Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Ұлттық патент ведомствосы туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1992 жылғы 16 қазан N 877. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996.02.06. N 284 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Ұлттық патент ведомствосы туралы Ереже (қоса тiркелiп отыр) бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1992 жылғы 16 қазандағы
N 877 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Министрлер
Кабинетi жанындағы Ұлттық патент ведомствосы туралы
Е Р Е Ж Е
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Ұлттық патент ведомствосы (бұдан әрi - Қазпатент) өнеркәсiп меншiгi объектiлерiн (өнертабыстарды, өнеркәсiп үлгiлерiн, пайдалы модельдердi, тауар таңбаларын, қызмет көрсету белгiлерiн және тауарлар шыққан жерлер атауларын) хұқықтық қорғау саласында мемлекеттiк саясат жүргiзудi қамтамасыз ететiн мемлекеттiк басқару органы болып табылады.
2. Қазпатент өз қызметiнде Қазақстан Республикасының
Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан
Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн, Қазақстан Республикасы қатысатын
халықаралық шарттарды, осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Қазпатенттiң негiзгi мiндеттерi:
Қазақстан Республикасының бiртұтас патент жүйесiн құру және
оны басқару;
өнеркәсiп меншiгi объектiлерiне қорғау құжаттарын беру;
өнеркәсiп меншiгiн қорғайтын заңдар мен нормативтiк  актiлердiң
жобаларын жасауға қатысу және олардың сақталуын бақылауды жүзеге
асыру;
мемлекеттiк патент-ақпарат базасын қалыптастыру;
қорғалатын өнеркәсiп меншiгi объектiлерi туралы жедел
ақпаратпен қамтамасыз ету;
республика өнеркәсiп меншiгiнiң шет елдердегi объектiлерiн
патенттеу жөнiндегi жұмысты ұйымдастыру;
өнеркәсiп меншiгiн қорғау саласында халықаралық ынтымақтастықты
жүзеге асыру;
өнеркәсiп меншiгiн хұқықтық қорғау саласында мамандар даярлауды, мамандардың бiлiктiлiгiн арттыруды, патенттiк сенiмдi өкiлдерiн аттестациялауды ұйымдастыру;
ведомстволық бағыныштылығына және меншiк нысанына қарамастан Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, ведомстволарының, кәсiпорындарының, ұйымдарының және басқа да экономикалық қатынастар субъектiлерiнiң өнеркәсiп меншiгiн хұқықтық қорғау және хұқықтарды пайдалану, саласындағы қызметiн үйлестiру болып табылады.
4. Қазпатент өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
өнертабысқа, пайдалы модельге өнеркәсiп үлгiсiне патенттердi және тауар таңбаларына қызмет көрсету белгiлерiне және тауардың шыққан жерiнiң атауына куәлiктердi беруге түскен өнiмдердi тiркейдi;
қорғау құжаттарына республикалық және шетелдiк өтiнiмдерге мемлекеттiк сараптама жүргiзудi ұйымдастырады, өнеркәсiп меншiгi объектiлерiне мемлекеттiк тiзiлiм жүргiзедi, Қазақстан Республикасының қорғау құжаттарын бередi, олардың күшiнде болуын қолдау жөнiндегi шараларды жүзеге асырады;
қорғау құжаттарын беруге өтiнiмдер бойынша мемлекеттiк сараптама шешiмдерiне келiспеушiлiктер мен шағымдарды, сондай-ақ жеке адамдар мен заңды ұйымдардың Қазпатент құзыретiне жататын мәселелер бойынша басқа да өтiнiштерiн қарауды ұйымдастырады;
өнеркәсiп меншiгiн қорғау жөнiндегi заңдар мен нормативтiк актiлердi жетiлдiру жөнiнде жұмыс жүргiзедi, өнеркәсiп меншiгiн қорғау саласындағы заңдардың қолданылу тәжiрибесiн талдап, қорытуды жүзеге асырады;
Қорғалатын өнеркәсiп меншiгiнiң объектiлерi жөнiнде ресми бюллетеньдердi, сондай-ақ ақпарат материалдарын және Қазпатенттiң құзыретiне жататын басқа да әдебиеттер басып шығаруды қамтамасыз етедi;
