Жезқазған облысындағы Жәйрем-Атасу еркiн экономикалық аймағын дамыту жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1992 жылғы 2 қыркүйек N 734. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.02.19. N 213 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң "Жезқазған облысында Жәйрем-Атасу еркiн экономикалық аймағын құру туралы" 1991 жылғы 18 маусымдағы қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Жәйрем-Атасу еркiн экономикалық аймағы туралы қоса тiркелiп отырған Ереже бекiтiлсiн.
2. Жезқазған облысының әкiмi:
- он күн мерзiмде Жәйрем-Атасу еркiн экономикалық аймағын басқару жөнiндегi әкiмшiлiк кеңесiн құрсын;
- әкiмшiлiк кеңесiнiң аймақтың даму бағдарламасын әзiрлеп, оны кейiннен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне бекiтуге беруiне жәрдемдесетiн болсын.
3. Қазақстан Республикасының Кеден комитетi бiр ай мерзiмде:
- еркiн экономикалық аймақтың әкiмшiлiк кеңесiмен аймақ аумағында кедендiк пункттерi бар кеден желiлерiн құруға байланысты мәселелердi шешсiн, оларды ұстау және жұмыс iстеу тәртiбiн шарттық негiзде айқындасын;
- Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiмен және ЕЭА-тың әкiмшiлiк кеңесiмен бiрлесiп кедендiк бақылаудың, еркiн экономикалық аймаққа әкелiнетiн және одан әкетiлетiн тауарлар мен басқа да мүлiктердi әйгiлеудiң тәртiбi мен ережесiн белгiлесiн.
4. Қазақстан Республикасының Экономика жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Материалдық ресурстар министрлiгi Жәйрем-Атасу еркiн экономикалық аймағының жұмыс iстеуi мен дамуы үшiн қажет орталықтандырылып бөлiнетiн өнiм бойынша материалдық-техникалық ресурстар бөлудi, сондай-ақ оның еркiн нарықта өнiмдер сатып алуына делдалдық қызмет көрсетудi қарастыратын болсын.
5. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Қазақстан Республикасының Ұлттық хауiпсiздiк комитетiмен, Iшкi iстер министрлiгiмен, ЕЭА-тың әкiмшiлiк кеңесiмен бiрлесiп, Жәйрем-Атасу еркiн экономикалық аймағының аумағында шетел азаматтарының келiп-кетуiнiң және болуының оңайлатылған тәртiбiн белгiлесiн.
6. Қазақстан республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi пайдалы қазбалардың шағын объектiлерiн өндiрiске тарту мақсатында Жәйрем-Атасу ЕЭА-да запастар жөнiнде аумақтық комиссия құрсын;
әкiмшiлiк кеңесiмен бiрлесiп белгiленген тәртiппен құпиялылық дәрежесiн шектей отырып еркiн экономикалық аймақтың қойнауын зерделеу мен игерудiң бағдарламасын әзiрлесiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 2 қыркүйектегi
N 734 қаулысымен
Бекiтiлген
Жезқазған облысындағы Жәйрем-Атасу
еркiн экономикалық аймағы туралы
Ереже

О первоочередных мерах по развитию Жайрем-Атасуйской свободной экономической зоны в Джезказганской области
Постановление Кабинета Министров Респубики Казахстан от 2 сентября 1992 года N 734. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 19 февраля 1996 г. N 213 ~P960213
В соответствии с постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 18 июня 1991 года "О создании Жайрем-Атасуйской свободной экономической зоны в Джезказганской области" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Жайрем-Атасуйской свободной экономической зоне.
2. Главе Джезказганской областной администрации:
- в десятидневный срок сформировать административный совет по управлению Жайрем-Атасуйской свободной экономической зоной;
- оказать содействие административному совету в разработке программы развития зоны для последующего утверждения ее Кабинетом Министров Республики Казахстан.
3. Таможенному комитету Республики Казахстан в месячный срок:
- решить с административным советом свободной экономической зоны вопросы, связанные с созданием на территории зоны таможни с сетью таможенных пунктов, определить на договорной основе порядок их содержания и функционирования;
- совместно с Министерством внешнеэкономических связей Республики Казахстан и административным советом СЭЗ определить порядок и правила таможенного контроля, декларирования товаров и иного имущества, ввозимых в свободную экономическую зону и вывозимых из нее.
4. Государственному комитету Республики Казахстан по экономике, Министерству материальных ресурсов предусматривать выделение материально-технических ресурсов по централизованно распределяемой продукции, необходимой для функционирования и развития Жайрем-Атасуйской свободной экономической зоны, а также оказание посреднических услуг по приобретению продукции на свободном рынке.
5. Министерству иностранных дел Республики Казахстан совместно с Комитетом национальной безопасности, Министерством внутренних дел Республики Казахстан и административным советом СЭЗ установить на территории Жайрем-Атасуйской свободной экономической зоны упрощенный порядок въезда - выезда и пребывания иностранных граждан.
6. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан в целях вовлечения некрупных объектов полезных ископаемых в производство создать в Жайрем-Атасуйской СЭЗ территориальную комиссию по запасам; в установленном порядке совместно с административным советом разработать программу изучения и освоения недр свободной экономической зоны с разграничением степени секретности.
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 2 сентября 1992 года N 734
ПОЛОЖЕНИЕ
о Жайрем-Атасуйской свободной экономической
зоне в Джезказганской области <*>
Сноска. Статьи 38 и 39 исключены, статьи 40-70 считаются соответственно статьями 38-68 - постановлением КМ РК от 2 августа 1995 г. N 1069.

Осы Ереже Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1991 жылғы 18 маусымдағы N 678-VII қаулысымен Жезқазған облысында құрылған Жәйрем-Атасу еркiн экономикалық аймағын (Ж-АЕЭА) құрудың мақсаттарын және шаруашылық қызметтiң хұқылық негiздерiн анықтайды.
1-бөлiм. Жалпы ережелер
1-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ы Жезқазған облысы Жаңаарқа ауданының шекарасына орналасқан. Оған Жәйрем поселкесiнiң және Қаражал қаласының территориялары, Жәйрем және Атасу кенбайыту комбинаттарының өндiрiстiк бөлiмшелерi, сондай-ақ Жамбыл және Оңтүстiк Қазақстан облыстарының ұзақ мерзiмге пайдаланатын жерлерi қосылады. Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның жалпы көлемi 12662 шаршы километр.
Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясы Қазақстан Республикасының ажырамас бөлiгi болып табылады.
2-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ын құрудың мақсаттары:
- Аймақтың экономикасы оның табиғи, өндiрiстiк және интеллектуалдық потенциалын жұмылдыру негiзiнде халықаралық еңбек бөлiнiсiне кешендi де тиiмдi түрде қатыстыру;
- аймақтың өндiргiш күштерiн жеделдете дамыту, кәсiпкерлiк қызметтi жандандыру, шетелдiк капиталды, технологиялар мен басқару тәжiрибесiн қатыстыру, ғылыми-техникалық және сауда-экономикалық ынтымақтастықты шет елдермен интенсивтендiру жолымен осы заманғы ғылым мен техника жетiстiктерiн игеру және өндiрiске енгiзу;
- аймақтың территориясында табиғат ресурстарын кешендi түрде ұтымды игеру, аймақтың және республиканың экспорттық мүмкiндiктерiн ұлғайту, импортты алмастыратын өнiмдер өндiрiсiн дамыту;
- осы заманғы өндiрiстiк және әлеуметтiк инфрақұрылымды жасау;
- халықтың әл-ауқаты мен тұрмыс сапасын арттыру негiзiнде аймақтың әлеуметтiк-экономикалық даму мiндеттерiн шешу.
Жәйрем-Атасу ЕЭА-ын құру мақсаттарын орындау шаруашылық жүргiзудiң жаңа нарықтық нысандарын дамыту, аймақтың экономикасын кәсiпкерлiктi (оның iшiнде шетелдiк) ынталандыру, капиталды тарту, бiрлескен кәсiпорындар, халықаралық акционерлiк қоғамдар мен консорциумдар құру жолымен дүние жүзiлiк шаруашылыққа интеграциялау негiзiнде жүзеге асырылады.
3-бап.  ЕЭА-ның территориясындағы заңды ұйымдардың және жеке адамдардың (шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң) қызметi "Қазақ КСР-iндегi еркiн экономикалық аймақтар туралы" Заңмен, Қазақстан Республикасының оған қайшы келмейтiн заңдарымен және осы Ережемен реттеледi.
Қазақстан Республикасының заңдарында Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясындағы шаруашылық қызметтiң жекелеген мәселелерiн регламенттеу болмаған жағдайда ЕЭА туралы Ережеге тиiстi өзгертулер енгiзiлгенге дейiн Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген заңдардың жалпы нормалары пайдаланылады.

