ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЖАСТАР IСI, ТУРИЗМ ЖӘНЕ СПОРТ МИНИСТРЛIГI ТУРАЛЫ ЕРЕЖЕНI БЕКIТУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 1994 жылғы 10 қаңтар N 49. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.05.20. N 851 қаулысымен. ~P970851
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгiн құру туралы" 1993 жылғы 17 желтоқсандағы N 1460 Жарлығын орындау үшiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгi туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының ЖАстар iсi, туризм және спорт министрлiгiнiң орталық аппараты үшiн жылдық еңбекақы қорының мөлшерi 582,8 мың теңге болатын шектi санының көлемi 117 штат бiрлiгi, сондай-ақ 9 жеңiл қызмет автомобилiн ұстауға арналған лимит белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгiне Министрдiң 6 орынбасары, оның iшiнде бiр бiрiншi орынбасары және 13 адамнан тұратын алқасы болуына рұқсат етiлсiн, оларды Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бекiтетiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрiне белгiленген адам саны мен еңбекке ақы төлеу қоры шегiнде Министрлiктiң орталық аппаратының штатын бекiту құқығы берiлсiн.
Ескерту. 4-тармақтан сөздер алынып тасталған - ҚРМК-нiң
1995.02.06. N 115 қаулысымен.
(5 тармақ).
Ескерту. 5-шi тармақ алынып тасталды - ҚРМК-нiң 1995.10.13.
N 1327 қаулысымен.
6. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi жыл сайын күрделi қаржы лимитi бөлiнуiн көздейтiн болсын және Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгiнiң орталық аппараты қызметкерлерi үшiн тұрғын үй құрылысына үлестiк қатысуын қаржыландыратын көздердi анықтасын.
7. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiне бiр ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгi туралы Ережеге сәйкес облыстық, қалалық және аудандық жастар iсi, туризм және спорт басқармаларын құру тапсырылсын.
8. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
Қазақ КСР Министрлер Кабинетiнiң "Қазақ КСР Жастар iсi
жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң мәселелерi" туралы 1991 жылғы
10 қазандағы N 597 қаулысы;
Қазақ КСР Министрлер Кабинетiнiң "Қазақ КСР Туризм, дене
шынықтыру және спорт министрлiгi туралы Ереженi бекiту туралы"
1991 жылғы 29 қарашадағы N 750 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң "Қазақстан
Республикасының Жастар iсi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi туралы
Ереженi бекiту туралы" 1991 жылғы 30 желтоқсандағы N 816 қаулысы
(Қазақ ССР ҚЖ, 1991 ж., N 27, 195-бап).
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1993 жылғы 10 қаңтардағы
N 49 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Жастар iсi,
туризм және спорт министрлiгi туралы
Ереже
I. Жалпы ережелер

Об утверждении Положения о Министерстве по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 10 января 1994 года N 49. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 20 мая 1997 г. N 851 ~P970851
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 17 декабря 1993 г. N 1460 U931460_ "О создании Министерства по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан.
2. Установить для центрального аппарата Министерства по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан предельную численность в количестве 117 штатных единиц с годовым фондом оплаты труда в размере 582 тыс. тенге, а также лимит на содержание служебных легковых автомобилей в количестве 9 единиц.
3. Разрешить Министерству по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан иметь 6 заместителей Министра, в том числе одного первого, и коллегию в составе 13 человек, утверждаемую Кабинетом Министров Республики Казахстан.
4. Предоставить право Министру по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан в пределах установленной численности и фонда оплаты труда утверждать штаты центрального аппарата Министерства.
Сноска. Пункт четвертый - с изменениями, внесенными постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 115.
5. Министерству финансов Республики Казахстан выделить необходимые средства из республиканского бюджета на:
содержание центрального аппарата Министерства по делам молодежи, туризма и спорта;
капитальный ремонт здания, приобретение оборудования, оргтехники и автотранспорта.
6. Министерству экономики, Министерству финансов Республики Казахстан предусматривать ежегодное выделение лимитов капитальных вложений и определять источники финансирования по долевому участию Министерства по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан в строительстве жилья для работников центрального аппарата.
7. Поручить главам областных, Алматинской и Ленинской городских администраций в месячный срок создать областные, городские и районные управления по делам молодежи, туризма и спорта согласно Положению о Министерстве по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан.
8. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 10 октября 1991 г. N 597 "Вопросы Государственного комитета Казахской ССР по делам молодежи";
постановление Кабинета Министров Казахской ССР от 29 ноября 1991 г. N 750 "Об утверждении Положения о Министерстве туризма, физической культуры и спорта Казахской ССР";
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 30 декабря 1991 г. N 816 "Об утверждении Положения о Государственном комитете Республики Казахстан по делам молодежи" (СП КазССР, 1991 г., N 27, ст. 195).
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 10 января 1994 г. N 49
Положение
о Министерстве по делам молодежи, туризма и спорта
Республики Казахстан
I. Общие положения

1. Қазақстан Республикасының ЖАстар iсi, туризм және спорт министрлiгi (бұдан былай - Министрлiк делiнедi) жастар туралы заңдарды жүзеге асыру, туризмдi, дене мәдениетi мен спортты дамыту жөнiнде бiртұтас мемлекеттiк саясатты жүзеге асыратын республикалық мемлекеттiк басқару органы болып табылады.
2. Министрлiк өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясы мен Заңдарын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтарын, қаулылары мен өкiмдерiн, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерi мен осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Министрлiк жастар саясаты, туризм, дене мәдениетi мен спорт саласында жастар iсi, туризм және спорт жөнiндегi тиiстi жергiлiктi басқармалар, өздерiнiң жастар, туристiк және спорт ұйымдары арқылы, оның iшiнде шет елдердегi өкiлдiктерi арқылы, сондай-ақ ведомстволық бағынысына қарамастан жастар iсiмен, туристiк және спорт қызметiмен шұғылданатын ұйымдар, мекемелер, кәсiпорындар, ерiктi және акционерлiк қоғамдар, қауымдастықтар, қоғамдық ұйымдар, кооперативтер мен басқа да заңды және жеке тұлғалар арқылы басшылықты жүзеге асырады.
4. Министрлiк заңды тұлға болып табылады, оның есеп айырысу және валюта шоттары, оқшау мүлiгi және Қазақстан Республикасының елтаңбасы бейнеленген әрi қазақ-орыс тiлдерiнде атауы жазылған мөрi болады.
5. Министрлiктiң жастар саясаты мәселелерiмен, спорт және туристiк қызметпен шұғылданатын заңды және жеке тұлғалардың, сондай-ақ спортшылар мен туристердiң шетелдерге шығуына арналған құжаттарды тiркеу үшiн арнаулы нөмiрлiк мөрлерi болады.
II. Қазақстан Республикасы Жастар iсi,
туризм және спорт министрлiгiнiң мiндеттерi
мен функциялары
6. Министрлiктiң негiзгi мiндеттерi:
"Қазақ ССР-iндегi мемлекеттiк жастар саясаты туралы" Қазақ ССР заңын жүзеге асыру, туризмдi, дене мәдениетi мен спортты дамыту жөнiнде бiрыңғай мемлекеттiк саясатты iске асыру;
туризм, дене мәдениетi мен спорттың материалдық-техникалық базасын жасау және нығайту, олардың инфрақұрылымын дамыту;
жастардың әлеуметтiк қорғалуын және оларға қолдау көрсетiлуiн, жас адамдардың жұмыспен қамтылуын, кәсiптiк әзiрлiгiн реттеудi қамтамасыз ететiн әлеуметтiк-экономикалық, саяси, соның iшiнде құқықтың, әрi ұйымдық шаралар кешенiн, нақтылы республикалық бағдарламаларды әзiрлеп, iске асыру;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес халықаралық, аймақаралық, iшкi жастар, туристiк және спорттық байланыстарды, сыртқы экономикалық, коммерциялық қызметтi және жастардың кәсiпкерлiгiн жүзеге асыру;
халықаралық және iшкi туризм, дене мәдениетi және спорт саласында патент-лицензиялық қатынастарды мемлекеттiк реттеу;
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiмен келiсе отырып, республикаға келетiн туристер легiн реттеудi, туристер мен спортшыларға, ресми делегацияларға сапарға шығу құжаттарын ресiмдеудi жүзеге асыру;
халықаралық, аймақаралық жастар, туристiк және спорт ұйымдарында республиканың мүддесiн бiлдiру;
республиканың жоғары заң шығарушы және атқарушы органдарында жастардың, туризм мен спорт салаларының мүддесiн бiлдiру;
саланың ақпараттық-жарнамалық және баспагерлiк iсiн ұйымдастыру;
республикада және шет елдерде жастар, туристiк және спорт ұйымдары үшiн мамандар даярлауды, олардың iскерлiк бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастырып, реттеп отыру, сондай-ақ мамандарды ұтымды пайдалану, жастар туристiк және спорт қозғалысын насихаттау;
жастар проблемасы аясында, туризм, дене мәдениетi мен спорт саласында мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп ғылыми зерттеулер ұйымдастыру және жүргiзу;
мемлекеттiк жастар саясатын жүзеге асыру, туризмдi, дене мәдениетi мен спортты дамыту мәселелерi бойынша республикалық министрлiктердiң, ведомстволардың, қоғамдық ұйымдардың қызметiн үйлестiру, сондай-ақ саланың өзектi проблемаларын iс жүзiнде шешуге қатысты мәселелер бойынша облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының әкiмдерiмен күш бiрiктiру болып табылады.