республика министрлiктерi мен ведомстволары бiрлесiп, Қазақстан Республикасының Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiне өнеркәсiп меншiгi объектiлерiн экспорттауға және импорттауға лицензиялар берудiң және ноу-хаудың тиiмдiлiгi туралы тұжырымдар бередi;
Қазақстан Республикасы аумағында қорғалатын өнеркәсiп меншiгi объектiлерiне лицензиялық шарттарды тiркейдi;
өнеркәсiп меншiгiн хұқықтық қорғау саласындағы мамандар даярлау мен бiлiктiлiгiн арттыруды, патенттiк сенiмдi өкiлдерiн аттестациялауды ұйымдастырады;
өнеркәсiп меншiгiн хұқықты қорғау және пайдалану саласындағы ғылыми-зерттеу және басқа да жұмыстарды ұйымдастыру мен жүргiзудi қамтамасыз етедi;
өнеркәсiп меншiгiнiң объектiлерiн қорғау мен пайдалану саласында шарттық негiзде қызмет көрсетедi;
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк басқару органдарының өнеркәсiп меншiгiн хұқықтық қорғау мен пайдалану мәселелерi жөнiндегi қызметiн үйлестiредi;
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк өнертабыс қорының жұмысын оның Жарғысына сәйкес ұйымдастырады;
өнеркәсiп меншiгiнiң объектiлерiн хұқықтық қорғау мен пайдалану мәселелерi жөнiндегi халықаралық және мемлекетаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.

Об утверждении Положения о Национальном патентном ведомстве при Кабинете Министров Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 октября 1992 года N 877. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 6 марта 1996 г. N 284 ~P960284
Утвердить Положение о Национальном патентном ведомстве при Кабинете Министров Республики Казахстан (прилагается).
Премьер-министр
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 16 октября 1992 года N 877
П О Л О Ж Е Н И Е
о Национальном патентном ведомстве при Кабинете
Министров Республики Казахстан
1. Национальное патентное ведомство при Кабинете Министров Республики Казахстан (далее Казпатент) является органом государственного управления, обеспечивающим проведение государственной политики в области правовой охраны объектов промышленной собственности (изобретений, промышленных образцов, полезных моделей, товарных знаков, знаков обслуживания и наименований места происхождения товара).
2. Казпатент руководствуется в своей деятельности Конституцией Республики Казахстан, Законами Республики Казахстан, Указами Президента Республики Казахстан, решениями Кабинета Министров Республики Казахстан, международными договорами, в которых участвует Республика Казахстан, настоящим Положением.
3. Основными задачами Казпатента являются:
создание единой патентной системы Республики Казахстан и управление ею;
выдача охранных документов на объекты промышленной собственности;
участие в разработке проектов законодательных и нормативных актов по охране объектов промышленной собственности и осуществление контроля за их соблюдением;
формирование государственной патентно-информационной базы;
обеспечение оперативной информацией об охраняемых объектах промышленной собственности;
организация работы по патентованию объектов промышленной собственности республики за рубежом;
осуществление международного сотрудничества в области охраны промышленной собственности;
организация подготовки специалистов в области правовой охраны промышленной собственности, повышение квалификации специалистов, аттестация патентных поверенных;
координация деятельности в области правовой охраны и использования прав промышленной собственности министерств, ведомств, предприятий, организаций, и других субъектов экоомических отношений Республики Казахстан независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности.
