ОРМАН ҚОРЫ УЧАСКЕЛЕРIН МӘДЕНИ-САУЫҚТЫРУ (ҚАЛПЫНА КЕЛТIРУ) МАҚСАТТАРЫНДА ПАЙДАЛАНУ ТӘРТIБI ТУРАЛЫ ЕРЕЖЕНI БЕКIТУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 16 наурыз 1994 ж. N 274. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N 1286 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының Орман кодексiн күшiне енгiзу тәртiбi туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1993 жылғы 23 қаңтардағы N 1925 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру (қалпына келтiру) мақсаттарында пайдаланудың тәртiбi туралы ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 16 наурыздағы
N 274 қаулысымен
Бекiтiлген
Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру (қалпына келтiру) мақсаттарында пайдалану тәртiбi туралы
Ереже
Жалпы ережелер
1. Осы ереже орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру (қалпына келтiру) мақсаттарында пайдалану және оларды беру шарттарын реттеу үшiн Қазақстан Республикасының Орман кодексiне сәйкес әзiрленген және оны орындау заңды ұйымдар мен азаматтар, соның iшiнде шетелдiк азаматтар үшiн мiндеттi болып табылады.
2. Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру мақсаттарында пайдалану орманның тiршiлiгi кезiндегi функцияларын азаматтардың тынығуы мен емделуi жолымен денсаулығын және еңбек қабiлетiн қалпына келтiру, сондай-ақ қызғылықты жерлерге барумен байланысты туризм үшiн пайдалануды көздейдi, орман қорының бүкiл аумағында, қорықтар мен ұлттық парктердiң қорық аймақтарынан, сумен жабдықтау көздерiнiң санитарлық қорғаудың бiрiншi белдiк аймақтарына, генетикалық резерванттарынан, кейбiр табиғи ескерткiштерден, табиғат қорғау режимi тиiстi ережелермен реттелетiн ерекше күзетiлетiн заказник бөлiктерiнен басқаларында жүзеге асырылады.
3. Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру мақсаттарында пайдалану өрт қауiпсiздiгi, селекциялық-тұқым шаруашылық жұмыстарын, жаңғақ кәсiпшiлiгi, орман жемiсi шаруашылығын жүргiзу мүддесi үшiн, сондай-ақ ғылыми-зерттеу жұмыстарын атқару кезiнде шектелуi мүмкiн.
Аталған шектеулер облыстық орман шаруашылығын мемлекеттiк басқару органының ұсынысы бойынша облыстық атқарушы өкiмет органының шешiмi негiзiнде енгiзiледi.
4. Мәдени-сауықтыру мақсаттарында басымырақ пайдаланылатын орман қоры учаскелерiнде (қалалық ормандарда, орман парктерiнде, қалалардың, басқа да елдi мекендер мен өнеркәсiп кәсiпорындарының төңiрегiндегi жасыл аймақтарда, курорттарды санитарлық қорғау округтерiнiң ормандарында, ұлттық және тарихи-табиғат парктерiнiң қалпына келтiру аймақтарында және т.б.) олардың аумағын ұйымдастыру кезiнде қалпына келтiру жүктемесi, ландшафт түрлерi, қалпына келтiруден ауытқу дәрежесi белгiленiп, ұйымдық-шаруашылық шаралардың тiзбесi анықталады, ағаштарды санитарлық-гигиеналық және эстетикалық бағамдау жүргiзiледi.

Об утверждении Положения о порядке пользования участками лесного фонда в культурно-оздоровительных (рекреационных) целях
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 марта 1994 года N 274. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г. N 1286 (P031286)
В соответствии с постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 23 января 1993 г. N 1925 "О порядке введения в действие Лесного кодекса Республики Казахстан" Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
Утвердить Положение о порядке пользования участками лесного фонда в культурно-оздоровительных (рекреационных) целях (прилагается).
