Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 19 наурыздағы N 260 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 30 сәуiр N 338. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1995.08.02. N 1069 қаулысымен.
"Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 18 қаңтардағы N 1890 Заңына Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын күшiне енгiзу туралы" 1993 жылғы 18 қаңтардағы N 1891 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңын күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қаулысын жүзеге асыру туралы" 1992 жылғы 19 наурыздағы N 260 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, 1992 ж., N 12, 201-бап) 8-тармағындағы "автокөлiк құралдарын сатып алуға" деген сөздерден кейiнгi "және автокөлiк құралдарына салынатын салықтың" деген сөздер алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасының Жол қорын қалыптастыру туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
3. Мыналар күшi жойылған деп танылсын:
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 19 наурыздағы N 260 қаулысына N 1 қосымша мен Республикалық жол қоры қаржысын пайдалану туралы ереженiң соңғы абзацы (N 4 қосымша);
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Жер салығы туралы" және "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңын күшiне енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң қаулысын жүзеге асыру туралы" 1993 жылғы 21 қаңтардағы N 56 қаулысы.
4. Қазақстан Республикасының министрлiктерi, мемлекеттiк комитеттерi мен ведомстволары Қазақстан Республикасының "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1993 жылғы 18 қаңтардағы N 1890 Заңы мен осы қаулыға қайшы келетiн нормативтi актiлерi қайта қаралуын және олардың күшi жойылуын қамтамасыз етсiн.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
бiрiншi орынбасары
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 30 сәуiрдегi
N 338 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасының жол қоры қаржысын
қалыптастыру туралы
Ереже
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының "Жол қоры туралы" Заңына сәйкес
жол қорын құрау көздерiне:
мұнай, мұнай өнiмдерi, шина бойынша қосылған құнға салынатын
салық және шина акциздерi;
автокөлiк құралдарын сатып алуға салынатын салық;
автомобиль бензинi мен дизель отынын өткiзуден жасалатын
аударымдар;
автомобиль жолдарын пайдаланушылар жасайтын аударымдар;
автомобиль көлiгiн пайдаланудан түсетiн табыстан жасалатын
аударымдар;
кәсiпорындар мен ұйымдардың мүлкiн сатып алудан түсетiн қаржы;
республикалық және жергiлiктi бюджеттерден бөлiнетiн қаржы;
автокөлiк құралдары Қазақстан Республикасына кiргенi үшiн
төленетiн ақы жатады.

О внесении изменений в постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 19 маpта 1992 г. N 260
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 30 апpеля 1993 г. N 338. Утратило силу постановлением Кабинета Министров РК от 2 августа 1995 г. N 1069.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 января 1993 г. N 1890 "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О дорожном фонде" и постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 18 января 1993 г. N 1891 "О введении в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О дорожном фонде" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. В пункте 8 постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 марта 1992 г. N 260 "О реализации постановления Верховного Совета Республики Казахстан "О введении в действие Закона Республики Казахстан "О дорожном фонде" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 12, ст. 201) после слов: "на приобретение автотранспортных средств" исключить слова: "и налога на транспортные средства".
2. Утвердить прилагаемое Положение о формировании средств дорожного фонда Республики Казахстан.
3. Признать утратившими силу:
приложение N 1 и последний абзац Положения об использовании средств из республиканского дорожного фонда (приложение N 4) к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 19 марта 1992 г. N 260;
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 января 1993 г. N 56 "О реализации постановления Верховного Совета Республики Казахстан от 30 июня 1992 г. "О введении в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Законы Республики Казахстан "О земельном налоге" и "О дорожном фонде".
4. Министерствам, государственным комитетам и ведомствам Республики Казахстан обеспечить пересмотр и отмену своих нормативных актов, противоречащих Закону Республики Казахстан от 18 января 1993 г. N 1890 "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О дорожном фонде" и настоящему постановлению.
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан
УТВЕРЖДЕНО
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 30 апреля 1993 г. N 338
ПОЛОЖЕНИЕ
о формировании средств дорожного фонда
Республики Казахстан
I. Общие положения
1. В соответствии с Законом Республики Казахстан "О дорожном фонде"
источниками образования дорожного фонда служат:
налог на добавленную стоимость по нефти, нефтепродуктам, шинам и
акцизы на шины;
налог на приобретение автотранспортных средств;
отчисления от реализации автомобильного бензина и дизельного
топлива;
отчисления пользователей автомобильных дорог;
отчисления от доходов по эксплуатации автомобильного транспорта;
средства от выкупа имущества предприятий и организаций;
ассигнования из республиканского и местных бюджетов;
плата за въезд автотранспортных средств в Республику Казахстан.

