Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау туралы Ереженi бекiту жөнiнде
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1992 жылғы 29 қыркүйек N 811. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.10.18. N 1284 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және минералдық шикiзатты ұқсату туралы Кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау туралы қоса берiлiп отырған Ереже бекiтiлсiн. Ереже қол қойылған сәттен бастап күшiне енсiн.
2. Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi 1992 жылғы 25 қыркүйекке дейiн Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органдарының құрылымын, штаттарын белгiлесiн және Жер қойнауын қорғау мен минералдық ресурстарды ұдайы өндiру қорының есебiнен осы органдарды ұстауға кететiн шығындар сметасын бекiтсiн.
3. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi қылмыстық жауапкершiлiкке апаратын тәртiп бұзушылықтар болған жағдайда Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және минералды шикiзатты ұқсату жөнiндегi Кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң Жер қойнауын қорғау және пайдалану жөнiндегi мемлекеттiк бақылау органдарына және халық депутаттары жергiлiктi Кеңестерiне жер қойнауын қорғауды жүзеге асыруда барынша көмек көрсететiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiпте жұмысты хауiпсiз жүргiзудi қадағалау және кен қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi 1992 жылғы 1 қарашаға дейiн Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiне, оның жергiлiктi органдарына жер қойнауын қорғау, минералды шикiзатты ұқсату және геологиялық-маркшейдерлiк бақылау бойынша барлық құжаттардың қазiргi iс номенклатурасына сәйкес (техникалық, нормативтiк, өндiрiстiк қатынасхаттар, анықтамалар, ақпараттар, есептер) өткiзiп берiлуiн қамтамасыз етсiн.
5. Пайдалы қазбаларды шығаратын және жер қойнауын басқа мақсаттарда пайдаланатын министрлiктер, ведомстволар, кәсiпорындар мен ұйымдар:
1992 жылғы 1 желтоқсанға дейiн қойнауы мен минералдық шикiзатты ұқсату жөнiндегi заңға қайшы келетiн нормативтiк актiлердi қайта қарайтын және жоятын;
1993 жылдың 1 қаңтарына дейiн Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi пайдаланылмайтын пайдалы қазбалардың кен орындарын және олар туралы ақпаратты Қазақстан Республикасының бiртұтас мемлекеттiк жер қойнауы қорына өткiзетiн;
1993 жылдың 1 шiлдесiне дейiн минералдық шикiзат (оның iшiнде минералдық шикiзаттың техногендiк туындыларын) өндiретiн және ұқсататын кәсiпорындар объектiлерiн түгендейтiн және оларды жер қойнауы жөнiндегi заңға сәйкес Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң органдарында тiркейтiн;
1993 жылдың 1 шiлдесiне дейiн Қазақстан Республикасының жер қойнауы және минералдық шикiзатты ұқсату жөнiндегi Кодексiне сәйкес жер қойнауының иесi - Қазақстан Республикасының өкiлi болып табылатын органдармен жер қойнауын пайдалануға байланысты шарт жасасатын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 29 қыркүйектегi
N 811 қаулысымен
Бекiтiлген
Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға
мемлекеттiк бақылау туралы
Ереже

Об утвеpждении Положения о Госудаpственном контpоле за охpаной и пользованием недpами
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 29 сентябpя 1992 года N 811. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 октября 1996 г. N 1284 ~P961284
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Государственном контроле за охраной и пользованием недрами. Ввести в действие Положение с момента его подписания.
2. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан до 25 сентября 1992 г. определить структуру, штаты и утвердить смету расходов на содержание органов Государственного контроля за охраной и пользованием недрами за счет фонда на охрану недр и воспроизводство минеральных ресурсов.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан оказывать всемерное содействие в осуществлении охраны недр органам Государственного контроля за охраной и пользованием недрами Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан и местным Советам народных депутатов, в случаях нарушений, влекущих за собой уголовную ответственность согласно Кодексу Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья.
4. Государтвенному комитету Республики Казахстан по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору до 1 ноября 1992 г. обеспечить передачу Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан и его органам на местах всю документацию (техническую, нормативную, производственную переписку, справки, информации, отчеты в соответствии с действующей номенклатурой дел) по охране недр, переработке минерального сырья и геолого-маркшейдерскому контролю.
