Алматы темекi комбинатын жеке жоба бойынша жекешелендiрудiң шарттары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 24 маусым 1993 ж. N 527
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Шетелдiң заң және қаржы консультанттарының қатысуымен конкурстық комитет әзiрлеген Қазақстан Республикасында темекi бұйымдарын өндiретiн Алматы темекi комбинаты - компаниясы (Компаниялар) үшiн стратегиялық инвестор таңдау мақсатында конкурсты өткiзудiң тәртiбi мен шарттары туралы құжаттар пакетi мен Компанияның акционерлiк күрделi қаржысын иелену туралы тиiстi шарт негiзiнен мақұлдансын, онда мынадай негiзгi қағидалар көзделiп отыр:
конкурстың басталуы - 1993 жылғы 28 маусым, конкурстық құжаттарды қабылдаудың аяқталуы - 1993 жылғы 17 тамыз, ұсыныстарды қарап, жеңiмпаздардың кандидатуралары жөнiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар енгiзу - 1993 жылғы 9 қыркүйекке дейiн;
Компания акциясының 49 процентiн конкурсқа бастапқы негiзде ұсына отырып, Компания акционерлiк қоғамға айналады. Акцияның қалған 51 процентi үш жылға дейiн Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнде сақталады. Сатып алушы оған қалған акцияны иеленуге мүмкiндiк беретiн, республика үшiн қолайлы шарттық соманы арнаулы шотқа бiр мезгiлде енгiзуге келiскен жағдайда, олар оған арнаулы келiсiм шартына сәйкес (Акцияларды шартты табыс ету туралы шарттар) бiр жылдың iшiнде өткiзiлетiн болады;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi белгiленген бiрқатар мәселелер бойынша Компанияның республика үшiн қолайсыз шешiмдерiне тиым салу құқын беретiн "Алтын акцияны" үш жыл бойы иеленедi;
жекешелендiрiлген кәсiпорын мүлкiнiң құны нақты қалыптасқан баға мен негiзгi қордың және айналымдағы қаражаттың құнының арақатынасын, шығарылған өнiмге сұранымды, оның бәсекеге төзiмдiлiгiн, өндiрiстiң рентабельдiлiгiн, кәсiпорын дамуының перспективасын, әлемдiк баға деңгейiн және басқа факторларды ескере отырып, қалдық құн негiзiнде айқындалады. Алматы темекi комбинаты еңбек ұжымының мүшелерiне қайтарымсыз, аталымды артықшылықпен берiлетiн үлес (Қызметкер акциясы) әрбiр қызметкердiң акциясының құны оның орташа айлық еңбекақысының он екi мәртелiк мөлшерiнен аспайтын шарт бойынша айқындалады (зейнеткерлердi, аталған кәсiпорында кемiнде 15 жыл iстеген, республика аумағында тұратын және жұмыстан дәлелдi себептермен кеткен адамдарды ескерiп әрi қайта құру сәтiндегi олардың еңбекақы мөлшерiн индекстей отырып). Сатып алушы ауыл шаруашылығындағы тауар өндiрушiлердi өндiрiстi механикаландыру, жетiлдiру мен ұлғайту, өнiмдi көбейту, сапаны жақсарту мен жаңа түрлерiн аудандастыру, темекi жапырағын жылумен өңдеудi, ферментациялауды жақсарту, өңдеудiң қосымша әдiстерiн енгiзу үшiн инвестициямен қамтамасыз етедi;
Компанияны тағам-дәм өнеркәсiбi өнiмдерi үшiн белгiленген рентабельдiлiктiң шектi деңгейiнде мәмiле жасаудан, еркiн баға мен тарифтердi, мемлекет мұқтажын қамтамасыз ету үшiн оның өнiмдерiн сатып алу мен берудiң көлемiн жария етуден босату және Компания жұмыс iстейтiн барлық мерзiмде Компанияға Алматы темекi комбинатының жер телiмiн жалға алуға құқық бередi.

