Маңғыстау аумақтық-өндiрiстiк кешенiн дамыту жөнiндегi шұғыл шаралар туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 22 қараша 1993 ж. N 1166
Маңғыстау облысы экономикасының жай-күйiн және оның ерекше географиялық жағдайын, табиғи-климаттық ахуалын, облыс өнеркәсiбiнiң бұрынғы КСРО халық шаруашылығы кешенiне терең интеграциялануын, өндiрiсiнiң айтарлықтай құлдырауын және мамандардың кетуi барған сайын көбейе түскенiн ескере отырып, сондай-ақ аймақтың бiрегей индустриалдық және кадр әлеуетiн сақтау, халқының тұрмыс деңгейiн қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Маңғыстау облысының әкiмi республиканың мүдделi министрлiктерiмен және ведомстволарымен бiрлесiп 3 айлық мерзiм iшiнде Маңғыстау аумақтық-өндiрiстiк кешенiн дамытудың басым бағыттарын анықтасын, облысты әлеуметтiк-экономикалық дамытудың 1994-1995 және 2000 жылға дейiнгi кезеңге арналған кешендi бағдарламасын әзiрлеп, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бекiтуiне енгiзетiн болсын.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiнен:
"Тұранбанк" қазақ акционерлiк банкi мен "Таимбанк" коммерциялық банкiн "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясына кредит берген сәттен бастап Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Уран мен минералды тыңайтқыш қорларын жасау туралы" 1993 жылғы 26 наурыздағы N 237 қаулысында көзделген шарттар негiзiнде бiр жыл мерзiмге кредиттеудi қамтамасыз етуге мiндеттеу;
"Арна" акционерлiк сауда компаниясына және мұнайшылардың сауда ұйымдарына ауыл шаруашылығы өнiмдерiн, тамақ өнiмдерiн сатып алу үшiн 1994 жылдың мамырында қайтару шартымен 10 млрд. сом мөлшерiнде кредит бөлу;
Маңғыстау облысын басым тәртiппен қолма-қол ақшамен және қосымша кредит ресурстарымен қамтамасыз ету сұралсын.
3. Маңғыстау облысының әкiмшiлiгiне облыстың кәсiпорындарында өндiрiлетiн өнiмнiң 10 процентiне дейiнiн аймақтың әлеуметтiк мұқтаждарына пайдалануға рұқсат етiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Еңбек министрлiгi 3 айлық мерзiмде аймақтың жоғары бiлiктi мамандармен және жұмысшылармен қамтамасыз етiлуiне терең талдау жасап:
аймақтың базалық салаларында кадрларды тұрақтандыру жөнiнде;
Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiмен бiрлесiп Ресей Федерациясы мен ТМД-ның басқа да елдерiнiң жоғарғы оқу орындарынан жас мамандарды тартуды қоса, еңбек ресурстарын толықтыру жөнiнде шаралар әзiрлесiн.
5. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi, Сыртқы iстер министрлiгi, Еңбек министрлiгi және Әдiлет министрлiгi Маңғыстау облысының әкiмiмен бiрлесiп, жасалған контрактыларға сәйкес облыс кәсiпорындарында еңбек қызметiн жалғастырып жатқан және кейiннен ТМД елдерiне қайтуға тiлек бiлдiрген адамдардың азаматтығын (тұратын орнын) белгiлеу процедурасы туралы мәселенi 3 айлық мерзiмде қарастырсын, сондай-ақ үкiметаралық келiсiмдерде көрiнiс табатын контракт жасау шарттарын анықтап, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне және Жоғарғы Кеңесiне тиiстi ұсыныстар енгiзсiн.

