МЕМЛЕКЕТТIК АКЦИОНЕРЛIК, СОНЫҢ IШIНДЕ ХОЛДИНГ КОМПАНИЯЛАРЫНЫҢ ҚЫЗМЕТIН ОРТАЛЫҚ МЕМЛЕКЕТТIК БАСҚАРУ ОРГАНДАРЫНЫҢ РЕТТЕУI ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 17 ақпан 1994 ж. N 197. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2008 жылғы 12 қарашадағы N 1048 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - Қазақстан Республикасының Үкіметінің 2008 жылғы 12 қарашадағы N 1048 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасында мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң 1993-1995 жылдарға (II кезең) арналған Ұлттық бағдарламасына сәйкес және ұлттық, мемлекеттiк акционерлiк компаниялардың, соның iшiнде холдинг компанияларының, сондай-ақ мемлекет қатысатын акционерлiк компаниялардың, соның iшiнде холдинг компанияларының қызметiн орталық мемлекеттiк басқару органдары тарапынан реттеудi жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Мемлекеттiк акционерлiк компаниялар, мемлекет қатысатын акционерлiк компаниялар, соның iшiнде холдинг компаниялар (бұдан әрi - компаниялар) жөнiнде орталық мемлекеттiк басқару органдары мынадай функциялар атқарады деп белгiленсiн:
ұлттық мүдделердiң жүзеге асырылуы қамтамасыз етiлуiн - айналадағы ортаның қорғалуын, мемлекеттiк бағдарламалардың орындалуын бақылау;
мемлекеттiк компанияларды тарта отырып өнеркәсiп салаларын дамытудың тұжырымдамалары мен басым мемлекеттiк бағдарламаларын әзiрлеу;
компанияларға мемлекеттiк саясат (мемлекеттiк мақсатты бағдарламалар) шеңберiнде көмек көрсету;
экономиканы құрылымдық жағынан қайта құру саясатын белгiлеуге қатысу;
компаниялардың залалмен жұмыс iстейтiн мемлекеттiк кәсiпорындарын санациялау, оларды қайта құру мен тарату жөнiнде ұсыныстар енгiзу;
республика бюджетiн қалыптастыру кезiнде компаниялардың мүддесiн бiлдiру, өнеркәсiпте стратегиялық мiндеттердi шешу үшiн жаңа ұйымдық құрылымдардың қаражат (валюта) жөнiндегi қажеттерiн негiздеу;
инвестициялық бағдарламаларды әзiрлеу мен жүзеге асыру;
компанияларды ақпаратпен қамтамасыз ету;
ғылыми-зерттеу жұмыстарының үйлестiрiлуiн және ғылыми талдамалардың енгiзiлуiн жүзеге асыру;
өндiрiстiк қуаттарды орналастыру мен өнеркәсiп салаларын дамыту саясатын жүзеге асыру;
қолданылып отырған заңға сәйкес компаниялардың бақылау кеңестерiне қатысу.
2. Акционерлiк компанияларға акциялардың мемлекеттiк пакетiне иелiк ету құқығын Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi жүзеге асырады деп белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiк жөнiндегi мемлекеттiк комитетi Әдiлет министрлiгiмен және басқа да мүдделi министрлiктермен және ведомстволармен бiрлесiп екi ай мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң бұрын қабылданған министрлiктер мен ведомстволардың қызметiн реттейтiн шешiмдерiн осы қаулыға сәйкестендiру туралы ұсыныстар енгiзсiн.
Қазақстан Республикасының Премьер-министрi

О регулировании деятельности государственных акционерных, в том числе холдинговых, компаний центральными оpганами государственного управления
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 17 февраля 1994 года N 197. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 2008 года N 1048.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.11.2008 N 1048 .
В соответствии с Национальной программой разгосударствления и приватизации в Республике Казахстан на 1993-1995 годы (II этап) и в целях совершенствования регулирования деятельности национальных, государственных акционерных компаний, в том числе холдинговых, а также акционерных компаний с участием государства, в том числе холдинговых, со стороны центральных органов государственного управления Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Определить, что по отношению к государственным акционерным компаниям, акционерным компаниям с участием государства, в том числе холдинговым (в дальнейшем - компании), центральные органы государственного управления выполняют следующие функции:
осуществление контроля за обеспечением реализации национальных интересов - защитой окружающей среды, выполнением государственных программ;
разработка концепций и приоритетных государственных программ развития отраслей промышленности с привлечением государственных компаний;
оказание помощи компаниям в рамках государственной политики (государственных целевых программ);
участие в определении политики структурной перестройки экономики;
внесение предложений по санации убыточных государственных предприятий компаний, их реорганизации и ликвидации;
представление интересов компаний при формировании бюджета республики, обоснование потребностей новых организационных структур в финансовых (валютных) средствах для решения стратегических задач в промышленности;
разработка и реализация инвестиционных программ;
информационное обеспечение компаний;
осуществление координации научно-исследовательских работ и внедрения научных разработок;
осуществление политики размещения производственных мощностей и развития промышленных отраслей;
участие в наблюдательных советах компаний в соответствии с действующим законодательством.
2. Установить, что право распоряжения государственным пакетом акций в акционерных компаниях осуществляет Государственный комитет Республики Казахстан по государственному имуществу.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по государственному имуществу совместно с Министерством юстиции и другими заинтересованными министерствами и ведомствами в двухмесячный срок внести предложения о приведении ранее принятых решений Кабинета Министров Республики Казахстан, регулирующих деятельность министерств и ведомств, в соответствие с данным постановлением.
Премьер-министр Республики Казахстан