2. Республикалық жол қорына:
мұнай, мұнай өнiмдерi, шина бойынша қосылған құнға салынатын
салықтың және шина акцизiнiң 100 процентi;
автомобиль жолдарын пайдаланушылар жасайтын аударымдардың 30
процентi;
автомобиль көлiгiн пайдаланудан түсетiн табыстан жасалатын
аударымдардың 100 процентi;
автомобиль бензинi мен дизель отынын өткiзуден жасалатын
аударымдардың 100 процентi;
кәсiпорындар мен ұйымдардың мүлкiн сатып алудан түсетiн
қаржының 100 процентi;
республикалық бюджеттен бөлiнетiн қаржының 100 процентi;
автокөлiк құралдары Қазақстан Республикасына кiргенi үшiн
төленетiн ақының 100 процентi есептеледi.
3. Облыстық жол қорына:
автокөлiк құралдарын сатып алуға салынатын салық түсiмiнiң 100
процентi;
автомобиль жолдарын пайдаланушылар жасайтын аударымдардың 70
процентi;
жергiлiктi бюджеттен бөлiнетiн қаржының 100 процентi
есептеледi.
Облыстық жол қорының қаржысы төлеушiлердiң тұрған жерiндегi автомобиль жолдары басқармаларының немесе оларға теңестiрiлген ұйымдардың және бұлардың аудандық бөлiмшелерiнiң шотына қосылады. Аудандық бөлiмшелердiң түскен қаржыны жұмсауға құқы жоқ, олар қаржыны он күн сайын тиiстi автомобиль жолдары басқармасының немесе оларға теңестiрiлген ұйымдардың шотына аударып отырады.
4. Жол қорының ағымдағы жылы пайдаланылмаған қаржысы алып қойылмайды, келесi жылы нысаналы мақсатқа пайдаланылады.
5. Республикалық жол қорына тиесiлi қаржы облыстардағы субшоттардан Қазақстан Республикасы Көлiк құрылысы министрлiгiнiң (Көлiкқұрылысминi) ағымдағы шотына әр айдың 5,15 және 25 күндерi, ал Қазақстан Республикасының Ұлттық мемлекеттiк банкiсiнiң (Ұлтмембанк) келiсуi бойынша басқа мерзiмдерде аударылады.
6. Салық пен аударымдарды дұрыс есептеу және уақтылы төлеп отыру үшiн жауапкершiлiк оларды төлеушiлерге жүктеледi, олар:
салық пен төлемдердiң дұрыс есептелуiн және уақтылы төленуiн "Жол қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен және осы Ережемен белгiленген тәртiп пен мерзiмде қамтамасыз етуге;
төлем құжаттарында салық пен аударым түрлерiн көрсетуге;
төленген салық пен аударым сомасының есебiн жүргiзуге;
автомобиль жолдары басқармаларының, оларға теңестiрiлген ұйымдардың және олардың аудандық бөлiмшелерiнiң, сондай-ақ Көлiкқұрылысминiнiң орталық аппараты қызметкерлерiнiң жол қорына салық пен аударымдардың есептелуi мен төленуiнiң дұрыстығын тексеруiне жiберiп, олардың талап етуi бойынша осы салықтар мен аударымдардың есептелуiне және төленуiне байланысты құжаттар мен мәлiметтердi табыс етуге;
салықтар мен аударымдар туралы есеп айырысуды Көлiкқұрылысминi белгiлеген және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясымен келiсiлген мерзiм мен нысанда өзi тұрған жердегi жол органдарына табыс етуге;
осы Ережеге сәйкес жол қорына қаржы жинайтын органдарға банк реквизиттерiн хабарлап отыруға мiндеттi.

2. В республиканский дорожный фонд зачисляются:
100 процентов поступлений налога на добавленную стоимость по
нефти, нефтепродуктам, шинам и акцизов на шины;
30 процентов отчислений пользователей автомобильных дорог;
100 процентов отчислений от доходов по эксплуатации автомобильного
транспорта;
100 процентов отчислений от реализации автомобильного бензина и
дизельного топлива;
100 процентов средств от выкупа имущества предприятий и
организаций;
100 процентов ассигнований из республиканского бюджета;
100 процентов поступлений от платы за въезд автотранспортных
средств в Республику Казахстан.
3. В областные дорожные фонды зачисляются:
100 процентов поступлений от налога на приобретение
автотранспортных средств;
70 процентов отчислений пользователей автомобильных дорог;
100 процентов ассигнований из местных бюджетов.
Средства областных дорожных фондов зачисляются по месту нахождения плательщиков на счета управлений автомобильных дорог или приравненных к ним организаций и их районных подразделений. Районные подразделения не имеют права расходования поступивших средств, а перечисляют их ежедекадно на соответствующие счета управлений автомобильных дорог или приравненных к ним организаций.
4. Неиспользованные средства дорожного фонда в текущем году изъятию не подлежат и используются в следующем году по целевому назначению.
5. Средства в республиканский дорожный фонд перечисляются с субсчетов в областях 5, 15 и 25 числа каждого месяца на текущий счет Министерства транспортного строительства Республики Казахстан (Минтрансстрой) и в другие сроки по согласованию с Национальным банком Республики Казахстан (Нацбанк).
6. Ответственность за правильность исчисления и своевременность уплаты налогов и отчислений возлагается на плательщиков, которые обязаны:
обеспечивать правильность исчисления и своевременность уплаты налогов и платежей в порядке и сроки, установленные Законом Республики Казахстан "О дорожном фонде" и настоящим Положением;
в платежных документах указывать вид налога и отчисления;
вести учет сумм уплаченных налогов и отчислений;
допускать работников управлений автомобильных дорог, приравненных к ним организаций и их районных подразделений, а также центрального аппарата Минтрансстроя к проверке правильности исчисления и уплаты налогов и отчислений в дорожный фонд, представлять по их требованию необходимые документы и сведения, связанные с исчислением и уплатой этих налогов и отчислений;
представлять дорожным органам по месту своего нахождения расчеты о суммах налогов и отчислений в сроки и по формам, установленным Минтрансстроем и согласованным с Главной налоговой инспекцией Министерства финансов Республики Казахстан;
сообщать банковские реквизиты органам, занимающимся сбором средств в дорожный фонд в соответствии с настоящим Положением.

