинской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана города Косшы Акмолинской области (включая основные положения), одобренный Акмолинским областным маслихатом и маслихатом города Косшы.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 февраля 2025 года № 60
Генеральный план города Косшы Акмолинской области (включая основные положения)
Глава 1. Общие положения
Генеральный план города Косшы Акмолинской области (включая основные положения) (далее – Генеральный план) является основным градостроительным документом, разрабатываемым в соответствии с утвержденной генеральной схемой организации территории.
Генеральный план разработан в соответствии с требованиями Земельного, Экологического кодексов Республики Казахстан, законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Генеральный план (основной чертеж) выполнен в границах перспективного территориального развития согласно приложению к настоящему Генеральному плану.
В Генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
исходный год – 1 января 2023 года;
первая очередь – 2030 год;
расчетный срок – 2038 год.
Глава 2. Назначение Генерального плана
Генеральный план является базой для разработки: черты населенного пункта, проектов размещения объектов первоочередного строительства, проектов планировки жилых и промышленных районов, проектов застройки, инженерного обеспечения, комплексной транспортной схемы, озеленения, схемы охраны окружающей среды, зонирования территории и рационального использования земель.
Генеральный план определяет:
1) основные направления развития территории населенного пункта, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий;

2) осы аймақтың аумағын функционалдық аймақтарға бөлуді және пайдалануға шек қоюды;
3) елді мекеннің құрылыс салынған және салынбаған аумағының арақатынасын;
4) жер иеліктен шығарылатын және сатып алынатын негізгі аймақтарды, резервтегі аумақты;
5) аумақты табиғи және техногендік құбылыс пен процестің қауіпті (зиянды) әсерінен қорғау, экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі шараларды;
6) кешенді көлік схемасын, көше-жол желісінің бас схемасын және жол жүрісін ұйымдастырудың кешенді схемасын қамтитын бас жоспардың көлікке қатысты бөлімін әзірлеу жөніндегі негізгі бағыттарды;
7) елді мекеннің тұрақты дамуын қамтамасыз ету жөніндегі өзге де шараларды айқындайды.
Бас жоспар Қосшы қаласы және оның қалалық бағыныстағы аймағы шегіндегі 60,2 шаршы километр аумаққа әзірленді. Қарастырылып отырған аумақ елді мекеннің перспективалы аумақтық дамуына сәйкес қабылданды.
Бас жоспарды әзірлеген кезде аумақты жоспарлап ұйымдастыру саласындағы қала құрылысы жүйесінің, елді мекен орталығының, әлеуметтік-экономикалық кешенінің, демографиялық саясат пен тұрғын үй саясатының, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетудің, инженерлік-көліктік инфрақұрылым мен қалыптасқан экологиялық ахуалдың қазіргі жай-күйіне талдау жасалды.
Елді мекенді қолайлы мекендеу ортасын құруды қамтамасыз ететіндей орнықты дамыту Бас жоспардың басты мақсаты болып табылады.
Осы мақсатқа сәйкес елді мекенді кеңістік жағынан ұйымдастыру жан-жақты талаптарға сәйкес келуге тиіс: тұрғынжай, өндіріс, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету, демалыс және басқа да функциялар үшін қолайлы алаңдар ұсыну.
Бас жоспарды әзірлеген кезде директивалық, стратегиялық, нұсқаушылық, әдістемелік және басқа материалдар пайдаланылды, жұмыс барысында облыстық, қалалық жобалар мен түрлі бағыттағы бағдарламалар талданып, қала құрылысын жобалаудың шетелдік және отандық заманауи тәжірибесі зерделенді.
3-тарау. Жалпы мәлімет
Қосшы қаласы (бұдан әрі – қала) – Ақмола облысындағы облыстық маңызы бар қала, Орталық Қазақстанның дала аймағында, Қазақстан Республикасының астанасы – Астана қаласының оңтүстігінде, Сарқырама өзенінің жағасында орналасқан.
Қала жерінің (Қосшы қаласына бағынысты жерлер) шекарасына Қосшы қаласынан басқа ауылдық әкімшілігі бар Тайтөбе ауылы да кіреді.
Қосшы қаласы – қарқынды даму аумағы. Соңғы жылдары халық саны едәуір өсті. Елді мекеннің Астанаға жақын орналасуы, сондай-ақ әлеуметтік-экономикалық салада болған түбегейлі өзгерістер мен бүкіл экономиканың нарықтық даму жолына көшуі осы процесті тудырудың негізгі себептері болды.

2) функциональное зонирование и ограничения на использование территорий этих зон;
3) соотношение застроенной и незастроенной территорий населенного пункта;
4) зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории;
5) меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки;
6) основные направления по разработке транспортного раздела Генерального плана, включающего комплексную транспортную схему, генеральную схему улично-дорожной сети и комплексную схему организации дорожного движения;
7) иные меры по обеспечению устойчивого развития населенного пункта.
Генеральный план разработан на территорию 60,2 квадратных километра в пределах города Косшы и земель его городского подчинения. Рассматриваемая территория принята в соответствии с перспективным территориальным развитием населенного пункта.
При разработке Генерального плана проведен анализ современного состояния градостроительной системы в области планировочной организации территории, центра населенного пункта, социально-экономического комплекса, демографической и жилищной политики, культурно-бытового обслуживания, инженерно-транспортной инфраструктуры и сложившейся экологической ситуации.
Главной целью Генерального плана является устойчивое развитие населенного пункта, обеспечивающее создание благоприятной среды обитания.
В соответствии с этой целью пространственная организация населенного пункта призвана отвечать разносторонним требованиям: предоставление удобных площадок для жилья, производства, культурно-бытового обслуживания, отдыха и других функций.
При разработке Генерального плана были использованы директивные, стратегические, инструктивные, методические и другие материалы, в процессе работы были изучены областные, городские проекты и программы различного направления, современный зарубежный и отечественный опыт градостроительного проектирования.
Глава 3. Общие сведения
Город Косшы (далее город) – город областного значения Акмолинской области расположен в степной зоне Центрального Казахстана на берегу реки Саркырама, с юга от столицы Республики Казахстан – города Астаны.
В границы городских земель (земли Косшынского городского подчинения) помимо города Косшы также входит село Тайтобе, в котором имеется сельская администрация.
Город Косшы – это территория интенсивного развития. За последние годы значительно увеличилась численность населения. Основными причинами, обусловившими этот процесс, стали близость населенного пункта к столице, коренные изменения, происшедшие в социально-экономической сфере, а также переход всей экономики на рыночный путь развития.

Қосшы халқының саны 2023 жылдың басында 51,7 мың адамды құрады.
4-тарау. Табиғи-климаттық жағдайлар
Климаты. Қосшы қаласының аумағы I-В климаттық кіші ауданға жатады, от жағу кезеңінің өте ұзақ, ең суық бес күн мен тәуліктің орташа ауа температурасының төмен болуымен сипатталады, бұл суық мезгілде ғимараттарды барынша жылытып қорғауды және ғимараттар мен құрылыстарды қатты желдің әсерінен қорғауды қажет етеді.
Қалаға жазы ыстық және қысы суық күрт континентті климаттық ерекшелік тән. Аудан құрғақ аймаққа жатады. Қысы ұзақ (қараша – наурыз), қар қалың түседі, жел күшті, қатты боран, тұман тұрады.
Орташа жылдық ауа температурасы жақсы және 3,2 °C құрайды. Ең жылы ай – шілде, орташа айлық ауа температурасы 20,7 °C, ал ең суық – қаңтар айы, минус 15,1 °C. Ауа температурасының жылдық амплитудасы – 35,8 °С.
Жер бедері. Орографиялық жағынан қарастырылып отырған аумақ Орталық Қазақстан ұсақ шоқылығына жатады және еңістеу келген Атбасар жоталы жазық шегінде орналасқан. Жер бедерінің негізгі пішіні – делювиальді-пролювиальді аккумулятивтік жазықтар және өзендер мен бұлақтардың аллювиальді аккумулятивтік жазықтары.
Ауыл аумағының басым бөлігінің абсолюттік биіктігі теңіз деңгейінен 360,0 м жоғары. Ауылдың шығысына қарай биіктіктің 370 м-ге дейін, батысқа қарай, өзен арнасына қарай 351,9 м-ге дейін төмендеуі байқалады. Беткейлер шығыстан батысқа қарай өзен арнасына қарай байқалады. Қазіргі құрылыс аумағында еңіс аз (0,14 %-дан 0,3 %-ға дейін), бұл еріген қар суын бұру бойынша қосымша іс-шараларды талап етеді.
Гидрография. Қаралып отырған аумақтағы жерүсті ағыны еріген қар суының есебінен қалыптасады. Көп жағдайда жауын-шашын су жайылған кезде қардың толуына аздап қана үлес қосады. Жаз кезінде ауа ылғалдылығының тым төмен болуы және топырақтың қатты құрғауы салдарынан жауған жауын-шашын тек топырақтың үстіңгі қабатын суландырып, булануға ғана шығындалады, сол себепті ағын да болмайды. Күзгі кезеңнің жауын-шашыны ылғалдылық дәрежесін көрсетеді және көктемгі ағынға тек реттеуші әсер етеді.
Беткі ағынды қалыптастыру процесінде қардың атқаратын рөлінің ерекше болуына байланысты облыстың барлық өзендеріндегі су режимінің негізгі фазасы көктем кезінде күрт байқалатын су тасқыны болып табылады.
Көктемгі ағынның шамасы қар жамылғысындағы су қорларымен, қардың еру сипатымен, көктем мезгіліндегі жауын-шашын мөлшерімен, су жинау мен арнадағы еріген және жаңбыр суының шығынымен анықталады.
Қосшы қаласы орналасқан аудандағы жерүсті сулары Сарқырама өзенінің табиғи суынан және Астана қаласының техникалық су қорларын толықтыратын Нұра – Есіл каналы бойынша Нұра өзенінен бөлінген судан тұрады. Сондай-ақ Қосшы қаласының оңтүстігінде 1800 м және одан да көп қашықтықта Нұра өзені ағып жатыр, одан Сарқырама өзені бастау алып, Нұра – Есіл каналы суымен қоректенеді.

Численность населения Косшы на начало 2023 года составляла 51,7 тыс. человек.
Глава 4. Природно-климатические условия
Климат. Территория города относится к климатическому подрайону I-В, с большой продолжительностью отопительного периода, низкими средними температурами воздуха наиболее холодных пятидневок и суток, обуславливающими максимальную теплозащиту зданий и необходимость защиты зданий и сооружений от продувания сильными ветрами.
Для города характерны резко континентальные черты климата с жарким летом и холодной зимой. Район относится к сухой зоне. Зима продолжительная (ноябрь – март) с устойчивым снежным покровом, сильными ветрами, метелями и туманами.
Средняя годовая температура воздуха положительная и составляет 3,2 °С. Средняя месячная температура воздуха самого теплого месяца – июля составляет 20,7 °С, а самого холодного – января минус 15,1 °С. Годовая амплитуда температуры воздуха составляет 35,8 °С.
Рельеф. В орографическом плане рассматриваемая территория относится к Центрально-Казахстанскому мелкосопочнику и располагается в пределах Атбасарской наклонной увалистой равнины. Основными формами рельефа являются делювиально-пролювиальные аккумулятивные равнины и аллювиальные аккумулятивные равнины рек и ручьев.
Абсолютные высоты большей части территории города составляют 360,0 м над уровнем моря. К востоку от города наблюдается возрастание высот до 370 м, к западу по направлению к руслу реки – понижение до 351,9 м. Уклоны наблюдаются с востока на запад в сторону русла реки. На территории существующей застройки уклон небольшой (от 0,14 % до 0,3 %), что требует дополнительных мероприятий по отводу талых вод.
Гидрография. Поверхностный сток на рассматриваемой территории формируется главным образом за счет талых снеговых вод. Дождевые осадки в большинстве случаев только незначительно дополняют снеговое питание в период половодья. В летнее время дефицит влажности воздуха и иссушенность почвы настолько велики, что дождевые осадки почти полностью расходуются на смачивание верхнего слоя почвы и испарение, и практического значения в формировании стока не имеют. Осадки осеннего периода обуславливают степень увлажненности и оказывают лишь регулирующее влияние на весенний сток.
В связи с исключительной ролью снега в процессе формирования поверхностного стока основной фазой водного режима всех рек области является резко выраженное весеннее половодье.
Величина весеннего стока определяется запасами воды в снежном покрове, характером снеготаяния, количеством осадков за весенний период, потерями талых и дождевых вод на водосборе и русле.
Поверхностные воды в районе расположения города Косшы представлены природными водами реки Саркырама и отведенными водами из реки Нуры по каналу Нура – Есиль, которые также пополняют запасы технической воды города Астаны. Также на юге города Косшы на расстоянии 1800 м и более протекает река Нура, от которой берет исток река Саркырама и подпитывается водами канал Нура – Есиль.

Гидрогеологиялық жағдайы. Қосшы қаласының және оған іргелес аумақтардың бүкіл аумағы аллювиальді төменгі төрттіктің қазіргі шөгінділерінің (aQI-IV) сулы қабаты таралған алаңға жатады. Бұл шөгінділер Нұра өзенінің оң жағалауындағы ені 4,0-ден 20,0 км-ге дейінгі жолақта Нұра мен Есіл өзендерінің барлық өзен аралықтарын толтыра отырып, Нұра өзенінің жайылма, бірінші және екінші жайылма террасаларын құрайды. Жайылма аллювийдің жалпы қуаты – 10-15 м.
Ең суы көп Нұра өзенінің I жайылмаүсті террасасына және жайылмасына ұштасқан құмды-қиыршықтасты және малта-қиыршықтасты шөгінділер болып табылады. Жерасты сулары арынсыз, жерасты суларының орналасу тереңдігі 1,7 - 5,4 аралығында. Сулы құмды-қиыршықтасты шөгінділердің қуаты 4,5-тен 7,5 м-ге дейін өзгереді.
1993 жылы Қосшы қаласының қазіргі шекарасы шегінде жерасты суларын алдын ала барлау жұмыстары жүргізілді (С.Қ. Құдасов 1993 жыл). Өндірістік геологиялық бірлестіктің орталық комиссиясының ғылыми-техникалық кеңесінің 1993 жылғы 24 желтоқсандағы № 30 хаттамасымен үш ұңғыма бойынша 25 жылдық пайдалану мерзіміне В санаты бойынша 1038 м3 жерасты суының қоры қабылданды.
Қазіргі уақытта аталған қорлардың негізінде Қосшы қаласын сумен қамтамасыз ететін 5 ұңғымадан су алынады.
Судың сапасын сынау кезінде (20.07.2015 жылы II көтергіштегі сорғыдан алынған сынама) мынадай нәтиже алынды:
құрғақ қалдық - 1664 мг/л (ШМК-1000);
жалпы қаттылық - 16,3 мг-экв/л (ШМК 7-10);
сульфаттар - 670,2 мг/л (ШМК-500).
Судың сапасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 18 қаңтардағы № 104 қаулысымен бекітілген талаптарға сәйкес келмейді. 2014 жылы Рождественский кен орнының Төменгі Романов учаскесіндегі жерасты су қорын қайта бағалау мақсатында соңына дейін барлау жұмыстары жүргізілді (2014 ж. 05.12. № 1498-14-У хаттама). Қазақстан Республикасының Қор бойынша мемлекеттік комиссиясы 2014 жылғы 5 желтоқсандағы жағдай бойынша есептеу контурындағы қолданыстағы гидрогеологиялық жағдайлар үшін 10 жылдық пайдалану мерзіміне "В" санаты бойынша тәулігіне 22,0 мың м3 мөлшерінде шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау үшін Төменгі Романов учаскесінің минералдануы 1,5 г/л дейін жерасты суларының баланстық қорын бекітті.
Қала аумағының инженерлік-геологиялық жағдайлары геологиялық, геоморфологиялық және гидрогеологиялық факторлардың жиынтығынан құралады. Өзендердегі су деңгейінің жылдық ағысы көктемгі су тасқынынан айқын байқалатын толқынмен сипатталады. Көктемгі су тасқыны кезеңінде Нұра өзенінің суы жайылмамен бірнеше километрге жайылады және ағын арнасынан жоғары қарай тіреле ағады.
Жоғарғы төрттіктің қазіргі шөгінділері Сарқырама өзенінің арнасына жататын Нұра өзенінің бірінші жайылмаүсті террасасы мен арнасының аллювий кешенін қамтиды.
Бірінші жайылмаүсті террасасының шөгінділері негізіндегі қиыршықтас пен малтатастан, түрлі түйіршікті құмдардан, сазды құмдар мен ұсақ малтатастардан тұрады. Екінші жайылмаүстінің шөгіндері негізі жұқа қабатты малтатас қосылған ірі түйіршікті құмдардың шағын қабаты мен линзаларын қамтитын сазды құмнан тұрады.
Болашақта ғимараттар мен құрылыстарды салу кезінде геологиялық-литологиялық құрылысына, сондай-ақ жобаланатын құрылыстың негізін құрайтын топырақ ерекшелігінің есепті мәнін біршама дәл сипаттау үшін әрбір ғимарат пен құрылыстың астына тікелей инженерлік-геологиялық зерттеулер жүргізу қажет.
Жобалау кезінде жерасты суларының іргетастарға және жерасты конструкцияларына (үстіңгі ағынды, дренаж және т.б.) зиянды ықпалын болдырмайтын шаралар көзделуі тиіс.
Қала аумағында көбінесе судың тасуы, тұздану, топырақтың коррозиялық белсенділігі, дефляция сияқты қауіпті процестер мен құбылыстар кездеседі.