Настоящее Положение определяет цели создания и правовые основы хозяйственной деятельности в Жайрем-Атасуйской свободной экономической зоне (СЭЗ), учрежденной постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 18 июня 1991 года N 678-VII в Джезказганской области.
Раздел 1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Жайрем-Атасуйская СЭЗ расположена в границах Жанааркинского района Джезказганской области с включением территории пос.Жайрем и г.Каражал, производственных подразделений Жайремского и Атасуйского горно-обогатительных комбинатов, а также земель долгосрочного пользования Джамбулской и Южно-Казахстанской областей. Общая площадь Жайрем-Атасуйской СЭЗ 12662 квадратных километра.
Территория Жайрем-Атасуйской СЭЗ является неотъемлемой частью Республики Казахстан.
Статья 2. Жайрем-Атасуйская СЭЗ создана в целях:
- комплексного и эффективного вовлечения экономики региона в международное разделение труда на основе мобилизации ее природного, производственного и интеллектуального потенциала;
- интенсивного развития производительных сил региона, освоения и внедрения в производство современных достижений науки и техники путем активизации предпринимательской деятельности, привлечения иностранного капитала, технологий и управленческого опыта, интенсификации научно-технического и торгово-экономического сотрудничества с зарубежными странами;
- рационального комплексного освоения природных ресурсов территории зоны, увеличения экспортных возможностей региона и республики, развития прозводства импортозаменяющей продукции;
- создания современной производственной и социальной
инфраструктуры;
- решения задач социально-экономического развития региона на основе повышения благосостояния и качества жизни населения.
Реализация целей создания Жайрем-Атасуйской СЭЗ осуществляется на основе развития новых рыночных форм хозяйствования, интеграции экономики региона в мировое хозяйство путем стимулирования предпринимательства (в том числе иностранного), привлечения капиталов, создания совместных предприятий, международных акционерных обществ и консорциумов.
Статья 3. Деятельность юридических и физических лиц (хозяйствующих субъектов) на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ регулируется Законом "О свободных экономических зонах в Казахской ССР", не противоречащим ему законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
В случае отсутствия в законодательстве Республики Казахстан регламентации отдельных вопросов хозяйственной деятельности на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ до внесения соответствующих изменений в Положение о СЭЗ применяются общие нормы действующего законодательства Республики Казахстан.

4-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясы кедендiк шекарасы бар бiртұтас экономикалық кеңестiк болып табылады.
Шекараны аймақ халқының, республиканың, басқа мемлекеттер азаматтарының басып өтуi, нақ осылай тауарлар әкелу және оларды шығару Қазақстан Республикасының шекара және кеден режимi ережелерiне сәйкес ЕЭА-ның басқару органдары белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
2-бөлiм. Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның басқару органдары
5-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясында халық депутаттары Жезқазған облыстық Кеңесi мемлекеттiк өкiмет болып табылады.
Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi ЕЭА территориясындағы жоғары басқару органы болып табылады, ол Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясында тiркелген республикалық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың, кәсiпорындардың, бiрлестiктердiң өкiлдерiнен Жезқазған облысы әкiмiнiң шешiмiмен құрылады.
Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi Қазақстан Республикасының заңдары, осы Ереже мен халық депутаттарының Жезқазған облыстық Кеңесi бекiтетiн Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi туралы Ереже негiзiнде iс-қимыл жасайды.
6-бап.  ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесiнiң төрағасы Кеңестi басқару мәселелерi жөнiнде халық депутаттары Жезқазған облыстық Кеңесiнiң бақылауында болады, Қазақстан Республикасының Президентi тарапынан тағайындалады, соған есеп бередi.
7-бап.  Халық депутаттарының Жезқазған облыстық Кеңесi өз құзырының шегiнде ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесiне мемлекет меншiгiндегi объектiлерге (жер, су, жер қойнауы және басқа да табиғат ресурстары, ұзақ пайдаланылатын үйлер, ғимараттар) иелiк ету хұқын берiп, мемлекет меншiгiндегi объектiлердiң ұтымды пайдалануын бақылау хұқын өзiне қалдырады.
Өздерiне пайдалануға берiлген жер учаскелерiн және басқа да табиғи ресурстарды тиiмдi пайдалану шарттарын бұзған заңды ұйымдар мен азаматтар иесiне келтiрген зиянның есесiн қайтарып, экологиялық жағдайды қалпына келтiрiп, одан әрi пайдалану хұқынан айырылады.
8-бап.  ЕЭА әкiмшiлiк кеңесiнiң құрылымы халық депутаттарының Жезқазған облыстық Кеңесi бекiтетiн басқару схемасымен анықталады.
Өз қызметiнде аймақтық әкiмшiлiк Кеңесi "Қазақ КСР-iндегi еркiн экономикалық аймақ туралы" Заңмен белгiленген мiндеттердi орындайды, сондай-ақ:
- табиғи зiлзала, өндiрiстiк апат, күйреу бола қалған кезде бақылауды жүзеге асырады және ЕЭА халқының қорғалуын ұйымдастыру үшiн жауап бередi, бейбiт уақытта қатер төнiп, төтенше жағдайлар туған кезде халықтың барлық жiктерiнiң дұрыс iс=қимыл жасауға әзiр болуын қамтамасыз етедi;
- ЕЭА-ны дамыту бағдарламасы әзiрленiп, жүзеге асырылуын қамтамасыз етедi. Бұл жөнiнде шешiм қабылдауды кәсiпкерлiктi қолдау, бәсекенi дамыту және монополизмдi шектеу шараларын ескере отырып жүргiзедi;
- республиканың Үкiметi анықтайтын халыққа бiлiм берудiң мемлекеттiк стандарттарын, республиканың халық шаруашылығы үшiн тиiстi республикалық ведомстволармен шарттық негiзде Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясында орналасқан жоғары және арнаулы орта оқу орындарында кадрлар даярлануын қамтамасыз етедi;
- тиiстi ведомстволардың республика үшiн әзiрлейтiннен кем емес нормативтер бойынша оқу орындарын, тәрбие, емдеу-сақтандыру және санитарлық-гигиена мекемелерiн қаржыландыруды жүзеге асырады;
- өзiне табиғи ресурстарды оңтайлы пайдалану, өндiрiстiк қызметтiң аймақтың экологиялық жағдайына зиянды әсер етуiн кемiту жөнiндегi шараларды қамтитын айналадағы табиғи ортаны қорғаудың кешендi бағдарламаларын әзiрлеудi және орындауды жүзеге асырады.