7. Автомобиль жолдары басқармалары, оларға теңестiрiлген ұйымдар, олардың аудандық бөлiмшелерi, Көлiкқұрылысминi:
салықтар мен аударымдар түсетiн банк реквизиттерi мен есеп шотының нөмiрiн жазбаша түрде немесе бұқаралық ақпарат құралдары арқылы хабарлап отыруға;
салықтар мен аударымдарды есептеу тәртiбi мен төлеу мерзiмiнiң өзгергенi туралы салық төлеушiлердi хабардар етуге;
салықтар мен аударымдардың уақтылы төленуiне бақылау жасауға;
жол қорына түсетiн салықтардың, аударымдардың және басқа қаржының есебiн жүргiзуге мiндеттi.
8. Салық инспекциялары:
мұнай, мұнай өнiмдерi, шина бойынша қосылған құнға салынатын салық пен шина акцизiнiң сомасын есептеудiң және ол орманның түсуiнiң есебiн жүргiзедi;
мұнай, мұнай өнiмдерi, шина бойынша қосылған құнға салынатын салықтың және шина акцизiнiң белгiленген мерзiмде Көлiкқұрылысминiнiң есеп шотына аударылуын қамтамасыз етедi;
алымдар мен салықтардың жол қорына түсуiне бақылау жасайды;
автомобиль жолдары басқармалары мен оларға теңестiрiлген ұйымдардың немесе бұлардың аудандық бөлiмшелерiнiң, Көлiкқұрылысминiнiң салық төлеушiлердiң, банкiлердiң және басқа қаржы-кредит мекемелерiнiң салық жөнiндегi заңдарды бұзғаны туралы хабарламаларын қарайды және бұларға "Қазақстан Республикасындағы салық жүйесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген қаржы санкциялары мен әкiмшiлiк айыппұл шараларын қолданады.
9. Салықтар мен аударымдарды жол қорына белгiленген мерзiмде төлеуден жалтарған жағдайда бұл қаржыны автомобиль жолдары басқармалары мен оларға теңестiрiлген ұйымдар немесе олардың аудандық бөлiмшелерi, Көлiкқұрылысминi кәсiпорындар мен ұйымдардан, кооперативтерден, оның iшiнде колхоздар мен тұтыну кооперациясынан бiрiншi кезекте дау-дамайсыз, ал азаматтардан сот арқылы өндiрiп алады. Кешiктiрiлген әрбiр күн үшiн төленбеген соманың 0,2 процентi мөлшерiнде өсiм есептеледi.
10. Төлеушiлер мен автомобиль жолдары басқармаларының, оларға теңестiрiлген ұйымдардың, бұлардың аудандық бөлiмшелерiнiң, Көлiкқұрылысминiнiң арасындағы дау-дамай соттар мен төрелiк соттар арқылы шешiледi.
11. Салықтар мен аударымдарды валюта орнына сом есебiмен шетелдiк валютаның Ұлттықмембанк белгiлейтiн қолданылып жүрген курсы бойынша жүргiзiледi.
II. Мұнай, мұнай өнiмдерi, шина бойынша
қосылған құнға салынатын салық және
шина акциздерi
12. Қазақстан Республикасының "Қосылған құнға салынатын салық туралы" және "Акциз туралы" Заңдарына сәйкес есептелiп, бюджетке түскен мұнай, мұнай өнiмдерi, шина бойынша қосылған құнға салынатын салықтар мен шина акциздерiнiң бүкiл сомасын салық органдары төлеушi кәсiпорынның тұрған жерiндегi жол қорына аударады.

7. Управления автомобильных дорог, приравненные к ним организации, их районные подразделения, Минтрансстрой обязаны:
сообщать письменно или в средствах массовой информации банковские реквизиты и номера счетов, на которые должны поступать налоги и отчисления;
информировать налогоплательщиков об изменениях порядка исчисления и сроков уплаты налогов и отчислений;
осуществлять контроль за своевременностью уплаты налогов и отчислений;
вести учет налогов, отчислений и иных средств, поступающих в дорожные фонды.
8. Налоговые инспекции:
ведут учет начисления и поступления сумм налога на добавленную стоимость на нефть, нефтепродукты, шины и акцизов на шины;
обеспечивают в установленные сроки перечисление поступивших в бюджет сумм налога на добавленную стоимость на нефть, нефтепродукты, шины и акцизов на шины на счет Минтрансстроя;
осуществляют контроль за поступлением отчислений и налогов в дорожный фонд;
рассматривают сообщения управлений автомобильных дорог и приравненных к ним организаций или их районных подразделений, Минтрансстроя о нарушениях налогоплательщиками, банками и другими финансово-кредитными учреждениями налогового законодательства и применяют к ним финансовые санкции и административные штрафы, предусмотренные Законом Республики Казахстан "О налоговой системе в Республике Казахстан".
9. В случаях уклонения от уплаты в установленные сроки налогов и отчислений в дорожный фонд эти средства взыскиваются управлениями автомобильных дорог и приравненными к ним организациями или их районными подразделениями, Минтрансстроем с предприятий и организаций, кооперативов, включая колхозы и потребкооперацию, в первоочередном и бесспорном порядке, а с граждан - в судебном порядке. За каждый день просрочки начисляется пеня в размере 0,2 процента от невнесенной суммы.
10. Споры, возникающие между плательщиками и управлениями автомобильных дорог, приравненными к ним организациями, их районными подразделениями, Минтрансстроем разрешаются судами и арбитражными судами.
11. Уплата налогов и отчислений в рублях взамен валюты производится по действующему курсу иностранной валюты, устанавливаемому Нацбанком.
II. Налог на добавленную стоимость по нефти,
нефтепродуктам, шинам и акцизы на шины
12. Налоговые органы по месту нахождения предприятия-плательщика перечисляют в дорожный фонд все суммы налогов на добавленную стоимость по нефти, нефтепродуктам, шинам и акцизов на шины, исчисленные и поступившие в бюджет в соответствии с Законами Республики Казахстан "О налоге на добавленную стоимость" и "Об акцизах".

