Әдебиет, өнер және сәулет саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлықтары туралы ереженi және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы әдебиет, өнер және сәулет саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комитет туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 8 қазан 1992 ж. N 841. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.07.30. N 946 қаулысымен
Қазақстан Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Осыған қосылған әдебиет, өнер және сәулет саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлықтары туралы ереже және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Әдебиет, өнер және сәулет саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комитет туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Компартиясы Орталық Комитетi мен Қазақ ССР
Министрлер Советiнiң "Ғылым мен техника, әдебиет, өнер және
архитектура саласындағы Қазақ ССР Мемлекеттiк сыйлықтары туралы
ережелерi және Қазақ ССР Министрлер Советi жанындағы Қазақ ССР
Мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комитеттер туралы ережелердi бекiту
туралы" 1989 жылдың 10 қарашасындағы N 347 қаулысы күшiн жойды деп
танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 8 қазандағы
N 841 қаулысымен
Бекiтiлген
Әдебиет, өнер және сәулет саласындағы
Қазақстан Республикалық Мемлекеттiк
сыйлықтары туралы
ЕРЕЖЕ
1. Әдебиет, өнер және сәулет саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлықтары (бұдан былай "Мемлекеттiк сыйлық" деп аталады) қазақтың және әлемдiк өркениеттiң үздiк жетiстiктерiн бiлдiретiн Қазақстан Республикасының рухани және мәдени қазынасының құнды байлығы ретiнде қоғамдық кәсiптiк тұрғыдан танылып, сарапшылық баға алған әдебиет, өнер және сәулет шығармалары үшiн берiледi.
2. Мемлекеттiк сыйлыққа жұмыстарды қабылдау аяқталардан кемiнде бiр жыл бұрын жарияланған (басып шығарылған, жұрт алдында орындалған, салынған) әдебиет пен өнер туындылары, ғылыми еңбектер мен сәулет ғимараттары ұсынылады.
Әдебиет, бейнелеу өнерi, сәулет туындылары, ғылыми еңбектер сыйлық берiлетiн күннен кемiнде бес жыл бұрын жарияланған (жұртшылыққа көрсету үшiн қойылған, салынған) болуға тиiс, ал кино және телефильмдер, театр және теледидар спектакльдерi, концерттiк бағдарламалар кемiнде үш жыл бұрын жұртшылық алдында орындалған (прокатқа келiп түскен) болуға тиiс.
Мемлекеттiк сыйлыққа бұрындары ұсынылған жұмыстар Мемлекеттiк сыйлыққа қайыра ұсынуға жатпайды. Мемлекеттiк сыйлыққа бiр үмiткердi бiрнеше жұмыстар бойынша ұсынуға жол берiлмейдi.

Об утверждении Положения о Государственной премии Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры и Положения о Комитете по Государственным премиям Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры при Кабинете Министров Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 8 октября 1992 года N 841. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 30 июля 1996 г. N 949 ~P960949
Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Положения о Государственной премии Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры и Положения о Комитете по Государственным премиям Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры при Кабинете Министров Республики Казахстан.
2. Считать утратившим силу постановление ЦК Компартии Казахстана и Совета Министров Казахской ССР от 10 ноября 1989 года N 347 "Об утверждении положений о Государственных премиях Казахской ССР в области науки и техники, литературы, искусства и архитектуры и положений о Комитетах по Государственным премиям Казахской ССР при Совете Министров Казахской ССР".
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 8 октября 1992 года N 841
П О Л О Ж Е Н И Е
о Государственной премии Республики Казахстан
в области литературы, искусства и архитектуры
1. Государственные премии Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры (в дальнейшем именуется "Государственная премия") присуждаются за произведения в области литературы, искусства и архитектуры, получившие общественное, профессиональное признание и экспертную оценку как ценное достояние духовного и культурного богатства Республики Казахстан, представляющие передовые достижения казахской и мировой цивилизации.