5. Министерствам, ведомствам, предприятиям и организациям, разрабатывающим полезные ископаемые и использующим недра в иных целях, произвести до:
1 декабря 1992 г. пересмотр и отмену нормативных актов, противоречащих законодательству о недрах и переработке минерального сырья;
1 января 1993 г. передачу Министерству геологии и охраны недр неэксплуатируемых месторождений полезных ископаемых и информацию по ним в единый государственный фонд недр Республики Казахстан;
1 июля 1993 г. инвентаризацию объектов предприятий по добыче и переработке минерального сырья, в том числе техногенных образований минерального сырья, и их регистрацию в соответствии с требованиями законодательства о недрах в органах Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан;
1 июля 1993 г. заключение договора на пользование недрами с органами, представляющими собственника недр - Республику Казахстан, согласно Кодексу Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 29 сентября 1992 г. N 811
П О Л О Ж Е Н И Е
о Государственном контроле за охраной
и пользованием недрами

1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының Жер қойнауы және минералдық шикiзатты ұқсату туралы Кодексiне сәйкес жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органдарының мақсаттарын, мiндеттерiн, хұқықтары мен жауапкершiлiгiн белгiлейдi және меншiк нысандарына, қай ведомствоға жататынына қарамастан, геологиялық барлау жұмыстарын, пайдалы, қазбалардың (оның iшiнде су-минералдық ресурстардың) кен орындарын өңдеудi және минералдық шикiзатты ұқсатуды жүзеге асыратын немесе жер қойнауын басқа мақсаттарға пайдаланатын барлық заңды ұйымдар мен жеке адамдарға мiндеттi болып табылады.
2. Жер қойнауын қорғауға, минералдық шикiзатты ұтымды және кешендi пайдалануға мемлекеттiк бақылау Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң Мемлекеттiк бақылау органдары, сондай-ақ өндiрушi және ұқсатушы кәсiпорындардың геологиялық және маркшейдерлiк қызметi арқылы жүзеге асырылады.
3. Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органдары өз iс-әрекеттерiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң шешiмдерiн, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiн, Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi туралы Ереженi, осы Ереженi, сондай-ақ жер қойнауын қорғау жөнiндегi басқа да нормативтiк актiлердi басшылыққа алады.
4. Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау жүргiзу органдарының негiзгi мiндеттерi мыналарға:
меншiк түрiне, ведомстволық тиiстiлiгiне және жер қойнауын қандай мақсатқа пайдаланатынына қарамастан барлық жер қойнауын пайдаланушылардың пайдалы қазбаларды өндiруде және минералды шикiзатты ұқсатуда, жер қойнауын геологиялық тұрғыдан зерттеу мен оны қорғауда немесе жер қойнауын басқа мақсаттарға пайдалануда Қазақстан Республикасы Жер қойнауы және минералдық шикiзатты ұқсату туралы Кодексiнiң белгiлеген талаптарының, жер қойнауын ұтымды және кешендi пайдалану жөнiндегi ережелер мен нормативтiк актiлердi сақтауына;
жер қойнауын пайдаланудың қоршаған ортаға келтiретiн зиянды әсерiнiң алдын алуға және оны жоюға, жер қойнауы ресурстарын, техногендiк әсерден де, сақтауды қамтамасыз етуге байланысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген жер қойнауы туралы ережелер мен нормалардың сақталуына байланысты мiндеттердiң орындалуына бақылауды қамтамасыз ету болып табылады.
5. Жер қойнауын қорғауға пайдалануға мемлекеттiк бақылау органдары қойнауын қорғау және минералдық ресурстарды ұдайы өндiруге арналған қордың есебiнен қаржыландырылады.

1. Настоящее Положение в соответствии с Кодексом Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья определяет задачи, обязанности, права и ответственность органов Государственного контроля за охраной и пользованием недрами и является обязательным для всех юридических и физических, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, осуществляющих геологоразведочные работы, разработку месторождений полезных ископаемых (в том числе гидроминеральных ресурсов) и переработку минерального сырья или пользующихся недрами в иных целях.
