О Государственной акционерной компании "Жайлау"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 сентября 1993 года N 900 Утратило силу - постановлением Правительства РК от 16 апреля 1996 г. N 447.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1291 "О совершенствовании системы органов хозяйственного управления", а также в целях разделения функций государственного и хозяйственного управления в вопросах геологического изучения использования и охраны недр Республики Казахстан Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Согласиться с предложением Государственного комитета Республики Казахстан по государственному имуществу о создании на базе заводов Министерства геологии и охраны недр Республики Казахстан, выпускающих оборудование и снаряжение для производства геологоразведочных работ, Государственной акционерной компании "Жайлау" (далее - Компания) в составе предприятий согласно приложению.
2. Определить местонахождение правления Компании в г. Алматы.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу делегировать Компании права владения, пользования и управления государственным имуществом предприятий и организаций, входящих в ее состав, в установленном законодательством порядке.
По мере акционирования государственных предприятий и организаций передать Компании во владение, пользование и управление государственные пакеты акций акционерных обществ, за исключением пакетов акций, реализуемых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу в порядке, установленном Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап).
4. Определить основной целью деятельности Компании производство геологоразведочного оборудования и снаряжения на конкурентной основе как за счет средств государственного бюджета, так и за счет внебюджетных ассигнований и возложить на нее:
координацию деятельности входящих в ее состав организаций для создания более эффективных условий их деятельности;
мобилизацию и аккумуляцию финансовых средств юридических и физических лиц для осуществления уставной деятельности Компании и обеспечения на ее основе устойчивой прибыли;
изучение и анализ состояния рынка капиталов, оказание различных услуг участникам Компании;
эмиссионное обслуживание по выпуску и размещению ценных бумаг среди казахстанских и иностранных инвесторов;
предоставление организационных, правовых, финансовых и консультационных услуг участникам Компании;
участие собственными средствами в деятельности предприятий с целью создания передовых технологий, совместных производств по выпуску конкурентоспособной продукции;
контроль за соблюдением государственных интересов в деятельности всех участников Компании;
назначение и утверждение руководителей предприятий и организаций, вошедших в Компанию;
формирование наблюдательных советов дочерних обществ и предприятий, назначение в них своих представителей;
обеспечение в Компании правопреемства функций и задач по мобилизационной подготовке и гражданской обороне.

"Жайлау" мемлекеттiк акционерлiк компаниясы туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 17 қыркүйек 1993 ж. N 900. Күшi жойылған - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1996.04.16. N 447 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Шаруашылық басқару органдарының жүйесiн жетiлдiру туралы" 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1291 Жарлығын орындау үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жер қойнауын геологиялық зерделеу, пайдалану және қорғау мәселелерiнде мемлекеттiк және шаруашылық басқару функцияларын ажырату мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Қазақстан Республикасы Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiнiң геологиялық барлау жұмыстарын жүргiзу үшiн жабдықтар мен құралдар шығаратын зауыттарының негiзiнде құрамында қосымшаға сәйкес кәсiпорындар бар "Жайлау" мемлекеттiк акционерлiк компаниясын (бұдан әрi - Компания) құру туралы ұсынысы құпталсын.
2. Компания басқармасының орналасатын жерi Алматы қаласы болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Компанияға заңда белгiленген тәртiп бойынша өз құрамына кiретiн кәсiпорындар мен ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн иелену, пайдалану мен басқару құқығын табыстасын.
Мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдардың акционерленуiне қарай, Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған Ұлттық бағдарламасында белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi өткеретiн акциялар пакеттерiнен басқа, акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi Компанияның иеленуiне, пайдалануына және басқаруына берiлсiн.
4. Компания қызметiнiң негiзгi мақсаты бәсекелiк негiзде, мемлекеттiк бюджет қаржысы есебiнен, сондай-ақ бюджеттен тыс қаражаттың да есебiнен геологиялық барлау құралдары мен жабдықтарын өндiру деп белгiленген және оған:
өз құрамына кiретiн ұйымдардың қызметiн олардың қызметiне неғұрлым тиiмдi жағдай туғызу үшiн үйлестiрiп отыру;
Компанияның жарғылық қызметiн жүзеге асыру үшiн заңды ұйымдар мен жеке адамдардың ақша қаражатын жұмылдыру әрi шоғырландыру және соның негiзiнде тұрақты пайда алуды қамтамасыз ету;
капитал нарығы жағдайын зерделеу мен талдау, Компанияға қатысушыларға түрлi қызмет көрсету;
құнды қағаздар шығару және оларды Қазақстан мен шетел инвесторлары арасында тарату жөнiнде эмиссиялық қызмет көрсету;
Компанияға қатысушыларға ұйымдастырушылық, құқықтық, қаржылық және консультациялық қызмет көрсету;
бәсекеге қабiлеттi өнiмдер шығару жөнiнде озық технологиялар, бiрлескен өндiрiстер құру мақсатында кәсiпорындар қызметiне өз қаржыларымен қатысу;
Компанияның барлық қатысушыларының қызметiнде мемлекет мүддесiнiң сақталуына бақылау жасау;
Компанияға кiрген кәсiпорындар мен ұйымдардың басшыларын тағайындау және бекiту;
еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындардың Байқаушы кеңестерiн қалыптастыру, оларға өздерiнiң өкiлдерiн тағайындау;
Компанияда жұмылдыру дайындығы мен азаматтық қорғаныс жөнiндегi функциялар мен мiндеттерге заңды мұрагерлiктi қамтамасыз ету жүктелсiн.

