"Қазақстан" Мемлекеттiк телерадио хабарларын тарату компаниясы туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 13 қаңтар 1993 ж. N 32
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан" Мемлекеттiк телерадио хабарларын тарату компаниясын құру туралы" 1992 жылғы 18 қыркүйектегi N 920 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы "Қазақстан" Мемлекеттiк телерадио хабарларын тарату компаниясы (бұдан әрi "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясы) Қазақстан Республикасының телерадиохабары мәселелерi жөнiндегi орталық мемлекеттiк басқару органы болып табылады деп белгiленсiн.
2. "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясы Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi жанындағы Мемлекеттiк телерадио хабарларын тарату компаниясы және облыстық телерадиокомпаниялар жасаған шарттар мен контрактiлерден туындайтын мiндеттемелер бойынша заңды мұрагер деп есептелсiн.
3. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат министрлiгi таратылған ұйымдардың негiзгi қорларын, сондай-ақ айналымдағы және басқа қаражатын 1992 жылғы 1 қазанға дейiнгi жағдай бойынша өткiзетiн болсын, ал "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясы оны қабылдап алсын.
4. "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясының орталық басқару аппаратындағы адам саны - 55, Төрағаның 4 орынбасары, оның iшiнде бiр бiрiншi орынбасары болады деп белгiленсiн.
5. "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясына басшылық жасау Төрағаға жүктеледi, ол хұқықтары мен мiндеттерi бойынша министрлiктiң басшысына теңестiрiледi.
"Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясы Төрағасының лауазымы материалдық-тұрмыстық және медициналық қамсыздандыру, көлiк қызметi жағынан республика министрiнiң лауазымына, ал Төраға орынбасарларының лауазымдары республика министрлерi орынбасарларының лауазымдарына теңестiрiлсiн.
6. "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясының Төрағасына белгiленген адам саны мен еңбекақы қоры шегiнде компанияның құрылымы мен штатын бекiту хұқы берiлсiн.
7. "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясына 5 қызметтiк жеңiл автомобиль лимитi белгiленсiн.
8. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiмен бiрлесе отырып, 1993 жылдан бастап жыл сайын "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясына кем дегенде 5 мың шаршы метр тұрғын үй алаңының құрылысына қаражат бөлудi көздейтiн болсын.
9. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Экономика министрлiгi және "Қазконтракт" республикалық контракт корпорациясы акционерлiк қоғамына белгiленген тәртiппен "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясына мемлекет мұқтаждарын қамтамасыз ету үшiн қаржы және материалдық-техникалық ресурс бөлудi қарастыратын болсын.

О Государственной телерадиовещательной компании "Казахстан"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 января 1993 г. N 32
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 18 сентября 1992 г. N 920 U920920_ "О создании Государственной телерадиовещательной компании "Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что Государственная телерадиовещательная компания "Казахстан" при Кабинете Министров Республики Казахстан (в дальнейшем - Гостелерадиокомпания "Казахстан") является центральным органом государственного управления Республики Казахстан по вопросам телерадиовещания.
2. Гостелерадиокомпанию "Казахстан" считать правопреемником по обязательствам, вытекающим из договоров и контрактов, заключенных упраздненными Казахской государственной телерадиовещательной компанией при Министерстве печати и массовой информации Республики Казахстан и областными телерадиокомпаниями.
3. Министерству печати и массовой информации Республики Казахстан передать, а Гостелерадиокомпании "Казахстан" принять основные фонды и обеспечить зачисление оборотных и иных средств упраздненных организаций по состоянию на 1 октября 1992г.
4. Определить численность центрального аппарата управления Гостелерадиокомпании в количестве 55 единиц, 4 заместителей Председателя, в том числе одного первого.
5. Руководство Гостелерадиокомпанией возлагается на Председателя, который приравнивается в правах и обязанностях к руководителю министерства.
Приравнять должность Председателя Гостелерадиокомпании "Казахстан" по условиям материально-бытового и медицинского обеспечения, транспортного обслуживания к должности министра республики, а должности заместителей Председателя - к должностям заместителей министров республики.
6. Предоставить право Председателю Гостелерадиокомпании в пределах установленной численности и фонда оплаты труда утверждать структуру и штаты центрального аппарата компании.
7. Установить Гостелерадиокомпании лимит служебных легковых автомобилей в количестве 5 единиц.
8. Министерству экономики Республики Казахстан совместно с главами областных, Алма-Атинской и Ленинской городских администраций начиная с 1993 года ежегодно предусматривать выделение Гостелерадиокомпании "Казахстан" ассигнований на строительство не менее 5 тыс.кв.метров жилой площади.
9. Министерству финансов, Министерству экономики Республики Казахстан и акционерному обществу "Республиканская контрактная корпорация "Казконтракт" предусматривать в установленном порядке выделение Гостелерадиокомпании "Казахстан" финансовых и материально-технических ресурсов для обеспечения государственных нужд.

10. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi 1993-1995 жылдары "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясына Алматы қаласына аппарат-студия кешенiнiң редакциялық корпусын салуға қажеттi күрделi салым бөлудi қарастырсын, ал "Алматықұрылыс" Мемлекеттiк акционерлiк құрылыс концернi оның 1995 жылы пайдалануға берiлуiн қамтамасыз етсiн.
11. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1993 жылдан бастап "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясының импорттық телевизия, радиохабары және кинотехнология жабдықтарын сатып алуы үшiн қажет қаржы бөлудi қарастыратын болсын.
12. Алматы қаласы әкiмiнiң "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясына "Қазгидросушар" институтының үйiндегi 1-5 қабаттарды (цоколь қабатымен қоса) беру жөнiндегi ұсынысы қабылдансын. <*>
ЕСКЕРТУ. 12-тармақ өзгертiлдi - ҚРМК-нiң 1993.07.13. N 600
қаулысымен.
13. "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясы бюджеттен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi анықтайтын жылдық хабар тарату көлемi мен бiр сағат хабар тарату құны нормативтерiн негiзге ала отырып қаржыландырылады деп белгiленсiн.
14. Қазақстан Республикасы Байланыс министрлiгiнiң қолданылып жүрген, сондай-ақ жаңадан енгiзiлетiн радиотелебағдарламалар беретiн және тарататын техникалық құралдары "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясына басымдық негiзде жалға берiледi деп белгiленсiн.
15. Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi мен Бiлiм министрлiгi "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясымен бiрлесiп Алматы қаласының жоғары және арнаулы орта оқу орындарында телережиссерлар, дыбыс режиссерларын, телеоператорлар, суретшiлер даярлау туралы мәселенi пысықтап, 1993 жылдың 1 наурызына дейiн Министрлер Кабинетiне тиiстi ұсыныстар енгiзетiн болсын.
16. "Қазақстан" Мемтелерадиокомпаниясының қызметкерлерiн
даярлау, қайта даярлау және бiлiктiлiгiн үнемi арттырып отыру
мақсатында тиiстi материалдық-техникалық базасы бар,
тыңдаушылардың жылдық орташа контингентi 20-25 адам болатын оқу
орталығы құрылсын.
17. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң
"Қазақ Мемлекеттiк телерадио хабарларын тарату компаниясын құру
туралы" 1991 жылғы 31 желтоқсандағы N 819 қаулысының күшi жойылды
деп танылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

10. Министерству экономики Республики Казахстан предусмотреть в 1993-1995 годах выделение Гостелерадиокомпании "Казахстан" необходимых капитальных вложений на строительство редакционного корпуса аппаратно-студийного комплекса в г.Алма-Ате, а Государственно-акционерному строительному концерну "Алмаатастрой" обеспечить ввод его в действие в 1995 году.
11. Министерству финансов Республики Казахстан предусмотреть начиная с 1993 года в смете расходов Гостелерадиокомпании "Казахстан" необходимые средства на приобретение импортного телевизионного, радиовещательного и кинотехнологического оборудования.
12. Принять предложение главы Алма-Атинской городской администрации о выделении с 1 по 5 этаж (с цокольным этажом) в здании института Казгипроводхоз" для размещения Гостелерадиокомпании "Казахстан". <*>
Сноска. Пункт 12 - c изменениями, внесенными постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 июля 1993 г. N 600.
13. Установить, что бюджетное финансирование Гостелерадиокомпании "Казахстан" осуществляется исходя из годовых объемов вещания и нормативов стоимости часа вещания, определяемых Кабинетом Министров Республики Казахстан.
14. Установить, что действующие, а также вновь вводимые технические средства Министерства связи Республики Казахстан, передающие и транслирующие телерадиопрограммы предоставляются в аренду Гостелерадиокомпании "Казахстан" на приоритетной основе.
15. Министерству культуры и Министерству образования Республики Казахстан совместно с Гостелерадиокомпанией "Казахстан" проработать вопрос о подготовке телережиссеров, звукорежиссеров, телеоператоров, художников в высших и средних специальных учебных заведениях г.Алма-Аты и в срок до 1 марта 1993 г. внести соответствующие предложения в Кабинет Министров.
16. В целях подготовки, переподготовки и систематического повышения квалификации сотрудников Гостелерадиокомпании "Казахстан" создать учебный центр с соответствующей материально-технической базой со среднегодовым контингентом слушателей 20-25 человек.
17. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 31 декабря 1991 г. N 819 "О создании Казахской государственной телерадиовещательной компании".
Премьер-министр
Республики Казахстан