2. На соискание Государственной премии могут выдвигаться произведения литературы и искусства, научные труды и архитектурные сооружения, опубликованные в печати, публично исполненные и сооруженные не менее чем за год до окончания приема работ.
Произведения литературы, изобразительного искусства, архитектуры должны быть опубликованы, публично показаны и сооружены не более чем за пять лет, а кино- и телефильмы, театральные и телевизионные спектакли, концертные программы первично исполнены (поступившие в прокат) не более чем за три года до даты присуждения премии.
Не допускается выдвижение на соискание Государственной премии работ, ранее представленных на соискание Государственной премии. Одна и та же кандидатура не может представляться на Государственную премию по двум и более работам.

3. Мемлекеттiк сыйлықтар екi жылда бiр рет бес сыйлыққа дейiн берiледi. Мемлекеттiк сыйлықтың ақшалай мөлшерiн Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi сол сыйлықты беретiн жылы белгiлеп отырады. Мемлекеттiк сыйлық авторлар тобына берiлген жағдайда сыйлықтың ақшалай бөлiгi олардың арасында тең бөлiнедi.
4. Жұмыстарды ұсынудың тәртiбi мен мерзiмi туралы хабарландыру, сондай-ақ конкурсқа жiберiлген жұмыстардың авторлары мен осы жұмыстарды ұсынған ұйымдардың аттары көрсетiлген тiзiм баспасөзде жарияланады.
5. Шығармалардың ұсынылу тәртiбiн, ашық конкурсқа қабылдау мен iрiктеудiң ретiн және олардың Мемлекеттiк сыйлықтарға ұсынылғандығы туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Әдебиет, өнер және сәулет саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлықтар жөнiндегi комитетi (бұдан былай "Комитет" деп аталады) жүзеге асырады.
6. Мемлекеттiк сыйлыққа жұмыстарды ұсыну хұқығы шығармашылық одақтарға, ұйымдар мен олардың ұжымдарына, сондай-ақ өздерiнiң жарғылары мен ережелерiне сәйкес басқа да заңды мекемелерге берiледi.
Комитет осы Ереженiң 1-бабына жауап бере алатын жұмыстарды қабылдайды.
7. Мемлекеттiк сыйлыққа ұсынылған жұмыстар баспасөз беттерiнде, радиохабарларда, еңбек ұжымдарының жиналыстарында, ғылыми, көркемдiк, редакциялық-баспа, сәулеткерлiк кеңестердiң мәжiлiстерiнде, шығармашылық және басқадай да қоғамдық ұйымдарда осы Ереженiң 1-бабына сәйкес мазмұнда талқылануы тиiс.
Талқылаудың материалдары, пiкiрлер, ұсыныстар мен ескертпелер Комитетке жолданып, конкурстық жұмыстарды қараған кезде ескерiлетiн болады.
8. Спектакльдердi, кино және телефильмдердi, бейнелеу өнерi туындылары көрмесiн көрудi, концерттiк бағдарламалар мен музыкалық шығармаларды тыңдауды, сәулет шығармаларымен танысуды Комитетпен бiрлесiп ұйымдастыру - тиiсiнше Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiне, Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгiне, Сәулет және құрылыс жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне, "Қазақкино" концернiне, шығармашылық одақтарға жүктеледi.
9. Мемлекеттiк сыйлыққа ұсынылған ұжымға шешушi үлес қосқан негiзгi авторлар ғана енгiзiлуi тиiс, ұсынылған ұжымға адамдарды тек әкiмшiлiк қызметiнiң сипаты бойынша енгiзуге жол берiлмейдi. Ұсынылғандар саны әдетте 5 адамнан аспауы керек.
10. Мемлекеттiк сыйлықтарды беру туралы шешiмдi Комитет жасырын дауыспен қабылдайды да, ол шешiм Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiткен соң күшiне енедi. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Мемлекеттiк сыйлықтарды беру туралы қаулысы Республика күнiне орай баспа сөзде жарияланады.