Статья 4. Территория Жайрем-Атасуйской СЭЗ является единым экономическим пространством, имеющим таможенную границу.
Пересечение границы населением региона, гражданами республики, других государств, равно как ввоз и вывоз товаров осуществляется в порядке, устанавливаемом органами управления СЭЗ в соответствии с правилами пограничного и таможенного режима Республики Казахстан.
Раздел 2. Органы управления Жайрем-Атасуйской СЭЗ
Статья 5. Органом государственой власти на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ является Джезказганский областной совет народных депутатов.
Высшим органом управления на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ является административный совет СЭЗ, который образуется решением главы Джезказганской областной администрации из представителей республиканских и местных государственных органов, предприятий, объединений, зарегистрированных на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ.
Административный совет Жайрем-Атасуйской СЭЗ действует на основании законодательства Республики Казахстан, настоящего Положения, Положения об административном совете Жайрем-Атасуйской СЭЗ, утверждаемого Джезказганским областным Советом народных депутатов.
Статья 6. Председатель административного совета СЭЗ подконтролен Джезказганскому областному Совету народных депутатов по вопросам ведения Совета, назначается Президентом Республики Казахстан, которому подотчетен.
Статья 7. Джезказганский областной Совет народных депутатов в пределах своей компетенции передает административному совету право распоряжения объектами государственной собственности (земля, вода, недра и другие природные ресурсы, здания, сооружения длительного пользования), оставляя за собой право контроля за рациональным использованием объектов государственной собственности.
Нарушение юридическими лицами и гражданами условий рационального использования земельных участков и других природных ресурсов, предоставляемых им в пользование, влечет за собой прекращение прав пользования с возмещением нанесенного ущерба владельцу и восстановлением экологической обстановки.
Статья 8. Структура административного совета СЭЗ определяется схемой управления, утверждаемой Джезказганским областным Советом народных депутатов.
В своей деятельности административный совет зоны выполняет функции, определенные Законом "О свободных экономических зонах в Казахской ССР", а также:
- осуществляет контроль и несет ответственность за организацию защиты населения СЭЗ при возникновении стихийных бедствий, производственных аварий, катастроф, обеспечивает подготовку всех слоев населения к правильным действиям в условиях угрозы и возникновения чрезвычайных ситуаций мирного времени;
- обеспечивает разработку и реализацию программ развития СЭЗ. Принятие решений по ним производит с учетом мер по поддержке предпринимательства, развитию конкуренции и ограничению монополизма;
- обеспечивает государственные стандарты народного образования, определяемые Правительством республики, подготовку кадров для народного хозяйства республики в расположенных на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ высших и средних специальных учебных заведениях на договорной основе с соответствующими республиканскими ведомствами;
- осуществляет финансирование учебных заведений, воспитательных, лечебно-профилактических и санитарно-гигиенических учреждений по нормативам, не ниже разрабатываемых соответствующими для республики;
- осуществляет разработку и выполнение комплексных программ охраны окружающей природной среды, включающих в себя мероприятия по оптимизации использования природных ресурсов, снижению отрицательного воздействия производственной деятельности на экологическую обстановку в регионе.

9-бап.  Әкiмшiлiк кеңесiнiң өз құзыры шегiнде қабылдаған шешiмдерiн Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясында iс-қимыл жасайтын барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлер орындауға мiндеттi.
ЕЭА әкiмшiлiк кеңесiнiң, егер бұл қызмет Қазақстан Республикасының заңдарына қайшы келмейтiн болса, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң шаруашылық, қаржы және өзге де қызметiне араласуына хұқы жоқ. ЕЭА әкiмшiлiк кеңесiнiң шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiмен өзара қарым-қатынасының негiзi - шарттар мен контрактiлер.
10-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясында қосалқы аймақ территориясында әлеуметтiк-экономикалық процестiң тиiмдi басқарылуы мен бақылануын қамтамасыз ететiн, олар үшiн ерекше шаруашылық қызмет режимi белгiленетiн мамандандырылған сауда, өндiрiстiк және басқа қосалқы аймақтар құрыла алынады.
3-бөлiм. ЕЭА-дағы шаруашылық қызметтiң негiздерi
11-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-да Қазақстан Республикасының заңдарымен және Ережемен тиым салынбаған болса, кәсiпкерлiк қызметтiң кез келген түрлерi жүзеге асырылады.
Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi мынадай негiздерде ғана:
- егер қызмет территория мен халықтың хауiпсiздiгiне қатер төндiрсе;
- егер қызмет жағдайы немесе оның нәтижесi белгiленген экологиялық талаптарға сәйкес келмесе;
- егер қызмет халықтың денсаулығына немесе адамгершiлiгiне нұқсан келтiрсе;
- егер қызмет тарих, мәдениет ескерткiштерi мен табиғат ескерткiштерiн сақтауға қатер төндiрсе;
- егер қызметке Қазақстан Республикасы қатысатын халықаралық шартпен тиым салынған болса, қызметтiң жекелеген түрлерiне тиым сала алады.
12-бап.  Шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, оның iшiнде ЕЭА территориясында тiркелген, сондай-ақ одан тыс жерлерде тұратын шетелдiктер де аймақ территориясы шегiнде бiрлесiп те, сондай-ақ дербес те инвестицияны жүзеге асыра алады.
Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясынан тыс орналасқан кез келген заңды ұйымдардың заңда белгiленген тәртiппен тiркелгеннен кейiн аймақта өз филиалдарын немесе жаңа кәсiпорындарын құруға хұқы бар.<*>
Ескерту. 12-баптың екiншi бөлiгiне өзгерту енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.10.13. N 1327 қаулысымен.
13-бап.  Шетел инвесторлары Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясында инвестицияны мынадай жолдармен:
- Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiмен бiрлесе ұйымдастырылған кәсiпорындарға өзiндiк үлес қосу;
- өздерiнiң толық иелiгiне жататын кәсiпорындар мен олардың филиалдарын құру;
- мүлiк, акциялар мен басқа да құнды қағаздарды сатып алу;
- жердi пайдалануға, соның iшiнде ұзақ мерзiмге жалдау туралы келiсiмдер пайдалануға хұқық алу;
- пайдалану хұқында және басқа да мүлiктiк хұқықтарда ылтифаттық жасау жолымен жүзеге асыра алады.
ЕЭА территориясында банкi мен сақтандыру салаларында шетел инвестицияларымен кәсiпорындар құруға рұқсат етiледi.
Өнеркәсiптiк және басқа кәсiпорындар, үйлер, ғимараттар, өзге мүлiк, кәсiпорындардың мүлкiне қатысу, акциялар мен басқа да товарлы белгiлер, ноу-хау фирмалық атаулар, шаруашылық қызметтi жүзеге асыру үшiн алынған мүлiктiк хұқық пен табиғат ресурстарын пайдалану хұқығы ЕЭА территориясындағы шетел инвестицияларының негiзi бола алады.