2. Государственный контроль за охраной недр, рациональным и комплексным использованием минерального сырья осуществляется органами Государственного контроля Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан, а также геологической и маркшейдерской службами добывающих и перерабатывающих предприятий.
3. Органы Государственного контроля за охраной недр и пользованием недрами руководствуются в своей деятельности законами Республики Казахстан, указами и распоряжениями Президента Республики Казахстан, решениями Верховного Совета Республики Казахстан, решениями Правительства Республики Казахстан, Положением о Министерстве геологии и охраны недр Республики Казахстан, настоящим Положением, а также другими нормативными актами по охране недр.
4. Основными задачами органов Государственного контроля за охраной и использованием недрами является обеспечение контроля за:
соблюдением всеми недропользователями, независимо от форм собственности, ведомственной принадлежности и целей пользования недрами, установленных требований Кодекса Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья, правил и нормативных актов по рациональному и комплексному использованию недр при добыче полезных ископаемых переработке минерального сырья, геологическому изучению недр и их охране, или пользованию недрами в иных целях;
выполнение обязанностей по предупреждению и устранению вредного влияния недропользования на окружающую среду, обеспечению сохранности ресурсов недр, в том числе и от техногенного воздействия, а также соблюдению правил и норм, установленных законодательством Республики Казахстан о недрах.
5. Содержание органов Государственного контроля за охраной и пользованием недрами производится за счет фонда на охрану недр и воспроизводство минеральных ресурсов.

6. Басты мiндеттерiне сәйкес Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органдары мыналарға бақылау жасайды:
геологиялық барлау жұмыстарында, пайдалы қазбаларды өндiру мен минералдық шикiзатты ұқсатуда, техногендiк туындыларды игеруде, зиянды заттарды, өндiрiс қалдықтарын көмуде және жер қойнауын басқа мақсаттарға пайдалануда жер қойнауын қорғау мен оны ұтымды пайдалану ережелерi мен нормаларының сақталуына;
жер қойнауын пайдаланушыларда геологиялық барлау жұмыстарын жүргiзуге, пайдалы қазбаларды өндiру мен ұқсату жұмыстарына немесе жер қойнауын басқа мақсаттарға пайдалануға хұқық беретiн құжаттардың болуына, олардың дер кезiнде және дұрыс тiркелуiне;
геологиялық барлау жұмыстарында, минералдық шикiзатты өндiру мен ұқсату немесе жер қойнауын басқа мақсаттарға пайдалануда жер қойнауын геологиялық зерттеу мәселелерi бойынша ведомстволық нормативтiк құжаттардың Қазақстан Республикасы Жер қойнауы және минералдық шикiзатты ұқсату туралы Кодексiнiң талаптарына негiзделуiне және сәйкес келуiне;
геологиялық зерделеулердiң, сондай-ақ жер қойнауын пайдаланудың барлық түрлерiнiң саралануының кешендiлiгi, сапалығы және анықтығы тұрғысынан жұмыстардың негiздiлiгiне, әдiстемесiне және бағытына;
геологиялық барлау жұмыстарында, минералдық шикiзатты өндiру мен ұқсатуда қолданылатын технологиялардың жобалық шешiмдерге және әлемдiк деңгейлерге нақты сәйкестiгiне, минералдық шикiзатты өндiру мен ұқсатуда пайдалы қазбаларды және құрамдас бөлiктердi айырып алу көрсеткiштерiнiң негiздiлiгiне;
өндiрiлетiн және жер қойнауында қалдырылатын пайдалы қазбалар қорының, ұқсатылған өнiмдердiң және өндiрiс қалдықтарының, сондай-ақ пайдалы қазбаларды өндiруден басқа мақсаттарға арналған жер қойнауы учаскелерiнiң сан-сапасын есепке алудың белгiленген тәртiбiн және анықтылығын сақтауға;