3. Государственные премии присуждаются один раз в два года к Дню Республики в количестве до пяти премий. Размер денежной части Государственной премии устанавливается Кабинетом Министров Республики Казахстан в год присуждения. При присуждении Государственной премии коллективу авторов денежная часть премии делится поровну между ними.
4. Объявления о порядке и сроках выдвижения работ на соискание, а также список принятых на конкурс работ с указанием авторов и выдвинувших их организаций публикуются в печати.
5. Порядок выдвижения произведений, их прием и отбор на открытый конкурс и принятие решений на соискание Государственных премий осуществляет Комитет по Государственным премиям Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры при Кабинете Министров Республики Казахстан (в дальнейшем именуется "Комитет").
6. Правом выдвижения работ на соискание Государственных премий обладают творческие союзы, организации, их коллективы, а также другие юридические лица в соответствии с их уставами и положениями.
Комитетом принимаются работы, отвечающие требованиям пункта 1 настоящего Положения.
7. Работы, участвующие в конкурсе на соискание Государственных премий, должны обсуждаться в печати, теле- и радиопередачах, в коллективах, на заседаниях ученых, художественных, редакционно-издательских, архитектурных советов, в творческих и других общественных организациях.
Материалы обсуждений, отзывы, предложения и замечания направляются в Комитет и учитываются при рассмотрении конкурсных работ.
8. Организация просмотров спектаклей, кино- и телефильмов, выставок произведений изобразительного искусства, прослушивания концертных программ и музыкальных произведений, ознакомление с произведениями архитектуры возлагаются соответственно на Министерство культуры, Министерство печати и массовой информации, Госархстрой Республики Казахстан, концерн "Казахкино", творческие союзы совместно с Комитетом.
9. Коллектив соискателей, выдвигаемый на Государственную премию Республики Казахстан, должен включать лишь основных авторов, чей творческий вклад был решающим, не допускается включение в коллектив соискателей лиц только по должностному признаку. Число соискателей, как правило, не должно превышать 5 человек.
10. Решение о присуждении Государственных премий принимается Комитетом тайным голосованием и вступает в силу после утверждения Кабинетом Министров Республики Казахстан. Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан о присуждении Государственных премий публикуется в печати к Дню Республики.

11. Мемлекеттiк сыйлықтың лауреатының жаңа iрi жетiстiктерi болған жағдайда бұл сыйлық оған қайталап берiлуi мүмкiн.
12. Мемлекеттiк сыйлық алған адамдарға "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк сыйлығының лауреаты" атағы берiлiп, диплом, құрмет белгiсi (сипаттамасы берiлiп отыр) мен куәлiк тапсырылады. Сыйлық салтанатты жағдайда табыс етiледi.
13. Мемлекеттiк сыйлықтың лауреаттары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жеңiлдiктердi пайдаланады.
14. Мемлекеттiк сыйлықтың қайтыс болған немесе марқұм болғаннан кейiн наградталған лауреатының дипломы мен құрмет белгiсi ескерткiш ретiнде оның жанұясында қалдырылады немесе берiледi. Сыйлықтың ақшалай бөлiгi азаматтық заңдарда көзделген тәртiп бойынша мұра ретiнде берiледi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 8 қазандағы
N 841 қаулысымен
Бекiтiлген
Әдебиет, өнер және сәулет саласындағы
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
сыйлықтары жөнiндегi комитет туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Әдебиет, өнер және сәулет саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлықтары жөнiндегi комитетi (бұдан былай "Комитет" деп аталады) мемлекеттiк-қоғамдық ұйым саналады, неғұрлым беделдi жазушылардан, композиторлардан, әдебиетшi-ғалымдардан, суретшiлерден, сәулетшiлерден, дизайнерлерден, өнер зерттеушiлерi мен мәдениет қайраткерлерiнен құралады. Комитеттiң жекелей құрамын Қазақстан Республикасы Министрлер кабинетi бес жылдық мерзiмге бекiтедi. Комитет құрамында әрi кеткенде екi мерзiм болуға жол берiледi. Комитет құрамының тiзiмi және ондағы өзгерiстер туралы ақпарат баспасөзде жарияланады.