О неотложных мерах по развитию Мангышлакского территориально-производственного комплекса
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 ноября 1993 года N 1166
Принимая во внимание состояние экономики и особое географическое положение Мангистауской области, природно-климатические условия, глубокую интегрированность промышленности области в народнохозяйственный комплекс бывшего СССР, значительное падение производства и возрастающий отток специалистов, а также в целях сохранения уникального индустриального и кадрового потенциала региона, поддержки жизненного уровня населения Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Главе Мангистауской областной администрации совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами республики в 3-х месячный срок определить приоритетные направления развития Мангышлакского территориально-производственного комплекса, разработать Комплексную программу социально-экономического развития области на 1994-1995 и на период до 2000 года и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан на утверждение.
2. Просить Национальный банк Республики Казахстан:
обязать Казахский акционерный банк "Туранбанк" и коммерческий банк "Таимбанк" обеспечить кредитование Национальной акционерной компании "КАТЭП" на условиях, предусмотренных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 марта 1993 г. N 237 P930237_ "Об образовании запасов урана и минеральных удобрений", сроком на один год с момента выдачи кредита;
выделить акционерной торговой компании "Арна" и торговым организациям нефтяников кредит в объеме 10 млрд. рублей для закупки сельхозпродукции и продуктов питания на условиях возврата в мае 1994 г.;
обеспечивать Мангистаускую область наличными деньгами и дополнительными кредитными ресурсами в приоритетном порядке.
3. Разрешить главе Мангистауской областной администрации использовать для обеспечения социальных нужд региона до 10 процентов продукции, производимой на предприятиях области.
4. Министерству труда Республики Казахстан в 3-месячный срок провести углубленный анализ обеспеченности региона высококвалифицированными специалистами и рабочими и разработать мероприятия:
по закреплению кадров в базовых отраслях региона;
совместно с Министерством образования Республики Казахстан - по восполнению трудовых ресурсов, включая привлечение молодых специалистов из ВУЗов Российской Федерации и других стран СНГ.
5. Министерству внутренних дел, Министерству иностранных дел, Министерству труда и Министерству юстиции Республики Казахстан совместно с главой Мангистауской областной администрации в 3-месячный срок рассмотреть вопрос о процедуре установления гражданства (вида на жительство) для лиц, продолжающих трудовую деятельность на предприятиях области в соответствии с заключенными контрактами и желающих впоследствии выехать в страны СНГ, а также определить условия заключения контракта, которые должны найти отражение в межправительственных соглашениях, и внести соответствующие предложения в Кабинет Министров и Верховный Совет Республики Казахстан.

6. Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөнiндегi агенттiгi және "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясы БН-350 ядролық реакторының қауiпсiз жұмысын қамтамасыз етумен тiкелей байланысты мамандықтардың тiзбесiн анықтап, аталған санаттағы мамандар мен олардың отбасылары Ресей Федерациясының атом өнеркәсiбi жүйесiнде тұрғын үй алуына және еңбекке орналасуына кепiлдiк беру туралы Ресей Федерациясының тиiстi ведомстволарымен келiсiлген ұсынысты Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне енгiзетiн болсын.
7. Маңғыстау облысының әкiмiне Маңғыстау энергокомбинатымен бiрлесiп, облыс халқының тұрмыстық мұқтажына арналған электр және жылу қуатына оның босату бағасының 50 процентiне дейiнгi жеңiлдiк тарифтерiн белгiлеуiне рұқсат етiлсiн.
8. Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгi мен Маңғыстау облысының әкiмi Жаңаөзен қаласы мен Жетiбай поселкесiнiң тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын белгiленген тәртiппен жергiлiктi органдардың балансына берудi жүзеге асырсын.
9. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1994 жылға арналған бюджет жобасын әзiрлеу кезiнде Жаңаөзен қаласы мен Жетiбай поселкесiнiң әлеуметтiк салаларын ұстауға қаржы бөлу туралы мәселенi қарастырсын.
10. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi Маңғыстау облысының әкiмiмен, Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен бiрлесiп, республиканың мүдделi министрлiктерi мен ведомстволарын қатыстыра отырып, 3 айлық мерзiмде облыстың өнеркәсiп орындарына шикiзаттар, материалдар, жинақтау бұйымдарын және жабдықтар беруге республикалық кәсiпорындарды мейлiнше тартуды қарастыра отырып кооперациялық байланыстардың жаңа схемасын пысықтасын.
11. Республикалық "Қазконтракт" контракт корпорациясы республиканың министрлiктерiмен және ведомстволарымен бiрлесiп Ақтау қаласының кәсiпорындарын концентратпен және бензолмен қамтамасыз ету мәселесiн қарастырсын.
12. Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгi, Экономика министрлiгi жанындағы Шетелдiк инвестициялар жөнiндегi ұлттық агенттiк Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп Маңғыстау мұнай өңдеу зауытының құрылысына шетелдiк фирмаларды тартуға байланысты мәселелердi шешудi тездетсiн, қаржыландыруды бастау және оны ұтымды пайдалануды бақылау үшiн валюталық қорды неғұрлым белсене қалыптастыру жөнiнде шаралар қолдансын. Зауыт құрамында "АКПО" акционерлiк қоғамының мұқтаждары үшiн бензол өндiретiн технологиялық қондырғы болуын көздейтiн болсын.
13. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi республика ауыл шаруашылығының "КАСКОР" акционерлiк компаниясы (Ақтау қаласы) шығаратын азотты-фосфор тыңайтқыштарға қажетiн қамтамасыз ету мүмкiндiгiн қарастырсын.

