ҚАЗАҚ ТАМАҚ ӨНЕРКӘСIБI ҒЫЛЫМИ-ЗЕРТТЕУ ИНСТИТУТЫН ҚҰРУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 20 желтоқсан 1993 ж. N 1272
Агроөнеркәсiп кешенiнiң тамақ өнеркәсiбi салаларын ғылыми қамтамасыз етудi жақсарту, ғылыми әлеуеттi барынша толық пайдалану мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясы мен "Тағам" мемлекеттiк акционерлiк компаниясының Қазақ тамақ өнеркәсiбi ғылыми-зерттеу жобалау-технологиялық институты ғылыми-зерттеу жұмыстары бөлiмiнiң негiзiнде Қазақ тамақ өнеркәсiбi ғылыми-зерттеу институтын құру және оны Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясының қарамағына беру жөнiнде Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен, Ғылым және жаңа технология министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен, Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетiмен келiсiлген ұсынысы қабылдансын.
Аталған институтты құру Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясының ғылыми-зерттеу жұмыстарына бөлген қаржы және материалдық ресурстарының, бюджеттiк қаржылары мен басқа да лимиттерi мен нормативтерi шегiнде жүргiзiлетiн болсын.
2. Қазақ тамақ өнеркәсiбi ғылыми-зерттеу институтына тамақ өнеркәсiбiнiң наубайхана, кондитерлiк, қант, май, жемiс-консервi, шарап жасау, сыра-алкогольсыз сусын, спирт, ликер-арақ, ашытқы, шай және темекi өндiрiсi салаларын ғылыми қамтамасыз етудi мына бағыттарда жүргiзу:
биотехнологияның, микробиологияның, мембранды технологияның, толқынды пысықтаудың, экструзияның және басқа өнiмнiң сапасын жақсартып, оның сақтау мерзiмiн ұзартатын әдiстерi негiзiнде жаңа технологиялық процестердi әзiрлеу;
шикiзаттың жергiлiктi және дәстүрлi емес түрлерiн пайдалана отырып өнiмнiң жаңа түрлерiн әзiрлеу;
шикiзат және отын-энергетикалық ресурстарын үнемдеуге мүмкiндiк беретiн қалдықсыз технологиялар жасау;
тамақ өнеркәсiбi салаларына арналған жабдықтар жасау және оларды жетiлдiру;
тамақ тауарларының маркетингi;
тамақ өнеркәсiбi салаларын дамыту және олардың жұмысын
экономикалық реттеудiң механизмiн (басқару, қаржыландыру, баға
және салық саясатын) жасау жүктелсiн.
3. Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясына 2 айлық мерзiм
iшiнде Қазақ тамақ өнеркәсiбi ғылыми-зерттеу институтының құрылымын
бекiту ұсынылсын.
4. Алматы қаласының әкiмi, "Тағам" мемлекеттiк акционерлiк
компаниясы және Қазақ ауыл шаруашылық ғылым академиясы Мемлекеттiк
мүлiк жөнiндегi қалалық комитетпен бiрлесiп, институтты, оның
дамуын ескере отырып, бiр ай iшiнде орналастыру мәселесiн шешетiн
болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

Об оpганизации Казахского научно-исследовательского института пищевой пpомышленности
Постановление Кабинета Министpов Республики Казахстан от 20 декабpя 1993 г. N 1272
В целях улучшения научного обеспечения отраслей пищевой промышленности агропромышленного комплекса и более полного использования научного потенциала Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Казахской академии сельскохозяйственных наук и Государственной акционерной компании "Тагам", согласованное с Министерством экономики, Министерством науки и новых технологий, Министерством финансов, Министерством сельского хозяйства, Государственным комитетом Республики Казахстан по государственному имуществу, об организации на базе отдела научно-исследовательских работ Казахского научно-исследовательского проектно-технологического института пищевой промышленности Казахского научно-исследовательского института пищевой промышленности и передаче его в ведение Казахской академии сельскохозяйственных наук.
Организацию указанного Института произвести в пределах финансовых и материальных ресурсов, бюджетных ассигнований, других лимитов и нормативов, выделяемых Казахской академии сельскохозяйственных наук на научно-исследовательские работы.
2. Возложить на Казахский научно-исследовательский институт пищевой промышленности научное обеспечение хлебопекарной, кондитерской, сахарной, масло-жировой, плодоконсервной, винодельческой, пивобезалкогольной, спиртовой, ликеро-водочной, дрожжевой, чайной и табачной отраслей пищевой промышленности по следующим направлениям:
разработка новых технологических процессов на основе достижений биотехнологии, микробиологии, мембранной технологии, микроволновой обработки, экструзии и других методов, улучшающих качество продукции и продляющих срок ее хранения;
разработка новых видов продукции с использованием местных и нетрадиционных видов сырья;
создание безотходных технологий, позволяющих экономить сырье и топливно-энергетические ресурсы;
создание и совершенствование оборудования для отраслей пищевой промышленности;
маркетинг пищевых товаров;
разработка механизма экономического регулирования развития, функционирования отраслей пищевой промышленности (управление, финансирование, ценовая и налоговая политика).
3. Рекомендовать Казахской академии сельскохозяйственных наук в 2-месячный срок утвердить структуру Казахского научно-исследовательского института пищевой промышленности.
4. Главе Алматинской городской администрации, Государственной акционерной компании "Тагам" и Казахской академии сельскохозяйственных наук в месячный срок совместно с городским комитетом по государственному имуществу решить вопрос размещения Института с учетом его развития.
Премьер-министр
Республики Казахстан