1. Министерство по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан (в дальнейшем - Министерство) является республиканским органом государственного управления, осуществляющим целостную государственную политику по реализации молодежного законодательства, развития туризма, физической культуры и спорта, и несет ответственность перед Кабинетом Министров Республики Казахстан за состояние и перспективное развитие этих отраслей в республике.
2. Министерство руководствуется в своей деятельности Конституцией и Законами Республики Казахстан, указами, постановлениями и распоряжениями Президента Республики Казахстан, решениями Кабинета Министров Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Министерство осуществляет руководство в области молодежной политики, туризма, физической культуры и спорта через соответствующие местные управления по делам молодежи, туризма и спорта, собственные молодежные, туристические и спортивные организации, в том числе представительства за рубежом, а также организации, учреждения, предприятия, добровольные и акционерные общества, ассоциации, общественные организации, кооперативы и другие юридические и частные лица, занимающиеся молодежной, туристской и спортивной деятельностью, независимо от ведомственной принадлежности.
4. Министерство является юридическим лицом, имеет расчетный и валютный счета, обособленное имущество, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.
5. Пункт 5 исключен - постановлением Правительства РК от 13 октября 1995 г. N 1327.
II. Задачи и функции Министерства по делам молодежи,
туризма и спорта Республики Казахстан
6. Основными задачами Министерства являются:
осуществление единой государственной политики по реализации Закона Казахской ССР "О государственной молодежной политике в Казахской ССР", развитие туризма, физической культуры и спорта;
создание и укрепление материально-технической базы туризма, физической культуры и спорта, развитие их инфраструктуры;
разработка и реализация комплекса социально-экономических, политических, в том числе правовых, и организационных мер, конкретных республиканских программ, обеспечивающих социальную защищенность и поддержку молодежи, регулирование ее занятости, профессиональной подготовки молодых людей;
осуществление международных, межрегиональных и внутренних молодежных, туристических и спортивных связей, внешнеэкономической, коммерческой деятельности и молодежного предпринимательства согласно действующему законодательству;
государственное регулирование патентно-лицензионных отношений в сфере международного и внутреннего туризма, физической культуры и спорта;
осуществление регулирования туристического потока в республике, оформление выездных документов туристам и спортсменам, официальным делегациям по согласованию с Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
представление интересов республики в международных, межрегиональных молодежных, туристских и спортивных организациях;
представление интересов молодежи, отраслей туризма и спорта в высших законодательных и исполнительных органах республики;
организация информационно-рекламного и издательского дела отрасли;
организация и регулирование подготовки в республике и за рубежом специалистов для молодежных, туристских и спортивных организаций, повышение их деловой квалификации, а также рациональное использование специалистов, пропаганда молодежного, туристического и спортивного движения;
организация и проведение совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами научных исследований в сфере молодежных проблем, в отрасли туризма, физической культуры и спорта;
координация деятельности республиканских министерств, ведомств, общественных организаций по вопросам реализации государственной молодежной политики, развития туризма, физической культуры и спорта, а также взаимодействие с областными, Алматинской и Ленинской городскими администрациями по вопросам, касающимся практического решения актуальных проблем отрасли.