Гидрогеологические условия. Вся площадь города Косшы и смежных территорий приходится на площадь распространения водоносного горизонта аллювиальных нижнечетвертичных - современных отложений. Эти отложения слагают пойму, первую и вторую надпойменные террасы реки Нура в полосе шириной по правому берегу реки Нура от 4,0 до 20,0 км, заполняя все междуречье рек Нуры и Есиля. Общая мощность пойменного аллювия составляет 10-15 м.
Наиболее водообильными являются песчано-гравелистые и гравийно-галечные отложения, приуроченные к I-ой надпойменной террасе и пойме реки Нуры. Подземные воды безнапорные, с глубиной залегания уровня подземных вод от 1,7 до 5,4 м. Мощность водовмещающих песчано-гравийных отложений изменяется в пределах от 4,5 до 7,5 м.
При опробовании качества воды (проба, отобранная 20 июля 2015 года из насосной II подъема) был получен следующий результат:
сухой остаток-1664 мг/л (ПДК-1000); общая жесткость-16,3 мг-экв/л (ПДК 7-10); сульфаты-670,2 мг/л (ПДК-500).
В 2014 году была проведена доразведка с целью переоценки запасов подземных вод Нижнеромановского участка Рождественского месторождения (протокол № 1498-14-У от 5 декабря 2014 года). Государственная комиссия по запасам Республики Казахстан постановила: утвердить по состоянию на 5 декабря 2014 года балансовые запасы подземных вод с минерализацией до 1,5 г/л Нижнеромановского участка для хозяйственно-питьевого водоснабжения в количестве 22,0 тыс. м3/сут по категории В для существующих гидрогеологических условий в контуре подсчета.
Инженерно-геологические условия территории города складываются из совокупности геологических, геоморфологических и гидрогеологических факторов. Годовой ход уровней воды в реках характеризуется четко выраженной волной весеннего половодья. В период весеннего половодья воды река Нура разливаются на многие километры по пойме и протекают вверх по руслу потока, создавая на нем подпор.
Верхнечетвертичные современные отложения включают аллювий комплекса первой надпойменной террасы поймы и русла реки Нура, к которому относится и русло реки Саркырама.
Отложения первой надпойменной террасы представлены гравием и галечником в основании, разнозернистыми песками супесями, глинистыми песками и мелкой галькой. Отложения второй надпойменной террасы представлены глинистыми песками с небольшими прослоями и линзами грубозернистых песков с маломощным галечником в основании.
В дальнейшем при строительстве зданий и сооружений необходимо производить инженерно-геологические изыскания непосредственно под каждое здание и сооружение для получения более точного описания геолого-литологического строения, а также расчетных значений характеристик грунтов, слагающих основания проектируемых сооружений.
При проектировании необходимо предусмотреть мероприятия, исключающие вредное влияние подземных вод на фундаменты и подземные конструкции (поверхностный сток, дренаж и т.д.).
Из опасных процессов и явлений на территории города чаще всего встречаются: подтопление, засоление, коррозийная активность грунтов, дефляция.

5-тарау. Қаланың стратегиялық даму тұжырымдамасы
Ақмола облысындағы облыстық маңызы бар қала – әкімшілік мәртебе алғаннан бері қаланың жаңа даму стратегиясы айқындалды.
Стратегияда қала болашақта қандай болуы тиіс, оның бірегейлігі мен тартымдылығы неде болады, елдің және өңірдің басқа қалаларымен бәсекелік күресте қандай орынды иемденуі тиіс деген мақсат-аспектілер белгіленді:
1-аспект: заманауи дамыған қала, Астана қаласына қатысты "контрмагнит" (өңір тұрғындарының тартылу орталығы);
2-аспект: Астана қаласының қала маңындағы азық-түлік аймағы орталықтарының бірі (ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу);
3-аспект: өңірдің елордалық логистикалық желіге біріктірілген көлік-логистикалық орталықтарының бірі.
6-тарау. Әлеуметтік-экономикалық даму
1-параграф. Демография
Қосшы қаласының халқын болжау кезінде соңғы 24 жылда елді мекенде болған демографиялық факторлар ескерілді. 1999 жылы халқы 1742 адамнан тұратын ауылдан (ұлттық халық санағы) қазіргі уақытта елді мекен 51664 адамнан тұратын облыстық маңызы бар қалаға айналды.
Бас жоспарда тұрғын саны экономика салаларының дамуына сүйенетін еңбек нарығындағы жұмыс орындарының болжамды сұранысы мен ұсынысы әдісі бойынша да айқындалды.
Қала тұрғындарының перспективалы санын айқындаған кезде оның жобада ұсынылып отырған облыстық маңызы бар қала ретіндегі жаңа мәртебедегі әкімшілік-аумақтық жағдайын ескергендегі перспективадағы аумақтық дамуы назарға алынды. Облыс орталығының мәртебесі қаржыландыру көздерін тарту және әртүрлі экономикалық қызмет салаларында инвестициялық жобаларды іске асыру бойынша қала ұсынатын мүмкіндіктердің кеңеюіне байланысты көші-қон процестерінің ұлғаюын болжайды, бұл жаңа жұмыс орындарын құруға тікелей ықпал ететін болады.
Соңғы 24 жылда елді мекендегі халық саны 29,7 есе артты. Осыған байланысты жобаланатын қала халқының болжамды санын анықтау кезінде халық санын геометриялық ұлғайту әдісі қолданылды.
Бұл әдіс халықтың өсу қарқыны қазіргі уақытта халық санына пропорционалды жас және дамып келе жатқан қалалар үшін қолданылады (яғни dP/dt ∝ P). Сондықтан халықтың пайыздық өсімі тұрақты болады деп болжануда.
2023 жылғы 1 қаңтарда қала тұрғындарының саны 51 664 мың адамды құрады, бірінші кезекте 107,00 мың адамды, есепті мерзімде 150,00 мың адамды құрайды.

Глава 5. Концепция стратегического развития города
С обретением административного статуса – город областного значения в Акмолинской области определена новая стратегия развития города.
Стратегией установлены цели – аспекты того, каким город должен стать в будущем, в чем будут его уникальность и привлекательность, какое место он должен занять в конкурентной борьбе с другими городами страны и региона:
Аспект 1: современный развитый город, "контрмагнит" по отношению к городу Астане (центр притяжения жителей региона);
Аспект 2: один из центров пригородной продовольственной зоны города Астаны (переработка сельскохозяйственной продукции);
Аспект 3: один из транспортно-логистических центров региона, интегрированный в столичную логистическую сеть.
Глава 6. Социально-экономическое развитие
Параграф 1. Демография
При прогнозировании численности населения города Косшы были учтены демографические факторы, которые происходили в населенном пункте последние 24 года. Из села с численностью населения 1742 человек в 1999 году (национальная перепись населения) населенный пункт в настоящее время превратился в город областного значения с численностью населения 51664 человек.
В Генеральном плане численность населения также определялась по методу прогнозного спроса и предложения рабочих мест на рынке труда, который базируется на развитии отраслей экономики.
При определении перспективной численности населения города учитывалось предлагаемое проектом территориальное развитие его на перспективу с учетом административно-территориального положения в качестве вновь приобретенного статуса города областного значения. Статус областного центра предполагает увеличение миграционных процессов, связанных с предоставлением городом расширенных возможностей по привлечению источников финансирования и реализации инвестиционных проектов в различных сферах экономической деятельности, что напрямую будет способствовать созданию новых рабочих мест.
За последние 24 года численность населенного пункта увеличилась в 29,7 раза. В связи с этим при определении прогнозной численности населения проектируемого города был принят метод геометрического увеличения численности населения.
Данный метод применяется для молодых и развивающихся городов, где темпы роста населения пропорциональны численности населения в настоящее время. Поэтому предполагается, что процентный прирост населения будет постоянным.
Численность населения города на 1 января 2023 года составила 51 664 тыс. человек, на первую очередь составит 107,00 тыс. человек, на расчетный срок – 150,00 тыс. человек.

2-параграф. Жұмыспен қамту
Еңбек нарығының негізгі индикаторлары: 2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша еңбекке қабілетті жастағы тұрғын саны немесе қаланың жұмыс күші 30,84 мың адамды немесе жалпы халықтың 59,7 %-ын, жұмыспен қамтылған халық 29,55 мың адамды (жұмыс күшінің құрылымында 95,8 %) құрады, оның ішінде: өзін-өзі жұмыспен қамтыған жұмыскер – 11,78 мың адам, (жұмыс күші көрсеткішінің 38,2 %-ы) жұмыссыз тұрғын – 1,30 мың адам (жұмыс күшінің құрылымында – 4,2 %).
Бас жоспарда нысаналы индикаторлар ретінде мынадай көрсеткіштер қабылданды: есепті мерзімге қарай өзін-өзі жұмыспен қамтығандар деңгейін 22,1 %-ға дейін, жұмыссыздық деңгейін 3,0 %-ға дейін төмендету, сондай-ақ жалдамалы жұмыскерлерді 3,6 %-ға арттыру. Сондай-ақ жұмыс күшінің құрамына кірмейтін тұлғалардың 4,9 %-ға шамалы өсуі.
3-параграф. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
Бас жоспарда қаланың бірінші кезекке және есепті мерзімге сұранысына жүргізілген талдау ескеріліп, облыс орталығының әкімшілік мекемелерін, әлеуметтік сала объектілері мен тұрғын үйлерді орналастыру бойынша шешімдер көзделген.
Бас жоспарда әлеуметтік инфрақұрылымды дамыту жөніндегі жобалық бастамалар әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысына қатысты жаңа шарттарға бағдарланған және тұрғындардың әртүрлі сұранысы мен мұқтаждығын қанағаттандыруға бағытталған.
Қаланың астана маңында орналасуына және облыстық маңызы бар қаланың мәртебесіне сәйкес келетіндей деңгейде дамыту оның әлеуметтік саласын дамытудың басымдығы болып табылады.
2023 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша қаладағы тұрғын үй қорының жалпы ауданы 1284,97 мың м2 құрады, оның ішінде: меншікжайлы жеке тұрғын үйлер: 852,26 мың м2; көп пәтерлі тұрғын үйлер: 432,71 мың м2 құрады.
Қалада тұрып жатқан бір тұрғынға шаққанда тұрғын үймен орташа қамтамасыз етілу 2023 жылдың басында 24,9 м2 құрады.
Бас жоспар іске асырылатын бірінші кезекте жалпы ауданы 1755,80 мың м2 жаңа құрылыс салу көзделеді.
Бас жоспар іске асырылатын есепті мерзімде жалпы ауданы 1 557,50 мың м2 жаңа құрылыс салу көзделеді.
Қолданыстағы тұрғын үй қорының кемуі 98,27 мың м2 құрайды.
Қаланың тұрғын үй қоры мынадай көрсеткіштер бойынша жоспарланған:
бастапқы жыл − 1 284,97 мың м2;
бірінші кезек − 2 942,50 мың м2;
есепті мерзім − 4 500,00 мың м2.
4-параграф. Білім беру
Жобалық кезеңдер бойынша қаладағы мектепке дейінгі мекемелер мен жалпы білім беру мекемелері объектілеріндегі орын саны:
мектепке дейінгі балалар мекемелері үшін: бірінші кезекте − 6,73 мың орын, есепті мерзімде − 13,6 мың орын;
жалпы білім беретін мектептер үшін: бірінші кезекте − 13,59 орын, есепті мерзімде − 23,85 орын. Осылайша есепті мерзімде екіауысымды оқыту кезінде жалпы білім беретін мекемелердің жалпы сыйымдылығы шамамен 47,70 мың орынды құрайтын болады, оның ішінде: бірінші кезекте 27,17 мың орын.

Параграф 2. Занятость
Основные индикаторы рынка труда: по состоянию на 1 января 2023 года численность населения трудоспособного возраста или рабочая сила города составили 30,84 тыс. человек или 59,7 % от всего населения, занятое население – 29,55 тыс. человек (95,8 % в структуре рабочей силы), в том числе: самостоятельно занятые работники – 11,78 тыс. человек (38,2 % от показателя рабочей силы), безработное население – 1,30 тыс. человек (4,2 % в структуре рабочей силы).
В качестве целевых индикаторов в Генеральном плане приняты следующие показатели: снижение к расчетному сроку уровня самозанятых до 22,1 %, уровня безработицы до 3,0 %, а также рост наемных работников на до 74,9 %, также небольшой рост лиц, не входящих в состав рабочей силы, на 4,9 %.
Параграф 3. Жилищно-гражданское строительство
В Генеральном плане предусмотрены решения по размещению административных учреждений для города областного значения, объектов социальной сферы и жилья с учетом проведенного анализа потребности города на первую очередь и расчетный срок.
В Генеральном плане проектные инициативы по развитию социальной инфраструктуры ориентированы на новые социально-экономические, градостроительные условия и направлены на удовлетворение разнообразных запросов и потребностей населения.
Приоритетом развития социальной сферы города является его развитие, соответствующее пригородному расположению к столице и статусу города областного значения.
Общая площадь жилищного фонда города по состоянию на 1 января 2023 года составила 1284,97 тыс. м2, в том числе: индивидуальные усадебные жилые дома – 852,26 тыс. м²; многоквартирные жилые дома – 432,71 тыс. м².
Средняя обеспеченность жильем на одного проживающего в городе на начало 2023 года составила 24,9 м².
На первую очередь реализации Генерального плана предусматривается новое строительство общей площадью 1755,80 тыс. м².
В период расчетного срока реализации Генерального плана предусматривается новое строительство общей площадью 1 557,50 тыс. м².
Убыль существующего жилищного фонда составит 98,27 тыс. м².
Жилищный фонд города запланирован на следующих показателях:
исходный год – 1 284,97 тыс. м²;
первая очередь – 2 942,50 тыс. м²;
расчетный срок – 4 500,00 тыс. м².
Параграф 4. Образование
Количество мест объектов дошкольных учреждений и общеобразовательных учреждений в городе по проектным периодам составит:
для детских дошкольных учреждений: первая очередь – 6,73 тыс. мест, расчетный срок – 13,6 тыс. мест;
для общеобразовательных школ: первая очередь – 13,59 тыс. мест, расчетный срок – 23,85 тыс. мест. Таким образом, при двухсменном обучении общая вместимость общеобразовательных учреждений на расчетный срок будет составлять порядка 47,70 тыс. мест, в том числе 27,17 тыс. мест на первую очередь.

Қаладағы мектептен тыс білім беру объектілеріндегі орын саны: бірінші кезекте – 1,13 мың орын, есепті мерзімде – 2,39 мың орын.
5-параграф. Денсаулық сақтау
Тәулік бойы жұмыс істейтін стационарлардағы төсек-орын саны: бірінші кезекте − 516 төсек-орын, есепті мерзімде − 900 төсек-орын.
Қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін объекті саны: бірінші кезекте бір ауысымда 300 адам келеді, есепті мерзімде бір ауысымда 1500 адам қабылдайды.
Медициналық жедел жәрдем станциялары мен автомобиль саны: бірінші кезекте − 7 автомобиль, есепті мерзімде − 15 автомобиль.
6-параграф. Экономикалық қызмет
Қосшы қаласы Қазақстан Республикасының астанасы Астана қаласына жақын орналасуы өтім нарығын қамтамасыз етіп, қалаға инвесторларды тартады. Қосшы қаласында жобалау кезінде өнеркәсіптің әртүрлі салаларына жататын орта және шағын өнеркәсіптік кәсіпорындар жұмыс істейді.
Бастапқы жылы қаланың өнеркәсіптік орындарының салалық құрылымындағы басты орында басқа металл емес және машиналар мен жабдықтар өндірісі болды.
Перспективада тұрғын үй құрылысы кәсіпорындарының санитариялық-қорғау аймағында орналасуына байланысты кәсіпорындарды шығару ұсынылады.
Перспективада елді мекен шекарасында өндірістік-қойма кәсіпорындарын орналастыруға арналған ауданы 16,0 га аумақ көзделген. Бұл аумақта теория бойынша шағын индустриялық аймақты ұйымдастыруға болады.
Қалаға іргелес аумақта ауданы 216,0 га учаске бар, ол сондай-ақ әртүрлі бейіндегі өндірістік-қойма үй-жайларын орналастыру үшін пайдаланылуы мүмкін.
Шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту - жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету және экономиканың тиімділігін арттыру факторларының бірі. Соңғы уақытта кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыру арқылы азаматтардың өз қабілеттерін іске асыруға деген қызығушылығы айтарлықтай өсті.
2023 жылғы 1 қаңтарда жұмыс істеп тұрған шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің жалпы саны 2326 бірлікті құрады. Оның ішінде жеке кәсіпкерлер – 1800 бірлік, заңды тұлғалар – 481 бірлік, шаруа қожалығы және фермерлік шаруашылық – 45 бірлік. Қазіргі кезеңде кәсіпкерлік қызметтің байқалған өсімін ескере отырып, болашақта шағын және орта бизнестің қарқынды өсуін болжауға болады.
Перспективада шағын және орта кәсіпкерліктің экономиканы әртараптандыруға және экономикалық өсудің тұрақтылығына әсер ету әлеуетінің артуы маңызды.
Нақты кәсіпорындарды орналастыру өңірдің әлеуметтік-экономикалық дамуына, мемлекеттік қолдау шараларына және инвестициялық тартымдылығына тікелей байланысты болады.

