Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жанындағы Статистика және есепке алу жөнiндегi ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңес туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 8 қыркүйек 1992 ж. N 751. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.05.31. N 537 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жанындағы Статистика және есепке алу жөнiндегi ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңес туралы осыған қоса берiлген ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жанындағы Статистика және есепке алу жөнiндегi ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңестiң құрамы қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 8 қыркүйектегi
N 751 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Статистика және талдау
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жанындағы Статистика
және есепке алу жөнiндегi ведомствоаралық
ғылыми-әдiснамалық кеңес туралы
Ереже
1. Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жанындағы Статистика және есепке алу жөнiндегi Ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңес* өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарын, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулыларын және осы Ереже басшылыққа алады.
Ескерту. Бұдан былай текст бойынша - Ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңес.
2. Қазақстан Республикасының Мемстаткомы жанындағы Ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңес Қазақ КСР Министрлер Кабинетiнiң "Қазақ КСР-iнiң Статистика және талдау жөнiндегi облыстық және Алматы қалалық басқармаларының мәселелерi" деген 1991 жылғы 28 ақпандағы N 141 қаулысына және Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Республиканың халық шаруашылығында бухгалтерлiк есеп пен статистика жүйесiн жетiлдiру мәселелерi" деген 1992 жылғы 31 наурыздағы N 306 қаулысына сәйкес құрылады.
3. Ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңестiң негiзгi мiндетi аса маңызды статистикалық байқаулар жүргiзу, мемлекеттiк статистиканы жетiлдiру мен экономикалық талдауды тереңдету, республика халық шаруашылығында бастапқы есепке алу мен есептiлiктi жолға қою жөнiндегi келiсiлген әрi бiрлескен iс-қимылды жүзеге асыру, мемлекеттiк статистика көрсеткiштерiнiң жүйесi мен халық шаруашылығындағы бастапқы есептiң нарықтық экономика жағдайында шаруашылық жүргiзу талаптарына әрi халықаралық тәжiрибеде қабылданған ережелерiне сәйкес қамтамасыз ету және осы мәселелердi экономикалық ведомстволардың, ғылыми мекемелердiң және экономикалық мемлекеттiк емес құрылымдардың жұмысында жүзеге асыру жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу хақында Қазақстан Республикасының Мемстаткомы, министрлiктер, ведомстволар, әкiмдер әзiрлеген әдiснамалық және ұйымдық мәселелердi қарау болып табылады.

О Межведомственном научно-методологическом совете по статистике и учету пpи Госудаpственном комитете Республики Казахстан по статистике и анализу
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 8 сентябpя 1992 года N 751. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 31 мая 2005 г. N 537 (P050537)
Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Межведомственном научно-методологическом совете по статистике и учету при Государственном комитете Республики Казахстан по статистике и анализу.
2. Утвердить состав Межведомственного научно-методологического совета по статистике и учету при Государственном комитете Республики Казахстан по статистике и анализу согласно приложению.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 8 сентября 1992 г. N 751
П О Л О Ж Е Н И Е
о Межведомственном научно-методологическом совете
по статистике и учету при Государственном комитете
Республики Казахстан по статистике и анализу
1. Межведомственный научно-методологический совет по статистике и учету при Государственном комитете Республики Казахстан по статистике и анализу<*> в своей деятельности руководствуется Конституцией и законами Республики Казахстан, постановлениями Кабинета Министров Республики Казахстан и настоящим Положением.
Сноска. В дальнейшем по тексту - Межведомственный научно-методологический совет.
2. Межведомственный научно-методологический совет при Госкомстате Республики Казахстан образуется в соответствии с постановлением Кабинета Министров Казахской ССР от 28 февраля 1991 г. N 141 "Вопросы Государственного комитета Казахской ССР по статистике и анализу, областных и Алма-Атинского городского управлений по статистике и анализу" и постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 31 марта 1992 г. N 306 "Вопросы совершенствования системы бухгалтерского учета и статистики в народном хозяйстве республики".
3. Основной задачей Межведомственного научно-методологического совета является рассмотрение методологических и организационных вопросов, подготовленных Госкомстатом Республики Казахстан, министерствами, ведомствами, главами администраций по проведению важнейших статистических наблюдений, совершенствованию государственной статистики и углублению экономического анализа, осуществлению согласованных и совместных действий по налаживанию первичного учета и отчетности в народном хозяйстве республики, обеспечению соответствия системы показателей государственной статистики и первичного учета в народном хозяйстве требованиям хозяйствования в условиях рыночной экономики и принятым в международной практике правилам и выработке рекомендаций по осуществлению этих вопросов в работе экономических ведомств, научных учреждений и негосударственных структур экономики.

4. Ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңес негiзi мiндеттерiне сәйкес мынадай негiзгi бағыттар бойынша:
а) статистикалық ақпарат пен статистикалық көрсеткiштердiң ғылыми негiзделген жүйесiн пайдалана отырып республиканың және оның аймақтарының әлеуметтiк-экономикалық даму үрдiстерiн қорытып, терең талдау жасауға қажет жаңа әдiснамалық қағидалар түзу және қолданылып жүргендерiн жетiлдiру;
б) республиканың және оның аймақтарының әлеуметтiк-экономикалық дамуының ерекшелiктерiн ескере отырып, аймақтық статистика көрсеткiштерiнiң ғылыми негiзделген жүйесiн жасау;
в) есепке алу, талдау және статистика жөнiндегi жаңа ғылыми зерттеулер жүргiзу, әрi осы мақсатта республиканың және оның аймақтарының халық шаруашылығының түрлi салаларында эксперименттiк әзiрлемелер жүргiзу қажеттiлiгiн анықтау;
г) республиканың басқару органдарында, халық шаруашылығы салаларында, ғылыми және практикалық қызметте статистикалық және экономикалық талдаудың осы заманғы әдiстерi мен тәсiлдерiн пайдалану және қолдану арқылы ғылыми және практикалық жұмыстардың деңгейiн көтеру;
д) әлеуметтiк мәселелер бойынша қоғамдық пiкiрдi статистикалық зерделеу және соның негiзiнде республиканың және оның жекелеген аймақтарындағы халықтың әлеуметтiк-экономикалық жағдайы мен өмiр салтын сипаттайтын қорытынды көрсеткiштер әзiрлеу;
е) басқа мемлекеттiк статистикалық жұмыс практикасындағы озық тәжiрибенi зерделеу және кеңiнен қолдану, статистикалық әзiрлемелердi халықаралық стандарттарға көшiру, статистикалық көрсеткiштердiң аттас ұлттық және халықаралық жүйелерiнiң салыстырмалылығын қамтамасыз ету;
ж) Мемстатком мен республиканың басқа да экономикалық ведомстволары бастапқы есепке алу мен статистика жүйесiн жетiлдiрудiң аса маңызды мәселелерi бойынша әзiрлеген нормативтiк құжаттардың жобаларын жасау; республикада барынша үлкен мемлекеттiк статистикалық байқауларды ұйымдастыру мен өткiзу бағыттарды қарап, ұсыныстар бередi.
5. Ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңес өзiне жүктелген мәселелердi орындау мақсатында:
өз құзырының шегiнде республиканың аумағында орналасқан министрлiктердiң, ведомстволардың, бiрлестiктердiң, кәсiпорындардың, ұйымдардың және мекемелердiң пайдалануы үшiн ұсыныстар мен шешiмдер қабылдайды;
Ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңес өзiнiң жылдық жұмыс жоспарына сәйкес кеңестiң мәжiлiсiн өткiзедi, ол жылына үш реттен кем өткiзiлмеуге тиiс;
Ведомствоаралық кеңестiң жұмыс жоспары Ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңес мүшелерiнiң, Қазақстан Республикасы Мемстаткомының бөлiмдерi мен басқармаларының және оның қарауындағы ұйымдар мен мекемелердiң ұсыныстары негiзiнде жасалады. Жұмыс жоспары Ведомствоаралық ғылыми-әдiснамалық кеңестiң мәжiлiсiнде қаралып бекiтiледi.

4. В соответствии с основной задачей Межведомственный научно-методологический совет рассматривает и дает рекомендации по следующим основным направлениям:
а) разработка новых и совершенствование действующих методологических положений, необходимых для обобщения и глубокого анализа тенденций социально-экономического развития республики и ее регионов с использованием научно обоснованной системы статистической информации и статистических показателей;
б) создание научно обоснованной системы показателей региональной статистики с учетом особенностей социально-экономического развития республики и ее регионов;
в) новые научные исследования и практические работы по учету, анализу и статистике, определение необходимости проведения в этих целях экспериментальных разработок в различных отраслях народного хозяйства республики и ее регионов;
г) повышение уровня научных и практических работ с использованием и применением современных методов и приемов статистического и экономического анализа в органах управления республики, отраслях народного хозяйства, научной и практической деятельности;
д) проблемы статистического изучения общественного мнения по социальным вопросам и разработанные на этой основе обобщенные показатели, характеризующие социально-экономические условия и образ жизни населения республики, отдельных ее регионов;
е) изучение и широкое применение передового опыта других государств в практике статистической работы, перевод статистических разработок на международные стандарты, обеспечение сопоставимости одноименных национальных и международных систем статистических показателей;
ж) проекты нормативных документов по важнейшим вопросам совершенствования системы первичного учета и статистики, организации и проведению в республике наиболее крупных государственных статистических наблюдений.
Межведомственный научно-методологический совет в целях выполнения возложенных на него задач:
принимает в пределах своей компетенции рекомендации и решения для использования их министерствами, ведомствами, объединениями, предприятиями, организациями и учреждениями, находящимися на территории республики, в работе по статистике и учету;
проводит заседания Межведомственного научно-методологического совета в соответствии с годовым планом его работы, но не реже 3 раз в год.
План работы Межведомственного научно-методологического совета составляется на основе предложений членов совета, управлений и отделов Госкомстата Республики Казахстан и подведомственных ему организаций и учреждений. Проект плана рассматривается и утверждается на заседании Межведомственного научно-методологического совета.