7. Министрлiкке жүктелген мiндеттерге сәйкес ол мынадай функцияларды орындайды:
мемлекеттiк жастар саясатын жүзеге асырудың, туризм, дене мәдениетi және спорт салаларын дамытудың негiзгi бағыттарын айқындайды, жастар проблемалары, туризмдi, дене мәдениетi мен спортты дамыту жөнiнен перспективалық, ағымдағы, нысаналы бағдарламаларды әзiрлеп, iске асырады;
өз саласындағы мемлекеттiк бағдарламаларды және әлеуметтiк-экономикалық даму жоспарларын қалыптастыруды Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң шешiмдерiн әзiрлеуге қатысады;
ведомстволық бағыныстылығына қарамастан республиканың әртүрлi ұйымдарының, бiрлестiктерiнiң, мекемелерi мен кәсiпорындарының, соның iшiнде акционерлiк, кооперативтiк, жеке ұйымдардың жастар проблемасын шешу, халықаралық және iшкi туризмдi, дене мәдениетi мен спортты дамыту, материалдық-техникалық базаны нығайту және ұтымды, тиiмдi пайдалану, ақпараттық-жарнама iсiн дамыту, ғылыми-зерттеулердi ұйымдастыру және өз қызметiнiң басқа бағыттары аясындағы қызметiн үйлестiредi;
саланы дамыту, жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындарды кеңейту және қайта жаңарту, оларды техникалық қайта жарақтандыру, жаңа кәсiпорындар құру, оның iшiнде саланың қажеттiгiне сәйкес жастарға арналған, туристiк, спорт, есбелгiлiк және басқа өнiм өндiретiн кәсiпорындар үшiн инвестициялар тарту жөнiнде бiрыңғай стратегия қалыптастырып, жүзеге асырады; өзiнiң шағын бiрлескен және басқа коммерциялық кәсiпорындарының желiсiн құрады, олардың жарғысын бекiтедi, өзiнiң фирмалық тауарлық белгiсi болады;
қарамағындағы ұйымдар мен кәсiпорындарды қайта құру және тарату құқығы болады;
қарамағындағы және өзге ұйымдардың мiндеттемелерi бойынша қаржылық және мүлiктiк жауап бермейдi, бұл ұйымдар да өз тарапынан министрлiктiң сондай мiндеттемелерi бойынша жауап бермейдi;
саланың тиiмдi экономикалық қызметiнiң мүддесi үшiн белгiленген тәртiппен акционерлiк, коммерциялық банктер, жастардың кәсiпкерлiгiн қолдау, туризмдi, дене мәдениетi мен спортты дамыту қорларын, оның iшiнде валюталық қорлар құрады;
саланың патент-лицензия саясатын жүзеге асырады, туристiк кәсiпорындарды, жастар мен спорт ұйымдарын жарақтандырудың нормативтерiн, туристерге қызмет көрсету стандарттарын әзiрлеп, енгiзедi, жастар, туристiк және спорт ұйымдары мен кәсiпорындарына, акционерлiк және ерiктi қоғамдарға, одақтарға, кооперативтерге және меншiк нысанына қарамастан жеке тұлғаларды қоса басқа да заңды ұйымдарға лицензиялау жүргiзедi, белгiленген талаптардың, стандарттар мен нормативтердiң орындалуына бақылау ұйымдастырады, қолданылып жүрген заңдарды бұзған жағдайда лицензиялардың иелерiн жастармен жұмыс iстеу, туристер қабылдау, туристiк және спорт қызметiн жүргiзу құқығынан айырады;
республиканың қолданылып жүрген заңдарының және нормативтiк актiлерiнiң негiзiнде шет елге шығатын жастардың, туристердiң және спортшылардың ресми делегацияларының және топтардың, жеке адамдардың құжаттарын ресiмдеудi ұйымдастырады;
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiмен келiсiп республикасының туристерi мен спортшыларына, министрлiктiң ресми жастар делегацияларына шет ел паспорттары мен рұқсаттамаларын ресiмдеудi өздiгiнен жүзеге асырады;
туристiк және экскурсиялық бағдарламалар мен маршруттар әзiрлеп бекiтедi;
елiмiзде және шет елдерде қызметi министрлiктiң мiндеттерiне сәйкес келетiн өзiнiң жастар, спорт және туристiк өкiлдiктерiн, бөлiмшелерi мен филиалдарын белгiленген тәртiппен құратын болады;