13. Жоғарыда аталған қосымша құнға салынатын салық пен акциздерден бюджетке түскен сома әрбiр айдың 3,13 және 23 күндерi Ұлттықмембанктiң облыстық басқармаларында ашылған республикалық жол қорының есепшотына аударылады.
III. Автокөлiк құралдарын сатып алуға
салынатын салық
14. Сатып алынған автокөлiк құралдарының құнынан алынатын салықты меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындар мен ұйымдар облыстық жол қорына автокөлiк құралдары тiкрелгенге дейiн, ал иесi өзгерген жағдайда - автокөлiк құралдары қайта тiркелгенге дейiн сатып алынған көлiк құралдары (жүк тасымалдаушы, жеңiл арнаулы автомобильдер, пикаптар мен жеңiл фургондар, автобустар, тiркемелер мен жартылай тiркемелер) қайта сатып алынғанына қарамастан олардың бағасының 5 процентi мөлшерiнде, ал тегiн берiлген жағдайда қалдық баланстық құннан осындай ставка бойынша төлейдi.
Автокөлiк құралдарын сатып алуға салынатын салықты төлеу оларды сатып алған көздердiң есебiнен жүргiзiледi.
15. Салықты төлеу, осы көлiк құралының тiркелуге немесе қайта тiркелуге жататынына қарамастан, автокөлiк құралын оның иесiне қабылдау-беру актiсi ресiмделген күннен бастап 10 күн мерзiмде жүргiзiледi. Салық төлеуден жалтарған жағдайда салық жоғарыда аталған мерзiм өткен соң өсiм есептеле отырып дау-дамайсыз түрде өндiрiп алынады.
16. Автокөлiк құралдары еркiн айналымдағы валютаға немесе шетелдiк мемлекеттермен баспа-бас мәмiле бойынша сатып алынған жағдайда салық автомобильдiң валютадағы құнының 5 процентi мөлшерiнде немесе оларды сатып алған кезде Ұлттықмембанк белгiлеген қолданылып жүрген курсы бойынша қайта есептеле отырып сом түрiнде есептеледi.
17. Салық төлеуден:
бюджетте тұрған ұйымдар мен мекемелер;
жалпы пайдаланудағы жолаушылар көлiгiнiң (таксиден басқа) кәсiпорындары;
40 тоннадан астам жүк көтеретiн, өздiгiнен жүк түсiретiн карьерлiк автомобильдердi сатып алушы кәсiпорындар;
жер негiзгi өндiрiс құралы болып табылатын ұжымшарлар, ауыл шаруашылық кооперативтерi, кеңшарлар және басқа ауыл шаруашылық кәсiпорындары босатылады. Ауыл шаруашылыққа жатпайтын қызметтен, өз өндiрiсiнiң шикiзатын ұқсатудан басқа, 25 проценттен астам пайда (кiрiс) алатын кәсiпорындарға бұл қағида қолданылмайды.
Жалпы пайдаланудағы жолаушылар көлiгi кәсiпорындарына меншiк нысандары мен ведомстволық иелiгiне қарамастан, жолаушылар тасымалдауға Қазақстан Республикасы Көлiк министрлiгiнiң Көлiк инспекциясы органдары қолданылып жүрген заңдарға сәйкес берген лицензиясы ("П" түрiнде) мен белгiленген үлгiдегi лицензия кәртiшкелерi бар және мұндай тасымалды белгiленген тәртiппен бекiтiлген маршруттар мен қозғалыс графиктерi және тарифтер бойынша орындайтын кәсiпорындар мен ұйымдар жатады. Автокәсiпорны алуан түрлi автотасымал жасалған кезде аталған тәртiппен жолаушылар таситын автокөлiк қана салықтан босатылады.
Жалпы пайдаланудағы жолаушылар көлiгi кәсiпорындары сатып алатын, жоғарыда көрсетiлген жолаушылар тасымалдауға арналмаған автокөлiк құралдары автокөлiк құралдарын сатып алуға салынатын салықты төлеуден босатуға жатпайды.
Автомобильдердi қайта сатуды жүзеге асырушы ұйымдар мен кәсiпорындар мұндай автокөлiк құралдары тауар болып саналатын ретте, яғни есеп-қисапта негiзгi құралдар ретiнде көрсетiлмейтiн және Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң Мемлекеттiк автомобиль инспекциясы органдарында тiркеуге жатпайтын жағдайда, автокөлiк құралдарын сатып алуға салық төлемейдi.
IV. Автомобиль бензинi мен дизель отынын
өткiзуден жасалатын аударымдар

13. Перечисление поступивших в бюджет сумм, НДС и акцизов на вышеперечисленную продукцию производится ежемесячно 3, 13 и 23 числа на счета республиканского дорожного фонда, открытые в областных управлениях Нацбанка.
III. Налог на приобретение автотранспортных
средств
14. Налог от стоимости приобретенных автотранспортных средств уплачивают в областной дорожный фонд предприятия и организации, независимо от форм собственности, до регистрации, а в случае изменения владельца - перерегистрации автотранспортных средств - в размере 5 процентов от цены купленного автотранспортного средства (грузовые, легковые, специальные автомобили, пикапы и легковые фургоны, автобусы, прицепы и полуприцепы), независимо от того, где они были приобретены, а в случае безвозмездной передачи - по этой же ставке от остаточной балансовой стоимости.
Уплата налога на приобретение автотранспортных средств производится за счет тех источников, из которых они приобретались.
15. Оплата налога производится в 10-дневный срок со дня оформления акта приема-передачи автотранспортного средства его владельцу, независимо от того подлежит регистрации или перерегистрации это транспортное средство. В случае уклонения от уплаты налог взыскивается в бесспорном порядке с начислением пени по истечении вышеуказанного срока.
16. При приобретении автотранспортных средств за свободно конвертируемую валюту или по бартерным сделкам с иностранными государствами налог исчисляется в размере 5 процентов от стоимости автомобилей в валюте или в рублях с пересчетом по действующему на дату их приобретения курсу, устанавливаемому Нацбанком.
17. От уплаты налога освобождаются:
организации и учреждения, состоящие на бюджете;
предприятия пассажирского транспорта общего пользования (кроме такси);
предприятия, приобретающие карьерные автосамосвалы грузоподъемностью свыше 40 тонн;
колхозы, сельскохозяйственные кооперативы, совхозы и другие сельскохозяйственные предприятия, для которых земля является основным средством производства. На предприятия, имеющие прибыль (доход) от несельскохозяйственной деятельности за исключением переработки сырья собственного производства, превышающую 25 процентов, данное положение не распространяется.
К предприятиям пассажирского транспорта общего пользования относятся предприятия и организации, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, имеющие лицензии (вида"П") и лицензионные карточки установленного образца на перевозки пассажиров, выданные в соответствии с действующим законодательством органами Транспортной инспекции Министерства транспорта Республики Казахстан, и выполняющие такие перевозки по утвержденным в установленном порядке маршрутам, графикам движения и тарифам. При осуществлении автопредприятием различных видов автоперевозок от уплаты указанного налога освобождается только автотранспорт, осуществляющий перевозки пассажиров в указанном порядке.
Приобретаемые предприятиями пассажирского транспорта общего пользования автотранспортные средства, не предназначенные для вышеуказанных перевозок пассажиров, освобождению от уплаты налога на приобретение автотранспортных средств не подлежат.
Организации и предприятия, осуществляющие перепродажу автомобилей, не уплачивают налог на приобретение автотранспортных средств в тех случаях, когда такие автотранспортные средства являются товаром, то есть не отражаются в учете как основные средства и не подлежат регистрации в органах Государственной автомобильной инспекции Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
IV. Отчисления от реализации автомобильного
бензина и дизельного топлива