4. Казпатент в соответствии с возложенными на него задачами:
регистрирует заявки на выдачу патентов на изобретения, полезные модели, промышленные образцы и свидетельств на товарные знаки, знаки обслуживания и на право пользования наименованием места происхождения товара;
организует проведение государственной экспертизы республиканских и иностранных заявок на выдачу охранных документов, ведет государственные реестры объектов промышленной собственности, выдает охранные документы Республики Казахстан, осуществляет меры по поддержанию их в силе;
организует рассмотрение возражений и жалоб на решения государственной экспертизы по заявкам на выдачу охранных документов, а также других обращений физических и юридических лиц по вопросам, относящимся к компетенции Казпатента;
проводит работу по совершенствованию законодательных и нормативных актов по охране промышленной собственности, осуществляет анализ и обобщение практики применения законодательства в области охраны промышленной собственности;
обеспечивает издание официальных бюллетеней, а также информационных материалов по охраняемым объектам промышленной собственности и другой литературы, относящейся к компетенции Казпатента;
дает совместно с министерствами и ведомствами республики заключения Министерству внешнеэкономических связей Республики Казахстан о целесообразности выдачи лицензий на экспорт и импорт объектов промышленной собственности и ноу-хау;
регистрирует лицензионные договоры на объекты промышленной собственности, охраняемые на территории Республики Казахстан;
организует подготовку и повышение квалификации специалистов в области правовой охраны промышленной собственности, аттестацию патентных поверенных;
обеспечивает организацию и проведение научно-исследовательских и других работ в области правовой охраны и использования объектов промышленной собственности;
оказывает на договорной основе услуги в области охраны и использования объектов промышленной собственности;
координирует деятельность органов государственного управления Республики Казахстан по вопросам правовой охраны и использования промышленной собственности;
организует работу Государственного фонда изобретений Республики Казахстан в соответствии с его Уставом;
осуществляет международное и межгосударственное сотрудничество по вопросам правовой охраны и использования объектов промышленной собственности.

5. Қазпатентке:
өнеркәсiп меншiгiн қорғау саласындағы қатынастарды хұқықтық реттеу мәселелерi жөнiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныстар енгiзу, өнеркәсiп меншiгiн қорғау саласында Қазақстан Республикасының заңдарын қолдану жөнiнде өз құзыретi шегiнде түсiндiрме беру;
өз құзыретi шегiнде нормативтiк актiлердi жасап, бекiту;
өнеркәсiп меншiгiн қорғауға байланысты құжаттардың бiрыңғай нысандарын белгiлеу;
өнеркәсiп меншiгiн хұқықтық қорғау мәселелерi жөнiнде халықаралық шарттар жасасу және оларға қосылу туралы белгiленген тәртiппен ұсыныстар енгiзу хұқығы берiледi.
6. Қазпатенттi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайтын Төраға басқарады.
Төрағаның Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындаған бiр орынбасары болады.
7. Төраға Қазпатентке жүктелген мiндеттердiң орындалуы үшiн дербес жауап бередi, оның жұмысын ұйымдастырады және ведомствоға қарасты ұйымдардың қызметiне басшылық жасайды, олар туралы ережелердi бекiтедi, Қазпатент жүйесiндегi лауазымды адамдардың ұйымдық, құрылымдық-штаттық, кадрлар, қаржылық, өндiрiс-шаруашылық және басқа да мәселелердi дербес шешуi жөнiндегi құзыретiн айқындайды;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк өкiмет және басқару органдарымен, сондай-ақ басқа да мемлекеттiк және халықаралық ұйымдармен қарым-қатынаста Қазпатент мүддесiн бiлдiредi;
қолданылып жүрген заңдардың негiзiнде әрi олардың орындалуы үшiн Қазпатенттiң және ведомствоға қарасты ұйымдардың қызметiне қатысты бұйрықтар мен өзге де хұқықтық актiлердi шығарады, олардың орындалуын тексерудi ұйымдастырады;
қажеттi жағдайда Қазақстан Республикасының басқа министрлiктерiмен, мемлекеттiк комитеттерiмен, ведомстволарымен, концерндерiмен, қауымдастықтарымен, өнертапқыштар және рационализаторлар қоғамымен бiрлесе немесе келiсе отырып, олардың орындауы үшiн мiндеттi нормативтiк актiлер қабылдайды;
өз құзыретi шегiнде ведомствоға қарасты ұйымдардың, кәсiпорындар мен мекемелердiң басшыларын қызметке тағайындайды және босатады;
Қазпатент қызметкерлерiнiң жұмысты қатар атқару жөнiндегi жағдайын, сондай-ақ заңды ұйымдар мен жеке адамдарға заңмен рұқсат етiлген жұмыстарды (қызметтердi) атқаруына шартқа отыру тәртiбiн заңдарға сәйкес белгiлейдi;
Қазпатенттi және ведомствоға қарасты ұйымдарды қаржыландыруға бөлiнген қаражат шегiнде несиелерге өкiмдiк етушi болып табылады;
Қазпатенттiң орталық аппаратының штат кестесiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген адам саны мен еңбек ақы қоры шегiнде бекiтедi.
