Шетелдердегi қазақ диаспорасының өкiлдерiн Қазақстан Республикасында болған кезiнде әлеуметтiк-экономикалық жеңiлдiктермен қамтамасыз ету туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 23 қыркүйек 1992 ж. N 791. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
Қазақстанмен танысу үшiн сапарда жүрген, еңбек контракттары бойынша жұмысқа, экономикалық қарым-қатынастарды жолға қою мен қайырымдылық iстерi бойынша, туған-туысқандарымен дидарласып қайтуға, сондай-ақ оқуға түсу үшiн келген шетелдердегi қазақ диаспорасы өкiлдерiнiң республика территориясында жүрiп-тұруына қолайлы жағдайлар туғызу мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Шетелдiк қазақ диаспорасының өкiлдерiне Қазақстан территориясында болған кезiнде ведомстволық бағынысына қарамастан мейманханалардағы жамбаспұл үшiн, республикалық әуе жолдары ұшақтары мен республика iшiндегi темiр жол көлiгiне алынған билет үшiн республика азаматтарына белгiленген төлеу тәртiбi қолданылатын болсын.
2. Басқа мемлекеттердiң азаматтары болып табылатын қазақ жiгiттерi мен қыздарына кәсiптiк-техникалық, орта арнаулы және жоғары оқу орындарына, аспирантураға оқуға түсулерiне, сондай-ақ тағылымдамадан өтулерiне Қазақстан Республикасының азаматтарымен бiрдей хұқық берiлсiн, олар стипендиямен, басқа да қажеттi материалдық жағдайлармен мемлекет есебiнен қамтамасыз етiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi бiр ай мерзiм iшiнде басқа мемлекеттердiң азаматтары саналатын қазақ жастарын бiлiми және кәсiби бейiмдеудiң, оларды әлеуметтiк-экономикалық қолдаудың бағдарламасын және ведомстволық бағынысына қарамастан орта арнаулы және жоғары оқу орындарына оқуға қабылдау шарттарын әзiрлеп, оны Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзетiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне, облыстардың әкiмдерiне, Алматы қаласының әкiмiне басқа елдерде тұратын қазақ ұлтының адамдарына өндiрiстiк ғимараттар, тұрғын үйлер салуға жер учаскелерiн бөлуде, тұрғын үй құрылысы кооперациясына қатысуда, асханаларды, дүкендердi, тұрмыстық қызмет шеберханаларын жалға алуда, бiрлескен кәсiпорындар құруда, мемлекеттiк меншiктiң барлық нысандарын жекешелендiру жөнiндегi аукциондарға қатысуда белгiлi бiр жеңiлдiктер мен басымдықтар беру жөнiнде шаралар қолдану ұсынылсын.
5. Мыналар:
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi-шетелдiк қазақ диаспорасы өкiлдерiнiң республикамызда болған кезiнде олардың емдеу-сауықтыру жәрдемiн пайдалануының тәртiбiн белгiлесiн, республика азаматтарына ортақ негiзде санаторийлiк-курорттық емделулерiн қамтамасыз етсiн;
Қазақстан Республикасының Туризм, дене мәдениетi және спорт министрлiгi - мүдделi ұйымдармен бiрлесiп, шетелдiк отандастардың ұлттық-этникалық мүддесiн ескере отырып, республикамыздың аймақтары бойынша таныстық сапарлары үшiн арнайы туристiк маршруттар белгiлесiн;
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi - шетелдiк қазақ диаспорасы өкiлдерiне белгiленген тәртiп бойынша республикамызға келу визасын беру және "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңға сәйкес республика азаматтығын алуға қатысты құжаттарды ресiмдеу шараларын белгiлесiн;
Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi - шетелдiк қазақ диаспорасының келген өкiлдерiнiң уақтылы тiркелуi мен олардың республика территориясында жүрiп-тұруына қажеттi құжаттарды әзiрлеу жөнiнде тиiстi шаралар қолдансын. "Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заңға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығын алуға ниет бiлдiрген әрi түпкiлiктi тұруға рұқсат алған азаматтардың қажеттi iс қағаздарын ресiмдеудi қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

Об обеспечении социально-экономических льгот пpедставителям заpубежной казахской диаспоpы в пеpиод пpебывания в Республике Казахстан
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 23 сентябpя 1992 года N 791 (Извлечение). Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124)
В целях создания благоприятных условий для пребывания на территории республики представителей зарубежной казахской диаспоры, совершающих ознакомительную поездку, прибывших на работу по трудовым контрактам, для налаживания экономического сотрудничества и благотворительной деятельности, посещения родственников и поступления на учебу, Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Распространить на представителей зарубежной казахской диаспоры в период их пребывания на территории Казахстана установленный для граждан республики порядок оплаты за проживание в гостиницах, независимо от ведомственной принадлежности, приобретения билетов на самолеты республиканских авиалиний и на железнодорожный транспорт внутри республики.
2. Предоставить юношам и девушкам казахской национальности, являющимся гражданами других государств, право поступления на учебу в профессионально-технические, средние специальные и высшие учебные заведения, в аспирантуру и стажировку наравне с гражданами Республики Казахстан, обеспечить их стипендией и необходимыми материальными условиями за счет государства.
4. Рекомендовать Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу, главам областных, Алма-Атинской городской администраций принять меры по предоставлению лицам казахской национальности, проживающим в других странах, определенных льгот и приоритетов в отводе земельных участков под застройку производственных зданий, жилья, участия в жилищно-строительной кооперации, получения в аренду столовых, магазинов, мастерских бытового обслуживания, создания совместных предприятий, участия на аукционах по приватизации всех форм государственной собственности.
5. Поручить:
Министерству здравоохранения Республики Казахстан определить порядок пользования представителями зарубежной казахской диаспоры лечебно-профилактической помощью в период пребывания их на территории республики, обеспечения санаторно-курортным лечением на общих основаниях с гражданами республики;
Министерству туризма, физической культуры и спорта Республики Казахстан совместно с заинтересованными организациями разработать специальные туристские маршруты для ознакомительных поездок зарубежных соотечественников по регионам республики с учетом национально-этнических интерсов;
Министерству иностранных дел Республики Казахстан разработать меры по выдаче в установленном порядке представителям зарубежной казахской диаспоры виз для въезда на территорию республики и оформлению документов для получения гражданства республики в соответствии с законом "О гражданстве Республики Казахстан";
Министерству внутренних дел Республики Казахстан принять соответствующие меры по своевременной регистрации прибывших представителей зарубежной казахской диаспоры и оформлению документов на проживание и передвижение по территории республики. Обеспечить оформление необходимых документов лицам, получившим разрешение на постоянное жительство и изъявившим желание принять гражданство Республики Казахстан в соответствии с Законом "О гражданстве Республики Казахстан".
Премьер-министр
Республики Казахстан