Статья 9. Решения административного совета, принятые в пределах его компетенции, обязательны для исполнения всеми хозяйствующими субъектами, действующими на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ.
Административный совет СЭЗ не имеет права вмешиваться в хозяйственную, финансовую и иную деятельность хозяйствующих субъектов, если эта деятельность не противоречит законодательству Республики Казахстан. Основу взаимоотношений административного совета СЭЗ с хозяйствующими субъектами составляют договора и контракты.
Статья 10. На территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ могут образовываться специализированные торговые, производственные и прочие субзоны, для которых устанавливается особый режим хозяйственной деятельности, обеспечивающий эффективное управление и контроль за развитием социально-экономических процессов на территории субзон.
Раздел 3. Основы хозяйственной деятельности в СЭЗ
Статья 11. В Жайрем-Атасуйской СЭЗ осуществляются любые виды предпринимательской деятельности, если они не запрещены законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
Административный совет Жайрем-Атасуйской СЭЗ может запретить отдельные виды деятельности только на следующих основаниях:
- если деятельность создает угрозу безопасности территории и населению;
- если условия деятельности или ее результат не соответствует установленным экологическим требованиям;
- если деятельность создает угрозу здоровью или нравственности населения;
- если деятельность создает угрозу сохранению памятников истории культуры и памятников природы;
- если деятельность запрещена международным договором, в котором участвует Республика Казахстан.
Статья 12. Хозяйствующие субъекты, в том числе иностранные, зарегистрированные как на территории СЭЗ, так и вне ее, могут осуществлять в пределах территории зоны инвестиции как совместно, так и самостоятельно.
Любые юридические лица, расположенные вне территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ, имеют право на создание в зоне своих филиалов или новых предприятий после регистрации в установленном законом порядке. <*>
Сноска. В части второй заменены слова - постановлением Правительства РК от 13 октября 1995 г. N 1327.
Статья 13. Иностранные инвесторы могут осуществлять инвестиции на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ путем:
- долевого участия в предприятиях, организуемых совместно с хозяйствующими субъектами Республики Казахстан;
- создания полностью принадлежащих им предприятий и их филиалов;
- приобретения имущества, акций и других ценных бумаг:
- приобретения прав пользования землей, в том числе на основе соглашений о долгосрочной аренде;
- путем переуступки права пользования и других имущественных прав. На территории СЭЗ разрешается создание предприятий с иностранными инвестициями в банковской и страховой сферах.
Предметом иностранных инвестиций на территории СЭЗ могут быть промышленные и другие предприятия, здания, сооружения, иное имущество, участие в имуществе предприятий, акций и другие товарные знаки, ноу-хау и фирменные наименования, приобретенные имущественные права и права на использование природных ресурсов для осуществления хозяйственной деятельности.

14-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясындағы шетел инвесторлары қызметiнiң жағдайы Қазақстан Республикасының заңды ұйымдары мен азаматтарының мүлкi мен мүлiктiк хұқығына белгiленген режимге қарағанда қолайсыздау бола алмайды.
Аймақ территориясындағы шетелдiк заңды ұйымдар меншiгiнiң хұқықтық кепiлдiгiн Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi кепiлдi валюта қорын жасау жолымен, сондай-ақ олардың меншiктерiне жататын мүлiктi ұстау жолымен қамтамасыз ете алады.
15-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-та қолда бар немесе құрылатын кәсiпорындар, сондай-ақ ЕЭА территориясынан тысқары орналасқан аймақтағы қолда бар немесе құрылатын кәсiпорындардың филиалдары, бөлiмшелерi мен өкiлдiктерi заңда белгiленген тәртiппен тiркеуiне жатады.<*>
Заңды ұйым болып құрылмай, ЕЭА территориясында тұрақты жеке еңбек қызметiмен шұғылданатын азаматтар заңда белгiленген тәртiппен кәсiпкерлер ретiнде тiркеледi.<*>
ЕЭА-та жаңадан құрылатын кәсiпорындар, филиалдар, бөлiмшелер, өкiлдiктер, қоғамдық және өзге ұйымдар тiркелгеннен кейiн заңды ұйымдар хұқығын алады.
(4-шi бөлiк)  <*>
Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясында тiркелген заңды ұйымдар мен жеке адамдар Қазақстан Республикасының еркiн экономикалық аймақтар туралы Заңы, Қазақстан Республикасының оған қайшы келмейтiн заңдары және осы Ереже шаруашылық қызметтiң субъектiлерiне беретiн барлық хұқықтармен пайдаланады.
Ескерту. 15-шi бапқа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң 1995.10.13.
N 1327 қаулысымен.
16-бап. Қазақстан Республикасының заңдары, осы Ереже немесе құрылтайлық (тiркеушi) құжаттарда алынған мiндеттемелер бұзылған жағдайда Жәйрем-Атасу ЕЭА-тың әкiмшiлiк кеңесi аймақ территориясында шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң қызметiн тоқтау туралы шешiм қабылдауға хұқылы.<*>
Ескерту. 16-баптан сөздер алынып тасталды - ҚРМК-нiң 1995.10.13. N 1327 қаулысымен.
17-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясында тiркелген, Қазақстан Республикасының тiкелей басқаруында болмайтын заңды ұйымдар дербес және ведомстволық бағыныштылықтан тәуелсiз болып табылады.
ЕЭА-тағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлер өзiнiң шаруашылық қызметiнiң нәтижелерi үшiн толық жауапкершiлiкте болады.
Қазақстан Республикасы, халық депутаттарының Жезқазған облыстық кеңесi өз қызметiн аймақта жүзеге асырушы шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң мiндеттемелерi бойынша аймақ территориясында қаржы жауапкершiлiгiн мойнына алмайды.
18-бап.  ЕЭА-та орналасқан және (немесе) тiркелген экономикалық субъектiлер жасайтын шаруашылық қатынастары шарттық негiзде құрылады.
ЕЭА-ның шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi дербестiкпен өндiрiстiк бағдарламаларын жасайды және өндiрген өнiмдерiн (қызметiн) өткiзедi. Меншiктi өндiрiстiң өнiмi, егер Қазақстан Республикасының мемлекетаралық келiсiмдерiнде өзгеше көзделмесе, оны өндiрушiлердiң толық қарауына түседi.
ЕЭА-та Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiмен келiсiм бойынша iс жүргiзу мен бухгалтерлiк есептiң халықаралық стандарттарын қолдануға жол берiледi.