Премьер-министр Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 16 марта 1994 г. N 274
Положение
о порядке пользования участками лесного фонда
в культурно-оздоровительных (рекреационных) целях
Общие положения
1. Настоящее Положение разработано в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан для регламентации условий предоставления и пользования участками лесного фонда в культурно-оздоровительных (рекреационных) целях и является обязательным для исполнения юридическими лицами и гражданами, в том числе иностранными.
2. Пользование участками лесного фонда в культурно-оздоровительных целях предполагает использование прижизненных функций леса для восстановления здоровья и трудоспособности граждан путем отдыха и лечения, а также для туризма, связанного с посещением интересных мест, и осуществляется на всей территории лесного фонда, кроме заповедников и заповедных зон национальных парков, зон первого пояса санитарной охраны источников водоснабжения, генетических резерватов, некоторых памятников природы и особо охраняемых частей заказников, природоохранный режим которых регулируется соответствующими положениями.
3. Пользование участками лесного фонда в культурно-оздоровительных целях может быть ограничено в интересах пожарной безопасности, ведения селекционно-семеноводческих работ, орехопромыслового и лесоплодового хозяйства, а также при проведении научно-исследовательских работ.
Указанные ограничения вводятся на основании решения областного органа исполнительной власти по представлению областного государственного органа управления лесным хозяйством.
4. На участках лесного фонда, преимущественно использующихся в культурно-оздоровительных целях ( в городских лесах, лесопарках, зеленых зонах вокруг городов, других населенных пунктов и промышленных предприятий, лесах округов санитарной охраны курортов, зонах рекреации национальных и историко-природных парков и др.), при организации их территории устанавливаются рекреационные нагрузки, типы ландшафтов, степень рекреационной дигрессии, определяется перечень организационно-хозяйственных мероприятий, проводится санитарно-гигиеническая и эстетическая оценка насаждений.

5. Орман қоры учаскелерiне қалпына келтiру жүктемесiн анықтаудың принциптерi мен әдiстерiн, қалпына келтiру объектiлерiн жобалаудың нормативтерiн мамандандырылған ғылыми-зерттеу және жобалау ұйымдары жасайды және оларды мемлекеттiк орман шаруашылығын басқару органдары бекiтедi.
6. Осы Ереженiң талаптары орындалуын бақылауды мемлекеттiк орман шаруашылығын басқару органдары, сондай-ақ бақылауға арнайы өкiлдiк берiлген басқа да органдар Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген өзiнiң құзыры шегiнде жүзеге асырады.
Азаматтардың ормандарда болуы
7. Тынығу мақсаттарымен ормандарда болатын азаматтардың жабайы жемiстердi, жаңғақтарды, қозықұйрықтарды, жидектердi, дәрiлiк шикiзаттарды және басқа орман өнiмдерiн жинауға құқығы бар, оны арнаулы нормативтi құжаттар реттейдi.
8. Азаматтардың тынығуы, аумақты көркейту шаралары жүргiзiлген (автотұрақтар, спорт алаңдары жабдықталған немесе экскурсиялық қызмет көрсету ұйымдастырылған) орман қоры учаскелерiнен басқаларында, тегiн жүзеге асырылады. Ал көркейту шаралары жүргiзiлген учаскелерде тынығу үшiн ақы төлеттiрiледi, оның мөлшерiн мемлекеттiк орман шаруашылығын басқару органдарының ұсынуы бойынша жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары бекiтедi.
9. Орман қоры аумағында мәдени-бұқаралық шаралар жүргiзу кезiнде оның шарттары мемлекеттiк орман шаруашылығын басқару органдарымен келiсiледi.
10. Азаматтар ормандарда өрт қауiпсiздiгi ережелерiн сақтауға, ағаштар мен шiлiктердi сындыруға, кесуге, екпе ағаштарды бүлдiруге, орманды ластауға, құмырсқа илеулерiн, құстардың ұяларын бұзуға жол бермеуге мiндеттi.
Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру мақсаттарында пайдалану үшiн беру
11. Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру мақсаттарында пайдалану үшiн берудi ақылы негiзде жергiлiктi атқарушы өкiмет органдары: мемлекеттiк орман шаруашылығын басқару органдарының бiр жылдан 50 жылға дейiнгi мерзiмге лицензия, ал бiр жылға дейiнгi мерзiмге орман билетiн беруi арқылы жүзеге асырады.
12. Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру мақсаттарында пайдалану құқығы:
орман қоры учаскелерiн пайдаланудан өз еркiмен бас тартқанда;
пайдалану мерзiмi өткенде;
орман қоры учаскелерi берiлген кәсiпорын немесе басқа да шаруашылық жүргiзушi субъект таратылған;
орман қорының жерлерi мемлекеттiк немесе қоғамдық мұқтаждықтар үшiн қайтарып алынған;
орманды қалпына келтiрiп пайдалануды жүзеге асыруда белгiленген тәртiп пен ережелер бұзылған;
рұқсат беретiн құжаттарда көзделген мiндеттердi орманды  пайдаланушылар орындамаған;
орман қалпына келтiрiп пайдалануға тыйым салынған қорғаныштық санатқа жатқызылған жағдайда тоқтатылады.

5. Принципы и методы определения рекреационных нагрузок для участков лесного фонда, нормативы проектирования объектов рекреации разрабатываются специализированными научно-исследовательскими и проектными организациями и утверждаются государственными органами управления лесным хозяйством.
6. Контроль за выполнением требований настоящего Положения осуществляют государственные органы управления лесным хозяйством, а также иные специально уполномоченные на то органы в пределах их компетенций, установленных законодательством Республики Казахстан.
Посещение лесов гражданами
7. Граждане, посещающие леса в целях отдыха, имеют право любительского сбора дикорастущих плодов, орехов, грибов, ягод, лекарственного сырья и других продуктов леса, который регламентируется специальными нормативными документами.
8. Проведение отдыха осуществляется гражданами бесплатно, за исключением участков лесного фонда, где проведены мероприятия по благоустройству территории (оборудованы автостоянки, спортивные площадки или организовано экскурсионное обслуживание). В этом случае взимается плата, размеры которой утверждаются местными органами исполнительной власти, по представлению государственных органов управления лесным хозяйством.
9. При проведении культурно-массовых мероприятий на территории лесного фонда условия их проведения согласовываются с государственными органами управления лесным хозяйством.
10. Граждане обязаны соблюдать правила пожарной безопасности в лесах, не допускать поломок и порубок деревьев и кустарников, повреждений лесных культур, засорения лесов, повреждения муравейников, гнездовий птиц.
Предоставление участков лесного фонда
для использования их в культурно-оздоровительных целях
11. Предоставление участков лесного фонда для использования их в культурно-оздоровительных целях осуществляется на платной основе органами исполнительной власти на местах: на срок от одного года до 50 лет с выдачей государственными органами управления лесным хозяйством лицензии, а на срок до одного года - лесного билета.
12. Прекращение права пользования участками лесного фонда в культурно-оздоровительных целях производится в следующих случаях:
добровольного отказа от использования участков лесного фонда;
истечения срока пользования;
ликвидации предприятия или иного субъекта хозяйственной деятельности, которому были предоставлены участки лесного фонда;
изъятие земель лесного фонда для государственных или общественных нужд;
осуществления рекреационного пользования лесом с нарушением установленного порядка и правил;
невыполнения лесопользователем обязанностей, предусмотренных разрешительными документами;
отнесения лесов к категориям защитности, в которых рекреационное пользование запрещается.

13. Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру мақсаттарында пайдалану құқығын тоқтату рұқсат етiлген құжаттарды берген органдардың оны жоюы арқылы ресiмделедi.
Орман қоры учаскелерiн пайдалануды тоқтату жөнiндегi шешiмге келiспеген жағдайда орманды пайдаланушылар сотқа беру тәртiбiмен шағымдана алады.
Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру мақсаттарында пайдаланғаны үшiн ақы төлеу
14. Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру мақсаттарында  пайдаланғаны үшiн төлем Қазақстан Республикасының Орман кодексiне және "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексiне) сәйкес жүзеге асырылады. <*>
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2002.04.15. N 431 қаулысымен .
Орман қоры учаскелерi иелерiнiң құқықтары мен мiндеттерi
15. Орман қоры учаскелерi иелерiнiң:
орманды қалпына келтiрiп пайдалануды жүзеге асыруға және шаруашылық қызметтiң осы түрiнен кiрiс алуға;
орманды пайдаланушыларға тиiстi рұқсат ету құжаттарын бере отырып орманды қалпына келтiрiп пайдалануды жүзеге асыру құқығын беруге;
белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалық және техникалық құжаттамаға сәйкес қалпына келтiру мақсаттары үшiн қажеттi құрылыстар мен ғимараттар тұрғызуға;
орманды пайдаланушылардың орман учаскелерiн қалпына келтiрiп пайдалануды жүзеге асыру кезiнде орман заңдарының талаптарын бұзуы салдарынан орман жерiнiң бүлiнуiне әкеп соқтырған, сондай-ақ орман қоры жерлерi мемлекет мұқтажы үшiн қайтарып алынған жағдайда келтiрiлген зиян мен шығынға өтем жасатуға;
орманды пайдаланушылардың орманды қалпына келтiрiп пайдалануды жүзеге асыруы кезiнде нормалар мен ережелердi, сондай-ақ орман заңдарының өзге де талаптарын сақтауына бақылауды жүзеге асыруға құқығы бар.
16. Орман қоры учаскелерi иелерiнiң мiндеттерi:
қолданылып жүрген орман заңдарына және басқа нормативтi  құжаттарға, сондай-ақ орман орналастыру және басқа жобалық  құжаттамаға сәйкес орманды қалпына келтiрiп пайдалануды жүзеге асыру;
қалпына келтiрiлетiн ағаштардың ауқымын жобаларда анықталған оңтайлы мөлшерге дейiн ұлғайтылуын және олардың қалпына келтiру жүктемелерiне төзiмдiлiгiн қамтамасыз ету.
Орманды пайдаланушылардың құқықтары мен мiндеттерi
17. Орманды пайдаланушылардың:
өздерiне берiлген рұқсат ету құжаттарына сәйкес орманды  қалпына келтiрiп пайдалануды жүзеге асыруға;
орман иелерiнiң келiсуi бойынша және белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалық және техникалық құжаттамаға сәйкес қалпына келтiру мақсаттары үшiн қажеттi құрылыстар мен ғимараттар тұрғызуға;
бекiтiлiп берiлген учаскелердегi ормандардың қорғаныштық санаты өзгеруi салдарынан, сондай-ақ орман қоры жерлерiн мемлекет мұқтажы үшiн қайтарып алынған кезде келтiрiлген шығынға өтем жасатуға құқығы бар.

13. Прекращение права пользования участками лесного фонда в культурно-оздоровительных целях оформляется аннулированием разрешительных документов органами, их выдавшими.
При несогласии лесопользователя с решением о прекращении права на пользование участками лесного фонда он может обжаловать его в судебном порядке.
Плата за пользование участками лесного
фонда в культурно-оздоровительных целях
Плата за пользование участками лесного фонда в культурно-оздоровительных целях осуществляется в соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан  K932000_   и Кодексом Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговым кодексом)" K010209_   . <*>
Сноска. Пункт 14 - в редакции постановления Правительства РК от 15 апреля 2002 г. N 431   P020431_   .
