ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ҚАРЖЫ МИНИСТРЛIГIНIҢ САҚТАНДЫРУ ДЕПАРТАМЕНТI ТУРАЛЫ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ МИНИСТРЛЕР КАБИНЕТIНIҢ ҚАУЛЫСЫ 22 сәуiр 1994 ж. N 447. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен
"Сақтандыру нарығын қалыптастыру және дамыту жөнiндегi ұйымдық-құқықтық шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 16 сәуiрдегi  N 1658 Жарлығын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Сақтандыру қызметiн мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыру, сақтандыру туралы заңдардың сақталуына бақылау жасау және Мемлекеттiк мүлiктiк және жеке сақтандыру қорын басқаруды ұйымдастыру үшiн Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң құрамында Сақтандыру департаментi құрылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сақтандыру департаментi туралы осыған қосылған Ереже бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Сақтандыру департаментi қызметкерлерiнiң штаттағы шектi саны 25 адам болып және қызмет бабында пайдаланылатын бiр автомобильге лимит белгiленсiн.
4. Сақтандыру департаментiнiң қызметкерлерiнiң салық қызметiнiң қызметкерлерi үшiн көзделген еңбекақы төлеу шарттары қолданылсын.
Сақтандыру департаментi директорының лауазымы медициналық және тұрмыстық қамтамасыз ету, көлiк қызметiн көрсету шарттары бойынша Қазақстан Республикасы министрi орынбасарының лауазымына теңестiрiлсiн.
5. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi 1994 жылға арналған республикалық бюджеттiң мемлекеттiк басқару органдарын ұстауға бөлiнетiн қаражаты есебiнен Сақтандыру департаментiнiң аппаратын ұстауға қажеттi қаржы көздейтiн болсын.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi Сақтандыру департаментi екi ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне:
- Өзара сақтандыру қоғамдары туралы ереженi;
- Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктiк және жеке сақтандыру қоры туралы ереженi;
- Жеке және заңды тұлғалардың қозғалмайтын мүлкiн мiндеттi түрде сақтандыру ұйымдастыру және оны жүргiзу шарттарын;
- Жеке тұлғалар - көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық  жауапкершiлiгiн мiндеттi түрде сақтандыруды ұйымдастыру және оны  жүргiзу шарттарын;
- Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк коммерциялық  сақтандыру компаниясын қайта ұйымдастыру туралы ұсыныстар;
- шетелдiк сақтандыру жөнiндегi мемлекеттiк компанияның  "Қазақшетелсақтандыру" компаниясының құрылтай құжаттарын тапсырсын.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрi
Қазақстан Республикасы
Министрлер Кабинетiнiң
1994 жылғы 22 сәуiрдегi
N 447 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң
Сақтандыру департаментi туралы
ЕРЕЖЕ

О Департаменте страхования Министерства финансов Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 22 апреля 1994 года N 447. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г. N 124 (P050124).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.02.2005 № 124.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 16 апреля 1994 г. N 1658 "Об организационно-правовых мерах по формированию и развитию страхового рынка Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Для осуществления государственного регулирования страховой деятельности, контроля за соблюдением законодательства о страховании и организации управления Фондом государственного имущественного и личного страхования образовать в составе Министерства финансов Республики Казахстан Департамент страхования.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Департаменте страхования Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Установить предельную штатную численность работников Департамента страхования Министерства финансов Республики Казахстан в количестве 25 единиц и лимит на один служебный автомобиль.
4. Распространить на работников Департамента страхования условия оплаты труда, предусмотренные для работников налоговой службы.
Приравнять должность директора Департамента страхования по условиям медицинского и бытового обеспечения, транспортного обслуживания к должности заместителя Министра Республики Казахстан.
5. Министерству финансов Республики Казахстан предусмотреть необходимые ассигнования на содержание аппарата Департамента страхования за счет средств республиканского бюджета на 1994 год на содержание органов государственного управления.
6. Департаменту страхования Министерства финансов Республики Казахстан в двухмесячный срок представить в Кабинет Министров Республики Казахстан:
- Положение об обществах взаимного страхования;
- Положение о Фонде государственного имущественного и личного страхования Республики Казахстан;
- Условия организации и проведения обязательного страхования недвижимости физических и юридических лиц;
- Условия организации и проведения обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств - физических лиц;
- предложения о реорганизации Государственной коммерческой страховой компании Республики Казахстан;
- учредительные документы Государственной компании по иностранному страхованию "Казахинстрах".
Премьер-министр Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Кабинета Министров
Республики Казахстан
от 22 апреля 1994 г. N 447
Положение
о Департаменте страхования Министерства
финансов Республики Казахстан

