КӨЛIК ЛИЗИНГТIК КОМПАНИЯСЫ МЕН ҚАЗАҚСТАН ФРАХТЫЛЫҚ КОМПАНИЯСЫН ҚҰРУ ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 18 наурыз 1994 ж. N 283
Көлiк қызметi нарығын кеңейту, даму үстiндегi экономикалық байланыстар қажеттiгiн мейлiнше толық қанағаттандыру және республика көлiк кешенiн әрi қарай дамыту үшiн шетел капиталын тарту мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Көлiк министрлiгiнiң, "Аңсат" халықаралық биржалық сауда үйiнiң акционерлiк қоғамы мен Ұлыбритания және Солтүстiк Ирландия Құрама корольдығындағы Қазақстан сауда үйiнiң Қазақстанда көлiк лизингтiк компаниясы (Көлiклизинг) мен Қазақстан фрахтылық (көлiк жалдау) компаниясын құру жөнiндегi бастамасы мақұлдансын.
2. Былай деп белгiленсiн:
көлiк лизингтiк компаниясы шетелдiк құрылтайшылардың, аса iрi лизингтiк компаниялар мен фирмалардың қаражаты есебiнен темiр жол цистерналарын, астық таситын вагондарды, автобустарды, жүк автомобильдерi мен көлiк құралдарының басқа да түрлерiн халықаралық және республика iшiндегi тасымалдарды қамтамасыз ету үшiн сатып алып, жалгерлерге ұзақ мерзiмдi лизингке бередi;
Қазақстан фрахтылық компаниясы коммерциялық көлiк-экспедиторлық компаниясы болып табылады. Компания коммерциялық негiзде лизингке берiлетiн жылжымалы құрамды орталықтандырылған түрде пайдаланып, көлiк лизингтiк компаниясымен лизингтiк төлемдер және есеп айырысуларды қамтамасыз етедi;
Қазақстан фрахтылық компаниясының көлiк қызметiн көрсетудiң iшкi және сыртқы нарығында жалға алынған жылжымалы құраммен жүргiзетiн операцияларындағы коммерциялық iс-әрекетi лизингтiк төлемдер мен есеп айырысуларды өтеудiң негiзгi көзi болып табылады;
көлiк лизингтiк компаниясы мен Қазақстан фрахтылық компаниясы арасындағы бас лизингтiк келiсiм Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi жанындағы Шетелдiк инвестициялар жөнiндегi ұлттық агенттiкте сарапшылық бағалаудан өтуге тиiстi. Келiсiм жалгердiң қолында бар жылжымалы құрам мен өзге де лизингтiк көлiк мүлкiн төлемдер жөнiнде мойнына алған мiндеттемелерiн орындаған соң акционерлiк меншiкке алуын қамтамасыз етуге тиiс;
"Аңсат" халықаралық биржалық сауда үйiнiң акционерлiк қоғамы шетелдiк кредиттiң қайтарылуы үшiн, сондай-ақ көлiк лизингтiк компаниясымен есеп айырысу үшiн жауапкершiлiк жүктелген заңды тұлға болып табылады;
Бас лизингтiк келiсiмге негiзделген төлемдер жасау үшiн ақша қаражаты болмаған жағдайда Қазақстан Республикасының Үкiметi бұл төлемдердi қамтамасыз ету немесе көлiк лизингтiк компаниясына лизинг бойынша есеп айырысулардың жетiспейтiн бөлiгiн Қазақстан Республикасы тарапынан қатысушылардың өтеуi жөнiнде шаралар қолданады;
Қазақстан Республикасының көлiк кешенiн жан-жақты дамуын қаржыландыруға мүдделi кез келген республика және шетелдiк фирмалар Қазақстан фрахтылық компаниясы жасасатын бас лизингтiк келiсiмге қатысушы бола алады.

