Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Әскери институтының мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 18 қараша 1993 ж. N 1150
"Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Әскери институтын құру туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 17 шiлдедегi N 1245 U931245_ Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының iшкi әскерлерi мен үкiметтiк байланыс әскерлерiне офицер кадрларын даярлайтын факультет құру үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Әскери институтына 1032 адам мөлшерiнде қосымша штат саны бөлiнсiн.
2. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Экономика министрлiгi:
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi Әскери институтының қосымша штат санын ұстауға, Қазақстан Республикасының iшкi әскерлерi мен үкiметтiк байланыс әскерлерiне офицер кадрларын даярлайтын факультетте оқу процесiн қамтамасыз етуге және күрделi құрылыс жөнiндегi жобалау-iздестiру жұмыстарына қажеттi қаражат бөлсiн;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Әскери институтына тұрғын үйлер, оқу және материалдық-техникалық базаның, әлеуметтiк-тұрмыстық мақсаттағы объектiлердi салу үшiн 1994-1996 жылдарға арналған республика бюджетiнде табыс етiлген тұтыну есеп-қисабына қарай жыл сайын күрделi қаржы бөлiнуiн көздейтiн болсын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң Әскери институтын қару-жарақпен, әскери техникамен және басқа материалдық құрал-жабдықпен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 21 қаңтардағы N 58 қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк қорғаныс тапсырысы туралы Ережеге сәйкес жүзеге асырылсын.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Iшкi iстер министрлiгi:
1994 жылы жаңадан құрылған факультеттерде оқу процесiн ұйымдастырып, факультеттердi тұрақты құраммен жасақтауды және оқу материалдық-техникалық базаны дайындауды, оқу процесiн ұйымдастыруға қажеттi қару-жарақпен, әскери және арнаулы техникалық құралдармен жабдықтауды қамтамасыз етсiн;
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiмен бiрлесiп Әскери институтты, алдын ала iрiктеудi ескере отырып, мерзiмдi қызметтiң әскери қызметшiлерiмен жасақтауды жүзеге асырсын.
5. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Алматы қаласының әкiмi 1994 жылдың бiрiншi жартысында Шекара әскерлерi бас басқармасының комендатурасын Әскери институт аумағынан көшiру үшiн үй-жай бөлу мәселесiн шешетiн болсын.

Вопросы Военного института Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 18 ноября 1993 года N 1150
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 17 июля 1993 г. N 1245 "Об образовании Военного института Комитета национальной безопасности Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Выделить Военному институту Комитета национальной безопасности Республики Казахстан дополнительную штатную численность в количестве 1032 единиц для создания факультетов по подготовке офицерских кадров для внутренних войск и войск правительственной связи Республики Казахстан.
2. Министерству финансов, Министерству экономики Республики Казахстан:
выделить необходимые ассигнования на содержание дополнительной штатной численности Военного института Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, обеспечение учебного процесса на факультетах по подготовке офицерских кадров для внутренних войск и войск правительственной связи Республики Казахстан и проектно-изыскательские работы по капитальному строительству;
предусмотреть в бюджете республики на 1994-1996 годы ежегодные ассигнования на капитальные вложения для строительства жилья, объектов учебной и материально-технической базы, социально-бытового назначения Военного института Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, исходя из представленных расчетов потребления.
3. Обеспечение Военного института Комитета национальной безопасности Республики Казахстан вооружением, военной техникой и другими материальными средствами осуществлять в соответствии с Положением о государственном оборонном заказе, утвержденном постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 21 января 1993 г. N 58 (P930058 у.с. N 872 от 23.06.95).
4. Комитету национальной безопасности, Министерству внутренних дел Республики Казахстан:
организовать в 1994 году учебный процесс на вновь созданных факультетах, обеспечить комплектование факультетов постоянным составом и подготовку учебной материально-технической базы, оснащение вооружением, боевыми и специальными техническими средствами, необходимыми для организации учебного процесса;
совместно с Министерством обороны Республики Казахстан осуществить комплектование Военного института военнослужащими срочной службы с учетом их предварительного отбора.
5. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу, главе Алматинской городской администрации в первом полугодии 1994 г. решить вопрос о выделении помещений для передислокации комендатуры Главного управления пограничных войск с территории Военного института.