қоршаған табиғи ортаны қорғау ережелерi мен нормаларын сақтауға, геологиялық зерттеу, минералдық шикiзатты өндiру мен ұқсату кезiнде қазылып алынған тау жыныстары мен кендердi қоршаған ортаға зиянын тигiзбейтiндей етiп және олардың, келешекте пайдалану үшiн сақталуына кепiлдiк беретiндей етiп орналастырылуына;
пайдалы қазбалардың кен орындары мен олардың жекелеген учаскелерi, пайдалы қазбалар өндiретiн, минералдық шикiзатты ұқсататын және жер қойнауын басқа мақсаттарға пайдаланатын кәсiпорындарды белгiленген тәртiп бойынша таратуға және консервациялауға;
жер қойнауын келешекте геологиялық тұрғыдан зерделеу және пайдалану үшiн керектi геологиялық, техникалық және басқа құжаттардың белгiленген тәртiппен сақталуына;
жер қойнауын пайдаланғаны үшiн жасалатын төлемнiң, геологиялық барлау жұмыстарына және жер қойнауын қорғауға жұмсалған шығындардың өтем ақысының және кен орындарын игеруге немесе жер қойнауын пайдаланудың басқа түрлерiне байланысты төлемдер ставкаларының, сондай-ақ айыптық санкциялардың дұрыс өндiрiлiп алуына және олардың дер кезiнде аударылуына.

6. В соответствии с главными задачами органы Государственного контроля за охраной и пользованием недрами осуществляют контроль за:
соблюдением правил и норм по охране и рациональному использованию недр при проведении геологоразведочных работ, добыче полезных ископаемых и переработке минерального сырья, освоении техногенных образований, захоронению вредных веществ, отходов производства и при пользовании недрами в иных целях;
наличием у недропользователей документов, дающих право на ведение геологоразведочных работ, работ по добыче и переработке полезных ископаемых или пользование недрами в иных целях, своевременной и правильной регистрацией;
обоснованностью и соответствием требованиям Кодекса Республики Казахстан о недрах и переработке минерального сырья ведомственных нормативных документов по вопросам геологического изучения недр и их охраны при геологоразведочных работах, добыче и переработке минерального сырья или пользовании недрами в иных целях;
обоснованностью, методикой и направлением работ в части комплексности, качества и достоверности геологического изучения, а также аналитического обеспечения всех видов пользования недрами;
фактическим соответствием применяемых технологий при геологоразведочных работах, добыче и переработке минерального сырья проектным решениям и мировым уровням, обоснованностью показателей извлечения полезных ископаемых и компонентов, при добыче и переработке минерального сырья;
соблюдением установленного порядка и достоверностью учета количества и качества добываемых и оставляемых в недрах запасов полезных ископаемых, продуктов переработки и отходов производства, а также участков недр для целей, не связанных с добычей полезных ископаемых;
соблюдением правил и норм по охране окружающей природной среды, размещением пород и руд извлекаемых при геологическом изучении, разработке и переработке минерального сырья, исключающее их вредное влияние на окружающую среду и гарантирующих их сохранность для последующего пользования;
ликвидацией и консервацией в установленном порядке месторождений полезных ископаемых и их отдельных участков, предприятий по добыче полезных ископаемых, переработке минерального сырья и пользования недрами в иных целях;
сохранностью в установленном порядке геологической, технической и другой документации, которая необходима при дальнейшем геологическом изучении и пользовании недрами;
правильным взиманием, а также своевременным отчислением платы за пользование недрами, ставок возмещения затрат на геологоразведочные работы и охраны недр и других платежей, связанных с разработкой месторождений или другими видами пользования недрами, а также штрафных санкций.

7. Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органдарына мынадай хұқықтар берiледi:
кәсiпорындар мен ұйымдарда жер қойнауын пайдалану мен қорғау мәселелерi бойынша тексерулер жүргiзу, бұл ретте тексерiлген кәсiпорын әкiмшiлiгi танысуға мiндеттi нұсқаулар беру;
жер қойнауын қорғауға, минералдық шикiзатты ұтымды және кешендi пайдалануға Мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру жұмыстарына қатыстыру үшiн кәсiпорындардың, ұйымдардың, ведомстволар мен мекемелердiң жетекшiлерiнiң келiсiмi бойынша мамандарды тарту;
геологиялық зерделеу, пайдалы қазбаларды өндiру және минералдық шикiзатты ұқсатуда немесе жер қойнауын басқа мақсаттарға пайдалануда жер қойнауын қорғау жөнiндегi заңдармен белгiленген талаптардың бұзылуына байланысты мәселелер жөнiнде тиiстi кәсiпорындар, мекемелер және ұйымдар жетекшiлерiнен түсiндiрмелер сұрату;
ведомстволық тиiстiлiгiне қарамастан жер қойнауын геологиялық зерделеу, минералды шикiзатты өндiру және ұқсату үшiн жауапты кәсiпорындар, ұйымдар және мекемелер жетекшiлерiне, басқа лауазымды адамдарға жер қойнауы туралы заң талаптарының бұрмалануын және жiберiлген кемшiлiктердi жою жөнiнде мiндеттi түрде орындалуға тиiс нұсқаулар беру;
барлық кәсiпорындардағы барланған, өндiрiлген, тиеп жiберiлген және ұқсатылған минералдық шикiзаттың саны мен сапасын анықтауға бақылау жүргiзу;
жер қойнауы туралы заң талаптары және жер қойнауын қорғау мен ұтымды пайдалану жөнiндегi ережелер мен нормалар бұзылған жағдайларда жер қойнауын геологиялық тұрғыдан зерделеу, минералдық шикiзатты өндiруге және ұқсатуға байланысты жұмыстарды тоқтату және оларға тыйым салу;
жер қойнауын өз бетiмен пайдалануды және пайдалы қазбалар жатқан алаптарда құрылыс жүргiзудi тоқтату, бұл ретте жергiлiктi өкiмет орындарының жүзеге асыруы үшiн актiлер беру;
жер қойнауын геологиялық барлау жұмыстарына, пайдалы қазбалар өндiруге, минералдық шикiзатты ұқсатуға және басқа мақсаттарға пайдалану мәселелерi бойынша ұйымдар, кәсiпорындар және мекемелер арасындағы дауды белгiленген тәртiппен шешу;
жер қойнауын ол туралы заң талаптарын бұрмалап пайдаланушы кәсiпорын иелерiне, лауазымды адамдар мен азаматтарға айып салу және кәсiпорын мен ұйым әкiмшiлiгi алдында оларға тәртiпке салуға ықпал ететiн шаралар қолдану жөнiнде мәселе қою түрiндегi әкiмшiлiк жаза шараларын қолдану, сондай-ақ айыптыларды қылмыстық және материалдық жауапкершiлiкке тарту үшiн материалдарды тергеу орындарына тапсыру;
тиiстi салық инспекцияларына, банкi мекемелерiне жер қойнауы үшiн жасалатын төлемдердiң бұзылғаны және уақтылы болмағаны, пайдалы қазбалардың нормативтегiден көп жоғалғаны үшiн, жер қойнауын геологиялық тұрғыдан зерделеу, минералдық шикiзатты өндiру мен ұқсату және жер қойнауын басқа мақсаттарға пайдалану жұмыстарының тежелгенi немесе тоқтатылғаны үшiн, қосып жазу анықталғаны үшiн, жұмыстардың күрделiлiк категорияларының арттырылғаны, жұмыстардың сапасына қойылатын нормативтiк көрсеткiштер мен талаптардың сақталмағаны үшiн, сондай-ақ басқа да осы жұмыстарды қаржыландыруға байланысты тәртiп бұзушылық болған жағдайда қажеттi санкциялар қабылдауы үшiн материалдар жiберу.