Комитеттiң сандық құрамы 50 адамнан, ал оның президиумы 9 адамнан аспауы тиiс.
Ескерту. 1-тармақтың бiрiншi абзацы сөйлеммен толықтырылған -
ҚРМК-нiң 22.12.1994 ж. N 1448 қаулысымен.
2. Комитет жұмысына оның төрағасы басқаратын президиум басшылық жасайды.
3. Комитет өз қызметiнiң мақсатына сәйкес:
Әдебиет, өнер және сәулет саласындағы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сыйлықтарына (бұдан былай "Мемлекеттiк сыйлық"деп аталады) ұсынылатын жұмыстарды алдын-ала қарап, қабылдайды, оларды ұсыну тәртiбi қатаң сақталуын белгiлейдi;
жұмыстарды iрiктейдi және конкурсқа қатыстыруға жiберу туралы ұсыныс енгiзедi, жiберiлген жұмыстардың авторлары мен оларды ұсынған ұйымдары көрсетiлген тiзiмдi баспасөзде жариялайды, ол жұмыстардың кеңiнен әрi ашық түрде талқылануын ұйымдастыруға қатысады;
конкурс қажi берiлген жұмыстарды шығармашылық пiкiрталас, жоғары талапшылдық пен принципшiлдiк жағдайында қарастырып, Комитетке келiп түскен қоғамдық талқылаудың барлық материалдарын басқа да құжаттарды зерттейдi, сыйлықтарды беру туралы шешiм қабылдайды және оны бекiту үшiн Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiне енгiзедi;
Мемлекеттiк сыйлықтың лауреатының дипломын, куәлiгi мен құрмет белгiлерiн ресiмдейдi.

11. При наличии новых крупных достижений лауреата Государственной премии эта премия может быть присуждена ему повторно.
12. Лицам, удостоенным Государственных премий, присваивается звание "Лауреат Государственной премии Республики Казахстан", вручаются диплом, почетный знак (описание прилагается) и удостоверение. Премии вручаются в торжественной обстановке.
13. Лауреаты Государственных премий пользуются льготами в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Диплом и почетный знак умершего лауреата Государственной премии или награжденного посмертно оставляются или передаются его семье на память. Денежная часть премии передается по наследству в порядке, предусмотренном гражданским законодательством.
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 8 октября 1992 года N 841
П О Л О Ж Е Н И Е
о Комитете по Государственным премиям
Республики Казахстан в области литературы,
искусства и архитектуры
1. Комитет по Государственным премиям Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры при Кабинете Министров Республики Казахстан (в дальнейшем именуется "Комитет") является государственно-общественной организацией, формируется из числа наиболее авторитетных писателей, композиторов, ученых-литературоведов, художников, архитекторов, дизайнеров, искусствоведов и мастеров искусств. Персональный состав Комитета утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан сроком на 5 лет. Пребывание в составе Комитета допускается не более двух сроков. Список состава Комитета и информация об изменениях в нем публикуются в печати.
Численный состав Комитета не должен превышать 50, а его президиума - 9 человек.
Сноска. Внесены изменения постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 декабря 1994 г. N 1448.
2. Работой Комитета руководит его президиум во главе с председателем Комитета.
3. Комитет в соответствии с возложенными на него обязанностями:
осуществляет прием и предварительное рассмотрение работ, выдвинутых на соискание Государственных премий Республики Казахстан в области литературы, искусства и архитектуры (в дальнейшем именуется "Государственная премия"), устанавливает точное соблюдение порядка их выдвижения;
производит отбор работ и вносит предложения об их допуске к участию в конкурсе, публикует в печати список допущенных трудов с указанием авторов и организаций, выдвинувших их, организует широкое и открытое обсуждение их работ;
рассматривает в обстановке творческой дискуссии, высокой требовательности и принципиальности работы, допущенные к конкурсу, изучает все материалы широкого общественного обсуждения и другие документы, поступившие в Комитет, принимает решения о присуждении премий и вносит их на утверждение в Кабинет Министров Республики Казахстан;
оформляет дипломы, удостоверения и почетные знаки лауреата Государственной премии.