жастар саясаты туризм, дене мәдениетi және спорт мәселелерi бойынша республика заңдарын жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрленуiн жүзеге асырады, халықаралық және аймақаралық салалық шарттардың, үкiметаралық келiсiмдердiң жобаларын әзiрлеуге және жүзеге асыруға қатысады;
жастар, туристiк және спорт ұйымдары мен кәсiпорындарына заң жөнiнен консультациялық көмек көрсетедi;
кадрларды даярлаудың, қайта даярлаудың және бiлiктiлiгiн арттырудың, олардың қызметiн әдiстемелiк қамтамасыз етудiң бағдарламаларын бекiтiп, үйлестiрiп отырады, жастармен жұмыс, туризм, дене мәдениетi және спорт жөнiнен симпозиумдар, конференциялар, семинарлар, оқыту мен тәжiрибе алмасудың басқа да нысандарын ұйымдастырады;
саланың ұйымдарының, бiрлестiктерi мен кәсiпорындарының республиканың iшiнде және шетелде ақпараттық-жарнама жұмысын жүргiзудегi қимылының бiрлiгiн қамтамасыз етедi, жарнамалық кино, бейнефильмдер, мерзiмдi басылымдар шығарылып, таратылуын ұйымдастырады, жарнамалық мақсат үшiн баспасөздi, радио мен теледидарды пайдаланады, халықаралық көрмелер мен жәрмеңкелерге қатысады және өткiзедi;
баспагерлiк қызмет жүргiзедi;
жастар, туристiк, спорттық-сандық, сәттiк лотереялар және компьютерлiк ойындар, тотализаторлар және пайда табудың басқа да экономикалық нысандарын өткiзедi, мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп, белгiленген тәртiппен оларды өткiзудiң шарттарын бекiтедi;
жастар, туристiк және спорт ұйымдарына ұйымдық және әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады, қажет болған жағдайда шарттық негiзде белгiлi бiр өкiлеттiктерiн федерацияларға, қауымдастықтарға, одақтарға және т.б. табыстайды;
әр түрлi ведомстволар, қоғамдық ұйымдар ұйымдастыратын жастар, туристiк және спорт шараларының жоспарларын үйлестiредi, шаралар мен жарыстардың бiрыңғай күнтiзбелiк жоспарларын бекiтедi, олардың өткiзiлуiне бақылауды жүзеге асырады;
мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен келiсе отырып жастар, туристiк және спорт шараларына қатысушыларға жұмсалатын шығыстар мен материалдық қамтамасыз ету нормаларын бекiтедi;
халықаралық, аймақаралық және республикалық жастар шараларын, туристiк және спорт жарыстар мен жиындарын өткiзедi, оларды өткiзуге қаражат кооперациялауды жүзеге асырады;
спорт жарыстар мен жиындарын өткiзу ережесiн, спорт түрлерiнiң спорттық сыныптамасын, оларды өткiзу жөнiндегi жұмысты реттейтiн бағдарламалық-әдiстемелiк және басқа нормативтiк құжаттарды бекiтедi;
Қазақстан Республикасының құрама командаларының дайындығын жүзеге асырады және республика спортшыларының ТМД елдерi, Европа, Әлем чемпионаттарына, Олимпиада және азия ойындарына, басқа да халықаралық жарыстарға қатысуын қамтамасыз етедi;
мүдделi министрлiктермен, ведомстволармен және қоғамдық ұйымдармен бiрлесiп, спорт резервiн әзiрлеу жөнiнде жұмыс жүргізедi, ведомстволық бағыныстылығына қарамастан спорт клубтары мен мектептерi, ведомствоаралық және салалық олимпиадалық даярлық орталықтары желiсiнiң дамытылуын, сондай-ақ олардағы оқу-жаттығу процесiнiң және қоздырғыға бақылаудың ұйымдастырылуын үйлестiредi;
спорт түрлерi бойынша республикалық рекордтарды бекiтедi, республика спортшылары орындаған әлемдiк, европалық және азиялық рекордтарды бекiту үшiн белгiленген тәртiппен халықаралық спорт ұйымдарына, спорт түрлерi жөнiндегi федерацияларға тиiстi құжаттамаларды тапсырады;
белгiленген тәртiппен атақтар беру, жастар, туристiк және спорт ұйымдары қызметкерлерiнiң республикалық шараларының жеңiмпаздары мен жүлдегерлерiн медальдармен, белгiлермен, дипломдармен, жүлделермен, грамоталармен, бағалы сыйлықтармен наградтау мәселелерiн шешедi;
қолданылып жүрген заңдарға сәйкес сала қызметкерлерiнiң мүддесiн бiлдiредi.