6. Агентству по атомной энергии Республики Казахстан и Национальной акционерной компании "КАТЭП" определить перечень специальностей, непосредственно связанных с обеспечением безопасной работы ядерного реактора БН-350, и внести в Кабинет Министров Республики Казахстан согласованные с соответствующими ведомствами Российской Федерации предложения о предоставлении специалистам указанной категории и их семьям гарантий на получение жилья и трудоустройство в системе атомной промышленности Российской Федерации.
7. Предоставить право главе Мангистауской областной администрации совместно с Мангышлакским энергокомбинатом устанавливать для населения области льготные тарифы на электрическую и тепловую энергию для бытовых нужд до 50 процентов отпускной цены.
8. Министерству энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан и главе Мангистауской областной администрации осуществить в установленном порядке передачу на баланс местных органов жилищно-коммунальных хозяйств г. Жанаозен и пос. Жетыбай.
9. Министерству финансов Республики Казахстан при подготовке проекта бюджета на 1994 год рассмотреть вопрос о выделении ассигнований на содержание социальной сферы г. Жанаозен и пос. Жетыбай.
10. Министерству промышленности Республики Казахстан совместно с главой Мангистауской областной администрации, Министерством экономики Республики Казахстан с привлечением заинтересованных министерств и ведомств республики в 3-месячный срок проработать новую схему кооперационных связей, имея в виду максимальное привлечение республиканских предприятий к поставкам сырья, материалов, комплектующих изделий и оборудования для промышленных предприятий области.
11. Республиканской контрактной корпорации "Казконтракт" совместно с министерствами и ведомствами республики проработать вопрос обеспечения предприятий г. Актау апатитовым концентратом и бензолом.
12. Министерству энергетики и топливных ресурсов, Национальному агентству по иностранным инвестициям при Министерстве экономики совместно с Министерством финансов Республики Казахстан ускорить решение вопросов, связанных с привлечением инофирм к строительству Мангистауского нефтеперерабатывающего завода, принять меры по более активному формированию валютного фонда для начала финансирования и контролю за его рациональным использованием. Предусмотреть в составе завода технологическую установку производства бензола для нужд акционерного общества "АКПО".
13. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан рассмотреть возможность обеспечения потребности сельского хозяйства республики азотно-фосфорными удобрениями, выпускаемыми акционерной компанией "КАСКОР", (г. Актау).

14. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi минералды тыңайтқыштар өндiруге арналған реагенттiк базаны жаңғырту жөнiндегi шараларды пысықтап, республика Министрлер Кабинетiне ұсыныстар енгiзсiн.
15. Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгi үкiметаралық келiсiмдер бойынша Қазақстан мұнайын берiп тұру үшiн төлемдердi есепке алып, төлем қабiлетi бар сатып алушыларға мұнайды алдын ала өтеу шарты негiзiнде еркiн сату құқығы берiлуiн ескере отырып, оны Ресей Федерациясының кәсiпорындарына берiп тұру мөлшерiне республика Экономика министрлiгiнiң келiсуi бойынша өзгерiс енгiзсiн.
16. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы Баға комитетi Қазақ газ өңдеу зауытының (Жаңаөзен қаласы) өнiмдерiне баға түзу туралы мәселенi қарап, тиiстi шешiм қабылдасын.
17. Қазақстан Республикасының Атом энергиясы жөнiндегi агенттiгi, "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясы Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң, Әдiлет министрлiгiнiң, басқа да мүдделi ведомстволардың қатысуымен Маңғыстау энергокомбинатындағы атом реакторының жұмыс iстеу қабiлетi мен ядролық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету туралы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы келiсiмдi 3 айлық мерзiмде әзiрлеп, екi мемлекет Үкiметтерiнiң қарауына табыс етсiн.
18. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгi атом реакторын пайдалануды ғылыми демеудi қамтамасыз етуде, сирек кездесетiн металдар бағдарламасын, химия өнеркәсiбiн дамытудың тұжырымдамасы мен бағдарламасын әзiрлеуде, Өзен кен орнының мұнай беруiн арттыру жөнiндегi жұмыстарда аймақтың кәсiпорындарына ғылыми-әдiстемелiк қолдау жасайтын болсын.
19. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясымен және "КАСКОР" акционерлiк компаниясымен бiрлесiп тiс пастасының түтiктерiне арналған алюминий рондольдерi өндiрiсiн ұйымдастырсын.
20. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi 1994 жылы БН-350 реакторының қауiпсiздiк жүйесiнiң сенiмдiлiгiн арттыруға, Теңiз-Ақтау этан айдау құбыры мен Ақтау әуе жайының құрылысын жалғастыруға және тауарлы скандий өнiмiн алуға Қазақстан Республикасының Экономиканы өзгерту қорынан 5 млрд. сом мөлшерiнде қаржы бөлiнуiн көздейтiн болсын.
21. Атом энергиясы жөнiндегi агенттiк, "КАТЭП" ұлттық акционерлiк компаниясы Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технология министрлiгiмен бiрлесiп:
1994 жылдан бастап БН-350 ядролық реакторын алмастыру жөнiндегi жобалау-конструкторлық жұмыстардың орындалуын ұйымдастырсын;
3 айлық мерзiмде Маңғыстау энергокомбинаты мен Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының техникалық тапсырмаларын қарап, республиканың Министрлер Кабинетiне келiсiлген ұсыныстар енгiзсiн.