4. Комитетке мынадай хұқық берiледi:
Мемлекеттiк сыйлықтарға ұсынылған жұмыстарды алдын ала қарастырып, бұл жұмыстардың деңгейi туралы қорытындылар жасап және солар жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу үшiн әдебиеттiң, өнер мен сәулеттiң, дизайнның жекелеген салалары, көркем шығармашылықтың теориясы мен тарихы бойынша секциялар мен сарапшылық комиссиялар құруға;
Мемлекеттiк сыйлықтарға ұсынылған жұмыстарды сараптан өткiзу үшiн ғылыми, шығармашылық және мемлекеттiк ұйымдарға жiберуге. Сыйлықтарды алу үшiн түскен жұмыстарды рецензиялауға әдебиет, өнер, сәулет, көркем шығармашылықтың теориясы мен тарихы саласындағы мамандарды қатыстыруға;
Театр қойылымдарымен, монументалды өнер, сәулет туындыларымен және басқа жұмыстармен, сондай-ақ сыйлыққа ұсынылғандардың шығармашылық үлесiмен жергiлiктi жерлерде танысу үшiн Комитет мүшелерiн, сарапшыларды немесе сарапшылық комиссияларды жiберуге;
Комитет мүшелерiмен эксперттердiң iссапар шығынын, сондай-ақ қатыстырылған мамандардың жұмысын белгiленген смета аясында ақы төлеуге.
5. Мемлекеттiк сыйлықтарға ұсынылған жұмыстарды Комитет екi кезеңде қарайды. Бiрiншi кезеңде Комитеттiң президиумы жұмыстарды сыйлыққа ұсыну конкурсына қатыстыру үшiн iрiктейдi, екiншi кезеңде Комитет сыйлық беру туралы шешiм қабылдайды.
Жұмыстарды алдын-ала iрiктеу туралы шешiм Комитеттiң президиумына көпшiлiк ашық дауыспен қабылданады.
Мемлекеттiк сыйлықтарды беру туралы шешiмдi Комитет жабық дауыспен қабылдайды. Мемлекеттiк сыйлықты беру үшiн жұмыс мәжiлiске қатысушы Төралқа мен Комитеттiң тиiстi секциясы мүшелерiнiң қатысушылардың 3/4 дауысын алуы тиiс. Төралқа мен тиiстi секцияның мәжiлiстерi өз құрамдарының кемiнде 2/3 қатысқан жағдайда хұқылы деп саналады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерiстер енгiзiлген - ҚРМК-нiң
22.12.1994 ж. N 1448 қаулысымен.
6. Егер Мемлекеттiк сыйлыққа Комитет мүшесiнiң жұмысы ұсынылған ретте оның авторы Комитеттiң сол сыйлыққа ұсынылған шығармаларды қарайтын секциялары мен мәжiлiстерiнiң жұмысына қатыспайды.
7. Комитеттiң Мемлекеттiк сыйлықтарды беру туралы шешiмдерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне ұсынылады,
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы Республика
күнiне орай республикалық баспасөзде жарияланады.
8. Комитеттiң Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс тiлдерiнде өз аты
жазылған мөрi болады.
Әдебиет, өнер және сәулет саласындағы
Қазақстан Республикасының  Мемлекеттiк
сыйлықтары жөнiндегi Ережеге
Қосымша
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк сыйлығы
лауреатының омырауға тағатын құрмет белгiсiнiң
СИПАТТАМАСЫ
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк сыйлығының лауреатының құрмет белгiсi диаметрi 25 мм дұрыс шеңбер түрiнде болады.
Белгiнiң бет жағында (тегiс фонда) шеңбердiң сол жағын бойлай лавр бұтағының бедерлi бейнесi және оң жағында жоғарыда - қазақтың оюы салынған.