Статья 14. Условия деятельности иностранных инвесторов на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ не могут быть менее благоприятными, чем режим, установленный для имущества и имущественных прав юридических лиц и граждан Республики Казахстан.
Гарантии прав собственности иностранных юридических лиц на территории зоны обеспечиваются административным советом Жайрем-Атасуйской СЭЗ путем создания гарантийного валютного фонда, а также путем залога имущества, находящегося в его собственности.
Статья 15. Имеющиеся или учреждаемые в Жайрем-Атасуйской СЭЗ предприятия, а также имеющиеся или учреждаемые в зоне филиалы, отделения и представительства предприятий, находящихся вне территории СЭЗ подлежат регистрации в установленном законом порядке. <*>
Граждане, занимающиеся постоянной индивидуальной трудовой деятельностью на территории СЭЗ без образовния юридического лица, регистрируются в качестве предпринимателей в установленном законом порядке. <*>
Вновь создаваемые в СЭЗ предприятия, филиалы, отделения представительства, общественные и иные организации приобретают право юридического лица после их регистрации.
Зарегистрированные на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ юридические и физические лица пользуются всеми правами, предоставляемыми субъектам хозяйственной деятельности Законом Республики Казахстан о свободных экономических зонах, не противоречащим ему законодательством Республики Казахстан, настоящим Положением.
Сноска. В статью 15 внесены изменения, часть четвертая исключена - постановлением Правительства РК от 13 октября 1995 г. N 1327.
Статья 16. В случае нарушения законодательства Республики Казахстан, настоящего Положения или обязательств, закрепленных в учредительных (регистрационных) документах, административный совет Жайрем-Атасуйской СЭЗ вправе принять решение о прекращении деятельности хозяйствующего субъекта на территории зоны. <*>
Сноска. В статью 16 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 13 октября 1995 г. N 1327.
Статья 17. Зарегистрированные на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ юридические лица, не находящиеся под непосредственным управлением Республики Казахстан, являются самостоятельными и независимыми от ведомственной подчиненности.
Хозяйствующие субъекты в СЭЗ несут полную ответственность за результаты своей хозяйственной деятельности.
Республика Казахстан, Джезказганский областной Совет народных депутатов на территории зоны не несут финансовой ответственности по обязательствам хозяйствующих субъектов, осуществляющих свою деятельность в зоне.
Статья 18. Хозяйственные отношения, в которые вступают экономические субъекты, расположенные и (или) зарегистрированные в СЭЗ, строятся на договорной основе.
Хозяйствующие субъекты СЭЗ самостоятельно формируют производственные программы и реализуют производимую продукцию (услуги). Продукция собственного производства поступает в полное распоряжение ее производителей, если иное не предусмотрено межгосударственными соглашениями Республики Казахстан.
В СЭЗ допускается применение международных стандартов делопроизводства и бухгалтерского учета по согласованию с Кабинетом Министров Республики Казахстан.

19-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясында тiркелген шаруашылық жүргiзушi субъектiлер сыртқы экономикалық қызметiн дербес жүзеге асырады, меншiктiң түрлерiне қарамастан, отандық және шетел инвесторларының қатысуымен бiрлескен кәсiпорындар құру мәселелерiн шешедi.
20-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi ЕЭА территориясында iс-қимыл жасайтын Қазақстан Республикасы мен басқа да мемлекеттердiң барлық азаматтарының, сондай-ақ кәсiпорындарының, ұйымдары мен мекемелерiнiң хұқықтары мен заңды мүдделерiнiң сақталуына кепiлдiк бередi.
Инвестицияларды мемлекет меншiгiне алуға, сондай-ақ заңға негiзделмеген зорлықпен тартып алу жөнiндегi басқа да шараларға жол берiлмейдi. Сондай-ақ инвестор оның мiндеттемелерiн өтегенге дейiн мүлкiн шығару хұқын уақытша тоқтата тұруды қоспағанда, инвесторланған мүлiкке тиым салуға жол берiлмейдi. Зорлықпен тартып алу сот шешiмi бойынша ғана жүзеге асырыла алады.
21-бап. Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясында тiркелген шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге, шаруашылық режимi өзгерiске ұшырай қалса, бiр жыл бойында олардың тiркелген кезге сәйкес жағдайлар бойынша қызметiн жалғастыруға хұқылы болатынына кепiлдiк берiледi.
22-бап.  Өздерiнiң қызметiн ЕЭА территориясында жүзеге асырушы Қазақстан Республикасы мен басқа да мемлекеттердiң заңды ұйымдары мен азаматтарына лауазымды адамдардың, мемлекеттiк және өзге де органдардың орынсыз килiгуi салдарынан келтiрiлген зияндар соттың немесе төрелiк соттың шешiмi бойынша осы органдар немесе лауазымды адамдар тарапынан өтелуге тиiс.
23-бап.  ЕЭА-та iс-қимыл жасайтын шетел инвесторларына салықтарын төлегеннен кейiн олардың табыс түрiнде, сондай-ақ шетелдiк инвестициялары бар кәсiпорынның жарғы қорындағы үлестiң бәрiн немесе оның жойылуына байланысты алынған сомаларды шетелге аударуға немесе тиiстi валютамен төлем жасауына кепiлдiк берiледi.
Шетелдiк инвесторлардың Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясындағы қызметi нәтижесiнде ұлттық валютамен алған табыстары аймақ территориясында еркiн түрде қайтадан инвестициялана және пайдаланыла алады, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдары мен осы Ережеде көзделген тәртiппен шетелдерге аударыла алады.
24-бап.  Шаруашылық жүргiзушi субъектiлер мен Жәйрем-Атасу ЕЭА әкiмшiлiк кеңесi арасындағы даулар Қазақстан Республикасының сот және төрелiк органдарына немесе тараптардың келiсiмiмен, аралық сотта қаралады.
25-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-да тiркелген отандық және шетел инвесторлары мүлiктi қосалқы жалдау хұқы мен мүлiктiк хұқы бар және жалдау келiсiмiне қол қойған тараптардың немесе олардың заңды iзбасарларының өзара келiсiмiмен пайдалану хұқын бөлiсе алады.
Отандық және шетел инвесторларымен жердi және басқа табиғат ресурстарын, үйлердi, ғимараттарды, жабдықты, өнеркәсiп және басқа кәсiпорындарды пайдалану жөнiндегi жалгерлiк келiсiмдердi тек қана осы келiсiмдерге қол қойған тараптардың немесе олардың заңды iзбасарларының өзара келiсiмiмен не соттың шешiмiмен ғана қарауға болады.

Статья 19. Хозяйствующие субъекты, зарегистрированные на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ, самостоятельно осуществляют внешнеэкономическую деятельность, решают вопросы создания совместных предприятий с участием отечественных и иностранных инвесторов, независимо от форм собственности.
Статья 20. Административный совет Жайрем-Атасуйской СЭЗ гарантирует соблюдение прав и законных интересов всех граждан, а также предприятий, организаций и учреждений Республики Казахстан и других государств, действующих на территории СЭЗ.
Не допускаются национализация, а также не основанные на законе другие меры по принудительному изъятию инвестиций. Не допускается также секвестр инвестированного имущества, за исключением временного приостановления права его вывоза до погашения инвестором его обязательств. Принудительные изъятия могут осуществляться только по решению суда.
Статья 21. Хозяйствующим субъектам, зарегистрировнным на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ, гарантируется в случае изменения хозяйственного режима право продолжения деятельности на условиях, соответствующих моменту их регистрации в течение одного года.
Статья 22. Убытки, причиненные юридическим лицам и гражданам Республики Казахстан и других государств в результате необоснованного вмешательства должностных лиц, государственных органов и иных органов в их деятельность, осуществляемую на территории СЭЗ, подлежат возмещению этими органами либо должностными лицами по решению суда или арбитражного суда.
Статья 23. Иностранным инвесторам, действующим в СЭЗ, гарантируется после выплаты налогов перевод за границу или выплата в соответствующей валюте сумм, полученных ими в виде прибыли, а также в связи с продажей всей или части доли в уставном фонде предприятия с иностранными инвестициями, выходом из него или ликвидацией предприятия.
Прибыли иностранных инвесторов в национальной валюте, полученные ими в результате деятельности на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ, могут свободно реинвестироваться и использоваться на территории зоны, а также переводиться за границу в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
Статья 24. Споры между хозяйствующими субъектами и административным советом Жайрем-Атасуйской СЭЗ рассматриваются в органах суда и арбитража Республики Казахстан или по договоренности сторон - третейском суде.
Статья 25. Отечественные и иностранные инвесторы, зарегистрированные в Жайрем-Атасуйской СЭЗ, обладают правом субаренды имущества и имущественных прав и переуступки прав пользования по обоюдному соглашению сторон, подписавших арендное соглашение, или их правопреемников.
Пересмотр арендных соглашений с отечественными и иностранными инвесторами на пользование землей и другими природными ресурсами, зданиями, сооружениями, оборудованием, промышленными и другими предприятиями допускается только по обоюдному согласию подписавших эти соглашения сторон или их правопреемников, либо по решению суда или арбитражного суда.