6. Былай деп белгiленсiн:
iшкi әскерлерге офицерлер даярлайтын факультеттiң тұрақты құрамы мен тыңдаушылары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң кадрларына қосылады:
республиканың Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң тиiстi санаттағы қызметкерлерiне арналып белгiленген үлес пен жеңiлдiктiң барлық түрi тыңдаушыларға қолданылады;
институтты тәмәмдаған соң факультеттiң тыңдаушылары Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң кадрларынан шығарылып, Қазақстан Республикасы Iшкi әскерлерi қолбасшысының қарауына жiберiледi.
7. Әскери институт қызметкерлерiнiң лауазымдық жалақысының
схемасы N 1 қосымшаға және Әскери институт тыңдаушыларын ұстауға
жұмсалатын ақшалай қаражат схемасы N 2 қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң
төрағасына Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсуi
бойынша осы қаулымен қолдануға енгiзiлген жалақыға қарайластырып
барлық басқа лауазымдар бойынша жалақы белгiлеу құқығы берiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 18 қарашадағы
N 1150 қаулысына
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк
комитетi Әскери институты қызметкерлерiнiң
лауазымдық жалақысы
------------------------------------------------!--------------------
! Айлық лауазымдық
Лауазымдар атауы                 ! жалақы (теңге
! есебiмен)
------------------------------------------------!--------------------
Әскери институт бастығы                                 139
Бастықтың бiрiншi орынбасары                            130,6
Бастықтың орынбасары                                    128,2
Бастықтың тыл, қару-жарақ жөнiндегi орынбасары          126,2
Бастықтың кадр жөнiндегi көмекшiсi                      121
Оқу бөлiмiнiң, ғылыми бөлiмiнiң, адъюнктура мен
докторантураның, қаржы-жоспар бөлiмiнiң бастығы         117,2
Бiрiншi факультет бастығы                               120
Екiншi, үшiншi, төртiншi факультеттердiң бастығы        118
Кафедра бастығы                                         115,6
Оқу дивизионының командирi                              111
Оқытушы, ғылыми қызметкер, инспектор                    100
Жеке құрам жөнiндегi инспекцияның бастығы               114
Батальон командирi, ит қызметi питомнигiнiң
бастығы                                                  98
Оқу заставасының бастығы, курс офицерi                   90
Взвод командирi                                          74
Ескертулер:
1. Әскери институтта жұмыс iстегенi үшiн барлық қызметкерлерге 15 процент мөлшерiнде лауазымдық жалақысына қосымшаақы төленедi.

6. Установить, что:
постоянный состав и слушатели факультета по подготовке офицеров для внутренних войск зачисляются в кадры Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
на слушателей распространяются все виды довольствия и льготы, установленные для соответствующих категорий работников Комитета национальной безопасности республики;
слушатели факультета после окончания института исключаются из кадров Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и направляются в распоряжение Командующего внутренними войсками Республики Казахстан.
7. Утвердить схемы должностных окладов работников Военного института согласно приложению N 1 и денежного содержания слушателей Военного института согласно приложению N 2.
Предоставить право Председателю Комитета национальной безопасности Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан устанавливать оклады по всем другим должностям применительно к окладам, введенным в действие настоящим постановлением.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 18 ноября 1993 г. N 1150
Должностные оклады
работников Военного института Комитета национальной
безопасности Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
Наименование должностей              ! Месячные должностные оклады
!        (в тенге)
---------------------------------------------------------------------
Начальник Военного института                    139
Первый заместитель начальника                   130,6
Заместитель начальника                          128,2
Заместитель начальника по тылу,
вооружению                                      126,2
Помощник начальника по кадрам                   121
Начальник учебного отдела, научного
отдела, адъюнктуры и докторантуры,
финансово-планового отдела                      117,2
Начальник первого факультета                    120
Начальник второго, третьего,
четвертого факультетов                          118
Начальник кафедры                               115,6
Командир учебного дивизиона                     111
Преподаватель, научный сотрудник,
инспектор                                       100
Начальник инспекции по личному
составу                                         114
Командир батальона, начальник
питомника службы собак                          98
Начальник учебной заставы,
курсовой офицер                                 90
Командир взвода                                 74
ПРИМЕЧАНИЯ:
1. За работу в Военном институте всем работникам производится доплата к должностному окладу в размере 15 процентов.