Белгi негiзiнiң бүйiрi жылтыр. Белгiнiң сырт жағында төрт жолға: "Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк сыйлығының лауреаты" деп жазылған және сызық жүргiзiлiп, оның астынан белгiнiң ойып басылған нөмiрi орналастырылған.

4. Комитету предоставляется право:
образовывать секции и экспертные комиссии по отдельным отраслям литературы, искусства, архитектуры и дизайна, теории и истории художественного творчества для предварительного рассмотрения работ, выдвинутых на присуждение Государственных премий, подготовки заключений об уровне этих работ и рекомендаций по ним;
направлять на экспертное рассмотрение работы, выдвинутые на соискание Государственных премий, научным, творческим и государственным организациям. Привлекать к рецензированию работ, поступивших на соискание премий, специалистов в области литературы, искусства, архитектуры, теории и истории художественного творчества;
направлять членов Комитета, экспертов или экспертные комиссии для ознакомления на месте с театральными постановками, произведениями монументального искусства, архитектуры и другими работами, а также с творческим вкладом соискателей;
оплачивать в пределах установленной сметы командировочные расходы членам и экспертам Комитета, а также работу привлекаемых специалистов.
5. Работы, выдвинутые на соискание Государственных премий, рассматриваются Комитетом в два этапа. На первом этапе президиум Комитета отбирает работы для участия в конкурсе на соискание премий, на втором - Комитет принимает решение о присуждении премий.
Решения о предварительном отборе работ президиум Комитета принимает открытым голосованием простым большинством голосов.
Решения о присуждении государственных премий Комитетом принимаются тайным голосованием. Для присуждения Государственной премии работа должна набрать не менее 3/4 голосов от числа присутствующих на заседании членов Президиума и соответствующей секции Комитета. Заседания Президиума и соответствующей секции считаются правомочными при наличии не менее 2/3 их состава.
Сноска. Внесены изменения постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 декабря 1994 г. N 1448.
6. В случае выдвижения на соискание Государственной премии работы члена Комитета автор ее не принимает участия в работе секций и заседаний Комитета, рассматривающих произведения, выдвинутые на соискание премий данного года.
7. Решения Комитета о присуждении Государственных премий представляются на утверждение Кабинету Министров Республики Казахстан, постановление Кабинета Министров Республики Казахстан публикуется в республиканской печати к Дню Республики.
8. Комитет имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Положению о Государственной
премии Республики Казахстан
в области литературы, искусства
и архитектуры
О П И С А Н И Е
почетного нагрудного знака лауреата
Государственной премии Республики Казахстан
Почетный знак лауреата Государственной премии Республики Казахстан имеет форму правильного круга диаметром 25 мм.
На лицевой стороне знака (на гладком фоне) размещены рельефные изображения лавровой ветви по кругу с левой стороны и казахского орнамента вверху справа.
Боковая поверхность основы знака полированная. На оборотной стороне знака расположена в четыре строки надпись: "Казакстан Республикасы Мемлекеттiк сыйлыгынын лауреаты" и черта, под которой расположен выбитый номер знака.

Белгi шығыршық пен сақина арқылы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк Жалауы бейнеленген, көк жолақ (жолақтың енi 12,5 мм) муар лентамен қапталған тiк бұрышты колодкамен жалғастырылған. Колодканың ұзындығы белгiнiң диаметрiне, енi - оның ұзындығының жартысына тең. Колодканың сырт жағында белгiнi киiмге тағатын түйреуiш бар.
Құрмет белгiсiнiң негiзi, колодка және белгiнiң қалған бөлшектерi жезден жасалып, алтын жалатылған.

Знак при помощи ушка и звена соединяется с прямоугольной колодкой, покрытой синей полоской муаровой ленты шириной 12,5 мм, на которой изображен Государственный флаг Республики Казахстан. Длина колодки равна диаметру знака, ширина - половине ее длины. Колодка имеет на оборотной стороне булавку для прикрепления знака к одежде.
Основа почетного знака, колодка и остальные детали знака изготовляются из томпака с последующим золочением.