1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Сақтандыру департаментi (Сақтандыру департаментi) сақтандыру қызметiн реттеудi, сақтандыру туралы заңдардың сақталуын бақылауды жүзеге асыратын және сақтанушылардың, сақтандырушылардың, үшiншi бiр тұлғалардың және мемлекеттiң заңды құқықтары мен мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ететiн атқарушы өкiмет мемлекеттiк органы болып табылады.
2. Сақтандыру департаментi сақтандыру қызметiн лицензиялауды, есепке алуды және есеп берудi, осы мәселелер бойынша нормативтiк құжаттар әзiрлеудi ұйымдастыру, сақтандыру ұйымдарының мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзу, сақтандыру тарифтерiнiң негiздiлiгiн, сақтанушылардың қаржылық тұрақтылығының қамтамасыз етiлуiн бақылау арқылы Қазақстан Республикасының бiртұтас сақтандыру нарығын реттеудi жүзеге асырады.
3. Сақтандыру департаментi өзiнiң қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, қолданылып жүрген заңдарды, Қазақстан Республикасы Президентiнiң жарлықтары мен қаулыларын, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң қаулыларын, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
4. Сақтандыру департаментi сақтандыру қызметiн қадағалау мен реттеуге байланысты мәселелер бойынша халықаралық қатынастарда Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiредi, сақтандыру мәселелерi бойынша халықаралық шарттар мен келiсiмдер әзiрлеуге қатысады, басқа мемлекеттердiң осындай мекемелерiмен қатынас жасайды, Қазақстанның сақтандыру компанияларының халықаралық ынтымақтастығын дамытуға жәрдемдеседi.
5. Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыру қызметiн мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыру үшiн Сақтандыру департаментi өзiне берiлген өкiлеттiктер шеңберiнде мынадай функциялар атқарады:
сақтандырушыларға сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға лицензиялар бередi;
сақтандырушылардың есебiн, олардың бiрлестiктерi мен сақтандыру делдалдарының тiзiлiмiн жүргiзедi;
сақтандыру тарифтарының негiздiлiгiне және сақтанушылардың қаржылық тұрақтылығының қамтамасыз етiлуiне бақылау жасайды;
сақтандыру резервтерiн қалыптастыру және орналастыру ережелерiн, сақтандыру операцияларын есепке алудың және сақтандыру қызметi туралы есеп берудiң көрсеткiштерi мен нысандарын белгiлейдi;
Қазақстан Республикасының аумағында сақтандыруды ұйымдастыруға және сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға қатысатын барлық заңды және жеке тұлғалардың орындауына мiндеттi, өзiнiң құзырына жататын сақтандыру қызметiнiң мәселелерi бойынша нормативтiк-әдiстемелiк құжаттар әзiрлейдi және бекiтедi, оның iшiнде сақтандырушының төлем қабiлетiн қамтамасыз ету үшiн оның активтерi мен қабылдаған мiндеттемелерiнiң ара-қатынасының есебiн жасаудың әдiстемелiлiгiн айқындайды және олардың нормативтiк мөлшерлерiн белгiлейдi;
сақтандыру қызметiнiң iс-тәжiрибесiн қорытады, сақтандыру туралы заңды жетiлдiру жөнiнде белгiленген тәртiппен ұсыныстар әзiрлейдi және оларды табыс етедi;
Сақтандыру департаментiнiң қызметкерлерiн кәсiптiк даярлау және қайта даярлау жөнiнде шаралар жүргiзедi.

1. Департамент страхования Министерства финансов Республики Казахстан (Департамент страхования) является государственным органом исполнительной власти, осуществляющим регулирование страховой деятельности, контроль за соблюдением законодательства о страховании и обеспечивающим защиту законных прав и интересов страхователей, страховщиков, третьих лиц и государства.
2. Департамент страхования осуществляет регулирование единого страхового рынка Республики Казахстан путем организации лицензирования, учета и отчетности страховой деятельности, разработки нормативных документов по этим вопросам, ведения государственного реестра страховых организаций, контроля за обоснованностью страховых тарифов, обеспеченностью финансовой устойчивости страховщиков.
3. В своей деятельности Департамент страхования руководствуется Конституцией Республики Казахстан, действующим законодательством, указами и постановлениями Президента Республики Казахстан, постановлениями Кабинета Министров Республики Казахстан, а также настоящим Положением.
4. Департамент страхования представляет интересы Республики Казахстан в международных отношениях по вопросам, связанным с надзором и регулированием страховой деятельности, участвует в подготовке международных договоров и соглашений по вопросам страхования, осуществляет контакты с аналогичными учреждениями других государств, содействует развитию международного сотрудничества страховых компаний Казахстана.
5. Для осуществления государственного регулирования страховой деятельности на территории Республики Казахстан Департамент страхования в рамках предоставленных ему полномочий выполняет следующие функции:
выдает страховщикам лицензии на осуществление страховой деятельности;
ведет учет страховщиков, реестры их объединений и страховых брокеров;
осуществляет контроль за обоснованностью страховых тарифов и обеспечением финансовой устойчивости страховщиков;
устанавливает правила формирования и размещения страховых резервов, показатели и формы учета страховых операций и отчетности о страховой деятельности;
разрабатывает и утверждает нормативно-методические документы по вопросам страховой деятельности, отнесенные к его компетенции, обязательные для исполнения всеми юридическими и физическими лицами, участвующими в организации страхования и осуществлении страховой деятельности на территории Республики Казахстан, в том числе определяет методологию расчета соотношений между активами и принятыми обязательствами страховщика для обеспечения его платежеспособности и устанавливает их нормативные размеры;
обобщает практику страховой деятельности, разрабатывает и представляет в установленном порядке предложения по совершенствованию законодательства о страховании;
проводит мероприятия по профессиональной подготовке и переподготовке служащих Департамента страхования.