5. Министерству геологии и охраны недр Республики Казахстан:
принять организационные меры по обеспечению деятельности Компании; произвести разделение основных средств между предприятиями, входящими в Компанию, и организациями, осуществляющими функции государственного управления;
в месячный срок внести на согласование в Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу предложения по персональному составу Наблюдательного совета и кандидатуре на должность президента Компании.
6. Наблюдательному совету Государственной акционерной компании "Жайлау" в месячный срок определить структуру и численность правления Компании.
7. Государственному комитету Республики КАзахстан по государственному имуществу и его территориальному комитету совместно с Министерством геологии и охраны недр и Министерством связи Республики Казахстан выделить Государственной акционерной компании "Жайлау" за счет имеющихся в наличии ресурсов необходимые служебные помещения, технические средства, каналы телефонной и телексной связи.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 сентября 1993 г. N 900
П Е Р Е Ч Е Н Ь
организаций и предприятий, входящих
в Государственную акционерную
компанию "Жайлау"
Актюбинский завод "Геотехника", г. Актюбинск
Джусалинский механический завод, п. Джусалы,
Кзыл-Ординская область
Карагандинский геопремзавод, г. Караганда

5. Қазақстан Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгi:
Компания қызметiн қамтамасыз ету жөнiнде ұйымдастыру шараларын қолдансын;
Компанияға кiретiн кәсiпорындар мен мемлекеттiк басқару функцияларын атқаратын ұйымдар арасында негiзгi жабдықтар бөлiсiн жүргiзсiн;
бiр ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне келiсу үшiн Байқаушы кеңестiң дербес құрамы мен Компания президентiнiң қызметiне кандидатура жөнiнде ұсыныс енгiзсiн.
6. "Жайлау" мемлекеттiк акционерлiк Компаниясының Байқаушы
кеңесi бiр ай мерзiмде Компания басқармасының құрылымы мен санын
анықтасын.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi және оның аумақтық комитетi Қазақстан
Республикасының Геология және жер қойнауын қорғау министрлiгiмен
және Қазақстан Республикасының Байланыс министрлiгiмен бiрлесiп,
"Жайлау" мемлекеттiк акционерлiк Компаниясына қолдағы
ресурстардың есебiнен қажеттi қызмет үй-жайын, техникалық
жабдықтар телефон және телекс байланысы арналарын бөлiп берсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 17 қыркүйектегi
N 900 қаулысына
Қосымша
"Жайлау" мемлекеттiк акционерлiк компаниясына
кiретiн ұйымдар мен кәсiпорындар
Тiзбесi
Ақтөбенiң "Геотехника" зауыты, Ақтөбе қаласы
Жосалы механикалық зауыты, Қызылорда облысының Жосалы поселкесi
Қарағанды геолжөнзауыты, Қарағанды қаласы