"Бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2025 жылғы 28 сәуірдегі № 280 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 173 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелері осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2025 года № 280.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 173 "Об утверждении ставок акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо" следующее изменение:
ставки акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.

2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2025 жылғы 28 сәуірдегі
№ 280 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2018 жылғы 6 сәуірдегі
№ 173 қаулысымен
бекітілген
Бензинге (авиациялық бензинді қоспағанда) дизель отынына, газохолға, бензанолға, мұнай еріткішіне, жеңіл көмірсутектер қоспасына және экологиялық отынға арналған акциздер мөлшерлемелері
Р/с
1 тоннаға акциздер мөлшерлемелері (теңгемен)

2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 28 апреля 2025 года № 280
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 апреля 2018 года № 173
Ставки акцизов на бензин (за исключением авиационного), дизельное топливо, газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо
№ п/п
Ставки акцизов на 1 тонну (в тенге)

бензин (авиациялық бензинді қоспағанда) (ЕАЭО СЭҚ ТН коды2710 12 411 0 -2710 12590 0)
дизель отыны (ЕАЭО СЭҚ ТН коды2710 19 421 0 - 2710 19 425 0)
газохол, бензанол, мұнай еріткіші, жеңіл көмірсутектер қоспасы және экологиялық отын (ЕАЭО СЭҚ ТН коды 2710 12 900 9, 2906 21 000 0, 2710 12 250 9, 2710 12 900 8, 2710 12)
1
2
3
4
5
1.
Өндірушілердің өздері өндірген бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды көтерме саудада өткізуі
38134
35726
38134
2.
Жеке және заңды тұлғалардың бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды көтерме саудада өткізуі
0
0
0
3.
Өндірушілердің бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды бөлшек саудада өткізуі, өздерінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдалануы
38634
35786
38634
4.
Жеке және заңды тұлғалардың бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), дизель отынын, газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды бөлшек саудада өткізуі, өздерінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдалануы
500
60
500
5.
Импорт
38134
35726
38134
6.
"Cалық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 462-бабының 5) тармақшасында көрсетілген, алыс-беріс шикізатын өңдеу өнімдері болып табылатын акцизделетін тауарларды кейіннен Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге өткізу жағдайларын қоспағанда, көрсетілген тауарларды беру
38134
35726
38134
7.

бензин (за исключением авиационного) (код ТН ВЭД ЕАЭС2710 12 411 0 – 2710 12590 0)
дизельное топливо (код ТН ВЭД ЕАЭС 2710 19 421 0 – 2710 19 425 0)
газохол, бензанол, нефрас, смесь легких углеводородов и экологическое топливо (код ТН ВЭД ЕАЭС2710 12 900 9, 2906 21 000 0, 2710 12 250 9, 2710 12 900 8, 2710 12)
1
2
3
4
5
1.
Оптовая реализация производителями бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива собственного производства
38134
35726
38134
2.
Оптовая реализация физическими и юридическими лицами бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива
0
0
0
3.
Розничная реализация производителями бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива, использование на собственные производственные нужды
38634
35786
38634
4.
Розничная реализация физическими и юридическими лицами бензина (за исключением авиационного), дизельного топлива, газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива, использование на собственные производственные нужды
500
60
500
5.
Импорт
38134
35726
38134
6.
Передача подакцизных товаров, указанных в подпункте 5) статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), являющихся продуктом переработки давальческого сырья, за исключением случаев последующей реализации указанных товаров за пределы территории Республики Казахстан
38134
35726
38134
7.