6. Сақтандыру департаментi өзiне жүктелген өкiлеттiктер мен функцияларды жүзеге асыру үшiн:
сақтанушылардан белгiленген есептер мен мәлiметтер, сондай-ақ банкiлерден, кәсiпорындардан, ұйымдар мен азаматтардан қажеттi ақпар алуға;
сақтандырушылардың сақтандыру туралы заңды сақтауына және олардың беретiн есептерiнiң анық-қанығына тексеру жүргiзуге;
сақтандырушылардың сақтандыру туралы заңдарды, басқа нормативтiк талаптардың сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға қатысты бөлiгiн бұзғаны анықталған жағдайда оларға осы кемшiлiктердi жою жөнiнде тапсырма беруге, ал тапсырма орындалмаған ретте анықталған кемшiлiктер жойылғанға дейiн осы сақтандырушылар лицензияларының күшiн тоқтата тұруға немесе шектеуге яки лицензияларды қайтарып алу туралы шешiм қабылдауға;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi алдында жоғарыда келтiрiлген негiздер бойынша мемлекеттiк сақтандыру компанияларының бiрiншi басшыларын қызметтерiнен алу туралы мәселе қоюға;
сақтандыру компаниялары үшiн кадрлар даярлайтын және олардың бiлiктiлiгiн арттыратын оқу орындарының барлық түрiндегi, соның iшiнде мамандандырылған ұйымдардағы сақтандыру жөнiндегi оқу бағдарламаларын сараптамадан өткiзуге қатысуға құқығы бар.
7. Сақтандыру компаниясы белгiленген тәртiппен сақтандырушылардың есеп жоспарларын және бухгалтерлiк есеп пен есеп беру ережелерiн, сақтандыру операциялары есебiнiң көрсеткiштерi мен нысанын бекiтедi, сондай-ақ олардың жылдық баланстарды, пайда мен залал шоттарын жариялау мерзiмдерiн айқындайды.
8. Сақтандыру департаментi сақтандыру мәселелерi бойынша азаматтардың, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың өтiнiштерiн, ұсыныстары мен шағымдарын қарайды.
9. Сақтандыру департаментi өзiнiң қызметiн жүзеге асыру барысында уақытша кеңестер мен комиссиялар құрып, сақтандыру нарығын реттеу мәселелерiн талқылауға сарапшылар тарта алады, сондай-ақ сақтандыру компанияларының қызметiне тексеру жүргiзу үшiн уәкiлдер тағайындай алады.
10. Сақтандыру департаментi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiктiк және жеке сақтандыру қорының атқарушы органы болып табылады.
11. Сақтандыру департаментiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi тағайындайтын директор басқарады.
12. Сақтандыру департаментiнiң директоры Департаментке жүктелген өкiлеттiктердiң орындалуына дербес жауап бередi, өзiнiң орынбасарлары мен құрылымдық бөлiмшелер басшыларының тапсырылған жұмыс учаскесiне жауапкершiлiк деңгейiн айқындайды, лауазымды адамдардың құқықтары мен мiндеттерiн анықтайтын нормативтiк құжаттарды бекiтедi.
13. Сақтандыру департаментiнiң директоры өзiнiң құзыры шеңберiнде барлық сақтандырушылардың орындауы үшiн мiндеттi бұйрықтар мен нұсқамалар шығарады, нұсқаулар бередi және олардың орындалуына тексерудi ұйымдастырады.