Количество мест в объектах внешкольного образования в городе составит: на первую очередь – 1,13 тыс. мест, на расчетный срок – 2,39 тыс. мест.
Параграф 5. Здравоохранение
Количество койко-мест в круглосуточных стационарах составит: на первую очередь – 516 койко-мест, на расчетный срок – 900 койко-мест.
Количество объектов, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в городе, составит: на первую очередь – 300 посещений в смену, на расчетный срок – 1500 посещений в смену.
Количество автомобилей в подстанциях скорой медицинской помощи составит: первая очередь –7 автомобилей, расчетный срок – 15 автомобилей.
Параграф 6. Экономическая деятельность
Город Косшы имеет выгодное расположение, вблизи со столицей Республики Казахстан городом Астаной, который обеспечивает надежные рынки сбыта, делает город привлекательным для инвесторов. В городе Косшы на момент проектирования функционировали средние и мелкие промышленные предприятия, относящиеся к разным отраслям промышленности.
В исходном году в отраслевой структуре промышленного производства города главенствующей отраслью являлось производство прочей неметаллической продукции, машин и оборудования.
На перспективу предлагается вынос предприятий в связи с расположением в санитарно-защитной зоне предприятий жилой застройки.
На перспективу в границах населенного пункта предусмотрена территория площадью 16,0 га, предназначенная для размещения производственно-складских предприятий. На данной территории в теории можно организовать малую индустриальную зону.
На прилегающей территории к городу имеется участок площадью 216,0 га, который потенциально также может быть использован для размещения производственно-складских помещений разного профиля.
Развитие малого и среднего предпринимательства – один из факторов обеспечения занятости и повышения эффективности экономики. В последнее время значительно возрос интерес граждан к самореализации посредством осуществления предпринимательской деятельности.
На 1 января 2023 года общее количество действующих субъектов малого и среднего предпринимательства составляло 2326 единиц, из-них индивидуальные предприниматели – 1800 ед., юридические лица – 481 ед., КХ и ФХ – 45 ед. Учитывая наблюдаемый рост предпринимательской деятельности на современном этапе, можно спрогнозировать бурный рост малого и среднего бизнеса в будущем.
В перспективе важно, чтобы потенциал влияния малого и среднего предпринимательства на диверсификацию экономики и устойчивость экономического роста увеличивался.
Размещение конкретных предприятий будет напрямую зависеть от социально-экономического развития, мер государственной поддержки и инвестиционной привлекательности региона.

7-тарау. Қаланың қала құрылысы тұрғысынан дамуының негізгі бағыттары
1-параграф. Негізгі ережелер
Қала аумағын функционалдық-қала құрылысы аймақтарына бөлу Бас жоспарда қаланы дамытудың, қолданыстағы құрылыс салу жүйесін қалдырудың, жаңа тұрғын үй құрылысын дамытудың, әкімшілік, қоғамдық-іскерлік және әлеуметтік объектілерді, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілерін орналастырудың, көлік-жаяу жүргіншілер қатынасын ұйымдастырудың және толық инженерлік қамтамасыз етудің есепті параметрлеріне сүйеніп орындалды.
Аумақты функционалдық аймаққа бөлуде мынадай функционалдық аймақтар айқындалған:
тұрғын үй құрылысы аймағы (тұрғын үй құрылысы аудандары мен орамдары, мектептер мен мектепке дейінгі мекемелер);
қоғамдық-іскерлік (әкімшілік, қоғамдық-іскерлік) аймақ;
рекреациялық аймақ (жағажайлар, саябақтар, желекжолдар, скверлер);
инженерлік және көліктік инфрақұрылым аймағы;
өндірістік (өнеркәсіптік) аймақ (коммуналдық және өндірістік аймақтар, индустриялық парктер);
арнайы мақсаттағы аймақтар (әскери және өзге де режимдік аумақтар);
санитариялық қорғау және су қорғау аймақтары;
резервтегі аумақтар (қала құрылысы ресурстары).
Аумақтарды пайдалану жағынан әрбір функционалдық аймақтың өзінің нысаналы мақсаты бар және перспективада осы нысаналы мақсаттың шеңберінде және осы функционалдық аймақтың шекарасында ғана пайдалануға болады. Меншік нысанына қарамастан аймақтың функцияларына сәйкес келмейтін объектілерді орналастыру қарастырылмайды.
Функционалдық аймақтардың шекарасы әрбір жер учаскесінің бір аумақтық аймаққа ғана тиесілі болуы жөніндегі талаптарға сәйкес келуге тиіс.
Қаланың тұрғын аймағы үй маңындағы аумақты абаттандырылған көп қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлерді, меншікжай учаскелері жайластырылған және тұрғын үйлері бөліктелген жеке тұрғын үйлерді салуға арналады және қаланың мынадай аймағын қамтиды:
меншікжайлы және бөліктелген тұрғын үйлер;
үш қабатқа дейінгі көп пәтерлі тұрғын үйлер;
4-5 қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер;
6-9 қабатты көп пәтерлі тұрғын үйлер;
қоғамдық-іскерлік аймақ, әлеуметтік және мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілері үшін (жалпы білім беретін мектептер мен балабақшаны қоса алғанда);
жалпы пайдаланымдағы жасыл желек алып жатқан рекреациялық аймақ.
Тұрғын аймақтар қаланың басты магистральдық және тұрғын көшелерімен шектеледі, олардың әрқайсысының құрылысы, қабат саны, абаттандыру деңгейі, әлеуметтік объектілердің мол болуы және басқа да параметрлері бойынша өзіндік сипаттамасы бар.
Қоғамдық аймақ (қоғамдық-іскерлік, қоғамдық орталық) өзара біртұтас жүйеге байланысқан әкімшілік және қоғамдық мақсаттағы объектілерден тұратын қаланың аса маңызды құрылым түзуші элементі болып табылады. Бұл аймақ денсаулық сақтау, мәдениет, сауда, қоғамдық тамақтану, тұрмыстық қызмет көрсету, коммерциялық қызмет объектілерінің, сондай-ақ білім беру мекемелерінің (орта кәсіптік немесе жоғары кәсіптік білім беру), әкімшілік, ғибадат үйлерінің, іскерлік, қаржылық және қоғамдық орталықтардың қала аумағын қалыптастыруына жағдай жасауға арналған.
Қоғамдық-іскерлік аймақта қонақүйлерді, жерасты немесе көп қабатты гараждарды орналастыруға болады. Қоғамдық-іскерлік аймақ аумағында санитариялық және экологиялық қорғау жөніндегі арнайы іс-шаралар талап етілмейтін жоғарыда аталған объектілер жанынан көліктің ашық тұрағы орналастырылады.
Өндірістік аймақтар қаланың жұмыс істеуін қамтамасыз ететін коммуналдық, өнеркәсіптік объектілер мен қойма объектілерін орналастыруға арналған. Өндірістік аймаққа объектілердің өздерінің санитариялық қорғау аймағының аумағы кіреді. Өндірістік объектілердің меншік иелері өндірістік аймақтың аумағын өз қаражаты есебінен абаттандырады.
Тұрғын үй құрылысынан едәуір қашық орналасуға тиіс санитариялық қорғау аймақтары белгіленетін өнеркәсіптік мақсаттағы объектілер, индустриялық және өнеркәсіптік аймақтар үшін мынадай шарттар көзделуі қажет:
өнеркәсіп орындары үшін санитариялық қорғау аймағы қауіптілік жіктемесіне байланысты;

Глава 7. Основные направления градостроительного развития города
Параграф 1. Основные положения
Функционально-градостроительное зонирование территории города выполнено в Генеральном плане исходя из расчетных параметров развития города, сохранения существующей застройки, развития нового жилищного строительства, размещения административных, общественно-деловых и социальных объектов, объектов культурно-бытового обслуживания, организации транспортно-пешеходных связей и полного инженерного обеспечения.
В функциональном зонировании территории определены следующие функциональные зоны:
зона жилой застройки (районы и кварталы жилой застройки, школьные и дошкольные учреждения);
общественно-деловая (административная, общественно-деловая) зона;
рекреационная зона (пляжи, парки, бульвары, скверы);
зона инженерной и транспортной инфраструктуры;
производственная (промышленная) зона (коммунальные и производственные зоны, индустриальные парки);
зоны специального назначения (военные и иные режимные территории);
санитарно-защитные и водоохранные зоны;
резервные территории (градостроительные ресурсы).
Каждая функциональная зона по использованию территорий имеет свое целевое назначение и может быть использована на перспективу строго в рамках данного целевого назначения и в границах данной функциональной зоны. Объекты, не соответствующие функции зоны, не предусматриваются к размещению независимо от форм собственности.
Границы функциональных зон должны отвечать требованиям принадлежности каждого земельного участка только к одной территориальной зоне.
Жилая зона города предназначается для застройки многоэтажными многоквартирными жилыми домами с обустроенными придомовыми территориями, жилыми домами индивидуальной застройки с обустроенными приусадебными участками, блокированными жилыми домами и включает следующие зоны города:
усадебные и блокированные жилые дома;
многоквартирные жилые дома до трех этажей;
многоквартирные жилые дома в 4-5 этажей;
многоквартирные жилые дома в 6-9 этажей;
общественно-деловую зону для объектов социального и культурно-бытового обслуживания (включая общеобразовательные школы и детские сады);
рекреационные, занимаемые зелеными насаждениями общего пользования.
Жилые зоны ограничиваются главными магистральными и жилыми улицами города, каждая имеет свою характеристику по застройке, этажности, уровню благоустройства, насыщенности социальными объектами и другим параметрам.
Общественная зона (общественно-деловая, общественный центр) является важнейшим структурообразующим элементом города, состоящим из объектов административного и общественного назначения, связанных между собой в единую систему. Данная зона предназначается для обеспечения условий формирования территории города объектами здравоохранения, культуры, торговли, общественного питания, бытового обслуживания, коммерческой деятельности, а также образовательных учреждений (среднего профессионального или высшего профессионального образования), административных, культовых зданий, деловых, финансовых и общественных центров.
В общественно-деловых зонах возможно размещение гостиниц, подземных или многоэтажных гаражей. На территории общественно-деловой зоны размещаются открытые стоянки транспорта при вышеперечисленных объектах, не требующих специальных мероприятий по санитарной и экологической защите.
Производственные зоны предназначаются для размещения коммунальных, промышленных и складских объектов, обеспечивающих функционирование города. В производственную зону включаются территории санитарно-защитных зон самих объектов. Собственники производственных объектов за счет собственных средств проводят благоустройство территории производственной зоны.
Для объектов промышленного назначения, индустриальных и промышленных зон, для которых устанавливаются санитарно-защитные зоны, которые должны располагаться на значительном удалении от жилой застройки, необходимо предусмотреть следующие условия:
для промышленных предприятий санитарно-защитная зона зависит от класса опасности;

көлікпен қызмет көрсету объектілері үшін қорғау аймақтары 50-100 м шегінде.
Инженерлік және көлік инфрақұрылымы аймақтары теміржол, автомобиль, өзен, әуе көлігі құрылысжайлары мен коммуникациясын, сондай-ақ инженерлік жабдықтарды орналастыруға және олардың қызмет етуіне арналған.
Инженерлік және көлік инфрақұрылымы объектілерін орналастырған кездегі міндетті шарт: тыныс-тіршілік ортасына зиянды әсер етуді болғызбау үшін осындай объектілерден тұрғын үйлердің, қоғамдық-іскерлік және рекреациялық аймақтардың аумағына дейінгі қажетті қашықтықты сақтау.
Егер инженерлік және көлік инфрақұрылымы объектілерінде тұрғындардың қауіпсіздігіне тікелей зиянды әсер ететін ерекшелік болса, онда олар қала аумағынан тыс жерде (оның ішінде әуежайлар) орналастырылады.
Инженерлік және көлік инфрақұрылымы объектілері мен олардың санитариялық қорғау аймағына бөлінген аумақты абаттандыру жөніндегі міндеттер құрылысжай мен коммуникация, көлік, байланыс және инженерлік жабдық иелеріне жүктеледі.
Санитариялық қорғау аймағы тұрғындардың тыныс-тіршілігіне экологиялық қолайлы орта қалыптастыру жағдайын қамтамасыз етуге арналған. Санитариялық қорғау аймағы шегінде аймақтарды белгілеу мақсаттарына сәйкес келмейтін қызмет түрлері шектеледі немесе оларға тыйым салынады.
Қалалардағы рекреациялық аймақтар (ортақ пайдаланымдағы жасыл желектер) тұрғындар демалатын жерлерді (саябақ, бақ, қала ормандары, орманды саябақ, жағажай және өзге де объектілер) ұйымдастыруға, қала аумағында қолайлы микроклимат жасауға, көгалдандырылған саябақ кеңістіктер жасауға, тұрғындар демалатын жерлерді тұрғындардың серуендеуі үшін абаттандырылған жерлерді ұйымдастыру мен жайластыруға арналған.
Қаланың рекреациялық аймағына Сарқырама өзенінің жайылмасындағы орман саябағы, орман мен саябақ аймағы, демалыс және ойын-сауық, туризм, қонақүй, саяжай қоры объектілері аймағы жатады
Қазіргі кезеңде қалада ортақ пайдаланымдағы жасыл желек жетіспейді. Қалада орталық саябақ пен желекжол, сондай-ақ қоғамдық ғимараттар жанындағы шағын скверлер мен магистральдық көше бойындағы жасыл желек қана бар.
Арнайы мақсаттағы аймақтар зираттарды, тұрмыстық қалдықтар үйінділерін, мал қорымын және қала қоныстарының басқа аумақтарының аймағында пайдалануға болмайтын өзге де объектілерді орналастыруға бөлінеді.
Арнайы мақсаттағы аймақтарда қаланың көліктік және инженерлік қамтамасыз ету объектілері (инженерлік инфрақұрылым, автомобиль көлігі құрылысжайлары) және олардың санитариялық қорғау аймағы орналастырылады.
Мұндай аймақтарды пайдалану арнайы нормативтердің талаптарымен реттеледі.
Әлеуметтік мақсаттағы объектілерге зират, мал қорымы, тұрмыстық қатты қалдықтар полигоны жатады, олар үшін санитариялық қорғау аймағы белгіленеді және олар тұрғын үй құрылысынан едәуір қашық орналасуы тиіс:
дәстүрлі жерлеу зираты үшін санитариялық қорғау аймағы 300 м құрайды.
Санитариялық қорғау аймағы – адамның тіршілік ету ортасы мен адам денсаулығына келеңсіз әсер ету көзі болып табылатын, өнеркәсіптік және коммуналдық объектінің төңірегінде белгіленетін ерекше пайдалану режимі бар арнайы аумақ. Санитариялық қорғау аймағының көлемі ластанудың (химиялық, биологиялық, физикалық) атмосфералық ауаға әсерін гигиеналық нормативтерде белгіленген мәнге дейін азайтуды қамтамасыз етеді.

для объектов транспортного обслуживания охранная зона в пределах 50-100 м.
Зоны инженерной и транспортной инфраструктуры предназначены для размещения и деятельности сооружений и коммуникаций автомобильного транспорта, а также инженерного оборудования.
Обязательное условие при размещении объектов инженерной и транспортной инфраструктуры – соблюдение необходимых расстояний от таких объектов до территорий жилых, общественно-деловых и рекреационных зон для предотвращения вредного воздействия на среду жизнедеятельности.
Если же объекты инженерной и транспортной инфраструктуры обладают особенностью прямого вредного воздействия на безопасность населения, то они размещаются за пределами городских территорий.
Обязанности по благоустройству территорий отвода объектов инженерной и транспортной инфраструктуры и их санитарно-защитных зон возлагаются на собственников сооружений и коммуникаций, транспорта, связи и инженерного оборудования.
Санитарно-защитная зона предназначается для обеспечения условий формирования экологически благоприятной среды жизнедеятельности населения. В пределах санитарно-защитной зоны ограничиваются или запрещаются те виды деятельности, которые не совместимы с целями установления зон.
Рекреационные зоны в городах (зеленые насаждения общего пользования) предназначены для организации мест отдыха населения (парки, сады, городские леса, лесопарки, пляжи и иные объекты), создания благоприятного микроклимата на территории города, озелененных парковых пространств, организации и обустройства мест отдыха населения, благоустроенных мест для прогулок населения.
К рекреационным зонам города относятся лесопарки в пойме реки Саркырама, зоны лесов и парков, объектов отдыха, досуга и развлечений, туризма, гостиниц, дачного фонда.
На современном этапе в городе имеется острый дефицит зеленых насаждений общего пользования. В городе имеются только бульвар, а также небольшие скверы при общественных зданиях и зеленые насаждения вдоль магистральных улиц.
Зоны специального назначения выделяются для размещения кладбищ, свалок бытовых отходов, скотомогильников и иных объектов, использование которых не совместимо с использованием других территориальных зон городских поселений.
В зонах специального назначения размещаются объекты транспортного и инженерного обеспечения города (сооружения инженерной инфраструктуры, автомобильного транспорта), их санитарно-защитные зоны.
Использование таких зон регламентируется требованиями специальных нормативов.
К объектам специального назначения относятся кладбища, для которых устанавливаются санитарно-защитные зоны и которые должны располагаться на значительном удалении от жилой застройки:
для кладбищ традиционного захоронения санитарно-защитная зона составляет 300 м.
Санитарно-защитная зона – это специальная территория с особым режимом использования, которая устанавливается вокруг промышленных и коммунальных объектов, являющихся источниками неблагоприятного воздействия на среду обитания и здоровье человека. Размер санитарно-защитной зоны обеспечивает уменьшение воздействия загрязнения на атмосферный воздух (химическое, биологическое, физическое) до значений, установленных гигиеническими нормативами.

