Шет елде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1993 жылғы 13 желтоқсан N 1245. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997.03.03. N 3375 жарлығымен. ~U973375
"Шет елде кадрлар даярлау үшiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Болашақ" халықаралық стипендияларын белгiлеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 5 қарашадағы N 1394 Қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi
қаулы етедi:
1. Шет елде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссия
туралы ереже қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi Шет елде кадрлар
даярлау жөнiндегi республикалық комиссияның қызметiн
ұйымдық-техникалық қамтамасыз етудi жүзеге асырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 13 желтоқсандағы
N 1245 қаулысына
Қосымша
Шет елде кадрлар даярлау жөнiндегi
республикалық комиссия туралы
Ереже
1. Осы Ереже шет елде кадрлар даярлау жөнiндегi республикалық комиссияның (бұдан былай - республикалық комиссия) мақсатын, мiндетiн, атқаратын негiзгi қызметiн, құқықтары мен мiндеттiлiгiн белгiлейдi.
2. Республикалық комиссия өз қызметiнде Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулылары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулыларын, Премьер-министрдiң өкiмдерiн және осы Ереженi басшылыққа алады.
Республикалық комиссияның шешiмдерi оның құзыры шегiнде министрлiктер, ведомстволар, мемлекеттiк емес бiлiм мекемелерi және басқа бiрлестiктер үшiн мiндеттi.
3. Республикалық комиссияның негiзгi мiндетi даярлығы неғұрлым жоғары жастарды iрiктеп шет елдердiң алдыңғы қатарлы оқу орындарына оқуға жiберу болып табылады.
Осы мақсатта Республикалық комиссия өз жұмысын:
шет елде кадрлар даярлау стратегиясын белгiлеу;
Қазақстан студенттерiн оқуға қабылдау жөнiнде шет елдердiң бiлiм министрлiктерiмен және оқу орындарымен келiссөздер жүргiзу;
ерекше бейiмдiлiк танытқан республика азаматтарына бiлiгi биiк арнаулы бiлiм алуына жәрдемдесу;
оқуға жiберуге ұсынылып отырған талапкерлерге халықаралық стипендия тағайындау үшiн Қазақстан Республикасының Президентiне ұсыныс енгiзу;
негiзгi қызметiне қажеттi заңға қайшы келмейтiн басқа да мiндеттердi атқару бағыттары бойынша жүзеге асырады.
4. Республикалық комиссияның:
мамандарды шет елдерде оқытуға байланысты жекелеген мәселелердi зерделеу үшiн жұмыс топтарын құруға;
шет елдерде кадрлар даярлауды жүзеге асыратын министрлiктер, ведомстволар, мемлекеттiк емес бiлiм мекемелерi мен басқа да бiрлестiктер жұмысын тиiмдiлiгiн тексеруге және қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Президентiне және Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсыныстар енгiзуге;

О Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 декабря 1993 года N 1245. Отменено Указом Президента РК от 3 марта 1997 г. N 3375 ~U973375. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17 апреля 1997 г. N 574 ~P970574.
В соответствии с постановлением Президента Республики Казахстан от 5 ноября 1993 г. N 1394 K931394_ "Об учреждении международных стипендий Президента Республики Казахстан "Болашак" для подготовки кадров за рубежом" Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом согласно приложению.
2. Министерству образования Республики Казахстан осуществлять организационно-техническое обеспечение деятельности Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров Республики Казахстан от 13 декабря 1993 года N 1245
ПОЛОЖЕНИЕ
о Республиканской комиссии по подготовке
кадров за рубежом
1. Настоящее Положение определяет цели, задачи, основные функции, права и обязанности Республиканской комиссии по подготовке кадров за рубежом (в дальнейшем - Республиканская комиссия).
2. Республиканская комиссия в своей деятельности руководствуется законами Республики Казахстан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, постановлениями Кабинета Министров Республики Казахстан, распоряжениями Премьер-министра и настоящим Положением.
Решения Республиканской комиссии в пределах ее компетенции обязательны для министерств, ведомств, негосударственных учреждений образования и других объединений.
3. Основной задачей Республиканской комиссии является отбор и направление наиболее подготовленной молодежи на обучение в ведущие учебные заведения зарубежных стран.
В этих целях Республиканская комиссия осуществляет свою работу по следующим направлениям:
определение стратегии подготовки специалистов за рубежом;
проведение переговоров с министерствами образования и учебными заведениями зарубежных стран о приеме на обучение казахстанских студентов;
содействие в получении элитарного специального образования гражданам республики, проявившим особые способности;
внесение Президенту Республики Казахстан для назначения международных стипендий кандидатур, рекомендованных для направления на учебу;
осуществление иных функций, необходимых для основной деятельности, не противоречащих законодательству.
4. Республиканская комиссия имеет право:
создавать рабочие комиссии для изучения отдельных вопросов, связанных с обучением специалистов за рубежом;
проверять эффективность работы министерств, ведомств, негосударственных учреждений образования и других объединений, осуществляющих подготовку кадров за рубежом, и при необходимости вносить предложения Президенту Республики Казахстан и Кабинету Министров Республики Казахстан;

