ТАУАРДЫҢ БЕЛГIЛI БIР ТҮРЛЕРI НАРҚЫНЫҢ ШЕКАРАЛАРЫН АНЫҚТАУ ЖӘНЕ ШАРУАШЫЛЫҚ ЖҮРГIЗУШI СУБЪЕКТIНI МОНОПОЛИСТ ДЕП ТАНУ ТӘРТIБI ЖӨНIНДЕГI УАҚЫТША ЕРЕЖЕНI БЕКIТУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1993 жылғы 20 желтоқсан N 1275. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001.08.17. N 1076 қаулысымен. ~P011076
Мемлекеттiк монополияға қарсы саясатты күшейтуге қатысты Дағдарысқа қарсы шұғыл шаралар мен әлеуметтiк-экономикалық реформаларды тереңдету бағдарламасын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Тауардың белгiлi бiр түрлерi нарқының шекараларын анықтау және шаруашылық жүргiзушi субъектiнi монополист деп тану тәртiбi жөнiндегi қоса берiлiп отырған Уақытша ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
аталған Уақытша ережеге сәйкес Қазақстан Республикасындағы шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң мемлекеттiк тiзiмiнiң республикалық және аймақтық бөлiмдерiне 1994 жылдың 1 қаңтарына дейiн өзгерiстер мен толықтырулар енгiзсiн;
Қазақстан Республикасындағы шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң бекiтiлген Мемлекеттiк тiзiмi республикалық баспасөзде жариялансын.
3. Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлерiнiң Мемлекеттiк тiзiмiне енгiзiлгеннен кейiн шаруашылық жүргiзушi субъект тауардың белгiлi бiр түрлерiнiң тиiстi нарығында монополист болып саналсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 20 желтоқсандағы
N 1275 қаулысымен
Бекiтiлген
Тауардың белгiлi бiр түрлерi нарқының шекараларын
анықтау және шаруашылық жүргiзушi субъектiнi
монополист деп тану тәртiбi туралы
Уақытша ереже
I. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақ КСР-нiң "Бәсекелестiктi дамыту және монополистiк қызметтi шектеу туралы", "Тұтынушылар құқын қорғау туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы" 1993 жылғы 29 наурыздағы N 242 қаулысымен бекiтiлген Ережесiне сәйкес республикалық және жергiлiктi тауардың белгiлi бiр түрлерi нарқының шекараларын анықтаудың және шаруашылық жүргiзушi субъектiнi тиiстi нарықта монополист деп танудың тәртiбiн реттейдi .
Қаржы және қор нарықтарына, сақтандыру қызметiнiң нарқына
байланысты қатынастар ҚР басқа заң актiлерiмен реттеледi.
2. Ереже Қазақстан Республикасының аумағында тауарларды өндiру, өткiзу қызметiмен шұғылданатын, барлық меншiк нысандарындағы шаруашылық жүргiзушi субъектiлерге таратылады .
Бұл арада өндiрiстiк сипаттағы жұмыстар мен қызметтер
(құрылыс, жөндеу жұмыстары, даярлау, сауда, жабдықтау-өткiзу,
көлiктiк және т.б. қызметтер) қаралып отыр.

Об утверждении Временного положения о порядке определения границ рынка определенного вида товара и признании хозяйствующего субъекта монополистом
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 20 декабря 1993 года N 1275. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 17 августа 2001 г. N 1076 ~P011076.
В целях реализации Программы неотложных антикризисных мер и углубления социально-экономических реформ в части усиления государственной антимонопольной политики Кабинет Министров Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Временное положение о порядке определения границ рынка определенного вида товара и признании хозяйствующего субъекта монополистом.
2. Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике:
внести до 1 января 1994 г. в соответствии с настоящим Временным положением дополнения и изменения в республиканский и областные разделы Государственного реестра хозяйствующих субъектов-монополистов Республики Казахстан;
опубликовать утвержденный Государственный реестр хозяйствующих субъектов-монополистов Республики Казахстан в республиканской печати.
3. С внесением хозяйствующего субъекта в Государственный реестр хозяйствующих субъектов-монополистов Республики Казахстан считать его монополистом на соответствующем рынке определенного вида товара.