18. Меншiк нысандарына қарамастан Қазақстан Республикасының аумағында автомобиль бензинi мен дизель отынын өндiрушi кәсiпорындар мен ұйымдар аталған материалдарды өткiзуден жасалатын аударымдарды жол қорына төлеушi болып табылады.
19. Автомобиль бензинi мен дизель отынын өткiзу дегенiмiз өндiрушi кәсiпорындардың оларды өз мұқтажы үшiн сатуы, айырбастауы, тегiн беруi және пайдалануы.
20. Өндiрушi кәсiпорындар автомобиль бензинi мен дизель отынын
өткiзуден жасалатын аударымдарды кәсiпорынның осы мұнай өнiмдерiн
босату бағасының 5 процентi мөлшерiнде (қосылған құнға салынатын
салықсыз) енгiзедi.
Аталған аударымдарға өндiрушi кәсiпорынға тұтынушылар өтем
жасайды.
21. Төлеушiлер автомобиль бензинi мен дизель отынын өткiзуден
жасалатын аударымдарды автомобиль жолдары басқармалары
Ұлттықмембанктiң облыстық басқармаларында ашқан республикалық жол
қорының есепшотына әрбiр өткен 10 күндiк iшiнде iс жүзiнде
өткiзiлгенiне қарай мынадай мерзiмдерде:
үстiмiздегi айдың 13 күнi - бiрiншi онкүндiк үшiн;
үстiмiздегi айдың 23 күнi - екiншi онкүндiк үшiн;
келесi айдың 3 күнi - есеп берiлетiн айдың қалған күндерi үшiн
төлейдi.
V. Автомобиль жолдарын пайдаланушылар
жасайтын аударымдар
22. Автомобиль жолдарын пайдаланушылар жасайтын аударымдарды меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындар мен ұйымдар жол қорына атқарылатын жұмыс пен көрсетiлетiн қызметтiң, өндiрiлген өнiмнiң нақты көлемiнiң (заводтың iшкi айналымын есептемегенде) тауар биржалары мен басқа биржалар - көрсетiлетiн қызметтен алынатын түсiм мөлшерiнiң, сақтандыру компаниялары - төлемдер мен өтемдер арасындағы айырма сомасының банкiлер-кiрiс мөлшерiнiң бiр процентi, ал дайындаушы, сауда-саттық жасаушы, жабдықтау-өткiзушi және соларға теңестiрiлген кәсiпорындар - көтерме сауданың, тасымалдаудың, қоймалаудың, бөлшек сауданың жылдық айналымының 1 процентi мөлшерiнде төлейдi.
Бiрнеше қызмет түрiн атқаратын кәсiпорындар мен ұйымдар автомобиль жолдарын пайдаланушылар жасайтын аударымдарды белгiлеген ставкаларға сүйенiп әрбiр қызмет түрi бойынша жеке-жеке есептейдi.
23. Автомобиль жолдарын пайдаланушылар жасайтын аударымдардың сомасы жоспарлы жылға көзделiп өндiрiлетiн өнiмнiң, орындалатын жұмыс пен көрсетiлетiн қызмет көлемiнiң есебiне қарай анықталып, кейiннен ол әрбiр тоқсан сайын нақты орындалған көлемде бухгалтерлiк және статистикалық есеп берудiң деректерi бойынша үстемелi қорытынды жасалып қайта есептеледi.
Жоспарлы төлемдер автомобиль жолдары басқармаларының немесе соларға теңестiрiлген ұйымдардың, олардың аудандық бөлiмшелерiнiң есепшотына әр айдың 15-нен кешiктiрмей тоқсандық соманың 1/3 мөлшерiнде аударылып отырады.
Нақты орындалған көлемге жасалған аударым сомасын қайта есептеу нәтижесiнде анықталған қосымша төлем есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 15-не дейiнгi мерзiмде төленедi. Артық аударылған сома төлеушiге қайтарылады немесе кезектi төлем есебiне қосылады.
Төлем кәсiпорындар мен ұйымдардың қаржы-шаруашылық қызметiнiң нәтижесiне қарамай жасалып отырады.