2-параграф. Функционалдық аймақтардың жалпы регламенттері
Қала аумағының, тұрғын үй құрылысы аудандарының, қоғамдық орталық пен индустриялық аймақтың үйлесімді, эстетикалық кеңістігін жасау үшін қала құрылысы регламенттерін және қала құрылысы мен жобалау құжаттамасын әзірлеудің дәйектілігін сақтау қажет.
Функционалдық аймақтардың негізгі регламенттері аумақтың функционалдық пайдалану аймақтарын және оларды пайдаланудың түрлерін, параметрлері мен шектеулерін айқындайтын қала құрылысы регламентін белгілейді.
Функционалдық аймақтар регламенттері салық, жалдау ақысын төлеу және басқа да төлемдер үшін жер пайдалануды және онымен байланысты жылжымайтын мүлікті бағалаған, жер учаскесін бөлу туралы мәселелерді шешкен, әртүрлі құрылысжайларды салу мен орналастыру жобаларын қараған және келіскен, объектілерді салуға рұқсат берген кезде қолданылады.
Функционалдық аймақтардың жалпы регламенттері Бас жоспардың жобалық шешімдері мен қаланың егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларын іске асырған кезде де қолданылады.
Бас жоспардың жобалық шешімдерін іске асырған кезде сақталуы қажет негізгі құрылыс салу регламенттеріне:
көше-жол желісі мен көлікті ұйымдастыру схемасына, көше мен жолдың көлденең бейініне және көше мен жолдың қызыл сызығының жоспарына сәйкес көше мен жолдың қызыл сызығын сақтау;
объект орналастырылатын функционалдық мақсаттағы аймақтардың шекарасын сақтау;
функционалдық аймақтардың шекарасын сақтау;
аймақтардағы тұрғын үй құрылысы көлемін сақтау;
инженерлік желі мен өндірістік кәсіпорындардың күзет аймағын сақтау жөніндегі регламенттер жатады.
Аумақтарды пайдалану жағынан функционалдық-қала құрылысы аймағының өзінің нысаналы мақсаты болады және перспективада осы нысаналы мақсат шеңберінде және осы функционалдық аймақтың шекарасында ғана пайдалануға болады.
Аймақтарда объектілердің негізгі функциясына ілеспе учаскелер қарастырылуы мүмкін.
8-тарау. Аумақты кеңістікте ұйымдастыру
Бас жоспарда қаланың селитебті аумағын сәулет-жоспарлау тұрғысынан ұйымдастырудың негізіне мына қағидаттар алынған:
есепті кезеңнің соңына қарай қисынды композициялық тұтасып жатқан және жоспарлау құрылымы бір кешенді қала өзегін құру;
құнды күрделі тұрғын үй қорын, қоғамдық ғимараттарды, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттарды және жасыл желекті сақтап қалып, қазіргі қаланың қалыптасқан жоспарлау құрылымын барынша пайдалану және есепке алу;
еңбекшілерді еңбек ететін жерлеріне және қаланың қоғамдық орталықтарына, тұрғын аудандарға, өнеркәсіптік аудандарға жеткізуді қамтамасыз ететін қаланың көлік желісін одан әрі қалыптастыру және жетілдіру;
қалада микроклиматтық жағдайды жақсартуға ықпал ететін жасыл желектердің санитариялық қорғау, су қорғау белдеуі бар ортақ пайдаланымдағы жасыл желектердің бірыңғай, өзара байланысты жүйесін ұйымдастыру.

Параграф 2. Общие регламенты функциональных зон
Для создания гармоничного, эстетичного пространства территории города, районов жилой застройки, общественного центра и индустриальных зон необходимо соблюдение градостроительных регламентов и последовательности разработки градостроительной и проектной документации.
Основные регламенты функциональных зон устанавливают зоны функционального использования территории и градостроительные регламенты, определяющие виды, параметры и ограничения их использования.
Регламенты функциональных зон применяются при оценке землепользования и связанной с ними недвижимости для налогообложения, арендной платы и других платежей, решении вопросов об отводе земельного участка, рассмотрении и согласовании проектов строительства и размещений различного рода сооружений, выдаче разрешений на строительство объектов.
Общие регламенты функциональных зон также применяются при реализации проектных решений Генерального плана и проектов детальной планировки города.
К основным регламентам застройки, которые необходимо соблюдать при реализации проектных решений Генерального плана, относятся регламенты по соблюдению:
красных линий улиц и дорог согласно схеме организации улично-дорожной сети и транспорта, поперечным профилям улиц и дорог, плану красных линий улиц и дорог;
границы зоны функционального назначения, в которой размещается объект;
границ функциональных зон;
объемов жилищного строительства в зонах;
охранных зон инженерных сетей и производственных предприятий.
Каждая функционально-градостроительная зона по использованию территорий имеет свое целевое назначение и может быть использована на перспективу строго в рамках данного целевого назначения и границ данной функциональной зоны.
В зонах могут быть предусмотрены участки сопутствующих основной функции объектов.
Глава 8. Пространственная организация территории
В основу архитектурно-планировочной организации селитебной территории города в Генеральном плане заложены следующие принципы:
создание к концу расчетного срока комплексного городского организма, имеющего логическую композиционную целостность и единую планировочную структуру;
максимальное использование и учет сложившейся планировочной структуры существующего города с сохранением ценного капитального жилищного фонда, общественных зданий, зданий культурно-бытового назначения и зеленых насаждений;
дальнейшее формирование и совершенствование транспортной сети города, обеспечивающей доставку трудящихся к местам приложения труда и общественным центрам города, жилым районам, промышленным районам;
организация единой, взаимоувязанной системы зеленых насаждений общего пользования с санитарно-защитными, водоохранными и ветрозащитными полосами зеленых насаждений, способствующих улучшению микроклиматических условий в городе.

Қоныстандырудың қабылданған нұсқасы бойынша қала перспективада Астана қаласының шекарасына қарай солтүстік бағытта, оңтүстік және батысқа, ауданы 367,6 гектар Целиноград ауданының жері есебінен қала шекарасының ұлғаюын ескере отырып, 6023,8 гектарды құрайтын бос аумақтарда дамитын болады.
Бастапқы (2023) жылы қаланың құрылыс салынған аумағы 1220,7 гектарды (23,5 %), құрылыс салынбаған аумағы 3977,3 гектарды (76,5 %) құрады.
Есепті мерзімге (2038 жыл) ұқсас көрсеткіштер тиісінше 3612,3 гектарды (60,0%) және 2411,5 гектарды (40,0%) құрайды. Резервтік аумақтардың ауданы 1181,8 гектарды құрайды. Қаланың оңтүстік және батыс бөліктерінде резервтік аумақтар қарастырылған.
Жаңа алаңдарды игеруден басқа, қаланың қазіргі аумағын реконструкциялау да көзделген. Қоныстандыру жүйесі кейбір өндірістік аумақ, ескі тұрғын үй орамдарының функциясын өзгерту және қалалық және облыстық қызметтерімен әкімшілік орталықтың объектілерін, сондай-ақ әлеуметтік сала объектілері бар көп пәтерлі жаңа тұрғын үйді орналастыру арқылы көзделген.
Қалалық жерлердің шекараларында орналасқан коммуналдық құрылғылар (кәріздік тазарту құрылыстары, қазандық) қоныстану аумақтарынан едәуір қашықтықта орналасқан. Алайда олар Сарқырама өзенінің су қорғау белдеуіне түседі, осыған байланысты Бас жоспарда коммуналдық аймақты ұйымдастыру үшін жаңа аумақ көзделген.
Қатты тұрмыстық қалдықтар полигоны қазіргі кезде Астана қаласының солтүстік-шығысында орналасқан, перспективада Қосшы қаласынан қоқысты Астана қаласының қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына да шығару көзделеді.
Қазіргі уақытта өндірістік кәсіпорындар учаскелерінің көп бөлігі жұмыс істемейді және қаланың орталық бөлігінің сыртқы келбетіне келеңсіз әсер етеді, сол себепті жобада бұл аумақты Қосшының жалпықалалық орталығы ретінде дамыту ұсынылады, сонымен бірге бас жоспар жобасында үш жаңа коммуналдық-өндірістік-қойма аймағын ұйымдастыру бойынша ұсыныс беріледі, олар жаңадан орналасады, қалының орталық бөлігінен көшірілетін өндірістік кәсіпорындар да жұмыстарын жалғастыра алады.
Бірінші аймақ (коммуналдық-қойма) елді мекеннің оңтүстік бөлігінде қолданыстағы су құбыры құрылыстарының алаңына жақын жерде көзделеді, мұнда жобалық шешімдерге сәйкес қаланың автобус паркін, өрт сөндіру депосын, жануарларға арналған баспананы, сондай-ақ қауіптілігі IV және V класс шағын санитарлық-қорғау аймақтары (100 м дейін) бар қойма және өндірістік кәсіпорындарды орналастыру ұсынылады.

По принятому варианту расселения развитие города на перспективу происходит на свободных территориях в северном направлении к границе города Астаны, южном и западном направлениях, занимая площадь 6023,8 гектара с учетом увеличения границ города за счет земель Целиноградского района площадью 367,6 гектара.
На исходный (2023) год площадь застроенной территории города составила 1220,7 гектара (23,5 %), незастроенной территории – 3977,3 гектара (76,5 %).
На расчетный срок (2038 год) аналогичные показатели составят 3612,3 гектара (60,0 %) и 2411,5 гектара (40,0 %) соответственно. Площадь резервных территорий составит 1181,8 гектара. Резервные территории предусмотрены в южной и западной частях города.
Помимо освоения новых площадок предусмотрена и реконструкция существующих городских территорий. Система расселения предусмотрена с изменением функций некоторых производственных территорий, кварталов ветхого жилья и размещением объектов административного центра с городскими и областными службами, а также нового многоквартирного жилья с объектами социальной сферы.
Расположенные в границах городских земель коммунальные устройства (канализационные очистные сооружения, котельная) находятся на достаточной удаленности от селитебных территорий. Однако они попадают в водоохранную полосу реки Саркырама, в связи с этим в Генеральном плане предусмотрена новая территория для организации коммунальной зоны.
Полигон твердых бытовых отходов в настоящее время размещается с северо-востока от города Астаны, на перспективу вывоз мусора из города Косшы предусматривается также на полигон твердых бытовых отходов города Астаны.
В настоящее время большая часть участков производственных предприятий бездействует, и не лучшим образом влияет на внешний облик центральной части города, данную территорию проектом рекомендуется развивать в качестве общегородского центра Косшы, в тоже время проектом Генерального плана дается предложение по организации трех новых коммунально-производственно-складских зон, где должны размещаться как новые, а также смогут продолжить свою деятельность и передислоцируемые с центральной части города производственные предприятия.
Первая зона (коммунально-складская) предусматривается в южной части населенного пункта по близости с существующей площадкой водопроводных сооружений, здесь согласно проектным решениям рекомендуется разместить автобусный парк города, пожарное депо, приют для животных, а также складские и производственные предприятия с малыми санитарно-защитными зонами (до 100 м) IV и V классов опасности.

Екінші аймақ (индустриялық) Тайтөбе ауылының солтүстік-батысында, Қосшы қаласының перспективалы шекарасынан тыс, қалалық бағынысты жерлерде орналасатын болады, оның ауданы шамамен 260 га құрайды, мұнда алаңның орналасқан жеріне сәйкес (селитебті аймақтардан, су объектілерінен жеткілікті қашықтықта және желдің басым бағытын ескере отырып) қауіптілігі II-V класты кәсіпорындарды (500 м дейінгі санитарлық-қорғау аймақтары) орналастыруға болады.
Үшінші аймақ (коммуналдық) Қосшы қаласының батыс шетінде және Тайтөбе ауылының солтүстігінде орналасады, мұнда бас жоба бойынша жаңа аудандық қазандық пен жаңа кәріз тазарту құрылыстарын орналастыру ұсынылады.
Бас жоспардың қабылданған сәулет-жоспарлау шешіміне дала аймағында орналасқан елді мекеннің микроклиматтық жағдайларын жеңілдетуге әсер ететін аса маңызды фактор болып табылатын Сарқырама өзенінің болуы айтарлықтай ықпал етті. Бұл фактор болашақта қаланың қолда бар су объектісіне ұқыпты қарау қажет екендігіне дәлел болды.
Бас жоспар бойынша бүкіл селитебті аумақ үш тұрғын ауданға қалыптасады, олардың шекаралары негізгі қалалық магистральдар мен Сарқырама өзені болып табылады.
Жобаланатын және қолданыстағы тұрғын аудандар бір-бірімен жалпы қалалық маңызы бар магистральдармен: Республика, Абай, Мұқанов, Абылай хан, Тұран, Ақан сері көшелерімен байланысады, сонымен қатар қаланы батыс жағынан айналып өтіп, барлық қалалық аймақтарды бір-бірімен байланыстырып, көлік қызметін ыңғайлы ететін өте ұзындыққа созылатын жаңа Батыс магистралі көзделген.
Бас жоспарда Сарқырама өзені арқылы өтетін автомобиль-жаяу жүргіншілерге арналған үш жаңа көпір салу көзделеді, олардың бірі Абай көшесі бойымен, қалған екеуі қаланың солтүстік және оңтүстік-батыс бөліктеріндегі Батыс магистралі бойында ұйымдастырылуы тиіс. Көлік инфрақұрылымы бойынша Бас жоспардың ұсыныстарын іске асыру Тайтөбе ауылының тұрғындарына қызмет көрсетуге оң әсерін тигізеді.
Бас жоспардың ұсыныстарына сәйкес, қазіргі уақытта бос аумақтар бар жеке тұрғын үй құрылысының қалыптасқан орамдарын үй құрылысымен аяқтау жоспарлануда. Жеке тұрғын үй құрылысы орамдарынан магистральдық көшелермен бөлінген жаңа, құрылыс салынбаған аумақтар көппәтерлі тұрғын үйлермен және аз қабатты құрылыстармен қалыптастырылатын болады.
Қаланың сәулеттік композициясында кеңістіктегі негізгі осьтерді бөлу негізге алынады, қоғамдық және тұрғын үй құрылысы соларды бойлай салынады. Меридиандық бағыттағы магистральдар қаланың сәулеттік-жоспарлау композициясындағы доминанттар болып табылады, олар қаланың қазіргі және перспективалы бөліктеріндегі Республика, Абай және Ақан сері көшелері, сондай-ақ құрылыстың перспективалы аумақтарындағы маңызды артерия ұйымдастырылған Батыс магистралі болып табылады.
Жалпықалалық орталық Республика мен Абай көшелерінің қиылысына жақын аумақта құрылуды жалғастырады, онда шашыраңқы орналасқан өндірістік объектілердің учаскелері жалпықалалық маңызы бар объектілер болып қайта ұйымдастырылуы тиіс. Мұнда әкімшілік ғимараттарды, мәдениет үйін, көпфункционалды ірі кешендерді және тағы басқаларды орналастыру жоспарланған.
Жалпы қалалық орталықтан басқа, қаланың солтүстік, оңтүстік және батыс бөліктерінде қалалық ішкі үш орталықты ұйымдастыру қарастырылған, онда болашақта абаттандырылып, көгалдандырылған кеңістіктер мен қоғамдық объектілер пайда болады.
Жобада Сарқырама өзенінің жағалау бойын жоспарлауға және абаттандыруға ерекше назар аударылды. Олардың бойымен өзара терренкулармен байланыстырылған бірнеше саябақ аймағын құру көзделеді. Қоғамдық демалыс орталықтарының құрылуы өзеннің болуымен де тығыз байланысты, сондықтан қаланың солтүстік-батыс бөлігінде өзен жағалауында демалыс базаларын орналастыру туралы ұсыныс жасалды.
Қолданыстағы денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру мекемелерін жаңа, орталық аурухана мен медициналық орталықтармен толықтыру ұсынылады.
Қаланың қалыптасқан бөлігіндегі бас жоспармен ұсынылатын іс-шаралар құнды күрделі тұрғын үй қорын, қоғамдық ғимараттарды, мәдени-тұрмыстық мақсаттағы ғимараттарды және жасыл желектерді сақтай отырып, қолданыстағы қаланың қалыптасқан жоспарлау құрылымын барынша пайдалануға және есепке алуға бағытталған.
Тыныс-тіршілік үшін жайлы жағдай жасау, кадрларды тартуға және олардың қалада тұрақтап қалуына ықпал ететін аса маңызды факторлардың бірі болып табылады. Осы мақсатқа қол жеткізу үшін Бас жоспарда қоршаған ортаны сауықтырудағы рөлі айрықша жоғары, қала тұрғындарының еңбек етуіне, тұрмысы мен демалысына қажетті санитариялық-гигиеналық және микроклиматтық қолайлы жағдайлар жасауға ықпал ететін жасыл желектер жүйесін құруға ерекше назар аударылады.
Осыған байланысты жобада жаңа үлгідегі саябақтар құру және қолданыстағыларын реконструкциялау арқылы жағалау маңындағы жолақты жаппай көгалдандыру ұсынылады. Барлық саябақтар, скверлер, желекжолдар, аллеялар бір-бірімен және жағалау маңындағы көгалды жолақпен біріктіріліп, ортақ пайдаланымдағы жасыл желектердің біртұтас жүйесін түзеді.

