Алматы қаласындағы экологиялық жағдайды жақсарту шаралары туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулысы 25 қараша 1993 ж. N 1184
Алматы қаласында экологиялық ахуалды сауықтыру үшiн белгiлi бiр жұмыс жүргiзiлiп келедi. Алайда атмосфералық ауаның сапалық жайы бұрынғысынша қанағаттанарғысыз күйде қалып отыр.
Автомобиль көлiгiнiң едәуiр өсуi әуе бассейнiне керi әсерiн тигiзуде. Тек 1992 жылы ғана жекеменшiк автомобильдер саны 34 мыңға көбейдi.
Автокөлiк кәсiпорындарын қаланың сыртына көшiру жөнiндегi тапсырма орындалған жоқ. Тұрмыстық қатты қалдықтарды қайта өңдеу бүгiнгi күн талабына сай жолға қойылмаған. Өндiрiстiк қалдықтарды кәдеге жарату мен залалсыздандыру полигонын салу мәселесi де шешiлмей келедi, бұлардың қала аумағында уақыт өткен сайын жинақталып, үйiлiп жатуы қаланың санитарлық-экологиялық жағдайына салқынын тигiзуде.
Министрлiктер, ведомстволар, кәсiпорындар мен ұйымдар атмосфераға залалды заттардың шығарылуын қысқарту, өнеркәсiп пен тұрмыс қалдықтарын кәдеге жарату, су пайдалануды реттеу жөнiнде пәрмендi шаралар қолданбай отыр.
Алматы қаласының экологиялық жағдайын сауықтыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Алматы қаласының әкiмi:
мүдделi министрлiктермен, ведомстволармен және басқа да ұйымдармен бiрлесiп, 1993-1994 жылдары Алматы қаласын экологиялық сауықтырудың кешендi бағдарламасын әзiрлеудi аяқтасын;
1994 жылғы 1 шiлдеге дейiн экологиялық талаптарды ескере отырып, Алматы қаласында құрылыс жүргiзу ережесiн әзiрлесiн;
1994-1996 жылдардың iшiнде тұрғын алаптар, су сақтау жүйектерi санитарлық-экологиялық және қала құрылысы талаптарына сәйкес келтiрiлсiн.
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгiмен бiрлесiп, 1994 жылдың 1 қаңтарынан бастап қаланың коммуналдық қажетiне қызмет етпейтiн жаңа өнеркәсiп объектiлерi мен кәсiпорындары салынуына тиым салсын. Қаланың тiршiлiгiмен сабақтас өнеркәсiп орындарын дамытуды "Қайрат" және "Шамалған" өнеркәсiп аймақтарында жүзеге асырсын, жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындарда реконструкциялау мен техникалық қайта жарақтауды ластау лимитiн 10 процентке қысқарту арқылы өндiрiс алаңдарын ұлғайтпай жүзеге асыруды көздесiн;
коммуналдық объектiлер құрылысына, саяжай, гараждар мен автотұрақтары құрылысына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оңды қорытындысынсыз жер бөлу жүргiзiлмесiн.
2. Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгi 1994 жылдың 1 шiлдесiне дейiн Алматы қаласындағы табиғи ортаның сапасын жақсарту үшiн өнеркәсiп пен тұрмыс қалдықтарын, шағын және жалпықалалық тазарту ошақтарынан шыққан ластағыш заттар тастандыларын, тұрақты және жылжымалы көздерден бөлiнетiн залалды қоспалар шығарындыларын орналастыруға қатысты ағымдағы нормативтердi қайта қарап, жаңа нормативтер әзiрлеп енгiзсiн.