4-бөлiм. Жәйрем-Атасу еркiн экономикалық
аймағындағы меншiк қатынастары
және жекешелендiру шарттары
30-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясында меншiктiң барлық түрлерi танылады және заңмен қорғалады, олардың теңдiгi қамтамасыз етiледi.
ЕЭА-ның территориясындағы жер сатылмайды. Әкiмшiлiк кеңес шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге жердi және басқа да табиғи ресурстарды пайдалануға және жалға беру хұқын белгiлейдi.
31-бап.  Қазақстан Республикасының меншiгiндегi және тiкелей басқаруындағы Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясындағы мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң (темiр жол, әуе, теңiз және магистральды труба құбыры көлiгi, республиканың бiртұтас энергетика жүйесiнiң элементтерi) жұмысын ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi республикалық меншiктiң басқа да объектiлерi, оның iшiнде мемлекет республикалық басқару органдарымен ынтымақтастық шарттары негiзiнде үйлестiрiп отырады.
32-бап.  Жәйрем-Атасу әкiмшiлiк кеңесiнiң аймақ территориясындағы республикалық меншiк объектiлерiн мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру жөнiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жасаған жалды республикалық бағдарламаға енгiзуге хұқы бар.
ЕЭА-ның территориясында орналасқан мемлекеттiк меншiк объектiлерiн мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру барысында алынған қаржы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бөлiнедi.
Қазақстан Республикасының иелiгiндегi акцияларды (жарналарды) өткiзуден жекешелендiру барысында алынған қаржыны тиiмдi әрi нысанаға пайдалану мақсатында Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң келiсiмiмен оларды ЕЭА-ны экономикалық және әлеуметтiк дамытудың арнайы құрылған қорына, сондай-ақ ЕЭА-ның кепiлдiк валюта қорына iшiнара жинақтай алады.
33-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi қор корпорациясын құра алады, оның мақсаты ЕЭА территориясының шегiнде табиғат ресурстарын шаруашылық жолмен игеру болып табылады. Корпорация заңдарында көрсетiлген шеңберде жүзеге асырады.
Қор корпорациясы акциясының бақылау пакетi Қазақстан Республикасының қарамағында болады. Бақылау пакетiне иелiк ету хұқы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң келiсiмiмен Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесiне берiледi.
Өз қызметiн жүзеге асыру үшiн корпорация отандық және шетелдiк заем қаржысын тарта алады, Қазақстан Республикасының территориясында және одан тыс жерлерде тарату үшiн акциялар мен облигациялар шығара алады, инвестициялық қызметтi жүзеге асыра алады және кәсiпорындар мен банктер құруға немесе құрысуға қатыса алады.
Корпорацияның қаржы операцияларын, сондай-ақ оның бағалы қағаздармен операцияларын Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттiк банкiнiң еркiн экономикалық аймақтағы тиiстi бөлiмшесi бақылап және реттеп отырады.

Раздел 4. Отношения собственности и условия приватизации
в Жайрем-Атасуйской СЭЗ
Статья 30. На территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ признаются и охраняются законом все формы собственности, обеспечивается их равноправие.
Земля на территории СЭЗ не подлежит продаже. Административный совет определяет порядок предоставления прав пользования и аренды земли и других природных ресурсов хозяйствующим субъектам.
Статья 31. Функционирование объектов государственной собственности на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ, находящихся в собственности и под непосредственным управлением Республики Казахстан (железнодорожный, воздушный, морской и магистрально-трубопроводный транспорт, элементы единой энергетическрй системы республики), равно как и других объектов республиканской собственности, в том числе не подлежащих разгосударствлению и приватизации, координируется административным советом СЭЗ на основе договоров сотрудничества с соответствующими республиканскими органами управления.
Статья 32. Административный совет Жайрем-Атасуйской СЭЗ имеет право вносить предложения по разгосударствлению и приватизации объектов республиканской собственности на территории зоны в общереспубликанскую программу, разрабатываемую Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу.
Средства, полученные в процессе разгосудрствления и приватизации объектов государственной собственности, расположенных на территории СЭЗ, распределяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В целях эффективного и целенаправленного использования средств, полученных в ходе приватизации от реализации принадлежащих Республике Казахстан акций (паев), административный совет Жайрем-Атасуйской СЭЗ по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу может частично аккумулировать их в специально создаваемом фонде экономического и социального развития СЭЗ, а также в гарантийном валютном фонде СЭЗ.
Статья 33. Административный совет Жайрем-Атасуйской СЭЗ может создавать фондовую корпорацию, основной целью которой является хозяйственное освоение природных ресурсов в пределах территории СЭЗ. Корпорация осуществляет все виды хозяйственной деятельности в рамках, допустимых законодательством Республики Казахстан. Контрольный пакет акций фондовой корпорации принадлежит Республике Казахстан. Право распоряжения контрольным пакетом акций передается административному совету Жайрем-Атасуйской СЭЗ по согласованию с Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу.
Для осуществления своей деятельности корпорация может привлекать отечественные и иностранные заемные средства, выпускать акции и облигации для размещения в Республике Казахстан и за ее пределами, осуществлять инвестиционную деятельность и создавать или участвовать в создании предприятий и банков.
Финансовые операции корпорации, а также ее операции с ценными бумагами контролируются и регулируются соответствующим отделением Национального государственного банка Республики Казахстан в свободной экономической зоне.

34-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi аймақ территориясында табиғи ресурстардың кен орындарын барлау мен талдауды Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және минералдық шикiзатты ұқсату туралы кодексiне сәйкес реттеудi қамтамасыз етедi.
35-бап.  Жер учаскелерiн, өсiмдiктер мен жануарлар дүниесi ресурстарын пайдалануға, сондай-ақ Жәйрем-Атасу ЕЭА территориясындағы табиғат ресурстарын барлау мен талдауға байланысты шаруашылық қызметi мемлекеттiк экологиялық сараптаудан өткен жобалар немесе тиiстi ресурстық негiздемелер және Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен аймақтың әкiмшiлiк кеңесi беретiн лицензиялар негiзiнде жүзеге асырылады.
Аталған лицензияларда пайдалы қазбаларды ұқсатудың нақты шарттары, оған қоса өңдеушi кәсiпорындардың салықтары мен басқа да төлемдерiнiң түрлерi мен мөлшерi көрсетiледi. Кен орны үшiн төленетiн ақының мөлшерi белгiленген кезде геологиялық барлау жұмыстарына және минерал-шикiзат базасын жаңғыртуға кеткен шығынның орнын толтыратын қаржы мөлшерiнде ескерiледi.
36-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi төлем шартымен табиғатты пайдалануды ұйымдастырады, сондай-ақ ЕЭА территориясындағы табиғат ресурстарын пайдалану саласындағы шаруашылық қызметтi реттеу тәртiбiн бекiтедi, ол:
- түрлi деңгейдегi басқару органдарының кен қазу және оны пайдалану ережесiнде қарама-қайшылықты және дүдәмалдықты болдырмайтын құзырының ара-жiгiн ашып көрсетудi;
- шетел инвесторларын қоса алғанда барлық шаруашылық субъектiлерiнiң бұрын айтылған жәйттерден басқа уақыттың бәрiнде табиғат ресурстарын iздеуге, барлауға және пайдалануға хұқ алуға бiрдей пұрсаты болуын;
- Қазақстан Республикасы бойынша тұтас алғанда төлемнiң көлемi және дүние жүзiлiк практикада ескерiлген оның мөлшерi мен түрлерiн көздейдi.
5-бөлiм. Салық салу, валюта және
қаржы-несие тетiгi
37-бап.  Еркiн экономикалық аймақта Қазақстан Республикасының
салық жүйесi қолданылады.<*>
Ескерту. 37-бап.жаңа редакцияда берiлген - ҚРМК-iнiң
2.08.1995 ж. N 1069 қаулысымен.
38-бап. 39-бап. <*>
Ескерту. 38 және 39-баптар алынып тасталған - ҚРМК-iнiң
2.08.1995 ж. N 1069 қаулысымен, 40-70-баптар тиiсiнше 38-68-баптар болып саналсын.

