Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 1 маусым 1993 ж. N 447
"Қазақстан Республикасының қаржы, салық және кеден қызметтерiн қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1992 жылғы 12 қарашадағы N 963 Жарлығын орындау үшiн (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ, 1992 ж., N 42, 619-бап) Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi республика қаржы жүйесiнiң топтастырушы органы бола отырып,кредит, валюта, ақша, салық және кеден саясатымен өзара байланыса, мемлекеттiк бiртұтас қаржы саясатының стратегиялық бағыттарын белгiлеуге және iс жүзiне асыруға, сондай-ақ Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына мүше елдердiң мемлекетаралық қатынастары шеңберiнде осы бағыттарды үйлестiруге, Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қаржы саясатын жасауға жауап бередi деп белгiленсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне мынадай негiзгi функциялар:
әлеуметтiк-экономикалық даму саласында республика үшiн ортақ қаржы басымдылығын айқындау жөнiнде ұсыныстар жасау;
бюджетте көзделген барлық кiрiстердiң келiп түсуiн қамтамасыз ету жөнiндегi Қазақстан Республикасы заңдарының орындалуына бақылау жасау, барлық бағыттар бойынша мемлекеттiк қаражатты үнемдеудiң және оны нысаналы түрде пайдаланудың қатаң тәртiбiн жүзеге асыру;
нарық қатынастарына көшуге, республикада инфляция процестерiн шектеуге және дәйектi түрде жоюға, кәсiпкерлiктi қолдауға, халыққа салық салуда әлеуметтiк бағдар ұстауды қамтамасыз етуге бағытталған бiртұтас салық саясатын қамтамасыз ету;
мемлекеттiк кеден саясатын жүзеге асыруды қамтамасыз ету, сауда-экономикалық қатынастарды кедендiк реттеу жүйесiн жетiлдiру, сыртқы экономикалық байланыстарды дамытуға жәрдемдесу, сондай-ақ кедендiк баж алымдарының мөлшерiн реттеп отыру арқылы Қазақстан Республикалық экономикалық мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету;
перспективалық қаржылық жоспарлауды, әлеуметтiк-экономикалық дамудың қаржы базасына болжам жасауды, халықтың ақшалай кiрiстерi мен шығыстарының балансымен, ақша-кредит саясатының негiзгi бағыттарымен, басқа да жалпыэкономикалық құн баланстарымен өзара байланыстары қаржы балансын әзiрлеуге қатысуды, бюджеттi жоспарлауды жалпымемлекеттiк деңгейде жүзеге асыруды, республикалық бюджет пен облыстар (қалалар) бюджеттерiнiң арасында бюджеттiк өзара қарым-қатынастарды қалыптастыруды қосқанда республикадағы бюджет процесiн басқару; Қазақстан Республикасының бюджетiн жасау мен орындау;
бағалы қағаздарды шығарудың, орналастырудың, айналымға енгiзу мен есебiн жүргiзудiң тәртiбiн белгiлеу, оларды шығаруға және айналымға енгiзуге рұқсат беру (лицензиялау), бағалы қағаздар айналымының белгiленген ережелерiнiң сақталуына бақылау жасау;
меншiктiң барлық нысанындағы кәсiпорындар мен ұйымдардың айналмалы қаражатын, қайтарылмалы негiздегi жеңiлдетiлген кредиттеудi толықтыру үшiн нысаналы мемлекеттiк кредиттеудi жүзеге асыру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiмен бiрлесе отырып, мемлекеттiк iшкi борыш пен бюджет тапшылығын өтеу үшiн кредит ресурстарын бөлу жөнiндегi жұмыстарды жүргiзу;
халықаралық стандарттарды ескере отырып,бухгалтерлiк есеп пен есеп берудi ұйымдастырудың бiрыңғай әдiснамалық негiздерiн айқындау;
бағаны ырықтандыру мен нарықтық қатынастарға көшу жағдайында халықтың табысы аз жiктерiне, табысы кесiмдi адамдарға қаржылық қолдауды қамтамасыз ету жөнiндегi жұмыстарды үйлестiру;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк басқару органдары, Қарулы Күштерi, құқық қорғау және сол органдары жүйесiн жетiлдiру мен арзандату жөнiндегi шаралардың iске асырылуына жетiлдiру мен арзандату жөнiндегi шаралардың iске асырылуына бақылау жасауды әзiрлеу мен жүзеге асыру функциялары жүктелсiн.