Премьер-министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 20 декабря 1993 года N 1275
Временное положение
о порядке определения границ рынка определенного вида
товара и признании хозяйствующего субъекта монополистом
I. Общие положения
1. Настоящее Положение регулирует в соответствии с законами Казахской ССР Z916000_ "О развитии конкуренции и ограничении монополистической деятельности", Z913400_ "О защите прав потребителей", Положением о Государственном комитете Республики Казахстан по антимонопольной политике, утвержденном постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 марта 1993 г. N 242 P930242_ "О Государственном комитете Республики Казахстан по антимонопольной политике", порядок определения границ республиканского и местного рынков определенного вида товара и признания хозяйствующего субъекта монополистом на соответствующем рынке .
Сноска. Отношения, связанные с финансовым и фондовым рынками,
рынком страховых услуг, регулируются другими
законодательными актами Республики Казахстан.
2. Положение распространяется на хозяйствующие субъекты всех форм собственности на территории Республики Казахстан, занимающиеся деятельностью по производству, реализации товаров (работ, услуг).
Сноска. Здесь рассматриваются работы и услуги производственного характера (строительные, ремонтные работы, заготовительные, торговые, снабженческо-сбытовые, транспортные услуги и др.).

3. Осы Ережеде қолданылатын негiзгi ұғымдар:
"тауардың белгiлi бiр түрiнiң нарығы" - тұтынушыларға алуға болады деп есептейтiн шектегi нақты тауардың немесе өзара алмастырылатын тауарлар топтарының айналыс аймағы;
"тауардың белгiлi бiр түрлерi нарығының шекаралары" - сатушы үшiн тауарды (жұмысты, қызметтi) сатудың немесе алмастырудың және тұтынушы үшiн тауарды (жұмыстарды, қызметтердi) алудың өзiне қолайлы шарттар мен бағалар бойынша мүмкiндiгi сақталатын аталған тауардың (өзара алмасатын тауарлар, жұмыстар, қызметтер) айналыс шегi.
Ұқсас, өзара алмастырылатын тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) әр түрiнiң өзiнiң айналымының географиялық ауданын белгiлейтiн жеке нарығы бар.
Нарық шекарасы бiр облыстың шегiнен шығып кететiн белгiлi бiр тауар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң жиынтығы республикалық нарықты құрайды.
Бiр облыстың, қаланың, ауданның, елдi мекеннiң басқа да жергiлiктi аумақтың шегiнде жатқан белгiлi бiр тауар (жұмыстар, қызметтер) түрлерiнiң жиынтығы жергiлiктi нарықты құрайды.
"ұқсас, өзара ауыстырылатын тауарлар (жұмыстар, қызметтер)" - бұл ұқсас сұраныс ерекшелiктерi бар (сапа стандарты, техникалық сипаттамасы бойынша) және ұқсас тұтынушылықты қанағаттандыруға арналған бiр тұтынушылар тобында сұранысы бар әрi тауардың (қызметтiң, жұмыстың) басқа тауар орнына қолданылған кездегi қосымша шығындары мен жарнамаға арналған шығындары ұқсас тауарлар;
"нарықтық үлес" - шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң аталған тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) және ұқсас, өзара ауыстырылатын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi), олардың әкелiнуiн және әкетiлуiн ескере отырып, республикалық және жергiлiктi нарықта сату көлемiне қатысу көрсеткiшi.
Нарықтық үлес шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң аталған тауарды (жұмыстарды, қызметтердi) республикалық немесе жергiлiктi нарықта сату (өткiзу, жеткiзу) көлемi мен осындай ұқсас, өзара ауыстырылатын тауардың (жұмыстың, қызметтiң) сатылу (өткiзу, жеткiзу) көлемiнiң ара қатынасымен анықталады;
"тауардың белгiлi бiр түрiнiң нарық көлемi" - бұл аталған ұқсас, өзара ауыстырылатын тауарларды (жұмыстардың, қызметтердiң) әкелiнуiн және әкетiлiнуiн ескере отырып (үкiметаралық келiсiм бойынша, бартер бойынша экспортқа, импорт бойынша, биржа, сауда үйлерi арқылы республикаға, облысқа, Алматы және Ленинск қалаларына, республикадан, облыстардан, Алматы және Ленинск қалаларынан тысқары жерлерге) сатудың (табиғи, құн көрiнiсiндегi өткiзу, жеткiзу) көлемi.