Статья 34. Административный совет Жайрем-Атасуйской СЭЗ обеспечивает регулирование разведки и разработки месторождений природных ресурсов на территории зоны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья.
Статья 35. Хозяйственная деятельность, связанная с использованием земельных участков, ресурсов растительного и животного мира, а также разведкой и разработкой природных ресурсов на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ, осуществляется на основании проектов или соответствующих ресурсных обоснований, прошедших государственную экологическую экспертизу, и лицензий, выдаваемых административным советом зоны в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
В указанных лицензиях оговариваются конкретные условия разработки месторождений полезных ископаемых, включая виды и размеры налогов и других платежей предприятий-разработчиков. При определении размера платы за недра учитываются ставки возмещения затрат на геологоразведочные работы и воспроизводство минерально-сырьевой базы.
Статья 36. Административный совет Жайрем-Атасуйской СЭЗ организует специальное природопользование на условиях платности, а также утверждает порядок регулирования хозяйственной деятельности в области эксплуатации природных ресурсов на территории СЭЗ, предусматривающий:
- четкое разграничение компетенций органов управления различных уровней, исключающее противоречивость и неопределенность в правилах доступа к недрам и их использования;
- равный доступ всех хозяйствующих субъектов, включая иностранных инвесторов, к получению прав на поиск, разведку и эксплуатацию природных ресурсов, за исключением заранее оговоренных случаев;
- размеры и виды платежей с учетом их величины в целом по Республике Казахстан и мировой практики.
Раздел 5. Налогообложение, валютный и финансово-кредитный
механизмы
Статья 37. На территории СЭЗ действует налоговая система Республики Казахстан. <*>
Сноска. Статья 37 - в редакции постановления КМ РК от 2 августа 1995 г. N 1069.
Статья 38. Жайрем-Атасуйская СЭЗ имеет самостоятельный бюджет и платежный баланс.
СЭЗ не несет ответственности по платежным обязательствам Республики Казахстан, равно как и республика не несет ответственности по обязательствам Жайрем-Атасуйской СЭЗ и зарегистрированных на ее территории юридических лиц и граждан, занимающихся индивидуальной трудовой деятельностью.
Статья 39. Гарантирование обязательств хозяйствующих субъектов, зарегистрированных на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ, осуществляется административным советом зоны, уполномоченными банками, финансовыми компаниями, учредителями юридических лиц.

48-бап.  Коммерциялық банктер мен шетелдiктердiң қатысуы бар банктердiң қызметiн "Қазақ КСР-iнде банктер мен банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәртiппен Қазақстан Республикасының Ұлтмембанкiнiң бөлiмшесi лицензиялайды.
49-бап.  ЕЭА-ның iшкi нарығындағы айналымда Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы жүредi.
Шетел валютасы мен шетел валютасындағы төлем құжаттарын пайдалануға Қазақстан Республикасының Ұлтмембанкi белгiленген тәртiппен аймақ әкiмшiлiгiнiң кеңесiмен келiсiм бойынша жол берiледi.
50-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның шетел мемлекеттерiмен есеп айырысуы тараптардың келiсуi бойынша кез келген валютамен жүргiзiледi.
51-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясында шетел валютасының қолма-қол қолданылмай айналыста болуына жол берiледi. Қолма-қол қолданыс нысанында болмайтын шетел валютасын алу және онымен есеп айырысуды жүзеге асыру хұқы аймақтың территориясында тiркелген, iс-қимыл жасайтын және тұратын барлық заңды ұйымдар мен азаматтарға қолданылады.
52-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-да iс-қимыл жасайтын шетелдiк инвесторлардың қолданып жүрген заңдарға сәйкес Қазақстан Республикасының барлық территориясында тиiстi қаржыны жұмсауға хұқы бар республикалық және шетелдiк валютамен банктерде шоттары бола алады.
Аймақта iс-қимыл жасайтын инвесторлар өз шоттарындағы республика валютасындағы сомаларын шет елге аудару үшiн, аймақта бекiтiлген сату, сатып алу нысандары шеңберiнде қалыптасқан бағамдары бойынша (биржалық сауда, аукцион және басқа да нысандары) шетел валютасын сатып ала алды.
53-бап.  Әкiмшiлiк кеңесiнiң Қазақстан Республикасы Ұлтмембанкiнiң келiсуi бойынша меншiк нысандарына қарамастан, кәсiпорындарға, бiрлестiктер мен ұйымдарға, шетелдiктердiң қатысуы бар кәсiпорындарға, азаматтарға ЕЭА территориясында арнайы сауда мен қызмет көрсетудi жүзеге асыруына рұқсат беруге хұқы бар.
54-бап.  Аймақ территориясында тауарлар мен қызмет көрсетудiң барлық түрлерiне еркiн баға түзу режимi жүредi.
6-бөлiм. Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның кеден
режимiнiң және Қазақстан Республикасының
басқа аймақтарымен және шетел
мемлекеттерiмен тауар айырбасының
негiздерi
55-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясында айрықша кеден режимi қолданылады.
ЕЭА-ның территориясында кедендiк бақылауды жүзеге асыру үшiн аймақтың әкiмшiлiк кеңесiне бағынатын арнаулы кеден басқармасы құрылады.
ЕЭА-ның кеден басқармасының қызметi "Қазақ КСР-iндегi экономикалық аймақтар туралы" Заңмен, Қазақстан Республикасының оған қайшы келмейтiн заңдарымен реттеледi және ЕЭА-ның бюджетi арқылы қаржыландырылады.

