"ӨТМК-холдинг" мемлекеттiк холдинг компаниясы туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 17 қыркүйек N 906. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.10.23. N 1372 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Кен-металлургия кешенiн мемлекеттiк реттеудi жетiлдiру туралы" 1993 жылғы 23 маусымдағы N 1287 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Өскемен титан-магний комбинатының базасында "ӨТМК-холдинг" мемлекеттiк холдинг компаниясы (бұдан әрi - Компания) құрылсын.
2. Компания басқармасының орналасатын жерi Өскемен қаласы болып белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
осы қаулыға тiркелген қосымшаға сәйкес мемлекеттiк кәсiпорындардың, ұйымдар мен акционерлiк қоғамдардың құрамында Компанияны құру жөнiндегi құрылтай құжаттарының пакетiн бiр ай мерзiм iшiнде әзiрлесiн;
Компанияға кәсiпорындар мен ұйымдардың мемлекеттiк мүлкiн, сондай-ақ бұрын құрылып, Компанияның құрамына енген акционерлiк қоғамдардың акцияларының мемлекеттiк пакеттерiн иелену, пайдалану және басқару құқығын беретiн болсын.
Мемлекеттiк кәсiпорындар мен ұйымдарды акцияландыру барысына қарай акционерлiк қоғамдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi өткеретiн акциялардың пакеттерiн қоспағанда, Қазақстан Республикасында 1993-1995 жылдары (II кезең) мемлекет қарамағынан алу мен жекешелендiрудiң Ұлттық бағдарламасында белгiленген тәртiппен Компанияның иеленуi, пайдалануы және басқаруына берiлсiн.
4. Компания қызметiнiң негiзгi мақсаттары мыналар деп белгiленсiн:
титан, магний, цирконий және рутил бойынша өзiнiң шикiзат базасын құру; титанды балқыту, прокаттау, құю және титан мен оның өнiмдерiнен бұйымдар әзiрлеу жөнiнде өндiрiстiк қуаттар құру;
Қазақстанның халық шаруашылығында титанды кеңiнен қолдануды ұйымдастыру, тұтыну нарығын халық тұтынатын тауарлардың жекелеген түрлерiмен және басқа өнiммен молықтыру;
Компания құрамына енген кәсiпорындардың қызметiн үйлестiрiп, олардың қызметiне неғұрлым тиiмдi жағдайлар жасау;
Компания кәсiпорындарының өндiрiстiк бағдарламаларының теңдестiрiлуiне, нарықтық конъюнктура мен маркетинг қызметiне талдау жасау;
өндiрiстiк, коммерциялық, ғылыми-техникалық қызмет пен әлеуметтiк салаға капиталды инвестициялау;
еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындарды қаржыландыру үшiн шетелдiк және отандық инвесторларды iздестiрудi жүзеге асыру;
ғылыми-техникалық әзiрлемелер, стандарттау, айналадағы ортаны қорғау және әлеуметтiк бағдарламалар саласындағы стратегия мен тактиканы қалыптастыру;
кәсiпорындардың сыртқы экономикалық қызметiн үйлестiрудi жүзеге асыру;
Компанияға енетiн кәсiпорындар мен ұйымдардың басшыларын тағайындау және бекiту;
еншiлес қоғамдар мен кәсiпорындардың Байқаушы кеңестерiн қалыптастыру, оларға өз өкiлдерiн тағайындау.