II. Тауардың белгiлi бiр түрiнiң нарықтық
шекараларын анықтау
4. Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Монополист кәсiпорындардың еркiн (нарықтық) бағалар бойынша өткiзетiн өнiмдерiне бағаларды мемлекеттiк реттеу туралы" 1992 жылғы 29 қыркүйектегi N 814 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1992 ж., N 37, 570-бап), сондай-ақ Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 1993 жылғы 28 маусымдағы N 547 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң (оның аумақтық органдары), Қазақстан Республикасының Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң (оның аумақтық органдарының), сондай-ақ "Қазконтракт" Республикалық контракт корпорациясы акционерлiк қоғамының, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң, Бас кеден басқармасының, Стандарттау және метрология жөнiндегi бас басқарманың, Сыртқы экономикалық байланыстар министрлiгiнiң, Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң, Өнеркәсiп министрлiгi мен Сауда министрлiгiнiң, Құрылыс, тұрғын үй және аумақта құрылыс жүргiзу министрлiгi мен Қазақстан Республикасының басқа да министрлiктерi мен ведомстволары мәлiметтерiнiң, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң, тұтынушылар қоғамдарының, тауардың белгiлi бiр түрiнiң өндiрiсi мен нарығын дамыту жөнiндегi басқа да материалдарының негiзiнде нарықтың шекарасын, тауардың белгiлi бiр түрiнiң тиiстi нарығында шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң үстем жағдайын айқындайды.

3. Основные понятия, применяемые в настоящем Положении:
"рынок определенного вида товара" - регион обращения конкретного товара или группы взаимозаменяемых товаров (включая работы и услуги), в пределах которой потребитель считает их доступными для приобретения;
"границы рынка определенного вида товара" - это пределы обращения данного товара (группы взаимозаменяемых товаров, работ, услуг), где сохраняется возможность продажи либо обмен товара (работ, услуг) для продавца и приобретения товара (работ, услуг) для потребителя по доступным для него условиям и ценам.
Каждый вид аналогичных, взаимозаменяемых товаров (работ, услуг) имеет собственный рынок, границы которого очерчивают географический район его обращения.
Совокупность определенных видов товаров (работ, услуг), границы рынка которых выходят за пределы одной области, составляет республиканский рынок.
Совокупность определенных видов товаров (работ, услуг) с границами, лежащими в пределах одной области, города, района, населенного пункта, других локальных территорий составляет местный рынок;
"аналогичные, взаимозаменяемые товары (работы, услуги)" - это товары (работы, услуги), имеющие сходные потребительские свойства (по стандартам качества, техническим характеристикам) и предназначенные для удовлетворения сходных потребностей, имеющие одинаковый спрос у одной и той же группы потребителей, сходные расходы на рекламу и дополнительные издержки при потреблении товара (работ, услуг) взамен другого;
"рыночная доля" - показатель участия хозяйствующего субъекта в объеме продаж данного товара (работ, услуг) и аналогичных, взаимозаменяемых товаров (работ, услуг) на республиканском и местном рынках с учетом их ввоза и вывоза.
Рыночная доля определяется соотношением объема продаж (реализации, поставки) хозяйствующим субъектом данного товара (работ, услуг) на республиканском либо местном рынках и объема продаж (реализации, поставки) данного, аналогичного и взаимозаменяемого товара (работ, услуг) на соответствующем рынке;
"объем рынка определенного вида товара" - это объем продаж (реализации, поставки в натуральном стоимостном выражении) данного, аналогичного и взаимоземеняемого товара (работ, услуг) с учетом их ввоза и вывоза (по межправительственным соглашениям, по бартеру, на экспорт, по импорту, через биржи, торговые дома и прочие поставки в республику, область, города Алматы и Ленинск, за пределы республики, области, городов Алматы и Ленинска).