Вопросы Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 1 июня 1993 года N 447
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 12 ноября 1992 г. N 963 U920963_ "О реорганизации финансовой, налоговой и таможенной служб Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 42, ст. 619) Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить, что Министерство финансов Республики Казахстан, являясь консолидирующим органом финансовой системы республики, несет ответственность за разработку и практическую реализацию стратегических направлений единой государственной финансовой политики во взаимосвязи с кредитной, валютной, денежной, налоговой и таможенной политикой, а также координацию этих направлений в рамках межгосударственных отношений стран - членов Содружества Независимых Государств и разработку внешнеэкономической финансовой политики Республики Казахстан.
2. Возложить на Министерство финансов Республики Казахстан следующие основные функции:
разработку предложений по определению общих для республики финансовых приоритетов в области социально-экономического развития;
осуществление контроля за исполнением законов Республики Казахстан по обеспечению поступления всех предусмотренных в бюджете доходов, осуществление жесткого режима экономии и целевого использования государственных средств по всем направлениям;
обеспечение единой налоговой политики, направленной на переход к рыночным отношениям, ограничение и последовательное преодоление инфляционных процессов в республике, поддержку предпринимательства, обеспечение социально ориентированного налогообложения населения;
обеспечение реализации государственной таможенной политики, совершенствование системы таможенного регулирования торгово-экономических отношений, содействие развитию внешнеэкономических связей, а также обеспечение защиты экономических интересов Республики Казахстан посредством регулирования размеров таможенных пошлин;
управление бюджетным процессом в республике, включая осуществление перспективного финансового планирования, прогнозирование финансовой базы социально-экономического развития, участие в разработке финансового баланса во взаимосвязи с балансом денежных доходов и расходов населения, основными направлениями денежно-кредитной политики, другими общеэкономическими стоимостными балансами, осуществление на общегосударственном уровне бюджетного планирования, формирование бюджетных взаимоотношений между республиканским бюджетом и бюджетами областей (городов). Составление и исполнение бюджета Республики Казахстан;
установление порядка выпуска, размещения, обращения и учета ценных бумаг, разрешение (лицензирование) на их выпуск и обращение, осуществление контроля за соблюдением установленных правил обращения ценных бумаг;
осуществление целевого государственного кредитования на пополнение оборотных средств предприятий и организаций всех форм собственности, льготного кредитования на возвратной основе, а также проведение совместно с Национальным банком Республики Казахстан работ по выделению кредитных ресурсов на покрытие внутреннего государственного долга и бюджетного дефицита;
определение единых методологических основ организации бухгалтерского учета и отчетности с учетом международных стандартов;
координацию работы по обеспечению финансовой поддержки малоимущих слоев населения, лиц с фиксированным доходом в условиях либерализации цен и перехода к рыночным отношениям;
разработку и осуществление контроля за реализацией мер по совершенствованию и удешевлению системы органов государственного управления, Вооруженных Сил, правоохранительных и судебных органов Республики Казахстан.

