Автомобиль жасау және автомобиль жөндеу өндiрiсi жөнiндегi мемлекеттiк "Желдiрме" холдинг компаниясын құру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 27 тамыз N 738. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995.12.21. N 1825 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Шаруашылықты басқару органдарының жүйесiн жетiлдiру туралы" 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1291 Жарлығын орындау үшiн және халық пен халық шаруашылығының автобус, жүк таситын автомобильдерге деген сұранымын қанағаттандыру мен автожөндеу өндiрiс тиiмдi басқаруды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Автомобиль жасау және автомобиль жөндеу өндiрiс жөнiндегi мемлекеттiк "Желдiрме" холдинг компаниясы құрылып, ол қосымшаға сәйкес мемлекеттiк кәсiпорындар мен акционерлiк қоғамдардың құрамына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
"Желдiрме" компаниясына кәсiпорындар мен ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн, сондай-ақ бұрын құрылған, компания құрамына кiретiн акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакетiн иелену, пайдалану және басқару құқын табыстасын;
мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдардың акционерленуiне қарай, Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған Ұлттық бағдарламасында көзделген тәртiппен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi тарататыннан басқа, акционерлiк қоғамдар жасаған акциялар пакетiн оның иеленуiне, пайдалануына және басқаруына берсiн.
Мемлекеттiк "Желдiрме" холдинг компаниясына ерiктiлiк ұстанымымен мүдделi басқа да кәсiпорындар, ұйымдар және шетел фирмалары қатысушы бола алады.
Компанияның атқарушы органының орналасқан жерi Алматы қаласы, Сейфуллин даңғылы, 458-үй болып белгiленсiн.
2. Мемлекеттiк "Желдiрме" холдинг компаниясы:
"Қазавтокөлiк" концернiнiң ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындары бойынша шаруашылық-қаржы қызметi, әскери-жұмылдырушылық жұмысы және азаматтық қорғаныс жөнiндегi құқылы мұрагерi болып табылады;
оның дербес балансы, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi бар, заңды ұйым болып табылады және Қазақстан Республикасының заңдары негiзiнде iс-қимыл жасайды.
Компания басшылығын тағайындау мен бекiту Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiру барысында шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қызметiн мемлекеттiк реттеу мәселелерi" жөнiндегi 1993 жылғы 14 шiлдедегi N 606 қаулысында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.

Об образовании Государственной холдинговой компании "Желдiрме" по автомобилестроению и авторемонтному производству
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 27 августа 1993 года N 738. Утратило силу постановлением Пpавительства РК от 21 декабpя 1995 г. N 1825 ~P951825.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1291 "О совершенствовании системы органов хозяйственного управления" и в целях удовлетворения спроса населения и народного хозяйства в автобусах, грузовых автомобилях и обеспечения эффективного управления авторемонтным производством Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать Государственную холдинговую компанию "Желдiрме" по автомобилестроению и авторемонтному производству с включением в ее состав государственных предприятий и акционерных обществ согласно приложению.
Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу:
делегировать компании "Желдiрме" право владения, пользования и управления государственным имуществом предприятий и организаций, а также государственным пакетом акций ранее созданных акционерных обществ, входящих в состав Компании;
передавать ей по мере акционирования государственных предприятий и организаций государственный пакет акций, создаваемых акционерных обществ, во владение, пользование и управление, кроме реализуемых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу в порядке, предусмотренном Национальной программой разгосударствления и приватизации на 1993-1995 годы (II этап).
Участниками Государственной холдинговой компании "Желдiрме" могут выступать на принципах добровольности другие заинтересованные предприятия, организации и иностранные фирмы.
Определить месторасположение исполнительного органа Компании в городе Алматы, проспект Сейфуллина, 458.
2. Государственная холдинговая компания "Желдiрме":
является правопреемником государственного концерна "Казавтотранс" по хозяйственно-финансовой деятельности, военно-мобилизационной работе и гражданской обороне по подведомственным предприятиям;
имеет самостоятельный баланс, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на казахском и русском языках, является юридическим лицом и действует на основании законодательства Республики Казахстан.
Назначение и утверждение руководства Компании осуществляется в порядке, определенном постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 14 июля 1993 г. N 606 "Вопросы государственного регулирования деятельности хозяйствующих субъектов в процессе разгосударствления и приватизации".