II. Определение границ рынка определенного
вида товара
4. В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 сентября 1992 г. N 814 (У.с. N 1283 от 26.09.95) "О государственном регулировании цен на продукцию предприятий-монополистов, реализуемую по свободным (рыночным) ценам" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 37, ст.570), а также постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 июня 1993 г. N 547 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 25, ст. 304) Государственный комитет Республики Казахстан по антимонопольной политике (его территориальные органы) на основании материалов Государственного комитета Республики Казахстан по статистике и анализу (его территориальных органов), а также данных Республиканской контрактной корпорации "Казконтракт", Главного таможенного управления Министерства финансов, Главного управления стандартизации и метрологии, Министерства внешнеэкономических связей, Министерства промышленности, Министерства сельского хозяйства, Министерства торговли, Министерства строительства, жилья и застройки территории Республики Казахстан, других министерств и ведомств Республики Казахстан, данных хозяйствующих субъектов, общества потребителей и других материалов по развитию производства и рынка определенного вида товара определяет границы рынков, доминирующее положение хозяйствующих субъектов на соответствующем рынке определенного вида товара.

5. Тауардың (жұмыстардың, қызметтердiң) алуға қолайлы мынадай жағдайларда қамтамасыз етiледi:
аталған аймақта белгiлi бiр баға бойынша нақты тауарды (тауар тобын) алуға мүмкiндiк болғанда;
көлiк шығындарының тауардың (жұмыстардың, қызметтердiң) құнына қатысы негiздi болып, есесi қайтқанда;
тауардың (жұмыстардың, қызметтердiң) сапасы, кепiлдiгi, басқада тұтынушылық қасиеттерi сақталғанда;
тауардың (жұмыстардың, қызметтердiң) бағасы сапасына сәйкес болғанда;
тауарды (жұмыстарды, қызметтердi) әкелiп-әкетуге, сатып алуға, сатуға шектеу қойылмағанда;
тауарды (жұмыстардың, қызметтердiң) өндiру, сату, жеткiзу жүзеге асырылатын аумақ шегiнде бәсекелестiкке тең жағдай болғанда.
6. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемкомитетi (оның аймақтық органдары) тауарлардың белгiлi бiр түрлерiнiң республикалық және жергiлiктi нарық шекараларын анықтауды;
жылына кем дегенде бiр рет жүргiзiлуi ҚР Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 29 қыркүйектегi N 814 қаулысында көзделген Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң мемлекеттiк тiзiмiн жасаған кезде;
шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң негiзделген өтiнiшi жағдайында шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң тиiстi нарықтағы нарықтық үлесiн анықтаған кезде;
тауардың белгiлi бiр түрлерi нарқының жағдайын талдаған кезде;
Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңдарын бұзу фактiлерi табылған кезде;
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң қызметiн реттейтiн қосымша шаралар белгiлеген кезде жүзеге асырады.
7. Тауардың белгiлi бiр түрiнiң республикааралық нарқының шекаралары сауда-экономикалық ынтымақтастық туралы үкiметаралық келiсiмдердi ескере отырып белгiленедi.
III. Шаруашылық жүргiзушi субъектiнi
монополист деп танудың тәртiбi
8. Қазақ КСР-iнiң "Бәсекелестiктi дамыту және монополистiк қызметтi шектеу туралы" Заңына сәйкес iс-әрекетi бәсекелестiктi болдырмауға, шектеуге, шеттеуге бағытталған және тауардың (жұмыстардың, қызметтердiң) белгiлi бiр түрi нарығындағы үлесi Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жыл сайын белгiлейтiн шектi мөлшерде асып түсетiн шаруашылық жүргiзушi субъект монополист болып саналады.
Шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң нарықтық үлесiнiң белгiленген шектi мөлшерден асып түсуi оның тауардың белгiлi бiр түрiнiң нарығында үстем жағдайға ие екенiн дәлелдейдi.
Бұл орайда тауардың белгiлi бiр түрi нарығындағы үлесi 35 проценттен аспайтын шаруашылық жүргiзушi субъект үстем жағдайға ие бола алмайды.