Об условиях проведения приватизации Алматинского табачного комбината по индивидуальному проекту
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 24 июня 1993 года N 527
Кабинет Министров ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить в целом подготовленный конкурсным комитетом с участием иностранных юридических и финансовых консультантов пакет документов о порядке и условиях проведения конкурса с целью выбора стратегического инвестора для Алматинского табачного комбината - компании, производящей табачные изделия в Республике Казахстан (Компании) и соответствующего Договора о приобретении акционерного капитала Компании, предусматривающих следующие основные положения:
начало конкурса - 28 июня 1993 года, окончание приема конкурсных документов - 17 августа 1993 года, рассмотрение предложений и внесение рекомендаций Правительству Республики Казахстан по кандидатурам победителя - до 9 сентября 1993 года;
Компания преобразуется в акционерное общество с первоначальным предложением на конкурс 49 процентов акций Компании. Оставшиеся 51 процент акций до трех лет сохраняется за Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу. При условии согласия Покупателя на одновременное внесение на специальный счет на приемлемых для республики условиях суммы, позволяющей приобрести оставшиеся акции, они будут ему реализованы в течение года в соответствии с условиями специального соглашения (Договора об условном вручении акций);
в течение трех лет Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу владеет "Золотой акцией", дающей право наложения вето на неприемлемые для республики решения Компании по установленному кругу вопросов;
стоимость имущества приватизируемого предприятия определяется на основе остаточной стоимости с учетом реально складывающихся цен и соотношений стоимости основных фондов и оборотных средств, спроса на выпускаемую продукцию, ее конкурентоспособности, рентабельности производства, перспектив развития предприятия, уровня мировых цен и других факторов. Доля именных привилегированных акций, безвозмездно передаваемых членам трудового коллектива Алматинского табачного комбината (Акции персонала), определяется по условию, что стоимость акции каждого работника не может превышать 12 размеров его среднемесячной заработной платы (с учетом пенсионеров и лиц, проработавших на данном предприятии не менее 15 лет, проживающих на территории республики и уволенных по уважительным причинам, и с индексацией размеров их заработной платы на момент преобразования). Сельскохозяйственным товаропроизводителям Покупателем обеспечиваются инвестиции для механизации, модернизации и расширения производства, увеличения урожая, улучшения качества и районирования новых видов, улучшения термообработки, ферментации и внедрения дополнительных способов обработки табачного листа;
освобождение Компании, по совершению сделки, от установленного для продукции пищевкусовой промышленности предельного уровня рентабельности, декларирования свободных цен и тарифов, объемов закупки и поставки ее продукции для обеспечения государственных нужд и предоставление права Компании на приобретение аренды земельного участка Алматинского табачного комбината в течение всего срока деятельности Компании.

2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен конкурстық комитет конкурсты жасалған шарттарға сәйкес өткiзудi қамтамасыз етсiн, Компанияның акционерлiк күрделi қаржысын иелену туралы Шарттың ережелерiн конкурсқа қатысушылардың ұсыныстарын қараудың нәтижелерi бойынша
дәлдеп, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қарауына
енгiзсiн.
3. Қазақстан Әлем Банкiне конкурс жеңiмпазымен акцияны
шартты табыс ету туралы Шартты әзiрлеу мен жасауға қатысу және
сол бойынша тиiстi операциялардың орындалуын қамтамасыз ету
тапсырылсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

2. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу и конкурсному комитету обеспечить проведение конкурса в соответствии с выработанными условиями, уточнить по результатам рассмотрения предложений конкурсантов положения Договора о приобретении акционерного капитала Компании и внести на рассмотрение Кабинета Министров Республики Казахстан.
3. Поручить Алем Банку Казахстан принять участие в подготовке и заключении с победителем конкурса Договора об условном вручении акций и обеспечить по нему выполнение соответствующих операций.
Премьер-министр
Республики Казахстан