Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесінің "Қазақ КСР-індегі Жер реформасы туралы" Қазақ КСР заңын күшіне енгізу тәртібі туралы" 1991 жылғы 28 маусымдағы қаулысын жүзеге асыру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1991 жылғы 31 желтоқсандағы № 821 қаулысы
Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесінің "Қазақ КСР-індегі Жер реформасы туралы" Қазақ КСР заңын күшіне енгізу тәртібі туралы" 1991 жылғы 28 маусымдағы қаулысын орындау үшін Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинеті қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі мемлекеттік комитеті, облыстық атқару кометтеттері шаруа қожалықтары мен жеке қосалқы шаруашылықтарды, бағбаншылықты, бақшашылықты және мал шаруашылығын дамыту үшін арнаулы жер қорын жасау мақсатында 1992 жылы жерге түгендеме жүргізілуін, сондай-ақ селолық елді мекендердің шекарасы белгіленуін қамтамасыз етсін.
2. Халық депутаттары жергілікті Кеңестерінің атқару комитеттері, Қазақстан Республикасы Жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі мемлекеттік комитеті 1994 жылдың 1 қаңтарына дейін барлық қазіргі жер иеленушілер мен жер пайдаланушыларға жер учаскелерін иелену хұқын және оларды пайдалану хұқын беретін құжаттарды қайта ресімдейтін болсын.
Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесінің "Қазақ КСР-індегі Жер реформасы туралы" Қазақ КСР заңын күшіне енгізу тәртібі туралы" 1991 жылғы 28 маусымдағы қаулысына сәйкес жер учаскелерін иелену хұқын және оларды пайдалану хұқын беретін құжаттарды қайта ресімдеуге өтінімдерді жер иеленушілер мен жер пайдаланушылар 1992 жылдың 1 шілдесіне дейін беруге тиіс.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі тиісті жылға бюджет жобасын жасаған кезде республикада жер реформасын жүргізуге қаржы бөлуді қарастырсын.
4. Қазақстан Республикасының Мемэкономкомы 1992 жылдан бастап жерге орналастыру қызметінің республиканың мемлекеттік тапсырысы құрамында жер реформасын жүргізуге арналған қажетті материалдық-техникалық ресурстарға деген қажетін көздейтін болсын.
5. Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігі Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы және азық-түлік министрлігімен бірлесіп 1992 жылғы 1 сәуірге дейін Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң актілері мен шешімдерін "Қазақ КСР-індегі Жер реформасы туралы" Қазақ КСР заңына сәйкестендіру туралы Қазақстан Республикасының Министрлер кабинетіне ұсыныс енгізсін.
6. Қазақстан Республикасының министрліктері, мемлекеттік комитеттері мен ведомстволары, мемлекеттік концерндері өздерінің "Қазақ КСР-індегі Жер реформасы туралы" Қазақ КСР заңына қайшы келетін нормативтік актілерін 2 айлық мерзім ішінде қайта қарап, жоюды қамтамасыз етсін және нәтижесін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне хабарласын.

О реализации постановления Верховного Совета Казахской ССР от 28 июня 1991 года "О порядке введения в действие Закона Казахской ССР "О земельной реформе в Казахской ССР "
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 31 декабря 1991 года № 821
Во исполнение постановления Верховного Совета Казахской ССР от 28 июня 1991 г. "О порядке введения в действие Закона Казахской ССР "О земельной реформе в Казахской ССР" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству, облисполкомам обеспечить в 1992 году проведение инвентаризации земель с целью создания специального земельного фонда для развития крестьянских и личных подсобных хозяйств, садоводства, огородничества и животноводства, а также установление границ сельских населенных пунктов.
2. Исполкомам местных Советов народных депутатов, Государственному комитету Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству до 1 января 1994 г. переоформить документы на право владения и право пользования земельными участками всем существующим землевладельцам и землепользователям.
В соответствии с постановлением Верховного Совета Казахской ССР от 28 июня 1991 г. "О порядке введения в действие Закона Казахской ССР "О земельной реформе в Казахской ССР" заявки на переоформление документов на право владения и право пользования земельными участками должны быть поданы землевладельцами и землепользователями в срок до 1 июля 1992 г.
3. Министерству финансов Республики Казахстан при формировании проекта бюджета на соответствующий год предусматривать выделение ассигнований на проведение земельной реформы в республике.
4. Госэкономкомитету Республики Казахстан предусматривать начиная с 1992 года потребность землеустроительной службы в необходимых материально-технических ресурсах на проведение земельной реформы в составе государственного заказа республики.
5. Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с Министерством сельского хозяйства и продовольствия Республики Казахстан до 1 апреля 1992 г. внести предложения в Кабинет Министров Республики Казахстан о приведении законодательных актов и решений Правительства Республики Казахстан в соответствие с Законом Казахской ССР "О земельной реформе в Казахской ССР".
6. Министерствам, государственным комитетам и ведомствам Республики Казахстан, государственным концернам в 2-месячный срок обеспечить пересмотр и отмену своих нормативных актов, противоречащих Закону Казахской ССР "О земельной реформе в Казахской ССР", и о результатах сообщить Министерству юстиции Республики Казахстан.

Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі тапсырылған материалдарды қорытып, 1992 жылғы 1 наурызға дейін Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетіне баяндайтын болсын.
7. Алдағы уақытта Қазақстан Республикасы Жер қатынастары және жерге орналастыру жөніндегі мемлекеттік комитеті жұмыс істей бастағанға дейін жер реформасын жүргізу, жерді пайдалануға және қорғауға мемлекеттік бақылау жасау, жер, жер кадастры және жерге орналастыру мониторингін жүргізу жөніндегі хұқылар мен міндеттер Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы және азық-түлік министрлігіне табысталады деп белгіленсін.
8. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесі "Қазақ КСР-індегі Жер реформасы туралы" Қазақ КСР заңын күшіне енгізу тәртібі туралы" 1991 жылғы 28 маусымдағы қаулысымен жер реформасын жүзеге асыру барысында жер алынып қойған жағдайда жер учаскелері алынған жер иеленушілердің ауылшаруашылық өніміне берілген мемлекеттік тапсырыстың көлеміне түзету енгізіледі деп белгілегені ескеріліп, басшылыққа алынсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С.Терещенко

Министерству юстиции Республики Казахстан обобщить представленные материалы и доложить Кабинету Министров Республики Казахстан до 1 марта 1992 г.
7. Установить, что Министерству сельского хозяйства и продовольствия Республики Казахстан впредь до начала функционирования Государственного комитета Республики Казахстан по земельным отношениям и землеустройству делегируются права и обязанности по проведению земельной реформы, осуществлению государственного контроля за использованием и охраной земель, ведению мониторинга земель, земельного кадастра и землеустройства.
8. Принять к сведению и руководству, что Верховный Совет Казахской ССР постановлением от 28 июня 1991 г. "О порядке введения в действие Закона Казахской ССР "О земельной реформе в Казахской ССР" установил, что в случаях изъятия земель в ходе осуществления земельной реформы производится корректировка объемов государственного заказа на сельскохозяйственную продукцию землевладельцам, у которых изымаются земельные участки.
Премьер-министр
Республики Казахстан
С. Терещенко