Медициналық сақтандыруды енгiзу мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 23 қараша N 1174. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995.12.22. N 1845 қаулысымен.
Денсаулық сақтау органдары мен мекемелерiн медициналық сақтандыру жағдайында жұмыс iстеуге ұйымшылдықпен және кезең-кезеңiмен өтуiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi әзiрлеген медициналық сақтандыруды енгiзудiң осыған қосылған бағдарламасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi:
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiнiң, Қаржы министрлiгiнiң, Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң келiсуi бойынша республикада Медициналық сақтандыруды енгiзу бағдарламасын орындау жөнiндегi шаралардың жоспарын бiр ай мерзiмде әзiрлейтiн болсын;
мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, медициналық сақтандыру жағдайында тиiстi мекемелердiң және азаматтардың жұмысын реттейтiн құжаттарды, сондай-ақ медициналық көмектiң медициналық-экономикалық стандарттарды және оған бақылау жасау өлшемдерiн әзiрлеп, бекiтсiн;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсуi бойынша сақтандыру медицинасы шарттарының негiзiнде жұмыс iстейтiн мекемелердi қаржыландыру тәртiбiн әзiрлеп бекiтсiн.
3. Облыс, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерi, Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi 1993 жылғы 15 желтоқсанға дейiн сақтандыру медицинасы жағдайына кезең-кезеңiмен көшiрiлетiн аудандарды анықтап, оларда мiндеттi медициналық сақтандыру қорын құратын болсын.
4. Мыналар бекiтiлсiн:
Мiндеттi медициналық сақтандыру кезiнде көрсетiлетiн медициналық жәрдемнiң кепiлдiктi мөлшерi туралы ереже (N 1 қосымша);
Емдеу-профилактикалық мекемелердi тiркеу туралы ереже (N 2 қосымша);
Медициналық сақтандыру мекемелерi туралы үлгi ереже (N3 қосымша);
Жұмыс iстемейтiн азаматтарда мiндеттi медициналық сақтандыру үлгi шартының нысаны (N4 қосымша);
Жұмыс iстейтiн азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыру үлгi шартының нысаны (N 5 қосымша);
Азаматтарды ерiктi медициналық сақтандыру үлгi шартының нысаны (N 6 қосымша);
Азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандырудың сақтық полисiнiң нысаны (N 7 қосымша);
Медициналық сақтандыру полисiн жүргiзу жөнiндегi нұсқау (N 8 қосымша);
Медициналық сақтандыру бойынша емдеу-профилактикалық көмек (медициналық қызмет) көрсетуге арналған шарттың нысаны (N9 қосымша);
Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры туралы ереже (N10 қосымша);
Әскери қызметте жүрген адамдарға, сондай-ақ олардың отбасы
мүшелерiне медициналық сақтандыру жүйесiнде медициналық көмек көрсету
туралы ереже (N 11 қосымша);
Түрмеде жазасын өтеп жүрген немесе қамауда отырған адамдарға
медициналық сақтандыру жүйесiнде медициналық көмек көрсету туралы
ереже (N 12 қосымша);
Азаматтарды медициналық сақтандыруға жарна төлеу тәртiбi
(N13 қосымша);
Мiндеттi медициналық сақтандырудың картасының нысаны
(N 14 қосымша);
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысымен
мақұлданған
Медициналық сақтандыруды енгiзу
бағдарламасы
1. Негiзгi мақсаттары мен жетекшi
бағыттары
Әлеуметтiк-экономикалық түбегейлi өзгерiстер, нарықтық қатынастардың интенсивтi дамуы республика халық шаруашылығының бүкiл инфрақұрылымын қамтып, әлеуметтiк аса маңызды салалардың бiрi - денсаулық сақтау iсiнiң жайына да әсер етерi даусыз.

Вопросы внедрения медицинского страхования
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 ноября 1993 года N 1174. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 22 декабря 1995 г. N 1845 ~P951845.
В целях обеспечения организованного и поэтапного перехода органов и учреждений здравоохранения на работу в условиях медицинского страхования Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемую Программу внедрения медицинского страхования, разработанную Министерством здравоохранения Республики Казахстан.
2. Министерству здравоохранения Республики Казахстан:
по согласованию с Министерством экономики, Министерством финансов, Министерством социальной защиты населения Республики Казахстан в месячный срок разработать план мероприятий по выполнению Программы внедрения медицинского страхования в республике;
совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами разработать и утвердить документы, регламентирующие работу соответствующих учреждений и граждан в условиях медицинского страхования, а также медико-экономические стандарты медицинской помощи и критерии ее контроля;
по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан разработать и утвердить порядок финансирования учреждений, работающих на условиях страховой медицины.
3. Главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций, Министерству здравоохранения Республики Казахстан до 15 декабря 1993 г. определить районы, поэтапно переходящие на условия страховой медицины, с образованием в них фонда обязательного медицинского страхования.
4. Утвердить:
Положение о гарантированном объеме медицинской помощи при обязательном медицинском страховании (приложение N 1);
Положение об аккредитации лечебно-профилактических учреждений (приложение N 2);
Типовое положение об учреждениях медицинского страхования (приложение N 3);
форму типового договора обязательного медицинского страхования неработающих граждан (приложение N 4);
форму типового договора обязательного медицинского страхования работающих граждан (приложение N 5);
форму типового договора добровольного медицинского страхования граждан (приложение N 6);
форму страхового полиса обязательного медицинского страхования граждан (приложение N 7);
Инструкцию по ведению страхового медицинского полиса (приложение N 8);
форму договора на предоставление лечебно-профилактической помощи (медицинских услуг) по медицинскому страхованию (приложение N 9);
Положение о Фонде обязательного медицинского страхования (приложение N 10);
Положение об оказании медицинской помощи лицам, находящимся на военной службе, а также членам их семей в системе медицинского страхования (приложение N 11);
Положение об оказании медицинской помощи лицам, отбывающим наказание в местах заключения или содержащимся под стражей, в системе медицинского страхования (приложение N 12);
Порядок уплаты взносов на медицинское страхование граждан (приложение N 13);
форму карты обязательного медицинского страхования (приложение N 14).
Премьер-министр Республики Казахстан
Одобрена
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
Программа внедрения медицинского страхования
I. Основные цели и ведущие направления
Глубокие социально-экономические преобразования, интенсивное развитие рыночных отношений затрагивают всю инфраструктуру народного хозяйства республики, неминуемо отражаются на состоянии одной из наиболее социально значимых отраслей - здравоохранении.

Қазiргi уақытта республика халқының денсаулық жағдайы алаң туғызып отыр; демографиялық көрсеткiштер нашарлап, бала тууы мен адам өмiрiнiң орташа ұзақтығы азаюда, халықтың табиғи өсу қарқыны бәсең, негiзiнен қатерлi iсiк, жүрек қан тамыры, нерв-жүйке, тыныс жолдары мен асқазан ауруларының көбеюi есебiнен балалар мен ересектер арасында науқастану соңғы жылдары 1,5 есе өстi.
Дүниеге келген 1000 нәрестенiң 147-сi ауру болып туады. Сәбилердiң ауру болып тууының жалпы саны бiр жылда 47 мыңнан асып отыр.
Нәрестелердiң өлiмi азайғанмен, бұрынғысынша жоғары күйде қалып отыр.
Республикада аналар өлiмi көбейiп отыр. Ересек адамдардың денсаулық ахуалы нашарлай түсуде, мұның өзi өмiрiнде алғаш рет сырқаттанушылардың тiркелуiнен көрiнiп отыр. Республика аймақтары бойынша ересектердiң науқастануы 12-24 процентке көбейдi. Жасөспiрiмдер арасында (11 процентке дейiн) науқастардың көбейiп отырғаны байқалуда. Жүйкенiң бұзылуы, қатерлi iсiк аурулары өсiп келедi. Тұрмыс жағдайының нашарлауына байланысты туберкулезге қарсы күрес мәселесi қиындауда.
Республикада бауырдың гепатит ауруы бұрынғыдай жоғары, тырысқақтың да эпидемиология жайы күрделi болып қалуда, сарыппен (бруцеллез) ауыратындар саны 1,5 есе өстi, аурухана iшiнде жұқпалы аурулардың шығуы белең алуда. Күл (дифтерия) ауруымен ауыратындар 1,5 есе көбейдi, сал (полиомиелит) ауруының мәселесi күн тәртiбiнен түскен жоқ және бұл дерт жөнiндегi болжам да көңiл көншiтпейдi.
Оның бергi жағында денсаулық сақтау бюджетiнiң жайы да республика халқына көрсетiлетiн медициналық жәрдемнiң сапалық көлемiн толық қамтамасыз етуге мүмкiндiк бермейдi. Денсаулық сақтаудағы дағдарыстық жағдай денсаулық сақтауды коммерциялаудың басқаруға бой бермей етек алуынан асқына түсуде.
Қалыптасқан жағдайда саланы реформалауды және оны ұйымдастыру, басқару мен қаржыландырудың жаңа принциптерiмен үйлестiргенде ғана денсаулық сақтау мекемелерiнiң тұрақты жұмыс iстеуiне және халықтың барлық жiктерiнiң медициналық жәрдем алуына қол жеткiзуге болады.
Медициналық сақтандыру бағдарламасы республикадағы нақты экономикалық және әлеуметтiк жағдайды кешендi тұрғыда бағалауға негiзделiп, медициналық сақтандыру туралы Қазақстан Республикасының заң актiлерiнiң негiзгi қағидаларын ескере отырып жасалған.
БАҒДАРЛАМАНЫҢ НЫСАНАЛЫ ҰСТАНЫМЫ
Бюджеттiк ресурстарды ұтымды пайдаланып және бюджеттен тыс ресурстарды тарту негiзiнде республика халқына медициналық жәрдем көрсетудiң кепiлдiк көлемiн сақтау, саланы басқарудың медициналық-экономикалық негiздерiн жасау.
Қәзiргiсiн кезең-кезеңмен реформалау және медициналық құрылымда шаруашылық жүргiзумен оны ұйымдастырудың жаңа нысандарын енгiзу.
Бюджет қаражатынан және мiндеттi медициналық сақтандыру қорынан қаржыландыратын түрлерi мен көлемдерiн белгiлей отырып, халықтың барлық жiктерiн медициналық көмекпен кепiлдi қамтамасыз ету басты бағыт болып табылады.
Бағдарламаның екiншi бағыты ерiктi медициналық сақтандыру жүйесi мен медициналық коммерциялық құрылымдардың даму жолдарын айқындайды.
Схема
III. БАҒДАРЛАМАНЫҢ ОРЫНДАЛУ ШАРТТАРЫ
1-қосымша бағдарлама
Халықты медициналық қамтудың мемлекеттiк түрлерi
(Халықты медициналық қамтудың кепiлдiгi)
Бюджеттiк медицина
Мақсаты - халықтың барлық топтарын мына мекемелерде:
- терi-венерологиялық, психиатриялық ауруханаларда, емдеу-алдын
алу мекемелерiнiң құрамындағы кабинеттерде;
- наркологиялық ауруханаларда, диспансерлерде, емдеу-алдын алу
мекемелерiнiң құрамындағы кабинеттерде;
_ мүгедектердiң барлық санаттарына арналған  госпитальдарында;
- жоспарлы және шұғыл кеңес көмегiн беру бөлiмшелерiнде
медициналық көмекпен қамтиды.
Бюджет қаражаты мыналарға:
- кенеттен сырқаттанған және науқас адамның өмiрiне қатер төнген
жағдайда;
- қайғылы оқиға мен жарақаттанған;
- уланған және өзiн-өзi өлтiруге әрекеттенген, босанған;
- аса ауыр ауытқушылық, хирургиялық және жұқпалы аурулармен сырқаттанған кезде жедел және шұғыл медициналық жәрдем берудi қаржыландыруға;
онкологиялық диспансерлердiң, туберкулез ауруханаларының, диспансерлердiң, бөлiмшелердiң, бруцеллез бөлiмшелерiнiң, лепрозорийлердiң, трахоматоз диспансерлерiнiң, СПИД-пен күрес жөнiндегi орталықтардың, балалар үйлерiнiң, балалар санаторийлерiнiң, ересектердiң туберкулез санаторийлерiнiң, сүт үлестiру үйлерiнiң, медстатистика бюроларының, сот-медицина және патология-анатомиялық сараптау бюроларын, қан құю стансаларын (бөлiмшелерiнiң, кабинеттерiнiң), арнаулы медициналық жабдықтау базалары мен қоймаларының қызметiн қаржыландыруға;
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгi бекiткен тiзбе бойынша кардиохирургиялық операциялар мен дене мүшелерiн және тканьдердi алмастыру жөнiндегi операциялар төлем жасауға;
жаппай аурулар болған кезде, зiлзала, апатқа ұшыраған аймақтарға және денсаулығын сақтау саласындағы басқа да мақсаттарға медициналық жәрдем көрсетуге;
жұмыс iстемейтiн, еңбекке жарамсыз адамдарды және бюджеттiк мекемелердiң қызметкерлерiн мiндеттi медициналық сақтандыруды қаржыландыруға жұмсалады.
Басқару деңгейi - республикалық, облыстық, қалалық.
Қаржыландыру көздерi - республикалық және жергiлiктi бюджеттер.
Жүзеге асыру мерзiмi - 1994 жылдан бастап.
Мiндеттi медициналық сақтандыру
Мақсаты - мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасына сәйкес республика халқын кепiлдi бастапқы медициналық-санитарлық, емдеу-диагностикалық және алдын-алу медициналық жәрдемiмен қамтамасыз ету.
Әлеуметтiк объектiлердi - жұмыс берушiлердiң қаражаты есебiнен - республика халқының жұмыс iстейтiндерi, бюджеттен қажеттi қаражатты жұмсау есебiнен - республика халқының жұмыс iстемейтiн және еңбекке жарамсыздары мен бюджеттiк мекемелерде жұмыс iстейтiндерi.
Басқару деңгейi - республикалық, облыстық, қалалық.
Қаржыландыру көздерi - республикалық және жергiлiктi бюджеттер, жұмыс берушiнiң қаражаты.
Халықтың денсаулығын сақтауды қамтамасыз етушi министрлiктермен және ведомстволармен өзара iс-қимыл жүйесi
Мақсаты - денсаулық сақтауды тұтас алғанда да, сондай-ақ -
- емдеу-диагностикалық процесiн ұйымдастыруды тiкелей жүзеге асыратын
да, түрлi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлескен үйлесiмдi
iс-қимыл есебiнен халықты медициналық-әлеуметтiк қорғаудың тиiмдiлiгiн
арттыру.
Басқару деңгейi - республикалық, облыстық, қалалық.
Қаржыландыру көздерi - республикалық және жергiлiктi бюджеттер,
аумақтық әкiмшiлiктердiң бюджеттен тыс қаражаты.
Жүзеге асыру мерзiмi - 1994 жылдан бастап.
2-қосымша бағдарлама
Медициналық қызмет көрсетудiң мемлекеттiк емес түрлерi
Ерiктi медициналық сақтандыру
Мақсаты - ерiктi медициналық сақтандыруды енгiзуге және
медициналық қызмет көрсету нарқын құруға жәрдемдесу жолымен халықты
медициналық қызмет көрсетумен және мамандандырылған-медициналық
көмектiң белгiлi түрлерiмен қосымша қамтамасыз ету.
Әлеуметтiк субъектiлер - халықтың әр жастағылары мен әлеуметтiк
топтары.
Қаржыландыру көздерi - ерiктi медициналық сақтандыру қорлары.
Басқару деңгейi - облыстық, қалалық, аудандық.
Жүзеге асыру мерзiмi - 1993 жылдан бастап.
Коммерциялық қызмет және жеке медициналық практика
Мақсаты - денсаулық сақтау iсiнiң мемлекеттiк емес құрылымдарын ұйымдастыру, халықты медициналық көмектiң ықшам мамандандырылған әрi дәстүрде жоқ түрлерiмен қамтамасыз ету үшiн бұл құрылымдардың қызметiн реттеу тетiктерiн жасау, медициналық қызмет көрсетудiң, жаңа жұмыс орындарының нарқын құру.
Әлеуметтiк субъектiлер - халықтың барлық жастағылары мен әлеуметтiк топтары.
Жүзеге асыру мерзiмi - 1994 жылдан бастап.
IV. ҚОРЫТЫНДЫ
Республиканың медициналық сақтандыру бағдарламасы орташа қауыртты болып табылады және Қазақстандағы экономикалық реформалардың ең қиын өтпелi кезеңiне шақталған.
Қазақстан Республикасының Үкiметi республика азаматтары алдындағы Қазақстан Республикасының Конституциясында көзделген денсаулық қорғау саласындағы өзiнiң әлеуметтiк мiндеттемелерiн толық орындайды, халықтың барлық топтарына медициналық көмек көрсетудiң қол жеткен деңгейi мен сапасын сақтауға кепiлдiк бередi. Бұл ретте үкiмет қабылдаған медициналық-әлеуметтiк бағдарламаларды орындау үшiн бюджеттiк қаражат бөлудi, ал медициналық мекемелер осы бағдарламаға сәйкес медициналық көмек көрсетудiң толық көлемiнде және сапалы болуын көздейдi. Сөйтiп, денсаулық сақтаудың қазiргi жүйесiнiң күйзелiске ұшырауына жол берiлмейдi.
Экстремальды медицина, шұғыл медициналық көмек, жұқпалы және бiрқатар басқа аурулар жөнiндегi бағдарламаларды бюджеттен қаржыландыру сақталады. Сондай-ақ мiндеттi медициналық сақтандырудың базалық бағдарламасының шеңберiнде еңбекке жарамсыз, жұмыс iстемейтiн адамдарға және бюджеттегi мекемелердiң қызметкерлерiне медициналық жәрдем көрсету бюджет есебiнен болып қала бередi. Жұмыс iстейтiн азаматтарға медициналық көмек беру iсi жұмыс берушiлердiң сақтандыру төлемдерi есебiнен қалыптасатын мiндеттi медициналық сақтандыру қорлары қаражатынан қаржыландырылатын болады. Дами бастаған ерiктi медициналық сақтандыру жүйесi қосымша медициналық қызмет көрсетудi ұйымдастыру iсiн өз мойнына алады.
Бюджеттiк-сақтандыру медицинасы медициналық қызмет көрсету нарқын ұйымдастырудың бәсекелестiк принциптерiн iске асыруға мүмкiндiк туғызады, олай болмайынша қызмет көрсету сапасын арттыру мүмкiн емес.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 1 қосымша
Мiндеттi медициналық сақтандыру кезiнде
көрсетiлетiн медициналық жәрдемнiң
кепiлдiктi мөлшерi туралы
Е Р Е Ж Е
Медициналық қызмет кепiлдiктi мөлшерiнiң шегiнде мiндеттi медициналық сақтандырудың шартына сәйкес, медициналық мекеме мен емдеушi дәрiгердi азаматтардың қалап алуы құқығын қамтамасыз ете отырып, Қазақстан Республикасының аумағында iске асырылады.
Медициналық жәрдемнiң кепiлдiктi мөлшерiне халықтың медициналық көмекке ден қоюы арқасында жүзеге асырылған профилактикалық, емдiк-диагностикалық, қайтадан қалыптандыру шаралары енедi.
Кепiлдiк көлемiн қаржыландыру мiндеттi медициналық сақтандыру қорынан жүзеге асырылады.
Осы Ереженiң негiзiнде облыстарда, қалаларда медициналық қызметтiң деңгейi осы Ережеде анықталған дәрежеден бiрде-бiр кем емес мiндеттi медициналық сақтандырудың аумақтық бағдарламасы дайындалады және бекiтiледi.
Көрсетiлетiн медициналық көмектiң мерзiмi мен көлемiн, сапасын бақылау (шарт жағдайларына сәйкес) медициналық сақтандыру ұйымының, сондай-ақ денсаулық сақтау басқармасының органы арқылы жүргiзiледi.
Медициналық мекемелер ерiктi медициналық сақтандырудың көлемiн
мiндеттi, медициналық жәрдемнiң кепiлдiктi мөлшерiнiң бағдарламасына
ешқандай зардабын тигiзбей жүзеге асырады.
Медициналық көмектiң кепiлдiктi мөлшерi Қазақстан Республикасының
Министрлер Кабинетiнiң кемiнде үш жылда бiр рет ұдайы қарауына және
бекiтуге жатады.
Қазақстан Республикасы азаматтарына мынадай кепiлдiктер берiледi:

В настоящее время состояние здоровья населения республики вызывает тревогу: ухудшаются демографические показатели, снижается рождаемость, средняя продолжительность жизни, темп естественного прироста населения имеет тенденцию к уменьшению, заболевоемость среди детей и взрослых за последние годы выросла в 1,5 раза в основном за счет увеличения онкологических, сердечно-сосудистых, нервно-психических заболеваний, болезней органов дыхания и пищеварения.
Из одной тысячи 147 детей рождаются больными. Общее число родившихся больными превышает 47 тыс. за год.
Младенческая смертность хотя и снизилась, по прежнему остается высокой.
В республике отмечается рост материнской смертности. Продолжает ухудшаться состояние здоровья взрослого населения, что подтверждается ростом числа заболеваний, зарегистрированных впервые в жизни. По регионам республики заболеваемость у взрослых возросла на 12-24 процента. Отмечается рост заболеваемости у подростков (до 11 процентов). Растет заболеваемость психическими расстройствами, онкологическими заболеваниями. В связи со всеобщим ухудшением условий жизни обостряется проблема борьбы с туберкулезом.
По-прежнему в республике высока заболеваемость вирусным гепатитом, сложной остается эпидобстановка по холере, в 1,5 раза возросла заболеваемость бруцеллезом, продолжают иметь место вспышки внутрибольничных инфекций. В 1,5 раза выросла заболеваемость дифтерией, не снята проблема заболеваемости полиомиелитом и прогноз в отношении этого заболевания неблагоприятен.
В то же время состояние бюджета здравоохранения не позволяет в полной мере обеспечить необходимое качество и объем медицинской помощи населению республики. Кризисное положение в здравоохранении усугубляется нарастающей неуправляемой коммерциализацией здравоохранения.
В сложившихся условиях стабильная работа учреждений здравоохранения и доступность медицинской помощи для всех слоев населения может быть достигнута только в сочетании процессов реформирования существующих и внедрения новых принципов организации, управления и финансирования отрасли.
Программа медицинского страхования базируется на комплексной оценке реальной экономической и социальной обстановки в республике и составлена с учетом основных положений законодательных актов Республики Казахстан о медицинском страховании.
ЦЕЛЕВАЯ УСТАНОВКА ПРОГРАММЫ
Сохранение гарантированного объема медицинской помощи населению республики на основе рационального использования бюджетных и привлечения внебюджетных ресурсов, создание медико-экономических основ управления отраслью.
Этапное реформирование существующих и внедрение новых форм
хозяйствования и организации медицинских структур.
Главным направлением является гарантированное обеспечение всех
слоев населения медицинской помощью с определением видов и объемов,
финансируемых из бюджетных средств и фонда обязательного медицинского
страхования.
Второе направление Программы определяет пути развития системы
добровольного медицинского страхования и медицинских коммерческих
структур.
II. СТРУКТУРА
Программы медицинского страхования в Республике
Казахстан
___________________________________________________________
! Подпрограмма 1                                          !
! Государственные формы медицинского обеспечения населения!
! (гарантированное медицинское обеспечение населения)     !
--------------!-----------------!---------------------!----
______________!_____________    !                     !
! 1.Бюждетная медицина     !    !                     !
----------------------------    !                     !
_______________________!___________________  !
! 2. Обязательное медицинское страхование !  !
------------------------------------------   !
!
___________________________________________________________
! 3. Взаимодействие с министерствами и ведомствами,       !
!    обеспечивающими охрану здоровья населения            !
----------------------------------------------------------
______________________________________________________________
! Подпрограмма 2                                              !
! Негосударственные формы медицинского обслуживания населения !
--------------------------------------------------------------
_______________!___________________________       !
! 1. Добровольное медицинское страхование  !      !
------------------------------------------       !
!
__________________________________________________!___________
! 2. Коммерческая деятельность и частная медицинская         !
!    практика                                                !
-------------------------------------------------------------
III. УСЛОВИЯ ВЫПОЛНЕНИЯ ПРОГРАММЫ
Подпрограмма 1
Государственные формы медицинского обеспечения населения
(Гарантированное медицинское обеспечение населения)
Бюджетная медицина
Цель - обеспечение всех слоев населения медицинской помощью в:
- кожно-венерологических, психиатрических больницах, диспансерах,
отделениях диспансеров и больниц, кабинетах в составе
лечебно-профилактических учреждений;
- наркологических больницах, диспансерах, кабинетах в составе
лечебно-профилактических учреждений;
- госпиталях для инвалидов всех категорий;
- отделениях плановой и экстренной консультативной помощи.
Средства бюджета направляются на:
финансирование скорой и неотложной медицинской помощи при:
- внезапных заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни больного;
- несчастных случаях и травмах;
- отравлениях и суицидальных попытках, родах;
- острых тяжелых соматических, хирургических и инфекционных
заболеваниях;
финансирование деятельности онкологических диспансеров, туберкулезных больниц, диспансеров, отделений, бруцеллезных отделений, лепрозориев, трахоматозных диспансеров, центров по борьбе со СПИДом, домов ребенка, детских санаториев, взрослых туберкулезных санаториев, молочных кухонь, бюро медстатистики, бюро судебно-медицинской и патологоанатомической экспертизы, станций (отделений, кабинетов) переливания крови, баз и складов специального медицинского снабжения;
оплату кардиохирургических операций и операций по пересадке органов и тканей по утвержденному Министерством здравоохранения Республики Казахстан перечню;
оказание медицинской помощи при массовых заболеваниях, в зонах бедствий, катастроф и других целей в области охраны здоровья населения;
финансирование обязательного медицинского страхования неработающего, нетрудоспособного населения и работников бюджетных учреждений.
Уровень управления - республиканский, областной, городской.
Источники финансирования - республиканский и местные бюджеты.
Срок реализации - с 1994 года.
Обязательное медицинское страхование
Цель - обеспечение населения республики гарантированной первичной медико-санитарной, лечебно-диагностической и профилактической медицинской помощью в соответствии с базовой программой обязательного медицинского страхования.
Социальные объекты - работающее население республики за счет средств работодателей, неработающее и нетрудоспособное население республики и работающие в бюджетных учреждениях - за счет направления необходимых средств из бюджета.
Уровень управления - республиканский, областной, городской.
Источники финансирования - республиканский и местные бюджеты, средства работодателя.
Система взаимодействия с министерствами и ведомствами,
обеспечивающими охрану здоровья населения
Цель - повышение эффективности медико-социальной защиты населения за счет совместных скоординированных действий различных министерств и ведомств, обеспечивающих охрану здоровья как в целом, так и непосредственно осуществляющих организацию лечебно-диагностического процесса.
Уровень управления - республиканский, областной, городской.
Источники финансирования - республиканский и местные бюджеты,
внебюджетные средства территориальных администраций.
Срок реализации - с 1994 года.
Подпрограмма 2
Негосударственные формы медицинского обслуживания
Добровольное медицинское страхование
Цель - дополнительное обеспечение населения медицинскими услугами
и определенными видами специализированной медицинской помощи путем
содействия введению добровольного медицинского страхования и созданию
рынка медицинских услуг.
Социальные субъекты - население всех возрастных и социальных
групп.
Источники финансирования - фонды добровольного медицинского
страхования.
Уровень управления - областной, городской, районный.
Срок реализации - с 1993 года.
Коммерческая деятельность и частная медицинская практика
Цель - создание негосударственных структур здравоохранения, разработка механизмов регуляции деятельности этих структур для обеспечения населения узкоспециализированными и нетрадиционными видами медицинской помощи и создание рынка медицинских услуг, новых рабочих мест.
Социальные субъекты - все возрастные и социальные группы населения.
Срок реализации - с 1994 года.
IV. ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Программа медицинского страхования республики является среднесрочной и рассчитана на наиболее трудный переходный период экономических реформ в Казахстане.
Правительство Республики Казахстан полностью выполняет свои социальные обязательства в сфере охраны здоровья, предусмотренные Конституцией Республики Казахстан, перед гражданами республики, гарантирует достигнутый уровень объемов и качества медицинской помощи всем слоям населения. При этом правительством предусматривается выделение бюджетных ассигнований для выполнения принятых медико-социальных программ, а медицинскими учреждениями - полный объем и качество медицинской помощи в соответствии с этими программами. Таким образом, предотвращается распад существующей системы здравоохранения.
Сохраняется бюджетное финансирование программ по экстремальной медицине, экстренной медицинской помощи, инфекционным и ряду других заболеваний. Также бюджетным остается финансирование медицинской помощи в рамках базовой программы обязательного медицинского страхования нетрудоспособного, неработающего населения и работников бюджетных учреждений. Финансирование медицинской помощи работающим гражданам будет производиться из средств фондов обязательного медицинского страхования, формируемых за счет страховых платежей работодателей. Развивающаяся система добровольного медицинского страхования возьмет на себя организацию оказания дополнительных медицинских услуг.
Бюджетно-страховая медицина позволит реализовать конкурентные принципы организации рынка медицинских услуг, без чего немыслимо реальное повышение их качества.
Приложение N 1
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
Положение
о гарантированном объеме медицинской
помощи при обязательном медицинском страховании
Медицинские услуги в пределах гарантированного объема осуществляются по всей территории Республики Казахстан в соответствии с договорами обязательного медицинского страхования, обеспечивая право граждан на свободный выбор медицинского учреждения и лечащего врача.
Гарантированный объем медицинской помощи включает профилактические, лечебно-диагностические, реабилитационные мероприятия, осуществляемые при обращении населения за медицинской помощью.
Финансирование гарантированного объема осуществляется из фонда обязательного медицинского страхования.
На основе настоящего Положения в областях, городах разрабатываются и утверждаются территориальные программы обязательного медицинского страхования, которые по объему предоставляемых медицинских услуг не могут быть ниже уровня, определенного настоящим Положением.
Контроль за качеством, объемами и сроками предоставления медицинской помощи осуществляется (в соответствии с условиями договора) страховой медицинской организацией, а также соответствующим органом управления здравоохранения.
Медицинские учреждения реализуют объем добровольного медицинского
страхования без ущерба для программ обязательного, гарантированного
объема медицинской помощи.
Гарантированный объем медицинской помощи подлежит регулярному
пересмотру и утверждению Кабинетом Министров Республики Казахстан не
менее одного раза в три года.
Гражданам Республики Казахстан гарантируется:

1. Алғашқы медициналық көмекпен қамтамасыз етуге:
а) диагностика және амбулаторлық жағдайда емдеу, дәрiгерге дейiнгi
көмек кезiнде:
- қатты және созылмалы ауруларда;
- жарақат пен кездейсоқ сәтсiз жағдайда, уланғанда;
б) вакуум-аспирация әдiсiмен мерзiмi аз жүктiлiк тоқтатылғанда;
в) медициналық мекемеге бара алмайтын науқасқа диагностикалық
емдеу аурудың жағдайы мен сипаты бойынша үйде жүргiзiлгенде;
г) амбулаторлық жағдайда мынадай ауруларды қалпына келтiруге:
- соматикалық, жұқпалы ауруларымен ауырғандар;
- операция жасалғандар;
- ми қан тамырларының сырқаты;
- ми жарақаты мен оған операция жасалғанда;
- жүрек бұлшық етi iрiгенде (инфаркт);
- шеткерi жатқан жүйке жүйесiнiң ауруы және зақымдануы;
- қозғалу мүшелерi қызметiнiң өрескел бұзылуы түрiндегi ауру;
жұлын ауруы және зақымдануы;
туа пайда болған жүрек ақауының дамуы мен балалар миының
паралич ауруы;
күюден немесе химиялық зақымданудан пайда болған тыртық;
босанғаннан кейiн акушерлiк асқынуға шалдыққан науқас әйелдердiң
денсаулығын (бiр жыл iшiнде) қалпына келтiру;
д) аурулардың алдын алу бойынша шаралар өткiзу;
диспансерлеу, жоспар бойынша динамикалық бақылау мен
емдiк-сауықтыру және профилактикалық шаралар жүргiзу:
- 15-тен 18 жасқа дейiнгi жеткiншектерге;
- оқушылар мен күндiзгi бөлiмде оқитын студенттерге;
- жүктi және жас босанған әйелдерге;
- барлық топтағы мүгедектерге және жеңiлдiк бойынша оларға
теңелетiн адамдарға;
- жүрек-қан тамыр ауруы және iшкi секреция бездерi ауруларын
диспансерлеу, оларға динамикалық бақылау жасау, емдiк-сауықтыру
және профилактикалық шараларын ұйымдастыру;
е) стоматологиялық көмек:
- тiстiң қатты ауырған кезiнде;
- тiс шiруiнiң (кариес) асқына қоймаған түрiнде, гингивиттер,
ауыз iшi кiлегей қабығының ауруы кезiнде;
- 18 жасқа дейiнгiлерге (толық көлемде, ортрдонтияны қоса),
студенттерге және оқудың күндiзгi бөлiмiнде оқитындарға, мүгедектерге,
зейнеткерлерге, жүктi әйелдерге, үш жасқа дейiнгi баласы бар әйелдерге,
сол сияқты мүгедек бала тәрбиелеп отырған әйелдерге;
ж) Қазақстан Республикасының заң шығарушы өкiметi және мемлекеттiк
басқару органдарының арнайы қаулыларына сәйкес балалар мен үлкендерге
дәрi-дәрмектiк көмек.
2. Стационарлық көмек:
а) науқастарға стационарлық көмек:
- жүктi және босанған кезде;
- қатты сырқаттанғанда;
- созылмалы дерттiң қозған уақытында;
- жарақаттанғанда;
- күйгенде;
- уланғанда;
- стационарлық жағдайда емделудi немесе басқадай шұғыл көмектi
қажет ететiн созылмалы ауруы бар науқастарға;
- медициналық және әлеуметтiк көрсетiлiмдер бойынша түсiк
түсiргенде;
- жұқпалы аурумен сырқаттанғанда;
б) медициналық көрсетiлiм бойынша хирургиялық тазарту
(стерилизациялау);
в) ауруларды қалпына келтiру емi:
жұлын зақымданғанда және ауырғанда;
iштен туа бiткен жүрек ақауы оның дамуына және балалардағы
ми параличiне;
селқос ұмытшақтыққа;
жарымжандық зардабына операция жасалғанда;
жүйкенiң тұрақты бұзылуынан ми-қан тамырының ауруымен
зақымдануынан зардап шеккенде;
жүйкенiң тұрақты бұзылуынан шеткерi жатқан жүйке жүйесiнiң
ауруы мен зақымдануы салдарынан зардап шеккенде;
қозғалыс қызметiнiң тұрақты бұзылуынан басқа тұқым қуалаушылық
ауруы салдарынан зардап шеккенде;
күюден немесе химиялық зақымданудан пайда болған тыртық;
жүрек бұлшық етi iрiгенде;
өмiрде маңызды дене мүшелерi құрылысына операция жасалғаннан соң
(өкпе, жүрек, бауыр, т.б.);
iшкi құрылыс пен тканьдердi ауыстырғаннан кейiн.