Статья 48. Расчеты Жайрем-Атасуйской СЭЗ с иностранными государствами ведутся в любой валюте по согласованию сторон.
Статья 49. На территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ допускается безналичное обращение иностранной валюты. Право приобретения и осуществления расчетов в иностранной валюте в безналичной форме распространяется на всех юридических лиц и граждан, зарегистрированных, действующих и проживающих на территории зоны.
Статья 50. Иностранные инвесторы, действующие на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ, могут иметь счета в республиканской и иностранной валюте в банках с правом расходования соответствующих средств на всей территории Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством.
Для перевода сумм со своих счетов в республиканской валюте за границу иностранные инвесторы, действующие в зоне, могут приобретать иностранную валюту по курсам, складывающимся в рамках санкционированных в зоне форм купли и продажи валюты (биржевая торговля, аукцион и другие формы).
Статья 51. Административный совет по согласованию с Нацгосбанком Республики Казахстан имеет право разрешать предприятиям, объединениям и организациям, независимо от форм собственности, предприятиям с иностранным участием, гражданам осуществлять специализированную торговлю и оказание услуг на территории СЭЗ на свободно конвертируемую валюту.
Статья 52. На территории зоны действует режим свободного ценообразования на все виды товаров и услуг.
Раздел 6. Основы таможенного режима Жайрем-Атасуйской СЭЗ
и товарообмена с другими регионами Республики
Казахстан и зарубежными государствами
Статья 53. На территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ действует особый таможенный режим.
Для осуществления таможенного контроля на территории СЭЗ создается специальное таможенное управление, подчиненное административному совету зоны.
Деятельность таможенного управления СЭЗ регламентируется Законом "О свободных экономических зонах в Казахской ССР", не противоречащим ему законодательством Республики Казахстан и финансируется из средств бюджета СЭЗ.
Статья 54. Обмен товарами и услугами между отечественными и иностранными хозяйствующими субъектами, находящимися как на территории СЭЗ, так и вне ее, осуществляется в любых допустимых законодательством Республики Казахстан формах товарообменных операций.
Административный совет Жайрем-Атасуйской СЭЗ вправе определять перечень и квоты сырьевых товаров, вывозимых из зоны без дополнительной переработки.
Статья 55. Ввоз товаров и услуг на территорию Жайрем-Атасуйской СЭЗ освобожден от ограничений за исключением случаев, когда товары и услуги создают угрозу безопасности территории и населения, не соответствуют экологическим и техническим стандартам, представляют угрозу здоровью, нравственности граждан, сохранности памятников культуры и природы.

56-бап.  ЕЭА-ның территориясында, сондай-ақ одан тыс жерлерде орналасқан отандық және шетелдiк шаруашылық субъектiлер арасында тауарлар мен қызмет алмасу Қазақстан Республикасының заңдарында жол берiлген кез келген товар алмасу операциялары нысанында жүзеге асырылады.
Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның әкiмшiлiк кеңесi аймақтан қосымша өңдеусiз әкетiлген шикiзат тауарларының тiзбесi мен квотасын айқындап беруге хұқылы.
57-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясына тауарлар мен қызмет түрлерiн әкелуге тауарлар мен қызмет түрлерi территория мен халықтың хауiпсiздiгiне қатер төндiретiн, экология және техникалық стандарттарға сай келмейтiн, халықтың денсаулығына, азаматтардың адамгершiлiгiне, мәдениет пен табиғат ескерткiштерiнiң сақталуына қатер төндiретiн жағдайлардан басқа уақытта шек қойылмайды.
58-бап.  Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясында өндiрiлген тауарларды экспортқа шығарғанда, Қазақстан Республикасының үкiметаралық келiсiмдерiмен әкетiлуi шектелген тауарлардан басқалары, квоталау мен лицензиялаудан босатылады.
Тауар Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тиiстi Ереженiң талаптарын қанағаттандырса, аймақта өндiрiлген болып саналады.
59-бап.  Аймақта пайдалануға арналған тауарлар мен қызмет түрлерiнiң импорты, Қазақстан Республикасының арнаулы ережелерi мен үкiметаралық келiсiмдерi бойынша импорты жүзеге асырылатын тауарлардан (қызмет түрлерiнен) басқалары, квота мен лицензиядан босатылады.
Импортқа әкелiнген тауарларды Қазақстан Республикасының өзге аймақтарының және басқа мемлекеттердiң территорияларына кейiннен қайталап экспортқа шығару жалпы негiзде жүзеге асырылады.
Аймақ территориясы бойынша темiржол, авиация және теңiз көлiгi арқылы жүзеге асырылатын өткiншi жүктер мен жолаушыларды тасымалдау, сондай-ақ байланыс қызметi мен электр қуатын тұтыну Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен тарифтер бойынша төленедi және оларға аймақтың әкiмшiлiк кеңесi белгiлеген салық және кедендiк баж салықтары салынбайды.
Жәйрем-Атасу ЕЭА-ның территориясы арқылы Қазақстан Республикасының өзге өңiрлерiне тауарларды экспортқа және импортқа шығару қандай да болсын кедендiк баж салықтарынсыз жүзеге асырылады.
7-бөлiм. Жәйрем-Атасу ЕЭА-дағы еңбек қатынастары
60-бап.  Еркiн экономикалық аймақта Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңдарының ЕЭА туралы заңға қайшы келмейтiн ережелерi қолданылады.

Статья 56. Экспорт произведенных на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ товаров освобождается от квотирования и лицензирования, кроме товаров, вывоз которых ограничивается межправительственными соглашениями Республики Казахстан.
Товар считается произведенным в зоне, если он удовлетворяет требованиям соответствующего Положения, утвержденного Правительством Республики Казахстан.
Статья 57. Импорт товаров и услуг для использования в зоне освобождается от квот и лицензий, кроме товаров (услуг), импорт которых осуществляется по специальным правилам и межправительственным соглашениям Республики Казахстан.
Последующий реэкспорт импортируемых товаров на территорию иных регионов Республики Казахстан и других государств осуществляется на общих основаниях.
Перевозки транзитных грузов и пассажиров по территории зоны, осуществляемые железнодорожным, авиационным и морским транспортом, а также услуги связи и потребление электроэнергии оплачиваются по тарифам, утвержденным Кабинетом Министров Республики Казахстан, и не облагаются налогом и таможенными пошлинами, устанавливаемыми административным советом зоны.
Экспорт и импорт товаров через территорию Жайрем-Атасуйской СЭЗ на территорию иных регионов Республики Казахстан осуществляется без каких-либо таможенных пошлин.
Раздел 7. Трудовые отношения в Жайрем-Атасуйской СЭЗ
Статья 58. В свободной экономической зоне действуют положения законодательства о труде Республики Казахстан в части, не противоречащей Закону о СЭЗ.
Статья 59. Юридические лица и другие хозяйствующие субъекты, зарегистрированные и осуществляющие свою деятельность на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ, в приоритетном порядке, определяемом административным советом зоны, привлекают для работы на предприятиях зоны местные трудовые ресурсы и участвуют в их обучении и переквалификации.
Часть прибыли, направляемой на обучение и переквалификацию граждан Республики Казахстан, может по решению административного совета Жайрем-Атасуйской СЭЗ освобождаться от налогов.
Статья 60. Трудовые отношения, включая вопросы найма и увольнения, режима труда и отдыха, социальных гарантий и компенсаций, на предприятиях СЭЗ регулируются коллективными договорами (соглашениями) и индивидуальными трудовыми договорами (контрактами).
Условия коллективных и индивидуальных трудовых договоров не могут ухудшать положения работников предприятий и организаций, зарегистрированных и действующих на территории Жайрем-Атасуйской СЭЗ, по сравнению с условиями, предусмотренными действующим законодательством Республики Казахстан.
Условия и размеры оплаты труда, а также другие виды доходов работников устанавливаются предприятиями и организациями, осуществляющими деятельность на хозрасчетной основе, самостоятельно за счет собственных средств; бюджетными организациями и учреждениями - за счет средств бюджета СЭЗ и местных бюджетов.
Вопросы оплаты труда, предоставления отпусков, пенсионного обеспечения иностранных работников предприятий определяются индивидуальными контрактами. Полученные этими работниками доходы в иностранной валюте могут беспрепятственно переводиться за границу.