1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы кезеңiнiң шетелдiк әскери тұтқындары мен ерекше режимдегiлердiң мәселелерi жөнiндегi Республикалық комиссияны құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 17 тамыз 1992 ж. N 689
1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы кезеңiнде Қазақстан территориясындағы Iшкi iстер министрлiгiнiң лагерьлерiнде болған әскери тұтқындар мен ерекше режимдегiлердiң тағдыры және олар жерленген жерлердiң жай-күйi туралы өзара ақпарат алысуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы кезеңiнiң шетелдiк әскери тұтқындары мен ерекше режимдегiлердiң мәселелерi жөнiндегi Республикалық комиссияның осыған қоса тiркелген құрамы бекiтiлсiн.
2. 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы кезеңiнiң шетелдiк әскери тұтқындары мен ерекше режимдегiлердiң мәселелерi жөнiндегi Республикалық комиссия жергiлiктi әкiмдермен бiрлесiп iс-әрекет жасай отырып Қазақстан территориясындағы Iшкi iстер министрлiгiнiң лагерьлерiнде болған шетелдiк әскери тұтқындар мен ерекше режимдегiлердi iздестiрудi, олар жайындағы мәлiметтердi жинақтау мен жүйелеудi ұйымдастырып, қамтамасыз етсiн.
Жергiлiктi әкiмдердiң қатысуымен 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы кезеңiнiң қайтыс болған әскери тұтқындары мен ерекше режимдегiлердiң жерленген жерлерiн күтiп ұстау жөнiндегi шараларды әзiрлеп, жүзеге асырсын.
Министрлiктер мен ведомстволар, жергiлiктi әкiмдер шетелдiк әскери тұтқындар мен ерекше режимдегiлердiң Қазақстанда болуы туралы қолда бар архив iстерi мен материалдарды 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы кезеңiнiң шетелдiк әскери тұтқындары мен ерекше режимдегiлердiң мәселелерi жөнiндегi Республикалық комиссияға берiп тұратын болсын.
3. 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы кезеңiнiң шетелдiк әскери тұтқындары мен ерекше режимдегiлердiң Қазақстанда болуы туралы материалдарды жинау мен өңдеу, аталған адамдар жерленген жерлердi тиiсiнше күтiп ұстау, сондай-ақ заңды мүдделi ұйымдарға олар жайында ақпарат беру, республикаға келетiн туған-туысқандарын, жақындарын және шетелдiк ұйымдардың өкiлдерiн қабылдау, орналастыру мен қызмет көрсету "Антитеза" қауымдастығына жүктелсiн.
Аталған шараларды халықаралық сыртқы экономикалық "Наурыз" қауымдастығы қаржыландыратыны еске алынсын.
4. Қазақстан Республикасының шет елдердiң мемлекеттiк органдарымен және қоғамдық ұйымдарымен гуманитарлық байланысын кеңейту мақсатында Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгiне, "Антитеза" қауымдастығына, халықаралық сыртқы экономикалық "Наурыз" қауымдастығына 1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы кезеңiнiң шетелдiк әскери тұтқындарымен ерекше режимдегiлердiң республика территориясында болуына байланысты мәселелер жөнiнде бұқаралық баспасөз құралдарында очерк, әңгiме жариялануын, сондай-ақ хроникалдық-құжаттық фильмдер түсiрiлуiн ұйымдастыру ұсынылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы

Об обpазовании Республиканской комиссии по вопpосам иностpанных военнопленных и интеpниpованных пеpиода Великой Отечественной войны 1941 - 1945 годов
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 17 августа 1992 года N 689
В целях обеспечения взаимной информации о судьбе военнопленных и интернированных, находившихся в лагерях Министерства внутренних дел на территории Казахстана в период Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, и содержания мест их захоронения Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый состав Республиканской комиссии по вопросам иностранных военнопленных и интернированных периода Великой Отечественной войны 1941-1945 годов.
2. Республиканской комиссии по вопросам иностранных военнопленных и интернированных периода Великой Отечественной войны 1941-1945 годов во взаимодействии с главами местных администраций организовать и обеспечить поиск, накопление и систематизацию сведений на иностранных военнопленных и интернированных, находившихся в лагерях Министерства внутренних дел на территории Казахстана.
С участием глав местных администраций разработать и осуществить меры по уходу мест захоронения умерших военнопленных и интернированных периода Великой Отечественной войны 1941-1945 годов.
Министерствам и ведомствам, главам местных администраций передавать Республиканской комиссии по вопросам иностранных военнопленных и интернированных периода Великой Отечественной войны 1941-1945 годов имеющиеся архивные дела и материалы о пребывании в Казахстане иностранных военнопленных и интернированных.
3. Возложить на ассоциацию "Антитеза" сбор и обработку материалов о пребывании в Казахстане иностранных военнопленных и интернированных периода Великой Отечественной войны 1941-1945 годов, обеспечение надлежащего содержания мест захоронения указанных лиц, а также выдачу информации о них юридически заинтересованным лицам, прием, размещение и обслуживание прибывающих в республику родных, родственников и представителей зарубежных организаций.
Принять к сведению, что финансирование указанных мероприятий осуществляет международная внешнеэкономическая ассоциация "Наурыз".
4. В целях расширения гуманитарных связей Республики Казахстан с зарубежными государственными органами и общественными организациями рекомендовать Министерству печати и массовой информации, ассоциации "Антитеза", международной внешнеэкономической ассоциации "Наурыз" организовать публикацию в средствах массовой печати очерков, рассказов, а также съемку хроникально-документальных фильмов по вопросам, связанным с пребыванием иностранных военнопленных и интернированных периода Великой Отечественной войны 1941-1945 годов на территории республики.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждена

Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 17 тамыздағы N 689 қаулысымен Бекiтiлген
1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы кезеңiнiң
шетелдiк әскери тұтқындары мен ерекше
режимдегiлердiң мәселелерi жөнiндегi
Республикалық комиссия
Сұлтанов К.С.           - Қазақстан Республикасы Премьер-министрiнiң
орынбасары (комиссия төрағасы)
Жалмағамбетов Т.Ж.      - "Антитеза" қауымдастығының төрағасы (комиссия
төрағасының орынбасары)
Комиссия мүшелерi:
Алданазаров А.С.        - "Қазақстан-Жапония" қауымдастығының тарих
бөлiмiнiң меңгерушiсi
Әмiрханова Ж.Ә.         - Шет елдермен достық және мәдени байланыс
жөнiндегi Қазақ қоғамының төрайымы
Асқаров Ә.А.            - Қазақстан Республикасының Президентi мен
Министрлер Кабинетi Аппаратының Мәдениет
және ұлтаралық қатынастар бөлiмiнiң аға
референтi
Белан П.С.              - Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының
Ш. Уәлиханов атындағы Тарих археология және
этнография институтының бас ғылыми қызметкерi
Жәнiбеков Ш.Ж.          - Отандастармен мәдени байланыс және
ынтымақтастық жөнiндегi Қазақ қоғамының
("Қазақстан" қоғамы) төрағасы
Журин В.К.              - Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық
объектiлерiн дамыту мен пайдалану
жөнiндегi мемлекеттiк республикалық
"Қазтұрмыскомшар" концернi төрағасының
бiрiншi орынбасары
Иванов В.М.             - Қазақстан Республикасының Iшкiминi
ақпарат орталығының бастығы
Қайырғалиев М.Қ.        - Қазақстан Республикасы Министрлер
Кабинетi жанындағы Бас архив басқармасы
бөлiмiнiң бастығы, алқа мүшесi
Ключка А.К.             - Қазақстан Республикасы Әскери
прокуратурасы ақтау бөлiмiнiң бастығы
Тыныбеков М.К.          - Қазақстан Республикасының Президентi мен
Министрлер Кабинетi Аппараты Қорғаныс
бөлiмiнiң аға референтi
Мусина А.А.             - Қазақстан Республикасының Шет ел
министрлiгiнiң Консулдық басқармасының
бастығы
<*>
ЕСКЕРТУ. Кұрам өзгертiлдi - ҚРМК-нiң 1993.05.20. N 417 және
1993.08.11. N 687 қаулыларымен.

постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 августа 1992 г. N 689
Республиканская Комиссия
по вопросам иностранных военнопленных
и интернированных периода Великой
Отечественной войны 1941-1945 годов
<*>
Сноска. Состав комиссии изменен постановлениями от 20 мая 1993 г.
N 417 и от 11 августа 1993 г. N 687.
Султанов К.С.           - заместитель Премьер-министра Республики
Казахстан (председатель комиссии)
Жалмагамбетов Т. Ж.     - председатель ассоциации "Антитеза"
(заместитель председателя комиссии)
Члены комиссии:
Алданазаров А. С.       - заведующий отделом истории ассоциации
"Казахстан-Япония"
Амерханова Ж. А.        - председатель Казахского общества дружбы и
культурной связи с зарубежными странами
Аскаров А. А.           - референт Отдела культуры и межнациональных
отношений Аппарата Президента и Кабинета
Министров Республики Казахстан
Белан П. С.             - главный научный сотрудник Института истории,
археологии и этнографии им. Ч. Валиханова
Академии наук Республики Казахстан
Жаныбеков Ш. Ж.         - председатель Казахского общества по
культурным связям и сотрудничеству с
соотечественниками (общество "Казахстан")
Журин В. К.             - первый заместитель председателя
Государственного республиканского концерна по
развитию и эксплуатации объектов
жилищно-коммунального хозяйства "Казжилкомхоз"
Иванов В. М.            - начальник информационного центра МВД
Республики Казахстан
Каиргалиев М. К.        - начальник отдела Главного архивного
управления при Кабинете Министров Республики
Казахстан, член коллегии
Ключка А. К.            - начальник отдела реабилитации Военной
прокуратуры Республики Казахстан
Кулманов М. Е.          - президент Казахской республиканской
ассоциации содействия Организации
Объединенных Наций
Кураков В. Е.           - генеральный директор международной
внешнеэкономической ассоциации "Наурыз"
Куттыкадамов С.         - заместитель Министра печати и массовой
информации Республики Казахстан
Шампиев М. Ж.           - помощник Министра обороны Республики
Казахстан по работе среди личного состава и
социальной защите
Тыныбеков М. К.         - старший референт Отдела обороны Аппарата
Президента и Кабинета Министров Республики
Казахстан
Мусинов А. А.           - начальник Консульского управления Министерства
иностранных дел Республики Казахстан