6. Для реализации возложенных на него полномочий и функций Департамент страхования имеет право:
получать от страховщиков установленную отчетность и сведения, а также необходимую информацию от банков, предприятий, организаций и граждан;
проводить проверки соблюдения страховщиками законодательства о страховании и достоверности представляемой ими отчетности;
при выявлении нарушений страховщиками законодательства о страховании, других нормативных требований в части осуществления страховой деятельности давать им предписания по их устранению, а в случае невыполнения предписаний приостанавливать или ограничивать действие лицензии этих страховщиков до устранения выявленных нарушений, либо принимать решение об отзыве лицензии;
ставить перед Министерством финансов Республики Казахстан вопрос о снятии с занимаемых должностей первых руководителей государственных страховых компаний по вышеприведенным основаниям;
принимать участие в экспертизе учебных программ по страхованию во всех типах учебных заведений, включая специализированные организации по подготовке и повышению квалификации кадров для страховых компаний.
7. Департамент страхования в установленном порядке утверждает план счетов и правила бухгалтерского учета и отчетности страховщиков, показатели и формы учета страховых операций, а также определяет сроки публикаций или годовых балансов, счетов прибылей и убытков.
8. Департамент страхования рассматривает заявления, предложения и жалобы граждан, предприятий, учреждений и организаций по вопросам страхования.
9. Департамент страхования при осуществлении своей деятельности может создавать временные советы и комиссии, привлекать экспертов к обсуждению вопросов регулирования рынка страхования, а также назначать уполномоченных для проведения проверок деятельности страховых компаний.
10. Департамент страхования является исполнительным органом Фонда государственного имущественного и личного страхования Республики Казахстан.
11. Департамент страхования возглавляет директор, назначаемый Кабинетом Министров Республики Казахстан.
12. Директор Департамента страхования несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Департамент полномочий, определяет степень ответственности своих заместителей и руководителей структурных подразделений за порученные участки работы, утверждает нормативные документы, определяющие права и обязанности должностных лиц.
13. Директор Департамента страхования в пределах своей компетенции издает приказы и инструкции, дает указания, являющиеся обязательными для исполнения всеми страховщиками, и организует проверки их исполнения.

14. Сақтандыру департаментiнiң аппаратын ұстауға жұмсалатын шығындарды қаржыландыру Қазақстан Республикасының республикалық бюджетiнде көзделген мемлекеттiк басқару органдарын ұстауға арналған қаражат есебiнен жүзеге асырылады.
15. Сақтандыру департаментiнiң директоры сенiмхатсыз-ақ Департамент атынан әрекет етедi, оның мүдделерiн бiлдiредi, шарттар (келiсiмдер) жасайды және өзiнiң өкiлеттiктерi шеңберiнде өзге де iс-әрекеттер жасайды.
16. Сақтандыру департаментi директорының орынбасарларын Қазақстан Республикасының Қаржы министрi қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады.
17. Сақтандыру департаментiнiң лауазымды адамдары сақтандырушылардың коммерциялық құпиясын құрайтын мәлiметтердi жеке басының мақсаттарында пайдалануға және қай нысанда болмасын жария етуге құқығы жоқ.
18. Сақтандыру департаментiнiң лицензия беруден бас тартуына сақтандырушылар жөнiндегi өзге де iс-әрекеттерiне байланысты олар сот органдарына шағым беруi мүмкiн.
19. Сақтандыру департаментi өз құзырына жатқызылған мәселелер бойынша бюллетеньдер, әдiстемелiк нұсқаулар, нұсқамалар мен ұсыныстар, анықтамалық және өзге де материалдар шығарады, сондай-ақ сақтандыру туралы заңдарды қолдану жөнiнде консультациялар мен түсiнiктер бередi.
20. Сақтандыру департаментiнiң өз атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған бланкiлерi мен мөрi болады.

14. Финансирование расходов на содержание аппарата Департамента страхования осуществляется за счет ассигнований на содержание органов государственного управления, предусмотренных в республиканском бюджете Республики Казахстан.
15. Директор Департамента страхования без доверенности действует от имени Департамента, представляет его интересы, заключает договоры (соглашения) и совершает иные действия в рамках своих полномочий.
16. Заместители директора Департамента страхования назначаются на должность и освобождаются от должности Министром финансов Республики Казахстан.
17. Должностные лица Департамента страхования не вправе использовать в корыстных целях и разглашать в какой-либо форме сведения, составляющие коммерческую тайну страховщиков.
18. Отказ в выдаче лицензии, а также иные действия Департамента страхования в отношении страховщиков могут быть обжалованы ими в судебных органах.
19. Департамент страхования издает бюллетени, методические указания, инструкции и рекомендации, справочные и иные материалы по вопросам, отнесенным к его компетенции, а также дает консультации и разъяснения по применению законодательства о страховании.
20. Департамент страхования имеет бланки и печать со своим наименованием на казахском и русском языках.