"Cалық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) (бұдан әрі – Салық Кодексі) 462-бабының 5) тармақшасында көрсетілген, алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын акцизделетін тауарларды Салық кодексінің 471-бабында көзделген растайтын құжаттарды ұсына отырып, кейіннен Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге өткізген жағдайда көрсетілген тауарларды беру
0
0
0
8
Бензанол өндірушілердің акциз төленген бензин мен отандық өндірістің биоэтанолын компаундирлеу арқылы өндірілген бензанолды көтерме саудада өткізуі
0
0

Передача подакцизных товаров, указанных в подпункте 5) статьи 462 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), являющихся продуктом переработки давальческого сырья, в случае последующей реализации указанных товаров за пределы территории Республики Казахстан с представлением подтверждающих документов, предусмотренных статьей 471 Налогового кодекса
0
0
0
8.
Оптовая реализация бензанола производителями бензанола, произведенного путем компаундирования бензина, по которому уплачен акциз, и биоэтанола отечественного производства
0
0

3000
1. Өздері өндірген АИ-92 және Аи-93 маркалы бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды тоннасына 214584 теңгеден жоғары бағамен көтерме саудада өткізу, оларды импорттау, сондай-ақ алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын көрсетілген акцизделетін тауарларды беру кезінде, кейіннен көрсетілген тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге өткізу жағдайларын қоспағанда, акциздің сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:

3 000
1. При оптовой реализации бензина марки Аи-92 и Аи-93 (за исключением авиационного), газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива собственного производства, их импорте, а также при передаче указанных подакцизных товаров, являющихся продуктом переработки давальческого сырья, за исключением случаев последующей реализации указанных товаров за пределы территории Республики Казахстан, по цене выше 214584 тенге за тонну сумма акциза исчисляется по следующей формуле:

Аб = 38134 + (Борт-214584) * 50 %, мұндағы:
Аб – акциздің мөлшерлемесі, тоннасына теңге;
Борт – мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі салаларында мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган мұнай өнімдері мен биоотын айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынатын есепті айдағы орташа көтерме баға.
2. Өндірушілердің АИ-92 және Аи-93 маркалы бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда), газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын және экологиялық отынды тоннасына 214584 теңгеден жоғары бағамен бөлшек саудада өткізуі, өздерінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдалануы кезінде акциздің сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Аб = 38634 + (Борт-214584) * 50 %, мұндағы:
Аб – бензинді көтерме саудада өткізуге арналған акциздердің мөлшерлемесі, тоннасына теңге;
Борт – мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі салаларында мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган мұнай өнімдері мен биоотын айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынатын есепті айдағы орташа көтерме баға.
3. Өздері өндірген дизель отынын (жазғы, маусымаралық дизель отынын) тоннасына 284350 теңгеден жоғары бағамен көтерме саудада өткізу, оны импорттау, сондай-ақ алыс-беріс шикізатын қайта өңдеу өнімдері болып табылатын көрсетілген акцизделетін тауарды беру кезінде, кейіннен көрсетілген тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерге өткізу жағдайларын қоспағанда, акциздің сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Адо = 35726 + (Борт-284350) * 50 %, мұндағы:
Адо – дизель отынын көтерме саудада өткізуге арналған акциздердің мөлшерлемесі, тоннасына теңге;
Борт – мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі салаларында мемлекеттік басқару саласындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган мұнай өнімдері мен биоотын айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынатын есепті айдағы орташа көтерме баға.
4. Өндірушілердің дизель отынын (жазғы, маусымаралық дизель отынын) тоннасына 284350 теңгеден жоғары бағамен бөлшек саудада өткізуі, өздерінің өндірістік мұқтаждықтарына пайдалануы кезінде акциздің сомасы мынадай формула бойынша есептеледі:
Адо = 35786 + (Борт-284350) * 50 %, мұндағы:
Адо – дизель отынын көтерме саудада өткізуге арналған акциздердің мөлшерлемесі, тоннасына теңге;
Борт – мұнай-газ, мұнай-газ химиясы өнеркәсібі салаларында мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган мұнай өнімдері мен биоотын айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы уәкілетті органға ұсынатын есепті айдағы орташа көтерме баға.
Ескертпе:
Бензинді (авиациялық бензинді қоспағанда) бөлшек саудада өткізген кезде көлемнің өлшем бірлігі литр болған жағдайда литрден тоннаға аудару мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
М – өткізілген бензиннің (авиациялық бензинді қоспағанда) көлемі, тоннамен;
V – өткізілген бензиннің (авиациялық бензинді қоспағанда) көлемі, литрмен;