18. Плательщиками отчислений в дорожный фонд от реализации автомобильного бензина и дизельного топлива являются предприятия и организации, независимо от форм собственности, вырабатывающие вышеуказанные материалы на территории Республики Казахстан.
19. Под реализацией автобензина и дизтоплива понимается продажа, обмен, безвозмездная передача и использование их предприятиями-изготовителями на собственные нужды.
20. Отчисления от реализации автомобильного бензина и дизельного топлива производятся предприятиями-изготовителями в размере 5 процентов от отпускной цены предприятия по этим нефтепродуктам (без налога на добавленную стоимость).
Указанные отчисления предприятиям-изготовителям компенсируют потребители.
21. Уплата отчислений от реализации автомобильного бензина и дизельного топлива осуществляется плательщиками на счета республиканского дорожного фонда, открытые в областных управлениях Нацбанка управлениями автомобильных дорог, исходя из фактической реализации за каждую истекшую декаду, в следующие сроки:
13 числа текущего месяца - за первую декаду;
23 числа текущего месяца - за вторую декаду;
3 числа следующего месяца - за остальные дни отчетного месяца.
V. Отчисления пользователей автомобильных дорог
22. Отчисления пользователей автомобильных дорог производят предприятия и орагнизации, независимо от форм собственности, в размере одного процента от фактического объема производства продукции (исключая внутризаводской оборот), выполняемых работ и предоставляемых услуг, товарные и другие биржи - от объема выручки за предоставленные услуги, старховые компании - от суммы разницы между платежами и выплатами, банки - от объема доходов, а заготовительные, торговые, снабженческо-сбытовые и приравненные к ним предприятия - в размере 0,1 процента от годового оборота (оптового, транзитного, складского, розничного).
Предприятия и организации, осуществляющие несколько видов деятельности, отчисления пользователей автомобильных дорог исчисляют отдельно по каждому виду деятельности, исходя из установленных ставок.
23. Суммы отчислений пользователей автомобильных дорог определяются расчетно от объемов производства продукции, выполняемых работ, оказываемых услуг и оборота, предусмотренных на планируемый год, с последующим ежеквартальным перерасчетом на фактически выполненный объем с нарастающим итогом по данным бухгалтерской и статистической отчетности.
Плановые платежи перечисляются на счета управлений автомобильных дорог или приравненных к ним организаций, их районных подразделений не позднее 15 числа каждого месяца в размере 1/3 квартальной суммы.
Доплата, определенная в результате пересчета суммы отчислений на фактически выполненные объемы, уплачивается в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Излишне внесенная сумма возвращается плательщику или засчитывается в очередные платежи.
Уплата производится независимо от результатов финансово-хозяйственной деятельности предприятий и организаций.

24. Кәсiпорындардың, концерндердiң, қауымдастықтардың және соларға теңестiрiлген ұйымдардың құрамына кiретiн, бiрақ заңды ұйым болып саналмайтын құрылымдық бөлiмшелер ақшалай қаржыны өзiнiң тұрған жерiндегi облыстық жол қорына аударып отырады. Мұндай бөлiмшелердiң банкi мекемелерiнде есепшоттары болмаса, қаржыны олардың жоғары тұрған органдары аударады.
25. Меншiк нысанына қарамастан Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және еркiн айналымдағы валютамен есеп айырысатын кәсiпорындар мен ұйымдар, оның iшiнде шетелдiктерi және шетелдiк фирмалармен бiрлесiп құрылғандары, олардың филиалдары мен өкiлдiктерi, соларға теңестiрiлген ұйымдар аударымды валюта түрiнде немесе Ұлттықмембанк белгiлейтiн, қолданылып жүрген курсына осы соманы өтейтiн күнге қайта есептей отырып сом есебiмен, осы бөлiмнiң 23 тармағында көрсетiлген мерзiмде жасап отырады.
26. Кәсiпорындар мен ұйымдардың есептелген аударымдарды төлеуге қаржысы болмаған жағдайда олар автомобиль жолдары басқармаларымен немесе соларға теңестiрiлген ұйымдармен келiсе отырып, оларды жұмыс көлемiн орындаумен, құрылыс материалдарын, конституцияларды, мәшинелер мен механизмдердi және олардың тетiктерiн баламалы құны бойынша жасап берiп тұрумен ауыстыра алады. Олар бұл баламалы құнды автомобиль жолдарын пайдаланушылар жасайтын аударымға жатқызып, өнiм өндiру мен сатуға (жұмысқа, қызметке) жұмсалатын шығындар құрамына қосады.
27. Автомобиль жолдары басқармалары немесе соларға теңестiрiлген ұйымдар жылдық жоспарлы соманың 30 процентiнiң 1/24 бөлiгiн әр айдың 10 және 25 күндерi Көлiкқұрылысминiнiң ағымдағы есепшотына жоспарлы төлемдердi аударып тұрады, ал тоқсан iшiнде нақты орындалуына қайта есептеуге байланысты қосымша аудару одан кейiнгi айдың 15-не дейiнгi мерзiмде жасалады. Артық аударылған сома келесi есебiнен қосылады.
28. Автомобиль жолдарын пайдаланушылар жасайтын аударымдарды төлеуде:
бюджеттегi ұйымдар мен мекемелер;
жалпы пайдаланудағы, оның iшiнде жергiлiктi автомобиль жолдарын салуды, жөндеудi және күтiп ұстауды жүзеге асырушы кәсiпорындар мен ұйымдар;
тұрғын үй-коммуналдық, газ шаруашылығы және байланыс кәсiпорындары мен ұйымдары өздерiнiң негiзгi қызметтерi бойынша; (көлiк, өнеркәсiп, құрылыс, жөндеу-құрылыс, жобалау, сауда және жабдықтау-өткiзу қызметтерiнен басқалары), сондай-ақ Қазақ Қызыл Жарты Ай және Қызыл Крест қоғамының, мүгедектердiң қоғамдық ұйымдарының мекемелерi, ұйымдары мен кәсiпорындары (кәсiпкерлiк қызметпен айналысатындардан басқалары), протез және ортопед аяқ киiм жасау мен өткiзетiн кәсiпорындардың айналымдары;
жалпы пайдаланудағы жолаушылар көлiгiнiң кәсiпорындары (таксиден басқа) босатылады.
Жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарын салуды, жөндеудi және күтiп ұстауды жүзеге асырушы кәсiпорындар мен ұйымдар қатарына автомобиль жолдары басқармаларымен немесе соларға теңестiрiлген ұйымдармен өздерi орындайтын құрылыс-монтаждау жұмыстарының жалпы көлемiнiң кемiнде 75 процентi сомасына жалпы пайдаланудағы жолдарды салуға, жөндеуге және күтiп ұстауға шарт (контракт) жасасқан ұйымдар жатады.
Жалпы пайдаланудағы жолаушылар көлiгi кәсiпорындарына, қалалық электр көлiгi кәсiпорындарынан басқа, меншiк нысандары мен ведомстволық иелiгiне қарамастан жолаушылар тасымалдауға Қазақстан Республикасы Көлiк министрлiгiнiң Көлiк инспекциясы органдары қолданылып жүрген заңдарға сәйкес берген лицензиясы ("П" түрiнде) мен белгiленген үлгiдегi лицензия кәртiшкелерi бар және мұндай тасымалды белгiленген тәртiппен бекiтiлген маршруттар мен қозғалыс графиктерi және тарифтер бойынша орындайтын кәсiпорындар мен ұйымдары жатады.
Автомобиль жолдарын пайдаланушылар өндiрiлген өнiмнiң, атқарылған жұмыстар мен көрсетiлген қызметтердiң нақты көлемiнен жасайтын аударымдарының есебi үшiн жалпы пайдаланудағы жолаушылар көлiгiне жатқызылған кәсiпорындар мен ұйымдар жоғарыда аталған жолаушы тасымалын жүзеге асырудан алған түсiм мөлшерi шығарып тасталады.
Автомобиль жолдарын пайдаланушылардың аударым төлеуден босатылатын тiзбесiне кiрмеген кәсiпорындар мен ұйымдардың балансында меншiктi автомобиль көлiгiнiң болмауы оларды жол қорына төлемнiң бұл түрiнен босатуға негiз бола алмайды.
VI. Автомобиль көлiгiн пайдаланудан түсетiн
табыстан жасалатын аударымдар