1. Обеспечение первичной медицинской помощи:
а) диагностика и лечение в амбулаторных условиях, включая и
доврачебную помощь при:
- острых и хронических заболеваниях;
- травмах и несчастных случаях, отравлениях;
б) прерывание беременности малых сроков методом вакуумаспирации;
в) диагностика и лечение на дому больных, которые по состоянию
и характеру заболевания не могут посещать медицинское учреждение;
г) восстановительное лечение в амбулаторных условиях больных:
после:
- перенесенных соматических, инфекционных заболеваний;
- перенесенных операций;
- сосудистых заболеваний головного мозга;
- травм и операций на головном мозге;
- инфаркта миокарда;
- заболеваний и поражений периферической нервной системы;
- заболеваний в виде грубых нарушений функций движения;
с заболеваниями и поражением спинного мозга;
с врожденными пороками развития и детским церебральным параличом;
с рубцованными посттермическими и химическими поражениями;
послеродовая (в течение года) реабилитация больных женщин,
перенесших акушерские осложнения;
д) проведение мероприятий по профилактике заболеваний:
диспансеризация, динамическое наблюдение и проведение
плановых лечебно-оздоровительных и профилактических мероприятий;
- подросткам от 15 до 18 лет;
- учащимся и студентам очных форм обучения;
- беременным женщинам и родильницам;
- инвалидам всех категорий и лицам, приравненным к ним по льготам;
диспансеризация, динамическое наблюдение и проведение
лечебно-оздоровительных и профилактических мероприятий больным
сердечно-сосудистыми и эндокринными заболеваниями;
е) стоматологическая помощь:
- при неотложных стоматологических состояниях;
- при неосложненных формах кариеса зубов, гингивитов, заболеваний
слизистой полости рта;
- лицам до 18 лет (в полном объеме, включая ортодонтию), студентам
и учащимся очных форм обучения, инвалидам, пенсионерам, беременным,
женщинам, имеющим детей до 3 лет, а также женщинам, воспитывающим
ребенка-инвалида;
ж) лекарственная помощь детям и взрослым в соответствии с
действующими специальными постановлениями органов законодательной власти
и государственного управления Республики Казахстан.
2. Стационарная помощь:
а) стационарная помощь больным:
- при беременности и родах;
- с острыми заболеваниями;
- с обострением хронических заболеваний;
- с травмами;
- с ожогами;
- с отравлениями;
- с хроническими заболеваниями, требующими оперативного
вмешательства или иного лечения в условиях стационара;
- при абортах по медицинским и социальным показаниям;
- с инфекционными заболеваниями;
б) хирургическая стерилизация по медицинским показаниям;
в) восстановительное лечение больных;
с заболеваниями и поражениями спинного мозга;
с врожденными пороками развития и детским церебральным параличом;
с рассеянным склерозом;
с последствиями калечащих операций;
с последствиями сосудистых заболеваний головного мозга со стойкими
неврологическими нарушениями;
с последствиями заболеваний и поражений периферической нервной
системы со стойкими неврологическими нарушениями;
с последствиями заболеваний другого генеза со стойкими нарушениями
функций движения;
с рубцованными посттермическими и химическими поражениями;
с острым инфарктом миокарда;
после операций на жизненно важных органах (легкие, сердце,
печень и др.);
после трансплантации внутренних органов и тканей.

3. Халықтың жекеленген контингенттерiне медициналық көмек
ұйымдастыру;
қалпына келтiру емiн, жедел және стационарлық, амбулаторлық-емханалық көмектi қоса жоғары маманданған медициналық көмек толық көлемiнде 14 жасқа дейiнгi балаларға кепiлдi түрде көрсетiледi.
Мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiнде халыққа медициналық
көмек көрсетуде бiрдей жағдайды қамтамасыз ету үшiн денсаулық
қорғау қорын пайдаланады.
Бюджеттегi мекемелер қызметкерлерi мен халықтың еңбекке
жарамсыздарының жұмыс iстемейтiндердiң мiндеттi медициналық
сақтандыруға төлейтiн сақтық төлемiнен басқа денсаулық қорғау
саласы қорының қаржысы мыналарға жұмсалады:
а) жедел және кезек күттiрмейтiн медициналық көмектi қаржыландыру
мына жағдайда:
- кенеттен ауырғанда және науқастың өмiрiне қауiп төнгенде;
- жарақаттанғанда және кездейсоқ сәтсiздiкке ұшырағанда;
- қатты ауыр соматикалық, хирургиялық және жұқпалы ауруларға
тап болғанда;
б) арнаулы медициналық көмек мынадай жағдайда қаржыландырылады;
- жүйке ауруханалары, жүйке-нерв диспансерлерi, емхана
құрамындағы жүйке ауруы кабинеттерi;
- терi-венерологиялық диспансерлерi, диспансерлер мен аурухана
бөлiмдерi, кабинеттер;
- наркологиялық ауруханалар, диспансерлер, емдеу-профилактикалық
мекемелерiнiң құрамындағы кабинеттер;
- барлық топтағы мүгедектерге арналған госпитальдар;
- жоспарлы және шұғыл кеңес көмегiн беру бөлiмдерi;
в) аурулардың профилактикасы бойынша шараларды қаржыландыру;
- халықтың жасөспiрiм және ересектерiне профилактикалық егу
жұмыстарын ұйымдастыру және өткiзу;
г) онкология диспансерлерiнiң қызметiн, туберкулез ауруларын, бруцеллез бөлiмдерiнiң диспансерлерiн, лепрозорийлар, трахоматоз диспансерлерiн, СПИД-пен күрес жөнiндегi орталықтарды, балалар үйлерiн, балалар санаторийлерiн, үлкендердiң туберкулез санаторийлерiн, сүт кухнясын, медициналық статистика бюросын, соттық-медициналық және патологиялық-анатомиялық сараптау бюросын, қан құю станциясын (бөлiмдерiн, кабинеттерiн), арнаулы медициналық жабдықтау баздары мен қоймаларын;
д) кардиологиялық-хирургиялық және дене мүшелерi мен тканьдарын ауыстырғандағы төлем Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлiгiнiң бекiткен тiзбесi бойынша жүргiзiледi;
е) жаппай ауырған кезде, зардап шеккен аймақтарға, халықтың денсаулығын қорғау саласында апат және басқа да мақсаттарға көрсетiлген медициналық көмек үшiн жұмсалады.
Кәсiптiк және басқа аурулардың шығуы кезiнде өткiзiлген профилактикалық, емдеу-диагностикалық, санитарлық-гигиеналық, қалпына келтiру шаралары науқастың шығуына жауапты өндiрiстiк кәсiпорындар қаражаты есебiнен қаржыландырылады.
Қазақстан Республикасы
Министрлер кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 2 қосымша
Емдеу-профилактикалық мекемелердi тiркеу туралы
Е Р Е Ж Е
1. Жалпы ережелер
Аккредитациялау дегенiмiз медициналық көмек пен қызметтiң қандай түрiн болмасын жүзеге асыратын емдеу-профилактикалық мекемелерiне рұқсат (сертификат) беру деп ұғылады. Аккредитациялау құқығын емдеу-профилактикалық мекемелерiнiң материалдық-техникалық базаларының жағдайы және медицина қызметкерлерiнiң құрамы мен бiлiктiлiгi анықтайды.
Меншiк түрлерiне қарамастан (мемлекеттiк, кооперативтiк,
жеке меншiктiк, ұжымдық, акционерлiк және т. б.) емдеу-профилактикалық
мекемелерiнiң барлығы да аккредитациялануына болады.
Аккредитациялауды аккредитациялық комиссия жүргiзедi.
2. АККРЕДИТАЦИЯ ШАРТТАРЫ
Аккредитация туралы рұқсат алғысы келетiн емдеу-профилактикалық
мекемесi, аккредитациялау комиссиясына мына сипаттағы құжаттарды
тапсыруы керек:
- кадрлар құрамы;
- мекеменiң материалдық-техникалық базасы;
- медициналық көмек пен қызмет түрлерiнiң тiзбесi медициналық
көмектiң медициналық-экономикалық стандартына сәйкес болуға тиiс.
Аккредитациялау қажеттi құжаттарды өткiзгеннен екi апта
iшiнде жүргiзiледi.
Аккредитациялау жөнiндегi комиссия жұмысы тiкелей
емдеу-профилактикалық мекемелерiнде өтедi.

3. Организация медицинской помощи отдельным контингентам населения:
детям в возрасте от 0 до 14 лет гарантирована высокоспециализированная медицинская помощь в полном объеме, включающая амбулаторно-поликлиническую, скорую и стационарную помощь, а также восстановительное лечение.
Для обеспечения равных условий оказания населению медицинской
помощи по обязательному медицинскому страхованию используются фонды
охраны здоровья.
Средства фондов охраны здоровья, за исключением страховых
платежей на обязательное медицинское страхование неработающего,
нетрудоспособного населения и работников бюджетных организаций,
направляются на:
а) финансирование скорой и неотложной медицинской помощи при:
- внезапных заболеваниях и состояниях, угрожающих жизни
больного;
- несчастных случаях и травмах;
- отравлениях и суицидальных попытках, родах;
- острых тяжелых соматических, хирургических и инфекционных
заболеваниях;
б) финансирование специализированной медицинской помощи в:
- психиатрических больницах, психоневрологических диспансерах,
психиатрических кабинетах в составе поликлиник;
- кожно-венерологических диспансерах, отделениях диспансеров и
больниц, кабинетах;
- наркологических больницах, диспансерах, кабинетах в составе
лечебно-профилактических учреждений;
- госпиталях для инвалидов всех категорий;
- отделениях плановой и экстренной консультативной помощи;
в) финансирование мероприятий по профилактике заболеваний:
- организация и проведение профилактических прививок подросткам
и взрослому населению;
г) финансирование деятельности онкологических диспансеров, туберкулезных больниц, диспансеров, бруцеллезных отделений, лепрозориев, трахоматозных диспансеров, центров по борьбе со СПИДом, домов ребенка, детских санаториев, взрослых туберкулезных санаториев, молочных кухонь, бюро медстатистики, бюро судебно-медицинской и патологоанатомической экспертизы, станций (отделений, кабинетов) переливания крови, баз и складов специального медицинского снабжения;
д) оплату кардиохирургических операций и операций по пересадке органов и тканей по утвержденному Министерством здравоохранения Республики Казахстан перечню;
е) оказание медицинской помощи при массовых заболеваниях, в зонах бедствий, катастроф и других целей в области охраны здоровья населения.
Профилактические, лечебно-диагностические, санитарно-гигиенические, реабилитационные мероприятия, проводимые при возникновении профессиональных и других заболеваний, финансируются за счет средств производственных предприятий, ответственных за возникновение болезней.
Приложение N 2
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
ПОЛОЖЕНИЕ
об аккредитации лечебно-профилактических учреждений
1. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Под аккредитацией понимается выдача разрешения (сертификата) лечебно-профилактическим учреждениям на осуществление тех или иных видов деятельности и медицинских услуг. Право на аккредитацию определяется составом и квалификацией медицинского персонала, состоянием материально-технической базы лечебно-профилактических учреждений.
Аккредитовываться могут все лечебно-профилактические учреждения, независимо от форм собственности (государственные, кооперативные, частные, коллективные, акционерные и др.).
Аккредитацию проводит аккредитационная комиссия.
2. УСЛОВИЯ АККРЕДИТАЦИИ
Лечебно-профилактическое учреждение, желающее получить сертификат об аккредитации, представляет в аккредитационную комиссию документы, характеризующие:
- кадровый состав;
- материально-техническую базу учреждения;
- перечень видов медицинской помощи и услуг.
Перечень видов медицинской помощи и услуг должен соответствовать медико-экономическим стандартам медицинской помощи.
Аккредитация проводится в течение двух недель с момента представления необходимых документов.
Работа комиссии по аккредитации проводится непосредственно в лечебно-профилактических учреждениях.