Аб = 38134 + (Цср-214584) * 50 %, где:
Аб – ставка акциза, тенге за тонну;
Цср – средняя оптовая цена за отчетный месяц, предоставляемая уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, в уполномоченный орган в области государственного регулирования оборота нефтепродуктов и биотоплива.
2. При розничной реализации производителями бензина марки Аи-92 и Аи-93 (за исключением авиационного), газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов и экологического топлива, использовании на собственные производственные нужды по цене выше 214584 тенге за тонну сумма акциза исчисляется по следующей формуле:
Аб = 38634 + (Цср-214584) * 50 %, где:
Аб – ставка акцизов на оптовую реализацию бензина, тенге за тонну;
Цср – средняя оптовая цена за отчетный месяц, предоставляемая уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, в уполномоченный орган в области государственного регулирования оборота нефтепродуктов и биотоплива.
3. При оптовой реализации дизельного топлива (летнее, межсезонное) собственного производства, его импорте, а также при передаче указанного подакцизного товара, являющегося продуктом переработки давальческого сырья, за исключением случаев последующей реализации указанного товара за пределы территории Республики Казахстан, по цене выше 284350 тенге за тонну сумма акциза исчисляется по следующей формуле:
Адт = 35726 + (Цср-284350) * 50 %, где:
Адт – ставка акцизов на оптовую реализацию дизельного топлива, тенге за тонну;
Цср – средняя оптовая цена за отчетный месяц, предоставляемая уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, в уполномоченный орган в области государственного регулирования оборота нефтепродуктов и биотоплива.
4. При розничной реализации производителями дизельного топлива (летнее, межсезонное), а также при использовании на собственные производственные нужды по цене выше 284350 тенге за тонну сумма акциза исчисляется по следующей формуле:
Адт = 35786 + (Цср-284350) * 50 %, где:
Адт – ставка акцизов на оптовую реализацию дизельного топлива, тенге за тонну;
Цср – средняя оптовая цена за отчетный месяц, предоставляемая уполномоченным органом, осуществляющим руководство в области государственного управления в сферах нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, в уполномоченный орган в области государственного регулирования оборота нефтепродуктов и биотоплива.
Примечания:
В случае, когда единицей измерения объема при реализации бензина (за исключением авиационного) в розничной торговле является литр, перевод литров в тонны осуществляется по следующей формуле:
М – объем реализованного бензина (за исключением авиационного), в тоннах;
V – объем реализованного бензина (за исключением авиационного), в литрах;

0,730 – бензиннің (авиациялық бензинді қоспағанда) барлық түрлері үшін тығыздық көрсеткіші, кг/литр.
Дизель отынын бөлшек саудада өткізген кезде көлемнің өлшем бірлігі литр болған жағдайда литрден тоннаға аудару мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
М – өткізілген дизель отынының көлемі, тоннамен;
V – өткізілген дизель отынының көлемі, литрмен;
0,769 – дизель отыны үшін тығыздық көрсеткіші, кг/литр.
Газохолды, бензанолды, мұнай еріткішін, жеңіл көмірсутектер қоспасын, экологиялық отынды бөлшек саудада өткізген кезде салық салу мақсатында көлемнің өлшем бірлігі тонна болып табылады.
Тауар номенклатурасы ЕАЭО СЭҚ ТН кодымен және (немесе) тауардың атауымен айқындалады.

0,730 – показатель плотности для всех видов бензина (за исключением авиационного), кг/литр.
В случае, когда единицей измерения объема при реализации дизельного топлива в розничной торговле является литр, перевод литров в тонны осуществляется по следующей формуле:
М – объем реализованного дизельного топлива, в тоннах;
V – объем реализованного дизельного топлива, в литрах;
0,769 – показатель плотности для дизельного топлива, кг/литр.
При реализации газохола, бензанола, нефраса, смеси легких углеводородов, экологического топлива в розничной торговле в целях налогообложения единицей измерения объема является тонна.
Номенклатура товара определяется кодом ТН ВЭД ЕАЭС и (или) наименованием товара.
_____________________