3. "Желдiрме" компаниясына:
өз құрамына кiретiн мемлекеттiк кәсiпорындардың, ұйымдардың және акционерлiк қоғамдардың қызметiн үйлестiру;
Компания құрамына кiретiн акционерлiк қоғамдар, кәсiпорындар мен ұйымдар қызметiнде мемлекет мүддесiн сақтауға бақылау жасау;
республиканың автомобиль жасау саласын қолдау мен дамытуға бағытталған, соның iшiнде шетелдiк инвесторларды тарта отырып, бiрыңғай кредит және инвестиция саясатын әзiрлеу мен жүзеге асыру;
қаржы ресурстарын шоғырландыру, оларды тиiмдi пайдаланудың стратегиясы мен оңтайлы жағдайларын белгiлеу;
өндiрiстiң рентабельдiлiгiн, iшкi және сыртқы нарықта өнiм мен қызмет көрсетудiң бәсекеге төтеп беру қабілетiн арттыру жөнiндегi шараларды жүзеге асыру;
автомобиль өндiрiс кәсiпорындары мен ұйымдары арасындағы сауда-экономикалық және ғылыми-техникалық ынтымақтастықты және автокөлiк құралдарын берiп тұруды мемлекеттiң мұқтажын қамтамасыз ету;
Компанияға қатысушыларға, сондай-ақ басқа да мүдделi шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге делдалдық қызмет көрсетудiң алуан түрлерi мен нысандарын орындау;
республикада автокөлiк құралдарын күрделi жөндеу мен оларға сервистiк қызмет көрсетудi дамыту мен жетiлдiрудi қамтамасыз ету;
жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету мен оны жөндеу үшiн автокөлiк құралдарына, арнайы жабдықтарға, приборлар мен аспаптарға, сондай-ақ тұтынылатын пайдалану материалдарына техникалық-пайдалану талаптарын әзiрлеуге қатысу жүктеледi.
4. Мемлекеттiк "Желдiрме" холдинг компаниясына Көлiк пен байланыстың Ұлттық бағдарламасының Қазақстан Республикасында автокөлiк құралдары өндiрiсiн, жөндеу жүйесiн және сервистiк қызмет құру жөнiндегi бөлiмiн әзiрлеу тапсырылсын.
5. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
Қазақ ССР Министрлер Советiнiң "Автомобиль транспорты
жөнiндегi Қазақ мемлекеттiк "Қазавтотранс" концернiн құру туралы"
1990 жылғы 29 желтоқсандағы N 582 қаулысы (Қазақ ССР ҚЖ, 1991 ж.,
N 6, 45-бап);
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Автомобиль
жасау және автокөлiк акционерлiк корпорациясын құру туралы"
1992 жылғы 20 қазандағы N 885 қаулысы (Қазақстан Республикасының
ПҮАЖ, 1992 ж., N 40, 603-бап).
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 27 тамыздағы
N 738 қаулысына
Қосымша
Мүлкi немесе акциялардың мемлекеттiк пакетi
"Желдiрме" холдинг компаниясына берiлетiн мемлекеттiк
кәсiпорындар мен акционерлiк қоғамдардың
Тiзбесi
(Кесте)

3. Возложить на Компанию "Желдiрме":
координацию деятельности входящих в нее государственных предприятий, организаций и акционерных обществ;
контроль за соблюдением государственных интересов в деятельности акционерных обществ, предприятий и организаций, входящих в Компанию;
разработку и реализацию единой кредитной и инвестиционной политики Компании, направленной на поддержание и развитие отрасли автомобилестроения республики, в том числе с привлечением иностранных инвесторов;
концентрацию финансовых ресурсов, определение стратегии и оптимальных условий их эффективного использования;
осуществление мер по повышению рентабельности производства, конкурентоспособности продукции и услуг на внутреннем и внешнем рынках;
обеспечение торгово-экономического и научно-технического сотрудничества между предприятиями и организациями автомобильного производства и государственных нужд республики в поставках автотранспортных средств;
выполнение различных видов и форм посреднического обслуживания участников Компании, а также других заинтересованных хозяйствующих субъектов;
обеспечение развития и совершенствования капитального ремонта и сервисного обслуживания автотранспортных средств в республике;
участие в выработке технико-эксплуатационных требований к автотранспортным средствам, специальному оборудованию, приборам и инструментам для технического обслуживания и ремонта подвижного состава, а также к потребляемым эксплуатационным материалам.
4. Поручить Государственной холдинговой компании "Желдiрме" разработать раздел "Национальной программы развития транспорта и связи" по созданию производства, системы ремонта и сервисного обслуживания автотранспортных средств в Республике Казахстан.
5. Признать утратившими силу:
постановление Совета Министров Казахской ССР от 29 декабря 1990 г.
N 582 "Об организации Казахского государственного автотранспортного
концерна "Казавтотранс" (СП КазССР, 1991 г., N 6, ст.45);
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от
20 октября 1992 г. N 885 "О создании акционерной автомобилестроительной
и автотраспортной корпорации" (САПП Республики Казахстан, 1992 г.,
N 40, ст. 603).
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 27 августа 1993 г. N 738
Перечень
государственных предприятий и акционерных обществ,
имущество и государственный пакет акций которых
передается Компании "Желдiрме"
(таблица)