III. Қазақстан Республикасы Жастар iсi,
туризм және спорт министрлiгiнiң
жұмысын ұйымдастыру

7. В соответствии с возложенными на Министерство задачами оно выполняет следующие функции:
определяет основные направления реализации государственной молодежной политики, развития отрасли туризма, физической культуры и спорта, разрабатывает и осуществляет перспективные, текущие, целевые программы по проблемам молодежи, развитию туризма, физической культуры и спорта;
участвует в разработке решений Кабинета Министров Республики Казахстан, формировании государственных программ и планов социально-экономического развития своей отрасли;
координирует и управляет деятельностью различных организаций, объединений, учреждений и предприятий республики, независимо от их ведомственной принадлежности, в том числе акционерных, кооперативных, частных, в сфере решения молодежных проблем, развития международного и внутреннего туризма, физической культуры и спорта, укрепления и рационального, эффективного использования материально-технической базы, развития информационно-рекламного дела, организации научных исследований и других направлений своей деятельности;
формирует и реализует единую стратегию по привлечению инвестиций для развития отрасли, расширения и реконструкции действующих предприятий, их технического перевооружения, создания новых предприятий, в том числе для производства молодежной, туристской, спортивной, сувенирной и другой продукции в соответствии с потребностями отрасли. Создает собственную сеть малых, совместных и других коммерческих предприятий, утверждает их уставы, имеет фирменный товарный знак;
имеет право реорганизации и ликвидации подведомственных организаций и предприятий;
не несет финансовой и имущественной ответственности по обязательствам подведомственных и иных организаций, которые в свою очередь не отвечают по тем же обязательствам Министерства;
в интересах эффективной экономической деятельности отрасли создает в установленном порядке акционерные и коммерческие банки, фонды поддержки молодежного предпринимательства, развития туризма, физической культуры и спорта, другие структуры, в том числе валютные;
осуществляет патентно-лицензионную политику отрасли, разрабатывает и внедряет нормативы оснащения туристских предприятий, молодежных и спортивных организаций, стандарты обслуживания туристов, проводит лицензирование молодежных, туристских и спортивных организаций и предприятий, акционерных и добровольных обществ, союзов, кооперативов и других юридических лиц, включая частные, независимо от их ведомственной принадлежности, организует контроль за выполнением установленных требований, стандартов и нормативов, лишает владельцев лицензий права работы с молодежью, приема туристов и ведения туристской и спортивной деятельности в случае нарушения ими действующего законодательства;
организует на основе действующих законодательных и нормативных актов республики документальное оформление официальных молодежных, туристских и спортивных делегаций и групп, частных лиц, выезжающих за рубеж;
самостоятельно осуществляет оформление заграничных паспортов и виз туристам и спортсменам республики, официальным молодежным делегациям Министерства по делам молодежи, туризма и спорта по согласованию с Министерством иностранных дел Республики Казахстан;
разрабатывает и утверждает туристские и экскурсионные программы и маршруты;
учреждает в установленном порядке в стране и за рубежом свои молодежные, спортивные и туристические представительства, отделения и филиалы, деятельность которых соответствует задачам Министерства по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан;
осуществляет подготовку предложений по совершенствованию законодательства республики по вопросам молодежной политики, туризма, физической культуры и спорта, участвует в подготовке проектов и реализации международных и межрегиональных договоров отрасли, межправительственных соглашений;
оказывает консультативную юридическую помощь молодежным, туристским и спортивным организациям и предприятиям;
утверждает и координирует программы подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров, методического обеспечения их деятельности, организует симпозиумы, конференции, семинары, другие формы обучения и обмена опытом по работе с молодежью, туризму, физической культуре и спорту;
обеспечивает взаимодействие организаций, объединений и предприятий отрасли в проведении информационно-рекламной работы внутри республики и за рубежом, организует выпуск и реализацию рекламных кино-, видеофильмов, периодических изданий, использует для рекламных целей печать, радио и телевидение, участвует и проводит международные выставки и ярмарки;
ведет издательскую деятельность;
