Агроөнеркәсiптiк кешеннiң мұқтажы үшiн "Дән" бiрлескен кәсiпорнын құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 13 мамыр 1993 ж. N 387
Совхоздарды, колхоздарды, басқа да ауыл шаруашылық товар өндiрушiлерi мен ұқсату кәсiпорындарын материалдық-техникалық ресурстармен жабдықтауды одан ары жақсарту және тереңдеген нарықтық қатынас жағдайында олардың өнiмдерiн тиiмдi сатуына көмек көрсету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. "Қазагроөнеркәсiптехникасы" Республикалық бiрлестiгiнiң жүйесiнде совхоздарға, колхоздарға, шаруа қожалықтарына, басқа ауыл шаруашылық товар өндiрушiлерi мен ұқсату кәсiпорындарына шет ел капиталын тарта отырып олардың өнiмдерiн сатуға, озық технологияны енгiзуге, баспа-бас айырбас және басқа операциялар негiзiнде қажеттi материалдық-техникалық ресурстармен қамтамасыз етуге қызмет көрсету жөнiндегi аралық қызмет құру туралы ұсынысы қабылдансын.
2. "Қазақстан" сыртқы экономикалық ассоциациясы, "Каргил Интернейшнл СА" (АҚШ) корпорациясы құрған "Дән" бiрлескен кәсiпорнын жасау мақұлдансын.
3. "Дән" бiрлескен кәсiпорнына совхоздардан, колхоздардан, шаруа қожалықтарынан, кооперативтiк бiрлестiктерден және басқа ауыл шаруашылық товар өндiрушiлерден мемлекет мұқтажы үшiн белгiленген тапсырманы шаруашылық субъектiлер орындағаннан кейiн астықтың, жемiс-көкөнiстiң және мал шаруашылығы өнiмдерiнiң артығын сатып алуға рұқсат етiлсiн. Оның төлемi екi жақтың өзара келiсiмi негiзiнде валютамен, соммен, сондай-ақ фьючерлiк мәмiле жолымен, бiрақ Үкiмет белгiлеген алдын ала бағадан төмен болмайтындай дәрежеде жүзеге асырылуы мүмкiн.
4. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi "Дән" бiрлескен кәсiпорнын мемлекеттiк тiркеуден өткен сәттен бастап экспорттық-импорттық операцияларды жүргiзу барысында түсетiн валюталық түсiмнен 3 жыл мерзiмге, ол 1993-1994 жылдың өнiмiнен астық экспорты бойынша түсетiн валюталық түсiмнiң аударымынан босатсын.
5. Қазақ мемлекеттiк-акционерлiк "Қазастықөнiмi" концернi "Дән" бiрлескен кәсiпорнына баланстық құнымен 600 мың тонна, оның iшiнде облыстар бойынша: Қостанайға - 150 мың тонна, Ақмолаға, Көкшетауға, Солтүстiк Қазақстанға, Торғайға 100 мың тонна және Қарағандыға 50 мың тонна элеваторлық ыдыстарды 5 жыл мерзiмге жалға берсiн.
"Дән" бiрлескен кәсiпорны жалға алынған элеваторлық ыдыстарда шаруашылықтардан астықты жауапты сақтауға да, сондай-ақ мемлекет мұқтажы үшiн қабылдап алудың да барлық шарттарын сақтайтын болсын.
6. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi "Дән" бiрлескен кәсiпорнының орталық аппаратын Алматы қаласының Ленин даңғылындағы 38 үйге орналастыру туралы мәселенi шешсiн.

Об образовании совместного предприятия "ДЭН" для нужд агропромышленного комплекса
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 мая 1993 года N 387
В целях дальнейшего улучшения снабжения материально-техническими ресурсами совхозов, колхозов, других сельскохозяйственных товаропроизводителей и перерабатывающих предприятий и оказания им помощи в эффективной реализации их продукции в условиях углубления рыночных отношений Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Принять предложение Республиканского объединения "Казагропромтехника" об образовании в ее системе диллерской службы по оказанию совхозам, колхозам, крестьянским хозяйствам, другим сельскохозяйственным товаропроизводителям и перерабатывающим предприятиям услуг по реализации их продукции, внедрению передовых технологий на базе привлечения иностранного капитала, обеспечению на основе бартерных и других операций необходимыми материально-техническими ресурсами.
2. Одобрить создание совместного предприятия "Дэн", учрежденного внешнеэкономической ассоциацией "казахстан", корпорацией "Каргил Интернейшнл СА" (США).
3. Разрешить совместному предприятию "Дэн" осуществлять закуп в совхозах, колхозах, крестьянских хозяйствах, кооперативных объединениях и у других сельскохозяйственных товаропроизводителей излишков зерна, плодоовощной и животноводческой продукции после выполнения хозяйственными субъектами установленных заданий для государственных нужд. Оплата может быть осуществлена на основе взаимодоговоренности сторон в валюте, рублях, а также путем фьючерсных сделок, но не ниже предварительных цен, установленных Правительством.
4. Министерству финансов Республики Казахстан освободить совместное предприятие "Дэн" от отчислений из валютной выручки при проведении экспортно-импортных операций сроком на 2 года с момента прохождения государственной регистрации, а по экспорту зерна - из урожая 1993 и 1994 годов.
5. Казахскому государственно-акционерному концерну "Казхлебопродукт" передать в аренду сроком на 5 лет совместному предприятию "Дэн" по балансовой стоимости 600 тыс.тонн элеваторных емкостей, в том числе по областям: Кустанайской - 150 тыс.тонн, Акмолинской, Кокчетавской, Северо-Казахстанской, Тургайской - по 100 тыс.тонн и Карагандинской - 50 тыс.тонн.
Совместному предприятию "Дэн" сохранить в арендованных элеваторных емкостях все условия приемки от хозяйств зерна как на ответственное хранение, так и для государственных нужд.
6. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу решить вопрос о размещении центрального аппарата совместного предприятия "Дэн" в г.Алматы в здании по проспекту Ленина, 38.

7. Қазақстан Республикасының жергiлiктi жерлердегi әкiмдерi, министрлiктерi мен ведомстволары "Дән" бiрлескен кәсiпорнының ауыл шаруашылық товарын өндiрушiлерге қызмет көрсету жөнiндегi мiндеттердi орындауына жәрдем көрсетсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

7. Главам местных администраций, министерствам и ведомствам Республики Казахстан оказывать содействие совместному предприятию "Дэн" в выполнении задач по оказанию услуг сельскохозяйственным товаропроизводителям.
Премьер-министр
Республики Казахстан