3. АККРЕДИТАЦИЯЛАУ
КОМИССИЯСЫНЫҢ ҚҰҚЫҒЫ
Аккредитациялау комиссиясының аккредитациялау туралы сертификат берiлген емдеу-профилактикалық мекемелер қызметiнiң сәйкестiгiне, көрсетiлген медициналық қызметтiң номенклатураларына, түрлерiне, тiзбесi мен сапасына тексеру жүргiзуге құқығы бар.
Сақтандырылған, сақтанушы, сақтандырушы және денсаулық сақтау органдары көрсетiлген медициналық көмектiң сапасына, көрсеткiшiнiң нашарлығына шағымданған жағдайда, егер мекеме қызметiнiң соңғы нәтижесi оны сипаттайтын болса, оларға осыған орай кезектен тыс аккредитациялау жүргiзiледi.
Емдеу-профилактикалық мекеме қызметiнiң тәртiбiн бұзған жағдайда, онда аккредитациялау туралы сертификат алу тәртiбiн бұзудың түрiне қарай рұқсатты мүлде алмайды немесе белгiлi бiр мерзiмге доғарылады. Егер медициналық қызмет сапасының деңгейi медициналық-экономикалық стандарттарды орындау негiзiнде анықталған 80 проценттен төмен болса, онда медициналық қызметтiң тиiстi түрi аккредитациялау туралы сертификаттан айырылады.
Егер медициналық қызметтiң сапа деңгейi медициналық-экономикалық
стандартқа сай 80 процент шегiнде болса, онда мекеме жұмыс сапасын
жақсарту қажеттiгi туралы ескерту алады.
Медициналық қызметтiң сапа деңгейi 80 процент шегiнде екiншi
рет белгiленген жағдайда, онда сапасыз көрсетiлген медициналық қызмет
түрi аккредитацтялау туралы сертификаттан шығарылады.
Аккредитациялау комиссиясы емдеу-профилактикалық мекеменiң
аккредитациялау сертификатынан шыққандығы не өзгертiлетiндiгi жөнiнде
барлық мүдделi адамдарды хабардар етедi.
4. ЕМДЕУ-ПРОФИЛАКТИКАЛЫҚ
МЕКЕМЕЛЕРIНIҢ ҚҰҚЫҒЫ
Емдеу-профилактикалық мекемелер:
- медициналық қызметтiң, ауруларды емдеу және профилактикадан
өткiзудiң, диспансерлiк бақылаудың номенклатурасы мен түрiн анықтауға;
- аккредитациялау туралы сертификат алуға;
- аккредитациялау туралы сертификаттан бас тартқан немесе
шығарылған жағдайда медициналық-экономикалық стандартты орындауда
технологияның бұзылуын жойғаннан соң қайтадан аккредитациялаудан өтуге;
- емдеу-профилактикалық мекемесiнiң статусы мен түрi өзгергенде
кезектен тыс аккредитациялауға құқылы.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 3 қосымша
Медициналық сақтандыру мекемелерi туралы
Ү Л Г I  Е Р Е Ж Е
Жалпы қағидалар
Медициналық сақтандыру мекемесi меншiктiң түрлi нысандарындағы
дербес шаруашылық жүргiзу субъектiсi болып табылады және өз қызметiнде
Қазақстан Республикасының заңдарын  басшылыққа алады.
Медициналық сақтандыру мекемесi заңды ұйым болып табылады.
Медициналық сақтандыру мекемесiнiң негiзгi мiндетi сақтандырылған
азаматтарға медициналық жәрдем көрсетудi қаржыландыру, медициналық
сақтандыру шартының талаптарына сәйкес медициналық және өзге қызмет
көрсетудiң көлемiн, мерзiмi мен сапасын бақылауды жүзеге асыру
болып табылады.
Медициналық сақтандыру мекемелерiнiң:
- сақтанушылармен, медициналық мекемелермен және жеке қызмет көрсететiн дәрiгерлермен медициналық сақтандыру шарттарын жасасуға, қолданылып жүрген заңдарға сәйкес басқа да заңды операцияларды орындауға;
- сотқа немесе төрелiк сотында талапкер немесе жауапкер болуға;
- медициналық сақтандырудың басқа мекемелерiмен қайтадан сақтандыруға және ортақтаса сақтандыруға шарттар жасасуға;
- медициналық мекемелердегi және медициналық сақтандыру бағдарламаларының шеңберiнде шарт талаптарына сәйкес жеке қабылдау жасайтын дәрiгерлердiң медициналық жәрдем көрсетуiнiң сапасы мен көлемiне бақылауды жүзеге асыруға;
- сақтанушының жалпы дәрiгерлiк байқаудан немесе арнайы тексерiлуден мiндеттi түрде өткiзiлуiн сақтандырушыдан талап етуге;
- шарт талаптарына сәйкес бекiтiлген нормалар бойынша мiндеттi медициналық сақтандыруға меншiктiң барлық нысанындағы кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың және жеке еңбек қызметiмен шұғылданатын адамдардың қаражаты дер кезiнде және толық өткiзулерiне бақылауды жүзеге асыруға;
- егер оларға мүше болу шарты негiзгi медициналық сақтандыру мекемелерiнiң негiзгi қызметiне нұқсан келмесе ерiктi ассоциацияларға, акционерлiк қоғамдарға кiруге;
- денсаулық сақтау мекемелерiн дамытуға қаражат қосуға;
- медициналық сақтандыру мақсатында пайдалану үшiн аударымдарды, қайырымдылықтар мен сый-сияпатты қабылдауға құқы бар.
Медициналық сақтандыру мекемесi:
- сақтандырылған азаматтардың медициналық сақтандыру бағдарламаларының шеңберiнде медицина мекемелерiнен немесе жеке қабылдау жасайтын дәрiгерлерден қажеттi көлем мен сапада кепiлдi медициналық көмек алуын қамтамасыз етуге;
- сақтандырушылармен, медициналық мекемелермен және жеке қабылдау жасайтын дәрiгерлермен медициналық сақтандыру шарттарын жасауға;
- жасалған шарттар негiзiнде сақтандырушылардан мiндеттi және ерiктi медициналық сақтандыруға жарналар қабылдауға;
- мiндеттi және ерiктi медициналық сақтандыруға түсетiн сақтық жарналарына бақылау жасау мен есеп жүргiзуге, сақтанушыларға өтемдер төленуiн бақылап отыруға;
- сақтандырушылар мен сақтанушылар контингентiнiң есебiн жүргiзуге;
- медицина қызметкерлерiнiң кәсiби қателiгi салдарынан сақтандырушы мен сақтанушыға келтiрiлген зиянның өтелуiн қамтамасыз етуге;
- әрбiр сақтанушы азаматқа медициналық сақтандыру құжатын беруге;
- түскен қаражаттың есебiн жүргiзуге, медициналық сақтандыру бағдарламаларының шеңберiнде медициналық қызмет көрсетуге шарттар жасалған медициналық мекемелермен және жеке қабылдау жасайтын дәрiгерлермен есеп айырысуға;
- сақтанушы адамның денсаулығына келтiрiлген зиян үшiн белгiленген тәртiппен ақшалай қаражат өндiрiп алуға;
- өз қызметi туралы қаржылық және статистикалық есептер жасап отыруға мiндеттi.
Медициналық сақтандыру мекемелерiнiң қаржы қызметi
Медициналық сақтандыру мекемелерi қызметiн қаржыландыру:
- жұмыс iстемейтiн еңбекке жарамсыздар мен бюджеттiк ұйымдар қызметкерлерiн мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған жергiлiктi бюджеттердiң;
- өздерiнiң қызметкерлерiн мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған меншiктiң барлық нысанындағы кәсiпорындардың, ұйымдардың, мекемелердiң;
- өзiнiң мiндеттi медициналық сақтандырылуын жүзеге асыру үшiн жеке еңбек қызметiмен шұғылданатын азаматтардың түсiрiлiмдерi есебiнен жүзеге асырылады.
Медициналық сақтандыру мекемелерiнiң қаржы қаражатын есепке алуды реттеп отыру үшiн:
азаматтардың мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған қаражаты түсетiн және соның есебiнен мiндеттi медициналық сақтандыру шарттары бойынша медициналық көмекке төлем жасалатын мiндеттi медициналық сақтық қоры;
азаматтардың ерiктi медициналық сақтандыруға арналған қаражаты түсетiн және соның есебiнен ерiктi медициналық сақтандыру шарттары бойынша медициналық көмекке төлем жасалатын ерiктi медициналық сақтық қоры;
жаппай ауырғанда, жұқпалы аурулар тарағанда, табиғи зiл-зала зардабына, апатқа ұшыраған жағдайда iрi төлемдер жасау үшiн резерв қоры құрылады. Қаражат сақтық қорларынан қаржы аудару жолымен түсiрiледi.
Өкiлеттi және атқарушы органдар, кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар, жеке еңбек қызметiмен шұғылданатын азаматтар қосымша ерiктi медициналық сақтандыру үшiн ақша қаражатын бере алады.
Мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған қаражат медициналық сақтандыру мекемесiнiң есеп айырысу шотына аударылады, ал жеке еңбек қызметiмен шұғылданатын азаматтар қаражатты өздерi қосады.
Мiндеттi медициналық сақтандыруды жүзеге асыратын медициналық сақтандыру бағдарламаларын жүзеге асыруға арналған қаражатты, жоғары өтiмдi бағалы қағаздар мен банк депозиттерiнiң резерв қорынан бос қаражатты алуды қоспағанда, коммерциялық қызмет үшiн пайдалануға құқы жоқ.
Резерв қорының уақытша бос қаражатын пайдаланудан алынған кiрiс мыналарға:
- медициналық сақтандырудың қорларын толықтыруға;
- мiндеттi медициналық сақтандыру бағдарламаларын орындауға қатысушы медициналық мекемелер мен сақтандыру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жақсартуға, қызметкерлердi экономикалық жағынан ынталандыруға және медициналық сақтандыруды дамытуға байланысты басқа да мақсаттарға жұмсалады.
Медициналық сақтандыру мекемелерi мiндеттi медициналық сақтандыру шарттарының орындалуына сақтандырушылардың бақылауына мүмкiндiк туғызуға мiндеттi.
Мемлекеттiк басқару органдарының сұрауы бойынша медициналық сақтандыру мекемелерi мiндеттi медициналық ақтандыру шарттары талаптарының орындалуы және осы шарттың мiндеттi медициналық сақтандыру шарттары талаптарының орындалуы және осы шарттың мiндеттi медициналық сақтандырудың аумақтық бағдарламасына сәйкестiгi туралы ақпарат түсiредi.
ДАУЛАРДЫ ШЕШУ ТӘРТIБI
Медициналық сақтандыруға қатысушы тараптардың өзара даулары туындағанда, олар қолданылып жүрген заңдарға сәйкес шешiледi.
МЕДИЦИНАЛЫҚ САҚТАНДЫРУ МЕКЕМЕЛЕРIН
ҚҰРУ МЕН ТАРАТУ ТӘРТIБI
Медициналық сақтандыру мекемесi құрылтайшының шешiмi бойынша құрылады және белгiленген тәртiппен мемлекеттiк тiркеуден өтедi. Заңды ұйым мәртебесi бар әкiмшiлiк, кәсiпорын, мекеме, ұйым, азаматтар құрылтайшы бола алады.
Медициналық сақтандыру мекемесi құрылтайшының шешiмi бойынша
немесе сот органдарының шешiмдерi негiзiнде таратылады. Бұл ретте
жергiлiктi әкiмшiлiктiң, өкiметтiң өкiлеттi органдары немесе
медициналық сақтандыру мекемелерiнiң құрылтайшылары құрған тарату
комиссиясы оның мүлкiн сатудан алынған ақша қаражаты шегiнде
медициналық сақтандырудың шарттары бойынша мiндеттемелердiң
орындалуын қамтамасыз етедi, сондай-ақ мекеменiң жасаған медициналық
сақтандыру шарттарының қолданылуын жалғастыра беру жөнiнде шаралар
қолданады.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 4 қосымша
Жұмыс iстемейтiн азаматтарды мiндеттi
медициналық сақтандырудың
Ү Л Г I  Ш А Р Т Ы
_______________________         "____"______________________199___ж.
(елдi мекеннiң аты)
____________________________________________________________________
(медициналық сақтандыру мекемесiнiң аты)
бiр жағынан, бұдан былай САҚТАНДЫРУШЫ деп аталып, мына негiзде
__________________________________________________________әрекет етедi
(құжаттың аты)
екiншi жағынан, бұдан былай САҚТАНДЫРУШЫ деп аталып және мына
----------------------------------------------------------------------
______________________________________________________________________
(атқарушы өкiмет органының аты)
төмендегiлер туралы шартқа отырдық:
1. ШАРТТЫҢ  МӘНI
1. САҚТАНУШЫНЫҢ тiзiмiне (қоса берiлiп отыр) енгiзiлген азаматтарға көрсетiлген медициналық және басқа да қызмет үшiн ақы төлеудi САҚТАНДЫРУШЫ өз мiндетiне алады. САҚТАНДЫРУШЫ әрбiр сақтандырылған адамға белгiленген үлгiдегi медициналық сақтандыру полисiн табыс етедi.
2. Көрсетiлетiн қызмет ауқымы азаматтарға мiндеттi медициналық қызмет көрсетудiң аумақтық бағдарламасы бойынша айқындалады. Мұндай қызмет көрсететiн медициналық мекемелердiң бағдарламасы мен тiзбесi қоса берiледi және осы шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.

3. ПРАВА АККРЕДИТАЦИОННОЙ КОМИССИИ
Аккредитационная комиссия имеет право осуществлять проверку соответствия деятельности лечебно-профилактического учреждения выданному сертификату об аккредитации с точки зрения номенклатуры, видов, перечня и качества оказываемых медицинских услуг.
Претензии застрахованных, страхователей, страховщиков и органов здравоохранения к качеству оказываемой медицинской помощи, ухудшение показателей, характеризующих конечные результаты деятельности
учреждения, могут служить основанием для внеочередной аккредитации.
В случаях обнаружения нарушений лечебно-профилактические учреждения могут быть лишены сертификата об аккредитации бессрочно или на определенный срок в зависимости от вида нарушения. Если уровень качества медицинских услуг, определяемый на основе выполнения медико-экономических стандартов, ниже 80 процентов, то соответствующий вид медицинских услуг из сертификата об аккредитации исключается.
Если уровень качества медицинских услуг согласно медико-экономическому стандарту находится в пределах 80 процентов, то учреждение предупреждается о необходимости улучшения качества работы.
При повторном установлении уровня качества медицинских услуг в пределах 80 процентов некачественно оказываемый вид медицинских услуг из сертификата об аккредитации исключается.
Аккредитационная комиссия ставит в известность всех заинтересованных лиц об изменении или лишении лечебно-профилактического учреждения сертификата об аккредитации.
4. ПРАВА ЛЕЧЕБНО-ПРОФИЛАКТИЧЕСКИХ УЧРЕЖДЕНИЙ
Лечебно-профилактические учреждения имеют право:
- определять вид деятельности и номенклатуру медицинских услуг по лечению и профилактике заболеваний, диспансерному наблюдению;
- получать сертификат об аккредитации;
- на повторную аккредитацию в случае отказа в выдаче или лишения сертификата об аккредитации после устранения нарушений технологии выполнения медико-экономических стандартов;
- на внеочередную аккредитацию в случае изменения статуса и профиля лечебно-профилактического учреждения.
Приложение N 3
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 года N 1174
ТИПОВОЕ ПОЛОЖЕНИЕ
об учреждениях медицинского страхования
Общие положения
Учреждение медицинского страхования является самостоятельным хозяйствующим субъектом различной формы собственности и руководствуется в своей деятельности законодательством Республики Казахстан.
Учреждение медицинского страхования является юридическим лицом.
Основной задачей учреждения медицинского страхования является финансирование медицинской помощи застрахованным гражданам, осуществление контроля за объемом, сроками и качеством медицинских и иных услуг, предоставляемых в соответствии с условиями договора медицинского страхования.
Учреждение медицинского страхования имеет право:
- заключать договоры медицинского страхования со страхователями, медицинскими учреждениями и частнопрактикующими врачами, совершать другие юридические операции согласно действующему законодательству;
- выступать истцом или ответчиком в суде или арбитраже;
- заключать договоры перестрахования и сострахования с другими учреждениями медицинского страхования;
- осуществлять контроль за качеством и объемом медицинской помощи, оказываемой в медицинских учреждениях, и частнопрактикующими врачами в рамках программ медицинского страхования согласно условиям договора;
- требовать от страхователя обязательного прохождения страхуемыми общего медицинского осмотра или специальных обследований;
- осуществлять контроль за своевременным и полным внесением средств на обязательное медицинское страхование предприятиями, учреждениями, организациями всех видов собственности и лицами, занимающимися индивидуальной трудовой деятельностью, по утвержденным нормам согласно условиям договора;
- вступать в добровольные ассоциации, акционерные общества, если условия членства в них не отражаются на основной деятельности учреждения медицинского страхования;
- вкладывать средства на развитие учреждений здравоохранения;
- принимать отчисления, пожертвования и дары для использования их в целях медицинского страхования граждан.
Учреждение медицинского страхования обязано:
- обеспечивать застрахованным гражданам получение гарантированной медицинской помощи необходимого объема и качества в медицинских учреждениях или у частнопрактикующих врачей в рамках программ медицинского страхования;
- заключать договоры медицинского страхования со страхователями, медицинскими учреждениями и частнопрактикующими врачами;
- принимать от страхователей взносы на обязательное и добровольное медицинское страхование на основании заключенных договоров;
- контролировать и вести учет поступления страховых взносов на обязательное и добровольное медицинское страхование, осуществлять контроль за выплатой возмещений застрахованным;
- вести учет страхователей и застрахованного контингента;
- обеспечивать страхователю и застрахованному возмещение ущерба, причиненного вследствие профессиональной ошибки медицинского работника;
- выдавать документ медицинского страхования каждому застрахованному гражданину;
- вести учет поступающих средств, производить расчеты с медицинскими учреждениями и частнопрактикующими врачами, с которыми заключен договор на оказание медицинских услуг в рамках программ медицинского страхования;
- производить взыскание денежных средств за ущерб, нанесенный здоровью застрахованного лица, в установленном порядке;
- составлять финансовые и статистические отчеты о своей деятельности.
Финансовая деятельность учреждений медицинского
страхования
Финансирование деятельности учреждения медицинского страхования осуществляется за счет поступлений от:
- местных бюджетов для обязательного медицинского страхования неработающего, нетрудоспособного населения и работников бюджетных организаций;
- предприятий, организаций, учреждений всех видов собственности для обязательного медицинского страхования своих работников;
- граждан, занимающихся индивидуальной трудовой деятельностью, для осуществления личного обязательного медицинского страхования.
Для упорядочения учета финансовых средств учреждения медицинского страхования создают:
страховой фонд обязательного медицинского страхования, куда поступают средства на обязательное медицинское страхование граждан и за счет которого производится оплата медицинской помощи по договорам обязательного медицинского страхования;
страховой фонд добровольного медицинского страхования, куда поступают средства на добровольное медицинское страхование граждан и за счет которого производится оплата по договорам добровольного медицинского страхования;
резервный фонд на случай крупных выплат при массовых заболеваниях, эпидемиях, стихийных бедствиях, катастрофах. Поступление средств - путем отчисления средств от страховых фондов.
Представительные и исполнительные органы, предприятия, учреждения, организации, граждане, занимающиеся индивидуальной трудовой деятельностью, могут вносить денежные средства для дополнительного добровольного медицинского страхования.
Средства, предназначенные для обязательного медицинского страхования, перечисляются на расчетный счет учреждения медицинского страхования, а гражданами, занимающимися индивидуальной трудовой деятельностью, вносятся лично.
Страховые медицинские учреждения, осуществляющие обязательное медицинское страхование, не имеют права использовать средства, предназначенные на реализацию программ обязательного медицинского страхования, для коммерческой деятельности, за исключением приобретения на временно свободные средства резервных фондов высоколиквидных ценных бумаг и банковских депозитов.
Доходы, полученные от использования временно свободных средств резервных фондов, направляются на:
- пополнение фондов медицинского страхования;
- улучшение материально-технической базы медицинских учреждений и страховых организаций, участвующих в выполнении программ обязательного медицинского страхования, экономическое стимулирование работников и другие цели, связанные с развитием медицинского страхования.
Учреждения медицинского страхования обязаны предоставлять страхователям возможность осуществлять контроль за выполнением условий договора обязательного медицинского страхования.
По запросу органа государственного управления учреждения
медицинского страхования предствляют информацию о выполнении условий
договора обязательного медицинского страхования и соответствии
этого договора территориальной программе обязательного
медицинского страхования.
Порядок разрешения споров
Возникающие споры между сторонами, участвующими в медицинском
страховании, разрешаются в соответствии с действующим законодательством.
Порядок создания и ликвидации учреждения
медицинского страхования
Учреждение медицинского страхования создается по решению учредителя (учредителей) и подлежит государственной регистрации в установленном порядке. Учредителями могут быть администрации, предприятия, учреждения, организации, имеющие статус юридического лица, граждане.
Ликвидация учреждения медицинского страхования происходит по решению учредителя или на основании решений судебных органов. При этом ликвидационная комиссия, образованная представительными органами местной администрации, власти или учредителями учреждения медицинского страхования, обеспечивает выполнение обязательств по договорам медицинского страхования в пределах финансовых средств, полученных в результате реализации ее имущества, а также принимает меры по продолжению действия заключенных учреждением договоров медицинского страхования.
Приложение N 4
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
обязательного медицинского страхования
неработающих граждан
________________________________     "____"______________199__г.
(наименование населенного пункта)
_____________________________________________________________________
(наименование учреждения медицинского страхования)
именуемое в дальнейшем СТРАХОВЩИК, действующий на основании
___________________________________________________________________,
(наименование документа)
с одной стороны, и __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование органа исполнительной власти) именуемый в дальнейшем СТРАХОВАТЕЛЬ, с другой стороны, заключили договор о нижеследующем:
I. Предмет договора
1. Страховщик принимает на себя оплату медицинских и иных услуг, оказываемых гражданам, включенным Страхователем в списки (прилагаются). Каждому застрахованному Страховщик выдает страховой медицинский полис установленного образца.
2. Объем услуг определяется территориальной программой обязательного медицинского страхования граждан. Программа и перечень медицинских учреждений, оказывающих эти услуги, прилагаются и являются неотъемлемой частью настоящего договора.