О мерах по улучшению экологической обстановки в г. Алматы
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 ноября 1993 года N 1184
В городе Алматы проводится определенная работа по оздоровлению его экологической обстановки. Вместе с тем качественное состояние атмосферного воздуха по-прежнему остается неудовлетворительным.
Отрицательное воздействие на воздушный бассейн оказывает значительный рост автомобильного транспорта. Только за 1992 год количество индивидуальных автомобилей увеличилось на 34 тыс. единиц.
Не выполнено задание по переводу автотранспортных предприятий за пределы города. Не налажена на современном уровне переработка твердых бытовых отходов. Не решается вопрос строительства полигона по утилизации и обезвреживанию промышленных отходов, происходит их дальнейшее накопление и складирование на территории города, что отрицательно влияет на его санитарно-экологическое состояние.
Министерствами, ведомствами, предприятиями и организациями не приняты исчерпывающие меры по сокращению выбросов вредных веществ в атмосферу, утилизации промышленных и бытовых отходов, упорядочению водопотребления.
В целях оздоровления экологической обстановки города Алматы Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Главе Алматинской городской администрации:
совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами и другими организациями в 1993-1994 годах завершить разработку комплексной программы экологического оздоровления города Алматы;
до 1 июля 1994 г. разработать правила застройки города Алматы с учетом экологических требований;
в течение 1994-1996 годов привести в соответствие с санитарно-экологическими и градостроительными требованиями жилые массивы, водоохранные полосы;
совместно с Министерством строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан с 1 января 1994 г. запретить строительство новых промышленных объектов и предприятий, не направленных на коммунальные потребности города. Развитие промышленных предприятий, сопряженных с жизнедеятельностью города, осуществлять в промышленных зонах "Кайрат" и "Чемолган", реконструкцию и техническое перевооружение действующих предприятий предусматривать при условии 10-процентного сокращения лимитов выбросов и без увеличения производственных площадей;
отвод земель под строительство коммунальных объектов, дачное строительство, гаражи и автостоянки не осуществлять без положительного заключения государственной экологической экспертизы.
2. Министерству экологии и биоресурсов Республики Казахстан для улучшения качества природной среды города Алматы до 1 июля 1994 г. пересмотреть действующие, разработать и внедрить новые нормативы на размещение промышленных и бытовых отходов, сбросы загрязняющих веществ от локальных и общегородских очистных сооружений, выбросы вредных примесей от стационарных и передвижных источников.

3. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектiлерiн пайдалану мен дамыту жөнiндегi "Қазтұрғынкомшар" мемлекеттiк республикалық концернi:
Алматы қаласының әкiмiмен бiрлесiп 1995 жылдың 1 шiлдесiне дейiн өз бетiнше пайда болған үйiндiлердiң жойылуын, тұрғын үй құрылысы жүрiп жатқан аудандардан қоқыс тиеу стансаларын әкетiп, босаған аумақтарды жаңғыртуды, тұрмыстық қатты қалдықтарды үздiксiз жинау, тасымалдау, оларды кәдеге жарату және жаңа полигонда көмiп отыру жұмыстарының ұдайы жүргiзiлуiн қамтамасыз етсiн;
1994 жылдың 1 тоқсанында бұрынғы бар және жаңадан қолға алынған аумақтарда суармалы жасыл көшет алаптарын жаңарту мен жасау бағдарламасын бекiтiп, оны жүзеге асыруға кiрiссiн;
өнеркәсiп орындары мен коммуналдық шаруашылықтарда суық және ыстық су тұтынудың есебiн жүргiзетiн аспаптар енгiзу мәселесiн қарасын.
4. Алматы облысының және Алматы қаласының әкiмдерi:
1994 жылдың бiрiншi жартысында қала мен облыс кәсiпорындарының өнеркәсiптiк улы тастандыларын кәдеге жаратуға, залалсыздандыруға және көмуге арналған полигон салуға (кәсiпорындар мен ұйымдардың үлестiк қаржыларын есепке ала отырып) жер бөлу мәселесiн шешсiн;
Алматы қаласының тау бөктерлерiндегi бөлiгiнде және iргедегi тау шатқалдарында санитарлық-экологиялық аймақтар жасап, онда автокөлiктiң еркiн жүрiп-тұруын шектеу көзделсiн.
5. Алматы қаласының әкiмi "Желдiрме" мемлекеттiк холдинг компаниясымен, Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгiмен, Экономика министрлiгiмен бiрлесе отырып, 1994 жылдың екiншi тоқсанынан бастап, көлiктiң барлық түрлерiн дамытудың кешендi схемасының 1-кезеңiн жүзеге асыруға кiрiссiн, мұнда электр көлiгiн басымдықпен дамыту, "Медеу" шатқалына троллейбус маршрутын тарту көзделсiн. <*>
Ескерту. 5-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚР Үкiметiнiң
1996.06.28. N 836 қаулысымен. P960836_
6. Қазақстан Республикасының Көлiк министрлiгi, Iшкi iстер министрлiгi, "Желдiрме" мемлекеттiк холдинг компаниясы қалалық автокөлiктi шығаратын газын тазартуға арналған құралмен жабдықтау, экологиялық талаптарға сай келмейтiн автомотокөлiктер әкелудi шектеу, сондай-ақ шығатын газды тазартатын жаңа технологиялар ендiру жөнiнде шаралар қолдансын.
7. "Айналадағы табиғи ортаны қорғау туралы" Қазақ ССР Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiне, коммерциялық және басқа банкiлерге мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оңды қорытындысы болмаған жағдайда меншiктiң барлық түрiндегi объектiлер салу мен реконструкция жасауға қаржы бөлуге тиым салу ұсынылсын.