өз мәжiлiстерiнде атқарушы өкiмет пен барлық деңгейдегi басқару органдары басшыларының "Шет елде кадрлар даярлау үшiн Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Болашақ" халықаралық стипендияларын белгiлеу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 5 қарашадағы N 1394 қаулысын жүзеге асыруға байланысты атқарып жатқан жұмысы туралы ақпары мен есептерiн тыңдауға құқығы бар.
5. Республикалық комиссия Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгiмен бiрлесе отырып мынадай қызметтер атқарады;
республиканың мүдделi министрлiктерi мен ведомстволарын қатыстыра отырып, Қазақстан Республикасының Бiлiм министрлiгi мен шет елдер арасында бiлiм беру мәселесi жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi, шарттар, келiсiмдер түзедi, ынтымақтастық жөнiнде нақты шараларды жүзеге асырады;
бiлiм беру мәселелерi бойынша белгiленген тәртiпке сай халықаралық мәжiлiстер, съездер, симпозиумдар ұйымдастырады;
шет ел жоғары оқу орындарына түсу үшiн өткiзiлетiн конкурстардың шарттары мен мерзiмдерi жайлы жастарды жан-жақты хабардар етедi;
дарынды да қабiлеттi жастарды анықтау үшiн арнаулы пәндер бойынша конкурстар мен олимпиадалар ұйымдастырып, өткiзедi;
халықаралық талаптарға сәйкес қажеттi құжаттар дайындайды;
белгiленген тәртiпке сәйкес шет ел оқу орындарына оқуға жiберiлетiн студенттермен контракт жасасады;
шет ел бiлiм министрлiктерiмен бiрлесе отырып, шарт пен келiсiм негiзiнде шет елде оқитын оқушылар, студенттер, дәрiстенушiлер мен басқа да қызметкерлердiң тұрғын үй-тұрмыстық, тамақтану, медициналық қызмет көрсету жағдайларын жақсарту жөнiндегi шараларды жүзеге асырады.
6. Республикалық комиссияның мәжiлiстерi оның жұмыс жоспарына сәйкес өткiзiледi. Жоспардан тыс мәжiлiстер қажеттiлiгiне қарай комиссия төрағасының ұйғарымы бойынша шақырылады.
7. Республикалық комиссияның төрағасы комиссия жұмысын Қазақстан Республикасының заңдары мен осы Ережеге сәйкес ұйымдастырылуын қамтамасыз етедi, Республикалық комиссия төрағасы орынбасарларының өкiлеттiлiгiн белгiлейдi.
Республикалық комиссия хатшысы комиссияның iс жүргiзуiне жауап бередi, оның мүшелерiнiң қызметiн үйлестiредi.
8. Республикалық комиссияның шешiмдерi оның мәжiлiске қатысып отырған мүшелерiнiң жәй көпшiлiк дауысымен қабылданады.

заслушивать на своих заседаниях информации и отчеты руководителей органов исполнительной власти и государственного управления всех уровней о проводимой ими работе по реализации постановления Президента Республики Казахстан от 5 ноября 1993 г. N 1394 "Об учреждении международных стипендий Президента Республики Казахстан "Болашак" для подготовки кадров за рубежом".
5. Республиканская комиссия совместно с Министерством образования Республики Казахстан осуществляет следующие функции:
разработку с участием заинтересованных министерств и ведомств республики предложений, составление договоров, соглашений и реализацию мероприятий по сотрудничеству Министерства образования Республики Казахстан с зарубежными странами по вопросам обучения;
организацию в установленном порядке международных совещаний, съездов, симпозиумов по вопросам образования;
широкое информирование молодежи о сроках и условиях проведения конкурсов для поступления в зарубежные вузы;
организацию и проведение конкурсов, олимпиад по специальным дисциплинам для выявления талантливой и одаренной молодежи;
подготовку необходимых документов в соответствии с международными требованиями;
заключение контрактов со студентами, направляемыми на обучение в зарубежные учебные заведения в соответствии с установленным порядком;
осуществление совместно с зарубежными министерствами образования мер по улучшению жилищно-бытовых условий, питания, медицинского обслуживания учащихся, студентов, преподавателей, стажеров и других работников, обучающихся по договорам и соглашениям в зарубежных странах.
6. Заседания Республиканской комиссии проводятся в соответствии с планом ее работы. Внеплановые заседания проводятся по мере необходимости по решению председателя Комиссии.
7. Председатель Республиканской комиссии организует работу Комиссии и обеспечивает ее деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением, определяет полномочия заместителей председателя Республиканской комиссии.
Секретарь Республиканской комиссии отвечает за ведение делопроизводства Комиссии, координацию деятельности ее членов.
8. Решения Республиканской комиссии принимаются простым большинством от числа присутствующих на заседании ее членов.