3. Жұмыс iстемейтiн азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыру
жарналарын осы шартта белгiленген мерзiмде төлеудi САҚТАНДЫРУШЫ өз
мойнына алады.
Сақтандырушылардың саны өзгерген жағдайда САҚТАНУШЫ бұл жөнiнде
САҚТАНДЫРУШЫҒА хабарлайды.
5. САҚТАНУШЫ шартқа қол қойылған сәттен бастап________ күннен
кешiктiрмей сақтандырылған азаматтардың фамилиясы, аты, әкесiнiң
аты, туған жылы, жынысы және мекен-жайы көрсетiлген тiзiмдi
САҚТАНДЫРУШЫҒА БЕРУГЕ ТИIС.
II. Сақтандыру жарналарының мөлшерi,
төлеу мерзiмi және тәртiбi
1. Әрбiр сақтандырылғанның сақтық жарнасының мөлшерi жылына
______________________сом.
2. САҚТАНУШЫ сақтандыру жарнасын  ___________________басталған
дейiн__________________________күн бұрын төлейдi.
Жарна_____________________________________________________төленедi.
(есеп айырысу нысаны)
3. ______________________________________шарт күшiне енедi.
4. САҚТАНУШЫ сақтандырылғандардың саны өзгерген жағдайда
САҚТАНДЫРУШЫМЕН тоқсан сайын есеп айырысып отырады.
III. Шарттың қолданылу мерзiмi
Шарт____дан _____ға дейiн жасалады. Егер шарт жасасқан тараптардың
бiрде-бiрi оның аяқталу мерзiмiне үш ай қалғанға дейiн шартты тоқтату
туралы хабардар етпейтiн болса, оның мерзiмi_____дан ____ ға дейiн
ұзартылады.
IV. Тараптардың жауапкершiлiгi
1. САҚТАНУШЫ сақтандыру жарналарын мерзiмiнде аудармаса, онда
өткен әрбiр күн үшiн өз уақытында төленбеген ақша мөлшерiнiң______/-iн
айыппұл ретiнде төлейдi, бұл оны сақтандыру жарналарын төлеу мiндетiнен
босатпайды.
2. САҚТАНУШЫМЕН шарт жасасқан медициналық мекеме САҚТАНУШЫҒА
полисте көрсетiлген қызметтердi көрсетуден бас тартса, сондай-ақ
көрсетiлген қызмет жарым-жартылай немесе сапасыз болған жағдайда
САҚТАНДЫРУШЫҒА мынадай санкция қолданылуы мүмкiн.
САҚТАНУШЫҒА сақтандыру жарнасының_____/-iн қайтару; _________
сом айыппұл төлеу немесе айыппұл ретiнде сақтандыру жарнасының
_________________/-iн төлеу.
V. Дауларды шешу тәртiбi
Тараптардың өзара келiсiм______ шарт жөнiндегi дауы белгiленген
тәртiп бойынша сотта немесе төрелiк сотта қаралады.
VI. Тараптардың заңды мекен-жайы
Тараптардың мекен-жайлары мен есеп-айырысу шоттары:
САҚТАНДЫРУШЫ                     САҚТАНУШЫ
_________________________________      ______________________________
__________________________________     ______________________________
(индексi, почта, мекен-жайы)          (индексi, почта, мекен-жайы)
___________________________________     ________________________________
(банкiлiк реквизиттерi)               (банкiлiк реквизиттерi)
Осы шартқа қоса берiлiп отыр;
___________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
САҚТАНДЫРУШЫ                             САҚТАНУШЫ
М. О.                                   М.О.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 5 қосымша
Жұмыс iстейтiн азаматтарды
мiндеттi медициналық сақтандырудың
Ү Л Г I  Ш А Р Т Ы
____________________       "_____" ________________________199___жыл
(елдi мекеннiң аты)
_____________________________________________________________________
(медициналық сақтандыратын, мекеменiң аты)
Бiр жағынан, бұл былай САҚТАНДЫРУШЫ деп аталып, мына негiзде_________
_____________________________________________________________________
__________________________________________________________әрекет етедi
(құжатының аты)
және екiншi жағынан,__________________________________________________
______________________________________________________________________
(жеке еңбек қызметiмен айналысатын кәсiпорынның, мекеменiң,
________________________________________________________________________
ұйымның, жеке адамның аты)
бұдан былай САҚТАНДЫРУШЫ деп аталып, мына негiзде_______________________
___________________________________________________________әрекет етедi.
(құжаттың аты)
мына төмендегiлер туралы шартқа отырдық:
1. ШАРТТЫҢ  МӘНI
1. САҚТАНУШЫ тiзiмге енгiзген (қоса берiлiп отыр) азаматтарға САҚТАНДЫРУШЫ көрсетiлген медициналық және басқа да қызметi үшiн ақы төлеудi өз мiндетiне алады. САҚТАНДЫРУШЫ әрбiр сақтандырылған адамға белгiленген үлгiдегi медициналық САҚТАНДЫРУ полисiн табыс етедi.
2. Қызмет ауқымы азаматтарды мiндеттi медициналық сақтандыру бағдарламасымен айқындалады. Мұндай қызмет көрсететiн медициналық мекемелердiң бағдарламасы мен тiзбесi қоса берiледi және осы шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады.

3. Страхователь принимает на себя уплату взносов обязательного
медицинского страхования неработающих граждан в установленные
настоящим договором сроки.
4. Общая численность застрахованных на момент заключения
договора составляет ________человек.
При изменении численности застрахованных Страхователь сообщает
об этом Страховщику.
5. Страхователь передает не позднее ______ дней с момента
подписания договора Страховщику списки застрахованных граждан
с указанием их фамилий, имен, отчеств, года рождения, пола и
постоянного места жительства.
II. Размер, сроки и порядок внесения
страховых взносов
1. Размер страхового взноса за каждого застрахованного
составляет ____рублей в год.
2. Страховые взносы уплачиваются СТРАХОВАТЕЛЕМ за ______дней
до начала _____________.
Взносы уплачиваются ____________________________________________.
(форма расчета)
3. Договор вступает в действие _________________________________.
4. СТРАХОВАТЕЛЬ при изменении численности застрахованных
ежеквартально производит перерасчет со СТРАХОВЩИКОМ.
III. Срок действия договора
Договор заключается на срок с____________по ________________.
Если ни одна из сторон не заявит о прекращении договора не позднее,
чем за три месяца до его окончания, его действие продлевается на срок
с_______по____________.
IV. Ответственность сторон
1. СТРАХОВАТЕЛЬ уплачивает СТРАХОВЩИКУ зе несвоевременное
перечисление страховых взносов пени за каждый день просрочки в размере
______% несвоевременно уплаченной суммы, что не освобождает его от
уплаты страхового взноса.
2. В случае отказа медицинского учреждения, с которым СТРАХОВЩИК
заключил договор, в предоставлении застрахованному предусмотренной
полисом услуги, а также неполного или некачественного оказания такой
услуги, к СТРАХОВЩИКУ могут применяться следующие санкции:
возврат СТРАХОВАТЕЛЮ _____________% страхового взноса;
уплата штрафа _______________рублей (или неустойки___________%
страхового взноса).
V. Порядок разрешения споров
Споры между сторонами по настоящему договору рассматриваются
судом или арбитражным судом в установленном порядке.
VI. Юридические адреса сторон
Адреса и расчетные счета сторон:
СТРАХОВЩИК                           СТРАХОВАТЕЛЬ
____________________________   _______________________________
____________________________   _______________________________
(индекс, почтовый адрес)        (индекс, почтовый адрес)
____________________________   _______________________________
____________________________   _______________________________
(банковские реквизиты)         (банковские реквизиты)
К настоящему договору прилагаются:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
СТРАХОВЩИК                            СТРАХОВАТЕЛЬ
М.П.                                     М.П.
Приложение N 5
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
обязательного медицинского страхования
работающих граждан
________________________________    "____"________________199___г.
(наименование населенного пункта)
______________________________________________________________________
(наименование учреждения медицинского страхования)
именуемое в дальнейшем СТРАХОВЩИК, действующий на основании
______________________________________________________________________
(наименование документа)
с одной стороны, и ___________________________________________________
(наименование предприятия, организации, лица,
______________________________________________________________________
занимающегося индивидуальной трудовой деятельностью)
именуемый в дальнейшем СТРАХОВАТЕЛЬ, действующий на основании
______________________________________________________________________
(наименование документа)
с другой стороны, заключили договор о нижеследующем:
I. Предмет договора
1. СТРАХОВЩИК принимает на себя оплату медицинских и иных услуг, оказываемых гражданам, включенным СТРАХОВАТЕЛЕМ в списки (прилагаются). Каждому застрахованному СТРАХОВЩИК выдает страховой медицинский полис установленного образца.
2. Объем услуг определяется программой обязательного медицинского страхования граждан. Программа и перечень медицинских учреждений, оказывающих эти услуги, прилагаются и являются неотъемлемой частью настоящего договора.

3. Жұмыс iстейтiн азаматтардың мiндеттi медициналық сақтандыру жарналарын осы шартта белгiленген мерзiмде төлеудi САҚТАНУШЫ өз мойнына алады.
4. Шартқа отыру кезiнде сақтандырылғандардың жалпы саны________ адам.
Сақтанушылардың саны өзгерген жағдайда сақтанушы бұл жөнiнде
полистердi одан кейiн қайта ресiмдеу үшiн САҚТАНДЫРУШЫҒА хабарлайды.
5. САҚТАНУШЫ шартқа қол қойылған сәттен бастап_________________
күннен кешiктiрмей сақтандырылған азаматтардың фамилиясы, әкесiнiң
аты, туған жылы, жынысы, жұмыс iстейтiн орны және тұрақты мекен-жайы
көрсетiлген тiзiмдi САҚТАНДЫРУШЫҒА беруге тиiс.
6. САҚТАНУШЫ өз кәсiпорындағы немесе аумақтағы сақтандыруға жататын
контингентiнiң денсаулық көрсеткiштерi туралы мәлiметтердi
САҚТАНДЫРУШЫҒА беруге мiндеттi.
II. Сақтандыру жарналарының мөлшерi
төлеу мерзiмi және тәртiбi
1. Әрбiр сақтандырылғанның сақтық жарнасының мөлшерi жылына_______
____________________________сом болады.
2. САҚТАНУШЫ сақтандыру жарнасын____________________________________
басталғанға дейiн________________________күн бұрын төлейдi.
Жарна _______________________________________________төленедi.
(есеп айырысу нысаны)
3. Шарт_____________________________________________күшiне енедi.
4. САҚТАНУШЫ сақтандырылғандардың саны өзгерген жағдайда
САҚТАНДЫРУШЫМЕН есеп айырысады.
III. Шарт қолданылу мерзiмi
Шарт____________________тан (ден) ___________________ға дейiнгi
мерзiмге жасалады. Егер шарт жасасқан тараптардың бiрде-бiрi оның
аяқталу мерзiмiне үш ай қалғанға дейiн шартты тоқтату туралы хабардар
етпейтiн болса, оның мерзiмi____________дан _____________ға дейiн
ұзартылады.
IV. Тараптардың жауапкершiлiгi
1. САҚТАНУШЫ сақтандыру жарналарын мерзiмiнде аудармаса, онда
өткен әрбiр күн үшiн өз уақытында төленбеген ақша мөлшерiнiң________
процентiн айыппұл ретiнде төлейдi, бұл оны сақтандыру жарналарын
төлеу мiндетiнен босатпайды.
2. САҚТАНУШЫМЕН шарт жасасқан  медициналық мекеме САҚТАНУШЫҒА
полисте белгiленген қызметтердi көрсетуден бас тартса, сондай-ақ
көрсетiлген қызмет жарым-жартылай немесе сапасыз болған жағдайда
САҚТАНДЫРУШЫҒА мынадай санкция қолданылуы мүмкiн:
САҚТАНУШЫҒА сақтандыру жарнасының_____________________________
процентiн қайтару;
_________________________сом айыппұл төлеу немесе айыппұл ретiнде сақтық
жарнасының__________________________процентiн төлеу.
V. Дауларды шешу тәртiбi
Тараптардың өзара келiсiм-шарт жөнiндегi дауы белгiленген тәртiп
бойынша сотта немесе төрелiк сотта қаралады.
VI. Тараптардың заңды мекен жайлары
Тараптардың мекен-жайлары есеп айырысу шоттары:
САҚТАНУШЫ                         САҚТАНДЫРУШЫ
_______________________________      _______________________________
_______________________________      _______________________________
(индексi, почта мекен-жайы)         (индексi, почта мекен-жайы)
________________________________      ________________________________
_________________________________      _______________________________
(банк реквизиттерi)                     (банк реквизиттерi)
Осы шартқа мыналар қоса берiлiп отыр:
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________
САҚТАНУШЫ                            САҚТАНДЫРУШЫ
М. О.                                   М. О.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 6 қосымша
Азаматтарды ерiктi медициналық сақтандырудың
Ү Л Г I  Ш А Р Т Ы
__________________________________        "_____"____________199___ж.
(елдi мекеннiң аты)
____________________________________________________________________
(медициналық сақтандыру мекемесiнiң аты)
бұдан әрi САҚТАНДЫРУШЫ деп аталып, мына негiзде_____________________
________________________________________________________әрекет етедi.
(құжаттың аты)
бiр жағынан, және____________________________________________________
бұдан әрi САҚТАНУШЫ деп аталып, мына негiзде__________________________
_________________________________________________________әрекет етедi
______________________________________________________________________
(жеке еңбек қызметiмен айналысатын кәсiпорынның, ұйымның,
жеке адамның аты, азаматтың аты-жөнi)
_______________________________________________________________________
(құжат аты; жеке келiсiм - шарт жасасқанда толтырылмайды)
Мына төмендегiлер туралы шартқа отырдық:
1. Шарттың мәнi
1. САҚТАНУШЫНЫҢ тiзiмiне (қоса берiлiп қоса) енгiзiлген азаматтарға көрсетiлген медициналық және басқа да қызметтер үшiн ақы төлеудi САҚТАНДЫРУШЫ өз мiндетiне алады.
Әрбiр сақтанушыға белгiленген үлгiдегi медициналық сақтандыру полисi берiледi, онда медициналық сақтандыру бағдарламасы жазылған қосымшасы мен медициналық мекемелердiң тiзбесi бар полистiң қолданылу мерзiмi көрсетiледi.
2. Қызметтiң ауқымы медициналық сақтандыру бағдарламасымен анықталады. Бұл қызметтердi көрсететiн медициналық мекемелердiң бағдарламасы мен тiзбесi осы шарттың ажырамас бөлiгi болып табылады. Бiрнеше бағдарлама болса, шартқа сол бағдарламалардың барлығы да қоса берiледi.

3. СТРАХОВАТЕЛЬ принимает на себя уплату взносов обязательного медицинского страхования работающих граждан в установленные настоящим договором сроки.
4. Общая численность застрахованных на момент заключения договора составляет ___________человек.
При изменении численности, персонального состава застрахованных
СТРАХОВАТЕЛЬ сообщает об этом СТРАХОВЩИКУ для последующего
переоформления полисов.
5. СТРАХОВАТЕЛЬ передает не позднее _________дней c момента
подписания договора СТРАХОВЩИКУ списки застрахованных граждан с указанием
их фамилий, имен, отчеств, года рождения, пола, места работы и
постоянного места жительства.
6. СТРАХОВАТЕЛЬ обязан предоставить СТРАХОВЩИКУ информацию о
показателях здоровья контингента, подлежащего страхованию на данном
предприятии или территории.
II. Размер, сроки и порядок внесения
страховых взносов
1. Размер страхового взноса за каждого застрахованного
составляет ____________рублей в год.
2. Страховые взносы уплачиваются СТРАХОВАТЕЛЕМ за ________дней
до начала__________.
Взносы уплачиваются________________________________________________
(форма расчета)
3. Договор вступает в действие_____________________________________
4. СТРАХОВАТЕЛЬ при изменении численности  застрахованных
производит перерасчет со СТРАХОВЩИКОМ.
III. Срок действия договора
Договор заключается на срок с________ по__________. Если ни одна
из сторон не заявит о прекращении договора не позднее, чем за три
месяца до его окончания, его действие продляется на срок с_________
по_____________.
IV. Ответственность сторон
1. СТРАХОВАТЕЛЬ уплачивает СТРАХОВЩИКУ за несвоевременное
перечисление страховых взносов пеню за каждый день просрочки в рахмере
___________% несвоевременно уплаченной суммы, что не освобождает его
от уплаты страхового взноса.
2. В случае отказа медицинского учреждения, с которым СТРАХОВЩИК
заключил договор, в предоставлении застрахованному предусмотренной
полисом услуги, а также неполного или некачественного оказания такой
услуги, к СТРАХОВЩИКУ могут применяться следующие санкции:
возврат СТРАХОВАТЕЛЮ__________% страхового взноса;
уплата штрафа___________рублей (или неустойки _________%
страхового взноса).
V. Порядок разрешения споров
Споры между сторонами по настоящему договору рассматриваются
судом или арбитражным судом в установленном порядке.
VI. Юридические адреса сторон
Адреса и расчетные счета сторон:
СТРАХОВЩИК                             СТРАХОВАТЕЛЬ
_________________________      ________________________________
_________________________      ________________________________
(индекс, почтовый адрес)          (индекс, почтовый адрес)
_________________________      ________________________________
_________________________      ________________________________
(банковские реквизиты)             (банковские реквизиты)
К настоящему договору прилагаются:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
СТРАХОВЩИК                           СТРАХОВАТЕЛЬ
М.П.                                   М.П.
Приложение N 6
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
ТИПОВОЙ ДОГОВОР
добровольного медицинского страхования граждан
_________________________________     "____"___________________199__г.
(наименование населенного пункта)
______________________________________________________________________
(наименование учреждения медицинского страхования)
именуемое в дальнейшем СТРАХОВЩИК, действующий на основании
______________________________________________________________________
(наименование документа)
с одной стороны, и ___________________________________________________
(наименование предприятия, организации, лица,
______________________________________________________________________
занимающегося индивидуальной трудовой деятельностью, Ф.И.О. гражданина)
именуемый в дальнейшем СТРАХОВАТЕЛЬ, действующий на основании
______________________________________________________________________
(наименование документа; не заполняется при индивидуальном договоре) с другой стороны, заключили договор о нижеследующем:
I. Предмет договора
1. СТРАХОВЩИК принимает на себя оплату медицинских и иных услуг, оказываемых гражданам, включенным СТРАХОВАТЕЛЕМ в списки (прилагаются).
Каждому застрахованному выдается страховой медицинский полис установленного образца, в котором указывается срок действия полиса с приложением к нему программы медицинского страхования и перечня медицинских учреждений, которые будут оказывать услуги, указанные в программе.
2. Объем услуг определяется программой медицинского страхования. Программа и перечень медицинских учреждений, оказывающих эти услуги, являются неотъемлемой частью настоящего договора. При наличии нескольких программ к договору прилагаются все программы.