5. Доступность приобретения товаров (работ, услуг) обеспечивается в случаях:
возможности приобретения конкретного товара (группы товаров) по определенной цене на данной территории;
обоснованности и оправданности транспортных затрат относительно стоимости товара (работ, услуг);
сохранения качества, надежности и других потребительских свойств товара (работ, услуг);
соответствия цены товара (работ, услуг) его качеству;
отсутствия ограничений (запретов) купли-продажи, ввоза-вывоза товаров (работ, услуг);
наличия равных условий конкуренции на территории, в пределах которой осуществляются производство, реализация, поставка товаров (работ, услуг).
6. Определение Государственным комитетом Республики Казахстан по антимонопольной политике (его территориальными органами) границ республиканского и местного рынков определенного вида товара осуществляется:
не реже одного раза в год при формировании Государственного реестра хозяйствующих субъектов-монополистов Республики Казахстан, ведение которого предусмотрено постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 сентября 1992 г. N 814;
при уточнении рыночной доли хозяйствующего субъекта на соответствующем рынке в случае мотивированного обращения хозяйствующего субъекта;
при анализе состояния рынков определенного вида товара;
при выявлении фактов нарушения антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
при установлении Кабинетом Министров Республики Казахстан дополнительных мер регулирования деятельности хозяйствующих субъектов-монополистов Республики Казахстан.
7. Границы межреспубликанских рынков определенного вида товара устанавливаются с учетом межправительственных соглашений о торгово-экономическом сотрудничестве.
III. Порядок признания хозяйствующего
субъекта монополистом
8. В соответствии с Законом Казахской ССР "О развитии конкуренции и ограничении монополистической деятельности" монополистом считается хозяйствующий субъект, действия которого направлены на недопущение, ограничение либо устранение конкуренции и доля которого на рынке определенного вида товара (работ, услуг) превышает предельную величину, устанавливаемую ежегодно Государственным комитетом Республики Казахстан по антипонопольной политике.
Превышение рыночной доли хозяйствующего субъекта над установленной предельной величиной свидетельствует о наличии его доминирующего положения на рынке определенного вида товара.
При этом не может быть признано доминирующим положение хозяйствующего субъекта, доля которого на рынке определенного вида товара не превышает 35 процентов.

9. Тауардың белгiлi бiр түрiнiң нарқын талдау мен шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң республикалық және жергiлiктi нарықтардағы үстем жағдайларын айқындауды осы ереженiң N 1, 2, 3, 4 қосымшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (оның аймақтық органдары) жүргiзедi.
10. Шаруашылық жүргiзушi субъект сондай-ақ республикалық және жергiлiктi нарықтарда мынадай жағдайларда монополист деп танылады:
шаруашылық жүргiзушi субъект табиғи, рұхсат етiлген монополияға ие болса;
мемлекеттiк монополия объектiлерiне жататын тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өндiрсе, сондай-ақ қызмет түрлерiне ие болса.
11. Өндiрiлуi жаңа технологиямен және ғылыми-техникалық прогрестiң жетiстiктерiн қолданумен байланысты теңдесi жоқ әрi сұраныспен пайдаланылатын жаңа тауарларды (жұмыстарды, қызметтердi) өткiзе отырып, белгiлi бiр тауарлар түрiнiң нарығына алғаш енген шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң үстем жағдайы екi жыл бойы монопольдi деп табылмайды.
12. Тауардың белгiлi бiр түрлерiнiң республикалық немесе жергiлiктi нарықтағы нарықтық үлесi үстем болып отырған шаруашылық жүргiзушi субъектiлер Қазақстан Республикасының Шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң мемлекеттiк тiзiмiне енгiзiледi.
Шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң Мемлекеттiк тiзiмге енгiзiлуi тауардың белгiлi бiр түрiнiң республикалық және жергiлiктi нарқында монополист екендiгiн бiлдiредi.
Қазақстан Республикасының Шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiмiн жасау мен жүргiзу тәртiбiн Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi айқындайды.
13. Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi бекiткен Шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлердiң мемлекеттiк тiзiмi республикалық және жергiлiктi баспасөзде жариялануға жатады.
Шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң монополист болып танылғандығы туралы шешiм (N 5 қосымша) жөнiндегi хабар Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiне, Қаржы министрлiгiне, Статистика және талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне, жергiлiктi атқарушы өкiмет органдарына, мүдделi министрлiктер мен ведомстволарға, шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлерге хабарланады.
14. Шаруашылық жүргiзушi субъект тауардың белгiлi бiр түрiнiң республикалық және жергiлiктi нарқында монополист болып танылғаннан кейiн Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi (оның аумақтық органдары) Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының шаруашылық жүргiзушi монополист субъектiлерiнiң қызметiн мемлекеттiк реттеудi жүзеге асырады.
IV. Мемлекеттiк органдар, шаруашылық жүргiзушi
субъектiлер лауазымды адамдарының жауапкершiлiгi

9. Анализ рынков определенного вида товара и определение доминирующего положения хозяйствующих субъектов на республиканском и местном рынках производится Государственным комитетом Республики Казахстан по антимонопольной политике (его территориальными органами) согласно приложениям N 1, 2, 3, 4 к настоящему Положению.
10. Хозяйствующий субъект также признается монополистом на республиканском и местном рынках в случаях:
наличия естественного, разрешенного монополизма хозяйствующих субъектов;
наличия производства товаров (работ, услуг), а также видов деятельности, являющихся объектами государственной монополии.
11. Не признается монопольным в течение двух лет доминирующее положение хозяйствующих субъектов, впервые вступивших на рынок определенного вида товара с реализацией новых, не имеющих аналогов и пользующихся спросом товаров (работ, услуг), производство которых связано с применением новейшей технологии и достижений научно-технического прогресса.
12. Хозяйствующие субъекты, рыночная доля которых на республиканском либо местном рынках определенного вида товара является доминирующей, включаются в Государственный реестр хозяйствующих субъектов-монополистов Республики Казахстан.
Внесение хозяйствующих субъектов в Государственный реестр хозяйствующих субъектов-монополистов Республики Казахстан означает признание их монополистами на республиканском либо местном рынках определенного вида товара.
Порядок формирования и ведения Государственного реестра хозяйствующих субъектов-монополистов Республики Казахстан определен Государственным комитетом Республики Казахстан по антимонопольной политике.
13. Утвержденный Государственным комитетом Республики Казахстан по антимонопольной политике Государственный реестр хозяйствующих субъектов-монополистов Республики Казахстан подлежит опубликованию в республиканской и местной печати.
Решение (приложение N 5) о признании хозяйствующего субъекта монополистом сообщается Министерству экономики, Министерству финансов, Государственному комитету Республики Казахстан по статистике и анализу, органам местной исполнительной власти, заинтересованным министерствам и ведомствам, хозяйствующим субъектам-монополистам.
14. По признании хозяйствующего субъекта монополистом на республиканском и местном рынках определенного вида товара Государственный комитет Республики Казахстан по антимонопольной политике (его территориальные органы) осуществляет государственное регулирование деятельности хозяйствующих субъектов-монополистов Республики Казахстан в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
IV. Ответственность должностных лиц государственных
органов, хозяйствующих субъектов

15. Тауарлардың белгiлi бiр түрлерiнiң нарықтық шекараларын және шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң үстем жағдайын анықтау үшiн қажеттi ақпаратты, құжаттар мен олардың көшiрмелерiн Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне (оның аумақтық органдарына) белгiленген мерзiмде тапсырмағаны немесе қасақана күмәндi (жалған) мәлiметтер бергенi үшiн мемлекеттiк органдардың, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес тәртiптiк, әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершiлiкке тартылады.