О создании транспортной лизинговой компании и Казахстанской фрахтовой компании
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 18 марта 1994 года N 283
В целях расширения рынка транспортных услуг, наиболее полного удовлетворения потребностей развивающихся экономических связей и привлечения иностранного капитала в дальнейшее развитие транспортного комплекса республики Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить инициативу Министерства транспорта Республики Казахстан, акционерного общества международного биржевого торгового дома "Ансат" и торгового дома Казахстана в Соединенном Королевстве Великобритании и Северной Ирландии по созданию в Казахстане транспортной лизинговой компании (Транслизинг) и Казахстанской фрахтовой компании (Казфрахт).
2. Определить, что:
транспортная лизинговая компания за счет средств иностранных учредителей, крупнейших лизинговых компаний и фирм приобретает и передает арендаторам в долгосрочный лизинг железнодорожные цистерны, зерновозы, автобусы, грузовые автомобили и другие виды транспортных средств для обеспечения международных и внутриреспубликанских перевозок;
Казахстанская фрахтовая компания является коммерческой транспортно-экспедиторской компанией. Компания централизованно использует на коммерческой основе передаваемый в лизинг подвижной состав и обеспечивает лизинговые платежи и расчеты с транспортной лизинговой компанией;
основным источником покрытия лизинговых платежей и расчетов является коммерческая деятельность Казахстанской фрахтовой компании в операциях с арендуемым подвижным составом на внутреннем и внешнем рынках транспортных услуг;
генеральное лизинговое соглашение между транспортной лизинговой компанией и Казахстанской фрахтовой компанией подлежит экспертной оценке в Национальном агентстве по иностранным инвестициям при Министерстве экономики Республики Казахстан. Соглашение должно обеспечить получение арендатором в акционерную собственность находящиеся у него подвижной состав и иное лизинговое транспортное имущество после выполнения им принятых обязательств по выплатам;
юридическим лицом, несущим ответственность за возврат иностранных кредитов, а также расчетов с транспортной лизинговой компанией является акционерное общество международного биржевого торгового дома "Ансат";
в случае отсутствия финансовых средств для выплаты платежей, обусловленных Генеральным лизинговым соглашением, Правительство Республики Казахстан примет меры по обеспечению таких платежей или возмещению транспортной лизинговой компании недостающей части расчетов по лизингу участниками со стороны Республики Казахстан;
участником генерального лизингового соглашения, заключаемого Казахстанской фрахтовой компанией, могут быть любые республиканские и зарубежные фирмы, заинтересованные в инвестировании всестороннего развития транспортного комплекса Республики Казахстан.

3. Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi, Қаржы министрлiгi, Көлiк министрлiгi көлiк лизинг компаниясы мен Қазақстан фрахтылық компаниясы енгiзетiн нақты лизингтiк жобаларды сараптауды жүзеге асырып, тартылып отырған шетел инвестицияларына берiлетiн Үкiмет кепiлдiктерiнiң нысанын анықтайтын болсын.
4. Қазақстан Республикасының Көлiк министрлiгi:
Қазақстан фрахтылық компаниясына лизингке қабылданатын
жылжымалы құрамның тiркелу пунктiн анықтауға, оның тиiмдi
пайдаланылуына және оған техникалық қызмет көрсетiлуiне, шартты
негiзде осы жылжымалы құраммен тасымалдау құқығы бар
басқару-пайдалану құрылымын қалыптастыруға көмек көрсететiн
болсын;
тоқсан сайын лизингте ұсталынатын көлiк құралдарының
пайдаланылуына талдау жасайтын болсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi

3. Министерству экономики, Министерству финансов, Министерству транспорта Республики Казахстан осуществлять экспертизу вносимых транспортной лизинговой компанией и Казахстанской фрахтовой компанией конкретных лизинговых проектов, определять формы Правительственных гарантий под привлекаемые иностранные инвестиции.
4. Министерству транспорта Республики Казахстан:
оказывать содействие Казахстанской фрахтовой компании в определении пунктов приписки, принимаемого в лизинг подвижного состава, рациональном использовании и техническом обслуживании, формировании управленческо-эксплуатационной структуры с правом перевозок этим подвижным составом на договорной основе;
ежеквартально анализировать использование находящихся в лизинге транспортных средств.
Премьер-министр Республики Казахстан