Вторая зона (индустриальная) будет располагаться на землях городского подчинения с северо-запада от села Тайтобе, за пределами перспективной границы города Косшы, ее площадь составит порядка 260 га, здесь согласно локации площадки (на достаточном удалении от селитебных зон, водных объектов и с учетом господствующих ветров) возможно размещение предприятий с II-V классами опасности (санитарно-защитные зоны до 500 м).
Третья зона (коммунальная) расположится на западной окраине города Косшы и севернее села Тайтобе, здесь Генеральным планом предлагаются к размещению новая районная котельная и новые канализационные очистные сооружения.
На принятое архитектурно-планировочное решение Генерального плана существенное влияние оказало наличие реки Саркырама, являющейся весьма существенным фактором, который влияет на смягчение микроклиматических условий населенного пункта, расположенного в степной зоне. Данный фактор стал доводом к тому, что в дальнейшем нужно бережно относиться к имеющемуся водному объекту города.
Согласно Генеральному плану вся селитебная территория формируется в три жилых района, границами между которыми служат основные городские магистрали и река Саркырама.
Проектируемые и существующие жилые районы связываются между собой магистралями общегородского значения: улицами Республики, Абая, Муканова, Абылай хана, Туран, Акан Серы, кроме того, предусмотрена новая западная магистраль с большой протяженностью, которая обойдет город с западной стороны, увяжет между собой все городские районы и сделает транспортное обслуживание более удобным.
В Генеральном плане предусматриваются три новых автомобильно-пешеходных моста через реку Саркырама, один из них по улице Абая, два других должны организоваться по западной магистрали в северной и юго-западной частях города. Реализация предложений Генерального плана по транспортной инфраструктуре положительно скажется на обслуживании населения села Тайтобе.
Согласно предложениям Генерального плана, усадебной застройкой планируется завершить сложившиеся кварталы индивидуального жилого строительства, где в настоящее время имеются свободные территории. Многоквартирными жилыми домами и малоэтажной застройкой будут формироваться новые, свободные от застройки территории, отделенные магистральными улицами от кварталов индивидуального жилого строительства.
Архитектурная композиция города строится на выделении главных пространственных осей, вдоль которых формируется общественная и жилая застройка. Доминантами в архитектурно-планировочной композиции города служат магистрали меридионального направления: улицы Республики, Абая и Акан Серы в существующей и перспективной частях города, также важной артерией на перспективных территориях застройки явится организуемая западная магистраль.
Общегородской центр продолжит формироваться на территории вблизи пересечения улиц Республики и Абая, где участки дисперсно расположенных производственных объектов должны будут реорганизоваться в объекты общегородского значения. Здесь намечены к размещению административные здания, дом культуры, крупные многофункциональные комплексы и др.
Помимо общегородского центра предусмотрена организация трех городских подцентров в северной, южной и западной частях города, где также в перспективе должны будут появиться благоустроенные озелененные пространства и общественные объекты.
Особое внимание уделено планировке и благоустройству береговой линии реки Саркырама, вдоль которой предусматривается создание нескольких парковых зон, увязанных между собой терренкурами. Формирование центров общественного отдыха также неразрывно связано с наличием реки, так в северо-западной части города на побережье реки дано предложение по размещению баз отдыха.
Существующие учреждения здравоохранения и социального обеспечения предлагается дополнить новыми: центральной больницей и медицинскими центрами.
Предлагаемые Генеральным планом мероприятия в сложившейся части города направлены на максимальное использование и учет сложившейся планировочной структуры существующего города с сохранением ценного капитального жилищного фонда, общественных зданий, зданий культурно-бытового назначения и зеленых насаждений.
Одним из важнейших факторов, способствующих привлечению и закреплению кадров в городе, является создание комфортных условий для жизнедеятельности. Для достижения этой цели в Генеральном плане особое внимание уделяется созданию системы зеленых насаждений, которая играет исключительно высокую роль в оздоровлении окружающей среды, способствует созданию благоприятных санитарно-гигиенических и микроклиматических условий, необходимых для труда, быта и отдыха горожан.
В связи с этим предлагается широкое озеленение прибрежной полосы с созданием новых и реконструкцией существующих парков. Все парки, скверы, бульвары, аллеи объединяются между собой и прибрежной полосой озеленения, создавая единую взаимосвязанную систему зеленых насаждений общего пользования.

9-тарау. Көгалдандырылған кеңістіктер жүйесін ұйымдастыру
Көгалдандырылған кеңістіктерді ұйымдастырудың ұсынылып отырған жүйесі топырақ-климат жағдайларын, жер бедерінің ерекшеліктерін және қалыптасып қойған көгалдандыруды ескере отырып, перспективалы сәулет-жоспарлау шешімдеріне негізделген.
Қарастырылып отырған аумақтың көгалдандырылған кеңістіктерін ұйымдастырудың негізгі тұжырымдамасы – қала аумағына еніп, жағалау маңындағы жолақ пен қала ішінің кеңістігін жобаланып отырған жасыл қорғау белдеуімен байланыстыратын Сарқырама өзенінің жағалау маңындағы жолағы арқылы қалыптасатын жасыл қаңқа құру, олар саябақтардың, скверлер мен желекжолдардың көгалдандырылған аумақтарымен бірге көгалдандырылған кеңістіктердің бірыңғай жүйесін түзетін болады.
Бір тұрғынға шаққанда көгалдандырылған аумақтың 8 м2 нормативтік алаңына және есепті мерзімге қарай көгалдандырылған аумақтың 120 гектар нормативтік алаңына жету мақсатында қазіргі тұрғын аудандарда да, жаңа тұрғын аудандарда да көгалды алаң көлемін ұлғайту үшін қаланың барлық дерлік аудандарында, оның ішінде селитебті аймақта жаяу жүргіншілер мен саябақтардың жаңа аймақтарын, скверлер мен орман саябақтарын құру жолымен кемінде 110 гектар ортақ пайдаланымдағы көгалдандырылған жаңа аумақтар құру қажет.
Бірінші кезектің соңына қарай ортақ пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтың ауданы 73 гектарды құрауға тиіс, есепті мерзімнің соңында ортақ пайдаланымдағы көгалдандырылған аумақтың ауданы 120 гектарды құрайтын болады.
Өнеркәсіп орындарының зиянды шығарындыларынан және қатты желден қорғайтын жалпақ жасыл тосқауыл жасау ерекше маңызға ие.
10-тарау. Тарихи-мәдени мұра ескерткіштерін қорғау
Қосшы қаласының Бас жоспарының жобасында қарастырылған аумақ соңғы уақытқа дейін Целиноград ауданының бөлігі болды.
Бас жоспарда ұсынылғанға сәйкес Қосшы қалалық бағынысындағы жердің аумағы (Тайтөбе ауылын қоса алғанда) 14 051 гектарды құрайтын болады, оның ішінде Қосшы қаласының перспективалық даму аумағы – 6024 гектар.
Тарихи-мәдени сараптама жүргізу бойынша жұмыс нәтижелеріне сәйкес Қосшы қаласының аумағында тарихи-мәдени мұра ескерткіштері табылған жоқ.
Болашақта жаңа ескерткіштер пайда болған кезде ескерткіштердің қорғалатын аймақтарын белгілеу, олардың қорғалатын табиғи ландшафт аймақтарын анықтау бойынша жұмыс жүргізу қажет.
Ескерткіштердің қорғау аймақтарының белгіленген шекаралары шегінде оларды қоршаған тарихи-сәулеттік ортаны сақтап қалуға мүмкіндік беретін ерекше пайдалану қағидалары қолданылады.
Ескерткіштерді сақтап қалу жөніндегі арнайы шараларды қоспағанда, ескерткіштердің біріккен күзет аймақтарының шекарасында кез келген құрылыс салуға тыйым салынады.
Тарихи ортаның физикалық жай-күйін нашарлататын кез келген әрекетке тыйым салынады.
Ескерткіштерді қорғау аймақтарының шекарасындағы кез келген құрылыс, реставрация, жөндеу жұмыстары тарихи-мәдени мұраны қорғау және пайдалану жөніндегі уәкілетті органмен келісілуге тиіс.
Тарих және мәдениет ескерткіштерінің қорғау аймағы барлық құрылыстарымен бірге ескерткіштің айналасындағы жер учаскесінің аумағы болып табылады.
Қорғалатын аймақ жекелеген сәулет құрылысжайларын, ансамбльдерді, сондай-ақ құнды мәдени мұра болып табылатын тарих және археология ескерткіштерін сақтап қалу мақсатында белгіленеді.
Қорғалатын аймақтардың аумағындағы режим мынадай талаптарға сүйенуге тиіс:

Глава 9. Организация системы озелененных пространств
Предлагаемая система организации озелененных пространств основана на перспективных архитектурно-планировочных решениях с учетом почвенно-климатических условий, особенностей рельефа и уже сложившегося озеленения.
Основная концепция организации озелененных пространств рассматриваемой территории – создание зеленого каркаса, который формируется прибрежной полосой реки Саркырама, вклинивающейся в городскую территорию, которая связывает прибрежную полосу и внутригородское пространство с проектируемым зеленым защитным поясом, вместе с озелененными территориями парков, скверов и бульваров будет создана единая система озелененных пространств.
В целях достижения нормативной площади озелененных территорий на одного жителя 8 м² и к расчетному сроку нормативной площади озелененных территорий в 120 гектаров необходимо создать не менее 110 гектаров новых озелененных территорий общего пользования путем устройства новых пешеходных и парковых зон, скверов и лесопарков практически во всех районах города, в том числе и селитебной зоне, с целью увеличения площадей озеленения как существующих, так и новых жилых районов.
К концу первой очереди площадь озелененных территорий общего пользования должна составлять 73 гектаров, на окончание расчетного срока площадь озелененных территорий общего пользования составит 120 гектаров.
Особое значение приобретает создание широкого защитного зеленого барьера от вредных выбросов промышленных предприятий и сильных ветров.
Глава 10. Охрана памятников историко-культурного наследия
Рассматриваемая в Генеральном плане территория до недавнего времени являлась частью Целиноградского района.
Территория земель Косшынского городского подчинения (включая село Тайтобе) согласно предложению Генерального плана составит 14 051 гектар, из которых территория перспективного развития самого города Косшы 6024 гектара.
Согласно результатам работы по проведению историко-культурной экспертизы памятников историко-культурного наследия на территории города Косшы обнаружено не было.
В дальнейшем при появлении новых памятников необходимо проводить работу по установлению охранных зон памятников с определением их зон охраняемого природного ландшафта.
В пределах установленных границ охранных зон памятников действуют особые правила использования, которые позволят сохранить окружающую их историко-архитектурную среду.
В границах объединенных охранных зон памятников запрещено любое строительство, за исключением специальных мер по сохранению памятников.
Запрещается любая деятельность, ухудшающая физическое состояние исторической среды.
Любые строительные, реставрационные, ремонтные работы в границах охранных зон должны быть согласованы с уполномоченным органом по охране и использованию историко-культурного наследия.
Охранной зоной памятников истории и культуры является территория земельного участка вокруг памятника со всеми находящимися на ней постройками.
Охранная зона устанавливается с целью сохранения отдельных архитектурных сооружений, ансамблей, а также памятников истории и археологии, являющихся ценным культурным наследием.
Режим на территории охранных зон должен исходить из следующих требований:

1) ескерткіш аумағына кіріп-шығу, әдетте, еркін болуы тиіс;
2) қорғалатын аймақтардың аумағындағы барлық сәулет-құрылыс және жоспарлау іс-шаралары ескерткіштерді қорғау органдарының нұсқауы бойынша және олардың бақылауымен жүргізіледі;
3) қорғау аймағының аумағында:
ескерткіштерді қорғау органдарымен келіспей, кез келген жаңа құрылыс салуға;
сүріп тастау немесе кәдеге жарату мақсатында пайдалану қажеттігі анықталғанға дейін жеке тұрған кез келген құрылысжайды (ескерткіштерді емес) сүріп тастауға;
электр және телеграф тораптарының әуе желілерін тартуға және аудандық трансформаторлық пункттерді орнатуға;
учаскенің тарихи жоспарлау құрылымын бұзатын көлік тораптары мен көлік жолдарын құруға;
тұруға арнайы нұсқауы жоқ автокөліктің тоқтап тұруына;
ескерткіштерді қорғау органдарының арнайы рұқсаты болмаса, жердегі жұмыстардың кез келген түрін жүргізуге;
жасыл желектерді кесуге және жаңаларын отырғызуға;
аумақты қоқыспен толтыруға және ластауға тыйым салынады.
Қорғалатын аймақтан басқа, ескерткіштің немесе мәдениет ескерткіштері тобының айналасында құрылыс салуды реттеу аймақтары белгіленеді.
Құрылыс салуды реттеу аймағы тарихи қалыптасқан жоспарлау жүйесін, қорғалатын сәулет ансамблінің табиғи ортасының сипатын сақтап қалу мақсатында белгіленеді.
Бұл аймақта жаңа құрылыс салуға рұқсат етіледі, бірақ ғимараттың қабат саны мен тығыздығы шектеледі.
Түбегейлі қайта құруға жол берілмейді. Құрылыс салуды реттеу аумағында жүргізілетін барлық сәулет-жоспарлау іс-шаралары ескерткіштерді қорғау органдарымен келісіледі.
Құрылыс салуды реттеу аймақтары мен күзет аймақтарының бекітілген шекаралары жер бөлу үшін негізгі және жеткілікті құжат болып табылады.
Күзет аймақтарының аумағы режимінің сақталуын бақылауды ескерткіштерді күзету органдары қамтамасыз етеді.
11-тарау. Қаланың көліктік инфрақұрылымы және көше-жол желісі
Қазіргі уақытта республикалық маңызы бар "Астана-Қабанбай батыр-Теміртау" Р-3 автомобиль жолы шығыс жағынан қолданыстағы және жобаланып жатқан құрылыс бойымен жанама жолмен өтеді. Астана қаласының оңтүстік-батыс айналма жолынан 16 км-ге дейінгі Р-3 автомобиль жолының кесіндісінің техникалық санаты – I б. 16-51 км – III техникалық санаты бар.
Даму перспективасына (жақын арада "ҚазАвтоЖол" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы Ақмола облыстық филиалында) осы автомобиль жолында 16 км – ден 36,0 км – ге дейін техникалық санатты III-тен – I б-ге дейін арттыру жоспарлануда, оның 4 жолағы бар, бір қозғалыс жолағының ені – 3,75 м. Осы учаскенің санатын ауыстыру көлік құралдарының қозғалыс қарқынының артуына байланысты жүзеге асырылатын болады.
Қазіргі уақытта Қосшы қаласын Астана қаласымен байланыстыратын жалғыз жол республикалық маңызы бар Р-3 автомобиль жолы болып табылады.
Жобалау кезеңіне Астана қаласының оңтүстік-батыс айналма жолынан Қосшы қаласына кіреберіс жолды жобалау көзделеді ("Лесная поляна" ТА солтүстік-батысына қарай).
Жобаланатын кіреберістің оңтүстік-батыс айналма жолымен қиылысында "толық емес жоңышқа жапырағы" түріндегі екі деңгейдегі жол  айрығын салу көзделеді.
Республика көшесінің республикалық маңызы бар Р-3 автомобиль жолына іргелес жерінде келешекте "құбыр" үлгісінде екі деңгейлі жол айрығын салу көзделеді.