7. Органам Государственного контроля за охраной и пользованием недрами предоставляется право:
проводить проверки предприятий и организаций по вопросам пользования и охраны недр с выдачей предписаний, с которыми обязаны ознакомиться администрация проверенного предприятия;
привлекать с согласия руководителей предприятий, организаций, ведомств и учреждений специалистов для участия в работе по осуществлению Государственного контроля за охраной недр, рациональным и комплексным использованием минерального сырья;
запрашивать объяснения руководителей соответствующих предприятий, учреждений и организаций по вопросам, связанным с нарушением установленных законодательством требований по охране недр при геологическом изучении, добыче полезных ископаемых и переработке минерального сырья или пользования недрами в иных целях;
давать руководителям предприятий, организаций и учреждений, независимо от их ведомственной принадлежности, другим должностным лицам, ответственным за пользование недрами для геологического изучения, добычи и переработки минерального сырья, обязательные для исполнения указания об устранении недостатков и нарушений требований законодательства о недрах;
осуществлять контроль за определением количества и качества разведанного, добытого, отгруженного и переработанного минерального сырья на всех предприятиях;
приостанавливать и запрещать работы, связанные с пользованием недрами для геологического изучения, добычи и переработки минерального сырья в случаях нарушений требований законодательства о недрах, правил и норм по охране и рациональному использованию недр;
прекращать самовольное пользование недрами и самовольную застройку площадей залегания полезных ископаемых с передачей актов для реализации местным органам власти;
разрешать в установленном порядке споры между организациями, предприятиями и учреждениями по вопросам пользования недрами для геологоразведочных работ, добычи полезных ископаемых и переработке минерального сырья и пользования ими в иных целях;
применять к владельцам предприятий, должностным лицам и гражданам, осуществляющим пользование недрами с нарушением требований законодательства о недрах, меры административного взыскания в виде наложения штрафов, ставить вопрос перед администрацией предприятия и организации применения к ним мер дисциплинарного воздействия, а также передавать материалы в следственные органы для привлечения виновных к уголовной и материальной ответственности;
направлять в соответствующие налоговые инспекции, банковские учреждения материалы для принятия необходимых санкций в случае нарушения и несвоевременности платежей за недра, штрафов за сверхнормативные потери полезных ископаемых, приостановки или прекращения работ по пользованию недрами для геологического изучения, добыче и переработки минерального сырья и пользования недрами для иных целей, выявления приписок, завышения категорий сложности работ, несоблюдения нормативных показателей и требований к качеству работ, а также иных нарушений, связанных с финансированием этих работ.

8. Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органдары тексеру нәтижесiне байланысты тексеру актiн жасайды, онда тексерiлген жұмыстардың тiзiмi, тәртiп бұзушылықтың сипаттамасы, оларды туғызған себептер, солардан туындайтын немесе туындаған салдарлар, кiнәлi лауазымды адамдар көрсетiледi, оларды түзету үшiн нақтылы мерзiмдерi белгiленген ұсыныстар берiледi.
9. Қорытындының мазмұнымен тиiстi ұйымның иелерi, сондай-ақ көрсетiлген тәртiп бұзу деректерiне қатысы бар лауазымды адамдар мiндеттi түрде таныстырылады.
10. Тексерудiң материалдары Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органының жетекшiсiне берiледi, ол екi апталық мерзiмде оларды қарастырып, тиiстi шешiмдер қабылдауға мiндеттi. Тексеру материалдары негiзсiз немесе әдiл емес деп танылған жағдайда ол қайта тексерудi белгiлей алады.
11. Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органдары өзiне жүктелген қызметтiң уақтылы және дұрыс атқарылуына, геологиялық тұрғыдан зерделеуде, пайдалы қазбаларды өндiруде және оларды ұтымды пайдалануда жер қойнауын қорғау жөнiндегi талаптардың орындалуын қадағалауға байланысты мәселелердi әдiл де кәсiби қарастыруға, мемлекет мүддесiнiң қатаң сақталуына, жер қойнауын қорғау мәселелерiне тар ведомстволық тұрғыдан келуге жауапты.
12. Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органдарының тексеру материалдарын iске асыру жөнiнде қабылдаған шешiмiн бұзу туралы шағымдар Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнде, Қазақстан Республикасының Үкiметiнде, немесе сот тәртiбiмен қаралады.
