Суық қаруды заңсыз алып жүруді, сақтауды, алуды, жасауды немесе өткізуді саралау туралы
Қаулы Қазақ КСР Жоғарғы Соты Пленумы 1975 жылғы 15 қыркүйек N 5. Қаулының күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 2008 жылғы 22 желтоқсандағы N 27 Нормативтік қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Жоғарғы Сотының 2008 жылғы 22 желтоқсандағы N 27 Нормативтік қаулысымен.
КСРО Жоғарғы Кеңесi Төралқасының 1974-жылғы 11-ақпандағы "Атылатын қаруды, оқ-дәріні және жарылғыш заттарды заңсыз алып жүру, сақтау, алу, жасау және өткiзу үшiн жауапкершілік туралы" жарлығына сәйкес Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi Төралқасының 1974-жылғы 27-мамырдағы Жарлығымен Қазақ КСР-ның Қылмыстық Кодексінің 202-бабы атылатын оқ-дәрiнi немесе жарылғыш заттарды өз еркімен өткiзген адамды қылмыстық жауапкершіліктен босататын екiншi бөлiкпен толықтырылған, ал осы баптың бұрынғы екiншi бөлiгi суық қаруды алып жүргенi, сақтағаны, алғаны, жасағаны немесе өткiзгенi үшiн қылмыстық жауапкершілікті қарастыратын үшiншi бөлiгi болып қалды.
Дегенмен, көптеген соттар ҚК-тiң жаңа редакциясының 202-бабының екiншi бөлiгiн бiрiншi бөлiгiне ескертуi деп санап, қанжарды, фин пышағын немесе өткiзудi ҚК-тің 200-бабының үшiншi бөлiгiнiң орнына екiншi бөлiгi бойынша дұрыс сараламайды.
Қазақ KCP Жоғарғы Сотының Пленумы
Қаулы етеді:
Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi Төралқасының 1974-жылғы 27-мамырдағы Жарлығымен ҚК-тің 202-бабына енгiзiлген толықтыру өзінде тиiстi рұқсатсыз сақталған атылатын қаруды, оқ-дәріні немесе жарылғыш заттарды өз еркiмен тапсырған адамды қылмыстық жауапкершіліктен босататын осы баптың өз алдына бөлек, екiншi бөлiгi болып табылады.
Осыған орай, ҚК-тiң 66-бабына байланысты қылмыстың және әрекеттiң жазаланатынын оны жасау кезiндегi заңмен анықталатынын ескере отырып, суық қаруды кәсiпшілік немесе қызмет жағдайларына байланысты алып жүру жағдайларынан басқа кезде қанжарды немесе басқа суық қаруды алып жүрумен, сақтаумен, алумен, жасаумен немесе өткiзумен байқалатын адамдар әрекетi, егер олар Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi Төралқасының 1974-жылғы 24-мамырдағы "Қазақ КСР қылмыстық кодексінің 23 және 202-баптарына өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Жарлығы күшiне енгеннен кейiн жасалса, ҚК-тiң 202-бабының 3-бөлiгi бойынша саралауға жатады.

О КВАЛИФИКАЦИИ НЕЗАКОННОГО НОШЕНИЯ, ХРАНЕНИЯ, ПРИОБРЕТЕНИЯ, ИЗГОТОВЛЕНИЯ ИЛИ СБЫТА ХОЛОДНОГО ОРУЖИЯ
Постановление Пленума Верховного Суда Казахской ССР от 15 сентября 1975 г. № 5. Утратило силу нормативным постановлением Верховного Суда Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 27.
Сноска. Утратило силу нормативным постановлением Верховного Суда РК от 22.12.2008 № 27 (порядок введения в действие см. п. 2 ).
В соответствии с Указом Президиума Верховного Совета СССР от 11 февраля 1974 года "Об ответственности за незаконное ношение, хранение, приобретение, изготовление и сбыт огнестрельного оружия, боевых припасов и взрывчатых веществ" Указом Президиума Верховного Совета Казахской ССР от 27 мая 1974 года ст. 202 Уголовного кодекса Казахской ССР дополнена частью второй, освобождающей лицо, добровольно сдавшее огнестрельное оружие, боевые припасы или взрывчатые вещества, от уголовной ответственности, а бывшая часть вторая этой статьи стала частью третьей, предусматривающей уголовную ответственность за ношение, хранение, приобретение, изготовление или сбыт холодного оружия.
Однако многие суды, ошибочно считая часть вторую ст. 202 УК в новой редакции примечанием к части первой, неправильно квалифицируют незаконное ношение, хранение, приобретение или сбыт кинжала, финского ножа или другого холодного оружия по части второй, вместо части третьей ст. 202 УК.
Пленум Верховного Суда Казахской ССР
постановляет:
Разъяснить судам, что внесенное Указом Президиума Верховного Совета Казахской ССР от 27 мая 1974 года дополнение к ст. 202 УК является самостоятельной второй частью этой статьи, освобождающей лицо, добровольно сдавшее огнестрельное оружие, боевые припасы или взрывчатые вещества, хранившиеся у него без соответствующего разрешения, от уголовной ответственности.
В связи с этим и имея в виду, что согласно ст. 6 УК преступность и наказуемость деяния определяются законом, действовавшим во время его совершения, действия лица, выразившиеся в ношении, хранении, приобретении, изготовлении или сбыте кинжала или другого холодного оружия, за исключением случаев ношения холодного оружия, связанного с условием промысла или службы, если они совершены после вступления в силу Указа Президиума Верховного Совета Казахской ССР от 27 мая 1974 года "О внесении изменений и дополнений в ст. ст. 23 и 202 Уголовного кодекса Казахской ССР", подлежат квалификации по ч. 3 ст. 202 УК.
(специалист Р.Жантасова 23.11.1998 г.)