1) доступ на территорию памятника должен быть, как правило, свободным;
2) все архитектурно-строительные и планировочные мероприятия территории охранных зон проводятся по указанию органов охраны памятников и под их контролем;
3) на территории охранной зоны запрещаются:
любое новое строительство без согласования с органами охраны памятников;
снос любых отдельно стоящих сооружений (не памятников) до выяснения необходимости сноса или использования для утилитарных целей;
прокладка воздушных линий электрических и телеграфных сетей и устройство районных трансформаторных пунктов;
создание транспортных узлов и транспортных путей, нарушающих историческую планировочную структуру участка;
стоянка автотранспорта без отсутствия на то специального указателя;
производство любого вида земляных работ без специального разрешения органов охраны памятников;
вырубка и посадка вновь зеленых насаждений;
захламление и загрязнение территории.
Вокруг памятника или группы памятников культуры, кроме охранной зоны, устанавливается зоны регулирования застройки.
Зоны регулирования застройки устанавливаются с целью сохранения исторически сложившейся системы планировки, характера природного окружения охраняемого архитектурного ансамбля.
В этой зоне допускается новое строительство, но этажность и плотность застройки ограничиваются.
Не допускается коренная перепланировка. Все архитектурно-планировочные мероприятия, производимые на территории регулирования застройки, согласовываются с органами охраны памятников.
Утвержденные границы зон регулирования застройки и охранных зон являются основным и достаточным документом для отвода земли.
Контроль за соблюдением режима территории охранных зон обеспечивается органами охраны памятников.
Глава 11. Транспортная инфраструктура и улично-дорожная сеть города
В настоящее время автомобильная дорога республиканского значения Р-3 "Астана – Кабанбай Батыра – Темиртау" проходит по касательной вдоль существующей и проектируемой застройки с восточной стороны. Отрезок автомобильной дороги от юго-западного обхода города Астаны до 16 км имеет техническую категорию – I б. С 16-51 км - III техническую категорию.
На перспективу развития (в ближайшее время у Акмолинского областного филиала АО "НК "КазАвтоЖол") у данной автомобильной дороги с 16 км по 36,0 км планируется повысить техническую категорию с III до – I б, у которой 4 полосы, с шириной одной полосы движения – 3,75 м. Перевод категории данного участка будет осуществляться в связи с увеличением интенсивности движения транспортных средств.
В настоящее время автомобильная дорога республиканского значения Р-3 является единственной связью города Косшы с городом Астана.
На проектный период предусматривается запроектировать подъезд к городу Косшы от юго-западного обхода города Астаны (северо-западнее ЖМ "Лесная поляна").
На пересечении проектируемого подъезда с юго-западным обходом предусматривается двухуровневая развязка – "неполный клеверный лист".
В местах примыкания улицы Республики к автомобильной дороге республиканского значения Р-3 на перспективу предусматривается строительство развязки в двух уровнях – по типу "труба".

№ 302 "Астана – Тайтөбе", № 303 қала маңындағы "Астана – Қосшы", № 320 "Астана – Қосшы" және № 323 "Астана – Қосшы" бағытында қатынайтын негізгі жолаушылар тасымалын "№ 1 автобус паркі" акционерлік қоғамы жүзеге асырады.
Сондай-ақ республикалық маңызы бар Р-3 автомобиль жолымен қала маңындағы: 308 "Астана - Қызылжар - Қабанбай батыр" және 309 "Астана - Қабанбай батыр-Рақымжан Қошқарбаев" маршруттары өтеді.
Қазіргі уақытта № 302, 303, 320 және 323 қала маңындағы маршруттардағы қолданыстағы жолаушылар тасымалы Қосшы қаласының Астана қаласымен байланысын жүзеге асырып қана қоймай, сонымен қатар қаланың орталық және шығыс бөлігіндегі негізгі көшелерді автобустар қозғалысының маршруттарымен қамтып отыр.
Қосшы қаласының шекарасындағы автобус маршруттарының қазіргі қашықтығы шамамен 24,78 км құрайды.
Жобалық кезеңде тұрғын үй құрылысының шекарасын кеңейтуді, аялдамаларға дейін жаяу жүргіншілердің нормативтік қолжетімділігін ескере отырып, бағыттарды жаңа аумақтарға дейін ұзарту қажет.
Жобалық кезеңде автобустардың қозғалыс маршруттарының жалпы ұзындығы бірінші кезекте – 51,97 км, есепті мерзімге – 81,04 км, яғни маршруттардың ұзақтығы 56,26 км-ге ұлғаяды.
Қосшы қаласында тіркелген жеңіл автомобиль саны туралы деректер ұсынылмаған және қазіргі автомобильдену деңгейі белгісіз. Жобалық кезеңдер бойынша жеке жеңіл автомобильдердің есепті паркі бірінші кезекте − 24610 бірлікті, есепті мерзімге − 32250 бірлікті құрайды.
Қазіргі кездегідей, перспективада да, бас жоспар жобасының шекарасындағы жеке тұрғын үй құрылысы тұрғындарының көліктері өз учаскелеріне қойылатын болады. Көп қабатты құрылыс тұрғындарының қолданыстағы жеңіл автомобильдері тұрғылықты жерінен жаяу баруға болатын автомобиль тұрақтарында және аула ішіндегі аумақтағы "қалта" түріндегі автотұрақтарда қойылады.
Бас жоспар жобасының шекарасында жеке көлікті тұрақты (түнгі) қою: бірінші кезекте – 24610 бірлік, оның ішінде мекенжайлы учаскелерде – 11272 автомобиль, 2-9 қабатты үйлерде – 13338 автомобиль, есепті мерзімге – 35250 бірлік, оның ішінде мекенжайлы учаскелерде – 13490 автомобиль және 2 қабатты үйлерде – 45019 автомобиль. 2-9 қабатты құрылыста қонақтарға арналған 13490 автомобиль орны көзделеді.
Автотұрақтарды биіктігі 2-3 деңгей болатын жеке тұратын жерүсті автотұрақ-паркингтер үлгісінде салу көзделеді.
Уақытша қою үшін 2-9 қабатты құрылыс аумағында (1,0 мың тұрғынға 40 автомобиль есебінен) бірінші кезекте – 2320 машина орны, есепті мерзімге – 3704 машина орнына қонақтарға арналған тұрақтар көзделеді. Есеп бойынша объектілер жанындағы автотұрақтарға уақытша қою үшін бірінші кезекте 5600 автомобиль, есепті мерзімге – 8400 автомобиль қажет болады.

Существующие пассажирские перевозки осуществляет АО "Автобусный парк № 1 (город Астана) на пригородных маршрутах № 302 "Астана – Тайтобе", № 303 сообщением "Астана – Косшы", маршрут № 320 "Астана – Косшы" и № 323 "Астана – Косшы".
Также по автомобильной дороге республиканского значения Р-3 проходят пригородные маршруты: 308 "Астана – Кызылжар – Кабанбай батыр" и 309 "Астана – Кабанбай батыр – Ракимжан Кошкарбаев".
В настоящее время существующие пассажирские перевозки на пригородных маршрутах № 302, № 303, № 320 и № 323 не только осуществляют связь города Косшы с городом Астана, но и охватывают маршрутами движения автобусов основные улицы в центральной и восточной части города.
Существующая протяженность автобусных маршрутов в границе города Косшы ориентировочно составляет 24,78 км.
На проектный период, учитывая расширение границ жилой застройки, нормативную пешеходную доступность до остановок, необходимо удлинение протяженности маршрутов на новые территории.
На проектный период общая протяженность маршрутов движения автобусов составит на первую очередь – 51,97 км, на расчетный срок – 81,04 км, т.е. протяженность маршрутов увеличится на 56,26 км.
Данные по количеству легковых автомобилей, зарегистрированных в городе Косшы, не представлены, и существующий уровень автомобилизации не известен. Расчетный парк личных легковых автомобилей по проектным периодам составит на первую очередь − 24610 единиц, на расчетный срок − 32250 единиц.
На перспективу, как и в настоящее время в границах Генерального плана хранение личного транспорта жильцов индивидуальной жилой застройки будет осуществляться на своих усадебных участках. Существующие легковые автомобили жильцов, проживающих в многоэтажной застройке, хранятся на автомобильных стоянках в пешеходной доступности от места проживания и парковках по типу "карман" на внутридворовой территории.
Постоянное (ночное) хранение индивидуального транспорта в границах Генерального плана намечается на первую очередь – 24610 единиц, из них на усадебных участках в количестве – 11272 автомобиля, в 2-х-9-ти этажной застройке – 13338 автомобилей, - на расчетный срок – 35250 единиц, из них на усадебных участках в количестве – 13490 автомобилей и в 2-х-9-ти этажной застройке – 21760 автомобилей.
Стоянки предусматриваются по типу – наземные отдельно стоящие автостоянки-паркинги с высотой 2-3 яруса.
Для временного хранения предусматриваются гостевые парковки на территории 2-х-9-ти этажной застройки (из расчета 40 автомобилей на 1,0 тыс. жителей) на первую очередь – 2320 машино-мест, на расчетный срок – 3704 машино-места. Для временного хранения на приобъектных парковках по расчету потребуется на первую очередь для 5600 автомобилей, на расчетный срок – 8400 автомобилей.

Қосшы қаласының қолданыстағы көше-жол желісінің жалпы ұзындығы – 149,0 км, оның ішінде қатты (асфальт) жабыны бар – 32,2 км. бастапқы жылға қала көшелерінің жалпы нақты ұзындығы 101,94 км құрайды, оның ішінде жалпықалалық маңызы бар көшелер – 6,07 км, аудандық маңызы бар көшелер – 9,42 км, жергілікті маңызы бар көшелер – 86,45 км.
Бірінші кезекте көшелердің жалпы ұзындығы 302,49 км құрайды, оның ішінде: жалпықалалық маңызы бар көшелер – 30,83 км, аудандық маңызы бар көшелер – 42,32 км, жергілікті маңызы бар көшелер – 229,34 км.
Көше-жол желісінің өсімі бірінші кезекте бастапқы жылға қарай 200,55 км құрайды.
Есепті мерзімге көшелердің жалпы ұзындығы 417,47 км құрайды, оның ішінде: жалпықалалық маңызы бар көшелер – 39,95 км, аудандық маңызы бар көшелер – 67,57 км, жергілікті маңызы бар көшелер – 309,95 км.
Көше-жол желісінің есепті мерзімге өсуі бастапқы жылға қарай 315,53 км құрайды.
Қазіргі көпір су үстімен орналасқан (Сарқырама өзені). Перспективаға көпірлер өзен арқылы көзделеді, ал өтпелер (екі деңгейдегі автомобиль айрықтары) реттелетін қозғалыстың магистральдық көшелерінің республикалық маңызы бар Р-3 автомобиль жолына түйісетін және жобаланатын кіреберіс жолдың Астана қаласының оңтүстік-батыс айналма жолымен қиылысатын жерінде көзделеді.
12-тарау. Инженерлік инфрақұрылым
1-параграф. Сумен жабдықтау
Сумен жабдықтау көзі Рождественский жерасты су көзінің Төменгі Романов учаскесі болып табылады.
Су жинау орнының жобалық қуаты – тәулігіне 10 000 м3, нақты – тәулігіне 6500-7500 м3.
Қазақстан Республикасының Қорлар жөніндегі мемлекеттік комиссиясының 2014 жылғы 5 желтоқсандағы №1498-14 У хаттамасына сәйкес Төменгі Романов учаскесі жерасты суларының бекітілген баланстық қорлары "В" санаты бойынша 10 жылдық пайдалану мерзіміне тәулігіне 22,0 мың м3 құрайды.
Құрылыстың бірінші кезегіне су тұтынудың жиынтық есептік көлемі (2030 жыл) тәулігіне 14,913 мың м3; жылына 5 443,25 мың м3 құрайды, оның ішінде:
шаруашылық-ауызсу мұқтаждығына: тәулігіне11,77 мың м³, жылына 4 296,05 мың м³;
өндірістік мұқтаждыққа: тәулігіне 3,143 мың м³, жылына 1 147,20 мың м³.
Қосшы қаласы үшін есепті мерзімге (2038 жыл) су тұтынудың жиынтық болжамды есепті көлемі: тәулігіне 21,077 мың м3; жылына 7693,11 мың м3, оның ішінде:
шаруашылық-ауызсу мұқтаждығына: тәулігіне 16,50 мың м³, жылына 6022,50 мың м³;
өндірістік мұқтаждыққа: тәулігіне 4,577 мың м³, жылына 1670,61 мың м³.
Бас жоспар шеңберінде сумен жабдықтау жүйесін дамыту көздейді:
шикі судың екі резервуарының құрылысы V = 2300 м3;
тазартылған сулардың сапасын нормативтік көрсеткіштерге дейін жеткізе отырып, өнімділігі тәулігіне 10000 м3 суды тазарту станциясын монтаждау;

Общая протяженность существующей улично-дорожной сети города Косшы составляет – 149,0 км, в том числе с твердым (асфальтовым) покрытием – 32,2 км. На исходный год общая фактическая протяженность улиц города составляет 101,94 км, в том числе: улиц общегородского значения – 6,07 км, улиц районного значения – 9,42 км, улиц местного значения – 86,45 км.
На первую очередь общая протяженность улиц составит 302,49 км, в том числе: улиц общегородского значения – 30,83 км, улиц районного значения – 42,32 км, улиц местного значения – 229,34 км.
Прирост улично-дорожной сети на первую очередь составит 200,55 км к исходному году.
На расчетный срок общая протяженность улиц составит 417,47 км, в том числе: улиц общегородского значения – 39,95 км, улиц районного значения – 67,57 км, улиц местного значения – 309,95 км.
Прирост улично-дорожной сети на расчетный срок составит 315,53 км к исходному году.
Существующий мост расположен через водную поверхность (река Саркырама). На перспективу мосты предусматриваются через реку, а путепроводы (автомобильные развязки в двух уровнях) – в месте примыкания магистральных улиц регулируемого движения к автомобильной дороге республиканского значения Р-3 и пересечения проектируемого подъезда с юго-западным обходом города Астаны.
Глава 12. Инженерная инфраструктура
Параграф 1. Водоснабжение
Источником водоснабжения является Нижне-Романовский участок Рождественского месторождения подземных вод.
Проектная мощность водозабора – 10 000 м3/сут., фактическая – 6500-7500 м3/сут.
В соответствии с протоколом ГКЗ (Государственная комиссия по запасам) Республики Казахстан № 1498-14-У от 5 декабря 2014 года утвержденные балансовые запасы подземных вод Нижне-Романовского участка составляют 22,0 тыс. м3/сут. по категории "В".
Суммарный расчетный объем водопотребления на первую очередь строительства (2030 год) составляет 14,913 тыс. м³/сут.; 5 443,25 тыс. м³/год, в том числе:
на хозяйственно-питьевые нужды: 11,77 тыс. м³/сут., 4 296,05 тыс. м³/год;
на производственные нужды: 3,143 тыс. м³/сут., 1 147,20 тыс. м³/год.
Суммарный ориентировочный расчетный объем водопотребления для города Косшы на расчетный срок (2038 год) составляет 21,077 тыс. м³/сут.; 7693,11 тыс. м³/год, в том числе:
на хозяйственно-питьевые нужды: 16,50 тыс. м³/сут., 6022,50 тыс. м³/год;
на производственные нужды: 4,577 тыс. м³/сут., 1670,61 тыс. м³/год.
Развитие систем водоснабжения в рамках Генерального плана предусматривает:
строительство двух резервуаров сырой воды V = 2300 м3;
монтаж станции очистки воды производительностью 10000 м3/сут. с доведением качества очищенных вод до нормативных показателей;

барлық бұрғыланған 14 ұңғыманы іске қосу есебінен, су алу қуатын тәулігіне 22,0 мың м3 дейін ұлғайту;
жалпы ұзындығы - 118,2 км Д100 – 250 мм су құбыры желілерін салу, оның ішінде бірінші кезекте – 55,2 км.
ұзындығы – 70,0 км Д315 мм сумен жабдықтаудың қолданыстағы магистральдық желілерін реконструкциялау, оның ішінде бірінші кезекте – 30,0 км;
сыйымдылығы 500 м3 техникалық судың (тұзды ерітіндінің) екі резервуарын салу (суды тазарту станциясындағы кері осмосты сүзу қондырғысының тазартылған суы);
Нұра-Есіл өзені ауданында ұзындығы – 8,7 км техникалық суды (тұзды) айдау сорғы станциясын және техникалық суды (тұзды) ағызу құбырын салу (СТҚ алаңынан қолданыстағы Д1400 кәріз коллекторына дейін (Астана қаласы кәріздік тазарту құрылысынан Қарабидайық көліне дейін).
2-параграф. Су бұру
Қаланың перспективалық дамуына сәйкес су бұру жүйесін дамыту бойынша мынадай іс шаралар көзделеді:
есепті мерзімге жұмыс өнімділігін тәулігіне 18,0 мың м3 дейін ұлғайта отырып, өнімділігі тәулігіне 13,0 мың м3 жаңа КТҚ салу (су қорғау белдеуінде орналасқан қолданыстағының орнына)
қолданыстағы су бұру схемасын ескере отырып, жаңа КТҚ-дан ұзындығы 3,0 км (бірінші кезекте) диаметрі 350-400 мм магистральдық коллектор салу;
қолданыстағы кәріздік сорғы станциясын (КСС) реконструкциялау (сорғыларды ауыстыру және қалпына келтіру жұмыстары) және 11 жаңа КСС салу (бірінші кезекке 8 және есепті мерзімге 3);
жалпы ұзындығы L=49,5 км қолданыстағы d-160-300мм орамішілік кәріз желілерін реконструкциялау (L=20,0 км бірінші кезекке, L=29,5 км есепті мерзімге);
жалпы ұзындығы L=39,5 км жаңа d-160-300мм орамішілік кәріз желілерін салу (L=37,0 км бірінші кезекке, L=2,5 км есепті мерзімге);
Нұра-Есіл каналы ауданындағы қолданыстағы d-1400 мм коллекторына су тазарту құрылыстары алаңынан техникалық суды айдау үшін техникалық су құбырын салу.
Құрылыстың бірінші кезегіне арналған су бұрудың жиынтық болжамды есептік көлемі (2030 жыл) тәулігіне 12,864 мың м3 құрайды; жылына 4695,4 мың м3, оның ішінде:
шаруашылық-ауызсу мұқтаждығына: тәулігіне 11,259 мың м³, жылына 4109,5 мың м³;
өндірістік мұқтаждыққа: тәулігіне 1,605 мың м³, жылына 585,8 мың м³.
Есепті мерзімге (2038 жыл) су бұрудың жиынтық болжамды есептік көлемі тәулігіне 18,042 мың м3 құрайды; жылына 6585,3 мың м3, оның ішінде:
шаруашылық-ауызсу мұқтаждығына: тәулігіне 15,792 мың м³, жылына 5764,1 мың м³;
өндірістік мұқтаждыққа: тәулігіне 2,250 мың м³, жылына 821,3 мың м³.