3. САҚТАНУШЫ осы шартта белгiленген мерзiмге сақтандырылған азаматтардың ерiктi медициналық сақтандыру жарнасын төлеудi өз мiндетiне алады.
4. Шартқа отырған сәтiнде сақтанушылардың жалпы саны_____ адам (бiрнеше бағдарлама болған жағдайда сақтанушылардың тiзiмi әр бағдарлама бойынша жеке жасалады.
Сақтандырылғандардың саны мен жеке құрамы өзгерген жағдайда полистi одан кейiн қайта ресiмдеу үшiн САҚТАНУШЫ бұл жөнiнде САҚТАНДЫРУШЫҒА ХАБАРЛАЙДЫ.
5. САҚТАНУШЫ шартқа қол қойылған сәттен бастап______күннен кешiктiрмей сақтандырылған азаматтардың фамилиясы, аты-жөнi, әкесiнiң аты, туған жылы, жынысы, жұмыс орны мен мекен-жайы көрсетiлген тiзiмдi САҚТАНДЫРУШЫҒА беруге тиiс.
6. САҚТАНУШЫ сақтандыруға тиiстi азаматтардың денсаулығының
көрсеткiштерi туралы САҚТАНДЫРУШЫҒА мәлiмет беруге мiндеттi.
7. Шартта сақтандыру жарнасының бiр бөлiгiн қайтару да
қарастырылуы мүмкiн.
II. Сақтандыру жарнасының мөлшерi төлеу
мерзiмi және тәртiбi
1. Әрбiр сақтандырылған сақтандыру жарнасының мөлшерi
жылына___________________сом болады.
2. САҚТАНУШЫ сақтандыру жарнасын_____________________________
басталғанша__________________________________күннiң iшiнде төлейдi.
Жарна____________________________________________________төленедi.
3. Шарт_________________________________________күшiне енедi.
4. САҚТАНУШЫ сақтандырылғандардың саны мен жеке құрамы өзгерген
жағдайда САҚТАНДЫРУШЫМЕН есеп айырысады.
III. Шарттың қолданылу мерзiмi
Шарт__________________дан___________________ға дейiнгi мерзiмге
жасалады. Егер шарт жасасқан тараптардың бiрде-бiрi оның аяқталуы
мерзiмiне үш ай қалғанға дейiн шартты тоқтату туралы хабардар
етпейтiн болса, оның мерзiмi___________________дан________________ға
дейiн ұзартылады.
IV. Тараптардың жауапкершiлiгi
1. САҚТАНУШЫ сақтандыру жарналарын мерзiмiнде аудармаса, онда
өткен әрбiр күн үшiн өз уақытында төленбеген ақшаның мөлшерiнiң
________________/-iн айыппұл ретiнде төлейдi, бұл оны сақтандыру
жарналарын төлеу мiндетiнен босатпайды.
2. САҚТАНУШЫМЕН шарт жасасқан медициналық мекеме сақтанушыға
полисте белгiленген қызметтi көрсетуден бас тартса, сондай-ақ ол
қызметтi жарым-жартылай әйтпесе сапасыз атқарса, САҚТАНДЫРУШЫҒА
мынадай санкция қолданылуы мүмкiн:
САҚТАНУШЫҒА сақтандыру жарнасының_____________/-iн қайтару;
_______________сом айып төлеу немесе сақтандыру жарнасының
___________/-iн төлеу.
V. Дауларды шешу тәртiбi
Тараптардың өзара келiсiм-шарт жөнiндегi дауы белгiленген
тәртiп бойынша сотта немесе төрелiк сотта қаралады. Бұл ретте
САҚТАНДЫРУШЫ мен САҚТАНУШЫ мемлекеттiк баж салығын төлеуден босатылады.
VI. Тараптардың заңды мекен-жайлары
Тараптардың мекен-жайлары мен есеп-айырысу шоты:
САҚТАНДЫРУШЫ                             САҚТАНУШЫ
_________________________________         __________________________
_________________________________         __________________________
(индекс, почта, мекен-жайы)             (индекс, почта, мекен-жайы)
__________________________________         __________________________
__________________________________         __________________________
(банктiк реквизиттер)                     (банктiк реквизиттер)
Осы шартқа мыналар қоса берiлiп отыр:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
САҚТАНДЫРУШЫ                                    САҚТАНУШЫ
М. О.                                        М. О.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
__________________________________                N 7 қосымша
(медициналық сақтандыру мекемесi)
АЗАМАТТАРДЫ МIНДЕТТI МЕДИЦИНАЛЫҚ
САҚТАНДЫРУДЫҢ
N___САҚТЫҚ МЕДИЦИНАЛЫҚ ПОЛИСI
Бұл полис бойынша  ____________________________________________
(фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, жынысы,
_____________________________________________________________________
жұмыс орны, әлеуметтiк жағдайы, мекен-жайы, телефоны)
бекiтiлген мiндеттi медициналық сақтандыру бағдарламасына сәйкес
мiндеттi медициналық сақтандыру шарты бойынша медициналық көмек
алуға құқылы. Медицина мекемелерiнiң бағдарламасы мен тiзбесi қоса
берiлiп отыр.
Полис күшiнiң мерзiмi 199___жылғы"____"___________дегi шарт
бойынша 199___ жылғы"____"________________ға дейiн.
199___жылғы "____"_______________ға дейiн ұзартылды.
199___жылғы "____"_______________ға дейiн ұзартылды.
Сақтандыру шарттарымен келiсемiн:____________________________
(сақтанушының қолы)
__________________________________       ____________________________
(сақтандырушының толық аты)             (сақтандыру агентiнiң
фамилиясы, аты, әкесiнiң аты)
____________________________________     ____________________________
(қызметi, фамилиясы, аты, әкесiнiң        (сақтандыру агентiнiң
аты: қолы)                          қолы)
күнi, айы, жылы, мөр                 күнi, айы, жылы, мөр
МСМ-нiң жолдамасы____________________     ТҮБIРТЕК
Сақтандырылушының фамилиясы,               Маманның фамилиясы,
аты-жөнi______________________________     аты-жөнi__________________
Туған уақыты__________________________     Қорытынды диагноз_________
Мекен-жайы____________________________     __________________________
______________________________________     _________________________
Сақтандырушы мекеме___________________     Емдеу құны________________
Қойылған диагнозы_____________________     __________________________
Қайда жiберiлдi_______________________     __________________________
(сомасы жазбаша)
______________________________________
Сақтандыру сомасы_____________________     Дәрiгердiң фамилиясы,
Берiлген күнi_________________________     аты-жөнi__________________
Директор______________________________     Дәрiгердiң қолы___________
М.О.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 8 қосымша
Медициналық сақтандыру полисiн жүргiзу жөнiндегi
Н Ұ С Қ А У
1. Медициналық сақтандыру полисi - азаматтарды мiндеттi (ерiктi) медициналық сақтандыру бойынша жасалған шартты куәландыратын құжат.
2.Медициналық сақтандыру полисi, бұдан әрi "полис" деп аталады, әрбiр сақтандырылған азаматқа (немесе ол қызмет iстейтiн кәсiпорынға) медициналық сақтандыру шартын жасасқан медициналық сақтандыру мекемесi арқылы берiледi.

3. СТРАХОВАТЕЛЬ принимает на себя уплату взносов добровольного медицинского страхования застрахованных граждан в установленные настоящим договором сроки.
4. Общая численность застрахованных на момент заключения договора составляет______человек (при наличии нескольких программ списки застрахованных составляются по каждой программе отдельно).
При изменении численности и персонального состава застрахованных
СТРАХОВАТЕЛЬ сообщает об этом СТРАХОВЩИКУ для последующего
переоформления полисов.
5. СТРАХОВАТЕЛЬ передает не позднее _______дней с момента
подписания договора СТРАХОВЩИКУ списки застрахованных граждан с
указанием их фамилий, имен, отчеств, года рождения, пола, места
работы и постоянного места жительства.
6. СТРАХОВАТЕЛЬ обязан предоставить СТРАХОВЩИКУ информацию о
показателях здоровья граждан, подлежащих страхованию.
7. Договор может предусматривать возврат части страховых взносов.
II. Размер, сроки и порядок внесения
страховых взносов
1. Размер страхового взноса за каждого застрахованного
составляет __________рублей в год.
2. Страховые взносы уплачиваются СТРАХОВАТЕЛЕМ за___________дней
до начала____________.
Взносы уплачиваются_____________________________________________
(форма расчета)
3. Договор вступает в действие__________________________________.
4. СТРАХОВАТЕЛЬ при изменении численности и персонального состава
застрахованных производит перерасчет со СТРАХОВЩИКОМ.
III. Срок действия договора
Договор заключается на срок с______по____________. Если ни одна
из сторон не заявит о прекращении договора не позднее, чем за три
месяца до его окончания, его действие продлевается на срок
с__________по___________.
IV. Ответственность сторон
1. СТРАХОВАТЕЛЬ уплачивает СТРАХОВЩИКУ за несвоевременное
перечисление страховых взносов пеню за каждый день просрочки в размере
_____________% несвоевременно уплаченной суммы, что не освобождает его
от уплаты страхового взноса.
2. В случае отказа медицинской организации, с которой СТРАХОВЩИК
заключил договор, в предоставлении застрахованному предусмотренной
полисом услуги, а также неполного или некачественного оказания такой
услуги, к СТРАХОВЩИКУ могут применяться следующие санкции:
возврат СТРАХОВАТЕЛЮ_____________% страхового взноса;
уплата штрафа ____________рублей (или неустойки_____________%
страхового взноса).
V. Порядок разрешения споров
Споры между сторонами по настоящему договору рассматриваются
судом или арбитражным судом в установленном порядке. При этом
СТРАХОВЩИК и СТРАХОВАТЕЛЬ освобождаются от уплаты государственной
пошлины.
VI. Юридические адреса сторон
Адреса и расчетные счета сторон:
СТРАХОВЩИК                             СТРАХОВАТЕЛЬ
______________________________    ________________________________
______________________________    ________________________________
(индекс, почтовый адрес)            (индекс, почтовый адрес)
______________________________    ________________________________
______________________________    ________________________________
(банковские реквизиты)               (банковские реквизиты)
К настоящему договору прилагаются:
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
СТРАХОВЩИК                      СТРАХОВАТЕЛЬ
М.П.                             М.П.
Приложение N 7
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
__________________________
(учреждение медицинского
страхования)
СТРАХОВОЙ МЕДИЦИНСКИЙ ПОЛИС N______
обязательного страхования граждан
По настоящему полису_________________________________________________
( ф.и.о.,
_____________________________________________________________________
пол, место работы, социальное положение, домашний адрес, телефон)
_____________________________________________________________________
имеет право получать медицинскую помощь по договору обязательного
медицинского страхования в соответствии с утвержденной программой
обязательного медицинского страхования. Программа и перечень
медицинских учреждений прилагаются.
Срок действия полиса:
до "____"__________199__г. по договору N____от "___"____________199___г.
продлен до "____"_______________199___г.
продлен до "____"_______________199___г.
С условиями страхования согласен:   _____________________________
(подпись застрахованного)
_________________________________   _____________________________
(полное наименование страхователя   (ф.и.о., страхового агента)
_________________________________   _____________________________
(должность, ф.и.о., подпись)       (подпись страхового агента)
число, месяц, год                число, месяц, год
печать                            печать
Приложение N 8
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
ИНСТРУКЦИЯ
по ведению страхового медицинского полиса
1. Страховой медицинский полис - документ, удостоверяющий заключение договора по обязательному (добровольному) медицинскому страхованию граждан.
2. Страховой медицинский полис, именуемый в дальнейшем "полис", выдается каждому застрахованному гражданину учреждением медицинского страхования, с которым он (или предприятие, где он работает) заключил договор медицинского страхования.

3. Полисте фамилиясы, аты, әкесiнiң аты, жынысы, жасы, жұмыс-орны, әлеуметтiк жағдайы, сақтандырушының тұрақты мекен-жайы, сондай-ақ медициналық сақтандыру туралы шарттың нөмiрi мен күшiнiң мерзiмi көрсетiледi.
4. Медициналық сақтандыру туралы шарттың мерзiмi аяқталған сәттен бастап полис күшi тоқтатылады.
Жұмыс iстейтiн азамат өз өтiнiшi бойынша жұмыстан шыққан жағдайда оның полисi жаңа жұмысқа орналасқанша, бiрақ жұмыстан шыққан күннен бастап бiр айға дейiн өз күшiнде болады. Мекеме әкiмшiлiгi мүдделi медициналық сақтандыру мекемесiне оның жұмыстан шыққандығы жөнiнде мәлiмдеуге мiндеттi.
5. Полистi жоғалтып алған жағдайда полис берген медициналық сақтандыру мекемесiне азаматтың жеке өтiнiшi бойынша оған көшiрмесi берiледi.
6. Сақтандырушы қайтыс болған жағдайда полис өзiн күшiн жоғалтады және полис берген медициналық сақтандыру мекемесiне ол қайтарылуға тиiс.
7. Жұмыс iстемейтiн азамат тұрақты мекен-жайын өзгерткен жағдайда мiндеттi медициналық сақтандырумен жасасқан шартқа байланысты жаңа мекен-жайынан басқа полистi алған соң бұрын алған полисiн қайтарады. Мұндай жағдайда мiндеттi медициналық сақтандырудың бұрын жасасқан шарты өз күшiн сақтайды.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 9 қосымша
Медициналық сақтандыру бойынша
емдеу-профилактикалық көмек (медициналық қызмет) көрсету
Ш А Р Т Ы
___________________    1993 жылғы "____" ___________________________
(елдi мекеннiң аты)
Медициналық сақтандыру мекемесi (бұдан былай - МСМ) негiзге
____________________________________________________________________
сүйене отырып_______________________________________________________
(құжаттың аты)
шарт жасаушының аты-жөнi_____________________________________________
бiр жағынан және емдеу-профилактикалық мекеме (бұдан былай - ЕПМ)
____________________________________________________________________
негiзде жұмыс жүргiзушiлер___________________________________________
(құжаттың аты)
шарт жасаушының аты-жөнi_____________________________________________
келесi жақтан________________________________________________________
төмендегi мәселелер бойынша келiсiм-шарт жасалады:
1. Шарттың мәнi
МСМ_____________________________________________________________
медициналық тексеруге, азаматтарды ЕПМ-да амбулаториялық және жатып
емделуге кеткен шығынның орнын толтыруды жүзеге асырады.
ЕПМ_____________________________________________________________
МСМ жолдамасы бойынша тексеру жүргiзудi, консультация берудi,
сондай-ақ азаматтардың жатып емделуiн жүзеге асырады.
2. Жұмыстың орындалу шарттары мен мiндеттерi
_____________________________________________________________________
ЕПМ_____________________________________________________________
Медициналық көмек сұраған азаматқа кеңес беретiн, тексеру жасайтын
уақытын, орнын диспетчерлер арқылы анықтайды.
МСМ____________________________________________________________
Сақтандырылған азаматтардың медициналық тексеруден өтуге, консультация
беруге, емделуге кеткен шығынның орнын уақытында толтыруға кепiлдiк
етедi.
ЕПМ_______________________________________МСМ-да сақтандырылған
азаматтардың жоғары бiлiктi мамандардан кеңес алуына, қаралудан өтуiне, сондай-ақ ауруханада жатып емделген жағдайда барлық тұрмыстық қажеттермен қамтамасыз етiлуiне кепiлдiк бередi.