Права и обязанности владельцев
участков лесного фонда
15. Владельцы участков лесного фонда имеют право:
осуществлять рекреационное пользование лесом и получить доход от этого вида хозяйственной деятельности;
предоставлять право лесопользователям на осуществление рекреационного пользования лесом с выдачей соответствующих разрешительных документов;
возводить строения и сооружения, необходимые для целей рекреации, в соответствии с утвержденной в установленном порядке проектной и технической документацией;
на возмещение убытков и ущерба, причиненных лесопользователями в результате нарушения требований лесного законодательства при осуществлении рекреационного пользования, повлекших дигрессию лесных участков, а также в случае изъятия земель лесного фонда для государственных нужд;
осуществлять контроль за соблюдением лесопользователями норм и правил, а также иных требований лесного законодательства при осуществлении ими рекреационного пользования лесом.
16. Владельцы участков лесного фонда обязаны:
осуществлять рекреационное пользование лесом в соответствии с действующим лесным законодательством и иными нормативными документами, а также лесоустроительной и иной проектной документацией;
обеспечивать увеличение емкости рекреационных насаждений до оптимальных размеров, определенных проектами, и их устойчивость к рекреационным нагрузкам.
Права и обязанности лесопользователей
17. Лесопользователи имеют право:
осуществлять рекреационное пользование лесом в соответствии с выданными им разрешительными документами;
возводить строения и сооружения, необходимые для целей рекреации, по согласованию с лесовладельцами и в соответствии с утвержденной в установленном порядке проектной и технической документацией;
на возмещение убытков, понесенных в результате изменения категории защитности лесов на закрепленных участках, а также при изъятии земель лесного фонда для государственных нужд.

18. Орманды пайдаланушылардың мiндеттерi:
орманды қалпына келтiрiп пайдалануды рұқсат етiлген құжаттарға, сондай-ақ қолданылып жүрген орман заңдарына, нормативтi актiлерге, орман орналастыру және басқа жобалық құжаттамаға сәйкес жүзеге асыру;
санитарлық ережелердi, өрт қауiпсiздiгiн сақтау, бекiтiлiп берiлген учаскелерде өртке қарсы шараларды жүргiзу, ал өрт шыққан жағдайда оны сөндiруге қатысу;
орманды қалпына келтiрiп пайдалануды жануарлар дүниесiн және олар мекендеген ортаның сақталуын қамтамасыз ететiн тәсiлдермен жүргiзу;
қалпына келтiрiп пайдаланғаны үшiн ақыны белгiленген мерзiмде төлеу.
Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру (қалпына келтiру) мақсаттарында пайдалану тәртiбi туралы ереженi бұзғандық үшiн жауапкершiлiк
19. Орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру (қалпына келтiру) мақсаттарында пайдалану тәртiбi туралы ереже талаптарының бұзылуына кiнәлi адамдар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тәртiптiк, әкiмшiлiк, азаматтық және қылмыстық жауапкершiлiкке тартылады.
20. Орман иелерi мен орман пайдаланушылардың құқықтары бұзылған жағдайда оларды қорғау сот тәртiбiмен жүзеге асырылады.

18. Лесопользователи обязаны:
осуществлять рекреационное пользование лесом в соответствии с разрешительными документами, а также действующим лесным законодательством, иными нормативными актами, лесоустроительной и другой проектной документацией;
соблюдать санитарные правила, пожарную безопасность, проводить на закрепленных участках противопожарные мероприятия, а в случае возникновения пожаров принимать участие в их тушении;
вести рекреационное пользование лесом способами, обеспечивающими сохранение животного мира и среды его обитания;
вносить в установленные сроки плату за рекреационное пользование.
Ответственность за нарушение Положения о порядке
пользования участками лесного фонда
в культурно-оздоровительных (рекреационных) целях
19. Лица, виновные в нарушении требований Положения о порядке пользования участками лесного фонда в культурно-оздоровительных (рекреационных) целях, несут дисциплинарную, административную, гражданскую или уголовную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
20. Защита прав лесовладельцев и лесопользователей в случае их нарушения осуществляется в судебном порядке.