О Государственной холдинговой компании "УКТМК-холдинг"
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 сентября 1993 года N 906. Утратило силу постановлением Пpавительства РК от 23 октябpя 1995 г. N 1372 ~P951372.
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 23 июня 1993 г. N 1287 "О совершенствовании государственного регулирования горно-металлургическим комплексом" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать на базе Усть-Каменогорского титаномагниевого комбината Государственную холдинговую компанию "УКТМК-холдинг" (в дальнейшем - Компания).
2. Определить местонахождение правления Компании в г. Усть-Каменогорске.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу:
в месячный срок подготовить пакет учредительных документов по созданию Компании в составе государственных предприятий, организаций и акционерных обществ согласно приложению;
делегировать Компании права владения, пользования и управления государственным имуществом предприятий и организаций и государственными пакетами акций ранее созданных акционерных обществ, вошедших в состав Компании.
По мере акционирования государственных предприятий и организаций передавать Компании во владение, пользование и управление государственные пакеты акций акционерных обществ, за исключением пакетов акций, реализуемых Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу в порядке, установленном Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап).
4. Определить основными целями деятельности Компании:
создание собственной сырьевой базы по титану, магнию, цирконию и рутилу; мощностей по плавке, прокату, литью и изготовлению изделий из титана и его производных;
организацию широкого применения титана в народном хозяйстве Казахстана, насыщение потребительского рынка отдельными видами товаров народного потребления и другой продукцией;
координацию деятельности предприятий, вошедших в Компанию, по созданию наиболее эффективных условий их деятельности;
анализ сбалансированности производственных программ предприятий Компании, рыночной конъюнктуры и маркетинговой деятельности;
инвестирование капитала в производственную, коммерческую, научно-техническую деятельность и социальную сферу;
осуществление поиска зарубежных и отечественных инвесторов для финансирования дочерних обществ и предприятий;
формирование стратегии и тактики в области научно-технических разработок, стандартизации, охраны окружающей среды и социальных программ;
осуществление координации внешнеэкономической деятельности предприятий;
назначение и утверждение руководителей предприятий и организаций, входящих в Компанию;
формирование наблюдательных советов дочерних обществ и предприятий, назначение в них своих представителей.

5. Компания бұрын құрылған акционерлiк қоғамдардың басшылығын өз орнында қалдырып, олардың Байқаушы кеңестерiнiң құрамына өз өкiлдерiн тағайындайтын болсын.
6. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi,
"Қазақстан түстi металдары" Ұлттық акционерлiк компаниясы
Компанияның қызметiн қамтамасыз ету жөнiнде ұйымдастыру шараларын
қабылдайтын болсын.
7. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi
мемлекеттiк комитетi және оның аумақтық комитетi Өскемен
титан-магний комбинатымен бiрлесiп қолдағы ресурстар есебiнен
Компанияға қажеттi қызмет үй-жайларын, техникалық құралдарды
және телефон мен телекс байланысы арналарын бөлетiн болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 17 қыркүйектегi
N 906 қаулысына
Қосымша
"ӨТМК-холдинг" мемлекеттiк холдинг компаниясына
кiретiн акционерлiк қоғамдардың, кәсiпорындар
мен ұйымдардың
Тiзбесi
Өскемен титан-магний комбинаты, Өскемен қаласы
"Титансирекметкерамика" ғылыми-өндiрiстiк аймақтық акционерлiк бiрлестiгi, Асубұлақ поселкесi, Шығыс Қазақстан облысы "Шоқаш" бiрлескен шағын кәсiпорны, Ақтөбе қаласы Жауапкершiлiгi шектеулi "Солтүстiкқазгеология" серiктестiгi (Обухов кенiшi), Көкшетау қаласы "Рауан" өндiрiстiк-сауда акционерлiк фирмасы, Өскемен қаласы

5. Компании назначить своих представителей в составы наблюдательных советов ранее созданных акционерных обществ, оставив прежним их руководство.
6. Министерству промышленности Республики Казахстан, Национальной акционерной компании "Казакстан тустi металдары" принять организационные меры по обеспечению деятельности Компании.
7. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу и его территориальному комитету совместно с Усть-Каменогорским титаномагниевым комбинатом выделить Компании необходимые служебные помещения, технические средства и каналы телефонной и телексной связи за счет ресурсов, имеющихся в наличии.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 сентября 1993 г. N 906
ПЕРЕЧЕНЬ
акционерных обществ, предприятий и организаций,
входящих в Государственную холдинговую компанию
"УКТМК-холдинг"
Усть-Каменогорский титаномагниевый комбинат, г. Усть-Каменогорск
Региональное акционерное научно-производственное объединение
"Титанредметкерамика", п. Асу-Булак, Восточно-Казахстанская область
Совместное малое предприятие "Шокаш", г. Актюбинск
Товарищество с ограниченной ответственностью "Севказгеология" (Обуховское месторождение), г. Кокчетав
Производственно-торговая акционерная фирма "Рауан", г. Усть-Каменогорск