2. Оқу және ғылыми бөлiмнiң, адъюнктура мен докторантураның ғылыми дәрежесi мен ғылыми атағы бар профессор-оқытушы құрамына, офицерлерiне лауазымдық жалақы мынадай мөлшерде өсiрiледi:
доцент ғылыми атағы немесе ғылым кандидаты ғылыми дәрежесi барларға - 4,4 теңге;
доцент ғылыми атағы және ғылым кандидаты ғылыми дәрежесi барларға - 8,8 теңге;
профессор ғылыми атағы немесе ғылым докторы ғылыми дәрежесi барларға - 13,2 теңге;
профессор ғылыми атағы және ғылым докторы ғылыми дәрежесi барларға - 17,6 теңге;
3. 5 жылдан 10 жылға дейiн педагогтiк стажы бар профессор-оқытушы құрамына лауазымдық жалақы 5 процент, ал 10 жылдан артық педагогтiк стажы барларға лауазымдық жалақы 10 процент өсiрiледi.
4. Шекара әскерлерi тактикасы, жалпы әскерлiк пәндер, мемлекет шекарасы күзетiн инженерлiк қорғау, автоброндiтанк әзiрлiгi, кинология, қару-жарақ және атыс, дене шынықтыру әзiрлiгi мен спорт, iшкi әскерлер тактикасы және техникалық күзет құралдары кафедраларының профессор-оқытушы құрамына лауазымдық жалақы 5 процент өсiрiледi.
5. Оқытатын пәнiнiң профилi бойынша арнаулы жоғары бiлiмi жоқ профессор-оқытушы құрамына лауазымдық жалақы батальон командирiнiң лауазымдық жалақысы мөлшерiнде белгiленедi.
6. Тыңдаушылармен сабақ жүргiзетiн Әскери институт бастығы мен оның орынбасарларына, сондай-ақ оқу бөлiмiнiң, адъюнктура мен докторантураның офицерлерiне, оқу дивизиондары мен курстардың командирлерiне оқытушылық жұмыстан кеткен кезде педагогтiк жұмыс стажы және оның лауазымдық жалақысына үстемеақы сақталады.
7. Қайта даярлау мен бiлiктiлiктi көтеру факультетiнiң
тыңдаушыларына оқу кезеңiнде жалақысы олардың атқарып жүрген
лауазымдарына сәйкес сақталады.
8. Оқу жүктемесi белгiленген нормадан тыс арттырылған
жағдайда профессор-оқытушы құрамның лауазымдық жалақысы айлықақы
қоры шегiнде өсiрiледi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 18 қарашадағы
N 1150 қаулысына
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк
комитетi Әскери институтының тыңдаушыларын
ұстауға жұмсалатын Ақшалай қаражат
------------------------------------------------!--------------------
! Ай сайын жұмсалатын
! ақшалай қаражат
! (теңге есебiмен)
------------------------------------------------!--------------------
Бiрiншi курс тыңдаушысы                                 10
Екiншi курс тыңдаушысы                                  30
Үшiншi, төртiншi курстардың тыңдаушылары                36
Төртiншi бесiншi курстардың "кiшi лейтенант"
әскери атағы бар тыңдаушылары                           50
Ескертулер:

2. Профессорско-преподавательскому составу, офицерам учебного и научного отделов, адъюнктуры и докторантуры, имеющим ученую степень и ученое звание, должностной оклад увеличивается в следующих размерах:
имеющим ученое звание доцента или ученую степень кандидата наук - 4,4 тенге;
имеющим ученое звание доцента и ученую степень кандидата наук - 8,8 тенге;
имеющим ученое звание профессора или ученую степень доктора наук - 13, 2 тенге;
имеющим ученое звание профессора и ученую степень доктора наук - 17,6 тенге.
3. Профессорско-преподавательскому составу, имеющему стаж педагогической работы от 5 до 10 лет, должностной оклад повышается на 5 процентов, а имеющему стаж педагогической работы свыше 10 лет, должностной оклад повышается на 10 процентов.
4. Профессорско-преподавательскому составу кафедр тактики пограничных войск, общевойсковых дисциплин, инженерного обеспечения охраны государственной границы, автобронетанковой подготовки, кинологии, вооружения и стрельбы, физической подготовки и спорта, тактики внутренних войск и технических средств охраны должностной оклад повышается на 5 процентов.
5. Профессорско-преподавательскому составу, не имеющему высшего специального образования по профилю преподаваемой дисциплины, должностные оклады устанавливаются в размере должностного оклада командира батальона.
6. За начальником Военного института и его заместителями, ведущими занятия со слушателями, а также за офицерами учебного отдела, адъюнктуры и докторантуры, командирами учебных дивизионов и курсов, перешедшими с преподавательской работы, сохраняются стаж педагогической работы и надбавка за него к должностному окладу.
7. За слушателями факультета переподготовки и повышения квалификации на период обучения сохраняются оклады в соответствии с занимаемыми ими должностями.
8. При увеличении учебной нагрузки сверх установленных норм должностной оклад профессорско-преподавательскому составу увеличивается в пределах фонда заработной платы.
Приложение N 2
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 18 ноября 1993 г. N 1150
Денежное содержание
слушателей Военного института Комитета
национальной безопасности Республики
Казахстан
______________________________________________________________________
Месячное денежное содержание
(в тенге)
-----------------------------------------------------------------------
Слушатель первого курса                          10
Слушатель второго курса                          30
Слушатель третьего, четвертого курсов            36
Слушатель четвертого, пятого курсов,
имеющий воинское звание "младший лейтенант"      50
Примечания:

1. Оқу заставаларының старшиналарын ұстауға жұмсалатын ақшалай қаражатқа 30 процент мөлшерiнде, оқу заставалары бөлiмдерiнiң командирлерiне - 20 процент мөлшерiнде үстемеақы белгiленедi.
2. Отбасылы тыңдаушыларға және жетiм тыңдаушыларға (ата-аналарсыз) оларды ұстауға жұмсалатын ақшалай қаражатқа 25 процент мөлшерiнде үстемеақы белгiленедi.
3. Тек жақсы және өте жақсы бағалары бар тыңдаушыларға - 15 процент, ал тек өте жақсы бағалары барларына - оларды ұстауға жұмсалатын ақшалай қаражатқа 30 процент мөлшерiнде үстемеақы белгiленедi.
4. Бәсiре стипендиялар алатын тыңдаушыларға - оларды ұстауға жұмсалатын ақшалай қаражатқа 45 процент мөлшерiнде үстемеақы белгiленедi.
5. Мерзiмнен тыс қызметтiң прапорщиктерi, мичмандары мен әскери қызметшiлерi қатарындағы тыңдаушылар өздерi әскери институтқа түсерге дейiн атқарып келген лауазым бойынша тарифтiк разрядқа сәйкес ақшалай қаражат алады.

1. Старшинам учебных застав устанавливается надбавка к денежному содержанию в размере 30 процентов, командирам отделений учебных застав в размере 20 процентов.
2. Семейным слушателям и слушателям-сиротам (без родителей) устанавливается надбавка к денежному содержанию в размере 25 процентов.
3. Слушателям, имеющим только хорошие и отличные оценки, устанавливается надбавка к денежному содержанию в размере 15 процентов, а имеющим только отличные оценки - 30 процентов.
4. Слушателям-лауреатам именных стипендий устанавливается надбавка к денежному содержанию в размере 45 процентов.
5. Слушатели из числа прапорщиков, мичманов и военнослужащих сверхсрочной службы получают денежное содержание в соответствии с тарифным разрядом по должности, которую они занимали до поступления в Военный институт.