24. Структурные подразделения, не являющиеся юридическими лицами и входящие в состав предприятий, концернов, ассоциаций и организаций, приравненных к ним, отчисляют денежные средства в областной дорожный фонд по месту своего нахождения. При отсутствии у таких подразделений счетов в учреждениях банков перечисление средств осуществляет их вышестоящий орган.
25. Предприятия и организации, включая иностранные и созданные совместно с иностранными фирмами, их филиалы, представительства и приравненные к ним организации, независимо от форм собственности и расположенные на территории Республики Казахстан, осуществляющие расчеты в свободно конвертируемой валюте, производят отчисления в валюте или в рублях с пересчетом по действующему на дату оплаты этих сумм курсу, устанавливаемому Нацбанком, в сроки, указанные в пункте 23 данного раздела.
26. В случае отсутствия у предприятий и организаций денежных средств для уплаты причитающихся отчислений они могут заменять их по согласованию с управлениями автомобильных дорог или приравненными к ним организациями на выполнение объемов работ, изготовление и поставку строительных материалов, конструкций, машин, механизмов и их деталей по эквивалентной стоимости, с отнесением ее на отчисления средств пользователей автомобильных дорог и включением в состав затрат по производству и реализации продукции (работ, услуг).
27. Управления автомобильных дорог или приравненные к ним организации перечисляют плановые платежи на текущий счет Минтрансстроя в размере 1/24 части от 30 процентов годовой плановой суммы 10 и 25 числа каждого месяца, а доперечисление, связанное с пересчетом на фактическое выполнение за квартал, производится в срок до 15 числа следующего за ним месяца. Излишне перечисленные суммы засчитываются в счет предстоящих платежей.
28. От уплаты отчислений пользователей автомобильных дорог освобождаются:
организации и учреждения, состоящие на бюджете;
предприятия и организации, осуществляющие строительство, ремонт и содержание автомобильных дорог общего пользования, включая местные;
предприятия и организации жилищно-коммунального, газового хозяйства и связи по их основной деятельности (кроме транспортных, промышленных, строительных, ремонтно-строительных, проектных, торговых и снабженческо-сбытовых), а также учреждения, организации и предприятия (кроме занимающихся предпринимательской деятельностью) Казахского общества Полумесяца и Красного Креста, общественных организаций инвалидов, обороты предприятий по изготовлению и реализации протезов и ортопедической обуви;
предприятия пассажирского транспорта общего пользования (кроме такси).
К предприятиям и организациям, осуществляющим строительство, ремонт и содержание автомобильных дорог общего пользования, относятся юридические лица, заключившие с управлениями автомобильных дорог или приравненными к ним организациями договор (контракт) на выполнение строительства, ремонта и содержания автомобильных дорог общего пользования на сумму не менее 75 процентов от общего объема выполняемых ими строительно-монтажных работ.
К предприятиям пассажирского транспорта общественного пользования, кроме предприятий городского электрического транспорта, относятся предприятия и организации, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, имеющие лицензии (вида "П") и лицензионные карточки установленного образца на перевозки пассажиров, выданные в соответствии с действующим законодательством органами Транспортной инспекции Министерства транспорта Республики Казахстан, и выполняющие такие перевозки пассажиров по утвержденным в установленном порядке маршрутам, графикам движения и тарифам.
Для расчетов отчислений пользователей автомобильных дорог из фактических объемов производства продукции, выполняемых работ и предоставляемых услуг предприятий и организаций, отнесенных к пассажирскому транспорту общего пользования, исключаются объемы выручки от осуществления вышеуказанных пассажироперевозок.
Отсутствие собственного автомобильного транспорта на балансе предприятий и организаций, не вошедших в перечень освобождаемых от уплаты отчислений пользователей автомобильных дорог, не может служить основанием для их освобождения от этого вида платежа в дорожный фонд.
IV. Отчисления от доходов по эксплуатации
автомобильного транспорта