Тауарлардың белгiлi бiр түрлерi
нарқының шекараларын анықтау
және шаруашылық жүргiзушi
субъектiнi монополист деп тану
тәртiбi туралы Уақытша ережеге
N 1 қосымша
Тауардың белгiлi бiр түрiнiң республикалық (жергiлiктi)
нарықтағы үстем жағдайын анықтау
(Кесте)
Тауарлардың белгiлi бiр түрлерi
нарқының шекараларын анықтау
және шаруашылық жүргiзушi
субъектiнi монополист деп тану
тәртiбi туралы Уақытша ережеге
N 2 қосымша
Тауар өткiзу жүйесiндегi шаруашылық жүргiзушi
субъектiнiң (ШС) үстем жағдайын анықтау
(Кесте)
Тауарлардың белгiлi бiр түрлерi
нарқының шекараларын анықтау
және шаруашылық жүргiзушi
субъектiнi монополист деп тану
тәртiбi туралы Уақытша ережеге
N 3 қосымша
Белгiлi бiр тауар түрлерiнiң республикалық (жергiлiктi)
нарығындағы агроөнеркәсiп кешенi дайындау ұйымының
(ШС) үстем жағдайын анықтау
(Кесте)
Тауарлардың белгiлi бiр түрлерi
нарқының шекараларын анықтау
және шаруашылық жүргiзушi
субъектiнi монополист деп тану
тәртiбi туралы Уақытша ережеге
N 4 қосымша
Шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң (ШС) үстем
жағдайын анықтау
(Кесте)
Тауарлардың белгiлi бiр түрлерi
нарқының шекараларын анықтау
және шаруашылық жүргiзушi
субъектiнi монополист деп тану
тәртiбi туралы Уақытша ережеге
N 5 қосымша
Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы
саясат жөнiндегi мемлекеттiк комитетi
Қазақстан Республикасының Экономика
министрлiгi
Қазақстан Республикасының Статистика және
талдау жөнiндегi мемлекеттiк комитетi
____________________________________________
(атқарушы өкiмет органының аты)
____________________________________________
(шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң аты)
Шаруашылық жүргiзушi субъектiнi монополист деп
тану туралы
Шешiм
__________________________________________________________орналасқан
(шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң аты)
____________________________________________________________________
(шаруашылық жүргiзушi субъектiнiң мекен жайы)
Қазақстан Республикасының Монополияға қарсы саясат жөнiндегi
мемлекеттiк комитетiнiң _______жылғы "_____"________________________
_____________________________N _______ шыққан қаулысына сәйкес
Қазақстан Республикасының Шаруашылық жүргiзушi монополист
субъектiлерiнiң мемлекеттiк тiзiмiне енгiзiледi және _______________
____________________________белгiлi бiр тауар түрiнiң нарығында
(нарық аты)
монополист деп танылады.
Комитет төрағасы
(күнi)
(қолы)

15. За непредставление Государственному комитету Республики Казахстан по антимонопольной политике (его территориальным органам) в установленный срок информации, документов и копий с них, необходимых для определения границ рынков определенного вида товара и доминирующего положения хозяйствующих субъектов, либо представление заведомо недостоверных (ложных) сведений должностные лица государственных органов, хозяйствующих субъектов несут дисциплинарную, административную, уголовную ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Приложения N 1-4
к Временному положению о порядке
определения границ рынков
определенного вида товара
и признании хозяйствующего
субъекта монополистом
(т а б л и ц ы )
Приложение N 5
к Временному положению о порядке
определения границ товарных рынков
и признании хозяйствующего
субъекта монополистом
ГОСУДАРСТВЕННЫЙ КОМИТЕТ РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН ПО АНТИМОНОПОЛЬНОЙ ПОЛИТИКЕ
Министерство экономики Республики Казахстан
Министерство финансов Республики Казахстан
Госкомитет Республики Казахстан по
статистике и анализу
___________________________________________
(наименование местного органа исполнительной
власти)
____________________________________________
(наименование хозяйствующего субъекта)
РЕШЕНИЕ
о признании хозяйствующего субъекта монополистом
_____________________________________________________________________
(наименование хозяйствующего субъекта)
расположение_________________________________________________________
(почтовый адрес хозяйствующего субъекта)
согласно постановлению Госкомитета Республики Казахстан по
антимонопольной политике от "____"__________________________199___г.
N______________включен в Государственный реестр хозяйствующих
субъектов-монополистов Республики Казахстан и признается монополистом
на____________________________________________________________________
(наименование рынка)
рынке определенного вида товара.
Председатель комитета
(дата)                          (подпись)