увеличение мощности водозабора до 22,0 тыс. м3/сут., за счет ввода в действие всех пробуренных 14 скважин;
строительство водопроводных сетей Д100 - 250 мм общей протяженностью – 118,2 км, в том числе на первую очередь – 55,2 км.
реконструкция существующих магистральных сетей водоснабжения Д315 мм протяженностью – 70,0 км, в том числе на первую очередь – 30,0 км;
строительство двух резервуаров технической воды (рассола) емкостью по 500 м3, (вода от промывки установок обратноосмотической фильтрации на станции очистки воды);
строительство насосной станции перекачки технической воды (рассола) и сбросного трубопровода технической воды (рассола) протяженностью – 8,7 км (от площадки ВОС до существующего канализационного коллектора Д1400 (от КОС города Астана до озера Карабидайык) в районе канала Нура – Есиль).
Параграф 2. Водоотведение
В соответствии с перспективным развитием города предусматриваются мероприятия по развитию системы водоотведения:
строительство новых КОС (взамен существующих, расположенных в водоохранной полосе) производительностью 13,0 тыс. м3/сут. (на первую очередь) с увеличением производительности до 18,0 тыс. м3/сут. на расчетный срок;
строительство магистрального коллектора диаметром 350-400 мм протяженностью 3,0 км (на первую очередь) от новых КОС с учетом существующей схемы водоотведения;
реконструкция существующих КНС (замена насосов и восстановительные работы) и строительство новых 11 КНС ((8 на первую очередь и 3 на расчетный срок);
реконструкция существующих внутриквартальных канализационных сетей d-160-300мм общей протяженностью L=49,5 км (L=20,0 км на первую очередь, L=29,5 км на расчетный срок);
строительство новых внутриквартальных канализационных сетей d-160-300 мм общей протяженностью L=39,5 км (L=37,0 км на первую очередь, L=2,5 км на расчетный срок);
строительство водовода технической воды для перекачки технической воды с площадки водоочистных сооружений в существующий коллектор d-1400 мм в районе канала Нура – Есиль.
Суммарный ориентировочный расчетный объем водоотведения на первую очередь строительства (2030 год) составляет 12,864 тыс. м³/сут.; 4695,4 тыс. м3/год, в том числе:
на хозяйственно-бытовые нужды: 11,259 тыс. м³/сут., 4109,5 тыс. м³/год;
на производственные нужды: 1,605 тыс. м³/сут., 585,8 тыс. м³/год.
Суммарный ориентировочный расчетный объем водоотведения на расчетный срок (2038 год) составляет 18,042 тыс. м³/сут.; 6585,3 тыс. м3/год, в том числе:
на хозяйственно-бытовые нужды: 15,792 тыс. м³/сут., 5764,1 тыс. м³/год;
на производственные нужды: 2,250 тыс. м³/сут., 821,3 тыс. м³/год.

3-параграф. Санитариялық тазалау
Қосшы қаласына іргелес аумақта бірқатар шектеу факторлары бойынша ҚТҚ полигонын орналастыру үшін қолайлы жер жоқ, атап айтқанда:
су басатын жерлердің болуы;
жерасты суларының жақын орналасуы;
Сарқырама және Нұра өзендерінің, Нұра-Есіл каналының су қорғау белдеулері мен су қорғау аймақтарының болуы;
"Нұрсұлтан Назарбаев халықаралық әуежайы" АҚ-дан 13 км радиуста әуеайлақ маңындағы аумақтың орналасуы.
Жоғарыда баяндалғанға байланысты осы жобада қатты тұрмыстық қалдықтарды (ҚТҚ) Астана қаласының ҚТҚ полигонына қолданыстағы схема бойынша шығару ұсынылады.
Бас жоспар бойынша санитариялық тазалауды дамыту мыналарды көздейді:
қоқыс контейнерлерін 561 данаға дейін көбейте отырып орнату (V=1,1 м³) – 400 дана;
416 бірлікке дейін көбейте отырып, 302 бірлік автокөлік алу.
4-параграф. Электрмен жабдықтау
Қосшы қаласының тұтынушыларын электрмен жабдықтау орталықтандырылған "Северная" ҚС 110/10 кВ, "Целиноградская" ҚС 35/10 кВ, "Достық" ҚС 220/110/10 кВ, "Гарден Виладж" ҚС 110/10 кВ трансформаторлық қосалқы станциялар желілері арқылы жүзеге асырылады.
Қосшы қаласы бойынша жалпы электр жүктемесі мынаны құрайды:
барлығы бірінші кезекте ‒ 54433,77кВт;
есепті мерзімге ‒ 92073,51кВт, соның ішінде:
тұрғын үй секторы:
бірінші кезек ‒ 34210,54кВт;
есепті мерзім ‒ 53130,11кВт;
әлеуметтік, тұрмыстық объектілер:
бірінші кезек ‒ 15223,23кВт;
есепті мерзім ‒ 32943,40кВт;
өнеркәсіп:
бірінші кезек ‒ 5000,00кВт;
есепті мерзім ‒ 6000,00 кВт;
Бас жоспарда электрмен жабдықтауды дамыту бойынша мынадай іс-шаралар ұсынылады:
1. Бұрын электрмен жабдықтау желілеріне қосылмаған учаскелерді қосу. Тапсырманы шешу үшін шамамен 125 километр электрмен жабдықтау желісін салу қажет. Сондықтан бүгінгі күні төртінші кезектегі электрмен жабдықтау желілерін салу бойынша жоба әзірленді.
2. Қолданыстағы желілердің пайдалану мерзімі өтіп кеткенін, олардың 70 %-дан астам тозғанын ескерсек, ескірген жабдықты анықтау мақсатында бірінші кезекте электр желілеріне кешенді түгендеу жүргізу қажет:
жүктеменің артуына байланысты 110/10 кВ "Северная" ҚС ЗРУ-10 кВ күштік трансформаторларды ауыстыру бойынша реконструкциялау және кеңейту талап етіледі (35/10 Кв "Целиноград" ҚС 35 кВ бойынша ескірген жабдықты ауыстыру талап етілмейді, себебі жабдық бөлшектеледі, ал 10 кВ бойынша жаңа жабдық орнатылды);
жаңа тұтынушылық трансформаторлық қосалқы станцияларды салу, кеңейту және ауыстыру.
жеке энергия беруші ұйымдарға тиесілі желілерді "АЭҮК" АҚ теңгеріміне беру ұсынылады.
3. Жаңадан игерілетін аумақтарда жеке тұрған тұтынушылық 10/0, 4 кВ ҚС орнату ұсынылады.

Параграф 3. Санитарная очистка
Прилегающая территория к городу Косшы не располагает подходящими землями для размещения полигона ТБО по ряду ограничивающих факторов, а именно:
наличие подтопляемых земель;
близкое залегание грунтовых вод;
наличие водоохранных полос и водоохранных зон от реки Саркырама, канала Нура – Есиль и реки Нура;
расположение в приаэродромной территории от АО "Международный аэропорт Нурсултан Назарбаев" в радиусе 13 км.
В связи с вышесказанным настоящим Генеральным планом рекомендуется вывоз ТБО осуществлять по существующей схеме на полигон ТБО города Астаны.
Развитие санитарной очистки по Генеральному плану предусматривает следующее:
установку мусорных контейнеров (V=1,1 м³) – 400 шт.; с увеличением до 561шт.;
– приобретение автотранспорта – 302 единицы с увеличением до 416 единиц.
Параграф 4. Электроснабжение
Электроснабжение потребителей города Косшы осуществляется централизованно от сети трансформаторных подстанций: ПС "Северная" 110/10 кВ, ПС "Целиноградская" 35/10 кВ, ПС "Достык" 220/110/10 кВ, ПС "Гарден Виладж" 110/10 кВ.
Суммарные электрические нагрузки по городу Косшы составят:
всего на первую очередь ‒ 54433,77кВт;
на расчетный срок ‒ 92073,51кВт, в том числе:
жилой сектор:
первая очередь ‒ 34210,54кВт;
расчетный срок ‒ 53130,11кВт;
объекты соцкультбыта:
первая очередь ‒ 15223,23кВт;
расчетный срок ‒ 32943,40кВт;
промышленность:
первая очередь ‒ 5000,00кВт;
расчетный срок ‒ 6000,00 кВт.
Генеральным планом предлагаются следующие мероприятия по развитию электроснабжения:
1. Подключить участки, ранее не присоединенные к сетям электроснабжения. Для решения поставленной задачи необходимо построить около 125 километров линий электроснабжения. Поэтому на сегодня разработан проект по строительству сетей электроснабжения четвертой очереди.
2. Учитывая, что срок эксплуатации существующих сетей истек, износоустойчивость превышает 70 %, необходимо на период первой очереди, произвести комплексную инвентаризацию электрических сетей с целью выявления устаревшего оборудования:
в связи с ростом нагрузок требуются реконструкция по замене силовых трансформаторов и расширение ЗРУ-10 кВ ПС 110/10 "Северная" (по ПС 35/10 Кв "Целиноградская" замена устаревшего оборудования по 35 кВ не требуется, так как оборудование демонтируется, а по 10 кВ установлено новое оборудование);
строительство новых, расширение и замена существующих потребительских трансформаторных подстанций;
рекомендуется передать на баланс АО "АРЭК" сети, принадлежащие частным энергопередающим организациям.
3. На вновь осваиваемых территориях предлагается установить отдельно стоящие потребительские ТП 10/0,4 кВ,

4. 110/10 жаңа қосалқы станция құрылысы ұсынылады. Жаңа ҚС қосылу нүктесі ең жақын 110 кВ ӘЖ тіректері "Әуежай" – "Солтүстік" және "Достық" – "Солтүстік".
Жаңа 110/10 кВ қосалқы станцияны "Достық" ҚС-пен, "Северная" ҚС-пен, "Гарден Виладж" ҚС-пен тұйықтау қажет.
5. Қолданыстағы және жобалық тұрғын үй құрылысында 35 кВ электрмен жабдықтау желілерін бөлшектеу.
"Целиноград-коттедж қалашығы" 35 кВ ӘЖ 2023 жылы бөлшектеліп, тұтынушыға осы ӘЖ бөлшектеу жөнінде хат жолданды.
"Целиноград – Рождественка" және "Целиноград – Талдыкөл" ӘЖ 110/10 кВ "Северная" ҚС реконструкциялау жүргізілгеннен кейін және барлық жүктемені осы қосалқы станцияға ауыстырғаннан кейін бөлшектеу жоспарлануда.
35/10 кВ ҚС РП-10 кВ-ға ауысатын болады.
6. Жаңа өндірістік аумақтарды 10кВ желісі бойынша 110/10кВ Жаңа қосалқы станциядан қуаттандыру ұсынылады.
7. Жүктемені бөлу үшін 110/10 кВ "Солтүстік" ҚС тұтынушыларының бір бөлігі жобаланатын 110/10 кВ жаңа ҚС-ға ауыстырылады.
8. "Гарден Виладж" ҚС пен "Солтүстік" ҚС-тан Қосшы қаласын ғана емес, сонымен қатар Тайтөбе ауылын, Астана қаласының оңтүстік бөлігінде орналасатын Астана қаласының перспективалы құрылыс аудандарын электрмен жабдықтау жүргізілуде (әзірленген егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларына сәйкес), онда осы қосалқы станциялардағы күштік трансформаторларды неғұрлым қуатты станцияларға ауыстыру ұсынылады.
5-параграф. Жылумен жабдықтау
АСИ қазандығы, "Сиреневый Сад" ТК, "Табыс Құрылтай" ТК, "Diamond Park" ТК және олардың магистральдық және тарату жылу желілері жүйесі Қосшы қаласын орталықтандырылған жылумен жабдықтау жүйесін құрайды.
Реконструкциялауды қажет ететін қолданыстағы АСИ қазандығын көп қабатты құрылысты жылумен қамтамасыз ету үшін қаланың негізгі жылу көзі ретінде пайдалануға болады.
Алайда АСИ қазандығы Сарқырама өзенінің су қорғау аймағында орналасқан, бұл АСИ қазандығын реконструкциялау және кеңейту бойынша жұмыстарды орындауға мүмкіндік бермейді.
Барлық тұтынушыларды жылумен қамтамасыз ету үшін мыналар ұсынылады:
ОЖ аймағының қолданыстағы тұтынушыларын және 2-ші және 3-ші тұрғын аудандардың жаңа көп қабатты тұрғын және қоғамдық ғимараттары мен құрылыстарын есепті мерзімге жылумен жабдықтау үшін қуаттылығы 145,0 Гкал/сағ дейін ұлғайта отырып, бірінші кезекте жылу қуаты 85,0 Гкал/сағ болатын жаңа аудандық қазандық салу;
қазіргі АСИ қазандығы қосылған тұтынушылардың жылу жүктемелері Жаңа аудандық қазандыққа беріле отырып, резервке шығарылады;
жаңа жеке тұрған көп қабатты тұрғын және қоғамдық ғимараттарды табиғи газбен жұмыс істейтін қуаты аз жаңа автономды блокты-модульді қазандық арқылы жылумен жабдықтау көзделуде;
аз қабатты жеке және бөлектелген үйлерді жылумен жабдықтауды автономды жылыту жүйелерінен жүзеге асыру көзделеді.
Жаңа құрылыс аудандарына жылу беру үшін жаңа АҚ-дан жаңадан тартылған жылу желілерін салу қажет болады.
Жылу желілерін дамыту төменде аталғандарды қамтиды:
перспективалы және қазіргі жылу тұтынушыларды қамтамасыз ету үшін жаңа магистральдық және орамдық жылу желілерін салуды;
өз ресурсын әзірлеген қолданыстағы жылу желілерін реконструкциялауды.
Тұтынушыларға жылу беру тиімділігін арттыру үшін зауытта дайындалған оқшауланған құбырларды қолдана отырып, құрылыс салынбаған аумақ бойынша жылу желілерін төсеудің жерүсті әдісін қолдану ұсынылады.

4. Рекомендуется строительство новой подстанции 110/10. Точка подключения новой ПС: ближайшие опоры ВЛ 110 кВ "Аэропорт" - "Северная" и "Достык" - "Северная".
Новую подстанцию 110/10 кВ необходимо закольцевать с ПС "Достык", ПС "Северная", ПС "Гарден Виладж".
5. Выполнить демонтаж линий электроснабжения 35 кВ в существующей и проектной жилой застройке.
ВЛ 35 кВ "Целиноградская-Коттеджный городок" демонтируется в 2023 году, потребителю направлено письмо по демонтажу данной ВЛ.
ВЛ "Целиноградская-Рождественка" и "Целиноградская-Талдыколь" планируется демонтаж после проведения реконструкции на ПС 110/10 кВ "Северная" и перевода всей нагрузки на данную подстанцию.
ПС 35/10 кВ будет переведена в РП-10 кВ.
6. Новые производственные территории предлагается запитать от новой подстанции 110/10кВ по линии 10кВ.
7. Для распределения нагрузки часть потребителей от ПС 110/10 кВ "Северная" планируется перевести на новую проектируемую ПС 110/10 кВ.
8. Так как с ПС "Гарден Виладж" и ПС "Северная" будут производится электроснабжение не только города Косшы, а также застройка села Тайтобе, районов перспективного строительства города Астаны, которые будут располагаться в южной части города Астаны (согласно разработанным проектам детальной планировки), то рекомендуется замена силовых трансформаторов на этих подстанциях на более мощные.
Параграф 5. Теплоснабжение
Систему централизованного теплоснабжения города Косшы образуют котельные АСИ, ЖК "Сиреневый Сад"; ЖК "Табыс Курылтай"; ЖК "Diamond Park" и система магистральных и распределительных тепловых сетей от них.
Существующая котельная АСИ, требующая реконструкции, могла бы быть использована в качестве основного теплоисточника города для обеспечения теплом многоэтажной застройки.
Однако котельная АСИ находится в водоохранной зоне реки Саркырама, что делает невозможным выполнение работ по реконструкции и расширению котельной АСИ.
Для теплоснабжения всех потребителей предлагается следующее:
строительство новой районной котельной, тепловой мощностью 85,0 Гкал/ч на первую очередь с увеличением мощности до 145,0 Гкал/ч на расчетный срок для теплоснабжения существующих потребителей зоны ЦТ и новых многоэтажных жилых и общественных зданий и сооружений 2-го и 3-его жилых районов в период до расчетного срока;
существующая котельная АСИ выводится в резерв с передачей тепловых нагрузок подключенных потребителей на новую расчетную котельную;
теплоснабжение новых отдельно стоящих многоэтажных жилых и общественных зданий предполагается осуществлять от новых автономных блочно-модульных котельных небольшой мощности, работающих на природном газе;
теплоснабжение малоэтажных индивидуальных и блокированных домов предполагается осуществлять от автономных систем отопления.
Для передачи тепла в районы новой застройки потребуется строительство новых протяженных тепловых сетей от новой котельной.
Развитие тепловых сетей включает в себя:
строительство новых магистральных и квартальных тепловых сетей для обеспечения потребности в тепле перспективных и существующих потребителей тепла;
реконструкцию существующих тепловых сетей, выработавших свой ресурс.
Для повышения эффективности передачи тепла потребителям в работе предлагается применить надземный способ прокладки тепловых сетей по незастроенной территории с применением предизолированных труб заводского изготовления.