13. Минералдық шикiзатты өндiру, ұқсату және өндiрiс қалдықтарын өңдеу жұмыстарын жүргiзетiн кәсiпорындар, ұйымдар және мекемелер иелерi Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органының лауазымды адамдарына геологиялық, гидрогеологиялық, өндiрiстiк-техникалық, жобалық-сметалық және басқа құжаттарды беруге және жер қойнауын қорғау мен минералдық шикiзатты ұқсату мәселелерi бойынша түсiнiктер беруге, тексеру жүргiзу үшiн, сондай-ақ тiкелей тексерiлетiн объектiде барланған, өндiрiлген, тиеп жiберiлген және ұқсатылған минералдық шикiзатқа тексеру анықтамасын жүргiзуге қажеттi жағдайлар туғызуға (көлiкпен, қызмет және тұрғын үйiмен, байланыс құралдарымен қамтамасыз етуге) мiндеттi.
14. Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органдары өз жұмысын жергiлiктi әкiмшiлiк органдарымен тығыз бiрлестiкте жүргiзедi.
15. Осы Ережеде көрсетiлген қызметтердiң Жер қойнауын қорғауға және пайдалануға мемлекеттiк бақылау органына жүктелуi министрлiктер мен ведомстволарды өздерiне қарасты кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң жер қойнауын қорғау жөнiндегi белгiленген талаптарды орындауын жүйелi түрде бақылап отырудан босатпайды және осы кәсiпорындардың, ұйымдар мен мекемелердiң басшыларының, сондай-ақ азаматтардың мойнынан жер қойнауын пайдалану тәртiбiнiң сақталуы және ол жұмыстардың тиiмдi жүргiзiлуi үшiн жеке-дара жауапкершiлiктi алмайды.

8. Органами Государственого контроля за охраной и пользованием недрами по результатам проверки составляется акт проверки, в котором содержится перечисление проверенных работ, характеристика нарушений, указываются причины, вызвавшие их, последствия, к которым они могут привести или привели, виновные должностные лица, даются рекомендации с конкретными сроками по их усмотрению.
9. С содержанием заключения в обязательном порядке ознакомляются владельцы соответствующей организации, а также должностные лица, имеющие отношения к отмеченным фактам нарушений.
10. Материалы проверки представляются руководителю органа Государственного контроля по охране недр, который обязан в двухнедельный срок рассмотреть их и принять соответствующие решения. В случае признания материалов проверки необоснованными или необъективными им может быть назначена повторная проверка.
11. Органы Государственного контроля за охраной недр и пользованием недрами несут ответственность за своевременное и правильное осуществление возложенных на них функций, объективное и профессиональное рассмотрение вопросов, связанных с контролем за соблюдением требований по охране недр при геологическом изучении, добыче полезных ископаемых и рациональному их использованию, строгое соблюдение государственных интересов, проявления узковедомственного подхода к вопросам охраны недр.
12. Решение, принятое органами Государственного контроля за охраной и пользованием недрами, по реализации материалов проверок может быть обжаловано в Министерстве геологии и охраны недр Республики Казахстан, Правительстве Республики Казахстан или в судебном порядке.
13. Владельцы предприятий, организаций и учреждений, ведущих работы по добыче, переработке минерального сырья и отходов производства, обязаны предоставлять должностным лицам органа Государственного контроля за охраной и пользованием недрами геологическую, гидрогеологическую, производственно-техническую, проектно-сметную и иную документацию и давать объяснения по вопросам охраны недр и переработке минерального сырья, создавать необходимые условия для проведения проверок (обеспечивать транспортом, служебными и жилыми помещениями, средствами связи), а также для производства контрольного определения разведанного, добытого, отгруженного и переработанного минерального сырья непосредственно на проверяемом объекте.
14. Органы Государственного контроля за охраной и пользованием недрами проводят свою работу в тесном взаимодействии с органами местной администрации.
15. Возложение на органы Государственного контроля за охраной и пользованием недрами функций, предусмотренных настоящим Положением, не освобождает министерства и ведомства от обязанностей систематически контролировать выполнение подведомственными предприятиями, организациями и учреждениями установленных требований по охране недр и не снимает с владельцев и должностных лиц этих предприятий, организаций и учреждений, а также граждан персональной ответственности за соблюдением порядка пользования недрами и за эффективность ведения этих работ.