Қазақстан Республикасы Әдiлет Министрлiгiнiң мәселелерi
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1994 жылғы 16 наурыз N 279. Күшi жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.05.08. N 810 қаулысымен. ~P970810
"Қазақстан Республикасында құқықтық реформаның тиiмдiлiгiн арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 16 маусымдағы N 1228 Жарлығын орындау үшiн, сондай-ақ әдiлет органдары мен мекемелерiн ұйымдастыру және материалдық-техникалық жағынан нығайту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1.
Ескерту. 1-тармақтың күшi жойылған - ҚР Үкiметiнiң 1995.12.19.
N 1741 қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi функцияларының кеңеюiне байланысты:
Әдiлет министрлiгi орталық аппаратының шектi штат саны 160 адам болып белгiленсiн;
облыстар мен Алматы қаласы әдiлет басқармаларының, Ленинск қаласы әдiлет бөлiмiнiң жалпы штат саны 125 адамға көбейтiлсiн;
Әдiлет министрлiгiне министрдiң 5 орынбасары, соның iшiнде бiр бiрiншi орынбасары және 13 адамнан тұратын алқа болуына рұқсат етiлсiн;
Әдiлет министрлiгiне қызметтiк 8 жеңiл автомобиль лимитi белгiленсiн.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi мен әдiлет басқармаларына қосымша бөлiнетiн бiрлiктердi, қажеттi компьютер және ұйымдастыру iсiнiң техникасын, жиhаз, автокөлiк сатып алуын және басқа да шығындарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнiң заң шығару ғылыми-зерттеу институтын ұстауға қажеттi қаражатты ескере отырып, бюджет қаржысының шектi сомасын белгiлейтiн болсын.
4. Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi заң шығару ғылыми-зерттеу институтының ғылыми бағдарламасы мен қызметiнiң тақырыптық бағдарын қарап, бекiтсiн және оған бағдарламаны жүзеге асыруына арнап тиiстi қаржы бөлiнетiн болсын.
5. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Алматы қаласының әкiмi Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi орталық аппаратының және заң шығару ғылыми-зерттеу институтының қызметкерлерi үшiн жыл сайын 2-3 мың шаршы метр тұрғын үй бөлудi қарастыратын болсын.
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне министрлiк қызметкерлерiнен босаған мемлекеттiк тұрғын үй қорының тұрғын алаңын қайталап қоныстандыру құқы берiлсiн.

Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 марта 1994 года N 279. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 8 мая 1997 г. N 810 ~P970810
Во исполнение Указа Президента Республики Казахстан от 16 июня 1993 г. N 1228 U931228_ "О мерах по повышению эффективности правовой реформы в Республике Казахстан", а также в целях организационного и материально-технического укрепления органов и учреждений юстиции Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Положение о Министерстве юстиции Республики Казахстан и Положение о порядке государственной регистрации ведомственных нормативных актов.
Сноска. Пункт 1 утратил силу в части утверждения Положения о Министерстве юстиции Республики Казахстан - постановлением Правительства РК от 19 декабря 1995г. N 1741.
2. В связи с расширением функций Министерства юстиции Республики Казахстан:
установить предельную штатную численность центрального аппарата Министерства в количестве 160 единиц;
увеличить штатную численность управлений юстиции областей и города Алматы, отдела юстиции города Ленинска на 125 единиц;
разрешить Министерству юстиции иметь 5 заместителей Министра, в том числе одного первого, и коллегию в составе 13 человек;
установить Министерству юстиции лимит служебных легковых автомобилей в количестве 8 единиц.
3. Министерству финансов Республики Казахстан определить предельную сумму бюджетных ассигнований Министерству юстиции Республики Казахстана и управлениям юстиции с учетом дополнительно выделяемых единиц, приобретения необходимой компьютерной и оргтехники, мебели, автотранспорта и других расходов, а также средства на содержание научно-исследовательского института законодательства Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Министерству науки и новых технологий Республики Казахстан рассмотреть и утвердить научную программу и тематику деятельности научно-исследовательского института законодательства Министерства юстиции Республики Казахстан и выделить ему соответствующие ассигнования на реализацию программы.
5. Министерству экономики Республики Казахстан, главе Алматинской городской администрации ежегодно предусматривать выделение 2-3 тыс. кв. метров жилья для работников центрального аппарата Министерства юстиции Республики Казахстан и НИИ законодательства.
Предоставить Министерству юстиции Республики Казахстан право повторного заселения жилой площади из государственного жилищного фонда, освобождаемой работниками Министерства.

5. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволардың нормативтiк актiлерiн мемлекеттiк тiркеудi нормативтiк актiнiң табыс етiлген сәтiнен бастап 30 күн iшiнде жүзеге асырады.
Нормативтiк актiнi қосымша зерделеудi жүргiзу және сарапшыларды тарту қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi тiркеу мерзiмiн ұзарта алады.
6. Ұсынылған ведомстволық нормативтiк акт жөнiнде оның Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкестiгiне құқықтық талдау жүргiзiлiп, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрiнiң орынбасары бекiткен қорытынды шығарылады.
7. Тiркелген ведомстволық нормативтiк акт Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi жүргiзетiн Қазақстан Республикасы министрлiктерiнiң, мемлекеттiк комитеттерi мен ведомстволарының нормативтiк актiлерiн мемлекеттiк тiркеу Тiзiлiмiне енгiзiледi.
8. Нормативтiк актiнi тiркеуге мынадай жағдайларда рұқсат етiлмеуi мүмкiн, егер мұндай акт:
азаматтардың заңдарда белгiленген құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтiрсе немее оларға заңдарда көзделмеген мiндеттердi жүктейтiн болса;
оны шығарған орган құзырының шегiнен шығатын болса;
мүдделi министрлiктермен, мемлекеттiк комитеттер және ведомстволармен келiсiлмеген болса, егер мұндай келiсiм мiндеттi болған жағдайда.
9. Мемлекеттiк тiркеуге рұқсат етiлмеген нормативтiк актiлердi Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi оларды шығарған органға олардың заңдарға сәйкес келмейтiндiгi туралы қорытындымен бiрге қайтарып бередi.
Актiсiн тiркеуге рұқсат етiлмеген министрлiк, мемлекеттiк комитет немесе ведомство рұқсат етiлмеуi туралы шешiм жөнiнде сот тәртiбiмен шағымдануға құқылы.
10. Мемлекеттiк тiркеуден кейiн нормативтiк актiнiң бiр данасы оған берiлген тiркеу нөмiрiмен бiрге тиiстi министрлiкке, мемлекеттiк комитет немесе ведомствоға жiберiледi.
Ведомстволық нормативтiк актiлер оларға мемлекеттiк тiркеу нөмiрi берiлген күннен бастап, егер актiнiң өзiнде оның күшiне енуiнiң кешеңдеу мерзiмi белгiленбеген болса, күшiне енедi.
Нормативтiк акт таратылған және жарияланған кезде мемлекеттiк тiркеу нөмiрi мен тiркелген күнiне сiлтеме жасау мiндетi болып табылады.
11. Мемлекеттiк тiркеуден өткен ведомстволық нормативтiк актiлерге енгiзетiн өзгерiстер мен толықтырулар осы Ережеде белгiленген тәртiппен тiркеуге жатады.

5. Государственная регистрация нормативных актов министерств, государственных комитетов и ведомств производится Министерством юстиции Республики Казахстан в течение 30 дней с момента представления нормативного акта.
При необходимости проведения дополнительного изучения нормативного акта и привлечения экспертов срок регистрации может быть продлен Министром юстиции Республики Казахстан.
6. По представленному ведомственному нормативному акту проводится правовой анализ соответствия его законодательству Республики Казахстан и выносится заключение, утверждаемое заместителем Министра юстиции Республики Казахстан.
7. Зарегистрированный ведомственный нормативный акт вносится в Реестр государственной регистрации нормативных актов министерств, государственных комитетов и ведомств Республики Казахстан, который ведется Министерством юстиции Республики Казахстан.
8. В регистрации нормативного акта может быть отказано в случаях, если такой акт:
ущемляет установленные законодательством права и свободы граждан либо возлагает на них обязанности, не предусмотренные законодательством;
выходит за пределы компетенции органа, его издавшего;
не согласован с заинтересованными министерствами, государственными комитетами и ведомствами, если такое согласование обязательно.
9. Нормативные акты, в государственной регистрации которых отказано, возвращаются Министерством юстиции Республики Казахстан органу, их издавшему, с заключением о несоответствии их законодательству.
Министерство, государственный комитет или ведомство, в регистрации акта которого отказано, вправе обжаловать решение об отказе в судебном порядке.
10. После государственной регистрации один экземпляр нормативного акта с присвоенным ему регистрационным номером направляется соответствующему министерству, государственному комитету или ведомству.
Ведомственные нормативные акты вступают в силу со дня присвоения им номера государственной регистрации, если в самом акте не установлен более поздний срок вступления его в силу.
При рассылке и опубликовании нормативного акта указание на номер и дату государственной регистрации является обязательным.
11. Изменения и дополнения, вносимые в ведомственные нормативные акты, прошедшие государственную регистрацию, подлежат регистрации в порядке, установленном настоящим Положением.