6-параграф. Газбен жабдықтау
Қосшы қаласын газбен қамтамасыз ету Астана қаласы мен оған жақын елді мекендерді газбен жабдықтауға арналған "Астана-1" және "Астана -2" АГТС газ құбыры-бұрғыштары жүргізілген, "Қызылорда – Жезқазған – Қарағанды – Теміртау – Астана" бағытымен жүргізілген магистралды газ құбыры арқылы жүзеге асырылады.
"Астана-1" АГТС пен "Астана-2" АГТС-тан шығатын жерде Астана қаласының периметрі бойынша өзара сақиналанған диаметрі d-630 мм, жоғары қысымды газ құбырының газ тарату желілері салынған. Бұл сақинаның оңтүстік бөлігінде Қосшы қаласы үшін жоғары қысымды газ құбырын бұру қарастырылған.
Қосшы қаласының Бас жоспарындағы газбен жабдықтау бөлімін әзірлеу кезінде газ тарату пунктін (ГТП) орнату орны анықталды. Қалаішілік газ тарату желілерін үш сатылы (жоғары, орташа және төмен қысымды газ құбырлары) етіп жобалау шешім етілді.
Барлық кезеңге үш ГТП көзделеді: құрылыстың бірінші кезеңіне және есепті мерзімге бір-бірден, жобаланатын аудандық қазандық үшін жеке ГТП.
Аз қабатты құрылыс үшін топтық шкафтық реттеу пункті көзделеді.
Газ құбырларының тарату желілерін жерастымен салуды ұсынамыз.
7-параграф. Телефондандыру
Жаңадан игерілетін және реконструкцияланатын аумақтарда G-PON технологиясы (Gigabit Passive Optical Network) бойынша заманауи телекоммуникациялық желіні салу ұсынылады. GPON – бұл талшықты-оптикалық кәбіл арқылы Интернетті, цифрлық теледидарды және IP телефонияны қосу технологиясы.
Халық санының күтілетін өсуі кезінде Бас жоспарда бүкіл аумақта станциялық және желілік құрылыстар салу көзделген.
Жобаланатын абонент саны:
Бірінші кезекке – 35159 нөмір;
Есепті мерзімге – 49286 нөмір.
13-тарау. Аумақты инженерлік дайындау
Қосшы қаласының бас жоспарында аумақты қауіпті физикалық-геологиялық процестер мен құбылыстардан қорғау, сондай-ақ халық тұрмысының санитариялық-гигиеналық және экологиялық жағдайларын жақсарту жөніндегі іс-шаралар кешенін шешу көзделеді.
Табиғи жағдайларды зерделеу және аумақты қауіпті физика-геологиялық процестерден қорғау жөніндегі инженерлік желілер мен жүйелердің қазіргі жай-күйін талдау нәтижесінде бас жоспардың әзірленген жобасында аумақты инженерлік дайындау мынадай іс-шараларды қамтиды:
аумақты тігінен жоспарлау;
беткі суағар ұйымдастыру;
аумақты жерасты суының жайылуынан қорғау;
жасыл желектерді суаруды ұйымдастыру;
Сарқырама өзенінің жағалауын бекіту.

Параграф 6. Газоснабжение
Газоснабжение города Косшы будет осуществляться от магистрального газопровода "Сары Арка", проложенного по маршруту "Кызылорда – Жезказган – Караганда – Темиртау – Астана", на котором построены газопроводы – отводы, АГРС "Астана-1" и "Астана-2", предназначенные для газоснабжения города Астаны и близлежащих населенных пунктов.
На выходе от АГРС "Астана-1" и АГРС "Астана-2" построены распределительные сети газопровода высокого давления диаметром d-630 мм, которые между собой образуют кольцо, по периметру города Астаны. В южной части этой закольцовки предусмотрен отвод газопровода высокого давления для города Косшы.
При разработке раздела газоснабжения Генерального плана города Косшы определено место установки газораспределительного пункта (далее – ГРП). Внутригородские газораспределительные сети решено проектировать трехступенчатыми (газопроводы высокого, среднего и низкого давления).
На весь период предусматривается три ГРП: по одному на период первой очереди строительства и на расчетный срок, отдельное ГРП для проектируемой районной котельной.
Для малоэтажной застройки предусматриваются групповые шкафные регуляторные пункты.
Распределительные сети газопроводов предлагаем построить в подземном исполнении.
Параграф 7. Телефонизация
На вновь осваиваемых и реконструируемых территориях предлагается строительство современной телекоммуникационной сети по технологии G-PON (Gigabit Passive Optical Network). GPON – это технология подключения Интернета, цифрового телевидения и IP-телефонии через волоконно-оптический кабель.
При ожидаемом увеличении численности населения Генеральным планом предусмотрено строительство станционных и линейных сооружений на всей территории.
Количество проектируемых абонентов:
на первую очередь – 35159 номеров;
на расчетный срок – 49286 номеров.
Глава 13. Инженерная подготовка территории
В Генеральном плане предусматривается решение комплекса мероприятий по защите территории от опасных физико-геологических процессов и явлений, а также улучшению санитарно-гигиенических и экологических условий жизни населения.
В результате изучения природных условий и анализа современного состояния инженерных сетей и систем по защите территории от опасных физико-геологических процессов инженерная подготовка территории, разработанная Генеральным планом, включает следующие мероприятия:
вертикальную планировку территории;
организацию поверхностного стока;
защиту территории от подтопления грунтовыми водами;
организацию полива зеленых насаждений;
берегоукрепление реки Саркырама.

14-тарау. Қоршаған ортаны қорғау
Қосшы қаласы бойынша қабылданатын шаруашылық шешімдердің экологиялық және өзге де салдарын айқындау мақсатында белгіленген қызметтің қоршаған ортаға әсеріне экологиялық бағалау жүргізілді және қоршаған ортаны сауықтыру, табиғи экологиялық жүйелер мен табиғи ресурстардың тозуын, нашарлауы мен сарқылуын болдырмау жөніндегі ұсынымдар мен іс-шаралар әзірленді.
Атмосфералық ауаны қорғау:
Атмосфералық ауаға ластаушы заттар шығарындыларын азайту мақсатында мынадай іс-шаралар көзделген:
Қосшы қаласына қатысты солтүстік-батыс бағытта 2 км қашықтықта жаңа аудандық қазандық (газ – көмір отынының екі түрімен жұмыс істейтін) салу;
Қосшы қаласына газ беру бағдарламасын іске асыру атмосфералық ауаға ластаушы заттардың шығарындыларын айтарлықтай азайтады;
санитариялық-қорғау аймағының сақталмауына байланысты кейбір өндірістік кәсіпорындарды тұрғын аймақтан (индустриялық аймақ аумағына) шығару;
әрбір кәсіпорын үшін табиғат қорғауды жобалау бойынша жеке және заңды тұлғалар белгілеген шекті мөлшердегі шығарындылар (бұдан әрі –ШМШ) нормативтерінің сақталуын бақылауды қамтамасыз ету;
атмосфералық ауаның жай-күйіне мониторинг жүргізу үшін қала шегінде бақылау бекеттерін құру.
Су ресурстарын қорғау:
жаңа аумақтарда ескі тазарту құрылыстарының ескіруіне және олардың тиімділігі мен экологиялық қауіпсіздігін арттыру қажеттілігіне байланысты, санитарлық қорғау аймақтарын сақтай отырып, ағынды суларды өңдеу саласындағы заманауи талаптар мен стандарттарға сәйкес келетін, жобалық өнімділігі тәулігіне 20 мың м3– 400 м және кәріз тазарту құрылыстарынан (бұдан әрі – КСС) – 20 м болатын жаңа кәріздік тазарту құрылыстарын (бұдан әрі – КТҚ) салу;
сарқынды сулардың ластануы ШМК нормаларынан асатын өнеркәсіп орындарында ағынды суларды тазартатын жергілікті тазарту құрылысжайларын қарастыру қажет;
тұйық циклді су бұру жүйелерін, өндірістік мақсаттағы және өндірістің технологиялық мұқтажы үшін суды қайта пайдаланудың айналым жүйелерін салу, реконструкциялау, жаңғырту;
Қазақстан Республикасы Су кодексінің талаптарына және әзірленген іс-шараларға сәйкес Сарқырама өзені мен Нұра – Есіл каналының су қорғау аймақтары мен жолақтары шегінде шаруашылық пайдаланудың режимі мен ерекше жағдайларын сақтау;
жерүсті су объектілерінің ластануын болдырмау мақсатында нөсер кәрізін салу;
Қосшы қаласы шегінде және оның іргелес аумақтарында Сарқырама өзенінің, Нұра-Есіл каналының жағалау аймағында тұрмыстық, құрылыс қалдықтарының рұқсатсыз стихиялық қоқыс үйінділерін жою;
мемлекеттік ведомстволардың қолдауымен жобаланатын елді мекен шегінде және іргелес аумақтарда өзен арнасындағы және оның жағасындағы қоқыстарды жинау бойынша тұрақты іс-шаралар жүргізу мақсатында қоғамдық ұйымдар құру;
қала шекарасына кіру, сондай-ақ қала шекарасынан шығу кезінде Сарқырама өзенінің, Нұра-Есіл каналының жерүсті сулары сапасына мониторинг жүргізу пункттерін құру.
Өндіріс және тұтыну қалдықтары:
коммуналдық қалдықтардың бір бөлігін кейіннен қайта өңдей отырып, қоқысты бөлек жинау жүйесін енгізу, алынған шикізатты кейіннен одан әрі энергетикалық және технологиялық тұрғыдан пайдалану.
Топырақ-өсімдік жамылғысын қорғау:
қаладағы микроклиматтық жағдайларды жақсартуға ықпал ететін жасыл желектің санитариялық қорғау, су қорғау және желден қорғау жолақтары бар ортақ пайдаланылатын жасыл желектің бірыңғай, өзара байланысты жүйесін ұйымдастыру;
жобаланатын аумақтың флорасы мен фаунасының түрлік алуандығын қорғау және сақтау мақсатында жобада жасыл желектер алаңдарын ұлғайту, әкімшілік-аумақтық бірліктердің аумақтарын көгалдандыру, өнеркәсіп орындарының, ауруханалардың, мектептердің, балалар мекемелерінің айналасындағы және босатылатын аумақтарды, шөлейттенуге және басқа да қолайсыз экологиялық факторларға бейім жерлерді көгалдандыру ұсынылды.

Глава 14. Охрана окружающей среды
В целях определения экологических и иных последствий принимаемых хозяйственных решений по городу Косшы проведена экологическая оценка намечаемой деятельности на окружающую природную среду, разработаны рекомендации и мероприятия по оздоровлению окружающей среды, предотвращению деградации, ухудшения и истощения естественных экологических систем и природных ресурсов.
Охрана атмосферного воздуха:
В целях сокращения выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух предусмотрены следующие мероприятия:
строительство новой районной котельной (работающей на двух видах топлива газ – уголь) в северо-западном направлении относительно города Косшы на расстоянии 2 км;
реализация Программы газификации города Косшы значительно сократит выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух;
вынос за пределы жилой зоны (на территорию индустриальной зоны) некоторых производственных предприятий в связи с несоблюдением санитарно-защитной зоны;
обеспечение контроля за соблюдением нормативов проекта допустимых выбросов (далее – ПДВ), установленных для физических и юридических лиц, по природоохранному проектированию для каждого предприятия;
создание постов наблюдений в пределах города для мониторинга за состоянием атмосферного воздуха;
охрана водных ресурсов:
строительство новых канализационных очистных сооружений (далее – КОС) на новых территориях, которые будут отвечать современным требованиям и стандартам в области обработки сточных вод, в связи с устареванием старых очистных сооружений и необходимостью повышения их эффективности и экологической безопасности с соблюдением санитарно-защитных зон согласно проектной производительности 20 тыс. м³/сутки – 400 м и от канализационных очистных сооружений (далее – КНС) – 20 м;
на промышленных предприятиях, где загрязнения сточных вод превышают нормы ПДК, необходимо предусмотреть локальные очистные сооружения по очистке сточных вод;
строительство, реконструкция, модернизация систем водоотведения с замкнутыми циклами, оборотных систем производственного назначения и повторного использования воды для технологических нужд производства;
соблюдение режима и особых условий хозяйственного использования в пределах водоохранных зон и полос реки Саркырама, канала Нура – Есиль, согласно требованиям Водного кодекса Республики Казахстан и разработанным мероприятиям;
строительство ливневой канализации в целях исключения загрязнения поверхностных водных объектов;
ликвидация несанкционированных стихийных свалок бытовых, строительных отходов в прибрежной зоне реки Саркырама, канала Нура – Есиль в пределах города Косшы и на его прилегающих территориях;
создание общественных организаций при поддержке государственных ведомств для проведения регулярных мероприятий по уборке мусора из русла и с берегов реки, в черте проектируемого населенного пункта и прилегающих территорий;
создание пунктов мониторинга за качеством воды поверхностных вод реки Саркырама, канала Нура – Есиль как при входе в границы города, так при выходе из границ города.
Отходы производства и потребления:
внедрение системы раздельного сбора мусора с последующей переработкой части коммунальных отходов, дальнейшее энергетическое и технологическое использование полученного сырья.
Охрана почвенно-растительного покрова:
организация единой, взаимоувязанной системы зеленых насаждений общего пользования с санитарно-защитными, водоохранными и ветрозащитными полосами зеленых насаждений, способствующих улучшению микроклиматических условий в городе;
в целях защиты и сохранения видового разнообразия флоры и фауны проектируемой территории рекомендованы увеличение площадей зеленых насаждений, озеленение территорий административно-территориальных единиц, промышленных предприятий, вокруг больниц, школ, детских учреждений и освобождаемых территорий, земель, подверженных опустыниванию и другим неблагоприятным экологическим факторам.

9.8.2
Қатты жабын төселген аумақтан жиналатын сыпырынды көлемі
-//-
-
12,7
7,6
10
Жобалық шешімдерді іске асырудың I кезеңі бойынша инвестицияның болжамды көлемі
млрд теңге
-
1153,26
-
Ескертпе:
1. Қаланың, кенттің және ауылдық елді мекеннің бас жоспарының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мынадай кезеңдерге келтіріледі:
- жаңа Бас жоспардың бастапқы жылы;
- бірінші кезең;
- есепті кезең.
2. Коммуналдық-тұрмыстық және өндірістік мұқтаждық үшін электр энергиясына, жылу энергиясына, суға, газға сұраныс бойынша және сарқынды суларды ағызу көлемі бойынша көрсеткіштер тиісті облыстық және аудандық қызметтердің деректері бойынша қабылданады.

9.8.2
Объем смета с территорий твердого покрытия
-//-
-
12,7
7,6
10
Ориентировочный объем инвестиций по I этапу реализации проектных решений с учетом резерва
млрд. тенге
-
1153,26
-
Примечания
1. Технико-экономические показатели Генерального плана города, поселка и сельского населенного пункта приводятся на следующие этапы:
– исходный год нового Генерального плана;
– первый этап;
– расчетный этап.
2. Показатели по потребности в электроэнергии, тепловой энергии, воде, газе на коммунально-бытовые и производственные нужды и объему сброса сточных вод принимаются по данным, представленным соответствующими областными и городскими службами.

3. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның талаптарына сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау.
*1 - Халықаралық еңбек ұйымының әдіснамалық стандарттарына негізделген статистикалық мәліметтерге сәйкес халықты жұмыспен қамту деңгейі жұмыспен қамтылған және жұмыссыз тұрғындардан тұратын жұмыс күшінің көрсеткішін анықтау арқылы белгіленеді;
*2 - Халықтың тұрғын үй қорының жалпы ауданымен орташа қамтамасыз етілуі.
________________________
Ақмола облысы Қосшы
қаласының бас жоспарына
(негізгі ережелерді қоса алғанда)
қосымша
Негізгі сызба

3. Оценка воздействия на окружающую среду в соответствии с требованиями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
*1 – Согласно статистическим данным, основанным на методологических стандартах Международной организации труда, уровень занятости населения определяется путем выявления показателя рабочей силы, который складывается из занятого и безработного населения.
*2 – Средняя обеспеченность населения общей площадью жилищного фонда.
_________________
Приложение
к Генеральному плану
города Косшы
Акмолинской области
(включая основные положения)
Основной чертеж