3. Государственному республиканскому концерну по развитию и эксплуатации объектов жилищно-коммунального хозяйства "Казжилкомхоз":
совместно с главой Алматинской городской администрации обеспечить до 1 июля 1995 г. ликвидацию стихийных свалок, вынос из района жилой застройки мусороперегрузочной станции, рекультивацию высвободившихся территорий, систематический сбор, транспортировку, утилизацию и захоронение твердых бытовых отходов на новом полигоне и его устойчивое функционирование;
утвердить в I квартале 1994 г. и приступить к реализации программы реконструкции и создания массивов зеленых насаждений с регулярным орошением на существующих и вновь создаваемых территориях;
рассмотреть вопрос о внедрении приборов учета потребления холодной и горячей воды на промышленных предприятиях и в коммунальном хозяйстве.
4. Главам Алматинской областной и Алматинской городской администраций:
в первом полугодии 1994 г. решить вопрос о выделении земельного отвода для строительства (с учетом долевых средств предприятий и организаций) полигона по утилизации, обезвреживанию и захоронению токсичных промышленных отходов предприятий города и области;
предусмотреть создание в предгорной части города Алматы и прилегающих горных ущельях санитарно-экологических зон с ограничением свободного передвижения автотранспорта.
5. Главе Алматинской городской администрации совместно с Государственной холдинговой компанией "Желдiрме", Министерством энергетики и топливных ресурсов, Министерством экономики Республики Казахстан со II квартала 1994 г. приступить к реализации 1 этапа Комплексной схемы развития всех видов транспорта, предусмотрев приоритетное развитие электротранспорта, создание троллейбусного маршрута в урочище "Медеу". <*>
Сноска. В пункте 5 исключены слова - постановлением Правительства РК от 28 июня 1996 г. N 836.
6. Министерству транспорта, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, Государственной холдинговой компании "Желдiрме" принять меры по оснащению городского автотранспорта устройством для очистки выхлопных газов, ограничению ввоза автомототранспорта, не отвечающего экологическим требованиям, а также внедрению новых технологий по очистке выхлопных газов.
7. В соответствии с Законом Казахской ССР Z913500_ "Об охране окружающей природной среды" рекомендовать Национальному банку Республики Казахстан, коммерческим и другим банкам запретить финансирование строительства и реконструкции объектов всех видов собственности без положительного заключения государственной экологической экспертизы.

8. Қазақстан Республикасының Энергетика және отын ресурстары министрлiгi:
1994 жылдың II тоқсанынан бастап Алматы облысының мұнай өнiмдерiн сақтау орындарын кезең-кезеңмен қала сыртына шығаруды қолға алып, босаған алаңдардың қалпына келтiрiлуiн қамтамасыз етсiн;
Алматы N 1 жылу электр орталығы және қаладағы басқа да энергетика көздерi Бұқара газды ауданы - Ташкент - Алматы газ құбырының екiншi желiсi iске қосылғаннан кейiн және газ құбырының жұмыс iстеп тұрған бiрiншi желiсi жаңартылғаннан кейiн табиғи газды пайдалануға көшiрiлсiн.
9. Алматы қаласының әкiмi жарты жылдықтың қорытындылары бойынша Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне осы қаулының орындалу барысы туралы ақпар берiп отырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

8. Министерству энергетики и топливных ресурсов Республики Казахстан:
обеспечить начиная со II квартала 1994 г. поэтапный вывод хранилищ нефтепродуктов Алматинской области за пределы городской черты, освободившиеся земельные площади рекультивировать;
предусмотреть перевод Алматинской ТЭЦ-1 и других энергетических источников города на использование природного газа после ввода второй нитки газопровода Бухарский газоносный район - Ташкент - Алматы и реконструкции существующей первой нитки газопровода.
9. Главе Алматинской городской администрации по итогам полугодия представлять в Кабинет Министров Республики Казахстан информацию о ходе выполнения данного постановления.
Премьер-министр
Республики Казахстан