29. Республика аумағында көлiк құралдары бар кәсiпорындар мен ұйымдар, меншiк нысандарына қарамастан республикалық жол қорына жасалатын аударымдарды автомобиль көлiгiн пайдалану барысында түсетiн табыстың 2 процентi мөлшерiнде төлеп, аталған аударымды тасымалдау тарифiне енгiзедi.
30. Дербес балансқа бөлiнбеген автомобиль шаруашылықтары (көлiгi) бар және оны пайдаланудан түсетiн табыстың жеке есебiн жүргiзбейтiн кәсiпорындар мен ұйымдар екi проценттiк аударым сомасын жол органдарымен келiсе отырып, тасымалданатын жүктiң немесе жолаушылардың көлемiне, тасымалдың орташа қашықтығына және табыс ставкасына қарай анықтайды.
Меншiктi автокөлiгiн күтiп ұстауға жұмсалатын шығынды өзiндiк құнға немесе мекеменiң сметасына жатқызу бұл кәсiпорындар мен ұйымдарды аталған аударымдарды төлеуден босатпайды.
31. Меншiк нысандарына, шаруашылық және қаржы қызметiнiң нәтижесiне қарамастан кәсiпорындар мен ұйымдар жоспарлы төлемдердi республикалық жол қорына әр айдың 15-iнен кешiктiрмей тоқсандық төлемнiң 1/3 мөлшерiнде аударады. Нақты табысқа қарай аударым сомасын қайта есептеу әрбiр тоқсан сайын жыл басынан бергi нәтиже қосыла отырып жүргiзiледi. Кәсiпорындар мен ұйымдар қосымша төленетiн соманы есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 15-iне дейiнгi мерзiмде төлейдi, артық аударылған сома төлеушiге қайтарылады немесе кезектi төлем есебiне қосылады.
32. Республикалық жол қорының облыстардағы субшотына түскен аударымдары жұмсауға болмайды және оларды Ұлттықмембанктiң облыстық басқармалары әр айдың 5, 15 және 25 күндерi Көлiкқұрылысминiнiң ағымдағы шотына аударып отырады.
33. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан және еркiн айналымдағы валютада есеп айырысатын кәсiпорындар мен ұйымдар, меншiк нысандарына қарамастан, оның iшiнде шетелдiктерi және шетелдiк фирмалармен бiрлесiп құрылғандары, олардың филиалдары, өкiлдiктерi және басқа соларға теңестiрiлген ұйымдар, шетелдiк заңды ұйымдар аударымдары валюта түрiнде немесе Ұлттықмембанк белгiлейтiн, осы төлемдердi өтейтiн күнге қолданылып жүрген курсына қайта есептей отырып сом есебiмен, осы бөлiмнiң 31-тармағында көрсетiлген мерзiмде жасап отырады.
34. Автомобиль көлiгiн пайдаланудан түсетiн табыстан жасалатын 2 проценттiк аударым төлеуден:
бюджетте тұратын ұйымдар мен мекемелер;
автомобиль жолдары басқармаларымен немесе соларға теңестiрiлген ұйымдармен өздерi орындайтын құрылыс-монтаждау жұмысы жалпы көлемiнiң 75 процентi мөлшерiнде жалпы пайдаланудағы автомобиль жолдарын салуға, жаңартуға, жөндеуге және күтiп ұстауға шарт (контракт) жасасқан, жалпы пайдаланудағы, оның iшiнде жергiлiктi автомобиль жолдарын салуды, жөндеудi және күтiп ұстауды жүзеге асыратын кәсiпорын, бiрлестiктер мен ұйымдар босатылады.
VII. Көлiк құрылысы министрлiгi кәсiпорындары
мен ұйымдарының мүлкiн сатып алудан
түсетiн қаржы

29. Отчисления в республиканский дорожный фонд уплачивают предприятия и организации, независимо от форм собственности, имеющие автотранспортные средства на территории республики, в размере 2 процентов от доходов, получаемых в процессе эксплуатации автомобильного транспорта, с включением указанных отчислений в тарифы на перевозки.
30. Предприятия и организации, имеющие автомобильные хозяйства (автотранспорт), не выделенные на самостоятельный баланс и не ведущие раздельного учета доходов от его эксплуатации, сумму двухпроцентных отчислений определяют по согласованию с дорожными органами расчетно, исходя из объема перевозимого груза или пассажиров, среднего расстояния перевозки и доходной ставки.
Отнесение расходов по содержанию собственного автотранспорта на себестоимость или за счет сметы учреждения не освобождает эти предприятия и организации от уплаты указанных отчислений.
31. Предприятия и организации, независимо от форм собственности и результатов хозяйственной и финансовой деятельности, перечисляют плановые платежи в республиканский дорожный фонд не позднее 15 числа каждого месяца в размере 1/3 квартального платежа. Перерасчет суммы отчислений, исходя из фактического дохода, производится ежеквартально нарастающим итогом с начала года. Сумма платежа, определенная к доплате, уплачивается предприятиями и организациями в срок до 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом. Излишне внесенная сумма возвращается плательщику или засчитывается в очередные платежи.
32. Отчисления, поступившие в республиканский дорожный фонд на субсчета в областях, расходованию не подлежат и перечисляются облуправлениями Нацбанка 5, 15 и 25 числа каждого месяца на текущий счет Минтрансстроя.
33. Предприятия и организации, независимо от форм собственности, включая иностранные и созданные совместно с иностранными фирмами, их филиалы, представительства и другие организации, приравненные к ним и осуществляющие расчеты в СКВ, иностранные юридические лица, находящиеся на территории Республики Казахстан, уплачивают отчисления в валюте или в рублях, с пересчетом по действующему на дату осуществления этих платежей курсу, устанавливаемому Нацбанком, в сроки, указанные в пункте 31 данного раздела.
34. От уплаты двухпроцентных отчислений от доходов автомобильного транспорта освобождаются:
организации и учреждения, состоящие на бюджете;
предприятия, объединения и организации, осуществляющие строительство, ремонт и содержание автомобильных дорог общего пользования, включая местные, заключившие с управлениями автомобильных дорог или приравненными к ним организациями договор (контракт) на выполнение строительства, реконструкции, ремонта и содержания автомобильных дорог общего пользования на сумму не менее 75 процентов от общего объема выполняемых ими строительно-монтажных работ.
VII. Средства от выкупа имущества предприятий
и организаций Министерства транспортного
строительства

35. Көлiкқұрылысминi кәсiпорындары мен ұйымдарының мүлкiн сатып алудан түсетiн қаржы сатып алу-сату шарттарымен немесе басқа құжаттармен белгiленетiн мерзiмде және сомада республикалық жол қорына енгiзiлiп отырады.

35. Средства, получаемые от выкупа имущества предприятий и организаций Минтрансстроя, вносятся в республиканский дорожный фонд в сроки и в суммах, устанавливаемых договорами купли-продажи или другими документами.