3. В полисе указывается: фамилия, имя, отчество, пол, возвраст, место работы, социальное положение, адрес постоянного проживания застрахованного, а также номер и срок действия договора о медицинском страховании.
4. Действие полиса прекращается с момента срока окончания договора о медицинском страховании.
При увольнении работающего гражданина по собственному желанию полис действителен до нового трудоустройства, но не более одного месяца, считая со дня увольнения. Администрация предприятия обязана передать сведения об увольнении в заинтересованное учреждение медицинского страхования.
5. При утрате полиса по личному заявлению гражданина, поданному в учреждение медицинского страхования, выдавшее полис, ему выдается дубликат.
6. В случае смерти застрахованного полис теряет свою силу и подлежит возврату в учреждение медицинского страхования, выдавшее его.
7. При изменении постоянного места жительства неработающие граждане, в отношении которых заключен договор обязательного медицинского страхования, возвращают полученный полис с последующим получением другого полиса по новому месту жительства. В этом случае заключенный ранее договор обязательного медицинского страхования сохраняет свою силу.
Приложение N 9
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
ДОГОВОР
на предоставление лечебно-профилактической помощи
(медицинских услуг) по медицинскому страхованию
_________________________________       "___"________________199____г.
(наименование населенного пункта)
Учреждение медицинского страхования (в дальнейшем - УМС)
_____________________________________________________________________,
действующее на основании_____________________________________________,
(наименование документа)
в лице его___________________________________________________________,
с одной стороны, и лечебно-профлактическое учреждение (в дальнейшем -
ЛПУ)_________________________________________________________________,
работающее на основании______________________________________________,
(наименование документа)
в лице его___________________________________________________________,
с другой стороны, заключили настоящий договор о нижеследующем:
1. Предмет договора
УМС_____________________________________________________________
осуществляет возмещение затрат на медицинское обследование, амбулаторное
и стационарное лечение граждан в ЛПУ___________________________________,
ЛПУ_______________________________________________________________
осуществляет проведение обследования, консультации, а также
стационарное лечение граждан, направленных УМС_________________________.
2. Условия выполнения работ и обязанности
ЛПУ ______________________________________________________________
через диспетчеров определяет время, место обследования, консультации для
граждан, обратившихся за медицинской помощью.
УМС ______________________________________________________________
гарантирует своевременное возмещение затрат по проведению обследования,
консультации, лечения застрахованных граждан.
ЛПУ________________гарантирует проведение консультаций,
обследований высококвалифицированными специалистами, а в случае
госпитализации хорошие бытовые условия в стационаре для граждан,
застрахованных в УМС___________________________________________________.

3. Жұмыстың құны және есеп айырысу тәртiбi
ЕПМ шартын жасау кезiнде_______________________________________
Медициналық көмектiң кепiлдi мөлшерiнде көрсетiлген медициналық
қызмет ақысын көрсеткен прейскурантты шартқа бiрге тiркеуге тиiс.
ЕПМ________________________________________________МСМ-ға айына
бiр рет осы айда көрсетiлген медициналық қызметтiң толық тiзбесi
тiркелген шот тапсырады.
МСМ_______________________________________________шот түсiсiмен
5 күннiң iшiнде төлеуге тиiс. Кешiктiрiлген әрбiр күн үшiн шотта
көрсетiлген соманың_________________/-төленедi.
ЕПМ___________________________________________әрбiр көрсетiлген
қызметi үшiн толық бағаның____________________________________/-iн
алады. Бұл сома МСМ-ның тарифтiк ставкасымен төленедi.
4. Тараптардың жауапкершiлiгi және шартты бұзу жағдайы
____________________________________________________________________
Шарт тармақтарының бiреуi орындалмаған жағдайда тараптардың
бiрi кем дегенде 50 күн бұрын екiншi жаққа мәлiмдей отырып, шартты
тоқтата алады.
Осы шартқа енгiзiлген кез-келген өзгерiстер оған қоса берiлген
қосымшамен бiрдей , ол белгiленген тәртiп бойынша тараптардың өзара
келiсiмi бойынша жасалады.
5. Шарттың қолданылу мерзiмi
Осы шарт қол қойылған күннен бастап күшiне енедi және
199___жылғы "___"_______________дейiн заңды деп есептеледi.
Мерзiмдi уақыты бiткеннен кейiн тараптардың келiсiмi бойынша
шартты белгiленген тәртiп бойынша жаңа мерзiмге қайта жасауға құқығы
бар.
6. Тараптардың заңды мекен-жайы
МСМ_______________________                ЕПМ__________________
Мекен-жайы_________________               Мекен-жайы___________
Есеп айырысу шоты__________               Есеп айырысу шоты____
_____МСМ__________________               ЕПМ__________________
Директор__________________               Директор_______________
1993 жылғы "__"___________               1993 жылғы "___"_______
М.О                                          М.о
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 10 қосымша
Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры туралы
Е Р Е Ж Е
1. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры мемлекеттiк, бюджеттен тыс қаржылық-банкiлiк жүйе болып табылады. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмiмен құрылады және меншiк нысандарына қарамастан медициналық мекемелердiң (оларға теңестiрiлген адамдардың) мiндеттi медициналық сақтандырудың аумақтық бағдарламасы шеңберiнде халыққа көрсететiн медициналық қызметiн қаржыландыруға арналады.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры республикалық, облыстық деңгейде құрылады және өз қызметiнде "Қазақстан Республикасында халық денсаулығын сақтау туралы" Заңды және Қазақстан Республикасының басқа да заң актiлерiн, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
II. Мiндеттi медициналық сақтандыру
қорының мiндеттерi
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының негiзгi мiндеттерi:
_ мiндеттi медициналық сақтандырудың аумақтық бағдарламасы шеңберiнде халыққа медициналық қызмет көрсетуге байланысты шығындарды қаржыландыру;
- мiндеттi медициналық сақтандырудың мақсатты бағдарламаларын әзiрлеу мен жүзеге асыру жөнiндегi шараларды қаржыландыруға қатысу;
- мiндеттi медициналық сақтандыру бойынша медициналық қызмет
көрсету шарттарын теңестiру мақсатымен тиiстi аумақтарда мiндеттi
медициналық сақтандыру қорларын қаржыландыру;
- кадрлардың кәсiптiк даярлығы мен бiлiктiлiгiн арттыруды
қамтамасыз ету;
- сақтандыру қызметi бойынша нұсқаулық-әдiстемелiк материалдарды,
арнаулы бюллетеньдердi шығару;
- медициналық сақтандыру мәселесi бойынша халықаралық
ынтымақтастықты жүзеге асыру болып табылады.
III. Мiндеттi медициналық сақтандыру
қорының қаржысы
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының қаржысы мемлекеттiк медициналық сақтандыру жүйесiнiң қарамағында болады.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорларының (барлық деңгейдегi) банктерде есеп шоттары болады.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының қаржысы.
"Азаматтарды медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес меншiк нысанына қарамастан жұмыс берушiлердiң мiндеттi түрдегi аударымдары:
- жұмыс iстемейтiндердi, жұмысқа жарамсыздарды және бюджеттегi ұйымдардың қызметкерлерiн мiндеттi медициналық сақтандыруға арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттер қаржысының мiндеттi түрдегi аударымдары;
- мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiнде шарт жасасудан бұлтарғаны үшiн жұмыс берушiлерге салынатын айып санкциялары;
- республика кәсiпорындарының, қайырымдылық қоғамдары мен азаматтарының ерiктi жарналары мен тартулары есебiнен құралады.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорына мiндеттi әрi мақсатты аударымдарды, ерiктi жарналарды, айып пұлдар мен басқа түсiмдердi төлету мен есепке алу, оларды тиiстi есеп-шотқа тiркеу және пайдалану Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлеген тәртiп бойынша жүзеге асырылады.
Жергiлiктi бөлiмшелердiң билiгiне қалдырылатын мiндеттi медициналық сақтандыру қоры қаржысының мөлшерiн жыл сайын Қор басқармасы анықтайды және оны Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтедi.
Қор қаржысын жинақтау және оны пайдалану үшiн Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiсiнде, оның филиалдарында ағымдағы есеп-шот, сондай-ақ шетел валютасына түскен қаржы мен асыл заттарды қабылдайтын арнаулы есеп-шот ашылады.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының қаржысын жұмсаудың негiзгi бағыттары мiндеттi медициналық сақтандырудың республикалық және аумақтық бағдарламаларында, денсаулық сақтаудың инфрақұрылымының материалдық-техникалық базасының өзгеруiн ескере отырып анықталады.
Қор қаржысының уақтылы, толық түсуiн және дұрыс жұмсалуын мемлекеттiк медициналық сақтандыру жүйесi Қазақстан Республикасында заңдардың орындалуын қадағалайтын салық қызметi мен құрылымдарды қатыстыра отырып бақылайды.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының есеп берiлген жылда пайдаланылмаған қаржысы алып қоюға жатпайды және келесi қаржылық жылға ауысады.
IV. Мiндеттi медициналық сақтандыру
қорын басқару
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының басшылық органдары оның басқармасы, атқарушы дирекциясы және тексеру комиссиясы болып табылады.
Қор басқармасы, атқарушы дирекциясы және тексеру комиссиясы республикалық деңгейде құрылады.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының басқармасы өзiне жүктелген мiндеттердi республика Үкiметiмен Денсаулық сақтау министрлiгiмен, қызметi денсаулық сақтау проблемасына байланысты басқа министрлiктермен, ведомстволармен және қоғамдық ұйымдармен өзара iс-әрекет жасай отырып шешедi.
Қор басқармасының құрамына тұрақты негiзде республика Денсаулық сақтау министрлiгiнiң басшылары, Қазақстан Республикасы Экономика министрлiгiнiң, Қаржы министрлiгiнiң, Ұлттық банк өкiлдерi және Қордың атқарушы директоры кiредi.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры басқармасының төрағасын Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi тағайындайды.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының басқармасы:
- мiндеттi медициналық сақтандырудың республикалық және аумақтық бағдарламаларында көзделген шығынды уақытында және толық қаржыландыруға толық жауап бередi;
- қордың перспективалық және кезектегi мiндеттерiн анықтайды;
- қордың қаржылық және материалдық құрал-жабдығына иелiк етедi;
- мiндеттi сақтандыру қорына барлық меншiк түрiндегi кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер, кәсiпкерлер және ерiктi кәсiп иелерi жасайтын аударым мөлшерi жөнiнде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныс енгiзедi;
- қор бюджетi мен шығыс сметасын, сондай-ақ оларды пайдалану жөнiндегi есептi қарайды және бекiтедi;
- қор мекемелерiн құру және тарату туралы шешiм қабылдайды;
- атқарушы дирекция аппаратының құрылымын, штаттың шығыс сметасын, оның iшiнде еңбекақы қорын, сондай-ақ тексеру комиссиясын бекiтедi;
- қордың атқарушы директорын тағайындайды;
- қор қызметiне қатысты мәселелер жөнiндегi ережелер мен нұсқауларды өз құзырының шегiнде бекiтедi;
- қор құзырына қатысты мәселелер бойынша халықаралық ұйымдармен белгiленген тәртiппен ынтымақтасады: шетелдiк және халықаралық мемлекеттiк және қоғамдық ұйымдармен өзара қарым-қатынаста мiндеттi медициналық сақтандыру қорының атынан өкiлдiк етедi.
Қор басқармасы қажет болған жағдайда, бiрақ кемiнде жылына бiр рет шақырылады. Ол өз мүшелерiнiң кемiнде үштен екiсi қатысқан жағдайда шешiм қабылдауға құқылы. Басқарма шешiмдерi мәжiлiске қатысқан басқарма мүшелерi көпшiлiгiнiң ашық дауыс беруiмен қабылданады.
Қордың атқарушы-әкiмшi функцияларын жүзеге асыру және оның қызметiне жедеғабыл басшылық ету үшiн басқарма шешiмiмен тұрақты қызмет iстейтiн атқарушы дирекция құрылады.
Атқарушы дирекция туралы ереженi Қор басқармасы бекiтедi.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры тексеру комиссиясының құрамы мен ол туралы ереженi Қор басқармасы бекiтедi. Комиссия құрамына қызметi халық денсаулығын сақтауға байланысты қоғамдық ұйымдардың өкiлдерi енгiзiлуi мүмкiн. Тексеру комиссиясының төрағасын Қор басқармасы тағайындайды.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының тексеру комиссиясы:
-Қор басқармасының және оның жергiлiктi органдарының қаржылық және шаруашылық қызметiн бақылайды;
- Қордың материалдық бағасының жағдайы мен есебiне тексеру жүргiзедi;
- атқарушы дирекцияда iстiң өту мерзiмi мен дұрыстығын тексередi;
- Қорға қаржының дұрыс және уақтылы түсуiн тексередi, олардың жұмсалуына бақылау жасайды;
- Қор қызметiне байланысты мәселелер жөнiнде бақылаушы органдарға әдiстемелiк көмек көрсетедi;
- жүргiзiлген тексеру нәтижесiн қор басқармасына табыс етедi.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қоры басқармасының жанынан оның мүшелерi мен белсендiлерiнен, сондай-ақ еңбек шарты бойынша жұмысқа тартылғандардан Қор қызметiнiң негiзгi бағыттары бойынша комиссиялар мен басқа құралымдар құрылуы мүмкiн.
Қор басқармасының төрағасы және оның тапсыруы бойынша атқарушы директор басқарма шешiмiнiң негiзiнде және соның атынан барлық меншiк түрiндегi кәсiпорындардан, ұйымдардан, мекемелерден, кәсiпкерлерден және шетел азаматтары мен ұйымдарынан, түсетiн қаржыны тiркеу есеп-шотын ашады.
Бағалы метал мен тастан жасалған бұйымдарды басқа да құнды
нәрселердi, сондай-ақ валюталық жарналарды мiндеттi медициналық
сақтандыру қорына қабылдау тәртiбiн Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлiгiнiң, Ұлттық банк пен Әлем Банк Қазақстанның
қатысуымен Қаржы министрлiгi белгiлейдi.
Мiндеттi медициналық сақтандыру қорының атқарушы дирекциясы мен
тексеру комиссиясын ұстауға және оның қызметiне байланысты шығындар
Қор қаржысы есебiнен жүзеге асырылады.
V. Мiндеттi медициналық сақтандыру
қорының құқылық жағдайы
Мiндеттi сақтандыру қоры туралы ереженi Қазақстан Республикасының
Министрлер Кабинетi бекiтедi.
Мiндеттi медициналық сақтандыру Қорының басқармасы Алматы
қаласында орналасқан
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 11 қосымша
Әскери қызметте жүрген адамдарға, сондай-ақ
олардың отбасы мүшелерiне медициналық сақтандыру
жүйесiнде медициналық көмек көрсету туралы
Е Р Е Ж Е
Әскери қызметте жүрген адамдарға медициналық сақтандыру жүйесiнде медициналық көмек әскери медициналық-санитарлық қызмет күшiмен көрсетiледi.
Әскери қызметшiлерге барлық жедел, кезек күтпес және төтенше медициналық көмектi әскери медициналық-санитарлық қызмет күшiмен көрсету мүмкiн болмаған жағдайда, ондай көмек республикалық және жергiлiктi бюджет есебiнен азаматтық емдеу-профилактикалық мекемелерде көрсетiледi.
Әскери қызметшiлерге жасалатын медициналық көмектiң барлық түрiн әскери медициналық-санитарлық қызмет күшiмен көрсету мүмкiн болмаған жағдайда (мамандардың жетiспеуi, жер шалғайлығынан), ондай көмек республикалық және жергiлiктi бюджет есебiнен көрсетiледi.
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан Қарулы Күштер қызметшiлерiне медициналық көмек республикалық және жергiлiктi бюджет есебiнен азаматтық емдеу-профилактикалық мекемелерде көрсетiледi.
Әскери қызметшiлердiң отбасы мүшелерiне медициналық көмек жұмыс берушiлер есебiнен бұлай болмаған жағдайда республикалық және жергiлiктi бюджет есебiнен көрсетiледi.
Әскери қызметшiлерге және олардың отбасы мүшелерiне ақылы қызмет Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдары мен нормативтi актiлерiне сәйкес көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 12 қосымша
Түрмеде жазасын өтеп жүрген немесе қамауда отырған
адамдарға медициналық сақтандыру жүйесiнде
медициналық көмек көрсету туралы
Е Р Е Ж Е
Түрмеде жазасын өтеп жүрген адамдарға мiндеттi медициналық сақтандыру жүйесiнде медициналық көмек Қазақстан республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң медициналық-санитарлық қызмет күшiмен көрсетiледi.
Түрмеде жазасын өтеп жүрген адамдарға жедел, кезек күттiрмейтiн және төтенше медициналық көмектi Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң медициналық-санитарлық қызмет күшiмен көрсету мүмкiн болмаған жағдайда, ондай көмек республикалық және жергiлiктi қаржы есебiнен азаматтық емдеу-профилактикалық мекемелерiнде көрсетiледi.
Түрмеде жазасын өтеп жүрген адамдарға арнайы медициналық-санитарлық көмектiң барлық түрiн Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң медициналық-санитарлық қызмет күшiмен көрсету мүмкiн болмаған жағдайда (мамандардың жетiспеуiнен, жер шалғайлығынан) ондай көмек республикалық және жергiлiктi қаржы есебiнен көрсетiледi.
Қамауда отырған адамдарға медициналық сақтандыру жүйесiнде медициналық көмек "Қазақстан Республикасында халық денсаулығын сақтау туралы" және "Азаматтарды медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары негiзiнде көрсетiледi.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысына
N 13 қосымша
АЗАМАТТАРДЫ МЕДИЦИНАЛЫҚ САҚТАНДЫРУҒА
ЖАРНА ТӨЛЕУ ТӘРТIБI
Медициналық сақтандыру жарнасы
1. Мiндеттi медициналық сақтандыру жөнiндегi төлемдi Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан барлық жұмыс берушiлер мен жеке еңбек қызметiмен айналысатын азаматтар енгiзедi.