Ескерту. 7 тармақтың 8 абзацынан сөздер алынып тасталған -
ҚРМК-нiң 1995.02.06. N 115 қаулысымен.

5. Казпатенту предоставляется право:
вносить в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по вопросам правового регулирования отношений в области охраны объектов промышленной собственности, в пределах своей компетенции давать разъяснения по применению законодательства Республики Казахстан в области охраны промышленной собственности;
разрабатывать и утверждать в пределах своей компетенции нормативные акты;
устанавливать единые формы документов, связанных с охраной промышленной собственности;
вносить в установленном порядке предложения о заключении и присоединении к международным договорам по вопросам правовой охраны промышленной собственности.
6. Казпатент возглавляется Председателем, назначаемым Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Председатель имеет одного заместителя, назначаемого Кабинетом Министров Республики Казахстан.
7. Председатель несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Казпатент задач, организует его работу и руководит деятельностью подведомственных организаций, утверждает положения о них, устанавливает компетенцию должностных лиц системы Казпатента по самостоятельному решению организационных, структурно-штатных, кадровых, финансовых, производственно-хозяйственных и других вопросов;
представляет интересы Казпатента во взаимоотношениях с органами государственной власти и управления Республики Казахстан, а также другими государственными и международными организациями;
издает на основании и во исполнение действующего законодательства приказы и иные правовые акты, касающиеся деятельности Казпатента и подведомственных организаций, организует проверку их исполнения;
принимает в необходимых случаях нормативные акты совместно или по согласованию с другими министерствами, государственными комитетами, ведомствами, концернами, ассоциациями, обществом изобретателей и рационализаторов Республики Казахстан, являющиеся для них обязательными для исполнения;
в пределах своей компетенции назначает и освобождает от должности руководителей подведомственных организаций, предприятий и учреждений;
определяет в соответствии с законодательством условия работы сотрудников Казпатента по совместительству, а также порядок заключения договоров на оказание разрешенных законодательством работ (услуг) юридическим и физическим лицам;
является распорядителем кредитов в пределах средств, выделяемых на финансирование Казпатента и подведомственных организаций;
утверждает штатное расписание центрального аппарата Казпатента в пределах установленных Кабинетом Министров Республики Казахстан численности и фонда оплаты труда.
Сноска. Абзац восьмой пункта седьмого - с изменениями, внесенными постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 115.

8. Қазпатент республикалық бюджет сондай-ақ өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiн қорғауға байланысты заңдық мәнi бар әрекеттерi үшiн патенттiк баж салығы қаражаты есебiнен қаржыландырылады.
Ескерту. 8-тармақ толықтырылған - ҚРМК-нiң 05.12.1994 ж.
N 1369 қаулысымен.
9. Қазпатент белгiленген тәртiппен статистикалық, бухгалтерлiк және басқа да есеп беру жөнiндегi мәлiметтердiң әзiрленуiн және тиiстi органдарға түсiрiлуiн қамтамасыз етедi.
10. Қазпатент заңды ұйым болып табылады, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген әрi қазақ және орыс тiлдерiнде өз атауы жазылған дөңгелек мөрi, тиiстi мөрлерi мен штамптары болады.

8. Казпатент финансируется за счет средств республиканского бюджета, а также патентных пошлин за совершение юридически значимых действий, связанных с охраной объектов промышленной собственности.
Сноска. Пункт 8 дополнен словами - постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 декабря 1994 г. N 1369.
9. Казпатент в установленном порядке обеспечивает подготовку и представление сведений в соответствующие органы по статистической, бухгалтерской и другой отчетности.
10. Казпатент является юридическим лицом, имеет круглую печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках, соответствующие печати и штампы.