3. Республикалық бюджеттi орындау процесiнде кiрiстер мен шығыстарды тиiмдi басқару мәселелерiне, мемлекеттiк бағдарламаларды қаржыландырудың жеделдiгiн арттыруға, мемлекеттiк қаражаттың нысаналы және үнемдi пайдаланылуына бақылауды күшейтуге зор маңыз бере отырып, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң жанынан Бас қазына-мүлiк басқармасын құру тиiмдi деп саналсын.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi екi ай мерзiм iшiнде жаңадан құрылатын Қазақстан Республикасының қазына мүлкi құрылымдық бөлiмшелерiнiң қызметiн, құрылымы мен қызметкерлер санын реттеу жөнiндегi қажеттi құжаттарды белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне тапсырсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң орталық аппараты қызметкерлерiнiң шектi саны 674 адам болып белгiленсiн.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң орталық аппарат үшiн қызмет бабында пайдаланылатын 24 жеңiл автомобиль лимитi белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне министрдiң 8 орынбасары, оның iшiнде төрт бiрiншi орынбасары және 15 адамнан тұратын алқа болуына рұқсат етiлсiн. Алқаның құрамына лауазымы бойынша Министр және оның орынбасарлары енедi. Алқаның басқа мүшелерiн Қаржы министрiнiң ұсынысы бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi. <*>
Ескерту. 4-тармағына iшiнара өзгерiс енгiзiлдi - ҚРМК-нiң
19.04.1994 ж. N 405 қаулысына сәйкес.
4-тармағының үшiншi абзацында сөздер алмастырылған -
ҚРМК-нiң 3.06.1994 ж. N 588 қаулысымен. P940588_
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы мен Бас кеден басқармасы бастықтарының орынбасарларына және осы құрылымдардың басқа да басшы қызметкерлерiне олар үшiн бұрын белгiленген материалдық-тұрмыстық, көлiктiк және медициналық қызмет көрсету жағдайлары сақталсын.
6. Қазақстан Республикасының Қаржы министрiне:
Қазақстан Республикасы кеден қызметiнiң жеделгер және басшы құрамына Бас кеден басқармасы бастығының ұсынысы бойынша 1 дәрежелi кеңесшi атағына дейiн дербес атақтар беру, немесе бұл атақтардан айыру;
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiмен келiсiм бойынша кеден қызметi жүйесiнiң мекемелерiндегi басшы құрамының айырым белгiлерiн белгiлеу;
жергiлiктi қаржы, салық және кеден органдарына қызметкерлер саны мен еңбек ақы қорын Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi бекiткен осы көрсеткiштер шегiнде белгiлеу құқығы берiлсiн.

3. Придавая важное значение вопросам эффективного управления доходами и расходами в процессе исполнения республиканского бюджета, повышению оперативности и финансировании государственных программ, усилению контроля за целевым и экономным использованием государственных средств, считать целесообразным образовать при Министерстве финансов Республики Казахстан Главное управление казначейства.
Министерству финансов Республики Казахстан в двухмесячный срок внести в установленном порядке в Кабинет Министров Республики Казахстан необходимые документы по регламентации деятельности, структуре и численности работников вновь создаваемых структурных подразделений казначейства Республики Казахстан.
4. Установить предельную численность работников центрального аппарата Министерства финансов Республики Казахстан в количестве 674 единиц.
Установить для центрального аппарата Министерства финансов Республики Казахстан лимит служебных легковых автомобилей в количестве 24 единиц.
Разрешить Министерству финансов Республики Казахстан иметь 7 заместителей Министра, в том числе четырех первых, и коллегию в количестве 15 человек. В состав коллегии входят по должности Министр и его заместители. Другие члены коллегии утверждаются Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Министерства финансов. <*>
Сноска. В частичное изменение п. 4 Министерству финансов Республики Казахстан разрешено иметь восемь заместителей Министра, в том числе трех первых, и коллегию в количестве 15 человек - постановлением от 19 апреля 1994 г. N 405; Пункт 4 изменен постановлением от 3 июня 1994 г. N 588.
5. Сохранить заместителям начальников Главной налоговой инспекции и Главного таможенного управления Министерства финансов Республики Казахстан и другим руководящим работникам этих структур ранее установленные для них условия материально-бытового, транспортного и медицинского обслуживания.
6. Предоставить Министру финансов Республики Казахстан право:
присваивать персональные звания оперативному и начальствующему составу таможенной службы Республики Казахстан до советника I ранга включительно либо лишать их этих званий по представлению начальника Главного таможенного управления;
устанавливать по согласованию с Кабинетом Министров Республики Казахстан знаки различия начальствующего состава учреждений системы таможенной службы;
устанавливать местным финансовым, налоговым и таможенным органам численность работников и фонд оплаты труда в пределах утвержденных Министерству финансов Республики Казахстан этих показателей.

7. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiмен бiрлесе отырып, 2 ай мерзiм iшiнде қаржы, салық және кеден қызметтерi мәселелерi бойынша бұдан бұрын қабылданған республика Үкiметiнiң шешiмдерiн қолданылып жүрген заңдарға сәйкестендiру туралы ұсыныстар әзiрлеп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне тапсырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

7. Министерству финансов совместно с Министерством юстиции Республики Казахстан в двухмесячный срок подготовить и представить Кабинету Министров Республики Казахстан предложения о приведении ранее решений Правительства республики по вопросам финансовой, налоговой и таможенной служб в соответствие с действующим законодательством.
Премьер-министр
Республики Казахстан