3. Стоимость работ и порядок расчета
При заключении договора ЛПУ _______________прикладывает к договору
прейскурант на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного
объема медицинской помощи.
ЛПУ_________________один раз в месяц выставляет счет в УМС_________,
к которому прикладывается полный перечень оказанных медицинских услуг
за данный месяц.
УМС_________________обязано оплачивать счета в течение 5 дней
с момента их поступления. За каждый просроченный день выплачивается
пени_______________% от суммы, указанной в счете.
ЛПУ___________получает_________% от полной стоимости каждой
оказанной медицинской услуги. Данная сумма оплачивается тарифной
ставкой  УМС.
4. Ответственность сторон и условия
расторжения договора
В случае невыполнения одного из пунктов договора одна из сторон
может прервать договор, поставив другую сторону в известность не
менее, чем за 50 дней.
Всякое изменение в настоящем договоре, равно как и в приложениях
к нему, производится в установленном порядке по взаимному соглашению
сторон.
5. Срок действия договора
Настоящий договор вступает в силу со дня подписания и действует
до "____"________________199__года.
По окончании договора стороны оставляют за собой право на
возобновление договора на новый срок в установленном порядке.
6. Юридические адреса сторон
УМС__________________________   ЛПУ_____________________________
Адрес________________________   Адрес___________________________
Расчетный счет_______________   Расчетный счет__________________
УМС__________________________   ЛПУ_____________________________
Директор_____________________   Директор________________________
"_____"______________199___г.   "____"_________________199___г.
М.П.                               М.П.
Приложение N 10
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
ПОЛОЖЕНИЕ
о Фонде обязательного медицинского
страхования
I. Общие положения
Фонд обязательного медицинского страхования является государственной, внебюджетной финансово-банковской системой, создается решением Кабинета Министров Республики Казахстан и предназначается для финансирования медицинских услуг, оказываемых населению медицинскими учреждениями (и приравненными к ним лицами), независимо от форм их собственности, в рамках территориальных программ обязательного медицинского страхования.
Фонд обязательного медицинского страхования образуется на республиканском, областном уровнях и в своей деятельности руководствуется Законом "Об охране здоровья народа в Республике Казахстан" и другими законодательными актами Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
II. Задачи Фонда обязательного медицинского
страхования
Основными задачами Фонда обязательного медицинского страхования являются:
- финансирование расходов, связанных с оказанием медицинской помощи населению в рамках территориальных программ обязательного медицинского страхования;
- участие в финансировании мероприятий по разработке и реализации целевых программ обязательного медицинского страхования;
- субсидирование фондов обязательного медицинского страхования соответствующих территорий с целью выравнивания условий оказания медицинских услуг по обязательному медицинскому страхованию;
- обеспечение профессиональной подготовки и повышение квалификации кадров;
- издание инструктивно-методических материалов, специальных бюллетеней по страховой службе;
- осуществление международного сотрудничества по проблемам медицинского страхования.
III. Средства Фонда обязательного медицинского
страхования
Средства Фонда обязательного медицинского страхования находятся в распоряжении государственной системы медицинского страхования.
Фонды обязательного медицинского страхования (всех уровней) имеют свои самостоятельные счета в банках.
Средства Фонда обязательного медицинского страхования образуются за счет:
- обязательных отчислений работодателей, независимо от форм собственности, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О медицинском страховании граждан";
- обязательных отчислений средств республиканского и местных бюджетов, предназначенных для обязательного медицинского страхования неработающих, нетрудоспособных и работников бюджетных организаций;
- штрафных санкций, наложенных на работодателей за уклонение от заключения договоров по обязательному медицинскому страхованию;
- добровольных взносов и дарений предприятий, благотворительных обществ и граждан республики.
Взимание и учет обязательных и целевых отчислений, добровольных взносов, штрафов и других поступлений в Фонд обязательного медицинского страхования, их зачисление на соответствующие счета и использование осуществляются в порядке, устанавливаемом Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Размер средств Фонда обязательного медицинского страхования, оставляемых в распоряжении его местных отделений, ежегодно определяется правлением Фонда и утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Для аккумулирования средств Фонда и их использования в Национальном банке Республики Казахстан, его филиалах открываются текущие счета, а также специальные счета для зачисления поступающих средств в иностранной валюте и драгоценностях.
Основные направления расходования средств Фонда обязательного медицинского страхования определяются в республиканской и территориальных программах обязательного медицинского страхования с учетом изменений материально-технической базы инфраструктуры здравоохранения.
Контроль за своевременным, полным поступлением и правильным расходованием средств Фонда осуществляется государственной системой медицинского страхования с привлечением налоговой службы и структур по надзору за исполнением законодательства в Республике Казахстан.
Средства Фонда обязательного медицинского страхования, не использованные в отчетном году, изъятию не подлежат и переходят на следующий финансовый год.
IV. Управление Фондом обязательного
медицинского страхования
Органами управления Фонда обязательного медицинского страхования являются его правление, исполнительная дирекция и ревизионная комиссия.
Правление, исполнительная дирекция и ревизионная комиссия Фонда создаются на республиканском уровне.
Правление Фонда обязательного медицинского страхования решает возложенные на него задачи во взаимодействии с Правительством республики, Министерством здравоохранения, другими министерствами, ведомствами и общественными организациями, деятельность которых связана с проблемами охраны здоровья.
В состав правления Фонда на постоянной основе входят руководители Министерства здравоохранения республики, представители Министерства экономики, Министерства финансов, Национального банка Республики Казахстан и исполнительный директор Фонда.
Председатель правления Фонда обязательного медицинского страхования назначается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Правление Фонда обязательного медицинского страхования:
- несет всю полноту ответственности за своевременное и полное финансирование расходов, предусмотренных в республиканской и территориальных программах обязательного медицинского страхования;
- определяет перспективные и очередные задачи Фонда;
- распоряжается финансовыми и материальными средствами Фонда;
- вносит в Кабинет Министров Республики Казахстан предложения по размерам отчислений предприятиями, организациями, учреждениями всех видов собственности, предпринимателями и лицами свободных профессий в Фонд обязательного медицинского страхования;
- рассматривает и утверждает бюджет и смету расходов Фонда, а также отчеты об их использовании;
- принимает решения о создании и ликвидации учреждений Фонда;
- утверждает структуру, штаты, смету расходов, включая фонд оплаты труда аппарата исполнительной дирекции, а также ревизионной комиссии;
- назначает исполнительного директора Фонда;
- в пределах своей компетенции утверждает положения и инструкции по вопросам, относящимся к деятельности Фонда;
- сотрудничает в установленном порядке с международными организациями по вопросам, относящимся к компетенции Фонда, и представляет Фонд обязательного медицинского страхования во взаимоотношениях с зарубежными и международными государственными и общественными организациями.
Правление Фонда созывается по мере необходимости, но не реже одного раза в год. Оно правомочно принимать решения при наличии не менее двух третей его членов. Решения правления принимаются открытым голосованием простым большинством голосов присутствующих членов правления.
Для осуществления исполнительно-распорядительных функций и оперативного руководства деятельностью Фонда решением правления создается постоянно действующая исполнительная дирекция.
Положение об исполнительной дирекции утверждается правлением Фонда.
Состав ревизионной комиссии Фонда обязательного медицинского страхования и положение о ней утверждаются правлением Фонда. В состав комиссии могут включаться представители общественных организаций, деятельность которых связана с охраной здоровья народа. Председатель ревизионной комиссии назначается правлением Фонда.
Ревизионная комиссия Фонда обязательного медицинского страхования:
- контролирует финансовую и хозяйственную деятельность правления Фонда и его местных органов;
- проводит ревизии состояния и учета материальных ценностей Фонда;
- проверяет сроки и правильность прохождения дел в исполнительной дирекции;
- проверяет правильность и своевременность поступлений средств в Фонд, осуществляет контроль за их расходованием;
- оказывает методическую помощь контролирующим органам по вопросам, связанным с деятельностью Фонда;
- представляет результаты проведенных проверок в правление Фонда.
При правлении Фонда обязательного медицинского страхования из числа его членов и актива, а также лиц, привлеченных по трудовым соглашениям, могут создаваться комиссии и другие формирования по основным направлениям деятельности Фонда.
Председатель правления Фонда и по его поручению исполнительный директор на основании решений правления и от его имени открывают счета для зачисления на них средств, поступающих от предприятий, организаций, учреждений всех видов собственности, предпринимателей и иностранных граждан и организаций.
Порядок приема в Фонд обязательного медицинского страхования изделий из драгоценных металлов и камней, других ценностей, а также взносов в валюте определяется Министерством финансов с участием Министерства здравоохранения Республики Казахстан, Национального банка и Алем Банка Казахстан.
Расходы, связанные с содержанием и деятельностью исполнительной дирекции и ревизионной комиссии Фонда обязательного медицинского страхования, осуществляются за счет средств Фонда.
V. Правовое положение Фонда обязательного
медицинского страхования
Положение о Фонде обязательного медицинского страхования утверждается Кабинетом Министров Республики Казахстан.
Правление Фонда обязательного медицинского страхования находится в г. Алматы.
Приложение N 11
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
ПОЛОЖЕНИЕ
об оказании медицинской помощи лицам, находящимся
на военной службе, а также членам их семей в системе
медицинского страхования
Медицинская помощь лицам, находящимся на военной службе, в системе медицинского страхования оказывается силами военной медико-санитарной службы.
Все случаи скорой, неотложной и экстренной медицинской помощи военнослужащим при невозможности ее оказания силами военной медико-санитарной службы оказываются в гражданских лечебно-профилактических учреждениях за счет республиканского и местных бюджетов.
Все виды специализированной медицинской помощи военнослужащим в случае невозможности ее оказания (отсутствие специалистов, большая удаленность) силами военной медико-санитарной службы оказываются за счет средств республиканского и местных бюджетов.
Служащим Вооруженных Сил, находящимся на территории Республики Казахстан, медицинская помощь оказывается в гражданских лечебно-профилактических учреждениях за счет средств республиканского и местных бюджетов.
Членам семей военнослужащих медицинская помощь оказывается за счет работодателя, в случае отсутствия такового - за счет республиканского и местных бюджетов.
Платные услуги военнослужащим и членам их семей оказываются в соответствии с действующими законодательными и нормативными актами Республики Казахстан.
Приложение N 12
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
ПОЛОЖЕНИЕ
об оказании медицинской помощи лицам, отбывающим
наказание в местах заключения или содержащимся
под стражей, в системе медицинского страхования
Медицинская помощь лицам, отбывающим наказание в местах заключения, в системе обязательного медицинского страхования оказывается силами медико-санитарной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
Все случаи скорой, неотложной и экстренной медицинской помощи лицам, отбывающим наказание в местах заключения, при невозможности ее оказания силами медико-санитарной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан оказывается в гражданских лечебно-профилактических учреждениях за счет средств республиканского и местных бюджетов.
Все виды специализированной медицинской помощи лицам, отбывающим наказание в местах заключения, в случае невозможности ее оказания (отсутствие специалистов, большая удаленность) силами медико-санитарной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан оказываются за счет средств республиканского и местных бюджетов.
Лицам, содержащимся под стражей, медицинская помощь в системе медицинского страхования оказывается на основании Законов Республики Казахстан "Об охране здоровья народа в Республике Казахстан" и "О медицинском страховании граждан".
Приложение N 13
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
ПОРЯДОК
уплаты взносов на медицинское
страхование граждан
ВЗНОСЫ НА МЕДИЦИНСКОЕ СТРАХОВАНИЕ
1. Платежи по обязательному медицинскому страхованию вносят все расположенные на территории Республики Казахстан работодатели и лица, занимающиеся индивидуальной трудовой деятельностью.

2. Медициналық сақтандыру төлемi еңбекке ақы төлеу қорынан процент есебiмен шығарылып келесi айдың 20-сынан кешiктiрмей, аумақтық медициналық сақтандыру қорына аударылады.
3. Фермерлiк қожалық мүшелерi және жеке еңбек қызметiмен айналысатын адамдар мiндеттi медициналық сақтандыру жарғысын тоқсан сайын келесi тоқсанның алғашқы айының 20-сынан қалдырмай төлеп отырады.
4. Сақтандыру төлемiн төлеу мерзiмiн өткiзiп алған әрбiр күнтiзбелiк күнi үшiн сақтанушыға 0,5 процент өсiм есептеледi.
Сақтандырушы сақтандыру төлемдерiмен өтем жасаудың дұрыстығын тексеруге құқылы. Сақтандыру өкiлiнiң сақтандыру төлемдерiмен өтем жасауды есептеуге байланысты сақтанушының барлық құжаттарымен танысуға құқы бар. Сақтандырушы алынған мәлiметтердiң құпиялығын қамтамасыз етуге мiндеттi.
6. Сақтандырушылар мен сақтандырғыштар арасында сақтандыру төлем төлеу немесе өтем жасау мәселелерi жөнiндегi дауларды атқарушы өкiмет органдары жанындағы медициналық сақтандыру комиссиясы шешедi. Егер дауласушының бiр жағы комиссия шешiмiмен келiспеген жағдайда, онда дау қолданылып жүрген заң тәртiбiмен шешiледi. Төлем фактiсi немесе сақтандыру төлемiнiң мөлшерi жөнiндегi дау оларды өндiрiп алуға бөгет бола алмайды.
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 23 қарашадағы
N 1174 қаулысымен
N 14 қосымша
Мiндеттi медициналық сақтандырудың
К А Р Т А С Ы
Компанияның аты         топтың коды          сақтандырылған азаматтың
жеке коды
1. Фамилиясы, аты-жөнi_______________________________________________
2. Туған жылы, айы, күнi_____________________________________________
3. Мекен-жайы: облыс, қала, аудан____________________________________
көшесi______________________үй N________________пәтерi____________
4. Дәрiгердiң фамилиясы, аты-жөнi (терапевт, балалар дәрiгерi, әйелдер
дәрiгерi)_________________________дәрiгердiң қолы_________________
5. Тiс дәрiгерiнiң фамилиясы, аты-жөнi_________дәрiгердiң қолы_______
6. Амбулаторлық мекеме немесе жеке тәжiрибеленушi дәрiгердiң
мекен-жайы
а)______________________________________________________________
(емхана)
б)______________________________________________________________
(тiс емдейтiн емхана)
Сақтандыру компаниясы төрағасының
фамилиясы, аты-жөнi
М.О.                                          ___________қолы
МСМ-нiң ЖОЛДАМАСЫ                               ТҮБIРТЕК
Сақтаушының фамилиясы, аты-жөнi         Маманның фамилиясы, аты-жөнi
_______________________________         _____________________________
_______________________________         Қорытынды диагноз____________
Туған күнi_____________________         _____________________________
Үй мекен-жайы__________________         _____________________________
_______________________________         Емдеу құны___________________
Сақтандырушы кәсiпорын__________        _____________________________
________________________________        _____________________________
Шартты диагнозы_________________             (сомасы жазумен)
Дәрiгердiң фамилиясы, аты-жөнi
Қайда жiберiлдi_________________        _____________________________
________________________________        Дәрiгердiң қолы______________
________________________________
Сақтандыру сомасы_______________
Берiлген күнi____________________        М.О.
Директор_________________________

2. Платежи на медицинское страхование исчисляются в процентах к фонду оплаты труда и перечисляются в территориальные фонды медицинского страхования не позднее 20 числа следующего месяца.
3. Члены фермерских хозяйств и лица, занимающиеся индивидуальной трудовой деятельностью, уплачивают ежеквартальный взнос обязательного медицинского страхования не позднее 20 числа первого месяца следующего квартала.
4. За каждый просроченный календарный день неуплаты страховых платежей страхователю начисляется 0,5 процента пени.
5. Страховщик имеет право проверять правильность выплат страховых платежей и возмещений. Представитель страховщика имеет право ознакомиться со всеми документами страхователя, связанными с исчислением страховых платежей и возмещений. Страховщик обязан обеспечить конфиденциальность полученных сведений.
6. Споры между страхователями и страховщиками по вопросам выплаты страховых платежей или возмещений разрешает комиссия по медицинскому страхованию при органах исполнительной власти. Если одна из сторон, участвующих в споре, не согласна с решением комиссии, то спор разрешается в порядке, предусмотренном действующим законодательством. Оспаривание факта выплаты или величины страхового платежа не приостанавливает их взыскание.
Приложение N 14
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 23 ноября 1993 г. N 1174
К А Р Т А
обязательного медицинского страхования
наименование         код группы           индивидуальный код
компании                            застрахованного гражданина
1. Ф.И.О.____________________________________________________________
2. Число, месяц, год рождения________________________________________
3. Адрес: область, город, район______________________________________
улица________________, дом N_____________________, кв.____________
4. Ф.И.О. врача (терапевт, педиатр, гинеколог)
__________________________________Подпись врача___________________
5. Ф.И.О. стоматолога________________Подпись врача___________________
6. Адрес амбулаторного учреждения или частнопрактикующего врача
а)________________________________________________________________
(поликлиники)
б)________________________________________________________________
(стоматологической поликлиники)
Ф.И.О. председателя страховой компании
М.П.                      _________________подпись
НАПРАВЛЕНИЯ УМС                    КВИТАНЦИЯ
Ф.И.О. застрахованного_____________  Ф.И.О. специалиста______________
___________________________________  ________________________________
Дата рождения______________________  Заключительный диагноз__________
Домашний адрес_____________________  ________________________________
___________________________________  ________________________________
Предприятие-страхователь___________  Стоимость лечения_______________
___________________________________  ________________________________
Условный диагноз___________________  ________________________________
___________________________________        (сумма прописью)
Куда направляется__________________  Ф.И.О. врача____________________
___________________________________  Подпись врача___________________
Сумма страховки____________________
Дата выдачи________________________        М.П.
Директор___________________________