проводит молодежные, туристские, спортивно-числовые лотереи и компьютерные игры, тотализаторы и другие экономические формы получения прибыли, утверждает в установленном порядке совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами условия их проведения;
осуществляет организационное и методическое руководство молодежными, туристскими и спортивными организациями, делегирует в случае необходимости на договорной основе определенные полномочия федерациям, ассоциациям, союзам, обществам и др.;
координирует планы молодежных, туристских и спортивных мероприятий, организуемых различными ведомствами, общественными организациями, утверждает единые календарные планы мероприятий и соревнований, осуществляет контроль за их проведением;
утверждает нормы расходов и материального обеспечения участников молодежных, туристских и спортивных мероприятий по согласованию с заинтересованными министерствами и ведомствами;
проводит международные, межрегиональные и республиканские молодежные мероприятия, туристские и спортивные соревнования и сборы, осуществляет кооперирование средств на их проведение;
утверждает правила проведения спортивных соревнований и сборов, спортивную классификацию видов спорта, программно-методические и другие нормативные документы, регламентирующие работу по их проведению;
осуществляет подготовку сборных команд Республики Казахстан и обеспечивает участие спортсменов республики в чемпионатах стран СНГ, Европы, Мира, Олимпийских и Азиатских играх, других международных соревнованиях;
совместно с заинтересованными министерствами, ведомствами и общественными организациями проводит работу по подготовке спортивного резерва, координирует развитие сети спортивных клубов и школ, независимо от их ведомственной подчиненности, межведомственных и отраслевых центров олимпийской подготовки, а также организацию в них учебно-тренировочного процесса и допинг-контроля;
утверждает республиканские рекорды по видам спорта, представляет в установленном порядке международные спортивные организации, федерации по видам спорта, соответствующую документацию для утверждения мировых, европейских и азиатских рекордов, установленных спортсменами республики;
в установленном порядке решает вопросы присвоения званий, награждает медалями, знаками, дипломами, призами, грамотами, ценными подарками победителей и призеров республиканских мероприятий, работников молодежных, туристских и спортивных организаций;
выражает интересы работников отрасли в соответствии с действующим законодательством.
III. Организация работы Министерства по делам молодежи,
туризма и спорта Республики Казахстан

8. Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгiне Қазақстан Республикасы Президентiнiң Жарлығымен тағайындалатын Министр басшылық етедi.
9. Министрдiң орынбасарларын Қазақстан Республикасының Министрлер кабинетi Министрдiң ұсынуы бойынша қызметке тағайындап, қызметтен босатады.
10. Министрлiкте құрамына Министр (алқа төрағасы), Министрдiң орынбасарлары, Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң (басқармаларының) басшылары кiретiн алқа құрылады. Алқаның құрамына Қазақстан Республикасы министрлiктерi мен ведомстволарының, қоғамдық ұйымдардың басшы қызметкерлерiнiң кiргiзiлуi мүмкiн.
Министрлiктiң алқасы тұрақты өткiзiлiп тұратын мәжiлiстерiнде, мемлекеттiк жастар саясатын жүзеге асыру, туризм, дене мәдениетi мен спорттың жағдайы мен даму мәселелерiн қарайды, ведомстволық қарастылығына қарамастан саланың барлық ұйымдарының, бiрлестiктерiнiң, мекемелерi мен кәсiпорындарының қызметiн үйлестiрiп отырады, қабылданған шешiмдердiң орындалуына бақылауды жүзеге асырады.
11. Министр:
Министрлiк пен алқаның қызметiне басшылық етедi;
Министрлiкке жүктелген мiндеттер мен функциялардың орындалуына жеке-дара жауап бередi;
Министрлiктiң жұмысындағы алқалылықты қамтамасыз етедi;
белгiленген адам саны мен еңбекақы қорының шегiнде Министрлiктiң орталық аппаратының, штат санын, қызметкерлердiң сондай-ақ қарамағындағы ұйымдардың басшыларының лауазымдық жалақыларын, сыйақыларды және жалақыларына қосылатын үстемелердi бекiтедi;
Министрдiң орынбасарлары арасында мiндеттер бөледi және олардың қызметiн үйлестiредi;
Министрдiң орынбасарларының және Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының оның қызметiнiң жекелеген салаларына басшылығы үшiн, сондай-ақ оған қарасты ұйымдардағы, бiрлестiктердегi, мекемелер мен кәсiпорындардағы жұмысы үшiн жауапкершiлiк деңгейiн белгiлейдi;
Министрлiктiң орталық аппаратының қызметкерлерiн, оған қарасты ұйымдардың, мекемелердiң, бiрлестiктер мен кәсiпорындардың басшыларын тағайындап, қызметтен босатады, соның iшiнде контрактылық негiзде тағайындап, босатады;
Министрдiң орынбасарларын, министрлiктiң орталық аппаратының басқа да лауазымды адамдарын, Министрлiктiң қарамағындағы ұйымдардың, бiрлестiктердiң, мекемелер мен кәсiпорындардың басшыларын көтермелейдi және оларға тәртiптiк жазалар қолданады.