14. Министерству промышленности Республики Казахстан проработать мероприятия по воспроизводству реагентной базы для производства минеральных удобрений и внести предложения в Кабинет Министров республики.
15. Министерству энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан с учетом платежей за поставки казахстанской нефти по межправительственным соглашениям вносить по согласованию с Министерством экономики республики коррективы в объемы поставок на предприятия Российской Федерации, имея в виду предоставление права свободной реализации нефти платежеспособным покупателям на условиях предоплаты.
16. Комитету цен при Министерстве экономики Республики Казахстан рассмотреть вопрос о ценообразовании на продукцию Казахского газоперерабатывающего завода (г. Жанаозен) и принять соответствующие решения.
17. Агентству по атомной энергии Республики Казахстан, Национальной акционерной компании "КАТЭП" с участием Министерства иностранных дел, Министерства юстиции Республики Казахстан, других заинтересованных ведомств в 3-месячный срок разработать соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об обеспечении работоспособности и ядерной безопасности на атомном реакторе Мангышлакского энергокомбината и представить на рассмотрение Правительств двух государств.
18. Министерству науки и новых технологий Республики Казахстан оказать научно-методическую поддержку предприятиям региона в обеспечении научного сопровождения эксплуатации атомного реактора, в разработке программ по редкоземельным металлам, концепции и программы развития химической промышленности, работах по повышению нефтеотдачи на Узенском месторождении.
19. Министерству промышленности Республики Казахстан совместно с Национальной акционерной компанией "КАТЭП" и акционерной компанией "КАСКОР" организовать производство алюминиевых рондолей для тюбиков зубной пасты.
20. Министерству экономики Республики Казахстан предусмотреть выделение в 1994 году из Фонда преобразования экономики Республики Казахстан средств в сумме 5 млрд. рублей на повышение надежности системы безопасности реактора БН-350, продолжение строительства этанопровода Тенгиз-Актау, аэропорта Актау и получение товарной скандиевой продукции.
21. Агентству по атомной энергии, Национальной акционерной компании "КАТЭП" совместно с Министерством науки и новых технологий Республики Казахстан:
организовать начиная с 1994 года выполнение проектно-конструкторских работ по замене ядерного реактора БН-350;
в 3-месячный срок рассмотреть техническое задание Мангышлакского энергокомбината и Национального ядерного центра Республики Казахстан и внести в Кабинет Министров республики согласованные предложения.

22. Қазақстан Республикасының Өнеркәсiп министрлiгi, Энергетика және отын ресурстары министрлiгi республиканың қорғаныс кәсiпорындарында мұнай кәсiпшiлiгi жабдықтары өндiрiсiн ұйымдастыру туралы мәселенi шешетiн болсын.
23. Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгi Маңғыстау энергокомбинатының тұшыту батареясының құрылысын өз қаражаты есебiнен 1995 жылы пайдалануға берiлетiн етiп одан әрi жалғастырсын.
24. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Маңғыстау облысының өнеркәсiп орындары мен әлеуметтiк салалар объектiлерiн Каспий теңiзi тасуынан қорғау жөнiндегi шараларды жүзеге асыру үшiн республика Министрлер Кабинетiнiң резерв қорының төтенше жағдайларды қаржыландыруға арналған қаражаты шеңберiнде жыл сайын бөлiнуiн қарастыратын болсын. <*>
ЕСКЕРТУ. 24-тармаққа өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.20.
N 1031 қаулысымен. P961031_
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

22. Министерству промышленности, Министерству энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан решить вопрос об организации производства нефтепромыслового оборудования на оборонных предприятиях республики.
23. Министерству энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан продолжить строительство опреснительных батарей Мангышлакского энергокомбината за счет собственных средств с вводом в эксплуатацию в 1995 году.
24. Министерству экономики, Министерству финансов, Государственному комитету по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан предусмотреть ежегодное выделение финансовых средств для реализации мероприятий по защите объектов промышленных предприятий и социальной сферы Мангистауской области от затопления Каспийским морем в пределах средств резервного фонда Кабинета Министров республики на финансирование чрезвычайных ситуаций. <*>
Сноска. Пункт 24 изменен - постановлением Правительства РК от 20 августа 1996 г. N 1031 P961031_ .
Премьер-министр
Республики Казахстан