Ескерту. 11-тармақтың бесiншi абзацынан сөз алынып
тасталған - ҚРМК-нiң 1995.02.06. N 115 қаулысымен.
12. Министрлiктiң шешiмдерi Министрдiң бұйрықтары түрiнде, Министрлiк алқасының шешiмдерi - қаулылар түрiнде ресiмделедi және оларға Министр қол қояды, ол жоқ кезде Министрдiң бiрiншi орынбасары немесе оның орнында қалған адам қол қояды.
Өз құзырының шеңберiнде Министрлiк қабылдаған шешiмдердi ведомстволық бағыныстылығына қарамастан барлық жастар, туристiк және спорт ұйымдары, бiрлестiктерi, мекемелерi мен кәсiпорындары сондай-ақ мемлекеттiк жастар саясатын жүзеге асыру, туризмдi, дене мәдениетi мен спортты дамыту мәселелерi жөнiнен республиканың басқа да министрлiктерi мен ведомстволары орындауға мiндеттi.

8. Министерство по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан возглавляет Министр, назначаемый Указом Президента Республики Казахстан.
9.Заместители Министра назначаются на должность и освобождаются от должности Кабинетом Министров Республики Казахстан по представлению Министра.
10. В Министерстве образуется коллегия в составе Министра (председатель коллегии), заместителей Министра, руководителей структурных подразделений Министерства (управлений). В состав коллегии могут быть включены руководящие работники министерств и ведомств Республики Казахстан, общественных организаций.
Коллегия Министерства на регулярно проводимых заседаниях рассматривает вопросы реализации государственной молодежной политики, состояния и развития туризма, физической культуры и спорта, координирует деятельность всех организаций, объединений, учреждений и предприятий отрасли, независимо от их ведомственной принадлежности, осуществляет контроль за исполнением принимаемых решений.
11. Министр:
руководит деятельностью Министерства и коллегии;
несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и функций;
обеспечивает коллегиальность в работе Министерства;
утверждает структуру, штатную численность, должностные оклады, премии и надбавки к окладам работников центрального аппарата Министерства в пределах установленной численности и фонда оплаты труда, а также руководителям подведомственных организаций;
распределяет обязанности между заместителями Министра и координирует их деятельность;
устанавливает степень ответственности заместителей Министра и руководителей структурных подразделений Министерства за руководство отдельными областями его деятельности, а также за работу подведомственных ему организаций, объединений, учреждений и предприятий;
назначает и увольняет работников центрального аппарата, руководителей подведомственных Министерству организаций, учреждений, объединений и предприятий, в том числе на контрактной основе;
поощряет заместителей Министра, других должностных лиц центрального аппарата Министерства, руководителей подведомственных Министерству организаций, объединений, учреждений и предприятий и налагает на них дисциплинарные взыскания.
12. Решения Министерства оформляются в виде приказов Министра, решения коллегии Министерства - в виде постановлений и подписываются Министром, а в его отсутствие - первым заместителем Министра, либо замещающим его лицом.
Решения, принятые Министерством в рамках его компетенции, являются обязательными для исполнения всеми молодежными, туристскими и спортивными организациями, объединениями, учреждениями и предприятиями, независимо от их ведомственной принадлежности, а также другими министерствами и ведомствами республики по вопросам реализации государственной молодежной политики, развития туризма, физической культуры и спорта.

13. Қажет болған жағдайда Министрлiк басқа министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп немесе келiсiп қаулылар, бұйрықтар мен нұсқаулықтар шығарады.
14. Облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының жастар iсi, туризм және спорт басқармаларының басшылары лауазымдарға Қазақстан Республикасы Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгiнiң келiсiмiмен тағайындалады.
15. Министрлiктiң қызметiн қаржыландыру бюджет қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.

13. В необходимых случаях Министерство издает постановления, приказы и инструкции совместно или по согласованию с другими министерствами и ведомствами.
14. Руководители областных, Алматинского и Ленинского городских управлений по делам молодежи, туризма и спорта назначаются на должность по согласованию с Министерством по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан.
15. Финансирование деятельности Министерства осуществляется за счет бюджетных ассигнований.